Gem. Leiden krijgt eigen accountantsdienst Burg. Baumann gispt leugens over „Poelmeer" Zondagschoolarbeiders in weekeinde bijeen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 MAANDAG, 7 JULI JU>. Stndsnieuws VOORSTEL VAN B. EN W. BIJ DE RAAD INGEDIEND Heeds enige tijd geleden is in de gemeen teraad ter sprake gekomen het voornemen van B. en W. om een gemeentelijke accoun tantsdienst in te stellen en bij de behande ling der begroting-1947 is deze kwestie op nieuw ter tafel gebracht, waarbij van de zijde van het college werd toegezegd, dat in een volgende gemeenteraadsvergadering een desbetreffend voorstel aan de orde zou worden gesteld. B. en W. hebben thans bij de raad een voorstel ingediend en in de toelichting wijzen zij erop, dat belangrijke takken van dienst zijn opgedragen aan particu liere accountants, die dienen toe te zien op het voorkomen van onregelmatigheden en een juiste toepassing van verordeningen en voorschriften, terwijl voorts tot hun taak wordt gerekend, het geven van adviezen aan het gemeentebestuur over boekhoud kundige-, financiële en bedrijfs-economische vraagstukken. De controle, zoals deze thans in de ge meente Leiden is geregeld, is vrijwel geheel beperkt tot de controle op de juistheid der financiële administraties. De materiële en bedrijfs-economische juistheid der admini stratie is tot nu toe echter nog steeds niet in het onderzoek betrokken en deze is toch in de huidige tijd zeker van niet minder betekenis, zo wordt opgemerkt. Op grond van een ingesteld onderzoek omtrent het stelsel van controle zijn B. en W. tot de conclusie gekomen, dat met het tegenwoordige stelsel moet worden gebro ken en dat in navolging van alle grote en alle middelgrote gemeenten ook in Leiden een eigen ambtelijk controle-apparaat ge wenst en noodzakelijk is. Het college acht het voor de gemeente het meest in overeenstemming met de be tekenis van de functie van gemeente-accoun tant en van de taak, welke aan een accoun tantsdienst zal worden opgedragen, dat het Leerkrachten brachten een be zoek aan de „Hortus" Leerrijke excursie van de Ver. van onderwijers (essen) Voor de tweede maal in dit seizoen or ganiseerde de afd. Leidien en omstreken van de Ver. van Chr. onderwijzersessen) een excursie en ditmaal was het doel de „Hortus." Het gezelschap werd bij de ingang van de Academietum ontvangen door de heer Langezaal, die allereerst iets vertelde over het terrein van de Hortus, dat vroe ger veel groter was geweest, doordat de grond van de Stenrewacht er oorspron kelijk bijhoorde. Tijdens de pestepidemie bij het beleg van Leiden werd aldaar een kerkhof aangelegd en zo was de grond voor de Hortus verloren. De heer Langezaal wees op de vele zeldzame bomen, welke de Hortus bezit, zoals de 370 jaren oude gouden regen, de mannelijke en vrouwelijke exemplaren van de naaldboom Ginkgoaceae, waarvan de naalden vergroeien tot bladeren, de grootste treurbeuk van Europa, die zijn hoogtepunt heeft bereikt en r.u alleen nog maar in de breedte groeit, enz. Bij de systemen, plantenbedden, die zijn aangelegd voor heit onderzoek door stu denten, verklaarde de rondleider het ge bruik van de vrucht var. de kaarden bij de wollendekenindustrie. Vervolgens besteedde het gezelschap veel aandacht aan het kassencomplex, waar een tropische hitte heerste, en waar te zien waren de Victoria Regia, suiker piet, rijst, lotus, banannenstruiken met trossen bananen, varens en cactussen, enz., te veel om op te noemen. Aan het einde van de rondgang maakte de heer M. I. de Jonge, zich tot tolk van de bezoekers, toen hij in hartelijke be woordingen de heer Langezaal' dank bracht voor diens rondleiding. BESTUUR VAN DE FEDERATIE VAN C.J.M.V.'s GEÏNSTALLEERD In een met bloemen versierde zaal van het wijkgebouw „Levendaal" vond gis teravond onder grote belangstelling de installatie plaats van het bestuur van de Federatie der Leidse C.J.M.V.'s. Ds