Franse padvinders(sters) in de Sleutelstad Domheid en wanbegrip, gevolg naar de NSB Buitenlandse studenten bezoeken t Stadhuis NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG, 16 JULI 194» Stadsnieuws Plechtige opening van het kamp op „De Burcht" De Leidenaren hebben gisteren een niet- alledaags schouwspel kunnen gadeslaan, toen, voorafgegaan door de padvinders band van de St. Paulusgroep van de R. K H- B. S., ruim 350 padvinders, gekleed in witte blousen, door de hoofdstraten van de Sleutelstad marcheerden op weg naar „De Burcht". Het waren de Franse pad vinders, die met ongeveer 150 vrouwelijke „collega's" in Leiden zijn aangekomen om gedurende een maand de gasten te zijn van de Leidse St. Paulusgroep, welke onder de bezielende leiding van hun aalmoeze- band van de St. Paulusgroep een plaatsje had gevonden. Hier had ae openiing vap het padvin derskamp plaats, waarbij aanwezig waren de echtgenote van de Franse ambassadeur, S. E. Madame Rivière, die vergezeld was van de heer M. de Sigalas, attaché van de Ambassade; de burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot en J. C. Baumann van Oegstgeest, deken Homule, de wethouders S. Menken en J. C. van Schaik, hoofdin specteur van politie D. W. van der Wal, brandweercommandant S. W. Hagedoorn en vele andere autoriteiten. Pater Otto Thomaasse heeft in de Franse taal een toespraak gehouden, waarin hij In tegenwoordigheid van de echtgenote van de Franse ambassadeur in Nederland, Madame Rivière, en vele andere autoriteiten, is gisteravond op „De Burcht" het kamp geopend, dat gedurende een maand onderdak zal verschaffen aan 500 Franse padvinders en padvindsters. Een overzicht van de plechtigheid tijdens de toespraak van pater Otto Thomaasse, O.F.M. Hier, pater Otto Tromaasse O-F.M., de organisatie van dit grootse padvindersge- beuren in handen heeft. De padvindsters waren reeds Maandag gearriveerd en deze hebben een onderkomen gevonden in de zalen van „De Burcht", die hiervoor tij delijk (en keurig) zijn ingericht, terwijl de padvinders hun tenten hebben opge slagen rondom kasteel „Oud Poelgeest" te Oegstgeest. Een vrolijke aanblik vertoonde gister avond tegen zes uur het oude door hoge wallen omgeven slotplein van „De Burcht",waar de Franse padvinders (sters) met hun 40 Leiders en leidsters in formatie stonden opgesteld, terwijl op de wallen de Vanavond naar de muziektent in het Plantsoen Van gemeentewege zal ook dit seizoen een aantal concerten worden gegeven in het Plantsoen. Vanavond om 8 uur vindt het eerste plaats, uit te voeren door de Harmonie-Kapel ..Werkmans Wilskracht", dir. G. Dik. Het programma vermeldt ©.m.: DOK-mars van G. Dik, K. en O.- mars van Herman Stenz; Kalief van Bag dad, ouverture van Boieldieu, Gold und Silber, wals van Franz Léhar; Suite Oriëntale van Franz Popy; Marsen-serie van G. Dik. JUBILEUM I. DEVILEE. Het jubileum van de heer I. Devilee, die gisteren 40 jaar in dienst was bij A. W. Sijthoff's Uitgeversmaatschappij, is, zoals we reeds meldden, een ware hul diging geworden. De jubilerende mono typezetter werd allereerst toegesproken door de alg. procuratiehouder, de heer B. P. du Croix (niet de heer P. Merke- lijn, zoals abusievelijk werd bericht). Na mens de directie overhandigde spr een enveloppe met inhoud en een prachtig bloemstuk. Ook de heer P. Merkelijn sprak de jubilaris op zeer hartelijke wijze toe. Namens het personeel sprak de heer