Ds D. Bouman deed intrede te Katwijk aan Zee Herv. en Geref. jeugd trok gezamenlijk op Ds Joh. de Wal deed zijn intrede te Rijnsburg De dagelijkse zomerzorgen van de huisvrouw jhEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG, 8* JOU WJ Bij de Ned. Herv. Gemeente (vac. ds C. A. v. Harten) Na 's morgens bevestigd te zijn door ds R. P. A. Rutgers, em. predikant te Katwijk aan Zee, met een prediking over Hand. 8 35, heeft ds D. Bouman, gekomen van Arnhem, in de stampvolle Nieuwe Kerk zijn intrede gedaan bij de Ned. Herv. Gemeente te Katwijk aan Zee. Ds Bouman had tot tekst gekozen Ps 20 8, „Deze vermelden van wagens en die van paarden; maar wij zullen vermelden van de Naam des Heren". Onze eerste ont moeting met de Gemeente hebben we in de kerk, aldus ds Bouman. Dit bepaalt onze verhouding. Wij willen dienstbaar zijn aan Christus, om zondaren te brengen tot de Zaligmaker. Psalm 20 is een Messiaanse psalm, er wordt gesproken over de grote Koning g en Zijn lof wordt J bezongen. Het eerste deel van de tekst doet denken aan de wereld, de mens, de kerk, de gemeente, die leeft zonder God, zich beroemend op eigen kracht. Deze mens zal zelfs indien hij zich Christen noemt, zijn als de Farizeeër, die uitriep: Ik dank Ds D. BOUMAN U, Here, dat ik niet ben zoals zij. Het gaat in de dienst van God niet om het onze^maar om het Zijne. Tegenover deze levenshouding stelt het tweede deel van de tekst een andere levens houding, waarin de mens de Naam des He ren vermeldt. God heeft een Naam, dat wil zeggen, dat Hij zich niet van verre heeft gehouden, maar dat Hij tot ons is neergeko men en ons de hand heeft toegestoken. Hij wilde aan ons verbonden zijn, opdat wij zouden komen tot vrede en zaligheid. Door Zijn woord schept Hij zich een plaats in onze harten. Het valt echter niet automa tisch op ons. Het voltrekt zich in een lang zaam proces, het groeit in een mensenziel. Heeft het zich voltrokken, dan gaan wij er VIS SERI JBERICHTEN. SCHEVENINGEN, 19 JuM. De vamgsbbe- rlöhben van. hedienimongien uit zee lukten: Soh 275 geen. vangst, Soh 99 met 25 k.f Sch 73 25 k.. Soh 160 10 k., Soh 190 5 k. Sdh 97 60 k., Soh 63 25 k., Soh 50 15 k. Sch 103 12 k., Sch 46 50 k., Soh 180 1 k., Sdh 64 60 k., Soh 110 geen. vangst, Soh 60 40 k., Sch 325 10 k., Sch 116 70 k., Sch 333 40 k.f Sch 47 geen vangst, Sdh 14 2 k., Sch 284 5 k„ Sch 443 3 k„ Sch 186 60 k.( Sdh 141 5 k., Sch 150 10 k. (21 last aan boord); Soh 23 5 k., Sdh 104 thuis stomende, Sdh 332 10 k., Sdh 53 50 k., Soh 32 geen vangst, Soh 133 geen vangst, Soh 49 geen vangst, Sch 262 geen vangst, Sch 40 7 k.f Soh 189 6 k., thuis stomende; Sdh 248 19 k., Sch 84 17 k. uit de halve vleet, gisteren 54 k., Sch 225 60 k„ Soh 20 5 k. (18 mijy N-O. van, Shields), Soh 223 met 3 k., Sch 78 3 k., Sch 200 15 k. Sch 87 60 k. Sch 264 34 k., thuis stomende; Sdh 201 12 k.t Sdh 247 15 k. Besomming kustvissers: Sch 205 180, Sdh 22 f 15. Sch 44 f 185 Sch 111 f 30, Sch 10 f 450, Sdh 139 60, Sch 67 f 180, Sdh 12 f 780, Soh 119 f 100, Soh 62 f 35, Sdh 165 f 30, SL 8 430, SL 31 f 1320, SL 36 f 750, SL 6 f 230, SL 11 f 56 KW 142 f 70, KW 27 f 20. KW 81 f 70, GO f 720. Notering vere vis: grootm.Midelsch.ol f 26 28 per kist van 40 kg. „HIER IS BREMEN" KRIJGT 13 JAAR. De ex-hoofdredacteur van de BN.O., de 38-jarige G. H. J. -W. Noordtouis is door het Amsterdamse B.G. tot dertien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Voor de oorlog verzorgde hij de Ne derlandse uitzendingen van Radio Bre men. De eis was 10 jaar. op onze beurt van spreken. En heerlijk is het te weten, dat Christus