Sport en Wedstrijden Wat er in de omliggende plaatsen voorviel Amerika's kruistocht tegen het communisme OTKTJWE LE1DSCHE COURAN1 0 WOENSDAG, 9 JULI 194T DE WEDSTRIJDINDELING VOOR HET INTERN. POLITIE ZEVEN LANDEN TOURNOOL De wedstrijdindeling voor het van 19 t.m. 23 Augustus a.s. te houden 7 landen tournooi ziet er als volgt uit: Dinsdag 19 Augustus 6 n.m. Vlaggen- parade op het U.V.S. terrein, gevolgd door een ere voetbalwedstrijd tussen het Engelse politie-elftal en de Volewijckers. Woensdag 20 Augustus, 11 u. v.m. schermwedstrijden in „Amicitia" aan de Sluisstr., waaraan deelnemen Frankrijk, Luxemburg, Zweden en Nederland, 's Avonds voetbalwedstrijden op het U. V.S.-terrein. Na loting komen de volgende landen tegen elkaar A. BelgiëFrankrijk; B Nederland—Luxemburg; C Zweden Zwitserland. Engeland vrijgeloot. Donderdag 21 Augustus, vervolg van het voetbaltournooi. Dan worden ge speeld Engelandverliezer A (door lo ting vastgesteld uit de 3 verliezers van de wedstrijden A, B en C). Dan volgt de demi-finale en wel: E. winnaar Awin naar B; F. winnaar Cwinnaar D. Op Vrijdag 22 Augustus wordt ge speeld G: verliezer Bverliezer C om de 4e prijs. H: Verliezer Everliezer F om de 3e prijs; tenslotte de finale I: winnaar E winnaar F om de le en 2e prijs. Zaterdag, 23 Augustus worden om 2 uur op het hoofdterrein van de Leidse Hout de Nat. Ruiter wedstrijden gehouden, waaraan deelnemen de politieruiters uit A'dam, Groningen, R'dam, Den Haag en de Rijkspolitie. Muzikale medewerking verleent het stafmuziekcorps van de A'damse Politie. H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard hebben toegezegd de wedstrij den te bezoeken. WATERPOLO. DE ZIJL I—DE GOUWE I (2—3) Ondanks het feit, dat de bezoekers met drie invallers verschenen, bleek de Zijl, mede door slecht plaatsen niiet bij machte deze wedstrijd te winnen. Aanvankelijk had de thuisclub er zin in en het was Prevoo die de score opende 10. Alles werd door de thuisclub nu op de aanval gezet en juist daardoor kon de Gouwe door snel opzwemmen de gelijkmaker scoren 11. Na rust een zevental van de Zijl zonder zelfvertrouwen, met als resultaat een snel verplaatsen van de tegenpartij en. twee goede doelpunten van Brouwer 13. Ondanks deze tegenslag bleef de thuis club in de meerderheid, maar was slecht plaatsen oorzaak, dat doelpunten uitble ven. Eindelijk enkele seconden voor tijd gelukte het Blansjaar de achterstand te verkleinen, maar was de tijd te kort om nog minstens een gelijk spel uit het vuur te slepen. Met wat meer overleg had deze wed strijd zeker niet verloren behoeven te worden en zal de Zijl zeker meer aan dacht moeten schenken aan de verdedi ging, ook al gaat het in het begin nog zo goed. Sanders bracht de stand op 20 en nadat de H.V.G.B. een dotje van een kans had gemist, kreeg Sanders nogmaals die bal vrij en bracht hij de stand op 30- DE ZIJL-ADSPIRANTEN A—DE ZIJL- ADSPIRANTEN B (2—4) Reeds dadelijk na het begin is de zwakke broeder" er geheel in en met de regelmaat van een uurwerk komt de B- ploeg met 03 voor. Wel weet de A-ploeg zich na rust enigszins te herstellen, ech ter is de achterstand te groot geworden om te kunnen zegevieren. Met 24 ble ven de B-adspiraniten in de meerderheid! A.Z.C.Alphen. Het eerste zevental van de A.Z.C.