P. W. Spruijt schetste in zijn ope ningswoord de moeilijkheden, waarmede de jeugdverenigingen in deze tijd te kam pen hebben. De heer J. Londema, vertegenwoordiger van het Ned. Jongelings Verbond, sprak vervolgens een installatierede uit, waarin ij de nieuwe federatie veel voorspoed enste. Spr. riep alle aanwezigen op om a schouders onder het werk te zetten. Ik ben er een zanger, die trekt door destad Hedenavond, 8 uur, zal de derde buiten- ngavond plaats vinden in het Kooipark .v. Herman Stenz. Aan de vleugel mevr. enz-Leening. De eerste zangavond op t v. d. Waalsplein was een succes; de 'eede avond op het Stadhuisplein was inder goed bezocht. Bewoners van het Kooipark en omge- ing geeft het goede voorbeeld, wij zijn er an overtuigd, dat U even enthousiast zult ijm als de bewoners van de Professoren- vijk om met elkaar uiting te geven aan le vreugde, die het samenzingen van het *oede Hollandse lied geeft. Maar niet al leen de bewoners van het Kooipark wor den verwacht, alle zangers en zangeressen van Leiden zijn daar natuurlijk aanwezig! Neemt uw zangbundels mee! Nieuwe zijn ter plaatse verkrijgbaar. controle-apparaat een aparte gemeente dienst wordt, waarvan het hoofd wordt benoemd door de gemeenteraad en recht streeks verantwoordelijk en ondergeschikt is aan B. en W. Zij stellen voor het te benoemen hoofd de titel van directeur te verlenen en deze positie moet zodanig zijn, dat eerste-rangs- krachten kunnen worden aangetrokken, waarom het college van oordeel is, dat het salaris moet worden bepaald op f 6864 mini mum en f 8112 maximum, naar een oor spronkelijk grondsalaris van f 5500f 6500. Het verdient aanbeveling eerst over te gaan tot benoeming van een directeur om in overleg met hem de dienst op te zetten en de nodige instructies en verordeningen vast te stellen. Voor de gemeente Leiden met haar grote bedrijven mag worden aan genomen, dat op een staf van ongeveer 6 personen moet worden gerekend. B. en W. stellen daarom de raad voor in principe te besluiten tot het instellen van een accountantsdienst en B. en W. te mach tigen tot het oproepen van sollicitanten voor de betrekking van directeur, waarna het in de bedoeling ligt, dat deze dienst met ingang van 1 Januari 1948 zijn werkzaam heden zal kunnen aanvangen. Kinderspeeltuin in het centrum van de Sleutelstad Zal gratis aan speeltuinver. „De Demping" worden afgestaan De Bond van speeltuinverenigingen heeft aan het college van B. en W. ver zocht te willen overgaan tot de aanleg van een speelterrein voor de jeugd voor het Levendaal en omgeving en B. en W. zijn vanv mening, dat in dit volkrijke stadsgedeelte, waardoor een drukke ver keersweg loopt, hieraan grote behoefte bestaat. Voor de aanleg hiervan kan worden be stemd het terrein, gelegen binnen de be bouwing Levendaal-Geeregracht-Plant- soen, dat gedeeltelijk wordt begrensd door de achterzijde van woningen en gedeelte lijk door openbare straat. De aanleg^ om vat het egaliseren van het terrein, het ma ken van een zandbak, alsmede van een afrastering met harmonicagaas en het aanbrengen van een eenvoudige boom beplanting om het terrein, waarvan de totale kosten werden geraamd op f 5000. Het speelterrein zal dan op nader over een te komen voorwaarden gratis aan de Speeltuinver. „De Demping" ten gebruike worden afgestaan. Het College vraagt dan ook de Raad een crediet van f 5000 hiervoor toe te staan. IN RUMOERIGE VERGADE RING DER ZWEMVERENIGING Het was een buitengewone vergadering waarvoor de leden van „Poelmeer" in ,,Het Witte Huis" te Oegstgeest waren bijeengeroepen. De voorz. de heer F. W. N. Hugenholtz, heette allen welkom, in het bijzonder burgemeester J. C. Bau mann en wethouder L. de Neef. Spr zette het doel der bijeenkomst uiteen, namelijk om de leden onverwijld in kennis te stel len van de resultaten der gehouden be spreking van het bestuur van Poelmeer" met het college van B. en W. van Oegst geest. Spr