't Parool is: 10.000 inschrijvers voor K. en 0. DR G- DE JONG Personeel N.Z.H. toonde grote solidariteit NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG, 11 JULI 1947 Stadsnieuws WERKNEMERS:. NU IS HET WOORD AAN UI Gisteren maakten wij'' uitvoerig mel ding van de plannen van de Stichting K. en O. ten aanzien van de houders van igele kaarten- Thans willen wij aandacht schenken aan het programma, dat voor de houders van groene kaarten is samen gesteld. Het ligt in de bedoeling van het be stuur van K. en O. om binnenkort een circulaire te verspreiden onder de per soneelsleden van de verschillende bedrij- vén. In ddt blaadje zullen breedvoerig de plannen voor het komende seizoen wor den uiteengezet. Het onderstaande over zicht moet dus niet als volledig worden beschouwd. Er komen, zo deelde men ons mede, ongeveer twintig toneelvoorstellingen. Voor de liefhebbers is er keuze genoeg. De avonden vallen in de maanden Sep tember, October, November, Januari, Maart, April en Mei. In tegenstelling met vorig jaar zal niet alleen het Nederlands Volkstoneel deze voorstellingen voor zijn rekening nemen. Ook met andere be roepsgezelschappen zijn besprekingen gaande. Bovendien zullen in dit seizoen ook twee Leidse toneelgezelschappen en kele opvoeringen geven, nl. D.O S. en „Litteris Sacrum", welke verenigingen ongetwijfeld haar sporen, op het gebied van het amateur-toneel hebben verdiend. In verband met het grote tekort, dat wegens de lage prijs ontstond, heeft het bestuur ernstig overwogen de toegangsprijs te verhogen voor de toneelavonden. Na gehouden bespre kingen met de diverse contactperso nen is echter besloten, de oude prijs te handhaven. Zoals men weet, is de prijs voor alle rangen bepaald op 80 cent. Voor de liefhebbers van muziek biedt K. en O. drie concerten aan van het Rot terdams Philiharmonisch Orkest onder leiding van Eduard Flipse en Piet van Mever en wel op 14 November, 7 'Januari en 4 Maart. Men is reeds bezig zich de medewerking te verzekeren van een mannenzangvereniging en/of een ge mengd koor. In het vorig seizoen organiseerde de Stichting piet drie, maar zes concerten. Het feit, dat er thans slechts drie op het programma staan, kan voor de enthou siaste liefhebbers een grote teleurstelling betekenen, doch zij kunnen zich ook abonneren op de serie van drie concerten voor de houders van gele kaarben.. Hoe dan precies de prijzen worden vastge steld, zal men in de binnenkort te ver schijnen folder kunnen lezen. Voorlopig zal er één concert verzorgd worden door de Kon. Militaire Kapel o.l.v. Rocus van Yperen, waarschijnlijk op 25 September a-s. Het optreden van dit beroemde corps -hangt echter af van het aantal inschrij vers. De prijsvoor deze goede muziek avonden blijft gehandhaafd op 50 cent, alle kosten inbegrepen. Ten slotte vertelde de heer A. J. v. d. Pompe, directeur van K. en O., nog een en ander over de bonte avonden. Over het optreden van het gezelschap van Herman Tholen zijn de meningen zeer verdeeld. Men was evenwel opgetogen over de Personeelsavonden van 20 en 21 Juni j.l. Men heeft daarom besloten deze avonden te herhalen. Er bestaan nog meer plannen, die momenteel nog niet voor publiciteit vatbaar zijn. Wel kan worden bekend gemaakt, dat het bestuur zal pogen, drie series van twee bonte avonden te geven, met een vrolijk, af wisselend, verantwoord programma. Dank zij de fusie met de Leidse Volks universiteit is men nu ook in staat lezin gen, cursussen en excursies te organi seren. De verschillende onderwerpen zijn reeds in het gisteren geplaatste artikel genoemd. Ook voor de houders van groene kaarten geldt, dat de filmvoor- ertellingen voortaan niet op Zaterdagmid dag, doch op Donderdagavond zullen Band Nederland-Indië hield eerste jaarvergadering Twee heren in het bestuur gekozen De afd. Leiden van de „Band Nederland- Indië" heeft gisteravond in de „Harmonie" haar eerste jaarvergadering gehouden, welke onder leiding stond van de presidente, mevr. C. Mulder, die er in haar welkomstwoord op wees, dat de talrijkheid van de bezoekers wel uiting gaf aan de belangstelling, die er voor de „Band Nederland-Indië" bestaat. De secretaresse, mevr. Janssen, las ver volgens het jaarverslag, waaruit