„Lintjesregen" op oud-onderoff.-congres Ds. G. Toornvliet gaat schuld afbetalen MKIW LEIDSCm. COURAN1 Stadsnieuws SPONTANE OMHELZING MET SPONTANE REACTIES De 57ste algemene vergadering van de Bond van Oud-onderofficieren werd Zaterdagmorgen geopend met een wel komstwoord van de heer L. Stolte, voor- Bitter van de commissie van ontvangst. De heer A. van der Linde, voorzitter Ven het hoofdbestuur, zeide verheugd te Eijn, dat het tijdens de oorlog verbroken contact met België op het congres te Brussel is hersteld en de geest van saamhorigheid is versterkt. Dit kan ook van Frankrijk gezegd worden. Na dit korte openingswoord betrachtte men één minuut stilte voor hen, die uit de gelederen zijn weggenomen. Een groot aantal verslagen werd ver volgens uitgebracht. De notulen werden goedgekeurd. Dordrecht werd aangewezen om de bondsadministratie over 1947 na te zien. De periodiek aftredende hoofd/bestuurs leden werden bij acclamatie herkozen. Het waren de heren Pth. M. Pattes, onder- Voorzitter; A. L. Vorstenbosch, 2de pen- mingmeester; in de vac. G. Bergh werd De heer A. v. d. Linde, voorzitter van het hoofdbestuur, spelt burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot het insigne, verbonden aan het ere-Iidmaatschap op de borst. Geheel links de heer C. Schout, geheel rechts Wethouder J. C. v. Schaik. de heer F. Feenstra te Den Haag met 534 Stemmen gekozen. De alg. verg. zal volgend jaar in Apel doorn worden gehouden. In de avonduren verzamelden de oud- ïwiderofficieren zich met hun dames in de Foyer van de Stadgehoorzaal, waar een ware regen van onderscheidingen over niets vermoedende hoofden neer daalde. De aanwezigheid van burgemees ter Van Kinschot, commissaris R. J. Meyer, garnizoenscommandant J. C. Spaigh, de voorzitter der 3-Octoberver- eniging, de heer W. v. d. Laan, de ver tegenwoordiger van de Ver. Koninginne dag, dr ir P. C. Lindenbergh, en afge vaardigden van „Pro Patria", de afd. Leiden van „Onze Vloot" en het Mobili- satiekruis, aid. Leiden, verhoogde de plechtigheid van deze gebeurtenis. De kruisen van verdienste werden door de heer A. v. d. Linde, voorzitter van het hoofdbestuur, uitgereikt aan de bondssecretaris W. A. Visser, aan de se cretaris van de afd. Rotterdam, de heer V. d. Linde, aan de Franse afgevaardig den de heren J. C. Cottovoz, Pastre en Plonte en aan de Belgische afgevaar digde L. Wardenier. Namens de gedecoreerden voerde ver volgens de heer L. Wardenier het woord, hierbij de hoop uitsprekend, dat deze gebeurtenis een symbool zou blijken van een samengaan in eer en vrede. Het kruis van verdienste van de Belgische organi satie van onderofficieren werd door hem uitgereikt aan de heren L. Stolte en P. D. Beversluis van de afdeling Leiden. De heer Cottovoz uitte in een in het Frans uitgesproken en door de heer Wardenier vertaalde rede zijn bewonde ring voor het kleine land aan de Noord- SPREEKUREN WETHOUDERS. Weth. D. v. d. Kwaak is verhinderd, Woensdag a.s. spreekuur te houden. De wethouder van fabricage, de heer A. J. Jongeleen. zal Woensdag 16 en Woensdag 23 Juli wegens uitstedigheid geen spreekuur houden. LEID SE ZIEKENKAS 25 JAAR. Ter gelegenheid van haar 25-jarig be staan zal de Vereniging Leidse Zieken kas Zaterdag 19 Juli een receptie en feestavond houden in de Stadsgehoor zaal. Distributievaria Dinsdag zijn aan de beurt voor het af halen van levensmiddelenkaarten die gezinnen, waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft van 5950162.500. Het kantoor