Verstaan de banketbakkerspatroons hun taak Vertrouwen maakt goede soc. arbeid mogelijk llifiofen Dienst genomen bij S.S., doch nooit gevochten n'kutve leidsche courant WOENSDAG, 9 JULI 19#» Stadsnieuws T. A. V. DE OPLEIDING DER LEERLINGEN? De afdeling Leiden van de Ned. Ban ketbak keTSvereniginig hield in „Het Gul den Vlies" een vergadering, waarin door de heer J. M. Lent ink, inspecteur bij de Ver. tot bevordering van vakopleiding in het banketbakkersbedrijf, een belangwek kend onderwerp aan de orde is gesteld. Met het oog op de grote onbekendheid, welke blijkt te bestaan betreffende de opleiding volgens het leerlingenstelsel, gaf spr. erige essentiële aanwijzingen. Het wettelijk leerling-stelsel beoogt de vakopleiding in de werkplaats, dus onder leiding van de patroon, aldus begon de heer Lentink zijn referaat. Een vereni ging of stichting vraagt de goedkeuring van de minister. Deze organisatie gaat overeenkomsten aan met de patroons en de ouders van jongelui, die banketbak ker willen worden. Om te worden opgeleid tot dit vak moet de betrokken cand'idaat behoorlijk onder wijs genoten^ hebben om met vrucht ook het onderricht in de theoretische vakken te kunnen volger.. Hij moet bovendien een verklaring overleggen van zijn huisr dokter, waaruit blijkt, dat lichamelijk geen bezwaren bestaan om hem voor het gekozen vak bekwaam te maken. Het onderwijs, dat de leerling gevolgd heeft, dient te worden getest volgens zijn rap portboekje, waarbij in ieder geval de hoofdvakken lager onderwijs voldoende moeten zijn. Wanneer de praetisehe opleiding in de werkplaats zal geschieden, is het nood zakelijk, dat de patroon als hoofdleraar zal optreden. Hij is verantwoordelijk, dat alle aandacht wordt besteed aan de werk zaamheden van de leerling, hetzij dat de patroon persoonlijk de Leiding ter hand neemt of dat hij een goed vakman uit zijn personeel hiermede belast. Men dient zioh te overtuigen of de betreffende patroon werkelijk geschikt is voor deze opleiding, niet alleen wat eigen bekwaam heid betreft, maar tevens of de geschikt heid aanwezig is om met tact en geduld de leerling te onderwijzen. Waar de Leerling de hoofdopleiding in de werkplaats ontvangt, zal hij echter de theoretische vakken, die voor de banket bakker van belang zijn, buiten de werk plaats moeten ontvangen in de dichtst bijzijnde vakschool of een cursus moeten volgen vanwege de V.B.O.B. Voor het volgen van dit onderwijs, alsmede het godsdienstonderwijs en de handelsavond school ter verkrijging diploma handels kennis voor de middenstand zal de patroon hem in de gelegenheid dienen te stellen. Voorzover zulks mogelijk is, oefent de patroon ook controle uit op het theoretisch onderwijs. De patroon is ver plicht tijdens de arbeidsuren toegang te verlenen aan een vanwege de V.B.O.B. aangesteld controleur op het leerling wezen. Van groot belang, aldus ging spr. ver der, is de werkplaats, waar de leerling zijn opleiding zal ontvangen. Dit behoort een behoorlijk ingerichte bakkerij te zijn, liefst voorzien van moderne machines. Tevens moetem in deze bakkerij ver schillende onderdelen van het vak voor komen, opdat de leerling gelegenheid wordt geboden zich in deze diverse werkzaamheden te bekwamen. Zaken, waar men zich bepaalt tot het vervaar digen van slechts enkele producten der banketbakkerij, kunnen dus niet in aan merking komen. Tussen de patroon^ de leerling en de ouders of verzorgers van de leerling, als mede tussen de V.B.O.B. wordt een over eenkomst gesloten, waarin verwerkt de bepalingen als aangegeven in de Nijver heidsonderwijswet. Het is zaak, dat deze overeenkomst stipt wordt nagekomen. Het