bleek, dat de Band, ondanks allerlei moeilijkheden, in ledental is gegroeid en in het afgelopen tfaar zeer werkzaam is geweest. Uit het financieel overzicht, dat mevr. iLarrewijn gaf, werd de gezonde financiële toestand van de afd. Leiden duidelijk. Hierna moest wegens bedanken van mevr. Janssen een nieuwe secretaris wor den gekozen. Na veel hilariteit het be stuur bestond tot nog toe uit dames werden tenslotte de heren K. Cebol en hiitn. Buel bij acclamatie tot bestuursleden gekozen, zodat het bestuur met één lid werd uitgebreid. De heer K. Cebol, Zoeterwoud- seweg 2, nam het secretariaat op zich. Na de pauze heeft het amusementsgezel schap „De Nar" uit Oegstgeest in een ge varieerd programma aan een gezellig samenzijn bijgedragen. plaats vinden in één van de Leidse theaters. De speciale film-sectie zal zorg dragen voor goede en interessante films. De toegangsprijs is vijftig cent voor alle rangen. Ten slotte vermelden wij nog, dat ook de samenzangavonden en. de bijzondere zanguitvoeringen niet op het „Elck-wat- wils" biedende programma ontbreken. Zo heeft de Leidse bevolking weer kennis kunnen nemen van wat K. en O. hoopt te bieden in het komende seizoen. Wij twijfelen er niet aan, of dit werk zal in brede lagen van de burgerij worden gewaardeerd. Om het echter naar waarde te appreciëren, dat zal men niet kunnen, vóórdat men althans een deel van het af te wikkelen programma heeft mee gemaakt. Wij hopen daarom van ganser harte, dat het aantal inschrijvers dit jaar de tienduizend zal overschrijden! Kort ge zegd: dat is het werk van K. en O. waar dig! „LEZWIJNFONDS" GESTICHT Aan het Maandblad voor het personeel der Noord-Zuidholl. Vervoers-maatschappij is het volgende ontleend: In Augustus 1941 werd de wagenvoerder J. J. Lezwijn, ter standplaats Leiden, na verraad, n.l. omdat zijn huisadres één der contactpunten was van de in die tijd opko mende illegaliteit, door de bezetter gear resteerd en naar Scheveningen gebracht. Na maanden verblijf in de gevangenis te Scheveningen, werd hij vandaar op trans port gesteld naar Amersfoort, Buchenwald, Dachau en andere concentratiekampen in Duitsland, om tenslotte in Januari 1945 te overlijden. De eerste maanden keerde de maatschap pij aan het gezin van Lezwijn normaal het loon uit om tenslotte zich genoodzaakt te zien deze uitkeringen te beëindigen. Terstond moet hieraan, worden toege voegd, dat de directie na de bevrijding der gelijke gezinnen vrij grote bedragen uit keerde. Toen 'de uitkering van de maatschappij noodgedwongen moest eindigen, heeft het personeel van complex Leiden gemeend, ZOMER-RAADGEVINGEN. De directeur van de Gem. Geneesk.- en Gezondheidsdienst acht het nogmaals noodzakelijk, de volgende waarschuwin gen tot het publiek te richten: Het zwemmen in de stadsgrachten moet ernstig worden ontraden. Ten eerste is het zonder meer onhygiënisch, ja zelfs niet verfrissend, ten tweede zijn er aesthetische bezwaren en ten derde is het zeer gevaarlijk. Er zijn nl. meerdere besmettelijke ziekten, die op deze wijze kunnen worden overgebracht, als typhus, paratyphus, de ziekte van Weil e.d. Zo als men weet is de besmette rioolrat de drager van de smetstof van de ziekte van Weil en men begrijpt, dat hierdoor het water binnen de stad als besmet moet worden beschouwd. Het is nodig, dat de ouders hun kin deren hierop nog eens extra wijzen. In dit verband wijs ik er nog eens op, van welk een groot belang het is, dat allen medewerken aan de bestrijding van de rattenplaag. Laat geen etensresten open en bloot in bijkeukens of schuurtjes staan, dekt ze goed af, en vooral, werpt ze niet in het water! Ook wil i'k er nog ernsitig voor waar schuwen rauw fruit te gebruiken, zon der dat dit goed gewassen is kort voor de consumptie; zulks met het oog op meerdere besmettingsmogelijkheden. Ten slotte: laat ieder stadgenoot de vliegenplaag helpen bestrijden door deze insecten zoveel mogelijk te verdelgen en door mest van huisdieren, als kippen, konijnen e.d., goed af te dekken of te begraven. Deze waarschuwingen worden niet ge daan, omdat er thans bijzondere aanlei ding toe zou zijn, doch voorkomen is nog steeds beter dan genezen. Morgen is de dag voor de oud onderofficieren In de ochtenduren