Plantsoenconcert door Werkmans Wilskracht CALVE'S Uil i 11 Wie zou niet graag eens willen autorijden? „Zuiderkruis" ongeschikt als troepenschip? Ï1EÜVYE LEIDSCHE COURANT Stadsnieuws DONDERDAG, 17 JULI 1947 Familie Van Kinschot en weth. v. Schaik onder 'n dikke boom Tussen het groene lover van de bomen in het Plantsoen klonken gisteravond de muzikale klanken van ..Werkmans Wils kracht", menig wandelaar, die zijn avond ommetje in de richting van de muziek tent maakte, reeds van verre in de oren. Wat is er mooier dan in deze zomer avonden vlak bij het frisse water van de singel te mogen luisteren naar de bijna feilloos uitgevoerde ouverture „Tancred" van de grote componist Rossini? Wat streelt meer het gehoor dan de zachte melodieën van een wals van Waldteu- fel? En wie zou niet genieten van de .,K.- en 0."-mars van de enthousiaste zangleider Herman Stenz? M.U.L.O.-EXAMEN S Geslaagd voor het diploma A: C. Kelly, A. H. Schipper, M. Blonk, P. J. B. Kwestro, G. Wendt, M. Somoneling, A. W. Roodtoeen, P. Sirag, E. Oostveen, G. v. Opstal, H. J. v. Kampen, allen te Lei den; W. Metz, H. Oudshoorn, C. J. de Korte, L. Lagendijk, A. v. Keulen en A. H. de Kogel te Hillegom; S. Parlevliet te Haarlemmermeer; J. J. Rietkerk, J. L. Kooyman, A. Helmus, P. Kersbergen, M. T. Segers te Lisse; A. Verboom, T. Vink, N. v. Vliet te Bodegraven; C. A. v. d. Waag te Zwammerdam; M. Moot en I. J. Verstraten te Voorschoten; A. v. d. Kooy te Alphen aan den Rijn; E. M. Moer man te Koudekerk aan den Rijn; C. Snij ders te Nieuwkoop; J. v. Starkenburg en K. v. Leeuwen te Oegstgeest; A. T. den Hartog, M. Oostenrijk en D. L. Kroese te Sassenheim. Geslaagd voor diploma B: W. J. Se gers te Lisse Distributievaria Morgen zijn aan de beurt voor het af halen van levensmiddelenkaarten die ge zinnen. waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft van 68.50171.500. Het kantoor is geopend van 8.3011.45 en van 1416 uur. Arbeiders, werkzaam in bedrijven met minder dan 10 man personeel, moeten een individuele aanvraag voor werk schoenen indienen op Woensdag 23 Juli. De formulieren daartoe kunnen ook nog worden afgehaald op Vrijdag 18 Juli. Afhalen der formulieren voor werk schoenen in de agentschappen: t.m. Za terdag. Ten behoeve van de verwarming van gebouwen, werkplaatsen, winkels, spreek kamers e.d. kunnen alleen Vrijdag nog aanvraagformulieren worden afgehaald. Ze moeten uiterlijk 22 Juli worden in geleverd. Zo dacht blijkbaar ook jhr v. Kinschot erover, die tezamen met zijn echtgenote en zoons, bovendien vergezeld door weth. v. Schaik, rustig onder een dikke boom naar de, o.l.v. de dirigent, de heer G. Dik, spelende musici zat te luisteren. Herman Stenz was natuurlijk zeer be nieuwd, hoe zijn compositie zou worden uitgevoerd en bevond zich dan ook even eens met zijn echtgenote onder de toe hoorders. Voorts stonden, vele luisteraars in de plantsoenpaden neen, niet in de perken, daar zorgde de vijf man sterke politie macht wel voor op de weg en zaten op stoepranden en perkafrasteringen. Wat zeer viel toe te juichen was de orde. die de politie tijdens het spelen streng handhaafde. Niemand kwam dan van z'n plaats en eerst wanneer een num mer was geëindigd, kon men z'n weg vervolgen Dat het concert bij vele Leidenaars in de smaak viel. bleek wel uit het telkens opklaterende applaus, dat een juiste waardering inhield voor het muzikaal gebodene. Wij hopen op vele van zulke Plantsoen, concerten! LEDEN VAN DE BILJARTVER. „HAAG- WEG" AAN HET VISSEN Leden van de biljart ver. „Haagweg' hebben gisteren a.d. Postbrug gevist. Het grootst aantal vissen werd