Leiden-Limburg-contact hecht en sterk gelegd Knapenver. van „Prediker" bestaat 80 jaar De vrouwelijke predikant in de N. Herv. Gem. NIÉUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG. 4 JULI 1947 Stadsnieuws „WAT DEFTIG" VERANDER DE IN „HET IJS GEBROKEN'\ In drie zalen van het restaurant .,Het Gulden Vlies" waren gistermiddag de Limburgse bezoekers voor de laatste maal in onze stad bij elkaar om aan te zitten aan de lunch, welke hun werd aangeboden door de Katih. Jonge Zakenmiddenstan- ders, waarvan ook het voltallige college van B. en W. en enkele genodigden de gasten waren. De stemming was weer uitnemend en tij dens de maa-ltijd hebben verscheidene per eoen het woord gevoerd om de loftrompet te steken over Limburg en Leiden. Na een kort woord van welkom van de voor zitter der K. J. Z. M., de heer W. J. M- Simonis, sprak burgemeester van Kin schot zijn vreugde uit over het gelegde contact tussen „Zuid" en „West", terwijl hij speciaal de fietsacrobaten dank bracht voor hetgeen zij de Leidenaars hebben getoond en als persoonlijk bewijs van waardering bood spr. hun een zilveren lucifersdoosje met het wapen van Leiden aan. Tenslotte wenste hij allen een goede reis naar het mooie Limburg. Het is niet mogelijk om alles, wat wij in Leiden hébben genoten, in één keer te verwerken, zo zedde de leider van de mijnwerkersgroep, de heer J. Palmen, want zowel de uitstapjes en niet in het minst de hartelijke ontvangst en de gast vrijheid van de Leidenaren hadden de gasten te zeerste getroffen. Spr. twijfelde er niet aan, of dit contact zou uitgroeien tot een wederzijdse uitwisseling, waarvan hij als voorbeeld noemde, dat reeds één der deelnemers een Leids meisje naar Limburg medenam om daar wat aan te sterken, terwijl ook de vacantie-trek naar deze streek door dit bezoek sterker zou worden. Veel dank bracht hij aan allen, die hebben medegewerkt om deze vacan- tiedagen voor de mijnwerkers onvergete lijk te maken en als tastbaar bewijs van hun dank overhandigde de heer Palmen aan de voorzatter van het Leidse comité wet'h. J. C. van Schaik, een koperen miniatuur-mijnlamp met emblemen. Natuurlijk bracht de heer van Schaik op zijn beurt dank voor dit geschenk, alsmede voor de wijze, waarop de kennis making met de Limburgers was geschied- Ook de heer J. Plomp uit Den Haag, secretaris van het Centraal comité „Va- cantie-mijnwerkers" hield een korte toe spraak, waarin hij als zijn overtuiging uitsprak, dat de gedachte van de mijn werkers, dat men in Holland ,,v/at deftig" is en doet, wel voor goed zou zijn ver dwenen en anderzijds de Hollanders wel de indruk hebben 'gekregen, dat de Lim burgers even rustige en goede Nederlan ders zijn als de „Westerlingen". Op deze Warme zomerdag kon spr. dan ook con stateren, dat het „ijs was gebroken" om nader contact en saamhorigneid te kwe ken. Hij besloot met allen een ,.tot ziens" toe te roepen. Aan het einde van de maaltijd zong het gezelschap uit volle borst staande het Limburgse volkslied, ,,Waar in 't brons groen eikenhout 't nachtegaaltje zingt". „Glück auf\ mijnwerkers In de loop van de middag hebben de dankbare mijnwerkers afscheid genomen van de sleutelstad. Leiden had hun drie mooie dagen bereid. Het contact tussen de Mijnstreek en onze stad was gelegd en be vestigd. Met woord en daad hebben de gas ten in ruime mate blijk gegeven van hun waardering. Er waren gastheren die een doos met geurige sigaren in ontvangst mochten nemen, terwijl sommige gast vrouwen ter versteviging van de vriend- MEJ. SWETS NAM ALS MAATSCH. WERKSTER AFSCHEID Mej. Swets, een der Maatschappelijke werksters van de Bijz. Kerkel. Gezins zorg, heeft wegens vertrek haar werk in Leiden op 1 Juli j.l. neergelegd. In een één dezer dagen gehouden ver gadering van de Commissie voor de K. Gez.zorg werd afscheid van haar geno men. Haar werk