eventueel toekennen van salaris wordt door de patroon in overleg met de V.B.O.B. geregeld, met inachtneming van de bindende regeling van lonen in het banketb akkersbedr ij f Omdat in ruime mate gebruik wordt gemaakt van de opleiding in de werk plaats is het nodig, dat de V.B.O.B. een controleur benoemt, die tot taak heeft, om in de verschillende plaatsen na te gaan of het onderwijs, zowel theoretisch als praotisch naar behoren wordt gege ven. Deze controleur kan aangesteld wor den, nadat de goedkeuring door het be trokken ministerie gegeven is. Van al zijn bevindingen brengt hij rapport uit aan de Vereniging en, wanneer dit gewenst wordt, aan de autoriteiten van het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten er We tenschappen. Het is niet zozeer de bedoeling, dat de V.B.O.B. de patroon een willekeurige leerling zendt of dat de leerling een patroon wordt opgedrongen. Met volledig overleg en wederzijds goedvinden wordt gewerkt. Een patroon, die reeds een leer ling heeft, kan deze laten inschrijven. Een vader, die zijn zoon gaarne bij een bepaalde patroon geplaatst ziet, kan dit verzoeken. Ook voor de theoretische les sen wil de V.B.O.B. bemiddelend optre den. In het slot van zijn betoog deed spr. een dringend beroep op alle patroons om de belangen van de banketbakkerij in het algemeen te behartigen en ernst te maken met de opleiding van de nieuwe leerlin gen. Na deze inleiding volgde een levendige ged achten wi sseling. Prinses Juliana en Prins Bernhard bezoeken de Sleutelstad Ter gelegenheid van het Internat. Politie Sport tournooi. Zoals wij reeds eniigie tijd' geleden meld den, zullen van 19 t.m. 23 Augustus in Ledden de Politiemannen van Frankrijk, Luxemburg, Zweden en Nederland1 elkaar op sportieve wijze bekampen in een groot to urnooi, dat o.m. voetbal-, scherm- en ruiterwedstrijden omvat. Naar thans bekend wordt, hebben HJC.H. Prinses Juliana en Z.KJï. Prins Bernhard toegezegd deze wedstrijden te bezoeken. Waarschijnlijk valt dlit bezoek op Zaterdag 23 Augustus, wanneer in de Leidse Hout de Nationale ruiterwedistrij- den zullen worden gehouden. (Zie voorts onder Sport en Wedstrijden) HAAGSE GERECHTSHOF. Wegens misdrijf tegen de distributie- wetten was G. W., te Alphen aan de Rijn, door de politierechter veroordeeld tot gevangenisstraf, van welk vonnis ver dachte in hoger beroep kwam bij het Hof. Dit heeft arrest gewezen, en de ge vangenisstraf voorwaardelijk opgelegd met een proeftijd van drie jaar UVIOLAN zonnebrand crème een wetenschappelijk opgebouwd product me! kruim, vttvrü, af waskaar, uilig door hchtfilurs, kul de huid. ZONNEBRAND CRÈME f 1.1} f N.V. Koninklijk. Pharm.ceutische F.briekcn rib BROCADESSTHEEMAN PHARMACIA JAARVERGADERING VAN DE CHR. METAALBEWERKERS Gisteravond werd in gebouw „Prediker" de 44ste jaarvergadering van de afdeling Leiden van de Chr. Metaalbewerkersbond gehouden. Het belangrijkste punt van de agenda was wel de rede van de secretaris van het hoofdbestuur, de heer J. van den Burg, over het onderwerp „Vertrouwen". Aller eerst bood spr zijn hartelijke gelukwensen aan er dankte de leden voor de verrichte arbeid. De heer Van den Burg ving zijn referaat aan met er op te wijzen, dat ver trouwen een belangrijk levensbestanddeel is, dat we niet kunnen uitschakelen. Om trouw te bezitten hebben wij geduld en moed nodig; het komt er immers op aan, dat wij vol blijven houden. Bovendien zijn er tal van moeilijkheden, die tot gevolg kunnen hebben, dat we het bijltje er bij neerleggen. Vertrouwen kan zich uiten in allerlei vor men. Als eerste noemde spr. het zelfver trouwen (niet de belangrijkste vorm}, dat wij vast