Financieel Overzicht [van de week JVIaarten Luther" kwam in Leeuwarden bijeen AVONDJAPON EN ^MANTEL NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG, 21 JULI 1H7 De teleurstellende ontwikkeling terzake der Indische kwestie heeft de effectenbeurs in de afgelopen week tot grote terughoudend heid genoopt. Dat Indische waarden vandaag koersver liezen zullen boeken in de aanvang, ligt voor de hand, omdat men niet weet, in hoeverre de republikeinse horden gelegenheid zullen krijgen om de tactiek der „verschroeide aarde" toe te passen. Het is opvallend, hoe zeer de drang tot verkoop van Amerikaanse aandelen de laat ste weken verminderd is. De laatste dagen worden minder dan 400 certificaten per dag verhandeld, hetgeen aanzienlijk minder is dan we enige tijd geleden gewend waren. Natuurlijk dient men wel rekening te hou den met het feit, dat posten shares buiten de beurs om rechtstreeks naar Amerika verkocht kunnen worden, maar onze indruk is, dat zulks de laatste weken ook in ver minderde mate het geval is. Het heeft er alle schijn van, dat, wan neer de verkooporders in Amerikanen niest toenemen, de 100 millioen dollar, waarop minister Li eft mek uit deze hoofde rekent, dit jaar niet gehaald zullen worden. De oorzaak der meerdere vasthoudendheid bij het publiek is te zoeken in de betere etemming, welke Wallstreet de laatste tijd aan de dag legt. Nu de koersen stijgen, wil men liever niet verkopen, omdat men hoopt, dat de terugslag, welke Wallstreet in de vorige maanden heeft te zien gegeven,, ge heel of ten dele tenietgedaan zal worden. Of de Regering in de noodzakelijkheid zal komen te verkeren om de drang tot verko pen van Amerikaanse aandelen bij het pu bliek te stimuleren, hangt grotendeels af van de vraag of spoedig nieuwe dollarcredieten voor ons land beschikbaar zullen komen. De president der Ned. Bank, dr Holtrop, ver klaarde dezer dagen bij zijn terugkomst uit Amerika, dat binnenkort de eerste tranche van de aangevraagde lening ad 500 millioen dollar bij de Internationale Herstelbank zal afkomen. In Frankrijk heeft de Regering besloten tot opvordering van dollarwaarden, maar men heeft, teneinde de speculatie in Amerika niet te activeren, geweigerd mede te delen welke stukken gevorderd zullen worden. Het totaal bedrag aan dollarwaarden in Frans bezit raamt men op 300 millioen dollar en het ligt voor de hand, dat verkoop van dit bezit een druk op de koersen van Wall street zou kunnen uitoefenen. Wat betreft de economische ontwikkeling In de Verenigde Staten, kunnen we opmer ken, dat de berichten hieromtrent vrij tegenstrijdig zijn. Gaat men af op de winst- Uitkeringen, welke dit jaar gedaan zijn, dan zou men geneigd zijn te constateren, dat de zaken buitengewoon goed gaan. In het eerste kwartaal hebben 212 maatschappijen haar dividend verhoogd en daarna hebben tot dusver nog 88 concerns de winstuitkering Vermeerderd. De rendementen, welke met Amerikaanse aandelen worden behaald, zijn, althans voor onze begrippen, zeer hoog. Opbrengsten van 4 tot 6 pet per jaar op basis der huidige koersen, zijn voor vele hier te lande bekende maatschappijen te noteren. Men dient er echter rekening mede te houden, dat de winstuitkeringen betrekking hebben op de achter ons liggende periode, terwijl de beurs vooruit kijkt. Echter moet gezegd, dat tot ^dusver de aanwijzingen inzake