Overheids-autopark wordt sterk ingekrompen NU HEUS VERLEDEN TIJD? Bezwijkt Scandinavië onder Russische klauw? 't Gaat helemaal niet goed met onze handel 't Verklaarde l: H uitzicht NIEUWE LEÏDSCHE COÜRAN'i S WOENSDAG, 16 JULI 1947 GEEN TOCHTJES MEER VOOR EIGEN GENOEGEN (Van één onzer verslaggevers) Zoals vele naoorlogse uitwassen zoetjes aan tot normale proporties worden terug gebracht, zo is thans ook een drastisch be gin gemaakt met het inkrimpen van het Overheids-autopark en het nauwkeurig toezien op een economischer gebruik van auto's door ambtenaren van hoog tot laag. Steeds is de „personenauto in dienst van de Ovenheid" een doorn in het oog ge weest van diegene, d»ie ernst maakt met 's lands financiën; daarnaast van de ja loerse zakenman en dit ten onrechte van hem of haar, die ook wel zo'n mooie slee zouden willen hebben. Begin 1946 waren er 7786 auto's in Overheidsdienst, verdeeld over de verschillende Departe menten en semi-Overheidsinstellingen, w.o. ook het Rode Kruis, over het gehele land. Dat ambtenaren het beheer over een eigen auto kregen is oorzaak geworden van ernstige misbruiken. Het is maar al te bekend, dat veelal de wagen slechts gebruikt werd voor vervoer van huis naar 't departement en terug, of voor een dienstreis, „daar de trein zo vol was". Ze ker, dit waren niet de ergste vergrijpen, maar de wagen werd niet economisch be nut. Hoeveel malen werd de O verheids- auto echter misbruikt voor particuliere boodschappen en tochtjes met familiele den? Hoeveel wagens stonden er voor bioscoop, schouwburg en aan de Kager- plassen? Dat is, nu de heer S. Veldmeyer als Rijkshoofdinspecteur van 't Verkeer voor Overheidsdiensten is aangesteld, voorgoed afgelopen. De taak, die de heer Veldimeyer heeft, is vierledig: inkrimping van het Overheids-autopark, toezien op een efficiëntere verdeling der auto's dan voorheen, 't vervangen van oude auto's (die duur in het gebruik zijn) door nieuwe en de controle op het gebruik der auto's. Ruim een jaar is de heer Veldmeyer met een zeer kleine staf nu aan het werk en dat heeft tot gevolg gehad, dat begin Mei nog ca 4000 auto's in 's Rijks dienst waren, w.o. ook het departement van Oorlog is begrepen. Men is begonnen met de ben zinetoewijzingen te halveren er werd vijf millioen liter per maand gebruikt! en toen dat geschied was, werd er nog meer bezuinigd. Alle rijvergunningen, die in het eerste jaar na de oorlog waren afgegeven, werden herzien en wanneer bleek dat iemand niet dringend een auto nodig had, werd de vergunning inge trokken. Tevens werd een kaartsysteem aangelegd van hen, die opnieuw een rij vergunning kregen. Zonder aanzien des persoons werden auto's van hoge ambte naren aan meer ondergeschikten gegeven wanneer deze de wagens in het belang van de dienst dringender nodig hadden. Dit deed natuurlijk nogal wat stof op waaien, evenals het feit dat de heer Veld meyer op iedere voorruit „dienstauto" liet zetten- De uitbreiding van de R(ijks) A(uto) C(entrale) zal ook worden bezien. Plan is aan de vijf depots in het land er nbg en kele toe te voegen en deze depots van een hoeveelheid auto's te voorzien, die toerei kend is de diensten goed te bedienen.Wan- neer een ambtenaar nu b.v. naar Tjams- weerd moet, dan gaat hij niet als voor heen met de auto, maar neemt de trein naar Groningen en vraagt aan de R.A.C. aldaar om een auto, die hem verder brengt- Van de auto's, die rechtstreeks in dienst van een departement blijven, zal steeds nauwkeurig worden nagegaan waarvoor ze worden gebruikt. Ook op de DUITSERS EN JAPANNERS WEER OP DE OCEANEN? De Amerikaanse minister van Oorlog, Patterson, heeft bij het Congres voorge steld, opgelegde Liberty-schepen in de vaart te brengen en te bemannen met Duitsers en Japanners, voor het vervoer Van voedsel naar deze landen. Het oor spronkelijke plan is zoals bekend afkomstig van Herbert Hoover, gemaakt na zijn rondreis door Oostenrijk en Duitsland. J .