Treuren, zolang de lepel in de pappot staat Voor de heer D. Meyer is het de grote dag Stadsnieuws VACANTIEREGELING DER LEIDSE MELKHANDELAREN Onder leiding van de voorzitter van de vakgroep, de heer J. v. d- Kloot, verga derden de Leidse melkharudelaren gister avond in „De Harmonie" bij een tempera tuur, die voor melk geenszins gezond ge noemd kan worden. Gelukkig voor hen en voor ons betrof het geen concrete melk- kwestie, maar een bespreking van een ndet minder concrete regeling voor de vacantie van „de melkboer". Op een" in begin Juni gehouden verga dering was de betreffende commissie be last met 't maken van een schema,waarbij men had gehoopt gebruik te kunnen ma ken van de gegevens van de volkstelling, hetgeen echter tot grote teleurstelling van de commissieleden niet 'het geval was. Dit maakte een en ander niet gemakkelijker. Maar de commissieleden zouden geen commissieleden van Jan de Wit zijn ge weest, als zij er niet uitgekomen waren. 2ij het dan ook onder het storten van et telijke zweetdruppels. Intussen werd de goedkeuring verkre gen van het Bedrijfschap en de Vakgroep. De voorzitter kon bij al deze voorspoed niet anders dan de hoop uitspreken, dat de deelname van 80 pet van de Leidse melkhandelaren het volgend jaar zal uit groeien tot 100 pet- Het resultaat van uren zwoegen is nu een verdeling in 74 wijken, bediend in tweeploegenstelsel, waarvan de voorzitter hoopte, dat het alle critiek zou kunnen doorstaan.De onkosten (o.a. van de aanvul- linigspremie voor hen die de 75 pet van hun omzet niet zouden bereiken) zullen bestreden worden door een heffing van cent per liter, genomen over de omzet van een week. Mocht deze heffing te royaal blijken, dan zal het overschot aan de deelnemers worden terugbetaald. Het spreekwoord wil, dat de pap nooit zo heet gegeten wordt als zij wordt opge diend. Een ogenblik vreesden wij voor de 200 a 250 huizen per wijk, dat zij de veer tien vacantiedagen in het geheel geen pap zouden kunnen genieten. De vergadering was nl. bang, dat het. met de correctheid van de huisvrouwen, voor wat de flessen betreft, niet zo best zou aflopen- De huis vrouwen en papgendeters kunnen echter gerust zijn: de melkboeren kennen hun plicht. Men besloot geen flessen aan het publiek te leveren dan tegen inlevering van een oude en hoopt hiermee het pu bliek zoveel mogelijk van dienst te kun nen zijn en de bezwaren zoveel mogelijk ondervangen te hébben. Namens de vergadering sprak de heer Oskam zijn dank uit voor het door de commissie verzette werk, waartegenover de commissie beloofde het volgend jaar wat vroeger met de regeling te begin nen, zodat men dan rustig een vacantie- verblijf zou kunnen bespreken. „OOSTERKWARTIER" OPENT NIEUWE ZWEEFMOLEN De Leidse Speeltuinvereniging „Ooster kwartier" opent Zaterdag a.s., om 3 uur, op de tuin haar nieuwe zweefmolen, 's Avonds wordt een gezellige avond voor de ouders gegeven. Onder meer zal een verloting worden gehouden, waarvan de baten bestemd zijn voor het aanschaffen van een filmtoestel. Tram naar Noordwijk rijdt weer op dubbel spoor N.Z.H.-reizigers verheugen er zich over. In de bezettingstijd zijn tussen de Ka- naalbrug en de Jan Zwanenbrug onder de gemeente Noordwijk ten nadele van de N.Z.H. pl.m. 1500 biels van het rech terbaanvak ontvreemd. Hierdoor moest de tram tot nu toe op enkel spoor rijden en gebruik maken van de z.g.n. penning. Met man en macht en onder de be kwame technische leiding van de beide voorwerkers der N.Z.H., de heren L. Ba- velaar uit Katwijk en L. Schaap uit Rijnsburg, werd het herstel ter hand ge nomen. Zonder enig uiterlijk vertoon en even min in tegenwoordigheid der directie is het baanvak thans weer opengesteld. Het moge echter worden neergeschreven, dat de reizigers van en naar Noordwijk met deze gang van zaken verheugd zijn! P.T.T.