Wat er in dé omliggende plaatsen voorviel De rechter strafte de kleine misdaad riiEUWE LEID8CHE COURANT VRIJDAG, 11 JULI 1947 ALPHEN AAN DE RIJN Op initiatief van „Alphens Belang" zal de nieuwe muziektent tussen het vij vertje en de ingang naar het Bospark. achter het raadhuis, verrijzen. De plaatse lijke verenigingen zullen bij wijze van proef op 15, 17 en 22 Juli van 89 uur een concert geven. Gisteren herdacht de heer Joh. Vink zijn zilveren jubileum als vertegenwoor diger bij de „Handelsraad" L. T. B., ge vestigd in wijk Hoorn alhier. Uit alle kringen van het boerenleven waren be langstellenden gekomen om de huldiging van de jubilaris, die een sympathieke fi guur is, bij te wonen. Deze had plaats in hotel „Toor", waar werd gesproken door de directeur van de Handelsraad, de heer F. C. H. Schrijnemakers, de hoofdboek houder, de heer Menken, namens het ad ministratief personeel, de voorzitter van de L. T. B.( de heer J. v. Niekerk Pz. en nog een vijftal sprekers. Diverse geschenken werden aange boden. Reeds spoedig na de ingebruikneming van de westelijke oprit van de Rijnbrug over het Aarkanaal, werd de klacht ge hoord, dat de bocht van en naar de Raadhuisstraat voor het autoverkeer te scherp was. In opdracht van Prov. Sta ten is dit euvel thans verholpen. HAZERSWOUDE. Mej. E. v. d. Berg, P. Patijn en J. de Vogel Gzn., leerlingen der Chr. Ulo alhier, zijn geslaagd voor Mulo A. HAZERSWOUDE DORP In het gymnastieklokaal had een af scheidsavond plaats in verband met het ver trek van ds P. L. Kiehl, Ned. Herv. predi kant, naar de gemeente Etten en Leur. De heer M. Jansen opende deze bijeenkomst en richtte zich tot ds Kiehl. Na een ver blijf van ongeveer 18 jaren in onze gemeen te, aldus spr., gaat u ons nu verlaten. Veel heeft u in die jaren voor onze gemeente gedaan. Zeer velen zijn er, die uw werk hebben gewaardeerd. Daar is in onze ge meente veel leed, maar ook veel lief ge- Daarna sprak de heer N. van Gent na mens het schoolbestuur, die het werk van ds Kiehl op hogd^ prijs stelde en hem dank bracht voor al hetgeen hij voor de school heeft gedaan. Hij bood hem het erevoor zitterschap van de school aan. Het hoofd der school, de heer M. Jansen, zei: het is altijd zeer prettig geweest, met u samen te werken. U wist altijd op aange name wijze de vergaderingen te beleggen. Spr. bood namens de gemeenteleden der Ned. Herv. Kerk eeü prachtige lamp aan. Onder leiding van de heer D. v. d. Bosch zong daarna de zangver. „Zang en vriend schap" een afscheidslied en „Zonne Glore". De heer Jansen las op verzoek van de heer Schmeling een door hem gemaakt gedicht voor, omdat hij verhinderd was dit te doen wegens zijn verblijf in het zieken huis. De heer W. J. Dekker dankte namens kerkvoogden en notabelen ds Kiehl voor alles wat hij heeft gedaan. Daarna werden door een drietal dames enige liederen ge zongen. De heer A. Peters sprak namens de Jongelingsvereniging, dankte ds Kiehl en hoopte, dat God hem op zijn verdere levensweg moge zegenen. De Gymnastiek- ver. „Hou Vast" wisselde de bijeenkomst af met enige vrije oefeningen. De heer J. Raaphorst vertoonde een feestfilm en een film van de nieuw gebouwde school. Hierna nam ds Kiehl het woord, dank zeggend voor al hetgeen de gemeente voor hem had gedaan om deze avond te beleg-, gen. Zichtbaar ontroerd dankte hij allen. Daarna kreeg nog het woord de 'heer Adr. de Kort, die de heer Jansen, de initiatief nemer van deze avond bedankte en hem een doosje sigaren overhandigde. Na het zingen van gezang 180, vers 1 sloot de heer De Kort deze zo goed geslaagde samen komst met dankgebed. Alhier is opgericht een comité van „Pro Rege" waarin zitting hebben genomen de heren J. van Ofwegen, J. van Klaveren, B. van den Bosch, H. van Velde en W. van Zwieten, en de dames A. den Haan, J. van Rooijen en C. Harkes. Als voorzitter werd gekozen de heer J. van Klaveren en als secretaris de heer B. v. d. Bosch. De heer H. Madern, marechaussee 2e klasse alhier, is met terugwerkende kracht met ingang van 1 Januari 1946 bevorderd tot marechaussee le klasse. HAZERSWOUDE - RIJNDIJK Het programma van de feestelijkhe den op 23 en 24 Juli, georganiseerd door de Oranjever. „Hazerswoude-Rijndijk". is verschenen. De eerste dag is bestemd voor het kin derfeest. 