-/eg zal, voor zover dit kleine apparaat het toelaat, controle worden uitgeoefend. Na tuurlijk blijven er meer wagens in dienst dan voor de oorlog, maar dat is bij het voortvliegen der techniek onvermijdelijk. Hoofdzaak is, dat de gewenste zuinigheid wordt betracht en dat dus spoedig de Overheid op dit punt niet meer in ge breke is. Kruideniers gaan hun problemen eerst bestuderen Gistermiddag zijn te Utrecht de lan delijke comité's van actie, die door de kruideniers gevormd zijn, bijeengekomen. Met algemene stemmen werd besloten tot de benoeming van een commissie ter bestudering van het probleem der te lage winstmarge. Voorzitter is de heer P. Renkema te Appingedam, secretaris is de heeT B. J. E. Peet, Prinsengracht 572, te Amsterdam. In elk geval gaan we dat dit betreft dan toch de goede kant uit! PARIJS LOOFT BELGIE, NED. EN LUXEMBURG De Scandinavische landen hebben, zoals gisteren reeds werd verwacht, te Parijs een tamelijk gereserveerde houding aangeno men. Zij zouden niet gaarne zien, zo deelden haar vertegenwoordigers mee, dat de afzet gebieden in Oost-Europa verloren zouden gaan, terwille van de Westerse economische samenwerking. De poot van de Russische beer, die op deze landen rust, zal zeker bij het bepalen van die houding gewicht in de schaal gelegd hebben. De conferentie prees gisteren o.m. bij monde van de Italiaanse graaf Sforza, de Belgisch-Luxemburgs-Nederlandse samen- wering als „een nieuw richtsnoer voor de wereldpolitiek". Spaak, de Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken hield een rede, waarin hij het motto: „Wat kan ik [TREFFENDE CIJFERS VAN DE STATISTIEK De invoer heeft in Juni volgens voor lopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedragen f470.4 mil lioen, waarmede het totaal van de in voer over het eerste halfjaar blijkens onderstaande opgave is gebracht op f 1936.5 millioen tegen een uitvoer van f740.6 millioaen in dezelfde periode. Het tekort op de handelsbalans over het eer ste halfjaar 1947 bedraagt dertialve f 1.195.9 millioen. 1947 invoer uitvoer uitv. in (in millioenen) van invoer Januari 201.4 108.1 53.7 Februari 912.7 97.1 31.1 Maart 256.3 138.3 54.0 April 339.4 142.6 42.0 Mei 356.3 134.0 37.6 Juni 470.4 120.5 25.6 Totaal 1.936.5 740.6 38.2 De voor 1947 uitgesproken verwach tingen vertonen nogal enige afwijkingen ten opzichte van elkaar. Het Centraal Planbureau deed in September 1946 een nota verschijnen, waarin de totale in voer in 1947 werd geraamd op f2.65 mil liard en de totale uitvoer op f 1 milliard. Op 11 Februari 1947 hield oir P. Blaisse, hoofd van de afdeling Planning van het ministerie van Economische Zaken, een radiorede en becijferde hij de invoer op f2.5 èi f3 milliard en de uitvoer op f 1.2 h f 1.5 milliard. Nog geeja veertien dagen daarna sprak prof. Tinbergen, directeur van het Centraal Planbureau, als zijn verwachting uit, dat de uitvoer in 1947 fl.5 a f2 milliard zou bedragen. Hoewel men gezien de bovenstaande cijfers aan de verwachtingen geen al te grote waarde mag toekennen, lijkt het wel verantwoord te constateren, dat de export in het eerste halfjaar aan het gemiddelde der taxaties heeft beant woord. Ten aanziien van de invoer moet geconstateerd worden, dat deze in het eerste halfjaar reeds 64.55 uitmaakte van het hoogste taxatie-cijfer voor het gehele jaar. Het saldo van de handelsbalans moet, in vergelijking met de verschillende plan ramingen,. met een tekort van f 1195.9 millioen voor het eerste halfjaar 1947 zeer ongunstig worden genoemd. geven", i.p.v. „Wat