N. Langezaal, die zijn goede wensen ge paard deed gaan van een geschenk onder couvert en een mooie fruitschaal. Tevens werd de jubilaris een album met de na men van het personeel aangeboden, naar ontwerp van collega F. Kerstens. Ten slotte bood de heer A. Pronk namens de kaartvereniging een origineel cadeau aan. Onder de indruk van de woorden en geschenken dankte de heer Devilee, die het verdere van de dag in huiselijke kring mocht doorbrengen. Distributievaria Donderdag zijn aan de beurt voor het afhalen van levensmiddelenkaarten die gezinnen, waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft van 65.50168.500. Het kantoor is geopend van 8.3011.45 en van 1416 uur. Arbeiders, werkzaam in bedrijven met minder dan 10 man personeel, moeten een individuële aanvraag voor werk schoenen indienen op Woensdag 23 Juli. De formulieren daartoe kunnen ook nog worden afgehaald op Donderdag 17 en Vrijdag 18 Juli. Afhalen der formulieren voor werk schoenen in de agentschappen: de ge hele week. Zij, die op Maandag 14 Juli een for mulier voor het aanvragen van één toer- buitenband hebben ontvangen, kunnen dit (wat betreft de letters I t/m Z) mor gen inleveren aan loket 5. zijn dank uitsprak jegens de echtgenote van de Franse ambassadeur voor haar te genwoordigheid, evenals tot de andere gasten, terwijl hij tot de jongelui zeide, dat al het mogelijke was gedaan om hen goede en vrolijke dagen te bezorgen, die tevens moesten bijdragen tot het leggen van vriendschapsbanden. Spr besloot met erop te wijzen, dat ondanks alle verschil van volk en taal, allen gemeenschappelijk bezitten het geloof in één Vader in den Hemel. De leider van de Franse groep, l'abbé Honnet, heeft deze woorden beantwoord, waarbij hij speciaal dankte voor de bui tengewone ontvangst en de goede zorgen, welke aan zijn jeugdige landgenoten wer den besteed. Namens de padvindersgroep St. Paulus heeft loods B. Schellekens de Franse pad vinders (sters) in hun moedertaal begroet. Een aardig moment was het, toen hierna tijdens de taptoe madame Rivière de Ne derlandse en burgemeester Van Kinschot gelijktijdig de Franse vlag hees, welke handeling werd gevolgd door het zingen van de beide volksliederen. De plechtigheid werd besloten met het gebruiken van verversingen in- een der zalen van „De Burcht", welke tot eet zaal is ingericht, terwijl ook de zalen nog werden bezichtigd. VERENIGING VOOR CHR. FRÖBEL SCHOLEN IN JAARVERGADERING BIJEEN De Ver. v. Ghr. Fröbelscholen hield haar jaarvergadering in de school aan de Herensingel onder leiding van de voorzitter, de heer H. van Gittert. In zijn openingswoord gewaagde de voorz. van de bloei der drie door de ver eniging geëxploiteerde scholen en de toewijding, waarmede door het personeel wordt gewerkt. Het jaarverslag van de secretaris, de heer J. Wessel, werd met belangstelling aangehoord. Het verslag vermeldde volledige bezetting der scho len, grote waardering van de zijde der ouders, personeelszorgen en het streven van het bestuur naar rechtsherstel en een betere subsidieregeling. De penningmeester, de* heer A. B. Mul der, bracht het financieel verslag uit, waarbij hij de dorre cijfers dichterlijk had omlijst, zodat het luisteren een ge not was. De balans en verlies- en winst rekening kon slechts sluitend worden gemaakt met het opnemen van een vor dering op de gemeente Leiden wegens nog te ontvangen exploitatievergoeding gedurende de laatste oorlogsjaren. Het rapport der financiële commissie was gunstig, zodat de voorgestelde de charge van de penningmeester werd ver leend. