Regering koos weer weg van minste weerstand IDist Tsjecho-Slowakije zwicht voor Russische druk NIEUWE LEIDSCHE CO I! RANI VRIJDAG, 11 JULI 1917 LAAT MEN THANS TOCH VOET BIJ STUK HOUDEN (Vervolg van Pag. H HÜ hekelde het feit, dat de phase van arbtitrage overeenkomstig het accoord van Linggadjati was overgeslagen. Het verschil in interpretatie van het ac coord van Linggaddjati verklaarde de heer Palar uit verschillend uitgangspunt: Neder land ging uit van historische rechten en plichten, de republiek van het zelfbeschik kingsrecht. Hierbü mag geen kwade trouw worden verondersteld. Hij verdedigde het aanknopen van bui tenlandse betrekkingen door de republiek uit het oogpunt van versterking der positie, wanneer het Ned. leger de republiek onver hoopt naar de keel zou zijn gevlogen. Tegen over de rep. rijstblokkade stelde hij de Ned. havenblokkade. De vestiging van de Malino-staten had, naar rep. opvatting; de republiek moeten worden betrokken. De uitschakeling van republikeinsgezinde groe pen in Oost-Indonesië achtte hij niet juist. Hy achtte het leger in Oost-Indonesië, hoewel bedoeld voor handhaving van rust en orde, juist een bedreiging hiervoor. Hg gaf de voorkeur aan goede T.R.I.- Voorschotten gemeentepersoneel gaat door tot October Daarna wordt definitieve salaris regeling van kracht Tegen de door de grootste vier ge meenten 'verleende voorschotten aan het gemeentepersoneel op de te herziene salarissen heeft het dep. van Binnenl. Zaken bezwaar gemaakt. Het heeft on langs aan Ged. Staten doen weten dat de betrekkelijke besluiten van de ge meenteraden niet voor verdere goed keuring in aanmerking konden komen. Naar aanleiding hiervan hebben, naar de N.R.C. meldt, de burgemeesters van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht in Den Haag geconfereerd, waarvan het resultaat is dat thans in deze gemeenten een schriftelijke mede deling is ontvangen dat het verlenen van deze voorschotten tot October kan wor den gecontinueerd, tegen welk tijdstip dan de definitieve salaris- en loonrege ling tot stand gekomen moet zijn. OORLOGSGRAVEN STICHTING OPGERICHT H.M. de Koningin beschermvrouwe Naast de dienst vam Identificatie en Berging en het Nationaal Comité voor Oorlogsmonumenten is thans in ons land de „Oorlogsgraven stichting" opgericht, waarvan H.M. de Koningin Bescherm vrouwe en Z.K.H. Prins Bernhard ere voorzitter is. Met medewerking van het Nederlandse volk wil de stichting een kapitaal van f 7.500.000.bijeenbrengen ter verzor ging van de naar schatting 25.000 oor logsgraven, wanneer deze gereed zullen zijn. De stichting, waarvan mevrouw H. G. van Anrooyde Kempenaar presi dente is, strekt haar zorg uit over de af zonderlijke- en gemeenschappelijke oor logsgraven en ook over die van Neder landers in het buitenland, indien de Re gering mocht besluiten de daarin rus tenden niet naar het vaderland te doen brengen. Het secretariaat is: Nieuwe Parklaan 14. Soheveningen. NED. BOUWPATROONS WERKEN IN BELGIË MET NED. MATERIAAL. Gisteren is te Tilburg een driedaags congres van de Ned. Kath. Bond van Bouwpatroons besloten, dat aldaar t.g.v. het 25-j. bestaan van de plaatselijke afd. gehouden werd. Tijdens deze bijeenkomst werd erop aangedrongen, ten spoedigste maatregelen te nemen tegen de zgn. .zwarte lonen", waardoor Limburgse ar beiders in België tegen een loon van drie gulden per uur gaan