Ex-hoofdredacteur Haagsche Ct. staat terecht 't Verklaarde Tweede invasie in Noord-Griekenland op til 1 uitzicht Chr. Onderwijs voor 10.000 schipperskinderen NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG. 1» JTTLI 19« „NU KRIJG IK VAN ALLES DE SCHULD" (Van een onzer verslaggevers). In een zitting, die geduurd heeft van des middags half vier tot des avonds half twaalf heeft het Haagse tribunaal gister onder voorzitterschap van mr M. P. Plan ten ga, het optreden van de journalist John D. Coucke, die in bezettingstijd hoofdredacteur van de Haagsche Courant was, aan een onderzoek onderworpen. Ondanks zijn ruim twee jaar interne ring, bleek de thans 63-jarige journalist nog niets van zijn flair en vrijmoedigheid te hebben ingeboet, en bij tijden ontspon zich een vlot en scherp gesteld debat tus sen beschuldigde en de leden van het tri bunaal, of verhoorde getuigen. Het begon al dadelijk, nadat de voor zitter punt één der uitvoerige tenlaste legging, die we reeds hebben vermeld, in behandeling nam, ni. het doen van voor stellen om tot papierbezuiniging te gera ken. De stelling was, dat aan de z.g.n. „luxe" bladen minder papier zou worden verstrekt, hetgeen aan de meer populaire kranten ten goede zou komen, waarbij „natuurlijk" voor het Nat. Dagblad een uitzondering zou worden gemaakt, terwijl de sectarische bladen konden verdwijnen. „Die brief heb ik in overleg met de eigenaren van het Haagsche Courant-con cern geschreven, om hierdoor de positie van hun bladen sterker te maken-," aldus besch. Er was n.l. voortdurend gedreigd met opheffing van de bladen „De Nieuws bron" en „Het Ochtendblad"; die even eens door het Sijthoff-concern werden uit gegeven. Waarom het publiek de bladen las? „Och, om de advertenties en het distri- butienieuws. Het was gelukkig te nuchter om die krankzinnige Duitse propangar.da te geloven," aldus besch. De directeur van het concern, de heer A. W. Sijthoff als getuige gehoord, zeide dat Coucke tijdens de oorlog steeds meer Duitse sympathieën kreeg. Toen de heer Lyssen als hoofdredacteur moest worden ontslagen, had de Duitse perschef Janke hem Coucke opgedrongen. ,.En wat was uw invloed op Coucke? Hebt u wel eens gewaarschuwd dat er teveel propaganda in uw bladen kwam?" aldus de president. Get.: „Vooral na het Journalistenbesluit had ik niet veel meer te zeggen." Pres.: „En schaamde u zich niet, als u uw krant in handen kreeg?" Get.: „Ja, maar ik kon er niets aan -doen." Besch.: „We hebben samen vaak over de krant gesproken, maar nooit kreeg ik aanmerkingen. In „Het Ochtendblad" Doordrijverij Een bouwmaterialenbedrijf in Hil- legom heeft het initiatief genomen voor de bouw van betonnen week end-huisjes, die de uitzonderlijke eigenschap hebben, te kunnen drij ven. Deze betonnen huisjes rusten op een rechthoekige bak, eveneens van beton, die met specie aan de muren is verbonden en absoluut waterdicht is. Het project is bij wijze van proef uitgevoerd en de acht huisjes, die vervaardigd zijn, hebben aanstonds aftrek gevonden. Over de Nederland se wateren zwerven nu een achttal huisjes met vacantieganger, die met recht „op het water thuis" zijn. Het geen wel z'n bekoring zal hebben, be halve voor eventueleschuld- werd zoveel mogelijk „vuil" opgenomen, om uit de Haagsche Courant wat te kun nen weren. We hadden besloten zo goed mogelijk samen te werken, teneinde het bedrijf er door te slepen. Men beschuldigt mij wel van Duitse sympathien, maar