EEN MET BOEM BELAAN Aan het aardappelrooien in de Wieringermeer Morgen gaan de tippelaars weer op mars NIEUWE LEIDSCHE COURANT S MAANDAG, 21 JULI 19VI Minister begroet KNIL-mannen, vrouwen en hinderen (Van een onzer verslaggevers) Om half acht gistermorgen meerde kapi- tein Vlietstra vati de ,,Volendam" zijn schip aan de Lloydkade te Rotterdam en hij en zijn 1500 opvarenden werden daar met ere- groen, bloemen en muziek verwelkomd. Minister Jonkman liet zich noch door het vroege Zondagse uur, noch door de zware zorgen van dit week-eind verhinderen aanwezig te zijn, voor een microfoon te gaan staan en namens de Regering harte lijke spontane woorden te spreken tot hen, wier khaki de machtige Volendamse flan ken af zoomde: de mannen van het Kon. Ned. Indische Leger, die voor het eerst na jaren met hun vrouwen en kinderen weer vaderlandse bodem zouden betreden. Een oorlog hebben zij gevoerd, bittere krijgsgevangenschap doorstaan, een revo lutie daarna meegemaakt, die weer zware offers van hen eiste. Geen wonder, dat de minister zei: „Wij zijn U erkentelijk voor En zoals alle anderen, die, we spraken was hij van de onhoudbaarheid van de toestand daarginds meer dan overtuigd. Vrouwen keerden ook alleen terug, omdat de mannen nog niet afgelost konden wor den. Zij kwamen voor een deel uit Oost- Ja va en hadden daar de narigheid nog mee gemaakt, toen de Jappen aftrokken en de republikeinen het heft in handen na men. Er was maar één gevoel dat over heerste: opluchting dat men ontkwam. Zo hebben we er tientallen gesproken en hun geschiedenissen komen alle op hetzelfde neer. Behalve misschien die van korporaal J. H. Leenaerts, die, terwijl hij z'n donker getinte kinderen, die staan te trappelen om weg te komen, tot kalmte maant, vertelt van zijn avontuur: gedrost uit krijgsgevan genschap op Java, anderhalf jaar onder grondse actie, gericht tegen Japanse spoor- en wegverbindingen, toen, door inlands ver raad arrestatie door de Kempei, martelin gen als de waterproef. „Ze pompten me vol, tot je zwol als een varkensblaas, ze schop ten me over de grond heen en weer, nee het was geen pretje" en hij toont de on- Gistermorgen arriveerde de „Volendam" in de Rotterdamse haven met het eerste contingent manschappen van het K.N.LL. aan boord. De militairen werden be groet door NJLW.LN.-dames, die met frisse, Hollandse ruikers bij de verlofgangers haar opwachting maakten. alles wat U de laatste jaren in het bijzon der voor Nederland hebt gedaan". Met geen woord zinspeelde de minister op de beroeringen van dit ogenblik. Hij waarschuwde enkel de moeilijkheden te aanvaarden, die zich in eigen land nog voor doen en hij schaarde zich met de honder den op de wal en de kade, zoals hij zeide „rond H.M. de Koningin met een driewerf hoezee". Nadat de minister, de vertegenwoordiger van Z.K.H. Prins Bernhard, overste Pahud de Mortanges en de repatrieringsautoritei- ten aan boord waren gegaan, begonnen de soldaten, hun vrouwen van alle landaarden van zeer Oosterse tot specifiek Nederlandse en kinderen in alle tinten, die de verbin ding NederlandIndië pleegt voort te bren gen, de landingsbruggen af te stromen. Zij werden op de gebruikelijke manier ont vangen mét bloemen, met versnaperingen, met kleine geschenken, met fruit en koffie en broodjes en hartelijkheid en er waren bussen en auto's om hen te vervoeren en buiten de hekken stonden, alle waarschu wingen ten spijt het' niet te doen, toch weer honderden familieleden te wachten. Maar is het een wonder? Daar kwam Willem Evert van Galen