Feestdag der Leidse Buitenschool te Katwijk Chr. jonge vrouwen en meisjes hielden toogdag Missionaire hulp in Indië blijft onontbeerlijk Dr Gravemeyer over zijn reis naar Z -Afrika ,ic,tWb JLEiDSCHE COURAN'l 0 MAANDAG, 7 JULI 194T Hier zien wij hoe de kinderen van de Leidse Buitenschool genieten van de frisse zeelucht, teneinde volledige genezing te vinden. Honderden leden van 't Verborld te Katwijk aan Zee bijeen Het waren ongeveer 800 Jeugdcluble- den, die vorige week naar Katwijk/Zee waren gekomen om de Provinciale Jeugd- dag van het Ned. Verbond van Christen Jonge Vrouwen en Meisjes te bezoeken. Zij kwamen met extra-trams, autobussen en zelfs wandelen. Vóór de Kapel van de Ned. Herv. Gem. verzamelde zich langzamerhand een grote groep meisjes uit alle plaatsen van onze Provincie, gewapend met vlaggen en vaandels. Toen allen d$ aangewezen plaatsen hadden ingenomen, sprak de Prov. ver tegenwoordigster van Z.-H., mej. Poot een welkomstwoord, in 't bijzonder tot mevr. BijlVilts uit Den Haag (Hoofd bestuurslid), mevr. Jellema uit Katwijk en de heer N. v. Beelen, organist van het Oude Witte Kerkje op de Boulevard, die tevens als juryleden bij de zangwedstrijd zouden fungeren. Naar aanleiding van Markus 10 1316, Kenmerkend voor het geloof, dat de inheemse Christenen bezitten, is, dat het zich zo sterk richt op het Kruis en de Opstanding. De blijde Boodschap, die daar temidden van de demonische machten ge predikt wordt, leeft en werkt, het geloof heeft een hemelse oorsprong en heeft in Jezus Christus zijn centrum. De Kerk in Indië ziet niet alleen de Hollandse, doch de ganse wereldkerk Zij vraagt als gelijkwaardige Kerk, naast de zusterkerken te worden gesteld. Wij moeten God danken, dat het levende water ook gevloeid' is naar deze dorre streek. Dit houdt niet in, dat het werk voor ons is gebeurd, omdat de Kerken nu haar zelfstandigheid1 bezitten. Integen deel,*" dit beteek ent juist, dat wij nog een belangrijke taak te vervullen hebben. Het mooiste ligt vóór ons: nu worden wij medewerkers aan de blijdschap. De toestanden in Indië zijn er naar, dat die geloofsblijheid zo vaak wordt ver stoord. Velen leven in een samenleving, waar eer.' Islamitische meerderheid is. Aan alles is groot gebrek. Spr. was er van overtuigd, dat een nauwe samenwerking tussen de Kerken daar en in ons land noodzakelijk is. In een ernstig beroep, dat ds Gramberg op de Leidse Gemeente deed, om de mensen in het verre Indië niet alleen te laten staan, zeide hij, dat bet werk mede door onze houding mo gelijk gemaakt wordt. Er is plaats in Inddë voor veel Hol landers, voor hen, die in de rechte hou ding staan. 'Dit vereist echter een mis sionaire instelling. Wat is het loon? Niets anders dan dat we evenzeer in de blijd schap van het geloof kunnen staan. werden enkele woorden gesproken over de betekenis van de laatste zin van de ceremonie, zoals die gebruikt wordt op verschillende clubs: „Wij willen trachten Jezus te volgen en te dienen, opdat ook anderen Hem zullen leren kennen als hun Heiland en Heer". Wij kunnen en moeten een middel zijn voor een ander door van Jezus te vertellen. Jeugdclublid zijn, dat wil zeggen: voor ons geloof te durven uitkomen.. Jezus wil dat wij léven, maar niet om ons zelf alleen. Ons geloof in Je zus moet zó sterk zijn, dat ook anderen, Jezus zullen leren kennen ala_hun Hei land en Heer. De cirkel van ons insigne, het symbool van de geestelijke ontwik keling moet heel ons leven omvat hou den, aldus spr. Na het zingen van het ,.Hand in Hand lied" werd de zangwedstrijd gehouden, waaraan 2& clubs hebben deelgenomen. Onder strenge maar zeer juiste critiek van de jury werd er gezongen en de uit slag bekend gemaakt: le prijs, Gouda; 2e prijs Scheveningen, 3e prijs Woerden, 4e prijs Katwijk, 5e prijs Scheveningen en 6e prijs Boskoop. Met dit mooie weer zou het jammer ge weest zijn om de hele dag binnen te zit ten, en ki een lange optocht ging het naar het strand, richting Noordwijk en zo ge noten velen van de strandgenoegens en 't wijde zeegezicht. Het was precies half vier des middags, toen de laatste toogdagbezoeksters het kerkgebouw te Noordwijk