-dames speelt Woensdagavond in Alp hens Zwem bad tegen Boskoop 1. A.Z.C. 3 heren ont vangt O.Z.V. 3. L.Z.C. IHaarlem I Morgenavond wordt in „de Zijil" de belangrijke waterpolo-wedstrijd gespeeld tussen L.Z.C. I en Haarlem I. Beide ploegen staan met een gelijk aantal pun ten aan de kop, hoewel het doelgemid- delde van L.Z.C. iets beter is. Vooraf wordt gespeeld L.Z.C. IIHaarlem II. UITBREIDING PHILIPS-CONCERN IN NOORD-AMERIKA. De North American Philips Co. heeft een nieuw betonnen fabrieksgebouw te Mo un tv er non (New-York) gekocht, zulks met het oog op de verwachte toename van de binnenlandse en exportverkopen VERGASSERS VAN KRANKZINNIGEN VEROORDEELD. Het Dresdner gerehtshof heeft dezer dagen uitspraak gedaan in de zaak van de moord op 15.000 krankzinnigen in de inrichting Sonnestedn (Saksen) Vier der beklaagden kregen de doodstraf, de ove rige 8 gevangenisstraffen van 3 jaar tot levenslang. I N ENKELE REGELS De E.V.C. heeft gisteren 'n bedrijfs- commissie ingesteld voor het opnemen van contact met de werknemers, inzake de R'damse sleepbootstaking. Te Vlaardingen arriveert binnenkort het Noorse tankschip „Vinga" met 1000 ton walvistraan aan boord, bestemd voor België. De motor-strandreddingboot „Abra ham Fock" is gisteren om half drie van Hollum (Ameland) uitgevaren op de noodseinen van een nog onbekend jacht. DE ZIJL H H. V. G. B. Hl (3—0) Een wedstrijd, waarin de thuisclub steeds sterker was. Vele fraaie schoten van Arbouw, Lepelaar en van Weizen hadiden een beter lot verdiend. Nadat H. V. G. B. nog lang de score wist blank te houden, kon Arbouw met een goede doorslagbal de stand op 10 brengen. Ook in de tweede helft was de strijd geheel voor de Zijl. Goed opzwemmen van ambten ingesteld. Tot ouderlingen zijn ALPHEN AAN DE RIJN. Zoals bekend, weid in een vorige raadszitting besloten, niet opnieuw de rondvraag in te voeren. Wel wezen B. en W. er op, dat de raad het recht heeft tot schriftelijke vragenstelling, waarvan de beantwoording desgewenst schriftelijk en voor publiciteit vatbaar geschieden kan. De Aarlanderveense afgevaardigde, de heer Honout, heeft nu gevraagd, of, voor dat tot woningbouw te Aarlanderveen aan de Kerkvaartsweg kan worden over gegaan,. voor die omgeving een uitbrei dingsplan tot stand moet komen, dat alle instanties moet passeren en of als gevolg daarvan deze woningbouw in 1947 nog wel zal kunnen plaats vinden. Het antwoord van B. en W. is: 1. In derdaad is een partiëel uitbreidingsplan voor het bewuste gedeelte van de Kerk vaartsweg vereist; 2. dit partiële plan, waaraan gearbeid wordt, zal, naar het zich laat aanzien, binnenkort in onitwerp gereed komen; 3. dit plan zal inderdaad de goedkeuring moeten verkrijgen van verschillende instanties; 4. vooral met het oog op het sub. 3 vermelde is niet te verwachten, dat nog in 1947 met de voor genomen bouw kan worden begonnen. Onze plaatsgenoot, de heer A. van Beek, de reeds geruimen tijd zich belast zag met de leiding van de distributie kring Alphen a. d. Rijn, is thans benoemd tot directeur van deze kring. In het Verenigingsgebouw aan de Julianastraat werd een bijeenkomst ge houden van de afdeling „Rijnstreek" van de Vereniging van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen. Als spreker trad op dr E. J. Slijper, doctor in de biologie aan het Veterinair Anatomisch Instituut te Utrecht. Deze heeft de eerste walvis vangst met de „Willem Barendsz" mee gemaakt en sprak over „Walvissen en walvisvangst". Dr Slijper bleek een zeer prettig causeur te zijn en het was voor de vrij talrijke aanwezigen een heel pret tige en leerrijke vergadering. Na de middagdienst van Zondag j.l. van de Geref. Kerk (art. 31 K.O.) zijn de gekozen de heren S. J. Koning en W. van der Mark, tot diaken de heer P. J. Nieuw- Land. Onder de acht jonge mensen, die dezer dagen in een ongedwongen samen zijn met H.M. de Koningin van gedachten hebben gewisseld over wat er omgaat in de Nederlandse jongerenwereld en hoe die jongeren zich voorbereiden op hun taak, bevond zich ook onze plaatsgenoot de heer Thijs Booij Czn, Op advies van de commissie van bij stand voor het grondbedrijf stellen