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de aftredende voorzitter, de heer H. van Cittert, herkozen. Aan het einde der vergadering wekte de voorzitter op tot het voortzetten van de toegewijde arbeid en verzocht hij klimmende belangstelling voor het werk der Chr. Fröbelscholen. 4e K. en O.-openluchtzangavond op de Maredijk /Zingen staat de borst en longen 't Maakt ons heus een ander mens/* Weet U, waar de groentenwinkel van Sassen is? Daar tegenover moet U zijn op het brede gedeelte van de Maredijk U hoort en ziet het bovendien van zelf wel, Herman Stenz staat daar op zijn ver hoging; zijn vrouw Tilly StenzLeening zit achter de piano en het enthousiaste K. en O.-koor staat er om heen. Maar niet alleen het K. en O.-koor, ook veel bewoners van de omliggende straten, ja zelfs van de Maresingelbuurt, zult U daar vinden, want het is immers maar een wipje naar de Maredijk! En een buitenzangavond is iets bijzonders, waar iedereen van moet kunnen genieten. Als je in de put zit over allerlei dingen, die je in het dagelijks leven in de weg staan, blijf dan vooral niet in huis zitten Don derdagavond, maar haak in bij je man of je vrouw, neem de kinderen mee en ga naar Sassen. Herman Stenz leert U zin gen, op zo'n manier, dat U vrolijk en opgewekt weer thuiskomt. Bewoners van de Maredijk, Maresingel en omgeving, komt Donderdagavond om 8 uur in gro ten getale en stemt in met het bekende liedje uit de Volkszangbundel: Doe maar open flink de mond, Zingen, zingen is gezond! Bij slecht weer gaat de zangavond niet door. Mr Tj. D. Schaper weer verdedi ger voor het Tribunaal De zitting van het Leids Tribunaal werd gistermorgen geopend met de zaak T. Vergeer te Alphen aan de Rijn. Be schuldigde had haar echtgenoot, die in Duitse dienst werkzaam was geweest, aangebracht, oandat hij, toen hij onder gedoken was, geen geld meer naar huds stuurde. „Ik was woedend, dat hij me in de steek liet," zei mevr. Vergeer, die gezien de antwoorden, welke zij gaf op de vragen van de president haar dom heid en wanbegrip ten opzichte van som mige dingen wel op ondubbelzinnige wijze demonstreerde. Daarbij kwam ech ter, dat haar man tijdens zijn onderduik tijd omgang had met een zuster van een zekere mevr. Ravenstijm. Het is overi gens begrijpelijk, dat dit tot tragische verwikkelingen heeft geleid. Besch. had geen raadsman. Het talrijke publiek toon de zich zeer onrustig. De zaak F. J. Wassenaar, voor en tij dens de bezetting inspecteur van politie te Noordwijk, nam enkele uren in be slag en vergde veel geduld van de voor zitter en de leden van het Tribunaal. Besch. was lid geweest van het z.g. „Rechtsfront" en van de N.V.D., had zich als sympathiserend lid van de N.S.B. laten inschrijven en zou opdracht ge geven hebben om op bepaalde plaatsen het bordje „Verboden voor Joden" aan te brengen. Kapelaan Welling zou het „afschuwwekkend" bord, dat aan het hek van het terrein der R.K. Voetbalvereni ging was bevestigd, hebben laten ver wijderen, waarop deze zou zijn gelast, het betreffende bordje wederom op de aangewezen plaats aan te brengen. Tij dens een onderhoud met inspecteur Was senaar weigerde de geestelijke dit per tinent en dit zou ten gevolge hebben ge had, dat de kapelaan zes maanden in het OFFICIëLE ONTVANGST DOOR HET GEMEENTEBESTUUR De Sleutelstad