binnenkwa men, waar allen vol aandacht luisterden naar het verhaal „Moeder" van W. G. v. d. Hulst. Ds N. J. Cupédo, Ned. Herv. pred. te Noordwijk-Zee sloot deze mooie dag met een korte toespraak, waarin hij wees op het gevoel van eendracht, dat allen deze dag toch weer gevoeld moeten hebben, als meisjes van één Vader. Het is geen kleine zaak, maar zulk een grote, die heel ons leven in beslag moet nemen. Waarom is er in de wereld zoveel verdeeldheid? Waarom oorlog? Waarom geen eenheid? De Kerk zegt er ons zoveel over, maar bovenal moet er onze liefde zijn, niet al leen in deze Provincie maar in alle lan den, tot allen maar bovenal tot God. De Jeugdclub is het jongere geslacht en de Hei land roept ons tot de taak in de grote we reld. OOK HET GEMEENTEPERSONEEL ONTVANGT EEN GRATIFICATIE B. en W. vragen de gemeenteraad een bedrag van f 50 000 ter beschikking te wil len stellen om, na gepleegd overleg met het G.O. aan het gemeentepersoneel een gratificatie te kunnen verlenen op de voet van de regeling voor het Rijkspersoneel. GEREF. KERK (ART. 31 D.K.O.) In de gisteren gehouden gemeentever gadering van de Geref. Kerk (art. 31) werd een beroep uitgebracht op ds C. H. Lindeboom Jr., te Kampen. DRUK BEZOCHTE RECEPTIE VAN HET BESTUUR (Van één onzer verslaggevers) Ter gelegenheid van het feit, dat het op 18 Juli a.s. 25 jaar geleden is, dat de „Leidse Buitenschool" haar nuttige werkzaamheden aanving, heeft het be stuur der vereniging Zaterdagmiddag in het schoolgebouw te Katwijk aan Zee gerecipieerd. Onder de vele personen die hun op wachting kwamen maken bevonden zich o.m. prof. dr E. Gorter, één der grond leggers van het herstellingsoord en oud voorzitter der vereniging, de Leidse wethouders J. C. van Schaik en S. Menken, de burgemeesters van Katwijk en Rijnsburg, resp. mr W. J. Woldringh van der Hoop en mr P. N. Höweler, weth. D. C. van Leeuwen van Katwijk en D. C. O. Boekhoven, gem.secr. dezer gemeente, weth. P. Brouwer van Alphen a/d Rijn, mr C. J. Goudsmit, voorz. van de Voogdijraad te Leiden, mr P. A. van Toorenburg, secr. van de Armenraad te Leiden, B. van Julsingha, inspecteur L. O. W. Bijpost, schoolopziener te Rotter dam, dr C. R. Zijerveld, directeur van de Leidse G.G. en G.D., mevr. dr van Dorp, oud-directrice van het Rotterdams Zeehospitium, dr P. J. Gaillard van de afd. Leiden van het Ned. Rode Kruis, J. Robbers, voorzitter van de oudercom missie, en vele anderen. De voorzitter van het bestuur, de heer H. van Slooten, opende de rij van spre kers en na begroeting der gasten, in het bijzonder prof. Gorter, gaf deze een historisch overzicht van de afgelopen 25 jaren. Vele moeilijkheden moesten wor den overwonnen, aldus spr., voor de officiële opening der school kon plaats vinden, doch ondanks alle zorgen, voor al op financieel gebied, is het werk uit gegroeid en mocht het voortgang heb ben, zodat in 1930 het kleuterhuis in ge bruik kon worden genomen. Met ver trouwen gaat het bestuur de toekomst tegemoët, zo zeide de voorzitter. Weth. van Schaik bracht de geluk wensen over van het gemeentebestuur van Leiden en het was goed, aldus merkte spr. op, dat deze arbeid van grote omvang, thans in het bijzonder wordt herdacht. In de kinderen wordt lichamelijke en daardoor weer geeste lijke verandering gewerkt, terwijl de wijze van onderwijs-geven en de om gang met de kinderen voor velen ten voorbeeld is. De inspecteur L. O., de heer Julsin gha, zeide, dat hij deze school daarom zo gaarne bezocht, omdat hier het zwakke kind- liefderijk wordt opgeno men en er zelfs nog tijd over is om het kennis bij te brengen. De burgemeester van Katwijk, mr Woldringh van der Hoop, gewaagde van Diamanten huwelijksfeest in het Elisabethshofje Bruid en bruidegom genieten een goede gezondheid. Vandaag herdenkt het echtpaar D. de Rek-Delmeer, wonende in het Elisabeth- hof aan de Oude Vest, het feit, dat het voor 60 jaar in het huwelijk trad. Dat deze gebeurtenis in het hofje niet onop gemerkt voorbij is gegaan, behoeft eigen lijk niet te worden vermeld. De vlaggen wapperden vrolijk en de hofjebewoners waren er al vroeg bij om het echtpaar te feliciteren. De