te rug, die naar zijn 81-jarige vader in Alfen aan de Rijn wilde en haast had! Willem, die infanterist is en de olifant van Siam op zijn mouw draagt heeft in kolenmijnen ge werkt voor de Jap, is aan de moord-spoor- weg in Siam afgeranseld door de gele beu len en heeft daarna nog zo het een en ander meegemaakt op Java, waar hij liever niet over spreekt. Maar hij zegt zo echt ge meend „het is zonde dat ik nu juist met verlof ga, want ik had graag mee willen knokken". En sergeant D. C. Kaan, die van Zuid- Borneo komt, weet niets van hetgeen er op Zuid-Celebes gebeurde, maar hij kan het zich wel enigszins voorstellen, want hij heeft de infiltratie van extremisten in Bor neo meegemaakt en dat was niet plezierig. Voor de bevolking daar vooral niet. „Je moet tegenover die kereltjes laten zien, dat je niet bang voor ze bent". Daar zag de sergeant dan ook geenszins naar uit. Hij was elf jaar weg en hoopt over vier maan den terug te gaan. Zijn familie woont in Zeeuwsch-Vlaanderen. Een cff icier-zakenman, die 22 jaar weg was, vertelt ook van de bovenmenselijke prestaties van al deze mannen, die in een land, waar voor henzelf geen levensmidde len, geen vertier en alleen maar gevaar van alle zijden waren, ook nog hun vrouwen en kinderen in nood 'wisten en velen daarvan met levensgevaar uit de kampen haalden. POLITIEK EN BENOEMINGEN? De heer Ten Hagen heeft aan de mi nisters Jonkman en Drpes gevraagd of het hen bekend is, dat de commissies, die bij de verschillende Gewestelijke Ar- beidsbureaux zijn ingesteld, om van ad vies te dienen bij het selecteren van sollicitanten voor het Ned. Ind. Gouver nement, overwegend zijn samengesteld uit personen, die tegen de Regeringspo- litiek in zake Indië gekant zijn. Dat deze commissies geïnstalleerd worden door een ambténaar van het dept. van O. G., die eveneens een fel tegenstander is van deze Regeringspolitiek, en dat hij zich voor en na de installatie op de meest denigrerende wijze uitlaat over Regeringsbeleid en Regeringspersonen. Hij vraagt zo nodig de vereiste maat regelen. derkaken, waaruit de bandieten de kiezen trapten En na de oorlog beschermde hij het vrou wenkamp van Tjimahi, terwijl de extremis ten voor de omheining stonden en er zo nu en dan duchtig gerosd moest worden.... Als hij de boot verlaat, klemt hij een bos riddersporen in z'n arm. Verdiend! SLEEPBOOTPERSONEEL TE ROTTER DAM WEER AAN HET WERK. Het stakende Rotterdamse sleepbootper- soneel heeft met 150 stemmen voor en 126 tegen besloten vanmorgen het werk te hervatten. De werkgevers hadden toegezegd geen rancunemaatregelen. te zullen nemen en na hervatting van het werk verder te zul len onderhandelen. Mochten de resultaten hiervan na ca. 3 of 4 weken door het sleepbootpersoneel onbevredigend geacht worden, dan zal dit zijn houding opnieuw bepalen. KOELHUIS VOOR POOTAARDAPPE- LEN IN DE WIERINGERMEER. Met een rede van minister Mansholt en in tegenwoordigheid van talrijke plaat selijke autoriteiten, zijn Zaterdagmiddag te Middenmeer, in de Wieringermeer, de eerste stenen gelegd voor een groot zaadpakhuis en een groot koelhuis voor pootaardappelen. Het nieuwe zaadpakhuis zal een op pervlakte hebben van 1200 m2. Het te bouwen koelhuis is het eerste in ons land, dat voor de opslag van pootaard appelen zal worden ingericht. HOE WERD U BEHANDELD IN DUITSLAND? Het Ned. Verbond van Gerepatrieerden roept een ieder, die tijdens de bezetting tegen zijn wil bij Duitse fabrieken is te werkgesteld geweest, op om zo spoedig mogelijk het hoofdbestuur van het N. V V. G-, Postbus 24, Eindhoven, schriftelijk mede te delen hoe hij in bedoelde bedrij ven werd behandeld, zulks met het oog op de berechting der bedrijfsleiding. REIZEN DOOR DUITSLAND De Amerikanen hebben er in toege stemd, dat buitenlandse reisbureaux een beperkt aantal gezelschapsreizen in Beieren, Wu-erttemberg, Baden en Hessen organiseren. Het is niet bekend, of ook Nederlandse reisbureaux in aanmerking komen, aldus Ass. Press uit Berlijn. HET NED.