Onze regering handele vooral niet overijld IDist Zal Zweden zwichten voor de Russische druk? Wat gebeurde er eigenlijk op Zuid-Celebes? NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG, 9 JULI 1947 EEN ERNSTIG WOORD ALS WAARSCHUWING De verklaring welke volgens een Reuterbericht gistermiddag „officiële Nederlandse bronnen" te Batavia hebben afgelegd, namelijk dat de aanvulling, welke de Republikeinen op hun nota hebben gegeven, aanvaard zou zijn, schijnt ons, op zijn best uitermate voor barig. Of het Republikeinse standpunt nu plotseling aanvaardbaar geacht moet wor den, is, voor wat betreft de Regering, niet een kwestie, die enkele vage ..offi ciële Nederlandse bronnen" te Batavia hebben uit te maken, doch daarover zal de Regering zelf hebben te beslissen. Door dergelijke voorbarige uitspraken typische symptomen van het Indische be leid wordt het eigen standpunt der Nederlanders doorbroken. Het is weer een onmiskenbaar geval van zelfaanpra- tën, van autosuggestie, waarvan nog zeer onlangs een woordvoerder van de Com missie-Generaal op zulk een allerbedroe vendste wijze heeft blijk gegeven. Het is trouwens nog zeer de vraag, of de aanvulling op de Republikeinse nota van die aard is, dat alles nu plotseling koek en ei is. De reserves, welke van officiële Nederlandse zijde worden gemaakt, komen ons voor van heel wat steviger makelij te zijn, dan het voorbarig vreugdebetoon van enkele lie den te Batavia, die tegelijk een demili tarisering van alle zones op korte termijn in het uitzicht stelden. De stand van zaken is nu. dat de Repu bliek ten lange leste enkele concessies heeft gedaan. Maar zulks niet heeft ge daan op het heel belangrijke punt van de gemeenschappelijke gendarmerie. Wat het punt van die gemeenschappelijke gen darmerie inhoudt, zetten wij vandaag in een afzonderlijk artikel uiteen. Op dit punt komt de Republiek met een tegen voorstel, - waarin kennelijk de gedachte leeft om de Republiek volkomen heer en meester te doen blijven op eigen terrein. Daarvoor zou misschien nog iets te zeg gen zijn, indien zij waarlijk heer en meester was en zich op eigen terrein een goed huisvader betoonde. De werkelijkheid is anders. Het gevolg as thans alleen, dat de Nederlandse sou- vereiniteit wordt erkend, doch dat daar aan alle feitelijke inhoud wordt ontno men, alsook de mogelijkheid om zich in IS a woorden daden Republiek nodig der (Vervolg van Pag. Ij In dezelfde kringen weigerde men, of ficieel commentaar op de ontwikkeling te geven, vóór de regeringsverklaring zou zijn afgelegd. De kans schijnt groot te zijn, naar wij vernamen, dat de gemeen schappelijke gendarmerie, een noodzake lijk uitvloeisel van het aanvaarden van de interimregering, die uiteraard over een machtsapparaat moet beschikken, een nader punt van overweging zal zijn. Hierbij zal waarschijnlijk overleg ge pleegd worden tussen dr Van Mook, de republiek en vertegenwoordigers van Oost-Indonesië en West-Borneo. De be reidheid van de republiek, thans de over eenkomst van Linggadjati werkelijk na te komen, zal nader uit daden moeten blijken. In regeringskringen acht men het bij presidentieel decreet opheffen van de functies van republikeins gouver neur voor de buitengewesten een gun stig symptoom. Er zullen echter nog meer daden moe ten volgen, bv. het metterdaad toestem ming verlenen aan eigenaars om hun ondernemingen weer in bezit te nemen, het geven van bevelen om aggressieve acties