Verschil van mening de kantonrechter De Kaagweek zal een groot succes worden! ■mil LE1DSCHE COURANT 6 WOENSDAG, 16 JUM 194Ï De insp. L.O. en de dir. van een Tuinbouwschool zijn 't oneens Voordat de kantonrechter mr Ligten- foerg de wekelijkse strafzitting opende, werd door de plv. kantonrechter, mr de Ruyter de Wildt, de aangehouden straf zaken behandeld. W. M. L. uit Zoeterwoude, moest te rechtstaan, omdat hij rijdende met een auto op de hoek BreestraatK. Rapen burg geen voorrang aan het rechtérver- keer had verleend, waardoor hij in bot sing was gekomen met een melkauto, tengevolge waarvan zeer grote schade was ontstaan. De heer Kerkvliet, die als getuige ge hoord werd, verklaarde dat verd. niet had stilgestaan maar met onverminderde snelheid was doorgereden, en ook geen voorrang had verleend. Eis O. M. f 35 boete of 15 dagen; uitspr. conform.. Th. Th. v. d. Z. uit Hillegom, was niet als getuige voor het Leids Kantongerecht verschenen. Op verzoek van verdachte werd deze zaak aangehouden, om bewijs van niet verschijnen te overleggen. Daar verd. niet verschenen was, eiste het O.M. f25 boete of 14 dJh.; uitspraak idean. Mevr. M. Th. G. H., G. A. K., H. J. de J., P. J. v. K., N. V., G. J. v. d. M„ J, A. v. d. Z., N. v. d. M. en N. J. v. V„ allen uit Roelof arendsveen, moesten ver schijnen, wegens overtreding der leer plichtwet. Daar zij beweerden, dat hun zoons 2 dagen in de week de Tuinbouw school aldaar bezochten, en zoodoende aan de leerplichtwet voldeden, hetgeen de heer B. Machielse, directeur der Tuin bouwschool bevestigde, werd ook de in specteur van het L. O. gehoord. De heer B. v. Julsingha uit Oegstgeest, insp. L. O., verklaarde, dat hoewel de kinderen in hun 8e leerjaar waren, ze ver plicht waren de overige dagen de gewone school te bezoeken, en wegblijven over treding der leerplichtwet was. Deze me ning werd echter door de heer Machielse, directeur der Tuinbouwschool, bestreden. Volgens hem, was met de hoofden der scholen geen overleg gepleegd, zelfs de chef bij het Dep. van Onderwijs had het goedgevonden. De heer Julsingha wees er op, dat wel was toegestaan, dat de kinderen 2 dagen de Tuinbouwschool be zochten, maar de andere dagen volgens art. 7 van de leerplichtwet de gewone school moesten bezoeken, welke mening ook de hoofdinspecteur bij het L. O. was toegedaan. Het O. M., die de regeling onvoldoende vond, en hoopte dat er meer samenwer king mocht zijn, eiste tegen ieder der 9 verdachten f3 boete of 1 dih. Mr de Ruyter de Wildt achtte ver dachten wel schuldig, doch meende in deze gevallen geen straf te moeten op leggen. Na schorsing der zitting, moest J. Chr. V. D. te Leiden, voor de plv. kantonrech ter mr Goudsmit, terecht staan, omdat hij op de Hoge Woerd een auto gepar keerd had, waar dit verboden was, en de auto had bereden, zonder dat hij een rijbewijs had. De agent van politie Schnitzler ver klaarde, dat hij verdachte had zien rij den, hetgeen verdachte echter bleef ont kennen. Het O. M. eiste ondanks het verweer f 10 boete of 5 dh.; uitspraak conform. A. C. R. te Leiden, die bij het achteruit rijden met zijn auto, op de Rijin en Schie- kade, een paal van een hek had omver gereden, kreeg na het horen van L. v. W., die verklaarde dat verdachte de schade had vergoed, f 10 boete of 5 d.h. Om 12 uur heropende de kantonrech ter mr