—N.L.C. Tante Pos is inderdaad een tante, die aan haar neefjes en nichtjes denkt en veel van hen af weet. Een al te vlugge inzender of inzendster schreef op de briefkaart enkel „puzzle-oplos- sing" en verder niets behalve dan de oplossing. Geen adres, geen afzender. De P.T.T. echter is een expert in het oplossen van puzzles, groter vaak en van een ander soort dan die van de Nieuwe Leidsche. Prompt werd de ■briefkaart in box 76 gestopt. P.T.T., onze hulde! Het Leids bezoek aan een der mooiste streken „Werkmans Wilskracht" zal voor de vroiyke noot zorgen. In aansluiting aan ons bericht betref fende het bezoek van het personeel van Zaalbergs dekenfabrieken aan Zelhem op 28 en 29 Juli kunnen wij het volgende mededelen. Om circa 2 uur komt het gezelschap te Zutphen aan. Het rijdt dan in een 25-tal autobussen via Wamsveld, Vorden en Ruurlo naar Zelhem, waar een wande ling door een deel van de buurtschap Oosterwijk zal worden gemaakt. Tegen 6 uur gaan de gasten eten, waarvoor ge bruik wordt gemaakt van de verschillen de gelegenheden in de gemeente. Om 8 uur is het weer verzamelen op het Marktplein. „Werkmans Wilskracht" zal dan een concert geven voor de 500 gasten, de verdere pensiongasten en voor de bevolking. De nacht wordt doorgebracht op ver schillende boerderijen. De volgende mor gen om 9 uur wordt vanuit Zelhem ge reden via Hummelo, Keppel en Doe- tinchem naar de bossen van de Slangen burg en na een rondwandeling aldaar gaa* de reis verder via Varsseveld naar Zelhem. Het warme maal wordt dan gebruikt en om 2 uur is het starten voor een be zoek aan het Montferland, om vandaar via Doesburg en Arnhem terug te keren naar Leiden. Het gezelschap wacht on getwijfeld mooie dagen in de gastvrije, oude Graafschap, een der mooiste delen van ons land. HAAGSE POLITIERECHTER. Het verhandelen van suiker in strijd met de distributie-bepalingen, bracht J. E. M. G. uit Leiden voor de Haagse poli tierechter. Verdachte had een hoeveel heid suiker „zwart" gekocht, en die weer verhandeld. De Officier vorderde drie maanden gevangenisstraf, waartoe de rechter veroordeelde. Ik wil er maar mee zeggen.., We gaan weer naar de 200.000. Nee, dit is geen propaganda voor een of andere liefdadige instelling, voor een nieuwe politieke partij of een gedeelte uit een jaarverslag van een naamloze vennootschap. Nee, het zijn bijna 200.000 mensen. Heel gewone mensen, zoals we allen zijn. Het enige bijzondere, hetgeen deze mensen aan het getal 200.000 verbindt, is iets wat mij ter ere kwam, sprakeloos deed staan (.wat heal wat zeggen wil voor een Leidenaar) en verbaasd vragen: ,,Zeg is dat werkelijk waar, zijn er op dit ogen blik in Nederland bijna twee honderd duizend werklozen?" „Maar hoe kan dat nu, ik zie nergens aan de Arbeidsbureaux lange rijen werk zoekenden? Ach kerel, het is niet moge lijk!" In ons land, dat letterlijk schreeuwt om arbeidskrachten, voor de wederop bouw, de oogst, waarvoor al niet." Weldra bleek echterdat deze bijzon dere werklozen nóg iets bijzonders ken merkt. Ze zijn namelijk onzichtbaar'V Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat je ze niet ziet. Nog minder, dat je niet aan hun gezichten zou kunnen zien, dat het werklozen waren. Ze hebben- echter vrijwillig het „be roep" werklozen gekomen, omdat er in dit beroepwaarschijnlijk meer te ver dienen viel. Overigens lang geen domme jongens. Wanneer je bij een baas met hard wer ken f4045 in je handen krijgt en je kunt door een voordelig handeltje f 200 meer verdienen, ach, wat doe je dan? Wel, dan wordt je werkloos onzichtbaar en vrijwillig). Dat wil ik maar zeggen. JANTJE VAN LEY DEN Toen de transpirerende Vierdaagse-tippelaars gisteren Nijmegen binnenkwamen en hun eerste zware dag er op zat, werden ze ter afkoeling met een fikse straal verfrissend water hartelijk welkom geheten. (Foto N, van der Horst LEERLINGEN GINGEN VÓÓR IN HET AFSCHEID-NEMEN Hedenmorgen heeft de heer D. Meyer, hoofd van de Chr. Nat. Opleidingsschool, Hoogl. Kerkgracht 20A, zijn ambt neer gelegd, wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, welke, zoals men weet, voor onderwijzers gesteld is op 60 jaar. Ofschoon de heer Meyer in de loop der jaren blijk heeft gegeven, wars te zijn van elk eerbetoon bij jubilea, kon dit feit toch niet onopgemerkt aan de kinderen en het personeel voorbijgaan. Het comité, dat zich ten doel had