werken, en dit dan in Nederland uitbetaald krijgen. Tevens werd geprotesteerd tegen het aannemen van werken in België door Nederlandse bouwpatroons, die dan tevens gebruik maken van Ned. arbeiders en materialen. DAT aam. de rijikahoofdiimepecteur vam hiet Verkeer te Assem, mr F. W. vam Ketwüch Ver- scüiuiur, op zijn verzoek eervol omitslag is ver leend. DAT voor het Utrechtse B.G. 6 jaar wera geëist tegen W. H. Oldemans, uit Gouda, die, uit persoonlijke wraakneming, twee Bilthovense illegale werkers aan de Duitsers verried. DAT te Genève is opgericht de Inland Transport Commissie en mr J. J. Oyevaar, dir.-gen. van de Scheepvaart, hier voor Ne derland zitting in heeft. DAT de procuratiehouder der R'damse Machinefabriek Hensen, P. v. d. Kuil, onder grote belangstelling zijn zilveren jubileum heeft gevierd. DAT de directeur van het sanatorium „Berg en Bosch", dr W. Bronkhorst, be noemd is tot Ridder in de Orde van de NeiS. Leeuw, t.g.v. het zilveren jubileum der in richting. DAT tot burgemeester van Liempde be noemd is de heer G. J. Laurijssens, hoofd- comm. ter gem.-secr. van Oosterhuis en van Udenhout, mr W. Th. M. Verhoeven, secr. van een zuiveringscommissie. DAT de Nederlander F. Mijsberg, die door een Chinese rechtbank te Sjanghai tot 1 j. gev.straf was veroordeeld, wegens handel in vreemde valuta, door het Hooggerechtshof aldaar is vrijgesproken, daar de desbetref fende wet nog niet in werking was getreden. DAT het Haagse B.G. de kantoorbediende H. L. Overbeek te Doetinchem tot 10 j. gev. straf heeft veroordeeld. troepen boven het K.N.LL. Voorts wilde hij graag in het rapport van prof. Ent hoven over de gruweldaden in Zuid-Ce lebes ook verwerkt zien gegeven over het verbod van de Partai Nasjonal Indo nesia op Bali. Hij meende, dat de Nederlandse nota van 27 Mei buiten Linggadjati om eisen stelde en verklaarde hieruit dezelfde fout in het Rep. antwoord. Nederland is begonnen en mist daarom het recht, de Republiek te verwijten huiten het accoord van Linggadjati getreden te zijn en met militair geweld te dreigen. Vier punten heeft de Rep. aanvaard. Voor het vijfde is zij blijkbaar bereid te barsten. Dit vijfde punt is de centrale gendar merie, die hij onverstandig noemde, om dat er provocerende invloed van zal uit gaan op de inheemse bevolking. Ten slotte vroeg de heer Polar naar de posi tie van de Republiek in het kader van de de facto interim-regering en de de jure positie van de vertegenwoordiger der Kroon. Voorts wilde hij weten, of de Ned.- Indische Regering zal verdwijnen met de totstandkoming van de interim-regering. Hierna werd de vergadering geschorst tot 1 uur. DE NEDERLANDSE KOLENPOSITIE IN JUNL In het Juni-overzicht vam de Neder landse kolenpositie wordt meegedeeld, dat er in 25 werkdagen 829.434 ton werd ge produceerd tegen 638.942 ton in 24 dagen in Juni 1946. De dagproductie was 33.177 ton. Voor binnenlandse behoefte verzonden de mijnen 627.878 ton. De invoer uit Duitsland, die vorig jaar Juni 128-476 ton bedroeg, liep terug tot 83.332 ton, maar die uit Amerika steeg van 8660 ton tot 273.164 ton en was 40.000 ton boven de raming. Voor binnenlands- verbruik is beschikbaar 1.017.655 tom. Rapport inzake Celebes over 14 dagen gereed Naar United Press meldt kan binnen 14 dagen het rapport der door dr van Mook benoemde enquête-commissie in zake de door Ned. troepen op Zuid- Celebes