een „recession" in' Amerika voor velen nog niet overtuigend Zijn. In het laatste maandbericht van de Nat. Citybank werd erop gewezen, dat het merkwaardig zou zijn als er een ernstige terugslag in het zakenleven zou intreden, terwijl de zware industrie nog met een over vloed aan vraag naar haar producten te kampen heeft. Er bestaat een acuut tekort aan staal, wat reeds geleid heeft tot de aankondiging, dat de General Motors haar productie zal moeten stopzetten wegens ge brek aan grondstoffen voor de bouw van automobielen. Het radioprogramma voor vanavond Hilversum I (341). NCRV: 7.00 Nieuws; 7.15 NCRV-leeslamp; 7.30 Actueel geluid; 7.45 Voor ex-politieke 'gevangenen; 8.00 Nieuws; I.05 Programmaproloog8.15 Bach; 9.30 Langs de Donau; 10.00 Streptomycins (iezing); 10.20 Gram.; 10.45 Avondoverdenlcimg; 11.00 Wil lem Saai en Wogniumiraers; 11.25 Zomeschaak- tournooi; 11.35 Avondkil ank en12.00 Sluiting. ..Hilversum II (415). AVRO: 7.00 Gramofoon- pliaat v. d. omroeper; 7.30 Wij stellen u voor; 8.00 Nieuws; 8.06 Reportage; 8.15 Kurha/us- ooneert; 9.00 CeMo; 9.25 De Zevende sluier ((hoorspel); 10.30 Wereld spreekt tot u; 11.00 Nieuws; 11.15 Dutch Swing College; 11.45 Dd vertimento; 12.000 Sluiting, Wat de Radio morgen brengt Hilversum I (301). KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Oynm.; 7.30 Morgengebed'; 7.45 Variaties op een thema; '8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de diag; 9.00 Lichtbaken; 9.30 Symphonie-ork.; 10.00 Kleuters; 10.15 Franse platen; 10.40 Verhaal; 10.50 Schumann1.1.30 Als die ziele luistert; II.40 Alexander Br^jftowsky; 11.45 Argentijns progr.; 12.03 Operette; 12.30 Metropole-ork.; I.00 Nieuws; 1.20 Metropoie-ork.1.50 Missie- congres; 2.00 Omroeporkest; 2.30 Onder ons; 3.00 Gram.; 3.30 Ouverture; 4.00 Zonnebloem 4.30 Na schooltijd; 4.45 Blek wat wils; 5.45 Rijk Overzee; 5.00 Kwartet; 6.20 Sport; 6.30 Strijdikr.; 7.00 Nieuws; 7.20 Kostelanetz; 7.45 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.12 Gewone man; 8.20 Phfl'harm. ork.; 10.10 Avondgebed; 10.25 Va ders dagboek; 10.30 Nieuws; 10.45 Dance Show; 12.00 Sluiting. Hilversum II (415). AVRO: 7.00 Nieuws; 7,15 Gymn.; 7.30 Aubade; 8.00 Nieuws; 8.15 Orgel en piano; 8.45 Hay dn-Mozart-progr. 9.15 Morgenwijding; 9.30 Waterstanden; 9.35 Arbeidsvitaminen; 10.30 Vrouw; 10.35 Kinder koren; 10.50 Kleuters; 11.00 Jetty Cantor; II.35 Hobo en piano; 11.50 Schumann; 12.30 Platteland; 12.40 Harmonie; 1.00 Nieuws; 1.15 Sky masters; 1.45 Deanna Durbin; 2.00 Met naald en schaar; 2.20 Aeolian sextet; 3.00 Radiiomatinee; 4.40 Schoolbel; 5.0Ö Olympda Palace; 5.30 Pierre Paila; 6.00 Nieuws; 6.15 Tom Erich; 6.30 Nador Bela; 7.00 Bernard Person; 7.10 Avondklanken; 7.30 Viool en piano; 8.00 Nieuws; 820 Omroeporkest; 9,15 Toeristische miniaturen; 9.32 Contact; 10.15 Buitenl. overz.; 1020 Philharmomiisch sextet; 11.00 Nieuws; 11.15 Zoneschaaktouroooi; 11.25 %nxphamsche muziek; 12.00 SLuófcmg. Men hoopt echter vóór het einde des jaars dit staaltekort te kunnen overwinnen. Voorts kan als reden van de betere stem ming in Wallstreet gelden het feit, dat de macht der arbeiders Unions door de jong ste arbeidswetgeving aan banden is gelegd. Het gevaar voor stakingen en daardoor ver storing in het productieproces, acht men dientengevolge minder groot. Verder doet de kwestie der inflatie de laatste weken