Pessimisme in Den Haag opnieuw versterkt Boven vrije landen en zeeën een vrije lucht! ICffE LEIDSCHE COUBAN1 DONDERDAG, IT JULI 1947 SOMMIGE MINISTERS VIN DEN v. MOOK NOG TE SLAP Naar wij uit Regeringskringen vernemen, heeft de jongste ontwikkeling de reeds be staande gevoelens van pessimisme versterkt. De klaarblijke onwil van de republiek, zelfs maar het bevel te geven tot het staken der vijandelijkheden en het doen ophouden van de vernielingen wordt zeer ernstig ver oordeeld. Dezelfde referingskringen zijn voor lopig van mening, dat de houding van het werkcomité van het Indonesische parlement de doorslag heeft gegeven bij het bepalen der houding tegenover het jongste, door dr Van Mook gestelde, ul timatum. Kennelijk is dit werkcomité (en ver moedelijk is dezelfde geestesgesteldheid te vinden bij een groot deel van het 34- koppige Kabinet) niet in staat, de wer kelijkheid onder het oog te zien, doch wordt rustig voortgeborduurd op het Merdeka-stramien met een meer dan normale mate van zelfoverschatting. Tenslotte werd er op gewezen, dat van republikeinse zijde, ook na het sluiten van het bestand niimmer het algeimene bevel „staakt het vuren" is gegeven. Enerzijds achtte men dit begrijpelijk, om dat het vermoedelijke resultaat zou zijn geweest, dat een groot deel der republi keinse troepen eenvoudig de wapens zou hebben neergelegd en naar huis zou zijm gegaan om de sawah's te beplanten, waardoor de republiek, in haar gedach- tengang, van haar machtsmiddelen zou Bonnenlij st voor de komende veertien dagen Elk der volgende bonnen geeft van 20 Juli t/m 2 Aug. a.s. recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 707 (serie H) H01 Brood: 800 gram brood H02 Brood: 400 gram brood H01 Boter: 125 gram boter H02 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet H03 Boter: 250 gram margarine of 200 gram vet H01 Melk: 4 liter melk H—03, H—05 Melk: 7 liter melk H01 Vlees: 100 gram vlees H02 Vlees: 200 gram vlees H01 Algemeen: 200 gram kaas H02 Algemeen: 750 gram suiker, bo terhamstrooisel, of 1500 gram jam, stroop enz., of -750 gram chocolade of suikerwerk H03 Algemeen: 125 gram koffie H04 Algemeen: 50 gram. thee H05 Algemeen: 100 gram bloem of zelfrijtzend bakmeel of kinder meel (niet uit rijst bereid) H03 Reserve: 1600 gram brood H06 Reserve: 800 gram brood BONKAARTEN KD, KE 707 (serie H) H11 Brood: 800 gram brood H11 Boter: 250 gram boter H12 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet H—13, H—15 Melk: 12 liter melk H11, H12 Vlees: 100 gram vlees H11 Algemeen: 100 gram kaas H12, H13 Algemeen: 250 gram sui ker, boterhamstroodsel enz., of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram chocolade of suiker werk H13 Reserve: 800 gram brood H14 Reserve: 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder meel (niet uit rijst bereid) H16 Reserve: 600 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder meel (niet uit rijst bereid) BONKAARTEN MA, MB, MC, MD ME, MF, MG 707 (byz. arbeid en a.s. moeders en zieken) (serie H) H21 Brood: 800 gram brood H21 Boter: 250 gram boter H22 Boter: 250 gram margarine of 200 gram vet H21 Melk: 5 liter melk H21 Vlees: 300 gram vlees H22 Vlees: 100 gram vlees H21 Kaas: 