is geopend van 8.3011.45 en Van 1416 uur. Werkgevers, in wier bedrijf meer dan 9 arbeiders werkzaam zijn, kunnen Dins dag een aanvraagformulier voor werk schoenen afhalen. In leveren 22 Juli. Af halen der formulieren in de agentschap pen: de gehele week. zee, dat in trouw aan een groots verleden zijn evenwicht wist te behouden in een ontwrichte wereld. Hij hoopte, dat alle sporen van gruweldaden en oorlogsge weld spoedig zullen zijn verdwenen en reikte als symbool van waardering en bewondering het kruis -van verdienste uit aan de heren A. L. Vorstenbosch (2e bondspenningmeester) en J. Voorbij te Leiden. De Franse afgevaardigde toonde de hartelijkheid, waarmee deze onder scheidingen werden gewisseld, in een spontane omhelzing, die niet minder spon tane reacties opriep. Het slotwoord van de voorzitter van de afd. Leiden, de heer P. D. Beversluis, werd gevolgd door het spelen van de drie volksliederen. De avond werd verder in gepaste vrolijkheid doorgebracht met medewer king van het gezelschap-Van Meurs uit Haarlem. Ds H. J. van Achterberg neemt beroep naar Leiden aan In de vacature-ds H. C. Touw. Ds H. J. van Achterberg, die in de vacature-ds H. C. Touw bij de Ned. Herv. Gemeente te dezer stede is beroe pen, heeft dit beroep aangenomen. Zoals men wellicht weet, zal deze predikant in wijk II werkzaam zijn. Dit verblijdende bericht werd gisteren in alile kerken van de Herv. Gemeente afgekondigd. WIJ ALLEN ECHTER BLIJVEN SCHULDENAARS Spreken we anders bij de intrede van een predikant vaak van een „bijzondere en blijde" dag voor de gemeente, gisteren was het niet j/oor de Geref. Kerk van Leiden alléén zo'n dag. De omschrijving van de functie van ds G. Toornvliet predikant onder de studerenden en afgestudeerden aan de Leidse universiteit getuigt in dit op zicht voor zichzelf. Bovendien is deze plaats mogelijk door de samenwerking van de kerken van Den Haag-Oost, Was senaar, Voorburg, Wassenaar-Zuid, Oegstgeest en Leiden. In de morgendienst vond de bevesti ging van de uit Groningen gekomen pre dikant in de Zuiderkerk plaats door ds H. A. Wiersinga n.a.v. 1 Kor. 916, na dat gelezen was Rom. 17 t.m. 16. Paulus betoont zich in beide Schrift gedeelten een schuldenaar. We zijn, al dus ds Wiersinga, aan onze medemensen iets schuldig, aan de intellectuelen en aan de minder-ontwikkelden. Onder die schuld moeten we het benauwd krijgen het is een zegen, dat dat steeds meer gebeurt. Ds Toornvliet komt thans naar Leiden, om een deel der schuld af te betalen, een deel der schuld, die we al te lang op ons hebben zaten zitten, al te veel hielden en houden wij, Christenen, hét Evangelie voor ons zelf. Dat was en is diefstal. Het brengen van het Evangelie is ons opgelegd, niet in de eerste plaats om de nood, die heerst, maar met eerste mo tief, omdat Christus er ons de opdracht toe gaf. En wee mij, indien ik het Evan gelie niet verkondig. Prachtig! zeggen velen. Prachtig, dat ds Toornvliet dat gaat doen. Maar ons allen, mij, is de nood opgelegd, het Evangelie te verkondigen. Als we het doen, is ons dat geen roem. Als we het niet doen, is ons dat tot straf. Wee mij, als ik geen gevolg geef aan Christus' Zen dingsbevel. Op verzoek van de bevesti- der zong de gemeente ds Toornvliet een (gewijzigde) bede uit de Morgenzang toe. Eveneens in de, geheel gevulde, Zui derkerk deed ds Toornvliet zijn intrede, en wel aan de hand van Prediker 113, 14, 15 en 18 en 1 Kor. 1558. Het hoofd stuk van 's werelds ijdelheid was eerst gelezen. Hoe