in de demarcatie-gebieden achter wege te laten en het doen ophouden van infiltraties in buiten-republikeinse ge bieden. Pas na bereikte overeenstemming over de gendarmerie zal de interim-regering *met spoed worden samengesteld. DAT het dep. van Econ. Zaken i.v.m. de moeilijkheden bij de turfhandel in Twenthe verklaarde, in geen geval de geldende prijs- voorschriften te zullen verwaarlozen. DAT zijn benoemd tot burgemeester van Spijkenisse en Hekelingen P. J. Bliek te R'dam, contact-officier bij het dept. van Oorlog en van Zevenhoven het Tweede Ka merlid M. P. v. d. Weyden, aldaar. DAT Maandag a.s. 1000 man van het 10e R.-I. uit Haarlem, Utrecht en Limiburg naar de Wieringermeer komen om te hel pen bij het aardappelen-rooien. DAT dr P. J. H. van Ginneken, aftredend directeur van het Instituut voor Rationele Suikerproductie te Bergen op Zoom, is be noemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. DAT de Ned. Dok- en Scheepsbouwanij te A'dam over 1946 op de preferente aandelen 5 en op de gewone aandelen 3 divi dend uitkeert. DAT m. i. v. 16 Juli bij de Incassobank wordt opengesteld de inschrijving op de Emissie N.V. Allan en Co te R'dam groot 750.000, tot de koers van 118 DAT de voorzitter van de Hollandse Club te Philadelphia. G. Nauta, is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. DAT door minister Mansholt een Com missie van Advies is ingesteld inzake de eventuële verplaatsing van de Rijkszuivel- school van Bolsward naar Leeuwarden. DAT tussen Nederland en Tsj echo-Slowa kije besprekingen worden gevoerd voor een grotere invoer van glas, hout en walserij- in ons land. het brengen van orde en rust te doen gelden. Het is volkomen begrijpelijk, dat van officiële Nederlandse zijde thans nog zeer bepaalde reserves worden gemaakt. Te zeggen, dat het Republikeinse stand punt aanvaardbaar is, is nu helaas nog voorbarig en reeds daarom onjuist. De Regering bepale haar standpunt niet overijld en doe haar voordeel met de lessen, welke het verleden der Repu bliek haar zo gul geleerd heeft. ONDERHOUDSPLICHT EN LIJFSDWANG. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, waarbij de mogelijkheid wordt opengesteld, lijfsdwang toe te pas sen tot bevordering van de voldoening van onderhoudsuitkeringen. De beslissing over de toepassing van deze lijfsdwang wordt opgedragen aan de president van de arr.-rechtbank. DREIGENDE STAKING IN FRANSE NUTSBEDRIJVEN. Een staking in de Franse openbare nuts bedrijven, die voor enige tijd door conces sies van de zijde der regering kon worden voorkomen, dreigt thans opnieuw tegen morgen. Het probleem wordt vanavond in een speciale kabinetszitting behandeld. Kruideniers wensen verho ging winstmarges Moties daartoe o.m. aan vier ministers. In verschillende plaatsen komen deze week de kruideniers bijeen, om zich te be raden op de prijzenpolitiek van de Rege ring. Zoals in een deel onzer oplage reeds eerder gemeld, wordt morgen in Den Haag een soortgelijke vergadering gehouden. Gisteren namen Rotterdamse en Amster damse kruideniers een motie aan, waarin de ministers Beel, Lieftinck, Huysmans en Mansholt en de directeur-generaal voor de prijzen, prof. Brouwers, erop worden ge wezen, dat door de prijsbeheersing de brutowinst-marges in de levensmiddelen handel zodanig zijn verminderd, dat een belangrijke verhoging van het winstpercen tage levenskwestie is. Als er geen wijzi gingen worden aangebracht, zal men on