werd door de voorzit ter, de heer G. Crèvecoeur, met enkele woorden uiteengezet. Ook dr G. Brou wer, voorzitter van de Herv. Diaconie, eprak waarderende woorden en ds D. J. Vossers, voorz. van de Kejkeraad, sloot zich hierbij aan NIEUWE DIRECTRICE VAN „VOORDORP" De diaconie der Ned. Herv. gem. deelt ons mede. dat aan mej. A. H. de Bie op haar verzoek eervol ontslag is verleend als directrice van het kinderhuis „Voor dorp" en dat haar plaats is ingenomen door mej H. A. Siddré. Ook de bakkers gaan met vacantie De Leidse bakkers gaan van gezondere warmte dan die voor hun ovens genieten. De vacantieregeling 1947 is thans vastgesteld. De eerste periode loopt zoals uit de adver tentie in dit nummer blijkt, van 7 t/m 12 resp. 7 t/m 17 Juli. Men neme er goede nota van. Vacantie Sigarenwinkeliers De vakgroep detailhandel tabak, ge west Leiden, deelt ons mede, dat de si garenwinkels wegens vacantie op 7, 8, 9 21. 22 en 23 Juli en op 4, 5 en 6 Augustus fea» gesloten zullen zijn. schapsbanden bloemen kregen. Vooral de dames hebben een belangrijk aandeel in het slagen van deze actie gehad. Zij zorgden, wanneer de gasten enigszins vermoeid „thuis" kwamen, voor een huise lijke sfeer en heerlijk eten. De mannen echter hebben de gelegenheid niet voorbij laten gaan om zich eens op de hoogte te stellen van het werk der ondergrondse „strijders". Op het baanvak Leiden—Utrecht stond gistermiddag om vier uur de speciale trein, die de bezoekers binnen de kortst mogelijke tijd naar het verre Zuiden zou voeren. Een paar honderd Leidenaars deden hun uit geleide en spraken unaniem de wens uit, dat dit bezoek niet tot één beperkt zou blijven. Zij zeiden het niet, doch wij menen met met zekerheid te kunnen zeggen, dat ook de mijnwerkers deze opvatting huldigen. Om 4.15 uur gaf de conducteur het sein van vertrek. Een onzer propagandisten had er zorg voor gedragen, dat alle reizigers voorzien waren van een exemplaar van onze editie, welke gisteren in 't bijzonder was gewijd aan wat de mijnwerkers op hun reis naar en in Noordwijk beleefden. Toen de trein zich in beweging zette, wuifden velen met de courant ten afscheid. De vacantie-trip der Limburgers behoor de tot het verleden. Ds Gramberg van zijn Indische reis teruggekeerd Zal Zondag in de Pieterskerk van zijn ervaringen vertellen. Op Zondag 6 Juli a.s. zal voorin. tien uur in de Pieterskerk een dienst worden gehouden, waarin hoopt voor te gaan ds. Gramberg, missionair predikant. Zoals men wellicht weet, was ds. Gram berg vóór de oorlog zendeling op het ei land Bali. Thans is deze predikant van een reis naar en door Indië teruggekeerd. Op deze tocht heeft hij verschillende voor aanstaande personen ontmoet. Ook heeft hij deelgenomen aan de zo belangrijke conferentie der Indische Kerken, die in Maart j.l. te Makassar gehouden werd. Het ligt in de bedoeling, dat ds. Gram berg de Gemeente a.s. Zondag „onbevoor oordeelde en deskundige voorlichting" zal geven. EEN HIJSKRAAN VIEL OM Gistermorgen is door overbelasting 'n verplaatsbare torenkraan op het terrein van de Kon. Ned. Grofsmederij omgeval len. De kraandrijver, de 38-j. J. B. uit de Julianastraat, die het ongeval zag aankomen, sprong van 2 m hoogte van de kraan en kwam terecht op een ijze ren ankerkop. Met een diepe vleeswond in het linkerdijbeen werd hij naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. De om vallende kraan veroorzaakte geen per soonlijke ongelukken. SOBERE LUSTRUMVIERING IN VOORBEREIDING Er is weer feest in „Prediker". Feest vieren is deze jongerenorganisatie niet vreemd en er is, wanneer men feest, voldoende reden om blij en dankbaar te zijn. Op 18 Juli a.s. hoopt de Knapenver- eniging „1 Kon. 18: 12b", onderafdeling van de C.J.V. „Prediker 12: la", haar tachtig-jarig bestaan te gedenken. Dit is ongetwijfeld een feit van grote betekenis