Noordwijk, een vermaarde intern, badplaats Zij plukten de vruchten van hun arheid NIEUWE LEIDSCHE COURANT 0 MAANDAG, 14 JULI IMT De „parel" der Noordzeekust GROOTSE RECLAME-CAM PAGNE IN 'T BUITENLAND (Van één onzer verslaggevers) Het feit, dat Noord wijk aan Zee de „parel van onze badplaatsen" genoemd "wordt, is alleszins verklaarbaar, 't Is voor de Leidenaars, die allicht eens een bezoek aan deze plaats gebracht hebben, onnodig dit nader te omschrijven. Zij kennen immers de vele deugden van Noordwijk wel. Wie dan ook deze „pa rel" één keer heeft bewonderd om haar uitzonderlijke pracht, zal, wanneer de mogelijkheid bestaat, een volgende gele genheid niet spoedig laten voorbijgaan. Doch om een badplaats werkelijk „pa rel" te doen zijn, moet schier ondenk baar veel gepresteerd worden. Men leeft en werkt in Noordwijk met die gedach te, dat de plaats en datgene, wat gebo den wordt, nog niet beantwoorden aan de gekoesterde verwachtingen. De bad gasten, die hier in bonte verscheiden heid aanwezig zijn, verlangen iets meer, iets beters nog. Ómdat Noordwijk nog niet ten volle voldoet aan de eisen van de tijd, zitten de verenigingen op toeris tisch gebied zeker niet stil; men werkt van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, totdat de ongetwijfeld grootse plannen in realiteit zijn omgezet. En dan is men nog niet klaar. De voorzitter van de afdeling Noord wijk aan Zee van de V(ereniging) V(oor) V(reemdelingenverkeer) de heer H. J. Wenckebach, vonden wij bereid ons iets mede te delen inzake het badseizoen, dat reeds enkele maanden geleden geopend is. Tevens namen wij tijdens dit gesprek kennis van wat men poogt ten uitvoer te brengen om Noordwijk vooral in het buitenland grotere bekendheid te geven. Vóór de oorlog kon men spreken van een matig seizoen; de plaats werd in het algemeen niet druk bezocht in verhou ding tot andere badcentra. Dit vond zijn oorzaak voornamelijk hierin, dat men liever tien maal zoveel geld uitgaf voor een reis naar en verblijf in het buiten land. De bestaande reisverenigingen maakten suggestieve reclame "en vele mensen besloten hun vacantie buiten eigen grenzen door te brengen. We mo gen echter ndet uit het oog verliezen, dat Nederland zeer kostbaar was gezien de prijzen, die men in het buitenland rekende en daar de verenigingen voor vreemdelingenverkeer niet op de ge wenste bescherming konden rekenen en bovendien de meeste van onze badplaat sen dé vereiste aantrekkingskracht niet bezaten, was het practisch uitgesloten, dat ze tot gestadige bloei konden komen. Noordwijk werd vóór de oorlog meestal door Duitsers bezocht. Zij waren de enige buitenlanders, die herhaaldelijk in grote groepen de badplaats bevolkten en er ook voor bepaalde tijd bleven. Ge voeglijk kan worden gezegd, dat zij eigenlijk als buitenlanders Noordwijk hebben ontdekt. Na 1933, toen Hitier de macht in handen had, was er van Duits bezoek niet veel meer te bespeuren. Sindsdien moest Noordwijk teren op Ne derlandse gasten, die, zoals wij reeds lieten blijken, ndet in groten getale naar deze plaats kwamen. Gelukkig heeft de bezettingsperiode geen diepe sporen in Noordwijk achter gelaten. Met enige vrfjheid menen we te kunnen zeggen, dat deze badplaats aan de vernielingen, die de oorlog met zich mee bracht, is ontsnapt en zich kalm heeft voorbereid op de tijd, waarin ook het overige deel van ons land aan het geweld zou zijn ontworsteld. En er weer voldoende gelegenheid