mag zich erop beroemen thans wel een internationaal centrum te zijn. Dezer dagen arriveerden hier ruim 180 studenten uit Engeland, Amerika, België,. Frankrijk, Italië, Noorwegen, Zweden, Hon garije, enz., waaronder 70 vrouwelijke stu denten, die tot 2 Augustus a.s. een zomer cursus volgen aan de Leidse Universiteit, terwijl gisteren bovendien ongeveer 500 Franse padvinders en padvindsters hun bi vak in Leiden hebben opgeslagen. Deze zullen gedurende een maand binnen de veste van Leiden blijven en van hieruit tochten maken naar verschillende grote steden. Het gezelschap buitenlandse studenten heeft gisteren college gelopen bij prof. dr A. W. Byvanck, die het een en ander over de geschiedenis van de Sleutelstad vertel de, alsmede een overzicht gaf van de archi tectuur van verschillende gebouwen in de Academiestad. In de loop van de middag werden zij ontvangen ten stad'huize, waar zij zich ver zamelden in de grote hal. Hier heeft bur gemeester jhr van Kinschot de gasten toe gesproken. Hij was verheugd dit grote gezelschap te mogen begroeten, terwijl hij vervolgens zijn dankbaarheid uitsprak, dat de Leidse Academie, die gedurende de oorlog door de bezetters was gedwongen geweest om haar poorten te sluiten, deze nu niet alleen voor Nederlandse, doch ook voor buitenlandse studenten weer had kunnen openstellen. Voorts deelde de burgemeester iets mede uit de historie van het Leidse stadhuis, waarbij hy de brand van Februari 1929 en de herbouw memoreerde", waarna hij ten slotte de gasten een aangenaam verblijf in Leiden en ons land toewenste. Namens het gezelschap heeft dr Woods woorden van dank gesproken voor de har telijke ontvangst door Universiteit en ge meentebestuur, waarna thee werd geser veerd en het gezelschap door de burgemees ter door het Stadhuis werd rondgeleid. Bij deze ontvangst waren ook aanwezig wethouder S. Menken, ir D. Boogerd, direc teur van Gemeentewerken en prof. By vanck, voorzitter van het uitvoerend comité. 55-Jarig huwelijksfeest Het echtpaar J. Kukler-v. Rosse her denkt Zondag 27 Juli a.s. de dag, waar op het vóór 55 jaar in het huwelijk trad. Gisteren zijn de bruidsdagen ingegaan en de familie heeft alles op alles gezet om de aantekendag een feestelijk karak ter te geven. Prachtige bloemstukken en fruitmanden, fantastische taarten en hartelijke felicitaties werden in groten getale aangedragen. Dit is, wanneer men de populariteit van het bejaarde echt paar in aanmerking neemt te begrijpen. De uitdrukking: „Wie Kukler uit de van der Werffstraat niet kent is geen goede Leidenaar", is zeker niet misplaatst. Dobr zijn bedrijf heeft de bruidegom zich grote bekendheid in de Sleutelstad weten te verwerven en zijn vriendelijke omgang laat bij degenen die met hem in aanraking zijn geweest steeds een dank bare herinnering achter. Uit het huwelijk is een aantal kinde ren voortgekomen, waarvan er thans nog acht in leven zijn. De 24 kleinkinderen en de 3 achterkleinkindèren zullen de feestvreugde in deze weken in ruime mate verhogen. De heer en mevrouw Kukler, die resp. 76 en 77 jaar oud zijn, genieten een goede gezondheid. Hedenavond zullen de buurtbewoners voor een serenade zorgen. Bij alle goede wensen voegen wij gaarne de onze. concentratiekamp te Amersfoort moest doorbrengen. Uit het uitvoerige verhoor bleek, dat besch. zich bij de instelling „Rechts front" had aangesloten, om de Noord- wijkse politie te behoeden voor inscha keling van nat.