gevangen door de heer Zierikzee (15), no 2 werd de heer Pardon (10), no 3 de heer K Ravensber- gen met 6 vissen. De fijnproevers zijn 'r er over eens, dat Calvé's mosterdsaus een tractatie is bij komkom mers en alle soorten sla. Heerlijk pikant op duizend en-een gerecht zó' te ge bruiken droogt niet uit. mosterdsaus j OVERAL VERKRIJfiBAAR. SLECHTS F.0.38 PER FLES MIJNHARDT P*- deale Laxeermi< 1 HeH< Idel De dames W. Wielinga en N. v. d. Meide zijn te Den Haag geslaagd voor het examen coupeuse der H.V.C. Voor het Staatsexamen Gymnasium A is geslaagd de heer F. R. J. Knetsch. Mej. N. van den Haak is geslaagd voor het examen costumière der H.C.V. BURGERLIJKE STAND Geboren: Marijke d. v. N. W. Lesquil- lier en C. Carton; Pieternella W., d. v. D. van der Neut en S. Nieuwenhuijsen; Nicolette R., d. v. R. I. Horst en M. van der Graaf; Johan F. W., z. v. H. A. Koe nen en M Brouwer; Belia J., d. v. L. Huls bosch en J. Coorengel; Pieter A. W., z. v. W. Freeke en M. Meijwaard; Petronel- la A., d. v. L. Nagtegaal en W. Wielders; Tonny, z. vx. H. Bosman en G. H. A. Mulders; Josephus J W., z. v. J. J. W. v. Went en W. M. Koemans; Johanna E., d. v. A. Dool en G. J. Seriier; Berend Tr., z. v. C. Boot en H. A. Aldershoff; Bronislau B., z. v. T. Huisman en E. Asztemborska. Overleden:" N. Korndorffer, vr., 37 j.; J. de Lange, wed. v. D. de Neef, 74 j. Gehuwd: W. Fileonon, en J. H. G. van Dijk; M. H. A. Vaneker en T. A. Wil brink; J. H. Aalibersberg en R. C. Don kers; F. J. Bekkerin en W. T. van den Berg; G. Filippo en P. A. Burggraaff; J. Haneveld en C. Brokkaar; W. F. G. van Hulst en M. van Helden; W. Harteveld en H. H. Tilkowski; N. van Hooidonk en P. de Leeuw; R. Monfils en C. van der Wilk; B. W. de Roo en S. Koet; W. F. Stoute en E. C.1 Kriek; P. Teske en E. C. v. Oosten; A. L. Tianan en D. J. Huyg; L. van Tol en M. J. I. Tuijnman^ H. v. d. Vegte en C. E. M. Brocaar; P. G. Ver- hoeff en G. van Egmond; J. H. Wolkers en M. L. de Roo; P. Walraven, wednr. en J. Reumerman; W. Olivier en J. de Bruin. Zo*n wagen en dan met vacantie er op uittrekken voor een tocht door ons mooie landje. Wie zou daar niet voor voelen? Een praatje over het halen van een rijbewijs en nog wat „Kijk joh, daar gaat een nieuwe Ford, fijne slee, hè?" „Wat zou ik graag eens achter het stuur zitten", zo hoorden we nog niet zo lang geleden een jongen van een jaar of tien tegen z'n vriendje roe pen En het is niet waarschijnlijk, dat het alleen maar jongens van drie tur ven hoog zouden zijn, die weieens met een breed gebaar achter een glimmend stuurrad wildenplaatsnemen om 't zacht- zoemend geluid van een trekkende mo tor te horen en zich te laten voeren waar ze maar wensen. Het is evenmin waarschijnlijk, dat wanneer als in een sprookje iemand plotseling uit een naast ons stoppende auto stapt en zegt: „Hier is Uw wagen meneer", dat we niet een, twee, drie zouden instappen en Wegrijden, och waarom ook niet, dat is tegenwoordig zo makkelijk, wordt er gedacht. Wie echter voor de eerste maal in z'n leven achter het stuur gaat zitten zijn hand naar het contact uitstrekt, die weet weldra, dat het op de weg houden van een auto in het begin heel wat zweetdruppeltjes kost. Om over het scha kelen maar niet te spreken. Omdat er dagelijks op alle uren in onze Sleutelstad zoveel auto's de bin nenstad doorkruisen met een bord, waar op het woord „leswagen" prijkt, zijn we eens gaan praten met de ondernemer van een chauffeurscholen. Het was de heer Th. J. Werter, die ons vertelde, dat het autorijles geven voor en na de oorlog wel enigszins verschilde Voor de oorlog was het b.v. een uitzon dering, wanneer een lesauto een dub bele bediening rijk was, zodat de structeur, indien nodig de leerling direct kon corrigeren. Ook is men op initiatief van de*Vakgroep „Personenvervoer langs de weg, sectie autorijscholen" gekomen tot het instellen van een instructeurs examen, dat naast de kennis van de automobiel, het rijden, de wetten voorschriften, die op het weggebruik KLACHTEN, WELKE ONDER ZOCHT DIENEN TE WORDEN Op 11 Juni vertrok de „Zuiderkruis" met 1500 soldaten van Rotterdam naar Ned.