kan ik eisen" aan de hand deed. De commissie van samenwerking, bestaan de uit vertegenwoordigers van 16 landen begint morgen haar werk. Het Delftse pierement draaide in Amsterdam proef Over het Delftse draaiorgel „de Vierkolom", waarover wij gisteren een bericht publiceerden, wordt uit Amster dam gemeld, dat het daar gisteren aan kwam en er gereed gemaakt is voor de grote reis naar „Holland" (Michigan). Het Amsterdamse straatorgel, dat naar „Holland" zou gaan, is n.l. niet op tijd gereed gekomen. Daarom werd dit pierement, dat in Delft verhuurd was, aangekocht. Het is van het Amsterdamse wapen voorzien en het berglandschap aan de voorzijde werd door een Neder lands havengezicht vervangen. Daarna beproefde burgemeester d'Ailly het op het binnenplein van het stadhuis. Heden gaat het aan boord van de „Anthonie Veder" van de Oranjelijn. In Amerika zullen senator Van den Bergh en mr van Kleffens, de Nederlandse ambassa deur, het in ontvangst nemen. De heer D. Hudig, voorzitter van het aanbie dingscomité, zal het in Holland over dragen. BESPREKINGEN OVER VERVOER NAAR DUITSLAND BEGONNEN De Amerikaanse, Engelse en Belgische gedelegeerden, die met mr J. J. Ooyevaar, directeur-generaal voor de Scheepvaart, het doorvoerverkeer naar Duitsland zul len bespreken, zijn hedennacht in ons land aangekomen. De conferentie zou he denmiddag om half drie op het departe ment van Economische Zaken aanvangen. SIBAJAK VRIJDAG TE ROTTERDAM VERWACHT. Vrijdag wordt de „Sibajak" te Rotter dam verwacht met 541 evacué's uit Ned Indië. Zij worden ontscheept op het ter rein van de Rotterdamse Lloyd. CITROëN WERKT WEER De circa 16.000 arbeiders der bekende Franse automobielfabrir' van Citroen zijn weer aan het werk ö„gaan. r Het vraagstuk der ,verplaatste personen' De procedure der rechtvaardigheid en het medelijden werkt langzaam. De toepassing der geraffineerde nazi -meth o d en werkte onbarmhartig en snel. De noodzakelijkheid het verwoeste en economisch uitgeputte Duitsland weer op de been te helpen, wordt niet slechts bepleit door overwegingen van humaniteit, maar het is een Europees- en we» reldbelang. Anderzijds dient ,.de wereld1" (dat zijn wij allen!) niet te vergeten, hoe triest het lot is van zeker nog wel een mil lioen medemensen, die vallen onder de cate- goriën, verplaatste personen," vluchtelin gen en uitgewekenen, die zich thans nog in kampen bevinden, in Duitsland, Italië en Oostenrijk. De nazi-legers verdreven mil lioenen mannen, vrouwen en zelfs kinderen uit hun woonplaatsen en dwongen hen voor de Duitse oorlogseconomie te werken. Zij, die het geluk hadden aan de dood te ontsnap pen, werden door de westelijk geallieerde legers in bescherming genomen. Hoewel er sinds het einde der vijandelijk heden millioenen dezer mensen naar hun woonsteden konden worden teruggevoerd^ bleven er in de westelijke zones van Duits land, Oostenrijk en Italië nog bijna een mil lioen personen over, die niet durfden te repa triëren, op grond van hun politieke over tuiging en vrees voor vervolging. De groot ste meerderheid kwam uit de Noordelijke Baltische gebieden, Polen, de Russische Oekraïne en Jbego-Slavië. Deze slachtoffers van oorlog en onderdrukking zijn aangewe zen op de democratische landen van Europa en Amerika om hen te helpen en een nieuwe toekomst op te bouwen. En inderdaad, heb ben bepaalde landen in West-Europa en Latijns-Amerika hun deuren geopend voor belangrijke groepen van deze „verplaatste personen." De „wereld" is verplicht, er toe mede te werken, dat deze lieden niet ein deloos behoeven te verblijven in Europese kampen of in Duitsland losgelaten worden, temidden van dezelfde mensen, die hen ver volgden. Maar Duitsland zelf heeft al toevoer ge noeg van personen