er borg voor is, dat dit leven niet meer zal worden wegge nomen. En Hij is getrouw. Na de predikatie richtte ds Bouman zich tot de verschillende burgerlijke en kerke lijke personen, tot de colleges en tot de gemeente. Ds J. v. d. Krift begroette de nieuwe pre dikant namens de plaatselijke en de ring- predikanten en gemeente, waarna ds Bou man werd toegezongen Ps 119 9 (gewij zigd). In de avonduren was er een samenkomst in de Oranjezaal van het Jeugdhuis, waar ds en mevr. Bouman door vertegenwoordi gers van verschillende kerkelijke colleges en organen en voorts van verenigingen wer den toegesproken. Ds Bouman sprak woor den van dank. PRINS BERNHARD WAS IN ENGELAND. Z.K.H. Prins Bernhard heeft, vergezeld van enige officieren en de directeur van de stichting rijschool, Engeland bezocht waar hij zich op de hoogte stelde van de prestati«s der spring- en jachtpaarden en enkele militaire- en luchtvaartinstellingen bezichtigde. ER KOMEN NIEUWE POSTZEGELS Verschillende der thans in gebruik zijnde postzegels zullen wordei- vervangen door een nieuw type, dat ontworpen werd door I. v. Krimpen. Ze zullen worden uit gegeven in de waarden van Vz, 1, 3, 4, 5, 8, 10, 11, 12, 15, 16, 20,25,30,40, 50 ct en 1 gulden. De kleur is als gewoonlijk blauw, het zegel van 1 gulden is echter rood. In Juli zullen de zegels van 11, 15, 16 en 20 cent in omloop komen. GESLAAGD JEUGDAPPèL TE KOUDEKERK a/d RIJN In de Geref. Kerk. te Koudekerk a/d Rijn werd Donderdagavond een jeugd- appèl gehouden, dat georganiseerd was door de Herv. Jeugdraad en de Gerèf. Jeugdcentrale. De kerk was heel goed bezet, toen ds Van Binsbergen na Schriftlezing en ge bed een kort openingswoord sprak n.a.v. het laatste deel van Jesaja 40. Vervolgens kreeg ds C. Gilhuis van Eindhoven gelegenheid tot het uitspre ken van zijn rede, getiteld: „Wij hebben vleugels". In deze rede had spr. het ant woord verwerkt op de vraag, hem na mens 25.000 jonge meisjes gesteld: „Heeft de hedendaagse jeugd nog idealen?" Sprekers antwoord hield in, dat de jeugd slechts één ideaal kent, nl. geen idealen te hebben. Aan de hand van en kele citaten van recente schrijvers toon de ds Gilhuis dit duidelijk aan. Op de tweede vraag: „Moeten wij idea listisch zijn", antwoordde spr., dat in het Nieuwe Testament het bevel klinkt: ,,Weest nuchter". Spr. wees er op, dat Gods kinderen in het Oude Testament idealisten gebleven zijn, omdat zij uit zagen naar de Christus. We kunnen idealist zijn, want wie een plan heeft, ziet de toekomst niet donker in. Idealisme houdt in: Leven uit wat je hebt in 't geloof. Al worstelende tegen stroom en golven op tot aan het doods uur aan de wal. Het staat nooit alleen en mag nooit verabsoluteerd worden. Tenslotte wees spr. op de vrouw uit Openbaringen 12, aan wie twee vleu gelen gegeven werden, nl. van geloof en gebed. Wij hebben ook die vleugelen en daardoor gedreven gaan wij niet in dit leven op. De tweede speker, ds G. Huls te Gou da, sprak over: „Waar gaat het naar toe?" Naar aanleiding van „Balans van Ne derland" door prof. Van der Leeuw een onderzoek naar wat wij tot nog toe hebben bereikt, komen de vragen op: Is er nog toekomst? Waar leven we voor en wat komt er van terecht? De techniek is met rasse sprongen vooruit gegaan en wij leven in een tijd, waarvan zelfs Jules Verne niet droomde. Is het dan geen intens genot te mogen leven in de 20ste eeuw? Er is echter re den voor cultuurpessimisme: morele verwildering, niet alleen bij de jeugd; cu lturele verwildering: jazz en swing; geestelijke verwildering: we hebben geen Chr. levensstijl