-POOLS HANDELSVERDRAG De afgesloten Nederlands-Poolse han delsovereenkomst yoorziet in een weder zijdse uitvoer van f 15 millioen. Onder de uit te voeren producten valt ook ha ring. Polen levert o.m. steenkool en ka toen voor Indië (f 2 millioen). Ten aan zien van havens, schepen en waterwegen neemt Nederland deel aan de reconstruc tie van Polen. Ter verrekening van scheepsbouworders tot f 30 millioen zal Polen drie jaar 1 millioen ton kolen le veren. Hoorspel in het programma voor de Strijdkrachten Met een wedstrijd voor de grote radiotoestellen-actie. In het programma voor de Nederl. Strijdkrachten van 27 Juli a.s. om half zeven wordt een luisterwedstrijd gehou den in de vorm van een hoorspel, dat een beeld geeft van het leven op een militaire buitenpost „Ergens op Java". In dit hoor spel zijn vijf vragen verwerkt, die de luisteraar moet beantwoorden en per briefkaart, met minstens 25 cents en hoogstens 1.extra gefrankeerd, vóór 15 Augustus a.s. naar het „Programma voor de Ned. Strijdkrachten", Hoge Naarder weg 10, Hilversum moet zenden Op 31 Juli wordt het hoorspel herhaald. De opbrengst is voor de grote radio toestellen-actie voor de militairen in Indië. Verschillende fraaie prijzen wor den uitgeloofd, o.m. een zevendaagse reis naar een Butlincamp in Engeland, een vliegreis per K.LM. op een binnenlandse luchtlijn, een vlucht boven Den Haag per Diepen's luchttaxi Nogmaals vestigen wij er de aandacht op, dat bijdragen voor het zenden van ra diotoestellen naar de soldaten in Indië, ge stort kunnen worden op het gironummer van de Twentsche Bank te Apeldoorn no. 158292. die voor overschrijving op de rekening van het comité .Radio-actie" van de Bond Ned.- Indië zorg draagt. GESCHONDEN LAND GEEFT VOLOP VRUCHT (Van een onzer verslaggevers) Het tweede seizoen, nadat de Wierin germeer opnieuw droogviel, bracht ons kris-kras door deze wijde polder, waar groene aardappelvelden afgewisseld wor den door golvend graan en rijp geworden vlas. Als wij om ons heen kijken, zier- wij, hoe spoedig de natuur zich herstelt: het land brengt zijn vruchten voort in honderdvoud, daar, waar twee jaar ge leden nog het water klotste, binnen gelaten met satanisch genoegen door een wrede vijand, die in zijn laatste stuip trekking nog trachtte, zijn prooi, die hem dreigde te ontglippen, mee te nemen in zijn val. Het rijke land geeft zijn vrucht weer. Maar de Wieringermeer is nog lang niet hersteld. Wie dit wijde veld lief heeft, mist nog de rode daken van de grote schuren, regelmatig verspreid tussen het groen en het geel, afgewisseld met steeds weer andere kleurschakeringen onder de blauwe hemel, die zich koepelt over het zonovergoten land. Wie de polder door kruist, ziet telkens weer de skeletten van schuren en de ruïnes van huizen, de grauwe overblijfselen, die uit de verte aan paalwoningen doen denken: even zoveel herinneringen aan wat in korte tijd vernield werd van wat in lange reeks van jaren met trots was opgebouwd. Maar de natuur gaat haar gang. Een overvloedige oogst wacht. Er zijn men senhanden te kort om alles binnen