200 gram kaas H21 Eieren: 5 eieren H21 Suiker: 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram chocolade of suikerwerk VERSNAPERINGSKAARTEN ENZ. QB, QC 707 H33 Versnaperingen: 200 gram cho colade of suikerwerk, of 200 gram suiker, boteihamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroöp enz. H36 Versnaperingen: 100 gram cho colade of suikerwerk, of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. De niet-aangewezen bonnen van serie G kunnen vernietigd worden. Een bijzondere koffie Op dezelfde bon en tijdelijk nog voor dezelfde prijs kan de winkelier U bijzon dere koffie leveren, die vèr uitsteekt boven de gewone merken: HOFSTAD- KOFFIE op speciale wijze gebrand in Nederlands modernste koffiebranderij. Als U nog geen „HOFSTAD" drinkt, neem dan eens één pakje ter vergelijking met andere soorten. Dan weet U pas hoe koffie smaken kan: U proeft het Hofstad- brandgeheim! HOFSTAD-KOFFIE en -THEE zyn in alle goede zaken verkrijgbaar. (I.M.) zijn verstoken. Wellicht gold ook nu weer deze overweging. In het Nederlandse kabinet schijnt, naar wij voorts uit andere bron vernamen, wel eenstemmigheid te bestaan over de strakke lyn, die dr Van Mook thans trekt. Ofschoon er ministers bij zijn, die een nog strakker beleid dan dr Van Mook op het ogenblik voert zouden wensen,. Zy schijnen thans zover te zyn gekomen, dat zy de onwil en bovenal de onmacht van de republiek erkennen en daarom alles, wat verder nog op onderhandelen lijkt, uit den boze achten. UITSPRAKEN RAAD VAN CASSATIE De Raad van Cassatie verwierp deze week de beroepen van: H. Vink te Eind hoven, (6 jaar voor Waffen SS); van E. F. D. van Lieshout te Asten (7 j. voor Landstorm Nederland); H. Bons, R'dam (3Vz j. voor Waffen SS); H. van der Roest, Leeuwarden (7 j. voor Waffen SS); H. Rispens, Leeuwarden (8 j. voor NSKK, mishandeling en arrestatie on derduikers); M. van Meegen, Wick- rathenberg (20 j. deeln. executie burge meester Waalwijk); H. J. Buunk, Hil versum (15 j. Jodenverraad en mishan deling); A. Bruinsma, R'dam (10 j. toe treding Grüne Polizei). Voorts zag Piet R. Coenraad uit Zwolle het doodvonnis van het Hof we gens samenwerking met S.D. veranderd in levenslang; J. Colet uit Dokkum kreeg 12 j. inplaats van 16 j. voor toetreding Waffen SS en deeln. schietpartij; M. H. Meyers uit Maastricht kreeg 2j. in plaats van 15 j. voor illeg. werkers in Limburg verraden; I. Brandon uit Am sterdam, 10 j. in plaats van 12 j. wegens verraad van illegalen. UITZUIGERS DES VOLKS AAN GEHOUDEN. De Heemsteedse bloembollenhande laar B. en zijn Duitse vrouw, die in de oorlog een financiële maatschappij con troleerden, waarmee zij in Nederland voor 5 millioen goederen opkochten en naar Duitsland verhandelden, zijn door de P.R.A. aangehouden. Sieraden, meu belen, schilderijen en tapijten tot een bedrag van 100.000 werden gevonden, evenals aanwijzingen, dat de vrouw nimmer belasting betaalde. Ernest D. Wallis (links), een legerfoto- graaf en de student Alexander von der Luft, beiden sergeant in het Amerik. leger, werden resp. in Chicago en Penn sylvania in de kraag gepakt. Zij wor den er van beschuldigd, zeer belangrijke gegevens over de atoom-bom gestolen te hebben. Daar men