's Avonds half 8 is er een hor denrace voor boerenpaarden onder de man en van half 910 uur een wieler wedstrijd voor dames en heren. ..Kunst na Arbeid" van Koudekerk ad. Rijn ver leent muzikale medewerking. De tweede dag wordt geopend met ring- rijden op fietsen voor dames en heren, gevolgd door ringsteken met paard en til bury. Voor de aardigste versiering zullen extraprijzen worden uitgeloofd. De mid dag is gewijd aan diverse volksspelen- Voorts is het bestuur er in geslaagd de Djiguitenkozakken te engageren, die van half 89 uur staaltjes van hun kunnen ten beste zullen geven. Een stoelendans voor dames van 17 tot 97 j. en blaastrappen gaan aan 't slotnum mer, een prachtig vuurwerk te 11 uur, vooraf. Die dag zal „Concordia" uit Alphen enige concerten geven. HILLEGOM. De Herv. Jongelingsver. „Psalm 119" zal een inzameling houden van oud pa pier t.b.v. de „Niwin" op 12, 16 en 19 Juli a.s. Mej. Van Berkel herdenkt Dinsdag 15 Juli a.s. haar 25-jarig jubileum als schoonmaakster van het postkantoor al hier. KATWIJK A.D. RIJN. Van gemeentewege is enkele maanden geleden het verkeer door het dorp een éénrichtingverkeer geworden. Toch komt het voor, dat auto's in tegengestelde rich ting de Kerkstraat doorrijden. De oorzaak hiervan is wel, het blijkt uit de klachten door aangehouden autobestuurders, dat de A.N.W.B. verkeersborden niet aange past zijn aan de door de gemeente Kat wijk ingevoerde wijzigingen. KOUDEKERK A. D. RIJN. De ouden van dagen hebben een tocht per plezierboot naar Schiphol gemaakt, georganiseerd door de Plattelandsvrou wenvereniging. De heenreis ging via Heimanswetering en Brasemermeer en de terugreis via Kaag en Zijl. Het gezel schap bestond uit 120 personen, waar onder zich ook de burgemeester en echt genote bevonden. De oudjes hebben zich best geamu seerd, hetgeen bleek uit de zeer opge wekte stemming, die zich uitte in het zingen en hossen op de muziek van de heer Van der Stoel. Allen waren vol lof over de reis en zeiden: „de volgende keer ga ik weer mee". In 'n zeer humoristische speech dankte de heer N. P. Slegtenhorst de plattelands- vrouwenvereniging voor de aangeboden tocht en al degenen, die door hun gaven de reis hadden mogelijk gemaakt. Ook de heer Blom werd dank gebracht voor de wijze, waarop hij zijn plezierboot voor deze tocht had ingericht, en voor de wijze, waarop hij de tocht had mogelijk ge maakt. Bij aankomst werd het gezelschap op gewacht door het plaatselijke fanfare korps Kunst na Arbeid". Nadat allen ontscheept waren, betuigde de presidente der Plattelandsvrouwenvereniging de dank aan allen, die aan het welslagen der reis hadden meegewerkt. Burgerlijke Stand. Vertrokken naar Amerika (Californië) Neeltje Rademaker. LEIDERDORP Onze plaatsgenote, Annie Hendrik- sen, is geslaagd voor het einddiploma H. B. S. en voor het Mulo-diploma zijn geslaagd Henk van Tongeren, Hanny de Rijnsburger en Gerrit van Leeuwen. De Fröbelschool van de Chr. Nat. Schoolvereniging hield een oudermiddag, waar men een overzicht kreeg, hoe men de kleintjes bezig houdt. Het hoofd der school, mej. Meerburg, twee onderwijze ressen en een kwekelinge van wie ruim 120 leerlingen het voorbereidend onder wijs krijgen, lieten ons het vele werk HAAGSE RECHTBANK Wegens veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld heeft zich voor de recht bank te verantwoorden gehad de chauf feur A. v. d. B. uit Rijnsburg, die met zijn vrachtauto te Leiden tegen een auto bus was