te halen. Al voor de oorlog waren er moei lijkheden. Dan kwamen de seizoenarbei ders overal uit Nederland, maar nauwe lijks waren er genoeg om de vruchten der aarde te verzamelen. Nu zijn de moeilijkheden nog groter. Het aantal ge schoolde krachten is verminderd. Er is, helaas, een trek naar andere beroepen. Daarbij komt de intensivering van de landbouw, nodig voor het opvoeren van de export en het gebrek aan landbouw machines. Daarom is het aantal arbei ders, dat aangetrokken moet worden, zo groot. En het aanbod is zo klein. In deze omstandigheden heeft de minister van Oorlog er in toegestemd, dat soldaten worden ingezet „ter voorkoming van stoornissen, door welke het algemeen belang zou worden geschaad", zoals dat in officiële, militair-reglementaire taal heet. VOOR HET EVENEMENT DER „VIERDAAGSE" Het grote evenement op wandelsport gebied, dat jaarlijks weerkeert en een festijn betekent voor ieder wandel- enthousiast, de Vierdaagse afstandmarsen, gaan morgen weer beginnen. Dan starten de duizenden, uit alle delen van Neder land saamgekomen, in Nijmegen voor hun tippel door het land van Rijn, Maas en Waal. Zij gaan weer wandelen, misschien onder stromende regen, misschien zoals verleden jaar onder brandende zonne hitte, doch steeds met een doel voor ogen, het parcours geheel uit te lopen, de eind streep te halen, ondanks pijnlijke blaren en andere ongemakken. Het parcours is verdeeld over 30, 40, 50 en 55 km. De dagparcoursen voor deze laatste groep zijn als volgt: lste Dag: Van de Sociëteit „De Vereni ging" de Sloetstraat, Wilhelminasingel, Oranjesingel en Canisiussingel volgen, over de Waalbrug naar Lent; bij het Witte huis rechtsaf en over Bemmel en Hout akker naar Huissen. Van hier over Elden naar Eist. Vervolgens over Valburg, Her- veld, Andelst, Kasteel Loenen, Slijk Ewijk Oosterhout naar Lent. Van hier over de Waalbrug naar de Sociëteit „De Vereniging" te Nijmegen. (Groepen naar de H.B.S. voor meisjes). 2de Dag: Van de Sociëteit „De Vereni ging" langs Nassausingel en Kronenbur gersingel, dan linksaf het viaduct onder door, Voorstadslaan en Weurtseweg naar Beuningen. Vervolgens over Ewijk, Wins- sen en Afferden naar Druten. Voor Dru- ten heen en over Puiflijk, Horsen, Berg- haren. Herwen en Leur naar Wijchen- Van het marktplein te Wijchen linksaf richting Nijmegen tot de Graafseweg enz. 3de Dag: Van de Sociëteit „De Vereni ging" de Graafseweg volgen tot de Stad- dijk. Hier linksaf naar Overasselt. Van daar naar Heumen. Van hier over het Maas- en Waalkanaal naar Molenhoek en over Mook en langs het veer te Cuyk naar de Plasmolen. Vandaar over de St. Maartensberg, de klok en Nijerf naar Groesbeek. Hier voor de R.K. kerk rechts af en over de Horst wederom naar Groes beek. Hier rechtsaf en over het Groeske, Meerwijk, Berg en Daalseweg, v. 't Sant straat, Van Heutszstraat en Groesbeekse- weg naar de Sociëteit „De Vereniging". 4de Dag: Van de Sociëteit „De Vereni ging" over de Graafseweg naar Grave. Door Grave, Gassel en Beers naar Ouyk. Van hier naar St. Agatha en met het veer te Oeffeit over de Maas naar Gennep. Van Gennep over Mook, Malden, St. Anna, St. Anna straat, Fransestraat, Van Spaen straat, Guyotstraat naar de Wedren te Nijmegen. De parcoursen voor de andere groepen zijn op deze route geprojecteerd. Wij hebben deze jongens aan. liet werk gezien. En wij moeten zeggen, zij doen het met pleizier, al is het „dienst". Maar wij zouden het wel weten, als wij moesten kiezen tussen aardappelzoeken en vlas- trekken of wachtkloppen en met volle