dienen te houden bij het uitvoeren van onze levenstaak. In dit verbahd waar schuwde de referent voor de dTang naar intellectualisme, welke meestal samen gaat met een zekere verachting voor het handen werk. Hieruit ontspruit vaak een verkeerde levenshouding, met miskenning van de wetenschap, dat het voor het levensgeluk van de mens van het allergrootste belang is, dat hij voldoening in zijn werk vindt. De huidige tijd heeft echter ook duidelijk be wezen, dat een misplaatst zelfvertrouwen leiden kan tot verschrikkingen. Een hogere vorm van vertrouwen is dat in de medemens. In alle levensverhoudingen, die zich dagelijks voordoen, kunnen wij daar niet buiten. Vertrouwen in de Rege ring is eveneens noodzakelijk, ook wan neer wij denken: Wat doet men in Den Haag dat toch weer verkeerd. Dit vertrou wen valt eerst weg, als onomstotelijk vast staat, dat 't recht met voeten getreden wordt. Dan hebben de sluimerende krachten ons volksleven ons vertrouwen ook ruime mate nodig; zij kunnen het herstel en de opbouw ten zeerste bespoedigen. Bij dit alles mag niet uit het oog verloren wor den, dat de Regering voor een schier boven, menselijke taak staat. Wij hebben lang niet voldoende inzicht in de grootte van de ver woestingen. Wanneer wij gezamenlijk ar beiden, bestaat er een redelijke kans, dat ons volksbestaan zich volledig herstellen zal. Het vertrouwen in God is toch de hoog ste vorm. In Zijn leiding in ons persoonlijk- HAAGSE POLITIERECHTER De timmerman R. de G. te Leiden had ruiten gestolen, voor welk feit de Officier een maand gevangenisstraf vor derde, omdat verdachte al eerder met de Justitie in aanraking was geweest. De rechter veroordeelde hem tot een week gevangenisstraf. Door W. P. v. d. K. te Leiden was enkele malen wol gekocht van meisjes, terwijl hij beste had kunnen begrijpen dat die wol gestolen was uit de fabriek waar zij werkten. Maar verdachte wist van niets zo verklaarde hij, hetgeen ech ter bij de Officier weinig geloof vond, zodat deze drie maanden gevangenisstraf eiste. De politierechter gaf f 50 boete of 20 dagen hechtenis, en dan voorwaarde lijk twee manden gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. RIJNSBURG. Ds Joh. de Wal, die Zondag a.s. af scheid neemt te Noordbergum, hoopt Zondag 20 Juli zijn intrede te doen bij de Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), na te zijn bevestigd door ds J. van der Schaft, van Delft WARMOND. Geboren: Albertus W, z v C v Velzen en B H Driessen; Maria, d v W v Leuveren en A P Buntsma; Elisabeth H M, d v J L Weyers en E H M Beugelsdijk. Onder trouwd: K H Warburg en P J Swart. Ge huwd: C A v Dijk, 40 j en M C v Leeuwen, 34 j. Overleden: M BeugelsdijkBader, 76 j; M Versluis, 73 j; Th v Kempenvan Kampen, 94 j. en in ons gezinsleven. In geheel ons volk, zowel in maatschappelijk als in staatsver band. Dit vertrouwen beschaamt niet. Daar is niemand, aan wie we ons vertrouwen volledig schenken kunnen. Tegenover het positieve staat het nega tieve wantrouwen. Hoe zal er sprake kun nen zijn van vruchtbaar werk op het sociale erf, wanneer we elkaar niet ver trouwen? Wij staan in felle strijd met de werkgevers en de Regering om wat scheef getrokken is weer recht te maken. Het re sultaat van alle besprekingen zal als basis moeten hebben een nauwe samenwerking. Dan eerst kan er gearbeid worden aan de reconstructie van ons geruïneerde volks bestaan, aldus besloot spr. Deze vergadering stond onder voorzitter schap van de heer P. Barendse, die er in zijn openingswoord de nadruk op legde, dat de Christelijke organisatie een open oog en oor heeft voor de moeilijkheden van deze tijd. Wij mogen de arbeiders, die an dere principes zijn toegedaan, niet aan hun lot overlaten, mits wij ons eigen beginsel niet verzaken. In de loop van de avond bracht de heer W. Veerman de felicitaties over van de Leidse Chr. Besturenbond. Het Mandolinegezelschap en de toneel club „Sempre Avanti" hebben de aanwe zigen nog aangename ogenblikken bezorgd. Dank zij de goede leiding van de heer H. v. d. Broek. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Jacob, z. van G. van der Meij en C. Groenhuijzen; Dina C. Th. M„ d. van F. de Haas en B. J. A. M. Averdieck; Wilhelmina A., d. van C. L. Leijendekker en C. J. van Wensveen; Teuntje, d. van A. van der Meij en A- Verkuil; Hendrik, z. van Y. Kreeft en N. van Dijk; Marcella, d. van A. Schlag- wein en M. Holswilder; Willem, z. van J. Fallaux en M. J. Blok. OVERLEDEN: W. Thoen, 81 j. H. B. Crama. 1 maand. Ik wil er maar mee zeggen Alsjebliefthier is papier, een inktpot en een pen en nu schrijf je maar eens 200 maal: Ik mag niet zonder toestem» ming van school wegblijven!", zo spralc een bars uitziende briggesvan de Rot- terdamse politie tot een dertigtal spijbe- laars, die evgn later, al of niet schuld- bewust, aan het werk togen. Ze waren door heel Rotterdam aangehouden en voorgeleid, in overtreding zijnde tegen de Leerplichtwet, art. 123, sub B, sub C en ingevolge dit artikel blijkbaar gestraft tot het schrijven van strafregels tot een maximum van 200 regels. Nu weet ik niet hoe het jou vroeger is gegaan, maar wanneer ik na het propjesschieten er voor 200 regels aan vast zat, dan ging dat als volgt: 200 maal onder elkaar: Ik, 200 maal onder elkaar mag, 200 maal onder elkaar: niet, 200 maal onder elkaar de verdere opvoed- kundige ontboezemingen van de ge plaagde onderwijzer. Was dit gebeurd dan werd het soms niet al te nette ge schreven stukje werkt meestal voorzien van een inktmop, ingeleverd. Wanneer de gelegenheid zich nogmaals voordeed, dan dacht je niet meer aan die regels, nog minder aan deszélfs opvoedkundige waarde, doch alleen aan de lol, die je had, wanneer je een propje keihard op het hoofd van een schoolkameraad kon mikken. Zo zal het de Rotterdamse spijbelaartjes ook wel vergaan. Ze heb ben alleen geleerd, dat ze een volgend maal moeten oppassen voor rondspeuren de agenten. Dat wil ik maar zeggen. JANTJE VAN LEY DEN» JUBILEUM. De heer Th. C. Stuivenberg, bedrijfs leider bij de N.V. Koekfabriek „De blauwe Arend", Oude Vest 179, hoopt morgen te herdenken, dat hij 25 jaar ge leden bij genoemde firma in dienst trad. Distrïbutievaria Morgen zijn aan de beurt voor het afhalen van levensmiddelenkaarten die gezinnen, Waarvan het hoofd éen stam- kaartaummer heeft van 4950152500. Het kantoor is geopend van 8.3011.45 en Van 1416 uur. Sfeer in 't gezin? De Nieuwe Leidsche" er m, tn/| Niet alleen 't chagrijn van de pijn, Uw rheumatische pijnen met alle gevol gen slopen voortdurend aan Uw hele gestel. Daarom moet ge U er tegen te weer stellen. Met Kruschen Salts. Dui zenden deden dat vóór U en zij zijn trots op de heilzame resultaten die Kru schen hun gaf. Iedere morgen de kleine dosis Kruschen maakt een ander mens van U. De aansporende werking van Kruschen doet Uw bloed sneller stro men; de schadelijke zuren, die zich anders gaan vastzetten, worden mede genomen en verwijderd langs natuur lijke weg. Dat is het geheim van Kru schen en daarom is het ook voor U de remedie om weer helemaal de oude te worden, vief en fit en vrij van pijn. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apothe ker of Drogist. (LM.). BIJ N.S.B.'ERS NIET VEEL INTELLECT AANWEZIG? Zitting Leids Tribunaal. Het waren geen belangrijke zaken, waarvoor het Tribunaal, onder plv. voor zitterschap van mr M. G. A. M. v. d. Kamp. zich gistermorgen geplaatst zag. Er stonden slechts 4 zaken op de rol, waarvan er 3 behandeld zijn, terwijl de laatste werd aangehouden. Allereerst stond terecht de 38-jarige J. P. Bolmeyer uit Nieuwkoop, aan wie ten laste was gelegd het lidmaatschap van de N.S.B. en de hulp-landwacht, ter wijl hij bovendien had deelgenomen aan een kaderkamp der N.S.B. in '43 en groepsleider van Nieuwkoop geweest was. De raadsman, mr Klaassen, voerde ter verdediging aan, dat beschuldigde een zeer sociaal voelend mens was en geen zwarthandel bedreven had. Het milieu, waarin hij was grootgebracht, was wel zeer geschikt om hem ontvankelijk te maken voor de N.S.B.propaganda, die so ciale verbeteringen voorstond. Hij heeft als N.S.B.-ei nooit kwaad gedaan en als hulplandwachter hebben zijn werk zaamheden zich beperkt tot het bewaken vaü dorsmachines, dit op uitdrukkelijk verzoek van de boeren in Nieuwkoop. Mr Klaassen vroeg geen clementie, doch een open en eerlijk oordeel van het Tribu naal over deze wel zeer onbelangrijke zaak. De tweede beschuldigde was de 25-ja- rige W. Hoogedoom uit Zevenhoven, die in '43 vrijwillig was gaan werken in Duitsland en in '44 was toegetreden tot de Waffen S.S., waarbij hij wapens had gedragen en de eed van trouw aan de Führer had afgelegd. Beschuldigde had geen raadsman tot zijn beschikking en wenste er ook geen gebruik van te ma ken, zodat hij zelf z'n verdediging uit sprak, welke hierop neerkwam, dat hij in Duitsland was gaan werken om meer te kunnen verdienen voor z'n moeder. Op een vraag van de pres. bleek, dat het verschil in loon hier in Holland en in Duitsland slechts 7 mark bedragen had, zodat dit zeker niet als een verontschul diging aangevoerd kon worden. Over zijn lidmaatschap van de S.S. zeide besch.» dat hij nooit gevochten had, omdat tij dens zijn opleiding het kamp door de op trekkende Russische troepen bezet werd. Dit doet echter niets af aan het feit, aldus de pres., dat hij dienst heeft geno men bij een vijandelijk leger. Vervolgens versoheen de 38-jarige H. J. Hoogeveen uit Alphen in de beklaagde- bank. Hem werd ten laste gelegd, dat hij in '41 lid geworden was van de N.S.B., had gecolporteerd met Volk en Vader land, in '42 vrijwillig was gaan werken in Duitsland, daar was toegetreden tot de N.S.K.K., als zodanig een militaire oplei ding had genoten, een uniform en wapens had gedragen, en de eed op de Führer had afgelegd. De verdediger, mr C. M. Loef, zeide tot de conclusie gekomen te zijn, dat er bij N.S.B.-ers nu niet bepaald veel intel lect heerste. Wel zeer duidelijk komt dit tot uiting bij deze verdachte, die de con sequenties van zijn daden zeker niet heeft ingezien. Voor de oorlog had ver dachte nooit aan politiek gedaan. Hij was bezweken voor het zoete gefluit van de vogelaar, kennelijk met de bedoeling er zelf sociaal beter van te worden, zonder daarbij een politieke bedoeling gehad te hebben. De beschuldigde heeft nu ruim 15 maanden in een kamp doorgebracht» wat de verdediger ruimschoots voldoende vond voor de gemaakte fout, want meer dan een fout kan men dit toch niet noe men. Mr Loef was er van overtuigd, dat als hijzelf en de leden van het tribunaal voor elke fout die zij maakten, 15 maan den geïnterneerd moesten worden, zij wel zeer lange tijd in een kamp moesten doorbrengen. Het vierde geval, J. L. Bruné uit Alphen, kon niet behandeld worden, aan gezien verd. nog geen raadsman had en hij deze wel wenste te hebben. De zaak werd geschorst. Uitspraak in al deze zaken over dagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4