Regering wil kat nog eens uit de boom kijken Senaat aanvaardt Vermogensheffing ineens IDist <11 't Verklaarde uitzicht NIEUWE LEIDSCIIE COURANT VRIJDAG. 11 JULI 19tl VERKLARING BRAK NIET MET GEDRAGSLIJN Reeds van vroegere Regeringsverkla ringen over Inddë en er zijn er lang zamerhand al verscheidene geweest' hebben wij moeten zeggen, dat zij daarom al niet aan het gestelde doel beantwoord den, omdat zij in feite zo weinig ver klaarden. Zij verklaarden ook in dit op zicht zo weinig, dat zij een onvoldoende motivering inhielden van het regerings standpunt. Wij kunnen helaas niet zeggen, dat de nieuwste regeringsverklaring met deze foutieve gedragslijn, die langzamerhand een gewoonte scheen te zijn geworden, volkomen gebroken heeft. Wat bij deze nieuwe regeringsverkla ring opvalt, is de brede en scherpe schil dering, welke zij biedt van de uiterst on bevredigende ontwikkeling in de laatste maanden tot op de vrijwel onverwachte „wending ten goede". De schildering in de regeringsverkla ring van de onbevredigende toestand kon moeilijk duidelijker en scherper zijn. De felste tegenstander van de republiek scheen wat dit betreft bij de regering in de leer te kunnen gaan. De schildering culmineerde in de mededeling, dat de toe stand in allerlei opzicht niet anders dan onhoudbaar was geworden. Onhoudbaar in staatkundig opzicht, onhoudbaar, eco nomisch bezien. Onhoudbaar voor wat be treft de financiën en het monetair beleid. Onhoudbaar ook in sociaal en militair op zicht. Zo onhoudbaar was de toestand gewor den, dat naar de onomwonden verkla ring van de Regering, dat onhoudbaar karakter alleen met behulp van een mili taire actie van politionele aard scheen te kunnen worden opgeheven. In het bij zonder de periode tussen 23 en 27 Juni werd besteed om op alle mogelijkheden voorbereid' te zijn. Dit stemt trouwens ge heel overeen met hetgeen wij uit tal van eigen correspondenties zelf reeds hadden opgemaakt. Weliswaar bleef het onder dat alles de uitdrukkelijke opzet der Regering, daar door betere voorwaarden te scheppen ter uitvoering van het staatkundig beginsel program van Liinggadjati (waaraan de Regering blijkbaar ondanks alles wilde en wil vasthouden), maar niettemin werd ook naar het oordeel der Regering de noodzaak om met de wapenen in te grijpen, steeds acuter. Geeft dit alles wel een beeld van de enorme spanning, waaronder wij in diie critieke dagen hebben geleefd, des te simpeler doet het aan, nu blijkens het vervolg der Regeringsverklaring de Regering de jongste handelwijze der Re publiek (die met hangen en wurgen over de brug is gekomen) vrijwel zonder meer uitlegt als „de mogelijkheid van een gunstige wending." Uit heel de voorgeschiedenis, welke de Regering in haar verklaring zo breed en zo scherp heeft getekend; ware veeleer de vraag te distilleren, of de plotselinge Republikeinse bekering, kennelijk tot stand gekomen onder druk en allerminst de kenmerken dragend van innere over tuiging en van vrijwilligheid, oprecht ge meend is. Trouwens, de Regering zelf verwacht nu nog de proef op de som. Zij maakt volkomen terecht verscheidene reser ves en stelt verschillende voorwaarden, waaraan de Republiek nog zal hebben te voldoen. Die voorwaarden zijn onder meer: on middellijke staking van vijandelijkheden. Beëindiging van de infiltraties en van miskenning en aantasting der andere Indonesische Staten. Onmiddellijke ver breking van onregelmatige buitenlandse betrekkingen. Onmiddellijke opheffing van de voedselblokkade. Herstel van het verkeer over de demarcatielijnen. Voorts eist de Regering, diat de Republiek haar miskenning van de Unie-gedachte zal laten varen, welke onder meer hierin tot uiting kwam, dat de Republiek de vrien delijkheid had, de