gereden, waardoor dit voertuig was gekanteld. De Officier had een maand hechtenis geëist. De rechtibank heeft verdachte veroordeeld tot f 50 boete of 25 dagen hechtenis. De parketteur C. L. H. had als uitkijk gefungeerd, toen in een villa te Wasse naar een inbraak werd gepleegd. Tegen verdachte, die reeds met de justitie in aanraking was geweest, vorderde de Of ficier een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Wegens poging tot oplichting stond terecht de bloemenhandelaar H. v. d. G. uit Rijnsburg. Verdachte had, toen hij in de gevangenis zat, aan een mede gevangene verteld dat hij met behulp van een kennis wel kon zorgen dat ter griffie van de rechtbank een dossier verdwijnen zou, waarvoor echter f 280 moest worden betaald. Maar, betrokkene had argwaan gekregen, en vloog er .dus niet in. De Officier vorderde tien maan den gevangenisstraf met aftrek van pre ventief. Op 16 Nov. had de boomkweker H. V. uit Hazerswoude een ruit ingeslagen in de juwelierswinkel van K. aan de Zijde te Boskoop, en daarna had hij een bakje met gouden ringen gestolen. Voor dat feit had V. zich voor de Haagse recht bank te verantwoorden, waaï* de presi dent veronderstelde dat V. h^t karweitje niet alleen had opgeknapt. Doch ver dachte zei dat hij alles alleen deed. Met de kolf van een pistool nad hij de ruit vernield. Verdachte zat thans nog voor een ander feit gedetineerd. De Officier vorderde, rekening houdend met het feit dat verdachte niet erg gunstig bekend staat, tien maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief HAAGSE POLITIERECHTER De slager P. A. F. te Bodegraven had een hoevelheid kalfs- en rundvlees voorhanden dat van clandestiene slach ting afkomstig was. Nu betoogde ver dachte voor de politierechter dat hij er eigenlijk niets van wist dat het vlees aanwezig was, doch de rechter herin zien, waaruit wel bleek, dat mej. Meer burg en het andere personeel berekend zijn voor haar taak. Vele ouders hebben onder het genot van een kopje thee met verwondering genoten van hetgeen mej. Meerburg, personeel en kinderen deze middag heb ben geboden. LISSE. Aan de R.K. H.B.S. te Leiden zijn voor het eindexamen geslaagd onze plaatsgenoten Lex Mizee en Ben Henkus. Uit het gevormde tweetal voor pre dikant bij de Geref. Gemeente alhier van Cand. C. Hegeman te Slikkerveer en, cand. M. v. d. Ketterij te Rotterdam werd laatstgenoemde beroepen. NOORDWIJK. B. en W. van Noord wijk brengen ter kennis van. belanghebbenden, dat, in aan sluiting op de hulp, welke de meisjes- studentenvereniging „Alpha Xi Delta" reeds aan Noordwijk heeft verleend, door dezelfde vereniging in haar jaarvergade ring is besloten voor één jaar twee beur zen beschikbaar te stellen voor studie aan een Amerikaanse universiteit. Van deze studiebeurzen kan gebruik worden ge maakt door één meisje en één jongen, wonende te Noorwijk. Alle kosten, zowel van de heen- en terugreis als van de stu die, levensonderhoud en zakgeld (niet van kleding dus), worden vergoed. Ge gadigden kunnen» zich binnen 7 dagen schriftelijk aanmelden bij B. en W. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het Staatsexamen L.O. voor solozang Mevr. Marie Klok-Boerdam, alhier. Benoemd werd tot kanselier 2e klasse bij het consulaat-generaal der Nederlan der. te Chicago U.S.A. de heer Nic. van Zelm, vroeger registrator ter secretarie alhier. De gemeenteraad vergaderde gister avond o.l.v. burgemeester mr v. Berckel. Het was een korte vergadering, waarin weinig belangwekkends aan de orde kwam. De voorz. deelde desgevraagd mede, dat de lonen van de werksters bij de verschillende gemeentelijke instanties op nieuw bekeken zullen worden in de com missie voor personeelsaangelegenheden. Enkele wijzigingen werden aangebracht in de verordening op het beheer der be drijven, n.a.v. enkele opmerkingen door Ged. Staten gemaakt. Op verzoek van