geeft een kort resumé van de gang van zaken van de laatste tijd. Dit is in grote trekken gelijk aan de uiteenzetting van de heer IJdens op de ledenvergade ring van 4 Juni j.l (nummer van 5 Juni). Op deze vergadering hebben de leden verzocht, nogmaals een bespreking bij B. en W. aan te vragen. Het resultaat is echter, dat geen scheiding in het thans bestaande bassin kan worden aange bracht, aangezien dat meer personeel zou vergen en B. en W. meenden dat dit te hoge kosten met zich mee zou brengen. Op zeer drukke dagen is er nu vier man personeel, t.w. een badmeester, twee bad knechts en een cassière. Gezien nu deze ontwikkeling stelde de voorz. voor, het lopende seizoen op de thans ingeslagen weg voort te gaan en voor het volgend jaar af te wachten, of B. en W. het nu opgezegde contract door een nieuw willen vervangen. De heer B. J. Molenaar vroeg, of dit nu een zuiver voorstel van het bestuur is, waarop door de voorz. bevestigend werd geantwoord. Het komt spr echter voor, dat er met geringe kosten weer een scheiding had kunnen worden aange bracht. De heer Molenaar zeide voorts, dat er aangedrongen is op meer perso neel, doch dat B, en W. het niet doen. Wel zijn echter de badprijzen verhoogd en daarvoor wilde spr dan ook voldoen de toezicht hebben. Dr J. H. F. Lahr geloofde niet, dat er één lid is, dat de zienswijze van B. en W. deelt en adviseerde het zenden van een request aan het Gemeentebestuur met een afschrift aan de Inspectie van de volksgezondeid. De voorz. merkte naar aanleiding van dit voorstel op. dat er iemand van Volksgezondheid anoniem in Poelmeer" is geweest en geen aanmer kingen heeft gemaakt. De heer M. Elshof is van oordeel, dat de hedendaagse toestand voor de jeugd verschrikkelijk is. Wanneer we er één kracht bij hebben voor de dames, dan is de zaak gered volgens deze spr., en hij stelde voor, deze kracht dan uit een eigen potje te betalen. Dr Lahr stelde vervolgens de vraag, of het niet mogelijk is een enquête onder de leden te houden om te zien of de scheiding wordt teruggewenst. Zowel het voorstel van de heer Elshof, als van dr Lahr vond geen aanhang en werd ver worpen. De voorzitter wilde na al deze gespro ken woorden gaarne burg. Baumann ge legenheid geven ook iets te zeggen. „Ik heb niets te zeggen", was hierop het antwoord van de burgemeester, „er zijn te veel onwaarheden gezegd en ge schreven". Echter wilde spr desgevraagd wel enkele opmerkingen maken en be gon «net te releveren dat de zwemvereni ging .Poelmeer" boven haar stand leefde. Er werd een begroting ingediend met een tekort van f 6000. Bij narekenen door de gemeente bleek dit echter f9600 te moe ten zijn. (Hiermede is het bestuur van „Poelmeer" het niet eens, aangezien dit van oordeel is. dat, nu de gemeente het zwembad genaast heeft, rente en aflossing van de schuld aan de gemeente zijn ko men te vervallen. Red.) Van 1935 af is er op één jaar na nooit winst geboekt. In 1946 bedroeg het ver lies zelfs f4600. De woorden, die gespro ken zijn, moeten stuk voor stuk waar gemaakt worden, terwijl hetgeen in een krantje hier in de gemeente is neerge- kalkt, geheeel onwaar is. Waarom moest gezegd worden, aldus de Burg., dat I «f niet ontrat is, terwijl dit in April reeds gebeurd is? Voorts dat er niet ge baggerd is, niettegenstaande het is gepro<- 'beerd, doch det men er vanwege de ste nen eenvoudig niet door kon komen. B. en W. zijn steeds afgegaan op de begro ting en spr. vroeg tenslotte, begrip te tonen voor de financiële moeilijkheden van de gemeente. Na dit betoog van burg. Baumann, die verscheidene malen door verschillende sprekers werd geïnterrumpeerd, ontspon zich een levendige, doch niet bepaald aangename discussie. Wethouder L. de Neef is van oordeel, dat 't er door deze kwestie op gaat lijken of er kwesties geweest zijn tijdens de besprekingen van B. en W. met het be stuur van Poelmeer". Deze zijn er in het geheel niet