Met de „Duin-expresse" door 't L.D.M.-bedrijf Jenever uit spiritus levert f 5750.- boete op NIEUWE LETDSCHE COURANT DINSDAG. 8 JU1J 1947 HOE KOMEN WIJ AAN ONS DRINKWATER? Elke Leidenaar, die wel eens naar Katwijk is geweest, kan u vertellen, waar de Watertoren van de Leidse Duinwater Mij staat. En zover er nog zijn die het niet weten, kan men u toch aanduiden, dat op de Hoge Rijndijk te Leiden ter hoogte van de eindhalte der stadstram ook een dergelijke toren te vinden is, al zal men de functie, die deze verricht niet tot in alle details kunnen mededelen. Wij stellen ons niet voor dit wel te kunnen, want wij weten er niet veel meer van, dan dat de machines, wel ke zich daarin be vinden, aangewend worden wanneer de druk vanuit Katwijk op de wa terleiding te Lei den onvoldoende is en de hulp van de toren op de Hoge Rijndijk moet worden in geroepen, die druk te versterken. In deze warme dagen kunnen we het bezit van een goede waterleiding niet voldoende waarderen. Welke catastrofale ge volgen het zou hebben, indien dit ingenieus mecha nisme plotseling ophield te func- tionneren in een enigszins bevolkt centrum, kunnen zij beseffen, die door hun opge dane ervaringen tijdens de oor logsjaren, daar over een woordje kunnen meepraten. Om het genot te kennen van zich behoorlijk te kun nen reinigen na een vermoeiende dagtaak, behoeft men waarlijk niet een woning te hebben, die voorzien is van eén badkamer of douche-cel. Want door velen, die minder met aardse goe deren bedèeld zijn en dit comfort dus moeten ontberen is het een verkwik king zich met stromend water, na ver richte arbeid, te kunnen verfrissen, vooral als men de gelegenheid mist dit in open water, zwem- of badinrichting te doen. Natuurlijk is te prefereren het gebruik van badkamer of douche-cel en inaar wij verwachten zal in de komende jaren geen huis meer worden gebouwd zonder dat daar rekening mede is ge houden. Met des te meer voldoening menen wij te kunnen wijzen op hetgeen in de loop der jaren tot stand is gekomen op het gebied der drinkwatervoorziening te Katwijk en is uitgegroeid tot wat wij heden ten dage de „Waterbeschaving" noemen. In het algemeen pleegt men zich maar zeer weinig rekenschap te geven, wan neer thuis of elders gebruik gemaakt wordt van de waterleiding. Ook, welk een moeizame arbeid daaraan vooraf is gegaan voor dat dit geleverd kon wor den. Maar is dit niet het geval met alle z.g. „nutsbedrijven" waar wij diensten van ontvangen? Want dit geldt toch eveneens voor de post-, telefoon- en telegraaf-, electrische- en gasbedrijven, alsmede voor de spoorwegen Hoe het water wordt gewonnen. Bij ons bezoek aan het waterleiding bedrijf, waaraan door een groot aantal leden van de gemeenteraad deelnam, werden we ontvangen door de direc teur, dr ir P. C. Lindenbergh die in zijn uiteenzetting ons eerst medenam op een tocht naar het grijze verleden toen de zeespiegel lager was dan nu het geval js. Daarbij kwamen wij te weten dat als gevolg van vele geologische veranderin gen, welke in de loop der eeuwen zijn voorgekomen, zich in het duinterrein op grote diepte een hoeveelheid zoet water bevindt, dat boven zout water drijft. Deze hoeveelheid moet echter als een reserve beschouwd worden, die men slechts bij hoge uitzondering mag aan spreken. Bij de oprichting van het be drijf ging men er van uit, dat de hoe veelheid regenwater, die jaarlijks viel in het duinterrein, opgevangen kon wor den en door middel van een buissysteem, waarvoor een kanaal werd gegraven, in putten bijeen kon brengen. Van daaruit werd het opgepompt, in filters gezuiverd en voor het gebruik van drinkwater was het gereed. Dit lijkt heel eenvoudig, nietwaar? Precies het ei van Columbus! Doch zo eenvoudig was het