in Amerika weer opgeld. Ge lijk bekend, heeft men een algemene kolen- staking weten te voorkomen, door aan de eisen van John Lewis, wat betreft het loon peil, te voldoen. Maar het gevolg van deze loonsverhoging is, dat de prijzen van steen kolen duurder worden. Dit brengt met zich mede een verhoging van de ruwijzer-prrj- zen en aldus wordt de prijsstimulerende werking ener loonsverhoging over het be drijfsleven merkbaar. De reeds lang verwachte daling der Ameri kaanse goederenmarkten laat overigens ook nog op zich wachten, hetgeen een lelijke streep door de rekening van het naar Ame rikaanse goederen hongerige West-Europa is. Aan de andere kant verneemt men be richten omtrent verslapping der economische bedrijvigheid. Het verbond van inkoopagen ten der Amerikaanse industrie publiceer de een verslag, waarin melding wordt ge maakt van een teruggang in zaken, terwijl de concurrentie toeneemt. Sedert het begin des jaars is de omvang der onuitgevoerde orders aanzienlijk verminderd. De afleve ringen hebben in een veel sneller tempo plaats. Voorts zijn de verhoudingen op de markten van niet duurzame gebruiksgoede ren aanmerkelijk verslechterd en wordt een verzadiging van het publiek voelbaar. Het zou niet de eerste keer zijn. 'als een depres sie zich aankondigt door een vermindering der omzetten en een daling der prijzen op het gebied der verbruiksgoederen. Aandelen Philips Gloeilampenfabrieken la gen tijdelijk flauw in de markt en daalden tot 366 pet. dividend. Op de jaarvergade ring zijn van de zijde van het bestuur ech ter hoopvolle woorden gesproken. Aange nomen werd, dat de resultaten over 1947 gunstiger zouden zijn dan in de periode van Mei 1945 tot 31 Dec. 1946. Medegedeeld werd voorts, dat Philips buiten de vermo- gensaanwasbelasting valt. Gewezen werd op de grote stille reserves in verschillende ba- lansposten. Onder invloed, van deze mededelingen herstelde de beurs der aandelen zich. De rust in de scheepvaarthoek is terug gekeerd nu de handel in claims voorbij is. AANTAL EX-LEDEN VAN NED. MILIT. MISSIE WORDT GERECHTELIJK VERVOLGD. Tegen 6 of 7 leden van de Ned. mil. missie te Berlijn, zal vermoedelijk een strafvervolging worden ingesteld, wegens het plegen van strafbare feiten. Er zijn thans 45 leden ontslagen, waarvan er 20 uit eigen beweging heengingen. De mees ten hebben zich schuldig gemaakt aan geknoei met deviezen of het smokkelen van consumptie-artikelen. „The English Opera Group" is in Nederland gearriveerd om in het Seheveningse Kurhaus Brittens opera's „Alhert Herring" en „The Pope of Lucretia" te bren gen. De foto, genomen op 't Kurhausterras, toont v.l.n.r. de schrijver van het libretto Eric Crozier, de zangeres Nancy Evans, de componist Benj. Britten en vooraan de zanger Peter Pears. VOORUITZICHTEN ZUN NIET ONGUNSTIG Te Leeuwarden werd Zaterdag de 35e algemene vergadering gehouden van de Nederlandse Bond „Maarten Luther". Reeds de avond te voren kwamen de af gevaardigden elkaar begroeten in „Ami- citia" en konden zij genieten van de opvoering van het spel „De strijdende jeugd", opgevoerd door leden van Lutherse verenigingen. Aan de algemene vergadering ging een korte morgenwijding vooraf in de Lutherse kerk, waar ds S. G. van der Haagen uit Leeuwarden voorging. De bondsvergadering stond o.l.v. de heer M. Ruppert uit Utrecht, die zijn openingsrede voor