bij een proces de nodige geheime stukken zou moeten overleggen zullen de heren niet berecht worden. Prof. P. Deditiens, hoogleraar aan Theol. Hogeschool der Geref. Kerken (art. 31 K.O.) te Kampen., heeft een operatie onder- „NEDERLAND" WIL VOOR K.L.M. VLAG NIET STRIJKEN (Van een. onzer verslaggevers). „De K.L.M. is een staatsbedrijf gewor den en alle beweringen van het tegendeel zijn fabels," aldus uitte zich de directeur der Stoomvaartmaatschappij „Nederland.", de heer A. F. Bronsing op een perscon ferentie te Amsterdam. Het fefit dat de'staat voor f51 millioen deeflneemt in het K.L.M.-kapitaal, geeft hem de volledige zeggenschap, maar stelt hem ook aansprakelijk voor de verliezen, die, aldus de heer Bronsing, bij een der gelijk „Mammoeth" bedrijf niet uit kun nen blijven. Monopolie-bedrijven bleken nog nooit goed te beheren en de amstan- digheid, dat men afhankelijk zal zijn van de medewerking van „buitenlandse" pas sagiers, maakt de bedrijfsgrondslag tot drijfzand. Men heeft de scheepvaart maatschap pijen aangeboden deel te nemen in het kapitaal. Dat is tegenover de eigen aan deelhouders niet verontwoord. Intussen wordt de Maatschappij „Nederland" de dupe van de K.L.M.-concurrentie op de Indië-lijn. Zij verloor de helft harer sche pen in de oorlog en heeft nu al 400 wach tenden voor passage. Als de toestanden ginds normaal worden zal dit aantal nog DE AANKOMST DER AFGELOSTE INDIË-STRIJDERS. In ons entrefilet betreffende de aan komst van de mannen van het K.N.I.L. met de „Volendam" is een zinsnede hinderlijk verminkt. Zij moet luiden: „Terwijl de inscheping georganiseerd was door de Coödinatie Militair Ver voer, hebben het dep. van Overzeese Gebiedsdelen en de kwartiermeester- generaal de debarkatie in handen gege ven van het hoofd van de repatriërings- dienst Indië, overste C. van Bockel." EVA PERON NIET NAAR LONDEN? Naar Reuter uit Buenos Aires meldt, zal senorita Peron, de echtgenote van de Argentijnse president, wel Parijs, doch niet Engeland bezoeken. stijgen. Een luchtlijn der scheepvaart maatschappijen met 4 toestellen is niet toegestaan. Nu overweegt men de wilde luchtvaart, want de K.L.M. moet con currentie hebben! Om de Eerste Kamer voor haar inzich ten te winnen richtte de „Nederland" een adres tot haar. De maatschappij hoopt, dat zij bereid is zich te laten voorlichten. Alleen in Nederland vindt men de mo nopolie-positie, in Engeland heeft men 200 luchtvaartondernemingen, in de Ver. Staten zelfs 3600 buiten de geregelde lijnen, die 16850 toestellen bezitten. Zelfs België heeft er tien. Waarom ons land een staatsbedrijf? DUURDER PAPIER? Op de vergadering van aandeelhou ders van Bührmann's Papiergroothandel te A'dam merkte de directeur, de heer G. H. Bührmann, toen hij sprak over de tolunie met België en Luxemburg, o.m. op, dat België na de van kracht wording ongelimiteerd papier in Neder land zal mogen invoeren en ook omge keerd zal Nederland vrij papier in Bel gië kunnen invoeren. Allereerst zal dit echter tot gevolg hebben, dat door de nieuwe douanetarieven een nieuwe prijs verhoging van papier zal plaats vinden. Voor Bührmann's papiergroothandel zal de douane-unie waarschijnlijk gunstige gevolgen hebben, daar de Belgische pa pierindustrie belangrijker is dan die van Nederland, terwijl België verschillende papiersoorten vervaardigt, welke niet in ons land worden geproduceerd. FAILÏSSEMENTEN. Opgegeven, door v. d. Graaf en Co's Bureaux voor de Handel N.V., afd. Handels informaties, A'dam. Uitgesproken: Th. J. Hovers, koopman, Den Haag, p.a. Elandstraat 43. R.