zou zijn het nor male leven te aanvaarden, waaronder ook het badleven is begrepen. Nauwelijks was de bevrijding een feit geworden, of enige intensieve krachten begonnen een groots opgezette propa gandacampagne voor Noordwijk in het buitenland, met name: België, Enge land, Frankrijk en Zwitserland. De reis- bureaux werden aangezocht en dit alles heeft tot resultaat gehad, dat thans dui zenden buitenlanders de „parel van de Noordzeekust" bezoeken en er komen genieten van het veelkleurige bad-, strand-, boulevard- en hotelleven. Dat dit voor onze deviezenpositie van groot belang is, behoeft geen betoog! Wij zul len slechts één voorbeeld noemen. Van half April tot begin Juni waren er dui zend Amerikanen in hotels en pensions ondergebracht. Vanuit Noordwijk heb- Herv. Gem. te Valkenburg geadopteerd Door Katwijk Zee en Rtfn en Voorschoten Bij de Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Valkenburg is bericht binnengekomen van de Algem. Synodale Commissie, dat, in het kader der onderlinge hulpverlening de gemeenten Katwijk aan Zee, Katwijk a/d Rijn en Voorschoten de gemeente Valken burg zullen adopteren. Binnenkort zullen er besprekingen gevoerd worden tussen de kerkvoogdijen der verschillende plaatsen. De gemeente Katwijk aan Zee heeft echter gemeend, dat hulp dringend nodig was en terstond een collecte voor Valkenburg ge houden met het schitterende resultaat, dat deze collecte f 1135 opbracht. Houden we hierbij in het oog, dat Katwijk aan Zee voor de restauratie van de Oude Kerk zelf ook een zeer aanzienlijk bedrag nodig heeft, dan verdient het mooie bedrag voor Val kenburg nog meer waardering. ben deze gasten een belangrijk deel van ons land bezocht. Langzamerhand zal het ons volk duidelijk worden, dat deze badplaats een internationaal karakter krijgt. Dit laatste kan en zal gelukken! Het lag aanvankelijk in de bedoeling om dit jaar een internationale autorally te organiseren, doch gezien de wereld toestand kon dit plan helaas niet ver wezenlijkt worden. In dit verband wees onze zegsman er op, dat een badplaats in eerste instantie attractief moet zijn, wil zij een groot aantal gasten, waaron der vele buitenlanders, tot zich trekken. Vanuit dit gezichtspunt zijn ook de in ternationale tenniswedstrijden uitge schreven, die een eclatant succes voor Noordwijk betekenen. Ten aanzien van de pensionruimte en het aantal aanvragen, dat binnen komt, wist de heer Wenckebach ons mede te delen, dat vele verzoeken niet ingewil ligd konden en kunnen worden. We zouden deel van de beschik bare ruimte kunnen reserveren al leen voor de Engelsen, indien we wilden. Dit kan vanzelfsprekend niet, omdat ook gasten uit andere landen in de gelegenheid moeten worden gesteld ons land vanuit Noordwijk te bezoeken. De logiesruimte is nog beperkt, alhoe wel door de opening van enkele hotels vele moeilijkheden konden worden ge compenseerd. De onderlinge verstandhouding onder de badplaatsen is goed te noemen. Men ziet in, dat alleen door nauwe samen werking het einddoel kan worden be reikt. In het buitenland is ons land op toe ristisch terrein vertegenwoordigd op een wijze, die zeer veel te wensen overlaat. Bevorderingen Stedelijk Gymnasium Bevorderd naar de tweede klasse: P. M. van Bemmelen, M. A. J. G. Böhl, H. L. K. Borleffs, R. Hijmans, E. A. Kallen- born, G. L. F. van Kinschot, J. J. Kuiper, J. S. Meyboom, M. Molijn, A. H. Oort, A. K. E. Poortman, J. Rozenboom, Th. R. Sprey, J. Tinbergen, E. de