Knapenver. „Prediker" vierde 80-j. bestaan Wie iets wil weten van Indië en de Zending De N.Z.H.«vloot is weer een schip rijker NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 ZATERDAG, 19 JULI 1947 Stadsnieuws MUIDERSLOT EN SCHIPHOL WERDEN BEZOCHT In tegenwoordigheid van vele ouders en vrienden van „Prediker" vierde de Knaipenvereniging „1 Kon. 18: 12b", on derafdeling van de C.J.V. „Prediker 12: la", gisteravond in het gebouw in de Jan Vossensteeig haar 80-jarig bestaan op traditionele wijze, „Prediker" waardig. De voorzitter, de heer Joh. Heijloo, opende de feestvergadering met een ■woord van welkom, nadat de aanwezi gen enkele verzen van Psalm 138 gezon gen hadden, hield hij een inleiding over ihet hoofdstuk, waaraan de zinspreuk der vereniging is ontleend en waarin ver haald wordt, dat Elia de opdracht van God ontvangt om in Samaria openlijk de strijd te ontketenen tussen God en Baal. De secretaris, de heer B. J. v. d. Wey- den, gaf een uitvoerig historisch over zicht. Achtereenvolgens memoreerde spr. de oprichting van de J.V., de Jongelie- denvereniging, waaruit die van de kna pen is voortgesproten, de uiteraard be krompen huisvesting, waarmede de af deling kort na de oprichting te kampen had, alsmede de opening van het huidige 'gebouw, waarin de onderscheidene ver enigingen zich eerst goed konden ont plooien. Het gaat er cum, aldus de heer van der Weyden, dat de jongens in aanraking worden gebracht met de heilige dingen en dat de leidinggevende personen op de grondslag van het Evangelie werkzaam zijn. in het belang van de leden, die zo wel geestelijke als maatschappelijke ont wikkeling behoeven. Spr. bracht dank aan de bestuursleden, die in het afgelopen jaar in zo ruime mate blijk hebben gegeven van hun vast beradenheid en trouw, om de vereniging tot nog grotere bloei te brengen. Deze hulde werd door de aanwezigen met een spontaan applaus bezegeld. In het slot van zijn betoog wees de secretaris nog op de wijze, waarop de heer P. Masurel, ere-voorzitter van „Prediker", zijn werk verrichtte, in alle eenvoud, doch met ongeëvenaarde activiteit. De heer F. P. de Vries bracht het financiële jaarverslag uit, waarna de af gevaardigden de gelegenheid kregen hun gelukwensen aan te bieden. Zo voerde de heer J. M. E. Masurel namens geheel „Prediker" het woord en overhandigde hij het bestuur van de jubilerende ver eniging een aantal zangbundels. De heer Joh. Sierat Sr complimenteerde bestuur en leden namens het Bouwfonds, de heer L. Questroo namens de oud-ledenvereni ging, terwijl de heer A. -v. Rosmalen als ere-lid uitdrukking aan zijn gevoelens gaf. De heer Knetsch sprak als afge vaardigde van de jongienscluto „Calvijn". Ook de ouders lieten zich niet onbetuigd. Zendingshuis te Oegstgeest wordt uitgebreid Ven is op zoek naar een dépendence voor Zendingsfamilies en cursisten Het Zendingshuis te Oegstgeest heeft ge brek aan woonruimte om alle daarvoor m aanmerking komende bewoners te herber gen. Het biedt plaats voor de zendingsstu denten en vele Indonesiërs, o.a. vond de In donesische delegatie op doorreis naar de Jeugdconferentie te Oslo er een onderko men. Er is grote behoefte aan woongelegenheid voor gerepatrieerde'zendingsfamilies, die bij voorkeur huisvesting zoeken in de omge ving van Leiden en Oegstgeest, voor w.e het Zendingshuis geen blijvende woongelegen heid kan bieden. Het plan bestaat het huis te verbouwen ©m aan de vele aanvragen te voldoen en een ruime logeergelegenheid te verschaffen voor de vele gasten der zendingsvergaderin- gen en conferenties, die tegenwoordig te Oegstgeest gehouden worden. Tevens zal dan ook onder het oog gezien worden de beschikking te krijgen over een huis, waar gerepatrieerde zendingsfamilies een onder dak kunnen vinden en zij, die ter voorberei ding van hun zendingsarbeid cursussen en colleges te Oegstgeest en Leiden volgen. Er wordt daartoe gezocht naar een grote villa of buitenhuis in de omgeving van Leiden, Oegstgeest of Wassenaar, dat voorlopig voor dit doel gebruikt zou kunnen worden. Langs deze weg wordt bekendheid gege ven aan deze plannen, omdat het niet on mogelijk is, dat een lezer van dit blad de aandacht zou kunnen vestigen op een ge schikt huis, dat de eigenaar voor dit doel in huur zou willen afstaan. In dat geval wordt men verzocht zich te wenden tot de heer J. Landzaat, Zendingsbureau Oegst geest, telefoon 20600; die nadere inlichtingen kan verschaffen. EEN DOKTER NODIG? De Zaterdags- en Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door dr de Bruyne, Langezaal, Nieuw- zwaag en Postel. Dokterstelefoon 22222. WELKE APOTHEEK? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van heden tot Zaterdag 26 Juli, 8 uur waargenomen door: Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807 en Apotheek „Tot Hulp der Menschh'heid", Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Apotheek, Wil'helmi napark 8, tel. 26274 ZONDAGSDIENST DIERENARTSEN. De Zondagsdienst der dierenartsen wordt waargenomen door do* Comman deur, Lammenschans weg 5, tel. 21101 en dr van Zij verden, Oude Singel 96, tel. Het Bouwfonds bood een geschenk in geld aan. In het overige deel van de avond werd het toneelstuk in zeven taferelen „De zeven avonturiers" door eigen krachten voor het voetlicht gebracht. Het publiek toonde zich na afloop erkentelijk. De vergadering werd besloten met het zin gen van Gezang 282: Blijf bij mij, Heer, want d'avond is nabij Vermeld zij nog, dat de leden der ver eniging met het bestuur gistermorgen in de vroegte een reis ondernomen hebben naar het Muiderslot en het vliegveld Schiphol. De maaltijd werd in het pavil joen „De Brasem" gebruikt. Al met al een dag om vooreerst niet te vergeten! De heer D. Meyer gaat heen als schoolhoofd Woensdag a.s. neemt de „bovenmeester" afscheid van leerlingen, ouders, enz. Woensdag 23 Juli zal de heer D. Meyer, hoofd van de Chr. Nat. Opleidingsschool, Hoogl. Kerkgracht 20a, zijn ambt neerleg gen. Niemand schat deze „jongeman" op 60 jaar, maar volgens de burgerlijke stand is het toch zo. En nu heeft de heer Meyer ge meend te moeten gaan en gebruik te moe ten maken van zijn recht op pensioen. Ofschoon de heer Meyer zijn jubilea aan de school steeds verzweeg kon hij dit met zijn afscheid niet doen. Er is nu een comité gevormd om van hem op zijn laatste school dag afscheid te nemen. Woensdag a.s. zullen de schoolkinderen 's morgens om 10 uur voor dit doel samen komen in het Gymnastieklokaal, om dan eens niet de rooster te volgen, of liever een ander rooster. Autoriteiten en genodigden worden des middags om 3 uur verwacht. Des avonds vanaf 8 uur zijn alle ouders van nu en voor heen, oud-leerlingen, alle vrienden en be langstellenden welkom, eveneens in het Gymnastieklokaal aan de Kaasmarkt, om de scheidende bovenmeester" te danken voor zijn ruim 25-jarige arbeid bij de Geref. Schoolvereniging. DE BURGEMEESTER MET VACANTIE. De burgemeester is van 23 Juli t.m. 13 Augustus wegens uitstedigheid verhinderd spreekuur te houden. „Schijf verbijstering9'' Leiden? ook in Om half elf zou er, naar men ons mededeelde boven de Sleutelstad een vliegende schijf zijn waargenomen, die met enorme snelheid in de rich ting Katwijk verdween LEIDERDORP Onze plaatsgenote, mej. Gré Ko ning, is geslaagd voor het examen steno grafie. RIJNSBURG Een groot bloemencorso wordt ge houden op Dinsdag 2 September. Onge veer 60 luxe en vrachtauto's zullen deel nemen. Van Rijnsburg uit wordt tevens een reclametocht georganiseerd naar Wassenaar, Den Haag, Scheveningen, Rijswijk, Voorburg, Veur, Voorschoten, Leiden en Oegstgeest. Een aardig kijkje op de Zendingstentoonstelling in het Zendingshuis te Oegst geest. Temidden van Inlandse voorwerpen een kerkje, door ds A. J. de Neef Zelf gemaakt. BEZOEKT DE TENTOONSTEL LING TE OEGSTGEEST Een tentoonstelling is een collectie van voortbrengselen van een bedrijf, kunst of wetenschap, tezamengebracht in een daarvoor bestemd gebouw, met het doel een denkbeeld te verschaffen vaft de toestand, waarin een bedrijf, kunst of wetenschap verkeert. Meestal ligt aan een tentoonstelling een ideële doelstel ling ten grondslag. Zij worden immer: georganiseerd om de algemene kennis te bevorderen. Het slagen van een expositie is mede