-Indië. Reeds meermalen doken in de pers berichten op, dat dit schip ab soluut ongeschikt is voor troepen transport. Uit een brief van een der militairen aan boord van de „Zuider kruis", gedateerd 24 Juni, geschreven in de Rode Zee, ontlenen wij het vol gende: „Zonder twijfel beleef ik nu de hoog ste temperatuur, die ik ooit heb meege maakt. Gisteravond is officieel meege deeld, dat de temperatuur op de koelste plaats van het schip 104 gr. was. De temperatuur van het water 30 gr. C., dat wil zeggen niet mipder dan 86 gr. F. Vanmiddag mochten we voor 't eerst in sportbroekje aan tafel verschijnen, maar het overhemd moest aan. Op het dek is het veel te vol. De manschappen mogen zich alleen maar op het voordek ophouden. De officie ren hebben het achterdek. Dezen heb ben toch zoveel voor op ons. Ontevre denheid hierover kon dan ook niet uit blijven. Zondagavond was de stemming zeer geprikkeld en meerdere kleine in cidenten zijn voorgevallen. De „Zuiderkruis" is absoluut onge schikt als troepenschip voor de tropen. De luchtverversing is onvoldoende, het water idem en het schip zit daarom veel te vol. De Rotterd. Lloyd heeft de re gering gewaarschuwd het schip eerst te verbouwen, maar de regering zei: varen! Nu wordt het, als het weer in Holland terug is, verbouwd. Daarom hebben we zo erg van de warmte te lijden gehad en bleken meerderen er niet tegen te kun nen. „Gisteren is een kok van het schip laatste snikhete dag. Ze hadden de man zelfs nog in de ijskast gelegd, maar het heeft niet geholpen. Nu wordt de tem peratuur beter Ongetwijfeld zullen de vele klachten tot gevolg hebben, dat een ernstig on derzoek zal worden ingesteld. Toestan den als hier beschreven mogen niet ge duld worden. Competitie Nederl. Spoorwegen LeidenHoek van Holland 22 (onder protest van Leiden. Bij genoemde wedstrijd werd gister avond op het Lugdunumterrein gespeeld. Leiden nam reeds na 5 minuten door haar linksbuiten de leiding. Maai Hoek van Holland pakte flink aan en maakte na 15 minuten gelijk. Leiden bleef sterker, maar slaagde er niet in dit nog voor de rust in doelpunten uit te drukken. In de tweede helft wogen de partijen goed te gen elkaar op en slaagden er in elk nog een keer te doelpunten. De wedstrijd werd door de heer J. Crama goed geleid. Lei den tekende na afloop protest aan daar de keper van Hoek van Holland verklaard had een bal achter de doellijn te hebben gestopt. overleden. Het is wel treurig, juist de tief. HAAGSE RECHTBANK De boomkweker H. V- uit Hazerswoude heeft zich voor de Haagse rechtbank te verantwoorden gehad wegens diefstal van een aantal gouden voorwerpen. Hij had des avonds de ruit ingeslagen in een winkel aan de Zijde te Boskoop en toen een greep gedaan in de étalage.Waar ver dachte reeds eerder is veroordeeld, vor derde de Officier tegen hem een jaar ge vangenisstraf. De rechtbank heeft deze straf opgelegd, met aftrek van preven- van toepassing zijn, ook een zeer grote paedagogische bekwaamheid vraagt. Dat dit examen hoge eisen stelt, blijkt wel het beste uit het feit, dat bij een onlangs te Utrecht gehouden