die waren te vinden bij de fam. Sijthoff. die vóór de oorlog reeds een nazi-correspondent in Duitsland had." (Protesten bij „ge noemde" familie op de getuigenbank) „Na „Dolle Dinsdag." toen ik een goed artikel had geschreven, hebben ze de per sen stop laten zetten, omdat ze bang wa ren voor de Landwacht," aldus Coucke. Get. Sijthoff ontkent iets van de brief te weten over de papier-bezuiniging. Besch.: „Er was een angst-,psychose bij de fam. Sijthoff voor de Duitsers. Ik was niet bang en zette een grote mond op." Volgens besch. zou de heer Sijthoff na een conferentie met Janke en Max Blok zijl over zijn benoeming tot hoofdredac teur, beide personen tot een lunch hebben uitgenodigd, hetgeen de heer Sijthoff ten stelligste ontkende. Vervolgens werden enkele redacteuren van de Haagsche Crt. gehoord, die verkla ren de invloed van besch. op de krant zoveel mogelijk te hebben tegen gegaan. Bij de bespreking omtrent de weigering tot plaatsen van een bericht, waarin ge tracht werd de spoorwegstaking te bre ken, hetgeen een staking bij de krant tot gevolg had, zeiden getuigen dit noodza kelijk te hebben gevonden om de staking te steunen. Pres.: „Dan had men wel eerder in sta king kunnen gaan, want er heeft genoeg in uw kranten gestaan." „Get. „Als dat verzoek gekomen was, zouden we het zeker gedaan hebben." Wanneer een artikel besproken wordt naar aanleiding van het bombardement op het Centr. Bevolkingsregister en getuigen menen dat dit van Coucke afkomstig is, merkt de president op: „U moet hem nu niet van alles de schuld geven, omdat hij hier nu eenmaal zit." Besdh.: „Ik moet nu dienen, als de zondebok voor het hele concern. Ik ben blij dat u dit ook inziet." (Gelach). Uit het verhoor van nog enkele andere getuigen komt niet vast te staan, of besch. inderdaad bij de S.D. zou hebben aange drongen op het fusileren van leden der directie en redactie van de Haagsche Cou rant. Ook ontkent Coucke voor f35.000 waarde uit het bedrijf te hebben geroofd. Dit zfou hoofdzakelijk door Poelstra, de zaakwaarnemer, zijn gedaan. In zijn pleidooi wees mr v. d. Ven er op, dat men probeert alle schuld op Coucke te werpen, die echter steeds getracht heeft zoveel mogelijk voor het concern te bereiken, meestal in samenwerking met de directie. Gevraagd werd daarom met de doorgebrachte internering te volstaan. In zijn slotwoord zei Coucke, die geen lid der N.S.B. was, ja zelfs fel er tegen gekant, zich ernstig gegriefd te voelen, door de aantijging dat hij verraad zou hebben gepleegd. Uitspraak op 30 Juli. BELG1E EN WIJ Deze week hebben we met cijfers aan getoond, hoe ongunstig de Nederlandse handelsbalans is, d.wjz. hoeveel meer we nog steeds moeten invoeren dan we kun nen exporteren. Over de eerste helft van 1947 was onze invoer nl. f 1936,5 mïllioen en onze uitvoer slechts f 740,6 mïllioen. België staat er heel wat beter voor, ge zien de volgende cijfers: De import in Juni (alles in millioenen frcs.) bedroeg n.l.: fr. 6.174 (Mei 6.240 en de export fr, 5.700 (Mei 5.492). De totaafcijfers voor het eerste halfjaar 1947 zijn: voor import fr. 36.265, terwijl in dat tijdvak uitgevoerd werd voor een be drag van frcs. 23327. DE PLAATS DER PERSONEELS VERENIGINGEN Onder voorzitterschap van Karei Lotsy riep de Stichting voor de Arbeid een com missie in het leven, die onderzoekt of er thans in het bedrijfsleven plaats is voor de z.g. personeelsverenigingen en zo ja, wat haar positie is tussen en