Australië kan 20 millioen mensen hebben lOisf 01 't Verklaarde Griekse vliegtuigen tegen guerilla's ingezet NIEUWE LEIDSCHE COURANT 8DONDERDAG, 17 JULI 194T [VOORLOPIG 50 JONGE NED. BOEREN PER MAAND (Van een onzer verslaggevers). Arthur Calwell, de Australische minis ter van Immigratie, die gisteren Den Haag bezocht en de pers ontving, is een groot awaar man, met een blozend, breed gezicht, een scherp gebogen neus, waarop een zwarte bril rust, en rossig haar. Hij doet in alles denken aan een Groninger boer. „Wij kunnen wel 20 millioen mensen opnemen," zo zeide hij. Hij schetste de tegenstellingen tussen ginds en hier. Te- Gisteren bracht de Australische minis ter van Immigratie, Arthur Calwell (links)) een bezoek aan ons land, waar bij hij o.m. een onderhoud had met minister Beel. Rechts de Australische gezant Officer. genover onze 9 millioen inwoners op een kluitje de bijna 7 millioen van Australië, die 7 millioen kin2 tot hun beschikking hebben. Maar een land met vooruitzich ten voor wie werken wil. De bevolking leeft voor 41 geconcentreerd in de steden en dat geeft grote moeilijkheden voor de bewerking van het land. Uiter aard zijn de boerderijen er zeer groot (3000 ha) en de bedrijfsvoering daarop niet gemakkelijk, mede door de grote periode van droogte. De minister kondigde aan, dat hij met de Nederlandse Regering een overeen komst kon afsluiten die voorziet in een immigratie van 50 jonge Nederlandse boeren per maand naar Australië. Op het ogenblik gaan de mannen voor, later komen ook vrouwen in aanmerking, vooral verpleegsters. Geschoolde krach ten heeft men hier zelf nog te veel no dig, wat de minister, gezien de verwoes tingen 'best begrijpen kon. Scheepsruimte is bij dit alles de grote moeilijkheid. Er is uitzicht, dat de Engelse regering dit jaar 20.000 ton ter beschikking zal stel- Graanprijzen bekend vóór de winterzaai De situatie voor melkveehouders ongunstig Tijdens de gisteren te Delft gehouden 29ste alg. vergadering van de Chr. Boe ren- en Tuindersbond deelde minister Mansholt in antwoord op de aan hem gestelde vragen mede, dat dit jaar vóór de winterzaai de graanprijzen zullen worden bekend gemaakt en dat wellicht in het najaar iets aan de melkprijzen zal kunnen worden gedaan. De minister was er van. overtuigd, dat voor vele melkveehouders de situatie van heden ongunstig is. De kwestie der te hoge prijzen voor de consument waren op te lossen door rechtstreeks van de veiling aan de consument te leveren. DAT de dichter Jan Engelman en de com ponist Rudolf Escher, werken aan een Ne- derl. opera, die tijdens de jubileumfeesten van H. M. de Koningin in 1948 zal worden opgevoerd. DAT vanwege het Econ. Technologisch Instituut voor Friesland besloten werd een Stichting Industriegebouwen Friesland op te richten om een collectieve huisvesting van kleine industrieën nader te bestuderen. DAT hier te lande uit de U.S.A. arriveer de mr B. Zacharis om te Den Haag bespre kingen te voeren over 't bevorderen van onze handel met Griekenland. DAT een wagon met 60 doeken van de Franse schilder Toulouse Lautrec, die ge- exposeerd zouden worden in het Rijksmu seum te A'dam en voor 4 millioen gld. wa ren verzekerd, zoek was, doch deze wagon op een zijspoor in Luxemburg is ontdekt. DAT te A'dam het aantal openbare lagere scholen voor gewoon L.O. na de zomer- vacantie met 3 wordt uitgebreid. DAT de bekende, in Italië woonachtige, doch thans hier vertoevende Ned. letterkun dige Henri van Booven, vandaag 70 jaar werd. DAT, volgens het Hbld.. onze kunsthisto ricus dr T. H. Fokker te Rome benoemd is tot directeur van het museum Galleria Doria Pamphili, aldaar, de rijkste particuliere kunstverzameling van Italië. DAT voor het R'damse B.G. tegen de 38-j. ex-marinier C. Disse. 