ondernomen zuiveringsacties ge reed zijn. Aanleiding tot die acties was de voortdurende infiltratie van republi keinse elementen. Volgens Ned. bronnen werden daarbij in December 1946 circa 500 extremisten gedood, hetgeen zo on geveer klopt met wat de premier van Oost-Indonesië hierover een paar maan den terug op een persconferentie ver klaarde. Volgens nationalistische krin gen op Celebes zouden het er 30.090 zijn Naar men weet heeft het Kamerlid prof. Logeman deze week onze Regering om opheldering verzocht. HANDLANGSTER VAN DE BEUL VOOR DE RECHTER. De vrouwen H. G. Heiikens uit Munten dam en J. Roelofs uit Utrecht, die resp. in de concentratiekampen Vught en Ra- vensbrück en Vught en Birkenau als administratrice en „Aufseherin" werk zaam waren, stonden gisteren voor het Utrechtse B.G. terecht. De eerste hooide zes jaar tegen zich eisen. De zaak tegen Roelofs werd uitgesteld, om nog twee getuigen te horen. OVERHEIDSPERSONEEL WORDT ONGEDULDIG. Het A.C.O-P., comité ter behartiging van de alg. belangen van modern georga niseerd Overheidspersoneel, vroeg de Prot. Christelijke en R.K. Centrales op korte termijn een onderhoud aan te vra gen met minister Beel, ten einde te ver krijgen, dat de belangen van het perso neel, o.m. inzake de pensioenen, in een sneller tempo worden afgehandeld. Op 19 Juli wordt het conferentie- en jeugdoond der Bvang. Luitih. Kerfk in het verbouwde koetshuis van kasteel „Hoëke- lum" te Bennékom geopend. EN ZAL NIET TE PARIJS VER TEGENWOORDIGD ZIJN Iedere dag brengt nieuwe surprises. De aanvaarding door Tsjecho-Slowakije van de uitnodiging tot bijwoning van de Pa- rijse conferentie over het plan-Marshall, begin dezer week te Parijs ontvangen, was op zich zelf reeds een verrassing, evenals het bericht, dat Finland aan de conferentie zou deelnemen, hetgeen gis teren echter spoedig achterhaald werd door een mededeling, waarin het tegen overgestelde werd gemeld. Tsjecho-Slo wakije schijnt zich echter te hebben be dacht, of liever gezegd: er werd voor Tsjecho-Slowakije gedacht.De rege ring van ddt land heeft nl. gisteravond doen weten, dat het zich niet ter confe rentie kan doen vertegenwoordigen, aan gezien deelneming zou worden uitge legd als een daad, gericht tegen de vriendschap met de Sowjet-Unie en an dere „bondgenoten". Naar Ass. Press, uit betrouwbare bron verneemt, was deze stap het gevolg van een telefoontje van premier Gottwald, die met zijn minister van Buitenlandse Zaken, Jan Masaryk, besprekingen met Stalin voertMuta tis mutandis gebeurde dit ook in Honga rije, waar de regering zeer gaarne de uit nodiging had aangenomen, doch door de Russische bezetters, via de communisten leiders, werd gewaarschuwd, dat aanvaar ding tot gevolg zou hebben: het stop zetten van de terugkeer van krijgsge vangenen, het opvorderen van achter stallige herstelbetalingen, het inbeslag- nemen van de veestapel en het uitstellen voor onbepaalde tijd van de ratificatie van het vredesverdrag. Nu ook Albanië de uitnodiging van de hand heeft gewe zen, is er geen enkel land uit de Russische invloedssfeer, dat te Parijs aanwezig zal zijn. Het eindresultaat is thans: AAN VAARD: België, Denemarken, Grieken land, Ierland, Italië, IJsland, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Oostenrijk, Por tugal, Turkije, Zweden en Zwitserland (deze twee laatste landen onder voorbe houd) totaal 