mogelijk de verantwoordelijkheid voor een behoorlijke distributie kunnen dragen en een rechtvaardige sociale positie voor hen, die in het bedrijf werkzaam zijn, waar borgen. De omzetbelasting moet voor alle artikelen bij de prijszetting ten volle worden dooflberekend. Vertegenwoordigers van groot- en kleinhandel moeten volledig worden gekend in de Overheidsmaatregelen ten dezen. De motie werd zowel in Rotter dam als in Amsterdam <joor verschillende bonden van grossiers en winkeliers onder tekend. In Amsterdam hadden het groot winkelbedrijf en de coöperaties, hoewel in stemming betuigend, het wenselijk geacht, niet aanwezig te zijn. BEVIN HOUDT NIET VAN HAARKLOVERIJEN Bevin toonde zich gistermiddag tevre den over het verloop van het binnenko men der antwoorden op de uitnodiging tot het bijwonen van de Parijse conferen tie. Hij hield in een rede de deur wijd open voor Rusland, doch wees er even eens op, dat hij geen tijd zou laten ver loren gaan door haarkloverij, waarmede hij kennelijk doelde op de Russische aan val, die na de Parijse conferentie der Grote Drie op hem is gedaan. Zoals reeds in een deel van onze vorige oplage werd vermeld, hebben n<u ook Oostenrijk, Zwit serland en IJsland de uitnodiging aan vaard'; Zwitserland op voorwaarde dat er niet over politieke" zaken zou worden gesproken. Vandaag zal in de meeste an; diere landen de knoop wooden doorge hakt. Gelijk wij gisteren reeds schreven, confereren de drie Scandinavische landen vandaag te Kopenhagen over het plan. Noorwegen en Denemarken, die verklaard hebben in principe op de uitnodiging in De reddende klomp Vanmorgen om half negen is tussen St. Maartenbrug en Burgerbrug een Naco- autobus, van de dienst Den OeverScha- genAlkmaar, in een sloot gereden. De bus, die stopte om een passagier in te laten, draaide plotseling naar de linker kant van het wegdek. Met een forse zwaai van het stuur poogde de chauffeur het voertuig naar rechts te draaien, doch hij deed dit met zo'n kracht, dat het ge vaarte in een grote sloot aan de rechter kant gleed. Eén der passagiersdie het ongeluk zag aankomen, wist tijdens de val uit de auto te komen en sloeg met een in de sloot drijvende klomp één der ramen stuk, waardoor alle passagiers de wagen veilig konden verlaten. Slechts de laatsten kregen een nat pak. te gaan, zullen op deze bespreking Zwe den wat moeten opwarmen, omdat het enigszins bevangen schijnt door de Rus sische kou. De Russen hebben nl. de hoop uitgesproken, dat de Zweedse regering zich zal onthouden van iedere actie, die een inbreuk zou betekenen op de Russi sche handels- en ere diet overeenkomst van het vorige jaar en waaraan wij reeds **en beschouwing hebben gewijd. Ook Zweden kan maar één heer dienen Bulgarije heeft officieel te kennen ge geven, dat het met te Parijs vertegenwoor digd zal zijn, aangezien dit land „reeds begonnen is met het uitvoeren van eigen plannen voor economische wederopbouw". Finland, Polen, Roemenië, Hongarije, Joego-Slavië en Albanië, waar Rusland de toon aangeeft, zullen nu evenals de Scandinavische landen uiterlijk morgen hun standpunt bekend moeten maken. Olayton, de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, is uit Genève te Parijs gearriveerd, waar hij besprekingen zal voeren met Franse functionarissen. GROTE BELANGSTELLING VOOR DE VIERDAAGSE. Voor de vierdaagse afstandsmarsch heb ben zich reeds 7000 personen opgegeven, d.i. 3000 meer dan vorig