8 j. werd geëist wegens Joden verraad. len in plaats van de magere^ 6000 van 1946. Dan zal er ook meer mogelijkheid komen voor de verplaatste personen uit de Duiitse kampen zich in Australië te vestigen. De overtocht is voor onder danen van het Britse Gemenebest vrij, immigranten van andere naties betalen voor volwassenen 10.p. p., anderen van 14 tot 19 jaar 5.terwijl jonge kinderen vrij zijn. De levensstandaard in Australië is hoog. De lonen zijn er 5 tot 7 per week en daarom is de Aus tralische regering niet erg gesteld op mensen, die door aanleg of omstandig heden dat levenspeil in gevaar brengen. Ook het vormen van kolonies is niet toegestaan. Men moet Australiër met de Australiërs worden. Zo besloot de mi nister, die thans naar Duitsland is ver trokken. Voor Nederland zijn zijn wensen moei lijk uitvoerbaar. Aan hetgeen Australië nodig heeft, bestaat hier te veel behoefte. JAPANS VREDESVERDRAG NOG NIET TER SPRAKE. Op verzoek van Engeland zijn de be sprekingen over het Japanse vredesver drag voorlopig uitgesteld tot September. Aanvankelijk was de bedoeling, dat de onderhandelingen op 19 Augustus zou den beginnen. OOK CENTRA IN J.-SLAVIE EN ALBANIË BESTOOKT De Griekse regeringstroepen hebben in een hevige strijd, waaibij ook gebruik werd gemaakt van gevechtvliegtuigen, de guerilla's of de internationale brigade, wat het dan ook mag zijn, teruggeslagen. De guerilla's lieten 300 doden achter. Zoals gisteren reeds gemeld, dreigt het gevaar thans aan een andere kant, nl. in het gebied van Fiorina, onmiddellijk ten Zuiden van de Joegoslavische grens. De Griekse legerleiding, die het gevaar van die zijde zag dreigen, heeft terstond verschillende verzamelpunten van gue rilla's 3 in Joego-Slavië en 3 in Alba nië door vliegtuigen laten aanvallen. Ass. Press verneemt uit gezaghebbende kringen, dat, indien Rusland zijn veto zou uitspreken over het plan om een UNO-grenscommissie voor Griekenland in te stellen, de oprichting van een Griekse grenswacht buiten de UNO zeer waarschijnlijk is. Amerika en Engeland geven echter de voorkeur aan alle andere middelen. De Griekse regering heeft officieel te- DAT Minister Gielen de commissie voor de Centrale Jeugdzorg heeft geïnstalleerd en deze commissie zal worden uitgebreid met vertegenwoordigers der grote jeugdorgani saties, zodra de diverse departementen het met elkaar eens zijn over de beste wijze van samenwerking. DAT door een nieuwe prijzenpolitiek van Overheidswege een eenvoudiger en dus goedkoper soort kinderwagens in de handel zal komen. DAT het voormalige Vrijz.-Dem. Tweede Kamerlid W. O. A. Koster, die in 1933 NSB-er werd, 63 j. oud te Zeist is overleden. DAT Werkspoor over 1946 zes pet. zal uit keren voor de aandelen der serie A, elk groot f 400 en aan de aandeelhouders van serie B f 40 per aandeel. DAT Philips over de 20 mnd. van Mei 1945 tot 31 Dec. 1946, tezamen 10 pet. uit keert en de toekomst, dank z(j een tame lijke grondstoffenvoorziening, niet ongunstig wordt geacht. DAT A. Ballast, hoofd ener chr. school te IJmuiden, is weggezuiverd. DAT men voor (dringende) particuliere bezoeken aan Duitsland, slechts voor een vergunning in aanmerking kan komen, in dien men zich in de Engelse taal richt tot de Britse Militaire Missie, C. v. Bylandt- laan 6, te Den Haag. DAT de bekende honing-, was- en bijen- markt te Eerbeek 20 Sept. wordt gehouden. DAT oud-K.P.