meer, enz. Er zijn vredesconferenties, die oorlog jes in het klein zijn, de verhouding Rus landAmerika spitst zich toe, we heb ben de atoomsplitsing en de vraag rijst: Wat is de mens? Verschillende perso nen hebben daarop hun antwoord gege ven en zelfs berekend, dat de handels waarde van de mens 51 cent is, maar de Schrift zegt het anders in de Psalmen: er zijn tweeërlei: die zonder en die met geloof. Die zonder geloof zijn, gaan bergaf waarts naar de chaos, zonder God. Na enkele concrete vragen beëindigde spr. zijn rede met de woorden: Jezeus Christus is ons persoonlijk antwoord op de vraag: Waar gaat het heen? Aan het einde van de goed bezochte avond zeide ds Wolven verheugd te zijn, dat diit gecombineerde appèl mogelijk bleek. Hij hoopte dan ook, dat deze avond zou zijn een belofte voor de toe- Eerste Halfjaar machtiging voor bouw van 14.000 woningen Den Haag Is niet gebonden aan bouwvolume Van 1 Januari tot 12 Juli verstrekte de Centrale directie der Volkshuisvesting^gun- ningsmachtigingen voor de bouw van 14:000 woningen. Voor Zuid-Holland waren dat 620, voor Den Haag 385 woningen. Met de bouw van een deel dezer huizen is be gonnen, de rest volgt in Augustus. Op 1 Januari waren voorts 12.000 woningen In aanbouw. Thans kunnen een aantal met na me genoemde provincies en gemeenten doorgaan met plannen voor woningbouw en aanbesteding, zonder dat zij aan een vooraf vastgesteld bouwvolume gebonden zijn. Dit geldt ook voor Den Haag. OPVOLGER VAN TRUMAN BENOEMD. Truman heeft Joseph Martin, de pre sident van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden, bij gebreke van een vice- president, benoemd tot zijn opvolger, voor het geval hij zijn mandaat niet kan vol eindigen. Voorheen was het de minister var. Buitenlandse Zaken, de aangewezen opvolger. EERSTE KAMER OP 23 JULI BIJEEN In de vergadering van de Eerste Ka mer op Woensdag 23 Juli om 12 uur zullen o.m. behandeld worden enige na turalisatie-wetsontwerpen, wijziging en aanvulling van de hoger-onderwijswet van December 1878 en de overeenkomst van dading tussen de- Staat en de N.V. Bataafse Petroleum Mij. komst. Ds Wolven bracht de sprekers dank en hoopte, dat deze door de toe hoorders niet zouden worden vergeten. Ook de muziekvereniging „Kunst na Ar beid", die de samenzang begeleidde en voor en na de dienst enkele geestelijke liederen speelde, werd opgenomen in de dankwoorden. BIJ DE GEREF. KERK (art 31 D.K.O.) Ook de Geref. Kerk (onderh. art. 31 D.K.O.) te Rijnsburg heeft thans haar eigen herder en leraar. Gisteren vond in de ochtenddienst de bevestiging van ds Joh. de Wal', gékomen van Noord-B er- gum, plaaits door ds J. v. d. Schaft van Delft. Ds v. d. Schaft had tot tekst ge kozen I Jeremiia 1: 4 en 5. In de avonddienst deed ds De Wal zijn intrede met een predicaitie over Jeremia 1: 17, nadat gelezen was Jeremia 1: 4 t/m. 19. Ds de Wal gewaagde er van, hoe moei lijk het hem is gevallen, de Gemeente van Noord-Bergum te verlaten. Maar door de Rijnsburgse Gemeente riep God en spr. moest gehoorzamen. Gehoorza men, om het Woord te gaan brengen in Rijnsburg. Dat brengen van het Woord houdt in, dat het gebracht moet worden zoals God het wil en niet, zoals de men sen het willen. Immers dan wordt het valse profetie, waarvan Jeremia ook spreekt. De wereld is vol van valse pro feten en ook wat men heden ten dage nog kerk wil noemen, is vol van valse profetie. Spr. trok in dit verband een parallel tussen Israël ten tijde van Jeremia en alles Vat zich kerk noemt in deze tijd. De Kerk van vandaag is in een ernstige crisis gewikkeld, een