Bijna de helft van t vervoer gaat per auto Wat er in de omliggende plaatsen voorviel NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG, 7 JULI 1MT Een blik op het Literair Kompas Vandaag, 7 Juli, is de bekende letter kundige Dirk Coster, die in het stille, be schutte Delft woont, 60 jaar geworden. Dirk Coster: een beroemde naam en een artistiek begrip. Een persoonlijkheid van dichterlijke en wijsgerige aanleg, één dier door de schoonheid, maar ook door ethische instelling, de „attitude" des levens „ver wonderden", die echter tevens over een scherp analytisch vermogen beschikt, om het ware en waarachtige, het blijvende in de literatuur te onderscheiden van zeer veel, wat ondanks de reclame der dave rende „ismen", voorbestemd is, straks roemloos te verdwijnen. Zijn leven ken merkt zich niet door veel uiterlijke feiten. Hij aanschouwde het levenslicht te Delft, bestudeert literatuurgeschiedenis te Leiden en houdt lezingen, waarvan die over Flaubert en Stendhal al onmiddellijk de aandacht trekken. Uit hoofde van zijn dichterlijk-wijsgerige aanleg, niet geboren als strijdnatuur, wordt DIRK COSTER hij gedwongen tot literair verweer, als men hem aanvalt. En dan staat hij zijn man: hij is vóór alles een bekwaam stylist. Hij is het ook, die met Just Havelaar (in 1930 over leden) het tijdschrift „De Stem" oprichtte, waarin hij zift, maar, waar het kan, be wondert. Zijn karakteristieken van de grootsten onder onze dichters, Leopold, Boutens en Henriëtte Roland Holst, waar van de laatste nog slechts in leven is, ge tuigen van onstuimige waardering en zijn vrijwel onovertroffen. Zoals een Johan de Meester, journalist-letterkundige, in de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" zeer veel voor jongere talenten heeft gedaan, was het Dirk Coster, die vooral jongere dichters in „De Stem" naar voren bracht. De in leiding, die hij schreef voor de zeer bekend geworden bundel „Nieuwe Geluiden" is ook thans ter oriëntering nog van grote waarde. Van zijn literaire „voorspellingen" is zeer veel bewaarheid geworden. Coster was het ook, die in het werkje „De Neder landse poëzie in honderd reizen", het con tact met onze oude, vaak vergeten Neder landse dichters herstelde. Zijn bundel „Ver zameld proza" wordt in 1926 bekroond met de Van der Hoogt-prijs van de „Maat schappij der Nederlandse Letterkunde". Met welk een lyrische bewogenheid en ver fijnde analyse tevens, uit hij zijn kennis van en vooral bewondering voor de Rus sische literatuur. De essays over Dosto ievsky's „Schuld en Boete" en „Voor of tegen Dostojevsky" zijn boeiend en verhel derend, zijn psychologie is doordringend. Welk een hoge eisen stelt hij aan de criti cus! In „Werk en wezen der critiek" be lichaamt hij de gestalte, zoals di'e ideëel in hemzelf leeft. „Wij hopen nog op dé criti cus, die met een groter stem van schoon heid en wijsheid zal kunnen spreken, die met machtiger handen ideeën en gevoelens ALPHEN A/D. RIJN De ageaiida voor die "raadsvergadering op Vrijdag 11 Juli, /s avonds 7.30 uur, be staat uit 17 punten» o m. toekenning van extra bijdragen aan de woningbouwcorpo raties over het exploitatie jaar 1945/1946; div. benoemingen; vaststelling gemeente- rek endngen 1943; voorstel inzake be schikbaarstelling van een crediet van f 5000 als bijdrage in de kosten van in richting van een sportterrein nabij de Nieuwe Sloot en tot verhuring van dit terrein aan de voetbalvereniging „Alphia". HAZERSWOUDE Degenen, die in het tijdvak van Jan- 1945Sept. 1946, wel, dioch na Sept. 1946 geen tourbuitenbanden of banden ontvin gen, worden voor zover dit nog niet werd gedaan, hetzij collectief of individueel, in de week van 7 tot en met 11 Juli alsnog in de gelegenheid gesteld, een aanvraag aan de agentschapskantoren van 912.30 uur, in te dienen of aan het kringkantoor op Dinsdag 8 Juli. van 912.30 uur, op vertoon van de stamkaart. De aanvraag formulieren