Nederlanders onder de vreemdelingèn te rangschikken. Boven dien zal de Republiek de uiteindelijke verantwoordelijkheid van de Nederlandse Regering in de verdere overgangstijd moeten erkennen voor de handhaving van orde en rust. Voor de nakoming van deze punten acht de Regering een verdere verwezen lijking van de overeenkomst van Ling- gadjati afhankelijk. Deze punten zijn even zovele aanwijzingen, dat de Repu bliek nu wel de schijn mag hebben, zich te hebben bekeerd, maar dat er voor haar nog gelegenheden te over zijn om te doen zien of die bekering nu in feiten zal wor den omgezet. Een bij uitstek verstandig punt achten wij dan ook datgene, wat juist niet in de Regeringsverklaring staat, namelijk het achterwege laten van de overweging of reeds tot inperking van de troepen kan worden overgegaan, een gedachte waartoe naar wij hebben ge meld enkele regeringspersonen te Batavia al veel te spoedig bleken over te hellen. Wij zouden dar. ook in deze Regerings verklaring, misschien meer nog dan de Regering bereid is te doen, het volle accent willen doen vallen op deze reser ves, een van de weinige dingen in de tot nu toe afgelegde Regeringsverklaringen, die gemotiveerd zijn, maar dan ook vol komen gemotiveerd. Die reserves zijn tegelijk aanwijzingen van de zwakte in het Regeringsbeleid en de enige plechtankers in de wisselvallig heden der laatste dagen. Zij bewijzen, dat de Regering volkomen terecht de kat uit de boom wil kijken. Maar zij bewijzen ook, dat we inzake Indië nog lang niet zijn, waar we zijn moeten. En dat laatste woord werd nu toch wel eens tijd. Teneinde Amsterdam meer armslag te geven in de verbinding met de grote ri vieren, wordt het op de Rün uitlopende Merwedekanaal verbreed van 50 tot 100 m. STEMMING OVER NAT. SPAARRAAD AANGEHOUDEN (Van onze Parlementsredacteur) De Eerste Kamer heeft zich eergisteren en gisteren bezig gehouden met de Ver mogensheffing ineens. Anders dan in de Tweede Kamer, waar het wetsontwerp tenslotte onder de hamer doorging, moest in de Senaat worden gestemd, waarbij de Christelijk-historischen en de P. v. d. Vrijheid zich tegen verklaarden. De stem menverhouding was 26 tegen 3. Geen enthousiasme betoonden de heren Pol- lema (CH.) en prof. Molenaar (Vrijh.), terwijl ook de heren Rip (AR.) en prof. v. d. Brink (K.V.P.) twijfelden aan het effect van de maatregel. Minister Lieftinck stelde als alternatief voor de heffing of inflatie, 6f annulering VERBETERINGEN IN HET CONCERT GEBOUW. In de grote zaal van het Amsterdamse Concertgebouw is men gisteren begon nen met de vernieuwing van de houten vloer, die ernstige tekenen van ouderdom begon te vertonen. Het podium wordt verbeterd doordat het naar voren uit gebouwd wordt. Hierdoor krijgt de dirigent meer ruimte, terwijl ook de contra-bassisten in dit opzicht erop vooruit gaan. Tevens wordt een nieuwe foyer onder het podium geconstrueerd. DE HEER LAMPING AMBASSADEUR IN NEW DELHI. De heer A. Th. Lamping is benoemd tot Harer Majesteits buitengewoon en ge volmachtigd ambassadeur te New-Delhi (India) van de staatsschuld. Overigens zag ook hij wel terdege de moeilijkheden bij de realisering van de opbrengst van f 5 mil liard, het bedrag, dat de Vermogensaan- wasbelastinig en de Heffing ineens teza men in de schatkist moeten doen vloeien. De minister verklaarde zich bereid zorg vuldig te overwegen op welke wijze de last kan worden weggenomen van hen, die met geblokkeerd geld zitten. De instelling van de Nationale Spaar- raad kon de Senaat evenimin tot een enthousiast debat bewegen. Nu het uitge ven van Rijksspaarbrieven aan nadere wettelijke sanctie is verbonden, achtten de heren Rip (A.R.) en Molenaar (Vrijh.) het wetsontwerp overbodig en zij gaven de minister de raad, het wetsvoorstel