C.P.N. kondigde geen algemene staking aan GEEN VODJE PAPIER! Kort bezoek aan de heer Marinus Ruppert In vreemde ogen 't Verklaarde Iuitzicht NIEUWE LEID SC HE COURANT WOENSDAG, 23 JULI 1947 VERVOER NAAR INDIE WORDT VERHINDERD De 30.000 communisten die gisteren in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam bijeen- wamen hebben nu de drie grote vak centrales afwijzend staan tegenover een staking tot het uitoefenen van politieke druk geen algemene werkstaking aan gekondigd omdat zij beseffen dat een der gelijke staking reeds bij voorbaat tot mis lukking zou zijn gedoemd. Wel is het over duidelijk, dat zij de E.V.C. voor hun poli tieke wagentje zullen spannen. De E.V.C.- vakbonden van zeevarenden en transport arbeiders zullen dan ook trachten, zo heet het, „alle vervoer naar „Indonesië", vanuit Nederlandse dan wel buitenlandse havens, dat direct of indirect het militair geweld tegen het Indonesische volk zou kunnen bevorderen met alle ten dienste staande wettige middelen tegen te gaan". De bijeenkomst was goed georganiseerd. Van tijd tot tijd werd op zeer gediscipi- tieerde wijze „Merdeka" en „Indonesië vrij" geroepen door jeugdgroepen, die daar blijk, baar opdracht toe hadden. Sprekers waren De studenten op Walcheren werken als paarden Min. Neher sprak op de top van een commando-bunker. Gisteren heeft minister Neher op de top van een thans als oorlogsmuseum ingerichte commandobunker te West- kapelle een dronk gewijd aan de her opbouw van Nederland en speciaal aan die van Walcheren. De minister heeft daar een toespraak gehouden tot de 250 studenten van een dozijn nationaliteiten, die bezig zijn het zand, dat door de dijk breuk na de geallieerde bombardemen ten in Oct. 1943 met het kolkende zee water over de vruchtbare Zeeuwe klei spoelde, weg te graven. De studenten hebben vrijwillig een gedeelte van hun vacantie opgeofferd voor het herstel van Walcheren „en werken", aldus een DU W-arbeider, „als paarden". Ruim 100 meisjesstudenten van verscheidene lan den helpen mede met de bessenoogst op de Bevelanden. Tijdens een geanimeerde maaltijd, waaraan mede aanzaten de ministers Neher en Gielen, vertelden de leiders uit het kamp, dat de studenten 8% uur per dag aanzienlijke prestaties leveren en een loon verdienen, dat naar „aangenomen werk" gerekend wordt. MAATKLEERMAKERS ONTEVREDEN OVER DE GROSSIERS. Tijdens de gisteren in Utrecht gehouden jaarvergadering van de Coöp. Kleerma kershandelsvereniging, sprak de voorzit ter, de heer J. Bronsveld, zijn ontevre denheid er over uit, dat de grossiers te weinig aan maatkleermakers afleveren. Hij vroeg zich af, waar de stoffen blij ven, die de grossiers op hun toewijzing ontvangen. Distex wijst 70 pet van de stoffen toe aan de confectie en 25 pet aan de maatkleermakerij. AUTO TE WASSENAAR REED OP EEN MIJN. Op het strand te Wassenaar reed de met schelpen beladen vrachtwagen van de schelpenvisser S. uit Katwijk op een mijn. De explosie was zo hevig, dat de auto over de kop sloeg en 20 a 25 m werd weg geslingerd. De inzittenden kwamen met de schrik vrij. De auto werd geheel ver nield. ROTTERDAM ZOEKT OPLOSSING VAN HET WONINGPROBLEEM. In R'dam wordt een nieuwe regeling voor het woningprobleem overwogen. Men wil het daarheen, leiden, dat ieder huiseigenaar zijn eerste, zesde, elfde, enz. woning van 1 Sept. af ter beschikking van de gemeente moet stellen. Daarvoor ko men dan in -aanmerking zij, die een huur- machtiging hebben, doch er, veelal door gebrek aan connecties, niet in slaagden een woning te vinden. Tevens is een maatschappij in voorbereiding om wonin gen van overgeplaatste werknemers van bedrijven, industrieën, e.d. te reserveren voor hun opvolgers. Henk Gortzak en Paul de Groot, die de Regering en de Partij van de Arbeid in het bijzonder, aanvielen. De vrakg, of er een algemene staking moet worden geprocla meerd, wilde Paul de Groot doen afhangen van een „beroep", dat