niét. Want wat bleek later? Toen het bedrijf, dat nu ongeveer 70 jaar oud is, een aantal jaren had gewerkt en het waterverbruik was toegenomen, kwam men voor de moeilijkheid te staan, dat aan die be hoefte niet kon worden voldaan. Door de reserve-hoeveelheid, waarover wij spraken, aan te boren werden de moei- Het kroondomein van de Leidse Duinwater Maatschappij ligt ongetwijfeld te midden van de duinen nabij Katwijk a.d. Rijn, waar het frisse drinkwater wordt „vervaardigd". Een opname van de watertoren met bijbehorende gebouwen lijkheden slechts verschoven. Voor on geveer 15 jaren was de toestand be paald zorgwekkend. Doordat van de re serve een te grote hoeveelheid was ge bruikt, kreeg men in een aantal putten water met een te groot zoutgehalte, waardoor dit voor consumptie onge schikt werd. Water genoeg in de toekomst. Allereerst werden nieuwe buislei.din- gen gemaakt, waarmede het oppervlak werd vergroot, dat het bedrijf van water kon voorzien. Een groot terrein aan de voet van de duinen, dat afgegraven was en in teelland herschapen, deed even eens een grote hoeveelheid water jaar lijks uit de duinen wegvloeien naar de nabij gelegen polders. Dit water op te vangen door middel van een duiker installatie, zorg te dragen dat het om liggende teelland voldoende bevloeid werd en de resterende hoeveelheid ^p te pompen ten behoeve van de water voorziening, behoorde eveneens tot de getroffen maatregelen, zodat we nu wel kunnen zeggen, rekening houdende mét het toenemende verbruik, dat Leiden voor de eerste dertig jaren geen vrees behoeft te koesteren voor gebrek aan behoorlijk water. Bij de tocht, die we na deze uiteen zetting van de directeur maakten door het terrein met de „Duinexpresse", want om dit bedrijf in zijn volle om vang te bezichtigen moet men gebruik maken van een treintje, kwam het ge zelschap onder de indruk van het in genieuze werk, dat hier is tot 'stand ge bracht. En te meer nu we weten, dat in steden als Dén Haag en van het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf in Noord- Holland, evenzeer maatregelen moeten worden getroffen om de moeilijkheden, welke dreigen te ontstaan inzake de watervoorziening, het hoofd te kunnen bieden. S.D.-AGENT VONK TER DOOD VER OORDEELD. De 28-j. S.D.-agent Mijndert Vonk te Groningen is, conform de eis, door het Leeuwarder B.G. tot de doodstraf veroor deel terzake van arrestaties, moord en doodslag POST VOOR MILITAIREN VAN DE „NIEUW HOLLAND". Militairen aan boord van het m.s. „Nieuw Holland" kunnen in Port Said post krijgen, mits deze op 13 Juli is be zorgd, terwijl de brieven voor de aan komst :n Batavia op 28 Juli gepost moe ten zijn. Op 57-j. leeftijd is dezer dagen te Over- veen overleden ir. J. P. A. van Scherpen- berg. directeur-hoofduitvoerder van de Mij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken. H.M. de Koningin niet naar Drenthe Wegens ambtsbezigheden is H. M. de Koningin verhinderd vandaag en mor gen naar Drenthe te gaan. Het be zoek zal waarschijnlijk enkele dagen worden uitgesteld. LEIDS TRIBUNAAL. Het Leids Tribunaal deed heden uit spraak in de volgende zaken: S. A. van Leeuwen te Leiden: ver beurdverklaring van zijn vermogen tot een bedrag van 1000. De beschuldiging tegen L, Berk te Leiden werd vervallen verklaard. J. Varkevisser te Katwijk: internering voor de tijd van 2 jaar tot 15 Nov. 1947, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht en het bekleden van openbare ambten. W. F. Kloote te Voorschoten, interne ring voor de tijd van 2 jaar 6 mnd. tot 11 Dec. 1947, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapen de macht en het bekleden van openbare ambten. Th. P. Raddeo* te Boskoop, internering voor de tijd reeds in internering door