-soc. elementen in het corps. De Duitsers stelden n.l. al spoedig vast, dat er in het corps niemand lid was van de N.SJB. Deze toestand kon niet gehandhaafd worden; vroeg of laat zou de bezetter ingrijpen en zijn handlangers stellen op de plaatsen, welke eerst in genomen waren door goede vaderlanders. Met nadruk verklaarde Wassenaar ook, dat hij absoluut geen bemoeienis heeft gehad met de arrestatie van kapelaan Welling en dat hij met inwendige afkeer lid van het „Rechtsfront" was geweest. Het merendeel der getuigen verklaar de, dat besch. nooit enige aandrang op zijn omstanders heeft uitgeoefend. Hij was een zwijgzaam man en heeft nim mer getracht anderen voor zijn principes te winnen. Een getuige a décharge be toogde, dat Wassenaar gemakkelijk wordt misverstaan, omdat hij de motieven van zijn handelingen niet gauw kenbaar maakt. Mr J. W. Dekker hield een omstandig pleidooi, waarin hij concludeerde, dat beschuldigde zich sinds de opkomst van de N.S.B. heeft gehuld in een rookgor dijn. Spr. achtte het wenselijk deze man volkomen te rehabiliteren. Dit is een eis van de barmhartigheid en aldus de raadsman als we de zaak objectief bekijken, dan wordt in de rehabilitatie ten volle voldaan aan de normen van het recht. In het eerste deel der zitting, dat tot half vier in de namiddag duurde, kwam als laatste besch. voor W. Laurier te Reeuwijk. Dit was een aangehouden zaak, waarinenkele getuigen gehoord werden. De raadsman, mr J. I. v. Doorninck, was van mening, dat besch. in vrijheid be hoort te worden gesteld. Na een korte pauze kwam omstreeks vier uur beschuldigde W. Verloop uit Noordwijk voor. Zijn verdediger was mr Tj. D. Schaper, die alvorens te worden toegelaten „met genoegen", zoals hijzelf het uitdrukte, zijn excuses aanbood voor al datgene, waaruit zijn verwijdering van de balie was gevolgd. „Het boetekleed ontsiert de mens niet", zeide mr Schaper en hij hoopte, dat de samenwerking met het Tribunaal in het vervolg een prettige zou mogen zijn, waarbij de voorzitter.van het Tribunaal zich aansloot. (Voor vervolg zie Pag. 6) M.U.L.O.-EXAMENS Geslaagd voor diploma A: H. Boter, A. Owel, J. Verhoeven, W. J. Wagemaker, S. C. Weijermans, S. van Meij gaarden, W. P. Mizee J. C. Geradts, R. P. Bootsma, L. J. Gerrits,.J. E. Guldemond, allen te Leiden. C. v. d. Berg, Noordwijk aan Zee, J. Hoi- tink, Oegstgeest, W. P. C. van Katwijk, Gr. Oudshoorn, A. Terlouw, R. Broekhoff, D. Gelderblom, E. J. W. Karssen, allen te Bode graven, N. van Leeuwen, Zwammerdam, K. Lenstra, Lisse, R. Smits, Voorschoten, C. E. van Heusden, T. Kamper, W. Kam per, J. Bijl, allen te Alphen aan de Rijn, T. J. v. d. Plas, Haarlemmermeer en W. W. van Til, H. M. Martens en C. Korbee, allen te Hillegom. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Maria P B, dr van L C Koot en B A M van Marwijk; Abraham, zn van A Heetveld en E Volkers; Dirkje, dr van S Velling a en E van der Wal; Patricia A, dr vaii J H Snel en B Langhout; Willibror- dus D J, zn van J A van Westerop en L M C Jour et; Johanna W H, dr van A H Witte en M L de Ruiter; Clazina, dr van M Ket ting en C Dudok; Sara, dr van J Vermond en G A van der Wal; Machiel, zn van M Overduin en J A Zweégman; Cornells D, zn van C D Arbouw en A W de Vrueh. OVERLEDEN: D Ouwehand, wed. van G de Best, 82 jr; J C van der Kooy, dr, 20 jr. GEHUWD: W de Geus en M E Harte- vel*.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4