zijn te bekomen bij de ge meentebode. Uitreiking bonkaarten voor zware ar beid vindt plaats: Te Hazerswoude-Dorp: In het Café het „Oude Raadhuis", Vrijdag 18 en Maandag 21 Juli; te HazerswoudeRijndijk: In de Chr. School, Donderdag 17 Juli. De loketten zijn geopend van 9.15 tot 15 uur. In den vervolge zullen de agentschaps kantoren in de gemeente Hazerswoude voor het afhalen van bescheiden geopend uit de tijd omhoog zal woelen, die dronken van geest en streven zal weten te zijn en die, zo hij de eendagsvliegen der literatuur al eens een weinig onrecht doet, dit ver goeden zal door een machtig beeld van algemeen menselijk dichten en denken". Coster ziet Dostojevsky een toen nog veel omstreden figuur als „de grootste idealist van de moderne tijd, de mens, voor wie het leven open staat naar een onein digheid en naar de oneindige ontwikkeling der persoonlijkheid" Evenals Just Havelaar was Coster er van overtuigd, dat kunst en ethiek weer tot een eenheid moeten worden, wil er een nieuw geestelijk leven uit opbloeien. Zo kwam hij dus tegenover de „an sich" aesthetische „Mannen van Tachtig" te staan, figuren als Kloos en van Deyssel, met wie hij felle polemieken voerde. Aanvallen op zijn levenshouding, die de gespletenheid van het ethische en het aesthetische niet verdragen kon, bleven hem niet bespaard, waarbij wij denken aan wijlen du Perron. Maar Coster had Plato aan zijn zijde en heeft uiteindelijk gelijk gekregen. De mens heid heeft weer meer behoefte aan kunst, die een geestelijke, verrijkende invloed heeft, een kunst, die meer positief gericht, getuigt van diepe mensenliefde. Coster's kunstcritiek is daarom dan ook vaak tevens levens-critiek, waarom hij nog niet volgens Greshoff in de eerste plaats „moralist" be hoeft te zijn en evenmin dogmatisch. Zelfs een gieheel anders aangelegde, jongere per soonlijkheid als Menno ter Braak appre cieerde het in Coster, dat hij in zijn critiek de gehele man betrok. Ook Marsman! Er is in Dirk Coster, als men zijn werk weer een» doorbladert, vaak iets profetisch. In BEROEPSVERVOERDERS IN UTRECHT BIJEEN Om de saamhorigheid! onder die trans portondernemers te bevorderen werd Za terdag in Tivoli te Utrecht het Beroeps- vervoercongres 1947 gehouden, nadat de bekwaamheidsproeveni Vrijdag op het Veemarktterredoi waren afgelegd. Vijf vooraanstaande personen uit O verheids- en Vervoerskringen belicht-ten van ver schillende zijden die problemen en vooruit zichten van het vervoer langs de weg. De heer A. Heyer, dir. van het Vervoer van het dep. van Verkeer en Waterstaat kondigde de „wet autovervoer goederen", die binnenkort het departement zal ver laten aan en zeide o.m., dat meer dan de helft van het internationale autovervoer door Nederlanders wordt gedaan. Dr. H. C. Kuiler, privaat-docent aan de Ned. Econ. Hogeschool in Rotterdam sprak h' tfna over de plaats van het wegvervoer in het Nederl. verkeerswezen. Het goede renvervoer per auto groeit nog steeds, ter wijl het spoorwegvervoer in 1920 en de binnenvaart in 1930 hun hoogtepunt be reikten. In Maart 1947 namen de Spoor wegen 23 pet. van het totale goederen-, vervoer voor hun rekening, de binnen scheepvaart 31 pet. en het autovervoer 46 pet. van het geheel, of 2.2 millioen ton. M. F.E. Spat, pres. van de Alg. Verladers- en Eigen Vervoerdersorganisatie en van de Nederl. Intern-at. Wegvervoer Organi satie, bracht onder het oog, dat de weg gebruikers jaarlijks 75 a 80 millioen gulden opbrengen, o.a. door benzinegebruik, welk geld, volgens spr., aan de verbetering van het wegen-net moet worden besteed1, wat evenwel niet gebeurt. Spr. drong aan op samenwerking tussen de beroepsver voerders. Namens de Unie „Verkeer" sprak de heer H. M. W. v. Westerlaken over de verhouding tussen de werkgever en werknemer, terwijl de heer Hulswit zijn van 914 uur, en voor het inSienen van aanvragen en het bekomen van in lichtingen. van 912.30 