gebracht, ontzetting uit de beide kies rechten, het dienen bij de gewapende macht en het bekleden van openbare ambten. Het onderzoek in de zaak A. M. de Haan te Hillegom wordt heropend. FILM OVER DE COLORADO-KEVER- BE STRIJDING. In opdracht van de Regering maakt Polygoon-Profilti momenteel in Zoude lande een film over de colorado-kever- bestrijding. Kunst en Letteren JAN ZWART TE NOORD WIJK HERDACHT. De 13e Juli is het 10 jaar geledens dat de grote pionier van de Nederlandse ker kelijke orgelmuziek, Jan Zwart, plotse ling overleed. Enkele dagen tevoren gaf hij zijn laatste concert op het fraaie orgel van de Ned. Herv. Kerk te Noordwijk- Binnen. Jan Zwart besteedde zijn uitzonderlijke talenten, aldus ds W. W. Siddré in zijn herdenkingswoord, tot meerdere ver heerlijking Gods. Heel zijn leven was daarvan een prediking, dat Kunst en Kerk geen tegenstellingen zijn. Zijn werken leggen hiervan een getuigenis af. Het is verheugend, dat één van zijn beste leer lingen deze avond een vertolking van zijn nalatenschap zal geven. Uiteraard was het programma goed deels samengesteld uit werken van de overleden meester. Op de hem eigen, onnavolgbare wijze door Feike Asma ver tolkt. Node misten we hier echter de sombere muziek over Ps. 103 „Gelijk het gras," dat we gaarne geruild hadden voor de „Marche funèbre et Saint Serafique" van Guilmant. En wanneer verblijdt Feike Asma ons met de uitgave van dé prachtige Toccata over Ps. 146 en het orgelkoraal naar Ps. 90? In dit herden kingsconcert paste goed het Concerto in d' moll van A. Vivaldi in de bewerking van J. S. Bach. Met een, eveneens onuit gegeven, bewerking van „Rust mijn ziel" van Jan Zwart en de Fantasie over: „Een vaste burg," waarvan het koraal door de aanwezigen werd medegezongen, werd deze indrukwekkende herdenking beslo ten. Het bezoek had talrijker kunnen zijn. C. P. „1 PAAR KLOMPJES, 2 PAAR" MET EEN REFREIN Bij de wekelijkse ..Schouw" voor de Tuchtrechter heeft deze terzake van ern stige overtreding der prijsvoorschriften rake klappen uitgedeeld, n.l. boeten van f 600.— tot f 3000.—. W. M. en H. v. R., beiden winkeliers uit Leiden, hadden grote hoeveelheden „zwarte jenever" voor f 16 en hoger per liter verkocht. Op een vraag van de rech ter waar zij die jenever hadden gekocht, verklaarden zij in Schiedam ongeveer 222 liter spiritus gekocht te heibben. Van iedere liter spiritus van 90 pet. was 2Vz liter jenever a 35 proc. gemaakt, die dan voor f 16 en hoger per liter verkocht was. De raadsman van verdachten, mr J. v. d. Plas, gaf een en ander toe, maar de sterkte van de spiritus was niet 90 maar 88 pet geweest, en er was 32 liter te kort geweest. Zij hadden de spiritus voor f 39.600 gekocht, en weer voor f 44.000 verkocht, zodat er „maar" een goede f 4000 aan was „verdiend". Hij vroeg cle mentie, aangezien zij door de mooie voor spiegelingen van de directie „Baronie" in Schiedam de spiritus hadden gekocht, en hoopte, dat de boeten niet tot moeilijk heden zouden leiden, omdat zijn cliënten niet veel geld hebben. ,.U heeft geen blanco strafregister", al dus de rechter tot M. In April '46 kreeg U een boete van f 300 (ook voor jenever), later weer één van f 400 en een waarschu wing. Thans krijgt U f 3000 boete en in geen 2 jaar mag U in gedistilleerd han delen, terwijl het vonnis in de dagbladen wordt gepubliceerd. De rechter veroordeelde H. v. R. tot f 2750 boete, met dezelfde strafbepalingen. N. S. te Oegstgeest en N. G. S. te Leiden, firmanten van de N.V. B. te Lei den, hadden sojabonen, een vervangings middel voor eieren, dat veel in de bak kerij wordt gebruikt, inplaats voor f 50 per 100 kg voor f 62.50 verkocht. De heer Hogenweg, optredend voor verd., gaf dit toe, maar de prijs was niet bekend