de Unie van Over heidspersoneel werd besloten het jaar lijks verlof van de gemeente-werklieden te brengen van. 10 op 12 dagen, ingaande 1 Jan. 1947. In de vorige Raadsvergadering werd door de heer v. d. Wilk een voorstel in gediend, om aan de gemeente-ambtenaren en -werklieden een gratificatie toe te kennen van 2 pet der jaarlijkse beloning. Dit voorstel kwam in de commissie voor personeelsaangelegenheden, die adviseer de tot aanneming. De commissie zou deze toelage willen zien toegekend aan alle ambtenaren en het verstrekken het liefst zien omgezet in een vacantietoelage. Al dus werd besloten. B. en W. schreven aan de raad, dat nerde eraan dat hij eerst anders had ver klaard. De Officier vorderde vijf maan den gevangenisstraf. De raadsman, mr La Gro wees erop dat 'het feit voor ver dachte reeds ernstige gevolgen heeft ge had, omdat zijn bedrijf er onder te lijden heeft, en verdachte thans reeds twee maanden gedetineerd is. PI. vroeg voor waardelijke straf op te leggen. De politie rechter veroordeelde tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek van preven tief. De expediteur H. G. te Bodegraven had beslist niet geweten wat er in de vijf zakken zat, die hij des morgens vroeg had ingeladen. Dat er vlees in zat, wist hij niet, doch de rechter vond het wel verdacht, dat G. het vrachtje bij de slager moest afgeven. De Officier wilde er rekening mee houden dat verdachte nog niet eerder is veroordeeld, en het ook niet geheel vaststaat, dat hij op de hoogte was van hetgeen hij vervoerde. Daarom luidde de eis f60 boete of 30 dagen hechtenis, en voorwaardelijk drie maanden gevangenisstraf met twee jaar proeftijd. De rechter veroordeelde tot f 50 boete of 25 dagen hechtenis, en voor waardelijk de drie maanden gevangenis straf. Het was een gemene streek waarvan de slager J K te Bodegraven het slachtoffer was geworden. Het was waar, hij had clandestien geslacht, maar het was een ge mene streek geweest van een collega, die di. had aangebracht bij de CCD. Op dat feit vestigde ook de raadsman, mr La Gro de aandacht, die voorts mededelingen deed over tragische persoonlijke omstandigheden van verdachte, en daarom de uiterste cle mentie verzocht. De Officier had zes maan den gevangenisstraf geëist met aftrek van preventief. De rechter meende echter van die eis niet te kunnen afwijken, omdat het clandestien slachten niu eenmaal streng moet worden gestraft. Hij veroordeelde conform <je eis. Aan de timmerman C S V te Bodegra ven was gevraagd of men even een hoe- elheid vlees in zijn werkplaats mocht zetten, zo vertelde hij aan de politierech ter. Maar dat zich vlees in de pakketten bevond, dat had hij niet geweten. In elk ge val was dit gebeurd, en daarom vorderde de Officier tegen V. twee maanden ge vangenisstraf, omdat hij beter had moeten opletten. De rechter was het met de Offi cier eens en veroordeelde conform diens ei*. Samenwerking tussen K.L.M. en Scheepvaartmaatschappijen Rotterdam heeft aandacht van Kamer. De Tweede Kamer accepteerde gis teren het wetsontwerp tot deelname van de Staat in het kapitaal der K.L.M. De heren Posthumus en Hofstra (Ar beid) bepleitten samenwerking tussen KLM en scheepvaartmaatschappijen, ter wijl de heer Donker (Arbeid) waar schuwde tegen achterstelling van Rotter dam in het luchtverkeer. Minister Vos wil de laatste zaak van alle kanten be zien. De wijziging Invaliditeits- en Ziekte wet werd eveneens aangenomen. Aan boord van de Constellation „Arn hem", die dezer dagen naar New York ver trok, bevond zich prof. P. J. H. Heynen, leraar aan het bisschoppelijk college St. Joseph te Sittard. Hij zal in Amerika lezin gen houden over de adoptatie van de Amer. oorlogsgraven in Nederland. binnenkort zal worden overgegaan tot het dempen van de tankgracht tussen Noordwijkerhoekbrug en Hogeweg. Dit maakt de kwestie van de persgasbuis langs