crisis van gelijke aard als in de tijd van Jeremia: enerzijds de strijd tegen de valse profetie, ander zijds het brute ongeloof. De roeping van Jeremia en de profeti sche aard van die roeping nader beziende, wees spr. er allereerst op, hoe de Here hem opwekt tot paraatheid: Gord uw lendenen en maak U op. De roeping valt zwaar. Hij is geen man van de strijd'. Maar God heeft hem in 't ambt gesteld en Jeremia moet! Hij moet de vuurlinie in. Ook thans moet de Kerk (de Kerk in de branding) getuigen van waarheid en gerechtigheid. Niet alleen de wereld ver trapt Gods rechten, maar ook de Kerk merendeels. Daarom moeten we trouw in het heden en blind voor de toekomst zijn. Spr. wekte de Gemeente op, veel voor hem te bidden God echter verplicht Jeremia ook toj volle gehoorzaamheid Het gaat om het ware Woord Gods. Niet om wat er voor uitgegeven wordt, niet om wat het eigen hart ingeeft. De crisis is: God of de mens gehoorzamen en daarvoor is zelfs een kerkscheuring geoorloofd. „Ik, de Here, zend U". Jeremia wordt door God ook gewaar schuwd tegen versaagdheid. Jeremia mag niet versagen, ook al is hij als boete prediker niet geliefd. De wereldlijke en kerkelijke instanties zullen het Jeremia moeilijk maken. Hij echter moet zijn kracht niet zoeken in menselijke dingen, maar in het Woord Gods. Het Woord, dat gesproken wordt ten loven of ten dode. Met dat Woord wil spr. het wagen en spr. meent, dat dit geen waagstuk zal zijn. Om het karakter van een godsdienst oefening niet verloren te doen gaan, werden op verzoek van de kerkeraad geen toespraken gehouden. Afgevaardig den uit de classis en van de Chr. Geref. Gemeente waren tegenwoordig, terwijl namens het gemeentebestuur burgemees ter mr P. N. Höweler met twee wethou ders aanwezig was. DE BOTERHAM VAN DE „OVERBLIJVER" De boterhammen van de „overblijver" vragen bijzondere zorg. De belegging moet het oude en droge van een „over- blij<vers"-boterham goed maken en er iets gezelligs en huiselijks aan geven. Een smeuïg belegsel is daarvoor het beste; ook bonenpasta of gebakken to maten zullen het meegenomen twaalf uurtje met smaak doen eten. In de smaak valt ook een boterham, besmeerd met boter of margarine, daar op en snede zoet roggebrood besmeerd met honing of stroop en daar weer op een besmeerde snede wittebrood. Een dergelijke boterham is een soort taartje. Ook een flensje of pannekoekje (even tueel,met eipoeder) is een goede beleg ging. Het uitdrogen van het brood kan enigszins voorkomen worden door de boterham pas des ochtends klaar te ma ken en ze in vetvrij papier verpakt in een trommeltje mee te nemen en op een koele plaats te bewaren. Behalve de boterhammen doen we in het trommel tje een verse vrucht, een tomaat, een stuk komkommer of ramenas of radijs. Wie dag in dag uit zijn boterham op zijn werk opeet, raden wij echter aan: „Koop zelf een vers broodje en neem een potje boter, een stukje kaas en een potje jam of een in dit vouwblad ver meld smeersel en maak ter plaatse de boterham klaar!" Gevulde tomaten en komkommer (warm) voor btf de boterham. 