van Duitse origine, waar door er een soort van „economische ver stikking" dreigt en Duitsland dus minder ge schikt is, aangezien het vraagstuk der over bevolking er nog nijpender zou worden. Waarom dient de „wereld" zidh nu het lot dier .ontwortelden" aan te trekken? Het is om reden, dat deze personen uit het pro ductie-proces gestoten zijn, d.us leven op kosten der gemeansohap, terwijl er bijna geen land is, dat althans zeker om .skilled laborer" schreeuwt. De „Ver. Naties" hebben zich voor dit vraagstuk gespannen, de U.N.R.R.A. die thans ter ziele is, heeft er goed werk in verricht, maar de vraag is, wat er nu moet gebeuren, om een oplossing aan de hand te doen. G-rote giroepen Joden verblijven nog in de Ameri kaanse zone van Duitsland en hun harte- wens is, naar Palestina te emigreren of Amerika, maar het Palestijnse vraagstuk heeft, zoals bekend, nog steeds geen oplossing gevonden. Het conflict met de Arabieren veroorzaakt, dat de kans op een Palestijns „home" voor de Joden gering is. Truman heeft een warm pleidooi gehouden., om de Joden in Amerika huisvesting te verlenen, maar Truman is Amerika nog niet. De Polen en Zuid-Slaven vrezen eveneens hun repa triëring, op grond van him politieke gevoe lens. Oók de Russen en bewoners der Bal tische staten kunnen niet eeuwig in de kam pen, nutteloos, verblijf houden. In dit ver band, willen wij wijzen op het sympathieke gebaar van Truman, die begin Juli, heeft aangedrongen wettelijke voorzieningen te treffen, voor de immigratie in Amerika van een belangrijk aantal „verplaatste personen," en op doe wijze samenwerking beogende met andere democratische landen, om aan deze naoorlogse tragedie een einde te maken. In een boodschap aan het Congres wees de pre sident er op, dat de nieuwe „Internationale Organisatie voor Refugé's" hulp moet ver lenen bij de verzorging en hervestiging dezer lieden, met Amerikaanse steun. Het is nodig, dat het Congres in de vorm van een nieuwe wetgeving hulp verleent aan dui zenden van daklozen en refugé's van *alle geloofsrichtingen. Echter, dient men hierbij in aanmerking te nemen, dat deze ..Inter nationale organisatie voor Refugé's" slechts een apparaat is. dus haar wil niet kan op leggen aan de naties, die er lid van zijn. Truman is er voorstander van, een aanzienlijk aantal als immigranten in Amerika toe te laten. Truman liet hier een sympathiek ge luid horen, het accent leggende op de tra giek van deze door de oorlog ontwortelden, levende onder omstandigheden, die geen perspectief bieden. En het is ook, gezien de behoefte aan arbeidskrachten, een eerste vereiste, de handen ineen te slaan, opdat deze „verplaatste personen" of uitgewekenen, weer een plaats vinden in het productie proces en in hun eigen behoeften kunnen voorzien. Truman heeft er bij het Congres op aangedrongen, dit urgente vraagstuk zo spoe dig mogelijk onder de loupe te nemen. Want, inderdaad het improductieve leven op kos ten der gemeenschap is bovendien onverant woordelijk in een wereld, die er slechts door intensieve arbeid weer boven op kan komen. K. N. S. M.-DIENST NEW YORK EN VENEZUELA. Het nieuwe m.s. ..Agamemnon" (3800 ton) zal op 19 Juli uit New York ver trekken ter opening van de wekelijkse Caraibische dienst der K.N.S.M. op Haiti, Curacao en Venezuela. LAATSTE SLACHTOFFER VAN DE FAIR PLAY GEVONDEN. Het lijk van de Belgische zeeloods E. Leferre, die met de Engelse sleepboot Fair Play II op de rede van Vlissingen veronge lukte, is gistermiddag op de rede van Vlis singen aangespoeld. Naar Aneta uit Batavia verneemt, zal thans zeer spoedig een ontwerp-regeling betreffende de „backpay" bij de Neder lands-Indische Regering worden inge diend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3