B. en W. de raad voor te besluiten tot aankoop van de volgende eigendommen in de ge meente Oudshoorn: I. de percelen wei land, tuingrond, bouwgrond, erf en weg met de zich daarop bevindende op stallen-, ter gezamenlijke grootte van 13.313 HA, eigendom van de heer B. Rappe te Leiden voor f 45.000; H. de per celen weiland, boomgaard, weg en erf, met cue zich daarop bevindende opstallen, ter gezamenlijke grootte van 38.911 H.A., eigendom van D. van den Berg c.s. te Rot terdam voor f 55.000; III. die percelen wei land ter gezamenlijke grootte van 35.179 H.A., eigendom van de heer J. C. van Eek te Leiden. Voor de verwezenlijking van het uitbreidingsplan- in het gemeemtedeel Oudshoorn zijn deze aankopen noodza kelijk. BENTHUIZEN Uitreiking bonkaarten voor zware ar beid voor de 9e en 10e periode en uitreiking rantsoenbonnen zeep voor vuile arbeid ge schieden te Benthuizen in het Café van A. v. Staalduinen op Dinsdag 22 Juli. Aan vraagformulieren dienen tijdig te worden ingeleverd. KATWIJK De bouw- en restauratiecommissie heeft de gemeenten Katwijk aan Zee, Kat wijk a. d. Rijn en Voorschoten opgedragen de zorg voor de te adopteren gemeente Valkenburg. Het is de bedoeling, dat een commissie uit elk der drie genoemde gemeenten spoe dig een samenspreking zal hebben met ver tegenwoordigers uit de gemeente Valken burg. Dit is daarom van zo groot belang, Het volk rijp gemaakt voor de gedachte aan nieuwe oorlog Men kan geen krant opslaan in Ame rika zonder te stuiten op een anti-com munistisch of anti-Russisch artikel en in elk gesprek, dat ik met een Amerikaan voerde, werd 't onderwerp communisme in de een of andere vorm aangeroerd. De belangstelling voor het communisme lijkt ons Nederlanders enigszins over dreven, gezien het aantal van 70.000 ac tieve communisten dat Amerika op 140 millioen inwoners telt; dit 'aantal is zelfs belachelijk klein, wanneer men het ver gelijkt met dat van West-Europa, waar niet minder dan 11.300.000 actieve com munisten zijn. En toch is het communis me binnen en buiten de grenzen van de Ver. Staten voor de Amerikanen een dagelijks wederkerend onderwerp van gesprek. Problemen tegenover tevredenheid. Op „Memorial Day" na de oorlog in Nederland bekend als klaprozendag sprak een leidende figuur in de staat Ohio in de plaats waar ik die dag lo geerde ook over de gevaren van het communisme. Hij achtte het noodzake lijk, dat iedere Amerikaan het commu nisme bestreed. Ik veronderstel, gerekend naar de geringe interesse van zijn toe hoorders, dat men het wel geloofde. Wel praat men veel over het commu nistische gevaar en men zet er een be denkelijk gezicht bij, maar de mensen hebben het zo best, ze zijn zo tevreden met zichzelf, met Amerika en alles, wat het leven biedt, dat zij doorgaans den ken: het zal wel goed komen. Voor hen is de kwestie van het communisme van een ver afgelegen werkelijkheid, die men zo snel mogelijk moet vergeten. Een Amerikaan vindt het doorgaans niet aar dig met zulke grote problemen gecon fronteerd te worden. Bijna niemand windt er doekjes om, dat World War III een feit zal worden zodra Rusland Amerika „aan" kan. Vooral de gedachte, dat de tijd niet ver verwij derd is, dat Rusland de atoombom zal kunnen gebruiken, veroorzaakt onrust. De Amerikanen vrezen, dat het door hen gecreëerde monster zich tegen hen zal keren, zoals eens het monster van Fran kenstein zich tegen zijn maker keerde. Gevaar. Het moment van de innerlijke zelf rechtvaardiging van een oorlog is er dus al. Zo schrijft een Russische vrouw, echt genote van een Russische diplomaat in Liberty waarom zij niet naar Rusland wil terugkeren. Zij wil niet, dait haar kinderen aan de physieke en morele dwang van het