moeilijk ds Toornvliet het heeft gehad de Groningsche gemeen te los te laten, bleek reeds aanstonds uit zijn woorden. Christus echter riep. Hij riep voor deze speciale taak: mede te helpen, de jeugd de zin van het leven weer te doen verstaan. Vele jongeren immers hebben de scherpe visie op het leven verloren. Daar over heen te lopen zou struisvogelpolitiek zijn. Is het pessimisme van de jeugd, is de klacht van de zinloosheid van het wer ken en studeren gegrond? Prediker 1 zou het ons doen geloven! Met al ons weten kunnen we slechts er achter komen, dat er veel krom is in deze we reld. Tot de kern van de dingen kunnen we echter niet doordringen. Moeten we dan maar van het leven maken, wat er van te maken valt? Of ons overgeven aan het genieten van aardse genoegens en de problematiek van het leven overboord gooien? Integendeel; er is een grond, waarop 4 Raad voor kinderuitzending vraagt vierdubbele opbrengst Collecte kinderuitzending Dr C. R. Zijerveld directeur van de G.G. en G.D. schrijft ons: Het werk van de kinderuitzending naar koloniehuizen is wel genoegzaam bekend. Ook te Leiden bestonden, om dit werk te kunnen uitvoeren, verschillende vereni gingen van neutrale, prot.-chr. en rooms- kath. richting en voorts een vereniging voor uitzending van lichamelijk- en geestelijk- gebrekkige kinderen. Deze verenigingen hebben zich na de be vrijding verenigd in één Raad voor kin deruitzending. Het gevolg is o.a. dat per jaar slechts één collecte gehouden wordt in plaats van 4, terwijl het geld dan ver deeld wordt over de verenigingen, die overigens hun zelfstandigheid hebben be houden. Doch dit heeft ook tot gevolg, dat ver wacht mag worden, dat de stadgenoten nu vierdubbel geven! Het do^l van de Raad is, de belangen van de uitzending beter te behartigen; doch de inkomsten mogen niet minder worden en het zwakke kind mag niet de dupe zijn. Integendeel, laten de Leidenaars waarderen, dat er weer een gebied, is, waarop hartelijke samenwerking mogelijk bleek. De collecte wordt gehouden op Zaterdag 19 Juli. Intussen is er n-og steeds gebrek aan collectanten en collectrices. Deze kun nen zich dagelijks aanmelden, voorzover zij zich nog niet schriftelijk opgaven na ont vangst van een circulaire, op Plantsoen 25 of op de ochtend van 19 Juli te 9 uur in het gebouw van de Gem. Geneesk. en Ge zondheidsdienst, Nieuwe Mare 13a. wij staan. Zie 1 Kor. 1558, Onze arbeid is niet ijdel in de Here. God heeft ons roepen gehoord, is in onze nood, is in mijn nood neergedaald, is gaan staan in de cirkelgang van ons leven. Jezus Chris tus heeft die cirkelgang verbroken. Zijn „waarom hebt Gij Mfj verlaten" over stemt alle andere waaroms. Het is onze taak om achter Jezus de veldtocht der liefde steeds weer in te zetten, voor een nieuwe levensbouw, een nieuwe cultuur, een nieuwe wereld. We hebben het gevonden, omdat we gevon den zijn. Dat moet ons allen tot dage lijkse blijdschap stemmen. Het is sabo tage, de zon buiten te sluiten. Heb het leven lief en pluk de dag! Dat mogen we doen door Christus. 