Wilde, E. Pull ter Gunne, M P. P. Blind, B. Blom- maert, F. Eikerbout, D. Eringa, J. A. Hooftman, P. van der Horst, J. J. Kuyt, A. A. van Nes, M. A. Overduin, J. de Raad, L. Schouten, J. Stapensea, J. van Veen, J. H. Waszink, G. Abrahams, J. Bamhoorn, Th. Berg, H. E. M. Boeke, A. M. M. Brouwer, J. H. Crommelin, K. Hermsen, F. van Kesteren, P. Kuiven- hoven, G. Noort, P. A. Pronk, A. Riedel, G. Rijsdijk, M. Schotel, J. Veenstra, A. F. C Vervloet, C. Zandvliet. Afgewezen 19, herexamen 2 candidaten. Bevorderd naar de derde klasse: F. S. J. Dantuma, B. de Die, J. Y. Groeneveld, P. C. Heemskerk, R. Israël, W. Jansen, G. Kalsbeek, J. van der Klaauw, W. L. Lubach, P. C. Meyer, M. K. Kok, H. Muyzert, M A. Oldeman, V. Sprey, M. van Steenis, Chr. Brandt, G. van Delft, I. van Doorn, E. Hillebrand, Th. de Jong, P. D. Jungerius, J. Kraemer, A. van Loo, P. de Priester, Gh. L. Kessler, P. M. Nie- kerk, J Overbeek, H. Vossers, G. de Wit, P. van Egmond, H. Feitkamp, G. K. Fokkema, M. Jansen, G. de Jong, A. J. Kelder, D. Koek, J. H. Kramers, A. Meurs, A. Ploeg, M. W. J. P. Pompe, S. Rozemond, E. H. Siemens, J. Steketee, A H. van Stolk, J. Voorwinden, H. Th. Weiland, G. H. Wiersinga, P. W. Wybin- ga. Afgewezen 34, herexamen 4 candi daten. Bevorderd naar de vierde klasse: W. Baars, H. L. Bouman, G. de Clercq, F. W. van Dam, R. David, H. M. A. Drewes, J A. Groenewegen, H. M. Hattink, M. C S. de Jager, H. Koster, P. Kuyper, J. W. Meyer, A. Moens, E. Reyers, H. Rijksen, W. Teljeur, J. M. Verloop, N. v. Weeren, A. M. Alting, Oh. Bannier, W. J Benten, J. Th. P. de Bruyn, P. W. de Bruyne, G. Door onoordeelkundige reclame is im mers niets tot stand te brengen. En als men dan in ogenschouw neemt, wat het buitenland aan goede propaganda en reclame produceert, dan komt men tot die overtuiging, dat er hier te lande iets gedaan moet worden. Kort geleden zijn belangrijke stap pen in deze richting doör onze zegsman ondernomen. Op zijn ver zoek heeft een aantal van de beste Nederlandse reclametekenaars zich bereid verklaard om een afdoende propaganda in het buitenland ter hand te nemen. De ideeële doelstelling bij deze actie is om de eenheid, waardoor onze badplaatsen zich ken merken, duidelijk en inspiratie! naar voren te brengen. De initiatief-nemer en zijn medewerkers kunnen zich reeds in een levendige be langstelling verheugen. Met dankbaar heid maakte de heer Wenckebach gewag van het feit, dat de nieuwe burgemees ter van Noordwijk zich bijzonder ver dienstelijk maakt voor het vreemdelin genverkeer, terwijl de plannen hierom trent zijn volle aandacht hebben. Tenslotte vernamen wij, dat toeris tische instanties te Noordwijk voor nemens zijn, volgend jaar in verband met het vijftig-jarig regeringsjubi leum van H.M. de Koningin het zomerseizoen bijzonder feestelijk te maken. Er zijn reeds omvangrijke plannen, waarvan de eventuele uit voering in het teken zal staan van de te organiseren Kroningsfeesten. Ook zal speciaal aandacht worden besteed aan de reclame, welke in het buitenland hierover zal worden ge voerd. Uit dit alles blijkt overduidelijk, dat Noordwijk d e internationale hadplaate in ons land zal worden. Het toerisme hier is reeds een volkomen „industrie", welke een jaarlijkse omzet van enige mil- lioenen heeft. Het is 's lands dure plicht, zijn taak in deze te verstaan en te wer ken aan de perfectionering van deze badplaats, wie alle roem, ook van het buitenland, waardig