bepakking 30 km marcheren! De wijze, waarop de jongens zijn ondergebracht in herstelde graanschuren, is eenvoudig, maar beslist goed. Hun voedselrantsoenen zijn voor deze werkzaamheden speciaal verhoogd. Boven hun soldij krijgen zij f 2.50 per dag extra. En de boeren zien de jongens graag, al willen ze ook wel eens, dat ze wat harder werkten! Want, zeggen ze, de geest is zo uitstekend. Nooit ergens gekanker over. En toch hebben de soldaten open vingers van de harde kluiten en van de scherpe schel pen. En zeker zij, die dergelijke handen arbeid niet gewend zijn. Maar ze helpen, elkaar. Natuurlijk zijn er, die ook „in de burgermaatschappij" het aardappelrooien kennen en zo'n stel is de rest van de groep vanzelfsprekend dikwijls een me ter of zestig vooruit. De volgende rij werken ze wel weer naar elkaar k>e en met elkaar gaan ze zingende als jongens zonder zorgen naar de legerplaats, waar de jonge katten al miauwend en spin nend snuffelen aan de etersemmers! Het voornaamste werk is op het ogen blik het rooien van de pootaardappelen. Deze moeten er vóór een bepaalde daiuxn uit, anders vallen ze niet meer in de hoogste keuringsklasse. Het zijn meest Bintjes, een vooral in België en Frank rijk veel gevraagde soort. Niet alleen aardappelrooien, maar ook vlastrekken wordt door de soldaten ge daan. Een vermoeiend werkje, van 's morgens zeven tot 's avonds half zes, met tweemaal een rustpoos van een kwartier en eenmaal van een uur! Maar de Limburgers, Brabanders en Rotter dammers houden de moed er in en spre ken van „een onderbroekje trekken", want vlas betekent textiel en van textiel wordt van alles gemaakt, ook onder broekjes! ACADEMIE VAN BEELDENDE KUNSTEN 'S-GRAVENHAGE. 's-GRAVENHAGE, 17 Juli. Aan de Aca demie van Beeldende Kunsten en M.T.S. voor de bouwkunde te 's-Gcavenhiage zijn geslaagll bij het dagonderwijs voor de afdeling portret en figuur-tekenent schilderen en illustratief tekenen de heren: K van Biezen, J F Huffe- tner, A JWWegner, J Westerik en C Zitman; afdeling reclame-ontwerpen de heren A Bon tebal jr. C G Bos. R E Ed-wands en K Hof land; afdeling MTS Bouw de bouwkunde de heren A P Alkema, W Baris> E Bedijs, W J den IXibbeWen, J van Engelen, H Etmeyer, F C Flippo D Hak, H Th Heegsfra, P C v d Kleij, H KI op ma, H Korswagen, JAP Meurs, A Olsthoom, H de Prouw, J Rotman, A J G Buigt, R R J -van Straten en A War merdam: afdeling meubel constructie en bitv- nenhuiskunst de heren J J van den Bosch, J W I Kuypers, J W Praat A v d Zaal en B v d Zaal. Bij het avondonderwijs slaagden afd-elii*» illustratief tekenen mej W A Rruyn en de heren J D v d Berg, L Bobbe, E B v Bohe- men J J Smolders en G v d Valk; afdeling decoratief tekenen mej A B v d Meulen en de heren A J v d Bijllardit, B J A Debij, L A de Man, J H F Ribot en A v d IJssal; afdeling reclame-ontwierpen de heren C D Looije, Th v d Burg en A Heine; afdeling bouwkunde ULNO de heren J I H Andries sen, J de Boer, W Rorreman. C A Clausen. F van Riet. D van Stadiën en H Swinkels; af deling meubel constructie en binnenhuiskunst de heren G J M Steenland, W J C Steenlanxit A H v d Well en P H A Willens. Architecten^ cursus T Orouwel en H A Ritter. ALFRED HUGENBERG ONGEVAAR LIJK De thans 82-jarige dir Alfred Hugenberg, de man, die Hitier aan de macht hielp enu vorige week uit internering werd ont slagen, is door de Britse bezefetingsauto- riteiten als „anti-nazi" gekwalifiseerd. Gezien zijn hoge leeftijd wordt hij als oa- flevaarlijk beschouwd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5