1 Kor. 15 doet ons schreeuwen: Kom, Heer Jezus, want wij stikken in deze nood. Maar men leze Pascals woor den, na zijn dood gevonden op een briefje onder zijn linnengoed zeker heid en vreugde zijn ons deel. Na afloop der predicatie sprak ds Toornvliet verschillende deputaties en personen toe: de kerk van Leiden en de samenwerkende kerken, ds Wiersinga voor de bevestiging en de vriendschap, mr en mevr. Woudstra voor de ont vangst, de collega's, de gemeente en voor al de jeugd, jong in liefde voor Jezus Christus en in geloofsactiviteit, prof. v. d. Maas van Delft als vertegenwoordiger van de deputaten voor het werk onder de studenten en afgestudeerden aan uni versiteiten en hogescholen, de burge meester en weth. v. d. Kwaak, prof. van Holk, aanwezig namens de academische senaat, de vertegenwoordigers der di verse studentenorganisaties, ds Toorn- vliet's vader en de vele aanwezige vrien den uit Groningen. Uw vertrouwen vraag ik nog niet, zo sprak ds Toornvliet tot de studenten, maar geef mij gelegenheid tot gesprek. Uw vragen zijn mijn vragen. Ik kan veel van U leren en we kunnen veel voor el kaar zijn. Namens de kerkeraad, de classis en de collega's sprak ds H. J. Westerink ds Toornvliet toe, prof. v. d. Maas sprak namens de deputaten. In de bovenzaal maakten velen na afloop van de dienst van de gelegenheid gebruik, ds en mevr. Toornvliet te begroeten. Vijfentwintig jaren Leidse Buitenschool Opgewekte feestviering in de Stadsgehoorzaal. Het 25-jarig bestaan van de Leidse Buitenschool werd Zaterdagavond in de grote Stadsgehoorzaal gevierd met een feestavond^ waarop het niet ontbrak aan spontane en hartelijke blijdschap aan beide zijden van het voetlicht. Immers de medewerkenden aan het programma bestonden geheel uit amateurs, gedeel telijk zelfs uit oud-leerlingen, en de oude vertrouwde sfeer was er dan ook heel gauw. Voorzitter H. v. Slooten behoefde het met zijn openingswoord niet lang te maken, de penningmeester van de feest commissie waarin voor het grootste deel de ouders zelf zitting hadden genomen, vond een kort maar krachtig woord vol doende en voor het voetlicht versohenen vijf frisse jongens, „Zingende Cowboys" genaamd, en een nog zeer jeugdige con ferencier, die de stemming er dadelijk in kregen. Het Leidse Onderwijzerstoneel had zich belangeloos ter beschikking ge steld voor de opvoering van enige „sket ches" en de beide accordeonisten, de heren Kromhout en Nieuwenburg, oogst ten niet wedndg succes met hun vrolijke klanken. Het gemeentebestuur had zich doen ver tegenwoordigen door wethouder Van Schaik, die met zijn echtgenote aanwezig was. MAANDAG, 14 JULI 1947 Ik tvil er maar mee zeggen... Plaats der handeling: De Duitse stad Munster, Tijd: Juli 1947. Personen: De burgemeester van Mün- ster en de directeur van de Distributie- dienst. Slechts één zakdoek, heer burgemees ter!" „Wat zegt U, slechts één zakdoek?" „Dat is verschrikkelijk weinig voor onze grote stad!" „Grote stad?" ,JJelaas, het goede oude Münster is geen grote stad meer." „Te veel puin, te veel ravage." „Jawel, heer burgemeester, doch wat moeten wij met die ene zakdoek doen?" „Om eerlijk te zijnheer burgemeester hebben wij eerst gedacht aan een ver loting onder de burgerij." ,J^ater moesten wij daarvan om technische redenen af zien, en waren wij van plan U de zak doek aan te bieden. ,,Nee dat in geen geval!!" „De Distrim butiedienst moet boven alles een demo cratische verdeling nastreven." „Zeker, zeker, heer burgemeester daartoe spannen wij ons tot het uiterste in, doch hoe kunnen wij één zakdoek op democratische wijze verdelen?" „Een moeilijke opgave, een zeer moei lijke opgave zelfs." „Wacht eens m'n beste, ik heb een idee en die is niet slecht, al zeg ik zelf." „Deze ene zak doek moet U toewijzen aan het Stedelijk Museum!" „Het Stedelijk Museum heer burge meester??" „Ja, dit lijkt mij zeer democratisch. De zakdoek is dan van iedereen, ze kun nen hem