geweest en daarom vond spr. het zo teleurstellend, dat het thans de schijn heeft of men na de besprekingen niet in harmonie uiteen is gegaan. De Voorz. wees er in dit verband op, dat er van de zijde van het bestuur geen enkele actie gevoerd is. Enkele raads leden hebben over Poelmeer inlichtingen ingewonnen en zijn met het verzoek om de bewuste raadsvergadering gekomen. Was er geen actie gevoerd, dan was er, volgens spr., ook verder niets gebeurd. De burgemeester van Warmond,, jhr mr T. M. E. v. Fisenne, die eveneens ter ver gadering aanwezig was, zeide dat vele van zijn gemeentenaren ook de zwemin richting „Poelmeer" bezoeken. Spr heeft zich, nadat hij verschillende Warm onder zwemmers had gesproken, op de hoogte gesteld in de inrichting en is van oordeel, dat het zeer gewenst is wederom de afge broken scheiding aan te brengen. Deze gedachte deed burgemeester Baumann de opmerking maken, dat Warmond dus parasiteert op Oegstgeest en zelf maar een zwembad moest zien te krijgen. Nadat uit de vergadering nog het voor stel is gedaan om per lid f 0.50 te vragen, om van de dan verkregen f 550 een schei ding te maken en een vijfde kracht te betalen voor dit seizoen, adviseerde de heer Elshof nog om een verzoek aan de gemeenteraad te zenden, welke beide Ik teil er maar mee zeggen... De Partij van de Arbeid washetgeen zich gemakkelijk laat begrijpenzeer ver heugd, toen de president van de Repu bliek Indonesia" op het allerlaatste nip pertje scheen te beseffen, dat hij de sympathie van de leden dezer politieke richting bezig was te verspelen door zijn on-socialistische optreden: Stel je voor hij wilde niet meer praten! Dit was natuurlijk een onoverkomelijke ramp, want thans bleek opeens, dat die „reactionaire gezagshandhavers"ondanks alles, toch gelijk hadden, nu al de grond slagen van het zorgvuldig door ,,C.-G Schermerhorn" uitgestippelde Indiëbeleid onder de voeten werd weggeslagen. Wie zal dus de zucht van verademing kunnen afmeten, toen bekend werd, dat Amerika in één notaatje, zonder meer Soekarno had laten weten, hoe de demo cratie over dit soort socialisme oordeel de. „Daar heb je het gegooi met de dol lars", dacht de president en hij poogde" dus weer verder te praten. Het dankbare personalistisch-democra- tisme zon, heel verklaarbaar, op midde len om dit gevoel in meer tastbare vorm te laten blijken en gaf dus opdracht aan een boekhandelaar om zo snel mogelijk een drietal politieke werken naar Indo nesië op te zenden, p/a de heer D. Goed harthotel „Extremist" te Djokja. Nu durven spotters het volgende te beweren: Genoemde heer begaf zich enige dagen later naar het paleis van de president en na de gebruikelijke toe spraak overhandigde hij hem het pak ketje. Het eerste waar „des presidents oog op vielwaren de postzegels met de beeltenis van zijn Koningin, vlak daar naast stond een vet stempel met het devies: „Strijdt mee met de jongens over zee!", doch nog groter werd zijn ontnuch tering en verontwaardiging, toen hij, na het pakketje te hebben geopend, de titels der boeken bestudeerde. De boekhande laar moest een vergissing hebben ge maakt!! (of niet?) Het waren nl.: ,,En Soekarno lacht.van Alfred van Sprang, „Saevis tranquillus in undis (Rustig temidden van de woedende ba ren), van dr H. Colijn, en „Daar werd wat groots verricht!", samengesteld door een aantal Indië-kenners bij uitnemend heid. Onder in het pakketje lag een cir culaire met de aankondiging, dat men kon intekenen voor een exemplaar uit de herdruk van.,tMalle Gevallen", schrij ver Hans Martin. Er werd tevens spoed verzocht. Ik hoop nu maardat je niet zult moe ten lachen om wat deze sarcastische spot ters durven te beweren! Dat zou me erg van je tegenvallen. Dat wil ik maar zeggen. JANTJE VAN LEYDEN, voorstellen echter werden verworpen. Burg. Baumann zeide tenslotte, dat het enige waartegen hij wenste op te komen, de valse voorlichting is. Het