en het lijkt ons goed, even stil te staan bij, het verleden van deze vereniging en de viering van het zestiende lustrum. De J.V. achtte zich in 1861 geroepen, positie te kiezen tegen de baanbrekende moderne stromingen. De vereniging telde spoedig achttien leden, jongeren van ver schillende kerken. Om lid te kunnen wor den, moest men de leeeftijd van zestien jaar bereikt hebben. Het bestuur voelde echter spoedig, dat ook voor de jonge ren beneden deze grens iets moest ge daan worden. Er werd een vereniging in het leven geroepen, welke tot doel had het Zondagsschoolonderwijs voort te zetten en de jongens voor te bereiden tot leden van de J.V. Deze onderafdeling, Jongeliedenvereniging geheten, mocht zich reeds kort na de oprichting in een gestadige bloei verheugen en men moest zelfs ter oorzake van het grote ledental tot splitsing overgaan. Zo ontstond de Knapenvereniging, voor jongens van twaalf tot veertien jaar. In het „Predi- ker"-archief staat vermeld, dat deze ver eniging gewoonlijk tachtig ledeji telde. Uit het huidige aantal blijkt wei, dat de belangstelling van de jeugd en de ouders voor en de behoefte aan een dergelijke organisatie in de laatste jaren aanmer kelijk verminderd is. Toch bestaat er aanleiding tot vreugde en dank. Tachtig jaar, zonder enige onderbreking, werd Zondag aan Zondag aan de jongens Gods Woord gebracht. Velen leerden hier voor 't eerst, dat Jezus Christus de Heer is van ons leven. Onze jeugdverenigingen zijn in onze dagen van onschatbare waarde. Wie zal de morele en de geestelijke schade taxe ren, in jonge harten aangericht door de schrikkelijke uitspattingen van deze tijd? Het opwerpen van een sterke dam tegen de stroom van verleiding en misleiding eist veel energie, vooral een diep geloof. In die ene Heer, Die in onze wereld is gekomen om ons duistere bestaan te ver lichten. Toen in 1914 de mobilisatietijd aanbrak, werden ook bestuursleden onder de wa penen geroepen. Ondanks de tegensla gen die dit tijdperk met zich meebracht, kon het werk voortgang vinden. En toen de vredesklokken over ons land beier den, werd ook voor de Knapenvereni ging een periode van groei en bloei in geluid. Contacten met de ouders werden Verloren Gevonden Portemonnaies, militaire baret, voetbal, bumper met auto, étui met inhoud, da mes-jasjes, armbanden, horloges, bankbil jetten. Engels boek, vulpennen, meisjes jumper, damesschoenen, kindermanteltje, loterijbriefjes, kindertas. badhanddoek, gymnastiekschoenen, bril in étui, sjaal, kano, zakmessen, herenvest, huissleutels, persoonsbewijs, reistas, pluche hondje, halsketting, zilveren ring, nagelschaartje, zilverbon, portefeuille, kasboekje, hoofd doek, zilveren ketting, padvindersmes, rozenkransen, vulpotloden, elastieke kous, rentezegels, bril, ceintuurs, rijwieltas, kinderschoen, schrobzaag, actetas, dop van autowiel, tabakspijp, racketbal, orde teken, hondenriem met halsband, wollen wand, handschoen met kap. jongens schoen, slipover, chauffeurspet, melkbus, kabelsnoer, glassnijder, wollen vest, dis tributiebescheiden, koplamp van auto, da mes-regenjas, nummerbewijs. Terug te bekomen en inlichtingen to verkijgen aan het Hoofdbureau van Po- litie, Zonneveldstraat te Leiden, oj Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2.00— 1 4.00 uuv. gelegd; men organiseerde ouder-avon- den, speciaal om een oude gewoonte in ere te herstellen, n.l. de jaarlijkse uit gaansdag. Het resultaat was veelal- tref fend; niet één dag, maar twee dagen ging men uit. Na de laatste wereldoorlog veer den deze onmisbare jaarreizen voortge zet. Zij vormen een schakel tussen be stuur en- leden en dragen in belangrijke mate bij tot de juiste verstandhouding. Het is begrijpelijk, dat de organisatie van een goede lustrumdag, waarop men gewoonlijk een reisje met de jongens onderneemt, in deze tijd met velerlei zorg gepaard gaat. Het bestuur heeft ech ter besloten om toch te gaan, omdat het er van overtuigd is, dat er vrienden zijn en dat ër een Gemeente is die het werk van de Christelijke jeugdorganisatie in deze ontwrichte tijd willen steunen. Men ken daartoe zijn gave storten op giro rekening 439698, tenname van de heer J. Heyloo, onder vermelding van: „Lus trum Kn.v", of bezorgen bij een der volgende adressen: J. Sierat, Mauritsstr. 