een mars door de stad Onder de vele gasten, die morgen in Leiden de alg. vergadering van de Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren zul len bijwonen, bevinden zich ook deputa ties van het Belgische en Franse Ver bond van Onderofficieren. Bij de begroe ting, welke 's ochtends om kwart voor negen op het Stationsplein zal plaats vinden, zal de erewacht worden gevormd door een detachement van de Kon. Land- en Zeemacht en „Pro Patria". Hierna zal een mars door de stad wor den gemaakt, waarbij het Leids Politie- muziekgezelschap medewerking zal ver lenen. Tijdens deze mars zullen, zowel door de Kon. Ned. Bond van Oud-On derofficieren, als door de beide buiten landse deputaties, kransen worden ge legd bij het voorlopig monument aan de Steenstraat. Omstreeks half tien vindt een ontvangst ten stadhuize plaats. Voor af zullen op het Stadhuisplein de volks liederen van België, Frankrijk en Neder land worden gespeeld. Om tien uur vangt dan in de Foyer der Stadsgehoorzaal de vergadering aan. daarbij gedreven door de in die^dagen zo sterk aanwezig zijnde gemeenschappelijke gebondenheid, het gezin Lezwijn niet on verzorgd te mogen laten. Trouw, week in week uit, werd een steuninzameling gehouden, waarvan het gezin wekelijks het loon werd betaald. Alle weken, die het personeel als zgn. extra week heeft ontvangen, werden eveneens aan het gezin uitgekeerd. Daarnaast werden de diverse personeel leden, die destijds door de bezetter tot slachtoffers werden gemaakt, gesteund of schadeloos gesteld. In totaal werd aan wekelijkse inzame lingen en bijzondere giften bijna f 8000 ont vangen. Hierna is nog een saldo van f 1.182,61 aanwezig. Dit saldo werd gekweekt met het voor nemen, om als Lezwijn zou terugkeren, hij met zijn gezin gedurende enige tijd in een of ander vacantie-oord had kunnen vertoe ven om weer op krachten te komen. Dit heeft helaas niet zo mogen zijn. Men heeft echter gemeend, om in de geest van de gemeenschappelijke gebondenheid te moeten voortgaan en met het thans aan wezige saldo te stichten een „Fonds voor Bijzondere Sociale noden", genaamd „Lezwijnfonds". Met het stichten van dit, geheel door het personeel te beheren fonds, stelt men zich voor, bijstand te verlenen aan de gezinnen van de personeelleden in Complex Leiden, die in bijzondere nood verkeren. Vrouwelijke zendelingen nemen afscheid In een samenkomst op Woensdag 16 Juli Mej. Chr. Slotemaker de Bruïnb en mej. G. A. R. Bijleveldt, die klaar staan om als zendeling naar Indonesië te vertrekken, de één voor de tweede maal, de ander voor het eerst, zullen gaarne vóór haar vertrek een ontmoeting hebben met de vele vrou wen en meisjes, die haar uitzending heb ben mogelijk gemaakt. De sectie voor het Vrouwenzendingswerk van de Ver.- Ned. Zendingscorporatie no digt daarom alle belangstellenden van de provincie Zuid-Holland uit tot bijwoning van de samenkomst, die Woensdag 16 Juli a.s. van 11 tot 4 uur wordt gehouden in de Doopsgezinde kerk te Leiden, Pieterskerk straat (tramhalte Stadhuis), waar beide zendelingen hopen te spreken. Men brenge brood mee; koffie is verkrijg baar. Meegebrachte gaven, als garen, naal den, handwerkmateriaal, goede boeken en zo mogelijk van ieder één textielpunt, zul len zeer dankbaar aanvaard worden, ter leniging van de nood in Indonesië. Distributievorm Morgen, zijn aan de beurt voor het af halen van levensmiddelenkaarten die ge zinnen, waarvan het hoofd een stam- kaartmummer heeft van 55.50156.500. Het kantoor is 's Zaterdags alleen ge opend van 8.3010.30 uur. Ik wil er maar mee zeggen... Ik heb vorige week, heel toevalligeen oude kennis gezien, die kennelijk van plan was naar een badplaats te vertrek ken; hij „hing" tenminste in een dikke rij mensen, die aan het tramstation bij de overweg op dit vervoermiddel stonden te wachten. Hij had vacantie en ging be pakt en gezakt, met witte strandschoenen aan z'n voeten en een blauwe bril op z'n neus, bovendien gekleed in „shirt and shortsnaar Katwijk. Het was drukkend warm die dag, zodat hij met een zakdoek het vocht van zijn voorhoofd wreef en zo tussen neus en lippen de mededeling deed van het ge- luk zulk prachtig weer te treffen: hij zou natuurlijk als een echte badgast