Sowj et-systeem worden onderworpen. Een journalist won de be kende Pulitzer-prijs voor verslaggevers met zijn artikelen over de infiltratie van het communisme in Amerika. Steeds wordt er de nadruk op gelegd, dat de heilige Amerikaanse democratie in ge vaar wordt gebracht door het commu nisme. Daarbij komt, dat bij grote groe pen Amerikanen gemakkelijk een soort kruistochtmentaliteit is te wekken. Bij de Quakers uit zich dat in een bewonde renswaardige steun aan hen, die weer loos het slachtoffer zijn geworden van de wereldramp o.a. in Duitsland, maar an derzijds uit zich dat ook in een missie besef (een Save-the-World complex), dat overal op de bres wil staan voor de de mocratie en nu in Rusland een goede tegenspeler gevonden heeft. Dat echter in de onderstaande uitlatingen materiële belangen van Amerika een woordje mee spreken behoeft geen betoog. De gebeurtenissen in Hongarije hebben pennen en monden in hevige beroering gebracht. Truman noemt Ruslands aggres- sie door infiltratie ronduit een ernstig vergrijp en Amerika beschouwt de Rus sische actie in Hongarije een schending van de overeenkomst van Jalta Heksenjacht. Uitvoerig wordt het Amerikaanse pu bliek ingelicht over deze actie en over de houding van de leden van het Hon gaarse diplomatieke corps in Washington. Amerika heeft tot nu toe slechts mon deling en schriftelijk tegen de actie ge protesteerd. Men verwacht van deze pro testen weinig resultaat voor wat betreft de situatie in Hongarije, doch men hoopt, dat ze Rusland zullen weerhouden van verdere stappen in Oost- en Centraal- Europa en dat Rusland de illusie zal opgeven, dat Amerika constant een hou ding van non-interventie zal aannemen. Misschien vergaat het de Russen echter als vele Amerikaanse burgers, die op den duur immuun bleken voor vette koppen over de gehele breedte van de krant, die hun gevoel voor verhoudingen afstomp ten. Het gevolg van al deze dingen is ge weest, dat er in Amerika een ware hek senjacht op communisten is begonnen, die inzette kort nadat de beruchte So- wjet spdonnage-affaire in Canada uit de doeken werd gedaan, die een sprekende waarschuwing heette te zijn voor de ge varen, waaraan ook Amerika bloot stond. De commentaren in de pers hebben de Amerikanen bijzonder kopschuw ge maakt voor de communisten en het com munisme binnen eigen grenzen. In rege ringskringen is gesproken over de wen selijkheid het communisme onwettig te verklaren, dat dit niet geschied is komt niet zozeer voort uit democratische prin cipes, maar wel uit het feit, dat een Voly-ball wedstrijden tussen „Aspasia" en „Jahn" „Aspasia H" en ,,Jahn I" winnaars Reeds eerder hadden teams van ae gymnastiekver. „Aspasia' 'te Koudekerk en de Ohr. Gymn. Ver. „Jahn" te Leiden elkaar in voly-ball-wedstrijden ontmoet. Gisteravond werd de returnwedstrijd te Koudekerkgespeeld. Allereerst speelden de reserveteams. „Jahn" nam een 02 voorsprong, maar toen ging het in de ploeg geweldig ram melen. Al spoedig werd het 52 voor ..Aspasia" en de eerste set ging voor „Jahn" met 157 verloren. In de tweede set waren de rollen omge keerd en verloor „Aspasia" met 815. Van alles was dus nog mogelijk. Weer nam „Jahn" een 02 voorsprong, „Aspasia" liep echter in en verdiende door beter ploegverband tenslotte tenvolle de 159 overwinning. Voor ..Aspasia" kwamen uit de heren R. Harskamp, H. Bijsterbos, A. v. d. Hey- den, W. Dool, W. de Brave en J- v. Bui tenen en voor „Jahn" de dames T. v. Po- lanen-Stikkelorum, C. Kuyl en de heren G. de Knegt, F. Knaap, C. Kouwe en G. v. Eek. Vervolgens kwamen de eerste teams binnen de lijnen, t.w. voor ..Aspasia" de heren P. Brommers, L. Dorpaal, L. v. Vliet, K. v. Vliet, J. v. Egmond en G. de Wit en