14 landen; AFGEWEZEN: Albanië, Bulgarije, Finland, Hongarije, Joego-Slavië, Polen, Roemenië en Tsje- cho-Slowakijè, totaal 8 landen, waar mede Europa volgens Molotofs wens in tweeën is verdeeld. De Russen heb ben thans alle reserve laten varen en een felle aanval geopend op Bevin, die volgens het Sow jetpersbureau Tass het tegenovergestelde bedoelde van het instandhouden en tot ontwikkeling bren gen der vriendschappelijke betrekkingen tussen de Europese landen. Min. Mansholt spreekt voor Chr' Boeren en Tuinders Op algemene vergadering te Delft Op de Woensdag a.s. te Delft, in de Stadsdoelem, te houden algemene verga dering van de Ghr. Boeren- en Tumders- bond in Nederland, zal minister Mans- holt spreken over het onderwerp „Per spectieven voor de tuinbouw". Dit ge schiedt na het openingswoord van voor zitter Chr. v. d. Heuvel, dat „De C.B.T.B. en de tijdgeest" getiteld is. Andere sprekers zijn: Het Tweede Ka merlid mx J. J. R. Sehmal, over het on derwerp: „Economische aspecten", en ds H. J. Groenewegen, Ned. Herv. predi kant te Den Haag, die het slotwoord spreekt. De vergadering begint om 11 uur des morgens. DE GEBROEDERS KNOOPE1SSCHAAR door G Th ROTMAN 87. De bestuurder van de auto stopte zo gauw hij zich van Pieter, die bovenop hem hing, bevrijd had. ,,Hé. bestuurder", zei Pieter. terwijl hij nog steeds met z'n benen door de kap en z'n hoofd omlaag hing, ,,nu we toch kennis met elkaar gemaakt hebben, zou je niet even twee kapotte motorfietsen naar de stad kunnen brengen?" „Als je maar betaalt! Natuurlijk!" antwoordde de chauffeur. „Topt" zei Pieter. 88. De chauffeur hielp Pieter weer op de begane grond en liet de auto keren. De beide motorfietsen werden bpvenop de half verscheurde kap gelegd, Pieter en Jodocus wisselden een vluchtige handdruk met de boer, klommen achterin de auto en lever den een kwartier later de motorfietsen weer aan den motorhandelaar af ter reparatie. Volgende week komen we ze halen!" zei Pieter ,,en dan mag er geen sikkepitje aan mankeren 1" Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Drie-tal: te Scheveaid-ngen (vac.-A. Offe- ringa) dr A. F. N. Lekkerkerker te Loosdui- men; dr A. Steenbeek te Twello en ds J. Ter- stjeege te Lobiith. Beroepen: te Brielile Ov»c.-J. v. Noort) C. L. Spijkerboer te Souburg; te Ma-asbrach-t (voor de Raad dier Varende Gemeente en als sdhiippersipred.) cand. J. Bronsgeest te Lei den; te Oosthem J. Steenlhruizen te Dinxpenlo. Aangenomen: naar Breda A. H. Knotbnie- rus te Berldkum; naar Utrecht (pred. in alg. dienst voor „De Rank") P. J. Rosca-m Atotoing aldaar; de ben. tot ïuii-p-perd. te Genderen cand J. J. Moll te Utrecht. Bedankt: voor Eist (U.) H. A. Leen mans te IJsselanuiden; voor s-Gravenland' J. N. de Ruiter te Smeek. Geref. Kerken. Beroepen: te Delft (miss.-pred.) A. de Bruin te Driebergen; te Muiden W. Faber te Hoogeveen; te Ottoland J. v. d. Berg, cand. te Rotterdam; te Sybrandeburen cand. P. Rriemersma te Amsterdam. Bedankt: voor Buitenpost (vae.-P. v. Til) en voor Onstwedde A. Brink te Blija; voor Seliingen en voor Workum W. P. J. Zwerver te Kijken. Geref. Kerken naar art. 31 K.O. Beroepen: te Zevenaar cand. H. Amelihk te De Bilt. Bedankt: voor IJrnudden J. Meester te Brou-w ershaven Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te Murmerwoude D. Biesma te Drogetham; te O.