is. J. B. Corts, P. C. Groeneveld, M. van Hagen, J. R. H. Hoogervorst, C. U. van der Klaauw, H. A. E. de Koning, L. H. van Leeuwen, A. D. Mulder, D. Noort, E. Oele, L. de Priester, R. E. Spijker, M. Wijier. Afgewezen 18 candidaten. Bevorderd naar de vijfde klasse: J. A. de Boer, M. de Clercq, G. W. J. Drewes, Th. M. Th. Drbogh, H. Hoelen, P. Jan sen, G G. Knibbe, P. R. Locher, H. N. de Mooy, A. Over es, H. B. Rozemond, H. Rijksen, J. K. Steensma, M. J. Steensma, N. Warmoltz, P. de Buck, G. Burgers- dijk, I. Le Grand, W. D. C. ter Haar, A. van Haasteren, R. Hazelhof, W. W. A. van Heel, A Hilgersom, M. J. Kloeke. K. Lems, E. G. Meurs, P. J. Mulder, A. de Neef, S. Overdiep, J. W. van Wingen. Afgewezen 14 candidaten. Bevorderd naar de zesde klasse: J. G. N. Cupédo, A. Dop, A C. Kiers> H. E. Koster, S. M. Kramers, P. W. Martijn, J. P. Mulder, N. Nust, J. Parmenüer, M. Polak, E. G. Sprey, A. Teilegen, A. Boterenbrood, S. Geerlings, G. van Ha gen, E. van Hasselt, P. Hugenholtz, E L. de Jager, H. Möller, M.Ch. Muyzert, L. van der Plas, M. Planteydt, T. Ploeg, A. Sevenster, G. L. Smit, L. Woltjer, H Ykema, H. van Rees. Afgewezen 12, herexamen 2 candidaten. „MATHESIS SCIENTIARUM GENITRIX" Voor het eindexamen 5e klasse, afde ling Werktuigbouwkunde, zijn geslaagd: W. R. Bik, H. C. Boom, J. Brederveld, Joh. Brouwer, G. Carton, S. A. Ciere, J. Fasel, A. S. J. Florisson (met lof), J. Ger- tenaar, J. A. den Hertog, I. Heymans, A. Kiel, M. H. Koreman, P. Lagrand, J. la Lau, A. Mizee, L. Noort, J. A. Schild, J. A. Th. van Schooten, G. Trap, A. de Vink, J. de Vink, B. van Vliet, K. Vollmar (met lof), P. de Vries, H. de Wolf, en G. M. Zwetsloot, allen te Leiden; J. J. van Beuge, Rotterdam; J. C. Blitterswijk, Maassluis; W. v. d. Bospoort, Ede; G. H. Broers, Haarlem; P. v. Dam, Rotterdam; H. v. Hettema, Den Haag; C. Hoogeveen, Koudekerk; J. M. Jung, Amsterdam; J. VERORDENING INGEVOLGE HINDERWET In zijn vergadering van 31 Maart 1947 heeft de gemeenteraad een verordening in gevolge artikel 4, sub. 2, der hinderwet, vastgesteld. Deze verordening, welke 'n regeling in houdt met betrekking tot het oprichten van inrichtingen, vallende onder de bepalingen van Ij hinderwet, in dier voege, dat het op richten van met name opgesomde inrichtin gen en bepaalde gedeelten dezer gemeente wordt verboden, is met ingang van 2 Juli 1947 voor de duur van drie maanden ter ge meentesecretarie, afd. algemene zaken, voor een iéder ter lezing nèdergelegd en tevens op laatstgenoemde datum in werking ge treden. HAAGSE BIJZ. GERECHTSHOF. De los arbeider J. Wiegers te Nieuw koop was in dienst gegaan bij de Land storm Nederlandvvoor welk feit hij zich bij het Haagse Bijz. Gerechtshof had te ver antwoorden. De adv.-fiscaal wilde reke ning houden met de jeugd van verdachte en eiste vijf jaar gevangenisstraf met af trek van preventief. De raadsman, mr De Lauwere, wees erop dat verdachte thans 24 jaar is en vroeg clementie. De stalknecht J. C. Overeem was bij de Kriegsmarme in dienst gegaan, hetgeen echter net het enige feit was dat hem werd verweten. Want hij zou ook verra den hebben dat een pleegzusje was las tig gevallen door een ondergedoken Joodse jongen, als gevolg waarvan een razzia werd uitgevoerd. Toen had men echter nog tijdig die jongen gewaar schuwd. De adv.