-ers Peter Noord (P. Hordijk) een geschenk willen aanbieden en A. Hogen- boom, Phoenixstraat 12A, te Delft, daarvoor giften in ontvangst neemt. DAT de dichter Pierre Kemp benoemd werd tot lid der Mij voor Ned. Letterkunde. FIETSBANDEN VOOR IEDEREEN De onlangs reeds aangekondigde rege ling, die alle fietsbezitters banden zal verschaffen, komt nu spoedig af, zo meldde Het Binnenhof gisterenavond. De distributiediensten zullen de gelegenheid openstellen inschrijvingsformuieren af te halen, "die van een nummer voorzien zijn. Maandelijks wordt dan een cijfer aangewezen en degene, wiens formulier nummer met het aangewezene corres pondeert, krijgt, indien hij reeds eerder bonnen voor banden ontving, één band ter vervanging van de oude, en als hij nogn ooit een bandenbon kon bemach tigen, twee binnen- en twee buiten banden. Het aantal banden dat iedere maand ter beschikking staat, is niet met zeker heid vast te stellen, daar het aan vele factoren onderhevig is. RIJNSBURG HOUDT GROOTS BLOEMENCORSO. Op 2 September wordt te Rijnsburg ter gelegenheid van de verjardag van H. M. de Koningin een bloemencorso gehouden, waaraan ongeveer 60 luxe en vrachtauto's zullen deelnemen. Tevens wordt een reclametocht ondernomen van Rijnsburg naar Wassenaar, Den Haag, Scheveningen, Rijswijk, Voorburg, Veur, Voorschoten, Leiden en Oegstgeest. gengesproken, dat Griekenland aan Ame rika gebied zou afstaan voor het vestigen van vloot- en luchfcbases. Ook werd ont kend, dat Tsaldaris, de Griekse premier, bij zijn jongste bezoek aan Amerika zou gevraagd hebben om het zenden van Amerikaanse strijdkrachten. Onderduiken N De Haagse predikant Ds. P. Nomes schrijft in zijn altijd weer lezenswaar dige correspondentierubriek van „De goede tijding" o.m.: Het geval van „onderduiken" als men naar Indië wordt uitgezonden als militair is ab soluut af te keuren. Hier kan men zich niet met reden op Gods Woord beroepen. Meent men dat wel te kun nen, dan moet dit ronduit gezegd worden. Wie waarlijk gewetensbe zwaar heeft kruipt niet weg. Bij de emissie van f 565.320 aandelen van de N.V. Utrechtse Asphaltfabriek tegen een koers van 10 pet. hebben bijna alle aandeel houders van hun inschrijvingsrecht gebruik gemaakt. DAT de oud-politie-inspecteur van Frane- ker, N. Stienstra, op 71-J. leeftijd in een ziekenhuis te Deventer is overleden. DAT dr A. H. M. C. Kessen, conservator der R.U. te Groningen, benoemd werd tot bibliothecaris der Leidse Universiteit. DAT benoemd is tot consul der Nederlan den te Thessaloniki (Griekenland)' dr Chr. A. Naltsas en in het Frans moet worden ge correspondeerd. DAT mr M. de Niet (uit Suriname), A. G. Aukes (Afrika-Instituut) en H. K. Kleine (uit Suriname) namens de Ned. Regering worden afgevaardigd naar de feestelijkheden der republiek Liberia, die 26 Juli 100 j. bestaat. DAT van 17 Juli19 Aug. internat. Stu dentenkampen worden gehouden te A'dam. Rockanje, Utrecht, Vaals en in Friesland. DAT Zaterdag 2 Aug. in het Feyenoord- Stadion te R'dam een internat, hondenten - toonstelling wordt gehouden met allerlei rassen. DAT de kapiteins, die in het voorjaar de zes kustvaarders naar Indië brachten, mor gen per „Sibajak" in Nederland terugkeren. DAT in enkele gevallen nog geblokkeerde marken-belasting zal worden geïnd en, naar min. Lieftinck in de M.v.A. op het wetsont werp tot afwikkeling van deze belasting meedeelt, in een bepaald geval alsnog een aanslag van enige millioenen zal worden opgelegd. DAT in de St.