uur. KATWIJK AAN ZEE. Geslaagd voor het eindexamen M. T. S. te Den Haag (electro-techniek) W. J. Boot. De directie van de Soc. voor chem industrie heeft de aardige gedachte gehad het personeel een uitstapje aan te bieden en zo vertrokken Zaterdagmorgen drie grote autobussen uit Katwijk. De tocht ging naar de Betuwe, waar in Buuren een kersen-boomgaard werd bezocht. Bij Eek en Wiel ging men. over de Rijn en hier werd. de lunch genuttigd, terwijl via de Grebbeberg naar Arnhem werd gereden, waar een diner werd aangeboden. Nadat nog een bezoek aan de Pyramide van Austerlitz was gebracht, ging men dank baar huiswaarts. De anjercollecte heeft in onze ge meente f 332 opgebracht. De leerlingen van de 6e klassen van de Herv. sdholen hebben met het onder wijzend personeel een schoolreisje ge maakt naar Rotterdam. In een aantal autobussen vertrokken ze reeds vroeg. Op het programma stond eerst een rond vaart door de havens, waarvan veel ge noten werd. Na deze prachtige tocht ging het naar de tunnel. Ten slotte werd een bezoek gebracht aan de dierentuin Blij- dorp, waar genoeg te zien was, om daar een poosje in rond te wandelen. Natuur lijk had het bezoeken van de speeltuin de algemene belangstelling. Zeer vol daan werd de thuisreis aanvaard. Don- zijn tweede bundel „Verzameld proza", vindt men bijv. in een essay over „Rus sisch en Europees denken" o.a.: „de Rus sische gedachte, zo dicht bij het leven, zo deemoedig tegenover het leven is onder de druk, onder de striemende zweepslag der ellendige Russische maatschappij verziekt tot een drang naar haastige op- lossinge n". Geschreven omstreeks 1927, geldt deze uitspraak ook thans nog, voor -het Rusland van heden. Men kan Dirk Coster misschien het best leren kennen uit zijn „Marginalia", waarvan wij hier enkele diep doordachte aphorismen laten volgen. Over de liefde zegt hij: ,JDe liefde open baart aan de man een wereld buiten zich zelf en aan de vrouw een wereld in zich zelve". En over de moraal heet het: „Het eindpunt van alle levende moraal is aesthetdsch. De levende moraal leidt de mens in tot de schoonheid". Over het Christendom de volgende aphorisme: „Het Stoïcisme leerde het gemis der aardse vreugden vreugdeloos verdragen; het Christendom leerde het gemis der aardse vreugde verdragen vanuit een hogere vreugde, die wel ieder ogenblik bereid is, de kleinere vreugden van de aarde te bestralen, doch die uit zich zelf bestaat en die de natuurlijke straling is van de ge zuiverde ziel". Van de natuur naar de geest, beweegt zich de evolutielijn onzer literatuur heeft Coster eens geschreven, een visie, die hem typeert. Zo hoop ik, dat deze enkele citaten enig beeld gegeven hebben van de bijzondere figuur, die Dirk Coster is. Maandag zullen vrienden en be wonderaars de 60-jarige kunstenaar, die zeer veel voor de Nederlandse letteren heeft gedaan, de hulde brengen, die hem toekomt. Stedelijke autoriteiten en beken de letterkundigen hebben in het ere-comité zitting genomen. Ook onze waardering en, gelukwensen spreken wij hierbij gaarne uit. Geen literair „monument", maar een levende fontein is hij! H. S. KEULS. er in zijn slotwoord1 op wees, dat sitabi- liteit in de tarieven-, opvoering der vak bekwaamheid, verbetering der sociale toestanden van- de werknemers de resul taten kunnen zijn van een onderlinge sa menwerking. De heer Hulswit achtte nog steeds het gevaar aanwezig, dat onder het mom van coördinatie een- breideling van het autovervoer zal geschieden. Juist n>u het autovervoer de kinderschoenen is ont wassen en zich voor de eerstkomende jaren in een ongekend tempo zal ont plooien, zou dit funest zijn. Concurrentie voor de Nederl. Amerik. banden-industrie? Door Goodyear worden pogingen in België gedaan. Het Amerikaanse rubberconcern Good year doet op het ogenblik pogingen een bandenfabriek in België te vestigen. Het heeft belangstelling getoond voor de Société Carideng