in te trekken. De bewindsman voelde hier voor niets. Integendeel, sparen is een on misbaar bestanddeel van ons herstel en hier kan de Regering niet werkloos toe zien. Er waren echter niet genoeg Kamer leden om te stemmen, zodat Woensdag a..s over de Spaarraad zal worden beslist. Het wetsontwerp toewijzing onroerend goed ten behoeve van de wederopbouw werd zonder stemming goedgekeurd. RADIO'S EN GRAMOFOONS VOOR ONZE MILITAIREN. Onder het motto „Juli-maand, toestel len-maand" heeft de Ver. „Band Neder landIndië", in samenwerking met de N.I.W.I.N., „Nederland helpt Indië", het radio-programma voor de Ned. Strijd krachten en het Prot. Chr. en R.K. Thuis front, een landelijke radio-actie ingezet, waarbij geld ingezameld zal worden voor de aankoop van radio's en gramofoons voor onze militairen in Indië. DAT te Zwolle een atelier der PMLipsfa- brieken is geopend, waar sdh-eerappamaiten en gereedschappen voor die Phiilipsfabrieken zul len worden vervaardigd DAT te Zeist, 81 j. oud, is overleden jhr. H. v. d. Poll, drager van het herinnerings- kruis van de Boerenoorlog. DAT ir R. A. Gorter, directeur van het Veiligheidsmuseum te A'dam, benoemd werd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. DAT de A'damse raad besloot ,.Het Am sterdamse Toneel voor 3 jaar als vaste be speler van de Stadsschouwburg aan te wijzen. DAT zowel Beb Vuyk als Jacques Gans voor hun benoeming tot lid van de Mij der Ned. Letterkunde hebben bedankt, en eerst genoemde zulks deed l.v.m. haar behandeling in 1945 toen zij de Van der Hoogtprijs won. DAT de wnd. hoofdcomm. van politie te Utrecht, P. W. v. Eyk, thans tot hoofd comm. aldaar is benoemd. DAT gisteravond een bovenverdieping van een pakhuis der N.V. Verheul's Vrachtvoer- handel aan de Struysenburgdwarsstraat te Rotterdam gedeeltelijk is uitgebrand. DAT de 43-j. schilder C. A. Sitton uit de Steinwegstraat te R'dam van een balcon is doodgevallen. DAT de Stichting tot daadwerkelijke be strijding van het inflatiegevaar een brief aan minister Beel schreef, waarin zij uiting geeft aan haar bezorgdheid over de ontwikkeling der staatsfinanciën en aandringt op het in stellen van een bezuinigingscommissie. DAT J. H. Sauveur, oud-voorz. der Al liance frangaise in Nederland en thans woon achtig te Parijs (39 Rue Galilée, Paris 16), benoemd is tot officier in de Orde van Oranje Nassau i.v.m. zijn omvangrijk werk voor tijdens de oorlog naar Frankrijk ge vluchte Nederlanders. DAT bij Valkenswaard de maréchaussée Polman met zijn auto slipte, over de kop sloeg en werd gedood. DAT de jaarwedde van de president-direc teur der K.L.M. f 30.000 bedraagt en die der andere directeuren f 18.000. DAT de Sikken's lakfabrieken een kunst hars-industrie hebben gesticht onder de naam N.V. Synthese. DAT de beheerder van het Snouck van Loosenfonds te Enkhuizen, G. Wendelaar, is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau. DAT te Delft, als eerste stad in Nederland, gisteren de nieuwe politie-uniformen in ge bruik zijn genomen. DAT de heer C. Groot te Delft benoemd is tot ere-burger van de gemeente Lorient in Bretagne, wegens zijn verdiensten als verbindingsman bij een geallieerde spion- nagegroep. DAT bij school- en kerkbouwaanbestedin- gen te Blerick de firma J. Smeets aldaar, met f 108.370 de laagste was voor de school en van Alphen te Drunen, met f 134.680. voor de noodkerk. DAT de Schotse padvinders gisteren onder grote belangstelling in Rotterdam aankwa men, op .de Coolsingel defileerden en heden avond in het openluchttheater „Dijkzicht" aldaar optreden. DAT in de te R'dam gehouden jaarverga dering van het Ned. Instituut voor Volks huisvesting en Stedebouw, mr J. Kruseman en dr ir. Bakker Schut als bestuurslid wer den herkozen en mr E. H. J. baron van Voorst tot Voorst, burg. van Tilburg, tot nieuw bestuurslid. DAT Prov. Staten van Overijssel gisteren besloten tot opheffing van de tol over de brug by Hasselt, tegen een afkoopsom van f 360000, waarin het Rijk voor f 125.000 deel neemt. DAT ponttarieven voor de IJssel te Wyhe en Olst, zomede te Haerst voor de Vecht, zijn verhoogd. DAT jonge Amsterdamse arbeiders en ar beidsters deze zomermaanden zullen kam peren in zomerkampen te Deurne (de Peel), onder leiding van de Culturele Dienst der R.