verhouding tot andere organisaties. Secretaris is de heer R. A. Jongbloed, secretaris van de Stichting v. d. Arbeid. Johny T. Marsi- giler heet de ste vige baby, die 9 maanden oud en 23 pond zwaar, geen groter vreug de kent dan, als een aap van de ene boom naar de andere te slinge ren in de tuin van het ouderlijke huis. Zijn vader, die verzekeringsagent is, kan deze won derlijke voorkeur niet verklaren. Te meer niet, waar Johny overigens praten noch lopen kan! Maar vader Mar- slgiler kent waar schijnlijk de ge schiedenis van Hercules niet. Her cules, die even eens 9 maanden oud, twee mach tige slangen, die moordbelust zijn wieg bekropen, zonder een kik, in zijn stevige knuistjes vermor zelde! Kende hij het wel, Johny's vader zou zeggen „Niets nieuws onder de zon. REBELLEN WILLEN VRIJE STAAT STICHTEN De Griekse minister van Oorlog, George Stratos, heeft gisteravond tijdens een kabi netszitting medegedeeld, dat de Griekse ge nerale staf een tweede en ernstiger „inva sie" van guerilla's verwacht. Het doel van generaal Markos, de „opperbevelhebber" der opstandelingen, is, het door de strijd geteis terde Noord-Griekenland binnen enkele da gen tot een onafhankelijke staat te procla meren teneinde het guerilla-leger een inter nationale status te geven, waardoor het mo gelijk zou worden, dat andere landen open lijk hulp gaan verlenen. Het streven van de rebellen is er op gericht, zich door massale aanvallen in de driehoek KastoriaFiorina Eddessa, in het Noordelijk deel van Grieken land te vestigen. De Griekse regering zal van haar zijde al het mogelijke doen om der gelijke operaties reeds bij voorbaat te ver hinderen, aangezien de stichting van een ER KOMT EEN BUTLINGCAMP IN ZANDVOORT. Het dep. van Wederopbouw heeft toe gestemd een Butlingcamp in Zandvoort te stichten, Met de bouw, waarmee een bedrag van 3 a 4 millioen gld. gemoeid is, moet men in 1948 gereed zijn. Aanvan kelijk zullen uitsluitend Engelsen in dit kamp verblijven, volgens een overeen komst met de millionnair Butlin. Het B.G. te Den Bosch veroordeelde de schilder Ph. H. van Zeyl te Heerlen tot 6 jaar wegens hulpverlening aan de vijand; C. M. D. Vos te Tegelen kreeg 7 jaar voor landwachtdiensten en J. H Eykenboom te Gulpen 7 jaar voor het helpen opsporen van onderduikers. Generaal-majoor dr J. Th. Wilkens van de mil. geneesk. dienst is uit Nederland in Batavia teruggekeerd. Aam notaris A. v. Crameniburgh te Haar lem is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend. Te Goes is besloten tot die heropridh- triimg van de Federatie van coöperaties en ko len verenigingen. Zevenhonderd leden van het Poolse leger van generaal Anders, zijn gisteren als emigranten in Argentinië aangekomen. Op 10 Juli bestaat de Ned. fabriek van torenuurwerken B. Eysbouts N.V. te Asten 75 jaar. Men is dit jaar ook begonnen zelf klokken te gieten. „vrije staat" langs de Griekse Noordgrens de positie van de Westelijke geallieerden voor de Veiligheidsraad zou verzwakken. Markos, de rebel der rebellen, vroeger si garenmaker, heeft een radio-station te zijner beschikking gekregen, dat zich waarschijn lijk in Joego-Slavië bevindt. Zijn Russische en Poolse vrienden hebben voor de Veilig heidsraad verklaard, dat de wanordelijkhe den op de Balkan niet te wijten zijn aan Al banië, Joego-Slavië en Bulgarije, maar aan Griekenland zelf. OP 23 AUGUSTUS WEER 1000 BOEREN NAAR CANADA Op 23 Augustus vertrekt van Rotterdam het Ze transport van 1000 