-Crt. van gisteren o.m. zijn opgenomen een Pr(jzenbeschikking over hemden 1947; een beschikking broodtoeslag 1947, een Prijzenbeschikking textielhandel 1947. Amerika herstelt ^Duitsland alleen wel.UllZlCllL Niet alleen, dat Amerika langzamerhand lak begint te krijgen aan de Russische nuk ken, waar het Duitsland betreft, maar het wenst zich ook niet langer te storen aan. „overgevoeligheden" van zekere Europese, bevriende landen. De Amerikaanse regering is er blijkbaar zo van overtuigd, dat een her steld Duitsland een speciaal Amerikaans be lang is, dat zij het niet nodig meer vindt over het „pro" en „contra" langer te praten, geen haarkloverijen van conferenties nog langer te dulden, maar direct tot handelen wenst over te gaan. Met of zonder de Rus sen, maar een verenigd Duitsland moet er komen-! Een volkomen zakelijk motief geeft hier de doorslag. Zoals de zaken nu staan, is de N.V. Duitsland een failliete boedel, er moet steeds geld bij en gezien de negatieve houding oer Russen, die voor geen wijziging vatbaar is, heeft het ook geen zin meer op conferenties, waarvan die te Londen, de laatste niet zal zijn, 6teeds maar weer on vruchtbare discussies te voeren. De inge stelde „economische raad" voor de Brits- Amerikaanse zone was al bedoeld als een „eingehende" maatregel, de Duitsers uit het economisch moeras te halen. Aanvankelijk waren de Engelsen en Amerikanen zo opti mistisch over deze raad, die uit 52 leden bestaan, en gekozen door de wetgevende lichamen van acht Duitse staten in bedde zones, dat men dacht, dat de Russen wel toenadering zouden tonen, vooral door hun deelname aan de eerste conferentie te Parijs. Sindsdien hebben de Russen wederom ge toond, dat zij de economische eenheid van Duitsland liever saboteren, hetgeen de Ame rikanen inspireert zelf snel tot handelen over te gaan. Christian Stock, minister van de, in de Amerikaanse zone gelegen staat Hes sen, bepleitte te Frankfurt, de economische en politieke eenheid van Duitsland. Hij spe culeerde daarbij op de steun van Amerika en verklaarde „dat millioenen Duitsers, die ,,dem o cra a t" waren en., zijn, en voor hun idealen geleden en gestreden hebben, thans het recht hebben, te leven." En een vooraanstaand lid der christelijk-democra- tische unie, lid der wetgevende vergadering voor de staat Hessen, dr Erich Koehler, ver kondigde eveneens, dat er nu snel, grondig en intelligent, gehandeld moest worden. Blijkbaar zijn de Amerikanen het daarmede eens; de Fransen zeker niet. De militaire gouverneur van de Amerikaanse zone, gene raal Lucius Clay, heeft nu opdracht uit Washington ontvangen, om direct maatrege len te treffen, voor het tot stand komeni van evenwichtige politieke en economische toestanden in Duitsland En Duitsland moet in staat worden gesteld, een maximale bijdrage tot het „herstel van Europa" te leveren. Wat moet generaal Clay nu doen? Hij moet er naar streven de econo mische eenheid met de andere zones te for meren, hetgeen dus óók de Russische impli ceert. Generaal Clay móet maar zien, hoe hij het klaarspeelt, dat een „veilig en pro ductief" Duitsland, dus zonder .