voor „Jahn" de heren W. v. Pola- nen, D. Bontje, A. Neuteboom, K. Groene- weg, G. Groeneweg en G. Selier. ,,Jahn" nam de strijd aanvankelijk veel te gemakkelijk op en verloor de eerste set met 155. Herstel was merkbaar in de tweede set, die met 515 werd gewon nen. In de derde set nam „Aspasia" vrij gemakkelijk een 60 voorsprong en toen eerst werd „Jahn" wakker geschud. Het werd 88 en 1212, maar toen ook bin nen enkele minuten 1215 voor de be zoekers. De heer J. Brückner, de man die de touwtjes in handen had, was de beste man van het „veld". Het waren wedstrij den, die voor herhaling vatbaar zijn. omdat deze hulpactie over een tijdsverloop van enkele jaren zal lopen. Zondag j.l. is de eerste collecte in de kerken gehouden. Teneinde die gevolgen van een ver traagde uitreiking van toewijzingen te voorkomen, wordt ieder, die voor de ver warming van inrichting, kantoor, werk plaats e.d. in de as. winter nog geen aan vraagformulier MD 39306 bij de plaat selijke diistributieddenst indiende, in zijn eigen belang aangeraden, dit thans ter stond te doen.. Het formulier MD 39306 is bij de distributiedienst verkrijgbaar Deze mededeling geldt voor de plaatsen Katwijk, Rijnsbung en Valkenburg. KATWIJK AAN ZEE Zondag 20 Juli a.s. hoopt ds Bouma van Arnhem in de middagdienst zich aan de Ned. Herv. Gemeente te verbinden. Als bevestiger zal optreden ds R. P. A. Rut gers, emerituspredikant alhier. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Herv. school te Oegstgeest (Endegeesterweg) is benoemd de heer J. Blankert. De volgende leerlingen van de Chr. Mulo-school zijn geslaagd voor het Mulo examen: diploma A en B: A Blansjaar en F v Egmond; diploma A: M Haasnoot. Morgenavond om half acht zal voor de Cer. Gemeente spreken ds L. Rijksen te Léiden. Op de buitengewone alg. vergade ring van de „Rotterdamsche Bankvereeni- ging" zal worden voorgesteld de naam te^ veranderen in „Rotterdamsche Bank N.V.". verbod van de communistische partij- on dergrondse actie in de hand zou werken, hetgeen ernstiger zou zijn dan open-bare actie. Trouwens, in Amerika wordt men gauw voor communist uitgekreten; een brave democratische socialist uit ons land is in Amerikaanse ogen reeds een ver dacht persoon. Wantrouwen en vrees. De zeer vriendschappelijke begroeting tussen de Amerikaanse en Russische mi litairen in April 1945 ergens in Duits land, nadat zij hun gemeenschappelijke vijand hadden klein gekregen, is geen symbool gebleven van vriendschappelijke betrekkingen tussen de beide landen. In Amerika wordt nu vrij algemeen ronduit als een der noodlottigste fouten in de Amerikaanse geschiedenis beschouwd dat de Ver. Staten in 1941 Rusland begon te behandelen als een vredelievende demo cratie i-nplaats van a-ls een totalitaire ty- rannie die er op uit is de wereld te ver overen. President Roosevelt wordt nu aange wezen als de man die Stalin de vinger gaf en daarna de hand niet kon weige ren. Misschien was diezelfde Roosevelt de man geweesi die de nu met de dag slechter wordende betrekkingen tussen de Ver. Staten en Sowjet-Rusland had kunnen verbeteren. Hij was een man, die het vertrouwen had, maar niettemin een krachtige Amerikaanse figuur was. Op het ogenblik zijn wantrouwen en vrees de leermeesters van de Amerikanen en deze leermeesters hebben nog nooit veel goeds onderwezen. De consequentie van de houding van de Amerikaanse pers die natuurlijk niet kan blijven stilstaan bij voortdurende constateringen van kwade trouw bij de wederpartij, is in sommige bladen reeds getrokken, n.l. oorlog. Zo'n vaart zal het waarschijnlijk wel niet lopen. Voor een oorlog zijn nog altijd twee tegenstanders nodig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 6