afhankelijk van de wijze, waar op men de voorwerpen ter bezichtiging uitstalt en niet in het minst van de entou rage, waarin de tentoonstelling gehouden wordt. In onze editie van gisteren hebben wij reeds melding gemaakt van de Zendings tentoonstelling, die van half Juli tot midden Augustus in- de Ned. Zendings school te Oegstgeest zal worden georga niseerd. Men had geen betere omgeving kunnen bedenken! Ongetwijfeld zal in sommige kringen het 'bezwaar geopperd zijn: waarom heeft men geen gebouw uitgekozen,dat voor iedereen gemakke lijker te bereiken is? Wie zal zich de moeite getroosten, naar Oegstgeest gaan om daar een tentoonstelling te be zichtigen? Laten- wij u verzekeren, dat deze zeldzame expositie een „reis" naar de Zendingsschool meer dan waard is. In de maanden Juli en Augustus ligt ■het Zendingsstudenten'huis min of meer uitgestorven. Dan heb'ben de interne leerlingen vacantie en het is te begrij pen, dat zij de vrije dagen doorbrengen ver van de universiteitsstad. Voor kin deren van Zondagsscholen, leerlingen van soholen en leden van verenigingen of clubs is dit een prachtige gelegenheid om zich eens van het inwendige van het internaat op de hoogte te stellen; waar de studenten eten, slapen, leren en zich ontspannen. De lommerrijke paden, die naar de verschillende gebouwen voeren, TEWATERLATING VOND HEDENMORGEN PLAATS Het is voor de N.Z.H. vandaag een groote dag, want weer werd een mijl paal in de geschiedenis van deze te goe der naam en faam bekend staande zaak bereikt met de te-water-lating van de „ir W. J. Burgersdijk". Op de scheeps werf van de Machinefabriek „De Vliet" te Leidschendam, een filiaal van de Mo- torenfabriek en scheepswerf G. den Hee- ten en Co. te Leiden. Het schip, dat 17 m lang en 3% m breed is, is genoemd naar de oud-direc teur van de N.Z.H., de heer Burgersdijk. Het heeft een ruime kajuit die voor de ruim 100 passagiers comfortabel is inge richt. De voortstuwingsinstallatie heeft een capaciteit van 120 P.K. en bestaat uit een Deutz-motor. Er is vier maanden aan de boot gewerkt en een deskundige, die ons een en ander vertelde omtrent het nieuwe schip, verklaarde, dat het model zowel als de inrichting voldoen aan alle eisen. De boot is in het omvang rijke bedrijf van de N.Z.H. ingeschakeld om de verbinding te onderhouden tussen het Centraal Station te Amsterdam en de overkant van het IJ, waar de electrische tram van de N.Z.H. de betreffende pas sagiers brengt naar de plaatsen Volen- dam, Edam, e.d. De plechtigheid van de te-water-lating die vanmorgen om half elf plaats vond, werd bijgewoond door vele autoriteiten. Jhr ir J. Röell, directeur van de N.Z.H., wees er in zijn rede op, dat ir Burgers dijk, die ook bij de plechtigheid tegen woordig was, veel heeft verricht in het belang van het bedrijf en in de dertiger jaren met grote activiteit de organisatie van de N.Z.H. vlot ter hand nam. Spreker vond het een voorrecht dat het huidige bedrijf aan de nieuwe boot de naam: „ir Burgersdijk" mocht geven, welke naam immers ook onlosmakelijk ■verbonden is aan het verkeer in het Wa terland. Mevrouw Burgersdijk vervulde vervol gens de formaliteiten en haar werd door Jhr Röell een bloemstuk aangebodlen. Onder leiding van de stuurman M. Brouwer werd hierna een proefvaart naar Warmond gemaakt. De N.Z.H.-vloot is weer een schip rijker geworden! Wij kunnen allemaal straks weer gaan fietsen Rijwielbezitters, die nog geen bandenbonnen ontvingen, mogen aanvragen indienen De directeur van de distributiedienst Lei den verzoekt ons het volgende mede te de len: Er zijn vele honderden die, hoewel in het bezit van een rijwiel, tot nog toe geen rij wielbanden ontvingen. Algemeen, zal nu de gelegenheid worden opengesteld deze rij wielbanden aan te vragen. De aanvraagfor mulieren hiervoor kunnen in de week van 21 t.m. 26 Juli worden afgehaald en in de daarop volgende week weer worden inge leverd. Aangezien het ongetwijfeld vele honder den zijn, die wel een fiets maar geen banden bezitten, zullen het drukke weken worden voor de Distributiedienst. Daarom wordt een dringend beroep gedaan op de aanvra gers