en de firma had pech gehad door de slechte kwaliteit der sojabonen. Daar hier van duizenden kilo's sprake was. veroordeelde de rechter iedere firmant N. S. en N. G. S. tot f 100 boete, terwijl iedere firmant f 3000 moet terugstorten in Lieftinck's Rijksportemonnaie. S. A. V. L. uit Leiden had te veel Een kijkje in de filterkamer. Hier wordt het duinwater gereinigd van schadelijke stoffen. voor opslag van meubilair gerekend (f0.5 iplaats van f0.45 per m3) en na een jaar opslag, geen 10 pet korting ver leend. Ook waren de prijzen voor de ver huizingen te hoog geweest. Mr M. B. Vos wees er op, dat hier geen opzet in 't spel was, daar de prijzen wel eens geschat worden en soms wel eens te laag. De rechter vond het echter vreemd, dat de schattingen altijd te hoog waren en veroordeelde v. L. tot f 10Q boete. J. de N., kleermaker te Leiden, had hoewel hij in klasse D, de laagste, was in gedeeld, f 120 gerekend voor het maken van een costuum. U had dit niet moge rekenen, aldus de rechter tot N. waar op deze antwoordde, dat zijn zoon dit ge daan had, en hij niet van de prijzen af wist. Hij kreeg f 75 boete. P. F. J., houder van een cafetaria te Hillegom. had in prijsklasse B voor een broodje met rookvlees f 0.35, gebakjes f 0.30 en een flesje lager bier f 0.40 gere kend. Verdachte dacht, dat hij 100 pet. winst mocht nemen, en hij had gevraagd om een hogere klasse-indeling. De rechter deel de hem echter mede, dat cafetaria's nooit in de 1ste klasse kunnen worden inge deeld. Met de belofte, dat hij niet meer zou terugkomen, werd hem f 25 boete op gelegd. C. B. uit Kouderkerk had een groot aantal klompen tegen te hoge prijs ver kocht. Hij erkende de overtreding, maar hij had ook de klompen „zwart" moeten kopen en voor ieder paar 40 cent extra moeten betalen. Dat was zoo erg niet ge weest, maar voor de klanten had hij er nog ééns 60 cent opgelegd, en die hadden dus f 1 extra moeten betalen. Dat was geen handel vond de rechter, en hij ver oordeelde B. tot f 600 boete en verbeurd verklaring van 124 paar in beslag geno men klompen. G. W. Z., kapper uit Hillegom, had herenkammen voor f 1.50, puntkammen voor f 1.75 en dameskammen voor f 1.50 per stuk verkocht. Hij had deze kammen op de markt en zonder factuur vari een firma gekocht, die niet bestond. Hij vond de kammen ook duur, en had ze beneden inkoopsprijs verkocht, om zijn klanten te helpen, f 20 boete, met verbeurdverklaring van 28 kammen. C. D. en C. S., grossiers in kammen te Alphen a/d. Rijn, hadden als grossiers, kammen in plaats voor f 1.30 voor f 1.60 per stuk verkocht. Verdachten vonden 30 pet winst ook wel wat veel, f 25 boete. J. Chr. A. J. v. N., bakker te Lei den, en A. F. v. d. O., bakker te Oegst geest. hadden Volkswittebrood (800 gr.) inplaats voor 22 voor 50 cent verkocht. U had er beter puntjes van kunnen maken, aldus de rechter en f 25 boete was het bescheid. J. D. de K. uit Leiden moest terecht staan, omdat hij oude weckflesringen in plaats voor 2 voor 10 cent had ver kocht. Inplaats van verdachte, was zijn vrouw verschenen, die haar tas opende, enig"e weckringen te voorschijn haalde om aan te tonen, dat niet alle weckringen verkoopbaar waren en met de onkosten op 5 cent per stuk kwamen. „Uw man heeft reeds boeten van f 20 en f 50 gehad, dit is geen normale handel, en uw man krijgt f 20 boete". De vrouw vroeg, of het niet wat minder kon. maar de rechter liet het zo. Weer terug De voormalge NSKK-er A. van D„ voorheen wonende aan het Abeelplein te Katwijk aan Zee, was uit het interne ringskamp te Valkenburg (L). ontsnapt. De Katwijkse politie kon hem echter op sporen en deze stelde hem weer op trans port naar zijn bewaarplaats.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5