boeren naar Ca nada, waar zij zich blijvend zullen vestigen. Politiek rumoer om het Roergebied. De vraag, die wij in onze beschouwing van gisteren stelden, hoe Frankrijk zou reageren op de instructies, die Washington heeft ge geven aan de militaire gouverneur in de Amerikaanse zone van Duitsland, generaal Lucius Clay, werd door een Reuter-berioht prompt beantwoordTrouwens de vermoedens, die wij zelf reeds uitspraken, zijn er in ver vat. Frankrijk vreest namelijk, dat de we deropbouw van de Duitse industrie, voorrang zal hebben en het herstel van Europa daar achteraan sleept. Bidault schijnt zijn collega Be vin geconsulteerd te hebben, inzake de wijziging der Amerikaanse politiek ten aan» zien van Duitsland, neerkomende op onver» wij ld, zakelijk, efficiënt handelen, met nega» tie van „overgevoeligheden". Nu heeft Frankrijk met Engeland wel het bekende alliantie-verdrag gesloten het succes van Blum maar thans heerst er te Parijs weer onrust, omdat binnenkort te Washington be sprekingen plaats vinden tussen Engeland en de Ver. Staten, over het toekomstig niveau der Duitse industrie. Best mogelijk, dat te Washington, gezien de opdracht aan gene raal Clay, ook de organisatie en het politiek bestuur over het Roergebied aan de orde zullen komen. Zodra men in het Roergebied begint te roeren, geraken de Fransen in een lichtelijk, oproerige stemming! Een Britse en een Amerikaanse delegatie zullen de vol gende week reeds naar Washington afrei zen en het is begrijpelijk, dat de Franse re gering met spanning uitziet, naar hetgeen daar nu weer bekokstoofd zal worden. Be- vin heeft Bidault enigszins gesust en de Amerikaanse minister van handel. Harriman, die thans te 'Parijs vertoeft, heeft Bidault een stukje Amerikaanse kauwgum gepresen teerd. „Bij jullie Fransen heerst veel misver stand aangaande de bedoelingen van de Ver. Staten en Engeland in Duitsland", zei hij. Nu Amerika met krachtige hand in Duitsland aan het „herstellen" gaat, vreest Frankrijk dat het Roergebied spoedig weer de machtige concurrent zal zijn van de eigen industrie, terwijl het bovendien, veel meer dan Amerika of Engeland, rekening heeft te houden met de Russische vizie op het geval. De Franse „anxiétude" uit zich in twee symptomen: vrees, dat Duitsland meer profijt zal hebben van het plan-van-Marsha 11 dan Frankrijk zelf, en vrees, dat het met Rusland moeilijk heden zal krijgen. Zulks heeft tengevolge, dat Frankrijk in de „commissie van samen werking" der zestien landen, die de „centrale keuken voor Europa" vormen, een delicate, zo niet geisoleerde positie inneemt. Frank rijk behoeft de steun van Rusland, om te voorkomen, dat zijn aspiraties, zelf de mach tigste staalproducent van Europa te worden, in rook vervliegen en het ziet, in de plotse linge Amerikaanse voortvarendheid het Duit se probleem op te lossen, een groot gevaar. Zo schuilen er in de politiek der Westerse geallieerden nog tal van voetangels en klem men! Frankrijk wil beperking der producten uit het Roergebied, terwijl Amerika geen kans ziet, de economische situatie in Duits land te herstellen, de éénheid te bevorderen, zonder de staal- en kolenproductie van het Roergebied weer sterk op te voeren. In dit verhand memoreren wij nog de Britse plan nen voor nationalisatie van het Roergebied. De NjR.Ct wijst er op, dat men dit vraagstuk moet bezien in het licht van een verstandig, internationaal politiek en economisch beleid. De Nederlandse