een belangrijk deel wijdde aan de conferentie te Lund (Zwe den), welke conferentie door hem werd bijgewoond namens de Prot. Chr. Arbei derscentrale.. Hij bracht naar voren, dat de daar door de afgevaardigden uit der tig landen in verschillende secties be studeerde vraagstukken in verband met het belijden der waarheid in een dwa lende wereld, de doelstelling van de bond raken: bestudering van de Lutherse Een moeilijke kwestie voor de dames is veelal die van het avondtoilet, dat we maar zo hoogst zelden dragen," maar dat we toch af en toe werkelijk nodig heb ben. En juist bij die zeldzame gelegen heden, waarbij we ons op ons allerbest mogen vertonen, willen we dat ook. Wel nu, voor de gewone vrouwen, de gewone huisvrouw met een gezin en alle zorgen die daaraan vastzitten, maar even goed voor de werkende vrouw, die niet min der hard werkt en tegenwoordig niet minder zorgen heeft, is de 'lange avond- rok met enkele geklede blouses of vesten de ideale oplossing. Het prettige van deze combinatie is niet alleen dat U op deze wijze ineens twee of drie avondjaponnen hebt, maar tevens, dat U deze blouses en vesten even goed in uw mantelpak kunt dragen, zodat het geld en de textielpun ten die U er aan besteedt, werkelijk goed besteed zijn. In heel veel gevallen zal het mogelijk blijken om de rok van een oude avondjapon gis basisrok te eebnuken. zo dat U daarvoor helemaal niets nieuws nodig hebt. Met een enkele avondjapon zijn we er natuurlijk nog niet: we hebben immers ook een avondmantel nodig. Maar een avondmantel die alleen maar avondman tel is, vertegenwoordigt een luxe, die we ons tegenwoordig niet meer kunnen per mitteren en dus... doen we het anders. Wie toch een nieuwe zomermantel nodig heeft, doet verstandig die zó te kiezen, dat dit kledingstuk ook als avondmantel dienst kan doen. Gelukkig dat de mode ons daarbij een handje helpt; de nieuwe modellen, los hangende zomermantels in lichte pastelkleuren, die net tot over de heupen vallen of iets langer, zijn hiervoor niet alleen bij uitstek geschikt, ze worden er zelfs door de grote modehuizen spe ciaal voor ontworpen. Daarom zijn veel van die modellen een tikjè feestelijk ver sierd met borduursel of knopen en stik sels. Ook de wereldberoemde ontwerpers weten dat er oorlog is geweest en dat zelfs de best geklede vrouwen ter wereld be zuinigen moeten. Zij hoeven daarom niet minder aantrekkelijk voor de dag te ko men. En wij evenmin. Zo'n rome. man cd ka. ü.-r. zy etc sur, vorm en borduursels ook als avondman tel goede diensten bewijzen. belijdenis en het gemeenschapsleven der mensen. In de door de secretaris (de heer J. C. Strasser uit .Amsterdam) en de penning meester (de heer P. Brussel Jr even eens uit Amsterdam) uitgebrachte jaar verslagen kwam uit, dat ook in het af gelopen jaar het aantal afdelingen van, de bond weer is toegenomen en dat er vooruitzichten bestaan voor verdere uit bouw. Goede wensen voor de bond werden uitgesproken door de heer Buzeman na mens de synodale commissie der Evang. Lutherse Kerk en door de heer Fuyk- schot, afgevaardigde van het Chr. Nat. Vakverbond. In de middagvergadering hield ds G. Fafie uit Apeldoorn een referaat over „De Bijbel en de zin van het leven", in welk referaat hij deed uitkomen, dat alleen in het licht van de Bijbel de zin van het leven op alle terreinen is te verstaan. Staatsexamens