Ligtenberg de strafzitting, en de rol venmeldde maar liefst 96 personen, die zouden moeten voorkomen, doch vele getuigen waren niet versohenen waarom verschillende zaken moesten worden aangehouden. W. M. R. te Leiden, wagenvoerder bij de N.Z.H., had te Noord-wijk een tram trein in de richting Rijnsburg, bij de Herenweg, toen zich een auto op de trambaan bevond, niet tijdig tot stil stand gebracht, waardoor hij in botsing met de auto was gekomen. De getuige A. V. O. uiit Noordwijk, verklaarde dat de wagenvoerder bij de halte aldaar, hoe wel er passagiers stonden, was doorge reden. Hij kon de auto, waarom een kabel geslagen was, niet tijdig weg krij gen, doch indien de wagenvoerder ge stopt had, was er niets gebeurd. Nadat de heer A. V. verklaard had, dat hij de enige passagier was geweest, kreeg het O. M. het woord, en wees er op, dat het beroep op art. 11 van het tramreglement hier niet opging, en eiste f 30 boete of 15 dJi. Mr de Clercq, raadsman van verdachte, wees er op, dat het de eerste vraag is, hoe is het ongeluk ontstaan?, dat zijn cliënt volgens getuige O. met opzet was doorgereden, was niet waar. Hij vond het van O. hoogst verkeerd, dat hij de tram baan had gebruikt om te kruisen en te keren. Ook is bekend dat het trammate riaal bij het remmen grote moeilijkheden geeft, en daar hij te sterk geremd had, waardoor de wielen waren geblokkeerd, was de tram niet tijdig tot stilstand ge komen, waarom htf vrijspraak vroeg. De kan-tonrechter wees direct vonnis en sprak de wagenvoerder vrij. J. W. v. W. te Leiden, chauffeur bij de Eltax, was op de Steenstraat met een autobus onvoldoende naar rechts uitge weken, waardoor hij in botsing met een tram was gekomen. Verd. erkende dat hij schuldig was. Doordat de stuurinrichting inplaats links, rechts zat, had hij zich vergist. Het O.M. wilde rekening houden, dat verd. schuld bekende, en niet met de auto bekend was. Het O.M. eiste f25 boete of 10 d.h.; Uitspr. f20 boete of 8 d.h. W. Ch. M., te Leiden, wagenvoerder bij de N.Z.H., had op de *5teenstraat een tramtrein niet tijdig tot stilstand ge bracht, waardoor hij een auto had aan gereden. Verd. verklaarde, dat het op de nationale feestdag zeer druk was en hij geen auto had gezien. Het O.M. vond, dat verdachte niet voldoende had opge let en eiste f 25 boete of 10 d.h. Mr de Clercq vond deze zaak moeilijker dan de vorige zaak, daar zijn cliënt niet ge heel vrij uit gaat. Het was erg druk en het electr. tramwegmateriaal remt moei lijk, zoals onlangs nog bij de botsing der gele tram op de Steenstraat is gebleken. De kantonrechter vond deze overtreding niet zó onschuldig en daar hier geen sprake van overmacht was, veroordeelde hij M. tot f 25 boete of 10 dh. J. V. A. uit Leiden, was met zijn auto, hoewel er geen voldoende ruimte was, toch de hoek HoutmarktLangegracht gepasseerd, wat een botsing tot gevolg had. Eis O.M. f25 boete of 14 d.h. Uit spraak f20 boete of 8 d.h. J. B. v. L. te Leiden, had, komende met een melkauto uit de Kempenaarstr. te Oegstgeest, geen voorrang aan rechts verleend, waardoor hij in botsing met een autobus was gekomen. Eis O.M. f35 boete of 15 dii. Uitspraak f25 boete of 10 dJi. G. M. R. de H. te Leiden, was met zijn auto, hoewel 'n tramtrein in aantocht was, een overweg der N.Z.H. te Voorschoten overgestoken, met tot gevolg een bot sing met