de havenarbeiders op de anderen zullen moeten doen, maar daarover was 'hij vrij vaag. HET 3000ste SCHIP VAN DIT JAAR IN DE R'DAMSE HAVEN. Gisteravond liep het Amerikaanse s.s. „Keystone State" als het 3000ste schip van dit jaar de R'damse haven binnen. Het vorig jaar liep het 3000ste schip eerst op 15 September binnen. Edarase boerenknecht stak 2-jarig meisje dood En pleegde daarna een moordaanslag op de moeder. Terwijl de boer naar de mankt in Pur- merend was, heeft zijn 51-j. knecht J. Visser het tweejarig dochtertje van zijn patroon met een mes van het leven be roofd. Daarop ging de dader naar de vrouw, die hij met een ijzer een slag op het hoofd gaf. Hy wilde haar daarna ook met het mes bewerken, dooh de moeder wist hem dit afhandig te maken en rende naar de buren om hulp. De politie arresteerde de onverlaat aan de kust van het IJsselmeer, waar hij zich in het riet verscholen had. De vrouw werd met een hersenschud ding in het ziekenhuis opgenomen. Sergeant, sergeant, se gooien met stenen DE NIEUWE VOORZITTER VAN HET C.N.V. (Van een onzer verslaggevers) „Voor het volk om Christus' wil". Als wij de grote foto zien, die in de werk kamer van de nieuwe C.N.V.- voorzitter, de heer Marinus Ruppert, hangt, denken wij aan dit adagium van Talma: een ba- zuinstoot- die voor alle tijden en mensen, zeker ook voor de nieuwe voorzitter, een program inhoudt, naar de vervulling waar van zonder ophouden moet worden ge jaagd. De heer Ruppert is vol van zijn werk. Bedenkingen om arbeid voor de Chr. sociale beweging behoeft men van hem niet te verwachten. Maar zijn be noeming tot voorzitter van het C.N.V. heeft hij nog niet geheel verwerkt, want hij weet. dat dit een functie is, zwaar van verantwoordelijkheid. Hij is nu 35 jaar en heeft sinds 16 jaar leiding ge geven aan de arbeid der Chr. vakbe weging. En dit jaar is alles wel heel snel gegaan: afscheid als voorzitter van de Landarbeidersbond, bestuurder van het C.N.V. en nu voorzitter. De vele nieuwe taken, die thans wachten, zijn moeilijk. Jonge schouders zullen zich thans onder dit werk zetten. Maar de heer Ruppert weet zich tot het werk geroepen, van God, die krachten geeft. „De Chr. vakbeweging is de vakbe weging", zegt hij. ,,De Chr. beginselen ge ven de enige oplossing in de worste ling der sociale problemen. Het roepings besef moet er zijn onder alle leden en bestuurders. Het gaat ook hier om het geloof alleen". Dat zijn de richtlijnen voor het nieuwe werk: „Voor het volk om Christus' wil". Het is bekend, dat die Nederlandse Re gering bij de behandeling van de Indische kwestie zich veel gelegen heeft laten lig gen en dit thans nog doet aan een goede verhouding met het buitenland, in het bijzonder met Amerika en Engeland- De pers volgde haar daarin. Elk woord uit het departement van Buitenlandse Za ken te Washington, elk woord van Bevin. zodra het de Indische kwestie betrof, kwam in de krant, ongeacht de mate der kennis van deze kwestie, die genoemde heren daarin bleken te demonstreren. Het is begrijpelijk, dat in de maanden van onderhandelingen tussen de Neder landse Regering en de voormannen der republiek de stand van zaken aan de bui tenlandse waarnemers niet altijd even helder voor de geest heeft gestaan. Ook voor vele Nederlanders immers was het moeilijk, de draad vast te houden in de schier onafgebroken reeks van nota's, Regeringsverklaringen, memoranda, brief wisselingen enzovoorts. Wat echter aan de meest oppervlakkige kennis in het bui tenland niet mocht zijn voorbijgegaan, is, dat de Nederlandse Regering bijna tot in het eindeloze getracht heeft met de repu bliek tot een vergelijk te komen en dat zij onderhandelingen heeft gevoerd, welke de grenzen van het gerechtvaardigde zelf respect verre overschreden. Met dit laatste voor ogen moeten en kele uitlatingen in de buitenlandse pers wel zeer pijnlijk aandoen. Zij geven blijk, eensdeels van zeer bedenkelijke