gesteld, de heer Meyer met zijn familie een on vergetelijke dag te bereiden, is met de uitvoering van het „feest"-programma volkomen geslaagd. Het gymnastieklokaal, waarin om 10 uur alle kinderen van de school bijeen waren gekomen, was stemmig versierd met vlaggen en een keur van bloemen. Jammer was het, dat door onvoorziene omstandigheden het officiële gedeelte niet om tien doch eerst om elf uur kon aanvangen, waardoor het voor de onder wijzers (essen) niet gemakkelijk was, de enthousiaste kinderschaar in bedwang te houden. Het was dan ook een goede gedachte van een der onderwijzeressen, om wat liederen met de kinderen te gaan zingen en weldra klonk het uit volle borst: „Piet Hein„In een blauw geruite kiel....", ja, zelfs het meeslepende „It's a long wayHulde aan de organisa toren, die de stemming er in hielden. Om even over elf uur drong de blijde tijding tot de wachtende „menigte" door, dat de hoofdpersonen van de dag in aan tocht waren. De heer H. A. van Ingen Schenau, onder wiens leiding de bijeenkomst stond, nam het woord en niet lang daarna werd de heer Meyer, die vergezeld was van echtgenote en kinderen, binnenge leid. In zijn openingswoord wees spr. er op, dat een afscheid altijd iets beklemmends heeft en zeide, dat de heer Meyer in zijn arbeid steeds één doel voor ogen had: kinderen te brengen aan de voeten van Christus. Al gaat u weg, de school zal voorlopig nog wel „de school van de heer Meyer" genoemd worden, aldus de heer van Ingen Schenau. De bloemstuk ken, die langs de wanden prijken, spre ken een duidelijke taal: de kinderen en het personeel zijn dankbaar voor wat u hebt gedaan, doch een blijvende her innering willen wij u ook 'meegeven. Twee leerlingen boden de heer Meyer hierop een prachtige mand aan, namens alle kinderen, die door middel van een lied uiting gaven aan hun gevoelens. Het personeel schonk het hoofd een bordje van Delfts blauw. Nog vele vriendelijke woorden werden er gesproken. De heer Meyer dankte ten slotte voor de nauwe samenwerking en de grootse hulde, daarbij de wens uitsprekend, dat het de school goed mag gaan. De kinderen werden getracteerd en er waren enkele jongens en meisjes, die nog wat ten beste gaven, om het af scheidsfeest werkelijk féést te doen zijn. Hedenmiddag om 3 uur vond in de school een receptie plaats, waarbij tal van autoriteiten en genodigden de heer Meyer de hand kwamen drukken. In ons blad van morgen komen wij hierop nader terug. Distributievaria Morgen zijn aan de beurt voor het af halen van levensmiddelenkaarten die ge zinnen, waarvan het hoofd een stamkaart nummer heeft van 81.50184.500. Afhalen aanvraagformulieren voor rij- wielbandenboainen, ingang Langebrug, achterzijde; morgen de letters N tin. S, Stamkaarten meebrengen. Het kantoor is geopend van 8.3011.45 en van 1416 uur. „Vacantiebeziglieden" organi seerde toneelvoorstelling Bij snik-heet weer In een nog snik-heter Stadszaal. De commissie „Vacantiebezigheden voor de Jeugd" organiseerde gistermiddag voor ruim duizend kinderen in de grote zaa' van de Stadsgehoorzaal een pittige to neelopvoering. Om half twee begon de voorstelling voor kinderen van zes tot tien jaar; om tegen half vier werd een groep kinderen van tien tot vijftien jaar binnengelaten, om te genieten van het goede spel der Maskerspelers. De heer C. F. Lardée, die zitting in het bestuur van de commissie heeft opende de samenkomsten met een hartelijk woord van welkom. Muziek verhoogde de stem ming en het aantal leiders was voldoende om het enthousiaste publiek in bedwang te houden. Tijdens de voorstellingen ga ven de kinderen in ruime mate blijk vdn hun medeleven; het was stil. Eén ding moet ons echter nog van het hart. Men had deze feestmiddag beter in de openlucht kunnen beleggen. De be dompte atmosfeer in de donkere Stads zaal was nu niet bepaald bevorderlijk voor de gezondheid van de kinderen, die schier bedwelmd deze plaats verilieten, Kunst en Letteren Henri de Toulouse Lautrec in het Sted. Museum te Amsterdam Onafhankelijk realistof caricaturist van het perverse? Het is in de collection des Maïtres, dat