de tram. Eis O.M. f30 boete of 10 d.h. Uitspraak f 20 boete of 10 dii. F. F. J. B. te Leiden, was met zijn auto door het rode stoplicht Breestraat gereden. Verd. had voorgegeven,, dat het na 2 uur was geweest. De agent van po litie G. v. Delft verklaarde, dat het 1.20 was. Verd. had verklaard, dat hij in het geheel geen seinpaal gezien had. Eis O.M. f 10 boete of 5 d.h. Uitspraak conform. Mevr. G. J. M. v. A. te Leiden, had zich van November '46 tot 1 April '47 zonder vergunning van het gemeentebe stuur van Oegstgeest aldaar gevestigd. Omdat het vestigen zonder vergunning nogal eens voorkomt, achtte het O.M. een hoge boete op haar plaats. Het eiste £50 boete of 25 dh. Verd. vond dit „wel een beetje veel". De kantonrechter veroor deelde haar tot f 10 boete of 4 dh. T. v. N. te Leiden, moest voor dezelfde overtreding terecht staan. Eis en uit spraak als boven. Sport en Wedstrijden. INTERN. DEELNAME IS BEVREDIGEND De Kaagweek zal dit jaar bijzonder luisterrijk worden. Buitengewone inschrij vingen op vele nummers en speciaal de internationale deelname van onze Engel se deelnemers zal dit sportfestijn grote luister bijzetten: Wanneer wij het programma, zoals dit voor ons ligt, nader beschouwen, dan valt ons direct op de massale deelname bij di verse nummers en wel in de eerste plaats de inschrijvingen bij de Valkenklasse, de 16 M2 Eenheidsklasse, de Drakenklasse, de Regenboogklasse en de Olympiajollen, met als bijzondere attractie de onderlinge Motorbootwedstrijden op Vrijdag 18 Juli aanstaande. Zoals gebruikelijk worden de nationale wedstrijden, nu ook de internationale De Zijl III—A.Z.C. II (Alphen) 3—1 De grote rivalen voor het kampioen schap hebben Dinsdagavond in de Zijl een meer dan forse wedstrijd gespeeld, waarbij scheidsrechter J. Ydens dusdanig de teugels strak moest houden, dat niet minder dan driemaal twee spelers uit het water werden gezonden, terwijl toch de thuisclub won. Deze uitslag was zeker verdiend, mede door het feit, dat de Zijl reeds voor de rust de leiding heeft kunnen nemen. De Zijl was sterk in de meerderheid, maar kon haar overwicht niet in doel punten uitdrukken. Nadat twee spelers voor te vroeg wegzwemmen het water moesten verlaten en later twee andere volgden voor unfair spel, bleef de stand dubbel blank. In de tweede helft ging het met vijf tegen vijf iets beter en wist spoedig A.Z.C, de leiding te nemen (01). Ge heel volledig was de Zijl weer stukken sterker en spoedig maakte De Loof ge lijk (11). Wanneer dan nogmaals twee spelers het water werden uitgezonden, kreeg De Loof opnieuw een kans en was de stand 21. Met zeven tegen zeven bleef de thuis club sterker en was nogmaals een op- zwemmen van De Loof A.Z.C. noodlottig, zodat de eindstand kwam met een ver diende overwinning voor de thuisclub (31), waarmede de Zijl bijna zeker is van het kampioenschap! Vooraf werd een vriendschappelijke ontmoeting gespeeld tussen de Zijl A- en B-adspiranten. waarbij de A-ploeg verdiend met 30 in de meerderheid bleef. Belangrijke wedstrijd te Alphen. Morgenavond wordt in Alphens Zwem bad de belangrijke wedstrijd A.Z.C. I Zwip I uit Den Haag gespeeld. De win naar wordt vrijwel zeker afdelingskam pioen. Te Den Haag werd destijds gelijk gespeeld met 55. A.Z.C. 3 speelt tegen B.P.C. 2. F. J. J. B. uit Alkemade, had zonder vergunning een windbuks