bestuurslid, de heer IJdens, deed als laatste redmiddel een tussenvoorstel. Spr. stelde voor om op drukke dagen niet één, doch twee man personeel van de gemeente te krijgen, die dan op min der drukke dagen hun gemeentelijke ar beid kunnen verrichten. We kunnen dan weer een scheiding aanbrengen, die zozeer gewenst wordt en hebben op warme dagen toch genoeg personeel. Burg. Baumann verklaarde zich bereid, het voorstel in het college van B. en W. te brengen. De Voorzitter bracht hem dank voor deze toezegging en stelde voor, de exploi tatie van „Poelmeer" dan thans voort te zetten, op een wijze zoals deze in de ge geven omstandigheden zo goed mogelijk mag genoemd worden, met welk voorstel men accoord ging. DS D. OVER W. SPRUYT SPRAK „HET VERTELLEN" In het mooi gelegen jeugdhuis „De Haven" te Wassenaar is Zaterdag en.gis teren een West-Hill-conferentie gehou den, welke tot doel had het contact tus sen de verschillende Zondagsscholen te Leiden te leggen en te verstevigen. Om half acht werd Zaterdagavond het weekeinde geopend door de heer H. Been hakker, die in korte trekken de betekenis er van schetste. Het verdere gedeelte van de avond bracht men gezellig door met pianomuziek, zang en voordrachten. Om half tien werd een kampvuur ontstoken, dat de stemming ten top voerde. Nadat men de volgende morgen een wandeling had gemaakt, werd om tien uur in het gebouw een liturgische dienst gehouden, waarin voorging de heer P. Brinkman. Spr. wees op de chaotische toestanden, waarin de wereld verkeert. De Christen, die weet, dat de Heer zijn Vader en Verlosser is, behoeft geen dreigen te vrezen. De collecte, welke werd gehouden, was BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Hei men M, z van P Heme- rik en H M Klinkenberg; Evertje, d van T J Huij en M Neuteboom; Cornelis J, z van L Boers en A M Humme; Jacoba, d van J Brugman en J G Kop Johannes z van J Siere en A C Wielinga; Marianne H S, d van J Wolters en A van Eghiond; Freddy, z van H v d Tuin en C C Onder water; Antonius J F, z van A J F v d Steen en M C Verkuijlen; Johannes P, z van S S Mulder en E Sloos; Cornelis A, z van F A Grimbergen en A M van der Valk. OVERLEDEN: C Lek-Schenk; A van Moek; J C van der Kaay; R Ahrens. bestemd voor het Zondagsschoolwerk in Indië. In de namiddag sprak ds P. W. Spruijt te Leiden over het onderwerp: „De ver telling met de daaraan verbonden expres sie". Wij moeten, zo zeide spr., proberen de kinderen van persoon tot persoon te vertellen. Dit is alleen mogelijk, wan neer er bij ons een zekere openheid is voor het wondere boek: de Bijbel. Het expressiewerk moet een deelname zijn aan het verhaal. Een levendige gedachten wisseling volg de. Op treffende wijze werd hierna het boek Esther uitgebeeld. Het weekeinde werd besloten met een kort woord van de heer Beenhakker, die opwekte tot nauwe samenwerking. WONINGBOUWVER. „ONS BELANG." Uit het verslag van de buitengewone ledenvergadering van de Woninigbouw- ver. „Ons Belang" hebber, sommige lezers de conclusie getrokken, dat de woningen aan de Tomatenstraat definitief zijn toe gewezen. Dit is echter nog niet het geval, want men zal begrepen hebben, dat de uiteindelijke beslissing hierover bedust bij het Gem. Bureau voor Huisvesting. De lijst met namen van diegenen, die voor een woning in aanmerking wensen te komen, wordt aan dit bureau toegezonden en in overleg met het bestuur volgt dan de defitnitieve toewijzing, waarvoor in aanmerking komen huurders met een ge zin. bestaande uit minstens vier personen. Rijk en Gemeente zullen zo goed als zeker hun percentage woningen opeisen. Ons werd nog medegedeeld, dat kippen hokken wel gebouwd mogen worden, mits zulks geschiedt in overleg met het bestuur, terwijl woningen, wanneer zij gereed zijn men hoopt nog dit jaar met de gehele afbouw klaar te komen alsnog ter bezichtiging zullen worden' ge- steld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4