onwil om het Nederlandse landpunt te begrij pen, laat staan goed te keuren, anderzijds van grove onkunde. Al met al geven zij aanleiding tot de vraag, of de eerbied, waarmede velen naar de buitenlandse pers opzien, wel voldoende gemotiveerd is, hoe zeer het natuurlijk onjuist zou zijn ook deze critiek te generaliseren. Staaltjes van de onwil zijn niet moeilijk te geven, al zal het niet altijd duidelijk zijn, waar de grens ligt tussen onwil en onkunde. Voor ditmaal volstaan we met enkele voorbeelden te geven van kennelijke on kunde. Zo blijkt het Franse blad „Le Monde" verbaasd te zijn, dat de Neder landse Regering „geen ander middel heeft gevonden dan het gebruik van geweld om haar geschillen met Indonesië te regelen". En de Engelse „Yorkshire Post" doet ons een uitermate origineel denkbeeld aan de hand: als de Nederlanders nu eens naar Djokjakarta gingen om te onderhande len Wij menen ons echter vaag te herinne ren dat er zoal een en ander onderhan deld is. Gelukkig zijn er verscheidene bladen in het buitenland, die blijk geven de situ atie heel wat juister en meer overeen komstig de waarheid te kunnen beoor delen. Wij hebben van hun berichtge ving met waardering kennis genomen. Tegen onwil in de buitenlandse be richtgeving zal de Nederlandse Regering weinig kunnen ondernemen. Alleen zal onder ons volk het vertrouwen in die be richtgeving ietwat worden geschokt. Anders staat het met de onkunde in de buitenlandse pers. Hier rijst de vraag: hoe valt die onkunde te verklaren? Moet deze onkunde worden geconstateerd ten gevolge van gebrek aan voorlichting van Nederlandse zijde of ondanks een op zich zelf volledige voorlichting van onze kant? Indien gebrek aan voorlichting hieraan debet mocht zijn, dan zou de voorlich tingsdienst die van het departement van Buitenlandse Zaken ons op dit beslis sende moment bedenkelijk in de steek hebben gelaten. Wij willen vooralsnog niet aannemen, dat dit laatste het geval is. Maar een onderzoek lijkt ons wel gewet tigd. Egypte wil de I Soedan opslokken.... kJ Schreven wij gisteren over de moeilijk heden, die de Britten ondervinden, waar Birma onafhankelijkheid en zelfbestuur eist, een andere puzzle voor Groot-Brittannië is nog steeds, het geschil met Egypte inzake de Soedan. In een vorige beschouwing over deze kwestie, hebben wij er de nadruk op gelegd, dat Egypte alles op haren en snaren zet, oqti toch vooral maar in 't bezit te komen van de begeerde Soedan. Wanneer staten het niet eens kunnen worden over hangende geschillen, wendt men zioh tot de Veilig heidsraad, die een beslissing heeft te nemen en doorgaans gaat daar een vrij ingewik kelde procedure aan vooraf. De onverkwik kelijke toestanden worden door zo'n beslis sing meestal niet opgeheven en men heeft de voorbeelden van de Griekse en de Pa lestijnse kwestie voor ogen, om in te zien, hoe précair dergelijke geschillen zijn. Zoals wij onlangs hebben bericht, hieeft Egypte een klacht ingediend bij de Veiligheidsraad, welke begin Augustus in behandeling zai worden genomen. De eis, die Egypte stelt, is, dat Albion alle Britse troepen uit Egypte en de Soedan zal terugtrekken en afzien van het administratieve beheer over de Soedan. Het is d-uidelijk, dat als Groot- Brittannië daartoe geforceerd zou worden, Egypte feitelijk de volledige souvereiniteit over de Soedan deelachtig zou worden. De kwestie is reeds van oude datum. De Egyp- t en ar en beweren, dat in feite reeds besloten was, het Brits-Egyptische verdrag van 1936 te annuleren en de Engelse troepen zich tegen 1949 uit Egypte moeten hebben terug getrokken. Bovendien, zou de koning van Egypte als souverein vorst van de Soedan worden erkend. Zelfs was men zover, dat Bevin en de toenmalige Egyptische eerste-minister, Sidky Pasja een protocol ondertekenden, hletwelflc echter later weer tot verschil van visie leidde. Terwijl Bevin, om begrijpelijke re denen, op het standpunt