afvaardiging zou verstandig doen, met deze aangelegenheid in groter verband van de staten, die aan de Marshall- conferentie deelnamen, een onderwerp van behandeling te doen uitmaken. Volgens ge noemd blad zou een van de hoofdambtenaren van ons ministerie van buitenlandse zaken, te Parijs doende geweest zijn, om daarover met de Franse regering overleg te plegen. Bij verwezenlijking van het Britse denkbeeld zou men ingaan tegen de, door de Amerika nen meer en meer voorgestane gedachte, de kartelvorming in Duitsland tegen te gaan en te ontbinden, waarmede een Brits nationali satie-plan moeilijk te verenigen is. Indien de belangrijkste industrieën in het Roerge bied genationaliseerd zouden worden, zouden de Duitsers de zeggingschap krijgen in die ondernemingen, waarbij in overwegende meerderheid, Nederlandse, Belgische en Fran- sè belangen betrokken zijn, hetgeen als be denkelijk wordt gequalificeerd. Resumeren wij, dat de Amerikaanse opdracht aan gene raal Lucius Clay de politieke sentimenten sterk activeert, dat wederom bewezen is, dat politiek niet van economie te abstraheren valt en er momenteel begrijpelijk, veel rumoer om de Roer is! BLIJDE STEMMING OP EEN ZILVEREN FEEST (Van een onzer verslaggevers). Het is 25 jaar geleden, dat de Natio naal Christelijke Onderwijsvereniging te Amsterdam, op de bres is gaan staan voor het onderwijs aan schipperskinde renDit jubileum werd gisteren in de hoofdstad gevierd. In de 's moTgens ge houden gewone huishoudelijke vergade ring deelde de penningmeester, de heer W. A. de Ridder uit Amsterdam mede, dat in Rotterdam voor de schipperskin deren een internaat is ingericht en dat het Rijk steun verleent ook voor het 7e en 8e leerjaar, de Huishoudschool en Ambachtsschool, maar helaas nog niet voor de UX..O. In deze 25 jaren hebben 10.418 kinderen de scholen der vereni ging bezocht. In September zal in Duis burg de Prinses Marijke School worden geopend. In de feestelijke middagherden king bracht de voorzitter mr A. B. Roos- jen hulde aan de heer H. Booy Thzn te Alfen a/d Rijn, die 25 jaar secretaris is en J. Porte voor hun menslievend werk. Voorts spraken dr Wesselings, namens de minister van O. K. en W., generaal L. F. Duymaer van Twist, mr J. Terpstra en de heer H. W. Tilanus namens de C.H. Tweede Kamerfractie, die in 't licht stelde, dat dit schoolwerk het Evangelie aan de schippersjeugd bracht. Schipper Drijfhout overhandigde een geschenk, de heer Meyerink sprak voor de A.R. Ka merfractie, waarop tenslotte ds J. Dijk stra van Hoorn het woord voerde en ds D. Biesma, Chr. Geref. predikant, het samenzijn sloot. DIE DE KNIE VOOR BAiiL NIET BOGEN De gemeenteraad van Nijmegen zal vijf tien gemeente-ambtenaren, die door het N.S.B.-bewind zijn ontslagen, omdat zij weigerden mee te werken aan h^t weg zenden van arbeiders naar Duitsland, volledig rechtsherstel geven. Voor 1946 wordt het Nijmeegse gem. personeel een opbouwtoelage van f 1200 f 1400 per jaar verleend tot een totaal van f 1.200.000, omdat het herstel steed* meer personeel, in het bijzonder tech nici vraagt. Om de verschillende diensten beter te herbergen is een aantal villa's aangekocht voor 1 Vz millioen. NIJMEGEN SCHAFT DE KERMIS NIET AF. De gemeenteraad van Nijmegen wei gerde het verzoek van het Protestants interkerkelijk overleg om de kermis af te schaffen. Een commissie tot verdeling der volksvermaken is echter ingesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3