jaar. Onder dezen bevinden zich 1435 militairen, Marva's en leden van het V.H.K., alsmede 675 geüniformeerde mannen in Overheids- betrekking. Frankrijk stuurt 20 deelne mers, Tsjecho-Slowakije 11, Denemarken 4 en de V.S., Engeland en Italië, ieder één. MEVROUW LUPESCU AAN DE BETERE HAND? De gezondheidstoestand van mevrouw Lupescu, die zooals gemeld dezer dagen op haar ziekbed met exkoning Carol van Roemenië is gehuwd, schijnt beter te worden. De dokters hebben hoop, haar leven te kunnen redden. Op 18, 19 en 20 Aug. houden de RJK. Leergangen te Tilburg de elfde paedagogi- sche week. Kerk en School Ned. Herv. Kerk Beroepen: te BarneveM (3e pred.pl.) L. Kievit te Putten; te Bergen op Zoom M. J. W. W. Zevenhoven te Wildervank; te Lo- pikerkapel A. Terlouw, cand. te Utrecht; te Roswinkel H. J. v. Leeuwen, cand. en hulppred. te Rotterdam; te St. Laurens (toez.) H. J. J. Keijzer, cand. te Zutfen; te Voorthuizen P. J. F. Lamens te ELspeet. Bedankt: voor Remmel (toez.) G. J. v. d. Bungt te Loenen; voor Huizum (Evangeli satie ,(Pniël", 2e pred.pl.) J. Colijn te Oos- terwytwerd. Geref. Kerken Beroepen: te Apeldoorn (5e predpl.) J. A. Schep te Assen; te Borssele-Driewegen J. W. Eggink, geestel. vere. der politieke delinquen ten te Apeldoorn; te Poortugaal K. Feenstra te Kraliingseveer; te Scharendijke D. Kuiper te Rilland-Bath; te Hetmelum. Stiens en. Vijf huizen cand.. P. Riemersma te Amsterdam; te Dofckum A. J. v. Dijk te Koudum; te Lopik S. J. de Boer te Wyckel en Balk. Bedankt: voor Engwieruim C. Boon te Duur aw oude. Geref. Kerken naar art. 31 K.O. Beroepen: te Zudidlbroek P. Wultffraat te Kantens. Bedankt: voor LJsselmuiden C. v. d. Waal te Pingjum; voor Haarlemmermeer-O.Z. J. Meester te Brouwershaven. Chff. Geref. Kerk Beroepen: te Almelo cand. A. C. Noort te ApeldOorn. Aangenomen: naar Enschede J. Tamoninga Rotterdam-Centrum, voorheen te Enschede. Geref. Gemeenten Aangenomen: naar Middelburg cand. W. de Wit te Rotterdam. Bedankt: voor Den Haag. Berkenwoude, Genemaxiden, 's-Gravenpblder, Haamstede, Krabbendjjke, Lisse, Meliskeake, Terneuzen en voor Tholen cand. W. de Wit te R'daan. Vrije Evang. Gemeenten Benoemd: tot reserve-veldpred. iin Ned.- Inddë ds I. J. Vasseur te Bussuim. NAAR AUTOMATISERING VAN DE RIJKSTELEGRAAF. Naar de „Msb." meldt worden momen teel plannen beraamd om te komen tot automatisering van de Rijkstelegraaf. Om echter geheel Nederland automatisch in te schakelen zal het noodzakelijk zijn nog meer teletype-toestellen, die reeds in verschillende gemeenten de gewone morse-toestellen hebben vervangen, aan te schaffen. Door het nemen van proe ven zal men allereerst nagaan of een geautomatiseerd teletypenet voor 100 pet bevredigt. Deze proeven zullen vermoe delijk in Amsterdam worden genomen. RESTAURATIE OUDSTE BUURT- SCHOOLTJE IN NEDERLAND. Aan de Prov. Staten van Drente is ver zocht een subsidie van f 1000 te verlenen voor de restauratie van het oudste nog te Lhee (gem. Dwingelo), dat in de 18e eeuw werd gebouwd. Met deze restaura tie is f3000 gemoeid, waarvan het Rijk er f2000 voor zijn rekening neemt. Prov. Staten menen echter, dat de subsidie een bedrag van f4000 niet te boven mag gaan, welk bedrag aan de gem. Dwingelo zal worden verstrekt. OPHELDERING IS ZEKER GEWENST Er zijn aain het einde van het vorige jaar im Oost-Indonesië ernstige ongere geldheden voorgekomeni, die thans veler en ook onze aandacht vragen en waarover prof. Logemann bereids de minister van Overzeese Gebiedsdelen om opheldering heeft verzocht. Nederlandse troepen zouden, op Z.