te Lanaeken, die tot dusverre slechts rijwielbanden en enkele speciale producten voortbracht. Goodyear heeft deze firma een aanbod gedaan van 100 millioen Belgische francs in de vorm van materiaal. Het zou in de bedoeling liggen niet alleen autoband-en, maar ook nieuwe speciale pro ducten volgens de Amerikaanse techniek voort te brengen. Wanneer deze samenwerking inderdaad tot stand zal komen zal dit een ernstige concurrentie betekenen voor de combinatie Vredestein—Goodrich hier te lande, die is geprojecteerd met de bedoeling een groot deel van de Europese markt van banden te voorzien. Bovendien is de wereldmarkt thans reeds bijna verzadigd met banden en kan in Amerika ieder ogenblik een ver mindering van de bandenproductie en een prijsdaling worden verwacht. SCHOPMAN WINT 5 Km-ZWEM- WEDSTRIJD IN ZEELAND. Daar de Schelde Zaterdag te woelig was, werd de Schelde-bekerwedstrijd veranderd in een 5 km-zwemtocht in het Kanaal door Walcheren van Middelburg naar Vlissingen. De Amsterdammer Schopman van Het Y werd winnaar in 1 uur en 25 min. Lies Put van de Hilversumse Robben was als vijfde de eerstaankomende dame. derdag hadden de leerlingen van de 7e leerjaarsschool dezelfde reis gemaakt. Ze troffen het, dat er juist een groot zeeschip te water werd gelaten. RIJNSATERWOUDE In de gemeenteraad is de toestand van de Ned. Herv. Kerk en de gemeente toren ter sprake gebracht. De voorz. deelde mede, dat hij in overleg getreden is met Rijksmonumentenzorg. Als de ge meente en de kerkvoogdij tot restauratie overgaan, zullen rijk en provincie wel een subsidie verlenen. De kerkvoogdij nam aan de bespreking in de raad deel. De raad en de kerkvoogdij waren de mening toegedaan, dat het verval van kerk en toren niet verder mag gaan. Besloten werd, om de heer Dekker, ar chitect te Hazerswoude, uit te nodigen om een opgave te doen van de kosten van een restauratieplan. Het is te hopen, dat de mooie kerk en toren in onderling overleg spoedig gerestaureerd zullen worden. Zoals bekend, komen beide voor op de Rijksmonumentenlijst. SASSENHEIM Mej. Tine Scheffers is geslaagd voor het eind-examen Gymnasium aan het Vrijz. Chr. Lyceum te 's-Gravenhage en G. Ver schoor Wzn is geslaagd voor het eindexa men Ohr. H.B.S. te Leiden, VALKENBURG Er is gevonden een kostbaar gou den armbandhorloge, dat bij de Rijks politie door de rechtmatige eigenaar(na- res) kan worden afgehaald. Tekent de petitie van Rijkseenheid Grote landdag te Hulshorst trok duizenden bezoekers Temidden van de prachtige natuur, op het landgoed van de heer Jurriaans te Hulshorst, heeft» het comité Rijkseen heid Zaterdag haar derde landdag ge houden. Enige duizenden hadden aan de oproep van het comité gehoor gegeven en luisterden allereerst naar prof. P. S. Gerbrandy, die de avond te voren nog een radio-rede had gehouden. De oud premier ging' nogmaals in het kort het beleid t.a.v. indië van onze regeringen na de oorlog na, om tot de conclusie te komen, dat het op z*n zachtst gespro ken een wanbeleid is. Wanneer dit} wanbeleid dan ook volvoerd zal wor den, zal het zowel voor het Nederlandse volk als voor de Indonesische volkeren catastrofaal blijken te zijn. „Maar," zo besloot prof. Gerbrandy, „niet de Rege ring, niet de Staten-Generaal is verant woordelijk, maar gij, volk van Neder land. Daarom, tekent allen de petitie^ opdat we door een overweldigende uit spraak de huidige regering tot aftreden kunnen dwingen." Generaal Winkelman besprak met zijn toehoorders uitvoerig, wat wij voor 1940 in Indië tot stand hebben gebracht. Met pijn in 't hart moest de generaal con stateren, dat vele Nederlanders dat zijn vergeten, terwijl men buiten onze gren zen zich daarvan nog terdege bewust is. Spr. weerlegde de beschuldiging van de zijde der P.v.d.A., als zou de oppositie terug willen keren tot de oude koloniale verhoudingen, met er op te wijzen, dat het tempo der emancipatie niet