-fiscaal wilde er rekening mee houden dat verdachte een moeilijke jeugd heeft gehad en thans in de mijnen werkt; hij eiste een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. HAAGSE GERECHTSHOF. Wegens diefstal, meermalen gepleegd» heeft in hoger beroep zich voor het Ge rechtshof te verantwoorden gehad J. H. uit Leiden, die tot onvoorwaardelijke ge vangenisstraf was veroordeeld. Het Hof heeft thans de straf voorwaardelijk opge legd met proeftijd van drie jaar. FRAAIE POSTZEGELS OP KOMST Van 1 Augustus t/m 30 Sept. zullen op de postkantoren weer zomerzegels ver krijgbaar zijn met de beeltenissen van Hendrik van Deventer, P. C. Hooft, Joh. de Witt, mr J. F. van Royen en Huig de Groot. OPNIEUW EMIGRANTEN NAAR CANADA Op 23 Aug. vertrekt het tweede schip met Nederlandse emigranten naar Ca nada. Ook ditmaal zijn het allen zelf standige boeren, die in Canada een eigen bedrijf gaan stichten. NEDERLANDSE VIS NAAR BELGIg Over 1947 en 1948 zal Nederland aan België leveren: 41.000 ton vis, 50.0000 ton mosselen, 400 ton vis in blik, 200 ton kreeften, 20 millioen ton oesters en voor 4 milioen fr. aan schaaldieren. FEEST IN VLAANDEREN Dezer dagen is in geheel Vlaanderen op stemmige wijze de Gulden Sporenslag herdacht. De meeste kantoren hadden 's middags vrijaf gegeven en vele huizen waren met vlaggen versierd. G. L. Koenen, Wassenaar; F. W. Linne- man, Oegstgeest; J. A. v. d. List, Delft; G. J. Manders, Bussum; A. de Nie, War mond; Th. W. v. Niekerk, Hazerswoude (met lof); K. v. Nierop, Purmerend; P. J. v. Oers, Brielle; M. Th. Opdam, Zoeter- woude; C. v. Ravensbergen, Voorschoten; F. Reuter, Rotterdam; A. J. Severijnen, Den Haag; W. G. Schinkelshoek, Leid- schendam; J. A. Verhoeven, Vlaardingen; J. W. de Vries, Den Haag. Afgewezen 4 candidaten, niet opgekomen 1. Voor de afdeling Bouwkunde, 5e klasse, zijn geslaagd: P. C. Bik, F. Galjaard, H. G. Stuifzand en M. J. Zaalberg, allen te Leiden; J. C. Geervliet, Voorburg; A. P. A. v. d. Neut, Sassenheim; J. v. d. Oever, Katwijk aan Zee; C. J. P. Paardekooper, Zoeterwoude. Afgewezen 3 candidaten. Voor het eindexamen vervolgcursus, afdeling electrotechniek, zijn geslaagd: A. Bouchier, Breda; A. J. J. Franken (met lof), Steenbergen; A. Hol, Sahiedam; C. v. Osenbruggen, Rijswijk (Gld.); A. Sjar- dijn, Leiden; T. Smit, Purmerend; H. Westmijze, Purmerend. Afgewezen 3 can didaten. EINDEXAMEN MEISJES-H.B.S. Voor het eindexamen van de H.B.S. voor meisjes, afdeling B, zijn geslaagd A. Ber gers, E. I. Boterenbrood, M. Crevecoeur, A. M. H. Driessen, M. C. van Eek, A. E. van Looy, J. J. Nieuwzwaag, M. B. Panman, M. M. Schaper, P. J. Sloos, M. L. Vroom en H. G. van der Werff, allen te Leiden; G. M. van der Heyden, Zoeterwoude; M. E. G. Kleyn, Oegstgeest; C. M. Rientsma, Voor burg; A. M. C. Wartena, Stroe. Afgewezen 1 candidaat. MULO-EXAMENS Geslaagd voor diploma A:JMvd Hoort, P M Hoogevorst, N v Houwelingen, A v Iterson, P Kranenburg, W F Laman, H v d Mey, J P Schut, allen te Leiden; C A v d Akker, Alphen a.d. Rijn; P L Lie- vense, Oegstgeest; M v d Vis, Koudekerk; A Pons, Voorhout; J G de Groot, Noord wijk a/Zee; Ph v Hoven, Lisse; S G Ra demaker, Bodegraven; L M v d Kwaak, L Ciggaar. A v Goeverden, J C Beerhorst er.. A J Oudshoorn, allen te Sassenheim; afgewezen 5 cand. Geslaagd voor diploma B: W Knol te Leiden en J A Nyehhuis te Rijnsburg. Een panorama over de „parel" der Noordzeekust, dat door een groots opgezette reclame-campagne in België, Engeland, Frankrijk en Zwitserland, duizenden deviezen-brengers naar zich toe lokt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5