-Celebes een drasti sche zuiveringsactie hebben ondernomen onder aanhangers van de republiek, die van Java waren overgekomen om pro paganda te maken. Rapporten van oog getuigen maken echter melding van een optreden van onze troepen, dat de gru- welmethoden van de Duitsers zou evena ren. Duizenden mannen zouden zijn ver moord en vele vrouwen mishandeld. Dr Van Mook heeft enige tijd geleden DE GEBROEDERS KISOOPENSCHAAR door G Th ROTMAN 83. Gelukkig wisten Jodocus en ue ooei, Ach, net zou allemaal zo prachtig ge- die intussen weer overeind gekrabbeld wa- gaan zijn, als een boze wesp het spel maar ren, er raad op. Jodocus klom op de schou- niet bedorven had! Dit kwaadaardig en arg- ders van den boer en nu moest Pieter pro- listig gedierte kwam stilletjes aangevlogen, beren, om op Jodocus' schouders terecht te zag de dikke speknek van den boer, die zó komen. Beurt om beurt strekte hij z'n kor- verleidelijk in de zon glansde, zette'er zich te beentjes uitJa hoor, 't lukte! Wip, op neer en boorde er haar giftige angel in. daar stond hij op Jodocus' schouders en hield zich met moeite in ba lane.... ©en commissie ingesteld!, met als voor zitter zijn juridische adviseur mr K. J. L. Enthoven, die ©en nauwgezet onderzoek maar het gebeuren zal instellen. Zolang de bevindingen van deze commissie nog niet bekend zijn, zal men o.i. toch voor zichtig moeten zijn met commentaar, vooral, daar dat al volop geleverd is door de communistische „Waarheid." Overi gens zijn wij wel van mening, dat met grote gestrengheid moet worden opgetre den tegen hen,, die met voorbijzien van hun orders, eigenmachtig moord en mis handeling bedrijven als in bedoelde rap porten van ooggetuigen vermeld. DAT bij de fabrieken van bakpoeders, vervangingsmiddelen, e. d. een prijzencon- tröle is gehouden en in één geval een over winst van ruim 340.000 werd geconstateerd. DAT de N.V. Ver. Stearine Kaarsen fabrieken „Gouda-Apollo" te Gouda met een winstsaldo van 268.070 over 1946 een dividend uitkeert van 6 DAT de „Nedap" (Ned. Apparatenfabriek) te A'dam overgaat tot de uitgifte van 500 gewone aandelen, elk groot nominaal f 500 aan toonder. DAT de N.V. Exploitatie-Mij „Picus" te Eindhoven de uitgifte bekend maakt van 1 milldoen 3% obligaties in stukken van 1000. DAT in Vlissingen de eerste negen nieuwe ééngezinswoningen zijn gereed gekomen. DAT de 28-j. ex-wachtmeester der maré chaussee O. van Dijk te Sexbierum, die als S.S.-er verschillende personen heeft mis handeld, door het Leeuwarder B.G. is ver oordeeld tot 15 jaar gev.straf. DAT dezer dagen te Zwartsluis de nieuwe grote schutsluis in gebruik is genomen en in Augustus voor alle scheepvaartverkeer zal worden opengesteld. DAT dezer dagen in het Land van Heus- den en Altena in totaal werden aanbesteed 326 woningen voor een bedrag van 3.555.707. DAT de Ijzergieterij uit Tegelen in Bel- feld een nieuwe metaalfabriek zal bouwen, waarvan de kooten geraamd worden op 400.000 DAT in de T. H. te Delft gisteren de officiële opening plaats vond van het labo ratorium van de Industriële Handelscom binatie Holland o. 1. v. dr ir Schouten en ir van der Gaag Jr. DAT de K.N.A.C. het verkeer uit Den Haag en Leiden naar Warmond adviseert een omweg te maken en de tol bij het Warmonderhek te boycotten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2