-Beijerland K. G. van Sme den te Groningen. Bedankt: voor Nieuw-Vennep A. Zwiep te Um-uid-en. Geref. Gemeenten. Beroepen,te Lisse cand. M. v. d. Ketterij te Rotterdam. Bedankt: voor Dinteloord Chr. v. Dam, oantd. te Gouda. Doopsgez. Broederschap. Aangenomen: naar Joure A. G. v. Golse, prop. te Leiden. Bedankt: voor IJlst en voor St. Anna- paroöhie A. G. v. Gillse. Vóór en tegen de parlemen taire enquête Naar het Londense regeringsbeleid In het Voorlopig Verslag der Tweede Kaaner over het voorstel-van der Goes van Naters om een enquête te houden naar het beleid der Londense Regering is door verschillende leden gevraagd, welke voordelen de voorsteller van de enquête verwacht. Zij zagen ook nade len, wanneer er dingen zouden worden gepubliceerd, die de reputatie van de Londense Kabinetten kunnen schaden. In elk geval zal moeten worden nagegaan of de voordelen opwegen tegen de na delen, waaronder ook vallen de buiten gewoon grote moeiten, tijdverlies en on kosten. Voorts wondt gevraagd of het niet no dig is, de enquête eventueel te beperken tot een klein aantal scherp omlijnde punten. Algemeen is men van oordeel, dat een termijn van 1 jaar te kort is voor het uitgebreide onderzoek, terwijl de aaii- dacht er op wordt gevestigd, dat het no dig is, de enquête uit te breiden over de periode van het na-oorlogse kabinet Schermerhorn-Drees, toen de normale Staten-Generaal nog niet functaonneer- den. Voorzichtigheid wordt aanbevolen bij de publicatie van het rapport in 1948, wanneer het 50-jarig Regeringsjubileum van H.M. de Koningin en het feit, dat 300 jaar geleden de vrede van Munster gesloten werd, zal worden herdacht, zo dat alles, wat de demonstratie van na tionale eenheid kan verstoren, moet wor den verhinderd. Lieftinck mag nog één jaar alleen geldzuiveren Daarna zal Volksvertegenwoordiging haar woord spreken (Van onze Parlementsredacteur.) Zonder hoofdelijke stemming ver lengde de Tweede Kamer gisteravond de machtiging aan minister Lieftinck om voorschriften te geven ter afwikke ling van de geldzuivering. Deze mach tiging geldt voor 1 jaar, terwijl, door overname door de bewindsman van een amendement-Teulings (K.V.P.), binnen dit jaar een voorstel van wet tot defini tieve afsluiting van de geldzuivering moet worden aanhangig gemaakt. Dit amendement sloot volkomen aan bij het betoog van mr de Wilde (a.-r.), die met klem betoogde, dat een zo in het volksleven ingrijpende kwestie als de geldzuivering niet buiten de Staten- Generaal om behoorde te geschieden, al was de opzet van het systeem zonder de Volksvertegenwoordiging om tot stand gekomen, omdat er in 1945 nog geen parlement was. Een redenering, waarbij zich ook de heren Bierema (Vrijh.) en Hofstra (Arb.) aansloten, terwijl de heer v. d. Feltz (C.-H.) eigenlijk liever de machtiging met slechts een half jaar verlengd wenste te zien. Verschillende sprekers bepleitten voorts soepeler maatregelen ten behoeve van de kleine spaarders. VERSTEVIGING VAN DE BAND DER LUTH. KERKEN. Op de wereldconferentie van Luth. kerken te Lund (Zweden) werd beslo ten nieuwe statuten aan. te nemen, die de Luth. kerken tot een volledige een heid inzake gemeenschappelijke belan gen zullen samenbinden. Te Genève zal een secretariaat worden opgericht De Zweedse theoloog prof. Anders Nygren werd voor 5 jaren tot voorzitter van de wereldbond gekozen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2