deze tankgracht acuut. Reeds is verzocht, deze leiding ie doen verwijde ren, wat natuurlijk onmogelijk is, daar de gemeente dan zonder gas zou komen te zitten. Een aantal oplossingen is reeds aan de hand gedaan, die echter wegens de te hoge kosten niet in aanmerking kunnen komen. De beste en snelste oplossing achten B. en W. het aanbrengen van zinkers en het uitbaggeren van de Maandagse en Dinsdagse Wetering. Hiertoe is reeds aan het Hoogheemraadschap van Rijnland verzocht, maatregelen te willen treffen om deze wateren weer op de vereiste diepte te brengen. B. en W. stelden daarom voor, een cre- diet van f 7500 ter beschikking te stel len voor het aanbrengen van 2 zinkers. Na enige discussie wordt dit voorstel aangenomen. Enkele gedeelten van het strand ten Noorden van de vuurtoren werden ver huurd. Aan de vorige burgemeester, dr v. d. Mortel, werd eervol ontslag verleend als ambtenaar van de burgerlijke stand. Van Ged. Staten was bericht ingeko men, dat zij het Raadsbesluit van 10 Feb. '47, waarbij besloten werd het salaris van de chef-monteur van het G.E.B. te ver hogen tot f 3420, niet kunnen aanvaar den. Ook de min. van Binn. Zaken komt deze bezoldiging te hoog voor, gezien de beloning van overeenkomstige functio narissen in andere gemeenten. Een maxi mum bezoldiging van f 3200 wordt vol doende geacht. De heren Mesker en De Boer vinden dit een pijnlijke geschiedenis. De heer De Boer wilde deze ambtenaar, bij wie bepaalde verwachtingen gewekt waren, een gratificatie toekennen. De burge meester zegt overweging toe. De heer Eichelsheim vraagt zich af, waarom de heer De Boer thans zo warm loopt. Bij andere gelegenheden wenste de heer De Boer steeds aan het loonplafond vast te houden. Gelijke monniken gelijke kap pen, vindt spr. De comm. voor pers.-aan gelegenheden zal een onderzoek instellen. De rondvraag leverde een steekspel op tussen de heren Eichelsheim en Krau be treffende z.g. onbewezen beschuldigin gen, die eerstgenoemde zou hebben ge lanceerd aan het adres van de chef-mon- deur van hét G.E.B. De heer Eichelsheim verklaarde zich bereid, deze beschuldi gingen alsnog waar te maken. Hierna ging de Raad in besloten zitting. VOORHOUT. Uitreking toeslagkoarteci aan a.s. ei* jonge moeders. Deze uitreiking zal plaats vinden op Dinsdag 22 Juli van 9.30 tot 12 uur. Stamkaarten en C.M. 703-kaarten medebrengen. Aanvraagformulieren voor verwarming, van inrichtingen, kantoren, werkplaatsen enz. Teneinde de gevolgen van een ver traagde uitreiking van toewijzingen te voorkomen, wordt ieder, die voor de ver warming van inrichting, kantoor, werk plaats e.d. in de a.s. winter nog geen aan vraagformulier MD. 39306 bij de distri- butiieddenst indiende, in zijn eigen belang aangeraden dit thans terstond te doen. Formulieren zijn op het distributiekantoor verkrijgbaar. Uitreiking schoenenbonnen. Aan kinderen geboren in de maand Juli van een der jaren 1932 tot er. met 1945, als mede aan kinderen, geboren in de maand September 1946 wordt op Donderdag 17 Juli 's morgens van 9.30 tot 12 uur een schoenenbon uitgereikt, tegen inname van bon 604 van het inlegvel. Op Dinsdag 15 Juli a.s. van 13 uur wordt ieder, die na de bevrijding, doch vóór Sept. 1946 een bon voor rijwielban den heeft ontvangen, nogmaals in de ge legenheid gesteld, een bon voor rijwiel banden aan te vragen. WARMOND. De Stichting tot viering van de War- mondse feesten heeft de viering van Ko ninginnedag vastgesteld op 1, 2 en 3 Sep tember. Op Maandag zullen kinderspelen plaats vinden, op Dinsdag volksspelen en op Woensdag een grote harddraverij voor paarden. Er is 's nachts ingebroken in de wo ning van de landbouwer C. Heyikoop aan de Zijl. Een bedrag aan geld is ontvreemd. De dader is bij de politie bekend, zodat ieder ogenblik zijn arrestatie kan worden verwacht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 6