onderzoek, van de 15 candidaten er 13 zakten. De heer Werter toonde ons hierop met trots de puntenlijst van hem en zijn zoon, die tot nu toe in Nederland de beste cijfers be haalden. En zo'n examen voor instructeur is erg nodig, want wanneer iemand, die jaren lang achter het stuur van een auto had gezeten, rijlessen ging geven zou weldra blijken, dat de zgn. instructeur voor het examen, waarvoor hij moest opleiden, zelf zou zakken als een baksteen. Toch is dit soort rijlesgeven tegen woordig nog mogelijk, hoewel het waar schijnlijk niet lang meer zal duren of het houden van een rijschool zal door de wet worden beschermd. Ook de chaos in de voorschriften en verkeersbepalingen, ontstaan tijdens de bezetting, zal gelukkig eerstdaags tot het verleden behoren. Tenslotte toonde de heer Werter ons een gedeelte van zijn werkplaats, waar hij als enige in Leiden theoretisch on derricht geeft. Hier staat een grote te kentafel met modellen van auto's, trams en verkeersborden en ontstaan voor de leerlingen de meest ingewikkelde ver keerssituaties. Wanneer dit deel van het onderwijs achter de rug is, dan wordt de motor zelf onder de loupe genomen. Dit gebeurt heel grondig, want van bo- bine en verdeler, tot een geheel open model van een motor, waarin de wer king van zuigers en kleppen nauwkeurig kan worden gevolgd, is hier tevens op gesteld. Dan stappen we met groot lef in een Chevrolet en duwen onze rug in de leren kussens. De eerste vraag, die een instructeur onmiddellijk gaat stellen is: „Heeft U al eens autogereden?" Wordt er „ja" ge antwoord, dan weet hij al, dat hij moet gaan letten op fouten, die er zonder een behoorlijke onderwijsgrond altijd worden gemaakt. Wordt er met „neen" geant woord, dan volgt er meestal een verkla ren van de knoppen op het dashboard, de voetpedalen en de versnellingshandle, waarna op een stille weg, de candidaat met z'n eerste rijles begint. Later wanneer hij genoeg rijroutine heeft mag hij door de stad rijden en moet letten op verkeersregels en ver keersborden, op trams en op fietsers en oh, die voetgangers. Vervolgens laat z'n instructeur hem stoppen op de steile helling van een brug en moet de leerling maar zien, dat hij er over komt Bochten maken en achteruit langs een stoeprand rijden, zonder al te veel kron kelingen. In drie bewegingen in een niet al te brede straat kunnen keren en een auto achteruit in een garage rijden zonder de spatborden te deuken zijn ook „kunst stukjes", waar menige candidaat-auto- moblist op zit te zweten. En ach, dat richtingswijzertje en dat geruisloos schakelen! Zo gaat hij in 15 a 20 lessen z'n exa men tegemoet, dat hij moet aanvragen aan het Centraal Bureau v. Rijvaardig heid in Den Haag. Niet lang daarna ontvangst de exami nandus een oproep om op die en die dag, op dat en dat uur met z'n wagen op de Beestenmarkt te verschijnen en zich te melden in hotel „Rijnland", waar de exa minator zijn tenten heeft opgeslagen. Tevens gaat daarbij vergezeld een boekje met alle mogelijke verkeersregels en verkeersborden, die hij ijverig moet gaan leren. Wanneer dan de „grote" dag is aange broken, dat de „bijna-automobilist" met z'n examinator de Steenstraat afrijdt, dan moet hij tonen wat hij werkelijk waard is, of hij zijn rijbewijs heeft ver diend. Want, het is niet meer dan vanzelf sprekend, dat iemand die achter het stuur van een zo snel vervoermiddel komt, z'n auto door en door moet be heersen; de verantwoordelijkheid, die hij heeft t.o.z. van andere weggebruikers, is er een, waaraan mensenlevens zijn ver bonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4