-C. mr M. R. Rinkel; cur. mr J. J. M. Veraart, Den Haag. Vernietigd: H. Post, koopman, Maassluis^ Joubertstr. 29r. Na gedaan verzet. A. Hentriques de Granada, Voorburg. Opgeheven: E. Bazuin te Delft, wegens gebrek aan ac tief. DE GEBROEDERS K1SOOPENSCHAAR 97. Pieter haalde het emmertje weer op. „Weet je wét?" zei hij tegen Jodocus, hier kook ik 'n lekker bordje pap van voor onze zieke huishoudster; dat zal haar goed doen!" Hij kleedde zich aan, deed een schort van juffrouw Sietje voor, maakte het fornuis in de keuken aan en kookte van de melk en wat maïzena een heerlijk glad papje. 98. Wel kreeg h(j af en toe een raar pe- troleumluchtje in z'n neus, maar hij dacht: ik heb zeker te veel petroleum gebruikt bij het aanmaken van 't fornuis. Toen de pap klaar was, bracht hy ze op een bordje naar de ziekenkamer. Wel, wel, meneer Pieter, dat is nu eens écht lief van UJ" zei juf frouw Sietje verheugd. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Noordwijk-Binmen J. J. Meuzelaar te Mij nsheerem land; te Exmorra: L. de Vrijer, cand. te Rotterdam. Aangenomea: naar Lollum-Waaxens J. Haanstra, Ind. pred. met verlof te Workum. Bedankt: voor Goedereede: A. J. Wijn- maaien te Leerbroek. Geref. Kerken. Beroepen: te GeldermalsenH. Versluys te Zoetermeer; te Leek: J. W. v. Tol te Slie- drecht; te Putten A. J. van Dijk te Koudum; te Oostvoorne P. Riemersma, cand. te Am sterdam. Aangenomen: naaT Groningen(vac. S. Hoekstra) R. Ypma te Loppersum. Geref. Gemeenten. Aangenomen: naar Patterson (V.S.) C. Hegeman, cand. te R'dam, die bedankte voor Amsterdam, Benthuizen, Borselen, Gies- sendam, Haamstede, Herkingen, Katwijk aan Zee, Moerkapelle, Oude Mirdum, Rijssen en Zoetermeer. PERSONALIA. Ds E. F. J. v. Halsema, pred. bij de Northside Chr. Ref. Churoh te Passaic (Ame rika), die praeses was van de 1120 Juni te Grand Rapids gehouden Gen. Synode van de Chr. Ref. Churoh of America, is voor een kort verblijf in Nederland' gearriveerd. Zijn adres is: B. van Halsema, Geref. pred. te Er- melo. Op 21 Juli zal het 40 jaar geleden zijn dat ds A. E. A. Afllard, pned. bij de Waalse gemeente te Breda en hulpprediker te Dor drecht, zijn intrede deed te Breda. Te Amsterdam wordt Zaterdag s.s. de nieuwe technische afdeling van de Hendriek de Keysersdhool aan de 1ste Jan Steenstraat geopend. Er is een tentoonstelling van werk van leerlingen. In Groningen woonden 700 jonge Bap tisten het congres van de Ned. Baptisten Jeugdbeweging bij. Ds G. W. Tijman van Utrecht, ds K. Railing van Rotterdam en ds Brongers van Groningen spraken. Mej. Jo van Beek uit Apeldoorn declameerde. PROMOTIES. AMSTERDAM, 15 Jund. (V.U.). Op proef schrift „Metrisch-diophantisohe onderzoe kingen in K (p) en K (n) (p)" promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer Lock, geb. te Zwijndrecht. Op proef schrift „De asymptotische verdeling