-K. Arbeidersbeweging. DAT Pieter Wiegersma te Deurne de ge brandschilderde ramen van de Herdenkings- kerk te Waalwyk, die ter nagedachtenis van de Brabantse oorlogsdoden werd gesticht, zal ontwerpen. DAT morgen by de onthulling van het oorlogsmonument te Katwyk aan de Maas (L.) door de oud-commandant van het veld leger, luit.-gen. J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, alle oudstryders van 2-26 R.I. aan wezig zullen zyn. DAT de St.-Crt. van gisteren de tweede wyziging van lonen en arbeidsvoorwaarden in de Zuivelindustrie bevat. DAT Maandag a.s. in Vlissingen vooraan staande Zeeuwen de mogeiykheid van terug keer der Stoomvaart My Zeeland naar Vlis singen zullen bespreken. I Versobering in Enge- I landvoor alle klassen! De drastische bezuinigingen, door de vice-premier Morrison en de minister van financiën, Dalton, als recept voor het kwy- nende economische Engeland voorgeschre ven, zyn tevens een maatstaf voor heel de Europese situatie. Zonder het gepresen teerde ..plan-van-Marshall." zoü er op zeker moment een deviezen-vacuüm kunnen ont staan, waardoor er in Amerika niet meer gekocht en waarschijnlijk in Europa, en dus ook in Engeland nog minder geproduceerd zou kunnen worden. Het ontbreekt de En gelse regering, noch de industrie, noch de handel, aan „goodwill" en ondanks de inge wikkelde politieke situatie, is men er in ge slaagd, handelsverdragen met verscheidene landen, w.o. Polen, Rusland en Hongarije af te sluiten. Eerst als het export-niveau weer in Engeland een behoorlijk peil bereikt heeft, zouden die handelstransacties efficiënt zyn en de binnenlandse markt niet geschaad worden. Vandaar, dat Bevin alles op het spel zat zetten, om deze nieuwe conferentie te Parys te doen slagen. Vroeg of laat. zonder een nieuwe dollar-lening komt men er niet! De genoemde Engelse ministers hebben het denkbeeld geopperd van een nieuwe „leruA- lease"-regeling met de Ver. Staten, teneinde een economische débacle te voorkomen. Im mers, de Amerikaanse lening is spoedig op gesoupeerd en straks is het weer winter! Engeland moet momenteel op een dusdanige basis levensmiddelen en grondstoffen inko pen. dat er jaarlijks een schuld van 450 millioen pond sterling ontstaat, om de ver soberde rantsoenen aan de bevolking te ver strekken en grondstoffen te kunnen kopen, als voorwaarde, dat de industrie kan biy- ven draaien. Een eeuwigdurend importeren, zonder verhoogde productie is natuurlijk funest. Men heeft nu in Engeland, evenals in andere landen, een drie- of vijfjarenplan op het oog, waarvan de détails nog niet be kend zyn. De achteruitgang van de wereld handel zal volgens Morrison biy'ven aanhou den, hetgeen impliceert, dat de invoer nog meer beperkt moet worden. Engeland toont langzamerhand ook het beeld van een luxueuse gevel, waarachter slechts vertrek ken zijn. die noodzakelijk restauratie moe ten ondergaan. De oorlog heeft Engeland m een zeer benarde positie gebracht, want de buitenlandse beleggingen gingen grotendeels verloren, terwijl de binnenlandse productie capaciteit, zonder de hulp van Amerika, niet meer de vroegere vitaliteit zal herkrijgen. In het kort, komt het advies hierop neer: nieuwe dollars, harder werken en