voor muzielt 's-GRAVBNHAGE, 17 Mi Voor de staatsexamens voor muziek slaagden: plano (MO) die darmes J M Brandenberg, 's-Graven- hage; L M Weijers; de herenJT Bonss, Rot terdam; J Drielsma, Amsterdam; G Ooet- graftdijk A W A de Leeuw, Breda; dhr J Maas, Kampen; J G Wolf, Valkenburg (L), Orgel (MO): D J Zwart. Delft. Viool: (MO): D Hol, Dordrecht: C Koper, Amsterdam. Piano (LÓ): de dames C J M Andriesen, Hil versum J Blok, Rotterdlaam; P J B3ok) Am- Sterdam; A F Rosgra, Leeuwarden; A L Rooi- rrrans, Hilversum; M Bouvet, Rotterdam; P R Brandt, Apeldoorn; J J ten Cate. Amster dam; J ten Cate, Amsterdam; J C Clay, Sant poort; MAC Clement, M J Cornelosse, Am sterdam; C J Couvreur, Breda; M H Deir- kauf. 's-Graivenihjaige; E B Dekker, Haarlem; M Dijkstra, Leeuwarden; M Drjstra, Zutferu; Th F M van Erp Utrecht; E van Bverdirugen, Utrecht; I M Falik, Amsterdam; D A de Groot, Sn eek; B M Heeriinig-Briedel, Amster dam; C A Heijboer, Maastricht; I J Hoge- wimtd, Utrecht; M J M Houben, Roermond'; G J C die Jager, Rotterdam; F M Jaspar. Ter- wiinselen; J A de Jong-MoiDer, Amsterdam; M D J-onigh, Koog a.d. Zaan; E D Keip, Am sterdam; J M van Lieop, Amersfoort; J C Menseh,, Enkhudzen; H Chr van Meyer, Rot terdam; W E MuAzeldijk-van Gooi, Voorburg; L J J Norbart, Qss; ASM OometL. Ooster hout; G M van de Poel, Breda; D N Porsius, Nieuwend'am (Amsterdam); I F Remssen, Zwolle; A J Rozeboom. Amsterdam; E Steen bergen, Amsterdam; G Tiimmers, Zwolle, L 3 Turksma, Leeuwarden'; C Valikboff-van. der Heide, Hilversum; M E van. de Ven, Tilburg; B R Verbuirgt, Naaiden; C M Versteegih, Zwolle; C A W Vrensen, Tilburg; G van der Wal, Blaricuim; J H H Wolterman, Maastricht; A C van Zijl, Amersfoort; de heren F H Bet geul, Amstelveen; J Blanken, Ellecom; A Roelee, Rotterdam; H J Broekstra, Leeuwar den; A Dresens. Maastricht; E L van der Glas, Veendam; L Hoost, Amsterdam; N P Jbrcgkindt, Oosterbeek; J Kenniphaas, Rot terdam; C Kes. Marken; G I H Kockelmans, Geleen (L); R N Kranenburgj Nijmegen; M C Kuyper, Amersfoort; L J van Loenen, Am sterdam; J' Masseus, Hdllegersberg; C S Pro per, Oostzaan; J H Scholten, Amsterdam; J S Severs. Amsterdam; K W de Stigter, 's-Grav enhageCPA Verwijmeren, Roosen daal; G J H Vossen, Maastricht; E W Wester- baan, Den Haag; F G J Wilmonit, Waalwijk; J A G A v d Wouw, Breda. Orgel (LO)de he ren H E Does, Zandvoort; J H van Dijk, Am sterdam; W J van der Hoeven^ Utrecht; L Kwakkel. Zwolle; W P Verheul, Rotterdam; E Westra. Groningen. Viool (LO): de dames M A Becker. Zeist; M P van der Meijden, Zeist; de heren Th Reijn, Amsterdam; A G M Rombouts} Eindhoven; L van Sterk enburg, Rotterdam; P Valkhoff, Rotterdam; Solo zang (LO)die dames SAK Bastiaanse, Rot terdam; P R Becker, Zeist; J Gentsen, Am sterdam; E M de Groot, 's-HertogemboschC J He ij-mams, Amsterdam; M Klok Boer dam, Noordwijk; SAC Pilaar, Amsterdam; J Chr van de Wetering, Bilthoven. Koorleider: die heren CP de Bruym, Voorburg; J J Staan- W eere, Hoogewoud (NIH). Kinderkoor zang: de heer H J Broekhuizen, 's-Grav enh age. De 28.000 leden van de 55 afdelingen tellende Alg. Ned. Bond van gepensioneer den drongen in hun jaarvergadering in Utrecht aan op spoedige herziening van de Pensioenwet 1922 en op verhoging der pen sioenen, die de meeste leden geen bestaan meer geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4