8 Tomaten of 1 grote komkommer. Voor het vulsel: 100 g spaghetti of macaroni, gaar ge kookt en vermengd met 50 g in blokjes gesneden rookworst; öf 200 g garnalen of gekookte vis in een sausje, gemaakt door 2Vz dl water, waarin een bouillonblokje is opgelost, te binden met 20 g 2 eetlepels) aan gemengde bloem en zout (peper), aroma en er een scheutje azijn naar smaak aau toe te voegen; óf 1 blikje meat and vegetables. De tomaten of komkommer wassen. Van de tomaten een kopje afsnijden en ze uithollen. De komkommer schillen, overlangs doorsnijden en uithollen en de uitgeholde tomaten en komkommer met zout bestrooien. (Het vruchtvlees in de soep verwerken). De tomaten of komkommers vullen en in een vuur vaste schotel plaatsen. Een weinig water en een klontje boter of margarine toe voegen. Het gerecht bedekken met pa neermeel, er klontjes boter of marga rine opleggen en het in de oven gaar laten worden en er een bruin korstje op laten komen 20 minuten). Jam van vruchten en rabarber (houdbaar). Voor 2 k 2% potje: 1 kg vruchten en/ of rabarber, kg suiker (citroensap). De vruchten en de rabarber wassen, schoonmaken, eventueel schillen en in stukjes snijden. Ze opzetten met weinig water en inkoken tot V\ van hun vo lume. De suiker toevoegen, de jam weer aan de kook brengen en indampen tot dat een druppel van de jam, na afge koeld te zijn, op een bord niet meer uitvloeit. Eventueel citroensap toevoegen, de jam nog even inkoken. Haar in goed schoongemaakte potjes overdoen en met cellophaan afsluiten. Compote van vruchten en rabarber. 500 g verschillende vruchten en rabar ber, water, suiker naar smaak (citroen sap). De vruchten en de rabarber was sen, schoon maken, eventueel schillen en in stukjes snijden, met een weinig water en de suiker opzetten en zachtjes verhitten tot zij gaar zijn. (Citroensap toevoegen). Naar verkiezing het vocht binden met aangemengd aardappelmeel. De compote koud laten worden. Gebakken appel. Gebakken appel smaakt heerlijk op de boterham. De appels schillen en het klokhuis er uit boren. De appels in vingerdikke plakken snijden en in de koekenpan met wat boter of margarine aan beide zijden bruin bakken. Naar verkiezing suiker en kaneelsurrogaat er over strooien. Wortel jam (5 1 7 dagen houdbaar). Voor 1 potje: Vz kg wortelen, \Vz dl water, 45 g (3 eetlepels) of meer suiker, 8 g 1 eetlepel) aardappelmeel, citroen essence (of citroensap). De wortelen schoonmaken, fijnraspen, met het water aan de kook brengen en tot moes koken. Suiker en citroenessence (of citroensap) naar smaak toevoegen, het vocht bladen met wat aangemengd aardappelmeel en de jam in een potje overdoen. Tomatenjam (5 a 7 dagen houdbaar). Voor 1 potje: Vt kg tomaten, 45 g (S eetlepels) of meer suiker, citroenessence (of citroensap) of gemberpoeder, kruid nagelpoeder en kaneel of de surrogaten er van. De tomaten wassen, in stukjes snijden en met een weinig water tot moes koken. Naar smaak suiker en citroenessence (of citroensap) of de kruiden toevoegen. De jam binden met aangemengd aardappel meel en in een potje overdoen. Macaroni of spaghetti met groenten. 125 g macaroni of spaghetti, Vz liter water, 250 g groenten, b.v. ui, wortel, kool, knolselderij, prei blikje vlees), boter of margarine, zout, kerrie en/of sambal. De groenten wassen en fijnsnijden. Het water aan de kook brengen en de fijngesneden groenten en de gebroken macaroni of spaghetti met wat zout er in gaar koken. Kooktijd 25 minuten. Boter of margarine (meat and vegetables) en kerrie en/of sambal naar smaak toe voegen. Naar verkiezing het gerecht in een vuurvaste schotel overdoen, met paneermeel bestrooien, hier en daar een klontje boter of margarine leggen en er in de oven een bruin korstje op laten komen. DOET KONING LEOPOLD AFSTAND? Het Belgische blad „Face Main." meent te weten, dat koning Leopold be reid is afstand te doen van de troon. Woensdag as. zal, onder leiding van eer ste minister Spaak een begin worden ge maakt met de besprekingen, die de ko ningskwestie moeten oplossen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 10