harder kan gaan dan de ontwikkeling van de inheemsen. Dit dient men goed in het oog te houden. Hij verweet de Engel sen, dat zij begonnen zijn ons gezag in Indië te ondermijnen en riep ten slotte allen op het comité te steunen, zodat na herstel van orde en recht de volkeren in Indië naar het Koninklijk woord van December 1942, in vrijheid zullen kui> nen leven. OOK ZONDAGS WERKEN IN DE RUSSISCHE ZONE In de Russische zone van Duitschland wordt de werkweek van 7 dagen inge voerd. De arbeiders behouden echter hun wekelijkse rustdag en een 8-urige werk dag. MARKTBERICHTEN. KATWIJK AAN ZEE. Afslag 7 Juli. Aangevoerd met KW. 42 (van de combw parlevliet) 141 kisten met haring. Prijzen varieren van 38.2039ƒ40. VISSERIJBERICHTEN. IJMUIDEN, 5 Juli. Twee stoomtrei- lers besomden f 18.000; motorlog-gers: KW, 159 f 7800, 16 f 4000, 51 f 1800, 65 f 3220; kustvissers: KW 210 f 1600, IJM 213 f 1200, 343 f 700, 214 f 3620, 79 f 1500, 80 f 1420, 201 f 1900, VD 9 f 1300, TX 4 f 3660, UK 243 f 1200, 176 f 2485, 91 f 1650, 244 f 1660; de aanvoer bedroeg 170 kisten tarbot en tong, 450 k. schol, 800 k. schelvis, 200 k. kabeljauw, 500 k. makkreel, 40 k. haring, 80 k. weiting, 50 k. poontjes en 75 k. div. soorten. Prijzen per 50 kg-: schelvis H 17 15, Poontjes 6.502, grote schol 3424, schol II 25, id. Ill 15—8, bot 9-50, tarbot II 62—44, id. II 49—45 per kg., tong I 1.60 1.26, grote tong 80. middeltong 1.80— 1.60, id. II 0.88. Het radioprogramma voor vanavond Hilversum I (301 m). NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Leeslamp; 7.30 Actuele geluiden; 7.45 Voor ex-politieke gevangenen; 8.00 Nieuws; 8.05 Programma-proloog; 8.15 Improvisatie concert; 9.10 IJsland; 9.30 Tuinconcertj 10.00 Reportage; 10.30 Nieuws; 10.45 Avond overdenking; 11.00 Bach; 11.30 Slotaccoord; 12.00 Sluiting. Hilversum II (415 m). AVRO. 7.00 Piano; 7.30 Genealogie; 7.45 Zang; 8.00 Nieuws; 8.05 Reportage; 8.15 Kurhaus; 9.15 Hoor spel; 10.05 Russisch ballet; 10.30 De wereld spreekt tot U; 11.00 Nieuws; 11.15 Dutch Swing College; 11.45 Piano; 12.00 Sluiting. Wat de Radio morgen brengt Hilversum I (301 m). K.R.O. 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Morgengebed; 7.45 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Lichtbaken; 9.30 Sibelius; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Kamerkoor; 10.40 Voor dracht; 10.50 Gram.; 11.30 Als de ziele luis tert; 11.40 Piano; 11.45 Fam.berichten; 12.00 Angelus; 12.03 Zang; 12.30 Orkest zonder naam; 12.55 Zonnewijzer; 1.00 Nieuws; 1.15 Boekbespr; 1.20 Orkest zonder naam; 1.50 Omroep operettekoor; 2.30 Onder ons; 2.45 Ziekenlof; 4.00 Zonnebloem; 4.30 Na school tijd; 4.45 Elck wat wils; 5.45 Rijk overzee; 6.00 Kwartet; 6.20 Sportpraatje; 6.30 Strijd krachten; 7.00 Nieuws; 7.15 Kath. nieuws; 7.20 Gram.; 7.45 Causerie; 8.00 Nieuws; 8.05 Actualiteiten; 8.12 Gewone man; 8.20 Gram.; 8.30 Galaconoert; 9.55 Klankbeeld; 10.10 Avondgebed; 10.25 Vaders dagboek; 10.30 Nieuws; 10.45 Zomerserenade; 11.25 Andró Kostelanetz; 12.00 Sluiting. Hilversum II (415 m). AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Aubade; 8.00 Nieuws; 8.15 Walsen; 8.45 Piano; 9.15 Morgenwijding; 9.30 Politieberichten; 9.35 Arbeidsvitaminen; 10.30 Van vrouw tot vrouw; 10.35 Gram.; 10.50 Kleutertje luister; 11.00 Piano-duo; 11.30 Gram.; 12.00 Lyra trio; 12.30 Ons platteland; 12.40 Orgel; 1.00 Nieuws; 1.15 Romancers: 2.00 Met naald en schaar; 2.20 Licht middagconcert; 2.55 Radio matinée; 4.40 Schoolbel; 5.00 Coldötream guards; 5.30 Walztime; 6.00 Nieuws; 6.15 Tom Erich; 6.30 Metropole-orkest; 7.00 Bern-hard Person; 7.10 Viool en piano; 7.40 Zangklasse; 8.00 Nieuws; 8.05 Reportage; 8.15 Bonte Dins- dagavondtrein; 9.30 Platen, die U graag hoort; 10.15 Buitenl. overzicht; 10.30 Sky- masters; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram.; 12.0^ Sluiting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 7