om in alle opzichten mede te werken aan een vlot verloop. Haal de formulieren af op de voor U be paalde dag en lever weer in op de op het formulier gestempelde datum. Voor de letterindeling en verdere bijzon derheden wordt verwezen naar de officiële publicatie in dit nummer en naar de mede delingen onder „Distributievaria", brengen de bezoekers onmiddellijk in de rustige, vredige sfeer van het lande lijke, het natuurlijke, het niet-steedse. Het interieur van het huis is eveneens een bezoek waard. En de Leidenaars schijnen dit ook te erkennen, want voor al in de zomermaanden krijgt het inter naat vaak bezoek van „vreemdelingen". Het is de nijvere zendeling ds A. J. De Neef, die zich reeds lang ernstig heeft beziggehouden met de vraag: Hoe moeten wij ,ons" huis attractief maken, opdat vooral de jeugd zich niet onbe tuigd zal laten?" Thans is het deze po pulaire zendingsman inderdaad gelukt iets in het aanzijn te roepen, waardoor de Zendingsschool aantrekkelijk wordt. Zijn actie had een tweeledig doel: men sen, in hoofdzaak jongeren, er toe te bewegen, het gebouw te bezoeken, en tevens, het jonge publiek iets mee te geven. Toen ds De Neef ons gistermiddag de tentoonstelling van allerhande Indische gebruiksvoorwerpen en vele andere din gen toonde, kwamen wij dadelijk tot de overtuiging, dat zij in alle opzichten voldoet aan 'de eisen. Wie deze waarde volle verzameling aandachtig bekijkt, geniet niet alleen, maar leert ook heel veel. Onze kennis ten opzichte van Indië en in casu de Zending heeft nog niet het gewenste peil bereikt. Jaren moesten voorbijgaan, wilden wij enige interesse koesteren voor dit land en voor wat er door de kloeke Evangelie-verkondigers en hun inheemse medewerkers is tot stand gebracht. Gelukkig zijn detijden veranderd en momenteel dwingt de nood ons, aandacht aan dit allés te schenken, zij het dan, dat heel langzaam het besef bij ons wordt wakker geroe pen, dat de zendelingen, die uitgaan naar de verre landen, zich verzekerd moeten weten van de steun ener mee levende gemeente. In deze Zendingsten toonstelling komt iets van de - omvang rijke arbeid onder de heidenen tot uit drukking. Bovendien laat zij ons over duidelijk zien, dat het werk der „ge roepenen" temidden van het vaak alles beheersende heidendom, niet eenvoudig is. De tentoonstelling is in twee leslokalen ingericht. De bezoeker (ster) wordt in aanraking gebracht met de Indische ge woonten en de Balinese kunst, met de Boeddhistische levensopvatting en de Islamitische denkbeelden, terwijl de Zen ding vanzelfsprekend ook rijk vertegen woordigd is. De voorwerpen, die in bonte verscheidenheid op de tafels keu rig zijn gerangschikt, zijn afkomstig van Java, Celebes en Nieuw-Guinea en be horen tot de uitgebreide verzameling van zendeling De Neef, die zoals men veellicht weet zestien jaar op laatst genoemd eiland werkzaam is geweest. Verschillende stukken, w.o. twee ka rakteristieke kerkjes, zijn door deze zendeling zelf gemaakt. Vermeld zij nog, dat de expositie Maandag a.s. geopend zal worden en dagelijks (alleen op werkdagen) te bezoeken zal zijn van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. De ruime kennis waarover ds De Neef beschikt, stelt hem in staat de bezoe kers, die liefst groepsgewijze door hem ontvangen, zullen worden, een uitvoerig» toelichting te verstrekken. Distributievaria Maandag zijn aan de beurt voor het afhalen van levensmiddelenkaarten die gezinnen, waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft van 72.50175.500. Zij, die nog nooit in aanmerking kwa men voor rijwielbanden, kunnen aan- vraagformuieren afhalen, voor wat de letters A, B, C en D betreft, op a.s. Maandag. Ingang Langebrug, achterzijde. Het kantoor is geopend van 8.3011.45 en 1416 uur. Bakkers worden attent gemaakt op de publicatie elders in dit nummer. Voor het .eindexamen der Middel baar Technische School voor Bouwkunde (Academie voor beeldende kunsten) te 's-Gravenha,ge zijn geslaagd de heer H. Klopma te Oegstgeest en de heren P. F. v. d. Kley en R. R. J. van Straten t» J

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4