4; W. K. Nieuwenhuys, Nieuiwsteeg 23; B. v. d. Weyden, Os en Paardenlaan 23, en J. Heyloo Hoge Morsweg 76. GOUDEN JUBILEUM. Morgen hoopt de heer C. van der Krogt, meesterknecht bij de N.V. Kon. Zeep-, Eau de Cologne- en Parfumerie- fabriek v/h Sanders en Co, de dag te herdenken, dat 'hij 50 jaar bij deze N.V. in dienst is. Distributievaria Morgen zijn aan de beurt voor het af halen van bonkaarten die gezinnen, waarvan het hoofd een stamkaartnummer heeft van 39.50140.500. Het kantoor aan de Steenschuur is geopend van 8.30 tot 10.30 uur. Ik wil er maar mee zeggen... Het blijkt steeds weer, dat C. en A toch voordeliger is. Hé, zal je ongetwij feld opmerken, gaat Jantje van Leyden nu ook al reclame maken, is er nog geen reclame genoeg in de wereld? Nee, wees maar niet bang, lees maar verder, want met die C. en A. bedoel ik heel iets an ders. Dit zijn de beginletters van de woorden (C)ollaboratie en A)anmelding Over het voordeliger zijn van collabo ratie, daar zal je het direct met mij over eens zijn. Nog niet zo heel lang ge leden hebben we het daar samen over gehad. Doch aanmelding, wat wil dat dan beduiden? En waarom is dit voor deliger? Nu moet je even met je gedachten te ruggaan naar de bezettingsjaren, toen ons leger in krijgsgevangenschap naar Duitsland werd gevoerd. In 1943 moesten daar ook de reserve-officieren naar toe Er waren er toen, die aan de aanmel dingsplicht gehoor gaven en naar het kamp gingen. Er waren er echter toen ook, die zich van die aanmeldingsplicht niets aantrokken en rustig" doorwerk ten in het ondergronds verzet door onder te duiken. Zo moest een groot aantal van hen het burger inkomen missen. Maar thans komt de klap op de vuur pijl. Nu wordt plotseling in de Tweede Kamer aan de minister de vraag voorge legd, of deze mensen al eens enigszins zijn schadeloos gesteld. Schrijnend wordt echter het onrecht en de ondankbaarheid tegenover deze dappere reservisten, wan» neer blijkt, dat zij, die zich wel voor krijgsgevangenschap aanmeldden, gedu rende die tijd hun volle salaris als offi cier kregen uitbetaald. Wij zijn benieuwd, hoe de minister zich hier zal weten uit te redden. Tot zolang blijft C en A toch voordeliger. Dat wil ik maar zeggen. JANTJE VAN LEYDEN Chr. Jeugdwerk in Middelburg Het is ons genoeg bekend, dat het eiland Walcheren niet ongeschonden uit de oor log is te voorschijn getreden. Overal ravage, beelden van vernietiging. Nadat de ver woeste dijken waren hersteld, is o.l.v. de Dienst voor de Wederopbouw begonnen aan het bewoonbaar maken van de zwaar beschadigde woningen en zoals men weet. is men daar nog niet mee gereed. De woningtoestanden laten veel te wensen over, om niet te spreken over wantoe standen. Onder dit alles lijdt de jeugd 't meest. Zij verlangt naar een warme, gezellige sfeer, waarin werkelijk te leven valt. Ook Mid delburg kent zijn noden en behoeften. De bezetter heeft hier danig huis gehouden en van de jeugdgebouwen is niet veel goeds overgebleven. Het gebouw van de C.J.M.V. werd totaal leeggeroofd en uitgewoond. De meest noodzakelijke voorzieningen werden wel getroffen, doch tot afdoende restauratie kon het nog niet komen, omdat de geld middelen ontbreken. Is er geld om de be nodigde materialen aan te schaffen, dan zullen de leden alles doen om de zalen van. het gebouw een aangenaam aanzien té geven. Het ligt in de bedoeling van de C.J.M.V. te Middelburg^ om in October a.s. een bazar te organiseren. Daarom heeft het be stuur gemeend aan deze actie ook in Lei den bekendheid te moeten geven, opdat uit de binnengekomen gelden het herstel kan worden bekostigd. Elk gave, hoe gering ook, zal met dank worden aanvaard. Het adres, waarheen men het bedrag zenden kan is: J. den Hollander, Schroeweg 14, Middelburg. ZIJ ZET IN DE „PNIëLBODE" HAAR STANDPUNT UITEEN In de „Pniëlbode", maandblad van Wijk VI der Ned. Herv. Gemeente, staat in de Juni-editie, welke een dezer dagen is verschenen, een artikel van de onlangs ingeleide hulppredikante, da. Van Ever dingen, waarin zij in korte trekken uit eenzet, dat de Gemeente niet sceptisch behoeft te staan tegenovr het optreden van vrouwelijke predikanten. Aangezien de benoeming van da. Van Everdingen in Hervormde kringen nogal aan critiek heeft bloot gestaan en nog staat, lijkt het ons goed, het standpunt van de betreffende hulppredikant® ten aanzien van deze principiële kwestie in ons blad weer te geven met de woorden van het in voornoemd kerkelijk orgaan geplaatste artikel. Da. Van Everdingen schrijft: „De eeuwen door zijn ze er geweest, volgelingen van Jezus Christus, die heb ben mogen getuigen met het woord en met de daad der barmhartigheid van Hem, die hen lief gehad heeft. 't Zijn geweest allen., door de liefde van Christus gedrongen, mannen en. vrouwen. De vrouwen mogen ook getui gen zijn. En zij zijn het ook geweest, zij hebben ook getuigd, zij hebben door hun hele leven getoond het „éne nodige" te kennén. Wij weten van de vrouwen uit Jezus' omgeving, van haar die Paulus „behulp zaam waren in het Evangelie". Vrouwen hebben getuigd in ziekenverpleging en ander liefdewerk, in het onderwijs aan de jeugd, in het verenigingswerk, in Bij bellezingen; zij hebben tot nu toe zelden vanaf de kansel het Evangelie verkon digd. „Een vrouw hoort niet op de preek stoel", zegt men vaak, de spreker berfoelt daarmee meestal, een vrouw hoort thuis in het gezin. Niemand zal tegenspreken, dat een vrouw daar haar natuurlijke taak en plaats vindt en ook gelegenheid heeft om „getuige" te zijn. Maar met deze opmerking heeft men toch de zaak niet opgelost. Als U het mij vraagt, ik geloof, dat het voor 90 pet ongewoonte is en een kerk verandert niet gauw en gemakkelijk haar gewoonten. Toen het eerste meisje op de college banken verscheen om medicijnen te stu deren, kreeg zij een spottende critiek te verduren n-u vindt niemand het vreemd door een vrouwelijke dokter te wórden behandeld. Wij kennen vrouwelijke pro fessoren, advocaten, sedert kort een no taris en burgemeester. Vroeger, toen. men meisjes geen gelegenheid gaf te studeren wie is er nu nog tegen zijn dochter naar H.B.S. of gymnasium te sturen? waren er natuurlijk ook geen vrouwen in de openbare en kerkelijke ambten. Sedert kort is dat gewijzigd, de Lutherse, Doopsgezinde en Remonstrantse kerkge nootschappen hebben gemeend vrouwen als voorgangsters te moeten toelaten. Een beroep op een Bijbeltekst houdt hier, als in zoveel andere gevallen, naar mijn overtuiging geen stand men kan er terstond vele andere tegenover plaat sen. Omdat ik in de korte tijd, dat ik hier ben, wel gemerkt heb, dat het voor velen een moeilijkheid is, meende ik goed te doen hier iets over te zeggen. Natuurlijk wil ik in een nader gesprek er wel verder met U op ingaan, maar het zou mij spijten als wij op huisbezoek niet verder kwamen dan deze kwestie. Lang heb ik geaarzeld vóór ik de be noeming naar Leiden aannam, het kwam voornamelijk, doordat het hier slechts werk voor 2 jaar betreft en ik uit erva ring weet, hoe slecht men nog in een grote-stadswijk thuis is in 2 jaar en hier betreft het nog wel 2 wijken! Toch mag ik zeggen, terwijl ik dit schrijf, met vreugde mijn werk tegemoet te zien".

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4