in zijn bezit gehad. Volgens zijn zeggen had hij hier mede kraaien willen schieten, wat het O.M. niet geloofde. Het eiste f50 boete. Uitspraak f5 boete of 2 d.h. met ver beurdverklaring van het wapen. Th. H. H. uit Alkemade, voor hetzelfde feit: idem. G. J. den H. en G. A. den H., bloemis ten te Oegstgeest, hadden een verboden stookinrichting in hun broeikassen ge had. Het O.M. eiste tegen iedere ver dachte f 15 boete of 5 d-h. De kanton rechter wees er op, dat er nog onlangs brand is geweest, sprak G. J. den H. vrij en veroordeelde G. A. den H. tot f 20 boete of 8 d.h. J. L. H. te Leiden, had een leerplich tige jongen in dienst genomen. Verd. was van mening, dat de 15-jarige jongen mocht werken. Het O.M. wees er op, dat verd. de jongen onder de leeftijd in dienst had genomen, en eiste f25 boete of 10 d.h. Uitspraak f 15 boete of 5 dJh. C. v. d. H. uit Wassenaar, had op een Zondag met zijn auto te Rijn^burg ge reden. Het OM. vond het rijden met een auto op Zondag zeer ernstig, en eiste f25 boete of 15 dJh. Uitspraak f5 boete of 2 dii. G. J. W. te Leiden, was met zijn auto de verkeerszuil op het Kort Rapenburg links gepasseerd. Eis O.M. f5 boete of 2 dh. Uitspraak conform. C. M. v. d. K. uit Noordwijkerhout, had daar na 5 uur zonder vergunning gevoetbald en bij aanhouding een valse naam opgegeven. Het O.M. eiste voor het eerste feit f 2 boete of 1 d.h. en voor het tweede feit f 20 boete of 10 dJh. Uitspraak f 2 boete of 1 d.h. en f 10 boete of 4 d.h. G. K. uit Leiderdorp, had daar met een auto gereden, hoewel hij geen rij vergunning had. Eis O.M. f10 boete of 5 d.h. Uitspraak conform. De straffen voor overtreding der leer plichtwet worden zwaarder. Dit onder vonden H. T. en A. O. uit Leiden. De zoon van T. was in loondienst getreden. Het O.M. eiste f 20 boete of 10 d.h. Tegen O. eiste het OM. f25 boete of 15 d.h. daar het hier meer gemakzucht was. Uit spraak f 10 boete of 4 d.h. G. J. K. te Leiden, had zijn dochtertje thuis gehouden, om zijn vrouw te helpen, die ziek was. Het O.M. eiste f 15 boete of 5 dh. Uitspraak f6 boete of 2 d.h. I. B. te Leiden, had, hoewel hij geen rijvergunning had, te Warmond met een auto gereden. Omdat hij nu vengunning heeft, eiste het O.M. f4 boete of 2 d.h. Uitspraak conform. op de vier laatste dagen verzeild en wij zijn hoogst benieuwd, hoe onze zeilers het tegen de Engelsen en de aloude tegen standers de Friezen het er nu zullen af brengen! Sinds 1941, toen de Kaag winnaar werd, was de K.Z.V. Sneek steeds winnaar, maar hoe zullen nu onze Hollandse jon gens hun kansen verdedigen? Tot slot vermelden wij de deelname van de volgende verenigingen: Kon. Ned. Zeil- en Roeiver., Kon. Roei en Zeilver. „de Maas", Zaaniandse Zeil- ver.. Kon. Watersportver. „Loosdrecht", Kon. Zeilver. „Sneek", Kon. Zeil-, Roei en Motorsportver. „de Kaag", Zeil- en Roeiver. „Nieuwe Meer", Watersporfcver. „Westend", Rotterdamse Zeilver., Haar lemse Jachtclub, Roei- en Zeilver. „Het Spaame", Watersportver. „Amsterdam". Watersportver. „Het Nieuwe Diep", Wa tersport ver. „Aegir", Watersportver. „De Schinkel", Watersport ver. „Schiedam", Kralingse Zeilclub, Watersportver. „De Watergeuzen", Haarlemse Zeilver., Wa tersportver. „de Koenen", Alkmaarse Roei- en Zeilver., Watersportver. „VZOD", Roei- en Zeilver. „Gouda", Zeilver. „De Onderlinge", Zeil- en