bruidegom is 81 jaar en de bruid hoopt in Augustus 82 te worden. De heer De Rek is altijd los werkzaam geweest en heeft lange tijd zijn bestaan gevonden in het lossen van aardappelen e.d. Zijn vrouw bracht echter ook nog heel wat duiten in het zakje, 28 jaar is zij werk zaam geweest op het Rijkszuivelstation. Behalve haar dagelijkse arbeid, verrichtte zij veel werk in het belang van wijk VIII der N.H. Gemeente, die per kwartaal ruim honderd gulden, welke zij in het kader van de dubbeltjes-actie voor de Kooikapel ophaalde, in ontvangst mocht nemen. Het echtpaar mag zich verheugen in een goede gezondheid. Wij twijfelen er niet aan, of het echtpaar de Rek zal deze dag nog vele gelukwensen worden aan geboden, waarbij wij ook de onze voegen. 't RASSEN-VRAAGSTUK HET GROTE STRUIKELBLOK (Van één onzer verslaggevers) Terug in het vaderland van een reis naar Zuid-Afrika, die in Maart j.l. be gon, heeft dr. K. H. E. Gravemeyer, al gemeen gedelegeerde van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk, ons over zijn reis verteld. Het secretariaat der Synode aan de Car- negielaan in Den Haag was de plaats der ontmoeting. In de kamer, waar tegen een der wanden een schilderij van Christus, die de kinderen zegent, domineert, hoorden we spreken van kerken, die als een der grootste problemen dat der ras sen kennen. Kerken waar blank en zwart niet tezamen aan één Avondmaalstafel kunnen zitten, waar de scheur van de boerenoorlog doorloopt en de tegenstel lingen nationalisten - regeringspartij de harten gescSheiden houdt. Maar daarnaast: belijdende kerken. de prettige samenwerking met het be stuur, waarna de heer Bijpost namens de schoolinspectie-Rotterdam het be stuur complimenteerde. Dr Zijerveld deed dit voor „Gezondheidszorg" te Leiden. Op de haar zo eigen manier sprak de directrice, mej. Crevecoeur, namens het personeel en zij bracht het bestuur dank voor de aangename samenwerking en steun. Zij wees op de vele problemen van het werk, waarbij ook een grote taak op sociaal terrein is gelegen, ter wijl spr. tenslotte zich richtte tot prof. Gorter om hem dank te zeggen voor diens morele steun, welke hij steeds had geboden. Nadat de heer J. W. Harting nog het woord had gevoerd, hield prof. Gorter een toespraak en deze wees alle ver diensten zijnerzijds van de hand, aan gezien deze voor rekening van het ge hele bestuur komen. Spr. was ervan overtuigd, dat door het gevoerde beleid de personen, die gekozen waren voor de arbeid op de school, de juiste mensen op de juiste plaatsen waren geweest, waardoor het een gemeenschap was ge worden met een eigen sfeer. Tenslotte heeft nog een ouder van een der oud-leerlingen zijn dank betuigd voor het genoten onderwijs en de ge nezing, welke hier wordt geboden. De directrice overhandigde namens het personeel een vlag en enkele korf balmanden, en op het terras waren de aanwezigen getuige van de aanbieding van een fraaie bloemenvaas van aarde werk door de heer Robbers, namens de oudercommissie. Na het officiële gedeelte bleef men nog geruime tijd in gezellig samenzijn bijeen. „HOUDT UW STAD REIN!" B. en W. hebben bij de Raad een bedrag van f 27.220 aangevraagd voor de aankoop van een nieuwe rioolkolken-faecaliën- zuigauto, aangezien een der dirie beschik bare auto's van de G R. en O.D. na 11 jaar vervangen dient te worden. Distributievaria Morgen zijn aan de beurt voor het afhalen van levensmiddelenkaarten die gezinnen, waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft van 43501—46500. Het kantoor is geopend van 8.30—11.45 en van 1416 uur. ALDUS DS GRAMBERG IN DE PIETERSKERK Op uitnodiging van de Zendings-com- missie uit de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente sprak gistermorgen in de Pie terskerk ds Gramberg, die vóór de oorlog zendeling was op het eiland Bali en pas is teruggekeerd van een reis naar en door Indië. Aan de hand van 2 Cor. 1.14 bediende ds Gramberg het Woord: „Niet dat wij heerschappij voeren over uw geloof, maar wij zijn medewerkers uwer blijdschap, want gij staat door het geloof." Toen wij als Evangeliepredikers dit jaar het Paasfeest vierden temidden van de Kerk op