terug komen. Prachtig gebruind „zo egaal bruin, weet je wel" en met de ver frissende zeewind in z'n kleren. Iedereen moest dan direct het kon niet anders aan hem kunnen zien, dat hij zijn va cantie aan zee had doorgebracht. Even later stapte hij met een lachje van: ,,Ach kerel, ik kan het toch niet helpen, dat jij met die temperatuur zoo hard moet werken", de tram in. Ik keek hem rui keek de tram nog na en zuchtte; wat zou dat een heerlijke vacantie worden! Gisteren zag ik m'n kennis terug en wil de hem al met een enthousiast: „Hé, een prettige vacantie gehad?" weer welkom heten in de Sleutelstad. Doch hij deed of hij mijn uitroep niet hoorde, zette de kraag van zijn regenjas wat hoger op en nam zijn hoed af. Hij zag helemaal niet bruin en het regenwater liep in zijn nekt dat kon ik nog net zien, voordat mijn schoen een poging deed om in een grote p;us een bad te nemen. Het goot! Dat wil ik maar zeggen. JANTJE VAN LEYDEN. VAN GOOTHOOGTE EN DAKHELLING. Het gemeenteraadslid J. H. Schüller (P.v.d.A.), heeft bij de raad het voorstel ingediend, van art. 6 van de verordening houdende voorschriften als bedoeld in art. 39 der Woningwet, behorende bij het partiële uitbreidingsplan Noord" het vol gende te laten vervallen: „In afwijking van het bovenstaande kunnen B. en W„ indien daartegen geen bezwaar van architectonische aard, in verband met de omgeving bestaan, toe staan. dat een lagere goothoogte wordt aangehouden. In dat geval moet de goothoogte ten minste 4 m. en ten hoogste 4.50 m. be dragen en de dakhelling tenminste 45 gr. en ten hoogste 52 gr." Promotie dr G. de Jong aan Gem. Univ. te Amsterdam Universitaire studie werd hierdoor vandaag tot succesvol einde gebracht Hedenmiddag is aan de Gemeente-Univer siteit te Amsterdam gepromoveerd tot doc tor in de letteren en wijsbegeerte onze stadgenoot, de heer G. de Jong. Als promo tor trad op prof. dr H. N. ter Veen, terwijl 't proefschrift is getiteld: „De Duitse landbe schrijvingen in de 18e eeuw". Dr Gerben de Jong werd in Scharne- goutum (Fr.) geboren en bezocht de Chr. Mulo-school te Sneek en de Chr. HBS te Leeuwarden om vervolgens te studeren aan de Gem. Universiteit te Amsterdam. Hij volgde de colleges aan de faculteit der let teren en wijsbe geerte, met aard rijkskunde en ge schiedenis als hoofdvakken der studierichting. Na met goed gevolg het doctoraal examen te heb ben afgelegd, zette hij de stu- arbeid voor zijn proefschrift, waarop thans met zijn promo tie de bekroning is gevolgd. Na een aantal jaren werkzaam te zijn geweest aan het Intern. Instituut voor Sociale geschiedenis, werd dr de Jong in 1941 verbonden aan de Bibliotheek van de R.U. te Leiden. Het proefschrift van dr De Jong, dat 115 bladzijden beslaat en in druk is ver schenen bij de Leidse Handelsdrukkerij J. Karstens, wil zijn een proeve van een systematisch en cultuurhistorisch onder zoek. Na de verhouding van de landbeschrij ving tot de algemeene geografie in de 18e eeuw te hebben beschreven, wijdt dr De Jong vervolgens een beschouwing aan het tijdvak van Hübner (einde 17e eeuw tot omstreeks 1740), waarna hij behandelt de staatkundige geografie en statistiek in het midden der 18e eeuw, alsmede de landbeschrijving van 1775 1815 om zijn studie te besluiten met enige conclusies, welke ook in de En gelse taal zijn opgenomen. Van de twaalf stellingen, welke aan de dissertatie zijn toegevoegd, noemen wij: II. Het zou van belang zijn, voor stu denten, die aardrijkskunde als hoofdvak hebben, de eisen voor de landbeschrijving (speciaal geografie) te verzwaren. IV. Huizinga's opvatting, die de 18e eeuwse cultuur samenvat in verlichting en romantiek, is in haar algemeenheid moeilijk te aanvaarden voor de Duitse beschaving, daar ze tekort doet aan de betekenis van het neo-humanisme. X. De invloed van de Duitse landbe schrijving van de 18e eeuw en het begin der 19e eeuw, is duidelijk merkbaar bij de Ned. geografen Bachiene en Van Kampen. Wanneer de regen, zoals gisteren, in stromen neervalt, is het voor weggebruikers een kwelling. Doch zo erg als het in de Residentie onder de viaduct aan de Trofel- strakade was, is het in de Sleutelstad gelukkig niet geweest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4