Watersportver. „Elfhoeven", Noord Ned. Watersport Bond Watersportver. „Noord-Zuid", Zeilver. „de Forel", Watersportver. „Yselmonde", Schieland, „de Bommer", „Aalsmeer", „Vónkeveen Abcoude" en Zeilver. voor Dordrecht en Omstreken. Aldus een uit gelezen gezelschap,1 met als altijd een sportieve geest.... en winnende kansen! Nadere bijzonderheden over de arrestatie op Schiphol Dienst Vermogensopsporing mist een ton Omtrent de reeds gemelde arrestatie op Schiphol van C. L. M. M., secretaris van het Nederlands Clearing Instituut te Amsterdam, meldt de corruptie-afdeling van het Haagse parket nog, dat M., die ook de leiding had van de inmiddels in liquidatie verkerende Centrale Vermo gens Opsporingsdienst, verdacht wordt van het niet behoorlijk verantwoorden van f 100.000.van die dienst. Bij de li quidatie kwamen nl. verschillende pos ten voor, die wantrouwen opwekten. Toen men M. in staat wilde stellen daar over voor liquidateuren verantwoording af te leggen, bleek hij plotseling naar Zwitserland te zijn gereisd. Men nam aan, dat dit in verband stond met de gerezen verdenkingen en arresteerde hem, toen hij terugkeerde. Thuis en op M.'s bureau zijn belangrijke bescheiden in beslag ge nomen. De beschuldigde werd vanoch tend voor de R. C. te Amsterdam geleid en is ingesloten. KORTE VREUGDE VAN NEDER LANDSE DANSERESJES. Drie Nederlandse danseresjes werden op het Engelse vliegveld Croydon terug gestuurd naar Schiphol, omdat zij niet in het bezit waren vara goede papieren. Het reisje vonden ze overigens wel aardig. Binnenkort weer wat meer sigaren Naar het A.N.P. uit betrouwbare bron verneemt, zullen binnenkort weer wat meer sigaren aan de markt kunnen ko men, tengevolge van het feit, dat de achterstand, die bij de fabrikanten over een tijdsverloop van twee maanden ont staan was in de verwerking der grond stoffen, thans mag worden ingelopen. Verschillende fabrikanten hadden nl. de grondstoffen, die zij toegewezen kregen, niet geheel verwerkt. De produc tie houdt nu gelijke tred met de aanvoer van de te verwerken grondstoffen. De aflevering zal geleidelijk geschieden, daar de voorraad-positie en derhalve de pro ductiemogelijkheden niet voor Iedere fabrikant dezelfde zijn. Dezer dagen is de telefoonverbinding Ver. StatenBatavia hersteld. Het Leidse Tribunaal (Vervolg van pag. 4) Beschuldigde Verloop uit Noordwijk was van 1940 af in Duitse dienst geweest, eerst bij de I.G. Farben en van 1943 af als SS-er. Evenwel was hij nooit aan het front, terwijl uit de stukken ook bleek dat beschuldigdes liefde voor een Rus sisch meisje hem in een „dwangpositie" had geplaatst. Besch. verklaarde zelf bij de I.G. Farben te zijn gaan werken, om geen gehuwde arbeiders uit zijn vaders bedrijf te doen wegvloeien. Mr Schaper wees op de moeilijke omstandigheden, waaronder besch. thuis had geleefd. Het is toch bekend, dat stiefouders bepaalde complexen bij hun kinderen kweken en besch. had een stiefmoeder. Uit de ont stane spanningen had besch. zich trachten te bevrijden in een avontuur. Verdediger wees er nog op, hoe gevaarlijk soms pro cessen-verbaal kunnen zijn. Immers had besch.'s stiefmoeder verklaard, dat V. haar zoon was, waar hij slechts haar stiefzoon was. In vergelijking met andere, reeds door het tribunaal berechte zaken, achtte mr Schaper V. reeds zwaar genoeg ge straft. Hij vroeg