Bali, stelden wij ons de vraag, of de voorgangers en de gemeenten trouw waren gebleven aan hun Heer. aldus ving spr. aan Waren zij, na de Japanse overheersing en de revolutie, vriendelijk of argwanend jegens ons? Op de Vrijdag na Pasen kwamen er dertig voorgangers en Evangelisten bij elkaar en direct werd ons de vraag voor gelegd: Waarom i.cfU gekomen. Om te heersen? Dan moeten wij U afwijzen. Om te ddennen? Dan roepen wij U een har telijk welkom toe. In een in Mei j.l. te Batavia gehouden Kerkvergadering, waar voorgangers uit de Repupliek en uit Nederland elkaar ontmoetten-, werd met klem betoogd, dat wij medewerkers moeten' zijn aan de blijdschap van de Christenen in Indië. De Gemeente moet vast staan en in het geloof, dat het resultaat is van de wer king van- Gods Geest» de vreugde bevor deren. Kerken, die, wat de Zuid-Afrikaanse be treft, aan de Nederlandse zeer verwant zijn, doch door ons hier onvoldoende ge steund werden, b.v. niet voorzien van broodnodige predikanten. Dr Gravemeyer, die er op uitnodiging van de Nederduits Hervormde kerk (nauw aan onze N.H. kerken verwant) van Zuid-Afrika heentrok, kreeg tevens een opdracht van de Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk in Nederland mee, nl. om contact met de kerken aan de Kaap op te nemen. Gebruind is hij door de Afrikaanse zon. Hij heeft niet stil gezeten. Hij is bij zijn gastheren namens wie prof. S. P. En- gelbrecht en prof. dr van Selms hem rond voerden te gast geweest, bij de Gereformeerden in Stellenbos en Pot- chefstroom (met aan de V. U. gevormde hoogleraren), bij de Engelse kerken en hij heeft daarnaast boerenplaatsen be zocht, de Kruger wildtuin bekeken en de Tafelberg beklommen. Onze gezant, dr Ph. J. Visser» was hem een grote steun en prof. dr Van der Leeuw, die er met een culturele opdracht arriveerde, een prettig reisgenoot. Zijn opdracht heeft hij vooral in Oecu menische zin trachten uit te voeren. Hij sprak met de leiders dier Verenigde kerk van Zuid Afrika (de z.g. Ned. Herv. Kerk) die reeds een poging deden om de be lijders er samen te binden. Maar de hier boven genoemde moeilijkheden wierpen grote barrières op. Politiek was er het misverstand te overwinnen, dat Neder land met de nog steeds als vijand be schouwde Engelsen had gestreden tegea de Duitsers, wier invloed groot is ge weest. Dr Gravemeyer heeft betoogd, hoe alle kerken in Nederland het er over eens waren, dat het Nationaal Socialisme in lijnrechte strijd is met het Evangelie van Christus. En de reactie déarop is over de hele linie zeer gunstig geweest. Er is hoop, dat de kerken nu samen dit probleem onder de ogen zullen zien. Daarnaast verkeert Zuid-Afrika eco nomisch in een zeer bijzondere positie, daar men er zo sterk van de regen af hankelijk is, die met name de boeren maakt en breekt. Het communisme is in de steden, vooral die bij de goudmijnen, sterk ontwikkeld, maar ook in Afrika leeft het bewustzijn, dat Jezus Christus triomfeert. En daarom zou het van zo grote betekenis zijn, als de Afrikaanse kerken en de Engelse elkaar zouden kunnen vinden, waarbij de laatste de fouten van de eeuwwisseling als zonde moet erkennen en de kerken samen het rassenvraagstuk moeten oplossen. Dat laatste is een wereldvraagstuk. Mis schien dat de Oecumenische conferentie in Amsterdam een vergelijk kan vinden, waarmee de Afrikaners in hun eigen land kunnen werken. Dr Gravemeyer, vriend van de Boeren, is zeer onder de indruk gekomen van het geloofsleven in de oude Boeren-families, die nog gezamenlijk per ossewagen op trekken om hun Nachtmaal-vieringen te hebben. Daarop rust hun kerkelijk leven. Het is de geest der oude Voortrekkers, die deze mensen bezielt. Dr Gravemeyer heeft die ook geproefd tijdens de zeereis in de eenzaamheid, die „onze vaderen zo vaak tot wanhoop gebracht moet heb ben". „Zuid-Afrika heeft recht op onze hulp", zo zei hij. „Wij moeten het de allerbesten zenden, die wij hebben. Het is een hard land en een mooi land en wat het voor naamste is: in de Kerk leeft de behoefte aan het zuiver belijden der Heilige Schrift als Gods Woordl"

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5