exporteren! De versobering in Engeland komt ook tot uiting in de bezuiniging op krantenpapier, want de bladen zullen spoedig nog slecnts verschijnen met vier pagina'6. Dat men vele sigaretjes minder roken moet. is bekend en benzine zal ook in mindere hoeveelheid wor den ingevoerd. Behalve de beperking op de invoer van consumptiegoederen, wil men een invoerrecht op films gaan heffen. Die invoer beperking dient dus ter besparing van dol lars, terwyi men meer textiel zal moeten exporteren. Wordt de consumptie nu ook minder, dus direct voelbare versobering voor de gewone man, dan zal dit op de politieke tendenz weer een ongunstige invloed hebben en ..Labour" voelde zich juist weer veel mon terder door de veranderde zienswijze der dissidenten of z.g. „rebellen." Een beperking van het vleesrantsoen, zoals door de parle mentair secretaris van het ministerie van voedselvoorziening werd aangekondigd, is een sleoht voorteken. Zo kenmerkt zich dus de binnenlandse politiek in Engeland door grote onzekerheid. Het ergste is, dat de steenkool, die de basis vormt van de Engelse huishouding, geen reden tot optimisme geeft. Immers de steenkool-productie beantwoordt geenszins aan de gestelde verwachtingen. Lord Hyndley, de voorzitter van de lande- üjke kolenraad, heeft op een conferentie van de nationale bond van mynwerkers, medegedeeld, dat de regering zelfs overweegt, de mijnwerkers, die meedoen aan onoffi ciële stakingen, gerechteiyk te doen vervol gen, ook al zou men zulks hoogst onaange naam vinden. De nationale kolenraad heeft nameiyk, sinds 1 Januari, het beheer over de kolen- industrie, toen de regering alle Engelse koletv- mijnen onteigende als een der eerste stappen om te komen tot nationalisatie van de be langrijkste takken van industrie. Het feit, dat de kolenproductie beneden de raming is ge bleven, is in beperkte mate te wijten aan de golf van ongemotiveerde stakingen. De eco nomische positie van Engeland hangt af van de voorraden en de internationale verhou ding tot andere landen wordt versterkt, wan neer Engeland kolen kan exporteren. De arbeiders kregen weliswaar hun vyf-daagse werkweek, maar het resultaat was slechts, dat de kolenproductie nog meer daalde en nieuwe eisen werden gesteld. Evenals in Frankrijk, hoewel In mindere mate, is de sta kingsbacil niet uit de lucht. Men moet na tuurlek tot het inzicht komen, dat persoonlijk belang dient te wijken voor collectief, dus nationaal belang. Het beeld echter, dat de Londense correspondent van de N.R.Ct. ons geeft van Engeland, is ook niet bepaald een proeve van „versobering", zoals de regering zulks bedoelt. „Wimbledon, Ascot en Henley laten een goed gekleed publiek zien. dat zich op ouderwetse wijze vermaakt. Dezelfde champagne-tenten zegt hy dezelfde elegant uitziende society, dezelfde massa's auto's op de parkeerplaatsen. En dan Lon den: het aantal uitnodigingen voor cocktail- partyen en soortgeiyke feestenvormen een schril contrast met de cijfers omtrent Engelands economische positie." Objectief bezien, worden dus alle beschouwingen, als zou de arbeidersmentaliteit zich nog niet heb ben aangepast aan de nieuwe tijd. de nieuwe principes van georganiseerde gemeenschaps zin, weer zeer relatief! Lljntrekkery is ver derfelijk en er dient met kracht tegen te worden opgetreden, maar de objectiviteit en de biliykheid eist. dat men dit kwaad aan beide kanten opspoort, hetgeen Shinwell, de minister voor energie in het socialistische Labour-Kabinet, blijkbaar onlangs vergeten wasl Versobering en verhoogde krachtsin spanning voor alle groepen der bevolking, alle klassen, is eerste voorwaarde, wil een economisch Brits ,,vyfjarenplan" kans van «lagen hebben 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3