daarom onmiddellijke invrijheidstelling, welke evenwel niet werd toegestaan. Uitspraak over acht da gen. Beschuldigde P. C. Roelandse uit Lei den hoorde haar dagvaarding vervallen verklaren en de tegen haar ingebrachte beschuldigingen onjuist noemen. Waar zij reeds in vrijheid was, dacht het Tribunaal de zaak hiermede afgedaan. Mr Schaper oordeelde het echter goed op te merken, dat kwaadwilligheid hier onnoemelijk veel leed had veroorzaakt en wees in dit verband wederom op de betrekkelijkheid van verklaringen, afgelegd bij het samen stellen van processen-verbaal. Het schuldenboekje van W. J. Visser uit Leiden zag er op het eerste gezicht niet zo best uit. Wie na Mei 1940 lid werd van de N.S.B. en de W.A., die sollici teerde naar een functie bij Musserts lijf wacht, lid was van.de Germaanse S S. en van het Vrijw. Legioen Nederland, wie als kok ook werkte voor de O.T. en jongens ophaalde om naar Duitsland te worden getransporteerd, was nu niet bepaald anti- Duits. Het verhoor van besch. voor het Tribunaal wees echter uit, dat V. uit fi nanciële nood (de slagerij ging zeer slecht) bij het Gew. Arbeidsbureau te recht kwam en via dit bureau bij de ver schillende Duitse instanties. Bij de W.A. werd besch. ontslagen wegens gebrek aan activiteit en de sollicitatie bij Musserts lijfwacht was in zee gestuurd door besch's broer. Wat het ophalen van jongens be treft: dit was gedwongen 'gebeurd; en ver volgens betrof het ook jongens, die zich zelf hadden aangemeld voor werk in Duitsland. Daar kwam nog bij, dat besch. had gewaarschuwd niet te gaan. Mr Scha per concludeerde: „Een schamele tenlaste legging!", ofschoon zelfs hij als verdediger moest toegeven, dat besch.'s houding „slap" was geweest. Uitspraak over aeht dagen- De taxateur W. J. Hoogkamer uit Lei den was niet alleen een bekend N.S B.-er Ohij was lid van 1934 af), maar bemid delde ook als gemachtigde van de AMBO bij de verkoop van Joods bezit. Als zoda nig zou hij zelfs de winkelier C. Albada hebben gedreigd met uitzetting uit een te verkopen pand, wanneer hij dit pand niet zou kopen. Bij de beruchte rel op de Beestenmarkt, waar de W.A. de Uniewin kel molesteerde, zou Hoogkamer eveneens gesignaleerd zijn. Besch. verklaarde bij het opstootje op de Beestenmarkt niet aanwezig te zijn ge weest. Waarschijnlijk had men hier zijn broer voor. Wat de bedreiging van Albada betreft: als getuigen opgeroe pen verklaarde deze thans, dat H. hem had aangeraden het huis te kopen, omdat hij anders wel eens kans had er uit te worden gezet door de nieuwe eigenaar. Terecht wees de president er op, dat deze verklaring iets geheel anders betekende dan de oorspronkelijk in het proces-ver baal opgenomen verklaring. Mr J T. Sprik had er dan ook niet veel moeite mee met te bewijzen, dat zijn cliënt geenszins uit anti-Joodse beweegredenen had gehan deld. Zelfs werden die notarissen in hét zonnetje gezet, die aan dergelijke transac ties eveneens deelnamen en ongemoeid bleven. Waar zijn cliënt geen groot voor deel had getrokken uit deze verkoop m het lidmaatschap van de N-S.B. reeds da teerde van zes jaar voor de oorlog, achtte mr Sprik beschuldigde reeds voldoende gestraft en vroeg onmiddellijke invrijheid stelling, het Tribunaal na beraadslaging toestond. Uitspraak over acht dagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 6