^ndlitairis- tische aspiraties," als de drommel mede werkt aan een „goed georganiseerd en ge lukkig Europa." Het is alsof Washington, na de twee Parijse conferenties, aan generaal Clay de twee Europese scherven in handen geeft en zegt: „lijm het zaakje snel en onzichtbaar!" Washington past duidelijk de leer van Coué toe: „iedere dag, in alle op zichten wordt Europa méér georganiseerd en gelukkiger." Clay moet de „democratie" toe passen, federale Duitse staten oprichten met een centrale Duitse regering. Waar die „democratie" o-peens vandaan moet komen, gezien de telkens weer tierelierende „nazi- organisaties," die hun vleugels trachten uit te slaan, wordt er niet bij gezegd. Men erkent, dat men „democratie" niet in het Duitsland van 1947 kan importeren, maar men kan de definitieve constitutionele vorm van het leven in Duitsland gerust aan de voormalige naziibevolking zelf overlaten. Clay moet aandringen op het houden van verkiezingen in geheel Duitsland onder supervisie van de vier mogendheden. Ten einde de voormalige nazi's zo aangenaam mogelijk te stemmen en meer vertrouwen in. Amerika te wekken, is er nog het volgende recept: haastige spoed met de oorlogsmis dadigers; arrestaties beperken tot de drin gendste gevallen, vrijlating van Duitse krijgs gevangenen en toestaan naar een andere zone te verhuizen! Deze Amerikaanse „um- wertun-g aller Werte" culmineert in -het ves tigen van een gezonde handel met het bui tenland. Duitse exiport moet volledig betaald worden, zodat de geoorloofde import bekos tigd kan worden. Verder heet het, dat.... zodra de industrie voor de herstellbetalangen, is ontmanteld, de Duitse bevolking het recht heeft, haar economisch potentieel te ont wikkelen, ter verkrijging van ee«i hogere levensstandaard. Er is geen woord Frans bij dit alles en op een politieke vergissing be rust het advies stellig niet. Washington geeft er mede te kennen, bereid te zijn tot dollar- steun aan Europa, mits men naar Amen ka's pijpen wenst te dansen. Parijs moet met langer „overgevoelig" zijn en zijn angst voor een hersteld Duitsland eindelijk eens af schudden. Amerika loopt met zevenmijlslaar zen vooruit op alle beslissingen van de „Raad van Vier," die immers toch slechts door Rus sische sabotage gevolgd zouden worden. Economie is van politiek niet te scheiden en nu weten we tenminste, wat de Ameri kaanse politiek wil; een nuchter realiteits besef, zonder overgevoeligheden en geen dollar meer in het Europese zakje, als Duits land niet spoedig rendeert. Het zal interes sant zijn te vernemen, hoe behalve Rusland, ook Frankrijk op deze Amerikaanse opdracht reageren zal! VADER VAN LéON DEGRELLE LOOPT VRIJ ROND. De gemeente Bouillon, waar de vader van de bekende Rexistenleider Léon Degrelle woont, heeft geprotesteerd te gen het feit dat Degrelle sr, hoewel ver oordeeld tot o.m. 8 jaar gevangenisstraf, nog steeds vrij rondloopt, in verband met zijn hoge leeftjjd. Griekenland begint een tweede Spanje te worden. Er wordt thans openlijk ge sproken van een communistische internationale brigade, waartegen de regerings troepen het Griekse volk moeten verdedigen. Ook de koning, die zo gemakke lijk het voorwerp van wraakneming zou kunnen worden, wordt goed be schermd door zjjn garde, die men hierboven over de boulevard in Athene ziet marcheren, op weg naar het graf van de Griekse onbekende soldaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3