Francis Jourdain betreffende het veel omstreden werk van de in 1901 gestorven Franse schilder en affiche-tekenaar Hen ri de Toulouse Lautrec Monfa meent zich te moeten verklaren voor diens zuivere liefde voor de realiteit. Uitdrukkelijk be strijdt hij in zijn inleiding de mening, als zou Lautrec met opzet het belachelijke en het physieke en morele verval van zijn modellen hebben onderstreept. Nee, zegt Jourdain, Lautrec vond geen per verse vreugde in het lichamelijk en geestelijk afschuwélijke; hij nam geen wraak op de mensheid om zijn eigen mis vormd-zijn en zijn werk was in geen enkel opzicht een boete. De tentoonstel ling, die Vrijdag j.l. in het Sted. Museum te Amsterdam werd geopend, heeft een groot aantal werken van Lautrec bijeen gebracht en het is juist dit grote aantal, dat tegen deze mening getuigt. Wie enige uren door de volle zalen heeft ge dwaald en tekening na tekening, schil derij na schilderij en affiche na affiche heeft bekeken, heeft zich van Lautrecs werk een beeld gevormd, dat geenszins strookt met de mening van de heer Jour dain. Met voorliefde verblijft Lautrec in de wereld van deernen, clowns, kome dianten, danseressen, boemelaars en kwasten, zoals Jourdain trouwens zelf moet toegeven. Hij vergelijkt deze we reld van Lautrec met die van Saint- Simon,' zoals hij haar ook had kunnen vergelijken met die van Tizian bijvoor beeld. Duidelijker kan de onhoudbaar heid van Jourdains stelling niet worden weergegeven. Lautrecs keuze is die van. de lust, mens en schilder zijn in deze figuur niet te scheiden. Wat evenwel niet wegneemt, dat Lautrec zijn wereld met vaardigheid, bondig en direct op de man af heeft weergegeven, zoals hij haar waarnam; en zo werd zij een apologie voor het schone in de afwezigheid van het schone, een waarschuwing voor de zonde in de weergave daarvan. C. Th. R. Gelukkig goed afgelopen Gistermiddag stond de schilder J. v. D. uit de Havenstraat te Katwijk aan Zee op een ladder te schilderen op de hoek Bad- straat-Sluisweg aldaar. Juist op deze hoek moesten twee voertuigen, bespannen met paarden, elkaar passeren. Eén der paarden schrok van een benzinebrander, werd schichtig en sleurde de ladder om. Hierdoor viel de schilder v. D. van een hoogte van vier meter. Iedere omstan der vreesde het ergste. De schilder had echter niets anders opgelopen dan een bloeduitstorting in een kuit. WINKELRUIT MOEST HET ONT GELDEN Gistermorgen in de vroegte is van per ceel Breestraat 1, de winkelruit stukge reden door een onbekend gebleven vrachtauto-bestuurder. SPIRITUS STICHTTE BRAND Gistermiddag is in de fabriek van de firma Hartevald a. d. Langegracht een mandenfles met 52% liter spiritus ge broken, waarbij de uitvloeiende spiritus in brand vloog door de uitstralende hitte van een in de nabijheid staande oven. Door personeel en omwonenden werd 't vuur geblust De schade bedraagt t 400. kant is thans heel goed. Flor Peeters zal een Bacil- programma spelen Donderdag 8 uur op het orgel van de Pieterskerk. Het bestuur van K. en O. beschouwt het als een groot voorrecht in staat te zijn, dé inschrijvers van de Stichting en ook anderen een concert te kunnen aan bieden van de grote organist Flor Pee ters, welk concert gegeven zal worden op Donderdag 24 Juli 8 uur in de Pieters kerk. Flor Peeters is organist van de Romboudtskathedraal in Mechelen, maar vele concertreizen, tot in Italië en Ame rika toe, hebben zijn roem uitgedragen ver buiten zijn woonstad. Thans maakt hij een tournee door Nederland. Hij zal zich nu ook doen horen op het prach tige orgel in de Pieterskerk. Het mooie programma is uitsluitend samengesteld uit werken van J. S. Bach, wiens sterfdag binnenkort (28 Juli) weer herdacht wordt. Men late zich deze unieke gelegenheid niet ontgaan. Ds Smit Duyzentkunst uit Diaco- nessenhuis ont6lagen Blinde-darm-operatie goed geslaagd. Ds J. H. Smit Duyzentkunst is heden ochtend uit het Diaconessenhuis ontsla gen. De blinde-darmoperatie mag geluk kig goed geslaagd worden genoemd. De toestand van de Evang.-Lutherse predi-

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4