modulo 1 van de waarden van meetbare functies" promoveerde tot doctor in de wis- en natuur kunde de heer Kuipers, geb. te Dordrecht. ACADEMISCHE EXAMENS. DELFT, 14 Juli. Geslaagd prop. ex. ci- viel-ing. H W Vermeulen, Sint-Philipslatnid:; prop. ex. bouwk. ing A G M Croonen, Oldem- zaal; prop. ex. electrotechndsch ing. S de Boer, Sneek; A P Bolle, Rotterdam; S Bosma, Amsterdam; J W Geurts, Spaubeek; J J v d Graaf, Vriezenveen, E W Gröneveld, Haaks bergen; W H L v Heisdingen, Batavia; J M Heyning, Semarang; G A L v Hoek, Rotter dam; W T de Jong, Oldenzaal; E Klauss, Rot terdam; W H Kldngenspoor, Doesburg; J J M Koning, Schagen; H J Kramer, Kortgene; C P v Lidth de Jeude, Zeist; J J C Meijs, Nij megen; G B Postema, Assen; J J Schreuders, Rotterdam; J Stolk, OudBeijerland; P J Ver- Maas, Nijkerk; H Vissinga, Steen wijk; E War ners, Amsterdam, M F A Wesseling, Lisse; E Willems, Vlassingen; prop. ex. mijningenieur F R T Blooh, Semarang; A J M Brabers, Roo sendaal en Nispen; B Cox, Leiden; W F L Keuls, Doekoehwringin; P C Kok, Rotter dam; A C Sjoerdsma, Amersfoort; J H Val- kenboff, Bandoeng; R C Visser Hzn, Amster dam; ingenieurs ex. werktuigkundig ing. Bong Soey Men, Koba (Bangka); J T Endert, Haarlem; A Hoogendijk, Vlaardingen; S de Jong, Zaltbommel; M van Ramshorst, Am sterdam; J L Wispélweij, Bergen (L.). DELFT, 17 Juli. Geslaagd prop. ex. na tuurkundig ingenieur W. Bahler, Den Haag; cand. ex, bouwk. ingenieur W. Wassing, Rijs wijk Z(.-H.). Eerste Kamer accoord met Nat. Spaarraad Uitstel van dienstplicht voor studenten (Van onze parlementsredacteur) In een korte vergadering, die niet kon worden bijgewoond door minister Beel „wegens ambtsbezigheden" (er was pas buitengewone ministerraad geweest) heeft de Eerste Kamer gistermiddag allerlei wetsontwerpen zonder stemming goedgekeurd, o.m. het verdrag met Je- menj een 6-tal wetsontwerpen tot natio nalisatie van in totaal 122 niet-Neder- landers en de onteigening van percelen- ten behoeve van de gemeente Rotterdam voor de bescherming van het water leidingbedrijf. Alleen de bekrachtiging van de alg. maatregel van bestuur dienstplichtvoor- zieningén lokte enig debat uit. Minister Fiévez hoopte vóór 1 Jan. 1948 de (semi) definitieve wijziging van de dienst plichtwet tot stand te hebben gebracht. Prof. Molenaar (Vrijh.) kon hij gerust stellen wat betreft 'het uitstel van dienstplicht voor reeds gekeurde a.s. studenten van de lichting-1948. Niet het tijdstip van keuring, maar het tijdstip van inlijving is van belang. De minister noemde nog even de regeling voor be paalde studenten: die van de Techn. Hogeschool krijgen steeds uitstel tot na het candidaatsexamen; medische studen ten kunnen hun dienstplicht in de va- cantie volbrengen en tandartsen kunnen geheel afstuderen. Andere studenten krijgen uitstel tot na hun eerste examen. Het wetsontwerp werd aangenomen met de communisten tegen. Tot slot stemde de Senaat over het verleden week aangehouden wetsont werp tot instelling van een Nat. Spaar raad. Het werd aangenomen met 23 te gen 15 stemmen van de C.-H., A.-R., P. d. Vrijheid en de Communisten. De Kamer komt 23 Juli a.s. weer byeea.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2