stond, dat de Soe- danezen het zelfbeschikkingsrecht toekwam, werd zulks door de Egyptische premier ont kend. In het begin van dit jaar schenen de onderhandelingen in een impasse geraakt, de nieuwe Egyptische premier, Nokrasje Pasja brak de onderhandelingen af en de zaak werd naar de Veiligheidsraad verwezen. Zoals de zaken nu staan, Weeft de Soedan nog steeds een Brits-Egyptisch bestuur, maar de Britten hebben inderdaad hun troepen voor oen groot gedeelte teruggetrokken. Wie zal het winnen, Groot-Brittannië of Egypte? Zijn er termen aanwezig, om op historische gronden de Soedan maar bij Egypte In te lijven en wordt er rekening gehouden met de wil der inheemsen, die in het Zuiden hoofdzakelijk uit negerstammen bestaan en van een eventueel plebisciet, evenmin als van de Westers-technisdhe beschaving kaas gegeten hlebben! Historisch, is de Soedan reeds vanaf de twaalfde eeuw tot begin ne gentiende eeuw zelfstandig geweest. De daarop volgende bezetting door Egyptewas zeker niet ten zegen van het land. In 1835 werden de Egyptische bezetters zelfs door de „optredende hersteller van godsdienst en recht", Mohammed Aihmed, verdreven, die o.a. Khartoem veroverde. Maar, zijn opvol ger, Kalif Abdoellah werd in 1889 door Lord Kitchener verslagen en dus ook zijn rijk weer vernield La ter heeft de Soedan onder Brits-Egyptisch beheer gestaan. Inzake de volkswil, de politieke sympathieën, weet men maar weinig, want ook hier is het slechts weer een kleine minderheid, die voldoende Westers geschoold is, en die nog gesplitst is in een partij, die de aansluiting bij Egypte prefereert en een andere groep, die een onafhankelijke Soedan verkiest, maar toch meer Engels gezind is. De Britten willen, volgens de laatste berichten, vast houden aan het verdrag van 1936 en staan op het standpunt, dat niet zonder meer, de rechten van Egypte om de Soedan aan zich ondergeschikt te maken, als vanzelf-sprekend kunnen worden aangenomen. Misschien, dat de Veiligheidsraad, der traditie getrouw, een onderzoek naar de toestanden i<n de Soedan zal voorstellen, waarbij dan mis schien, evenals op de Balkan of in Pales tina een commissie een reisje naar de Soe dan zal ondernemen, teneinde met de wen sen der inheemsen rekening te kunnen hou den. De einduitslag van zo'n rapport zal dan het advies betreffen, dat èf de Soedan door Egypte wordt opgeslokt óf dat het een zelfstandige staat zal worden, onder super visie van het Egyptische 'koningshuis. Met eerbiediging van de aanspraken, die Egypte kan doen gelden, mogen de Soedanezen. als zij hun vrijheid prefereren, zeker niet onder de dictatuur" van Egypte komen te staan, in welk land de sociale -toestanden en de politieke verdeeldheid, niet direct een aan beveling vormen Het komt mij voor, dat gezien het verloop van dit 9o6rt procedures, de Ver. Naties aan de Soedan een hele kluif zullen hebben en er zijn zovele voet angels en klemmen verscholen, dat een decisie nog wel lang op zich zal laten wachten. NED. FIRMA'S NAAR DE LEIPZIGER MESSE. Daar er sprake van is, dat gedurende de Leipziger Messe van 27 Sept. ook door een beperkt aantal Ned. firma's kan worden geëxposeerd, worden belangheb benden opgeroepen zich zo spoedig mo gelijk, liefst vóór 25 Juli, in verbinding te stellen met de Econ. Voorlichtings dienst, Bezuidenhoutseweg 125, Den Haag, Tel. 720060, toestel 865, onder op gave van aard der artikelen en het ver langde aantal m2 tentoonstellingsruimte. MILITAIREN BLIJVEN TOCH AARDAPPELEN ROOIEN. In tegenstelling tot een gisteren ge plaatst A.N.P.-bericht, dat de militairen, die helpen bij de aardappeloogst in ons land, naar de garnizoenen zijn terug gezonden, wordt thans officieel mede gedeeld, dat hiervan in 't geheel geen sprake is. De militairen zullen geduren de de oorspronkelijk vastgestelde termijn van 3 weken hun werkzaamheden blijven, verrichten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3