allemaal zien" Alleen na tuurlijk niet gebruiken maar dat is niet zo heel erg, want bovendien zal het na geslacht een juist beeld krijgen van de thans heersende zakdoekennood!" „Een Salomo-uitspraak, heer burge meester." „Ik zal terstond het personeel van mijn dienst opdracht geven de zes blanco for mulieren, die voor de aanvraag nodig zijn, de museumdirecteur toe te^zenden." Dat wil ik maar zeggen. JANTJE VAN LEY DEN, Domina M. H. van Everdingen ging in de Kooikapel voor Niet jn een godsdienstoefening, doch in een Bijbellezing Reeds enkele malen hébben wij in ons blad aandacht geschonken aan het feit, dat een groot deel van de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente niet afwijzend staat tegenover het optreden van vrouwelijke predikanten in een officieel uitgeschre ven godsdienstoefening. Het standpunt van de kerkeraad heeft tengevolge gehad, dat in het Leids Her vormd Kerkblad van Zaterdag 12 Jul; j.1, stond aangekondigd, dat de onlangs in geleide hulppredikante, domina M. H. van Everdingen, op Zondag 13 Juli (gis teren dus) in de Kooikapel in de dienst des Woords zou voorgaan voor ds W. H. Kelder jr. Het laat zich aanzien, dat er echter enige wijziging in het besluit van de Kerkeraad is aangebracht, want vóór de behandeling van het door da. v. Ever dingen in genoemde kerkdienst voorge lezen Schrftgedeelte deelde de predikante mede, dat het Moderamen van de Ker keraad besloten had, de dienst niet als een officiële godsdienstoefening, doch als een bijbellezing te beschouwen. Ook wees zij er in dit verband nog op, dat deze samenkomst niet als een intreedienst mocht worden aangemerkt. Omtrent de juiste reden van deze wij ziging kon men ons nog niets definitiefs mededelen. Wel berichtte men ons, dat er besprekingen met het Classicaal Be stuur gaande zijn en dat enkele Kerke- raadsleden protest aangetekend hébben bij deze Kerkelijke instantie tegen het voorgaan van een vrouwelijke predikant in de Gemeente. CACTUS-VERENIGING „SUCCU- LENTA" In gebouw „Prediker" had een verga dering plaats van de Cactus-vereniging „Succulenta". De plantenkeuring, die ge houden werd, plaatste de jury niet voor een gemakkelijke taak, omdat een pracht stel planten was ingezonden. De voor zitter bracht verslag uit van de alge mene vergadering. De bespreking der te houden excursie vond veel bijval, temeer omdat de vorige (naar de heer Kroon te Voorburg meedeelde) zo uitnemend ge slaagd is. De heer Smit schonk een mooie collectie planten ter verdeling. Dit viel zeer in de smaak. OPDRACHT VAN GEMEENTEWEGE De gemeenteraad heeft Vrijdagavond na de geheime zitting besloten, het leveren en aanbrengen van zand voor straabbanen op terreinen benoorden de Hee rensingel en beoosten het verlengde van de Julianastraat volgens onderhands be stek op te dragen aan de firma De Jong en Thijssen te 's-Gravenhage voor f 197.885; f 201.000 beschikbaar te stellen voor het sub a genoemde werk, alsmede voor kosten van door de gemeente te leveren mate rialen, voorbereiding en toezicht. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Leonardus H, zn van C A van den Berg en C J Snijders; Cornelia J, dr van P C Rosenberg en L Hoogendoorn; Sanna, dr van P de Wilde en W Wiebenga; Johannes J, zn van J J Dreef en P Bloe- mendaal; Fokkelina, dr van F H von Mey- enfeldt en B G Bakker; Alexander F, zn van A J Blansjaar en M C Brugman. OVERLEDEN: H Oosterhuis. dr, 1 jaar. DS. TOORNVLIET

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4