Veertig millioen voor Suriname's welvaart 't Verklaarde Op Haagse bokswedstrijd werd zwaar gegokt Spanning in Djokja 1 uitzicht NIEUWE LEEDSCHE COURANT VRIJDAG, 4 Jtx.. EENSGEZINDHEID VAN ALLE PARTIJEN (Van onze Parlementsredacteur) Een zeer vermoeide minister Jonkman smaakte gistermiddag in de Tweede Ka mer het genoegen, bij een debat over een ander Overzees gebiedsdeel dan het Aziatische, nl. bij de behandeling van het Wetsontwerp tot stichting van een Welvaartsfonds voor Suriname, eens geen oppositie te ondervinden. Alle sprekers waren het eens met de strekking van deze wet, die, zoals de Minister het zelf uitdrukte, de neerslag is van het feit. dat Nederland zich bereid verklaart, gelden beschikbaar te stellen ten bate van dit gebiedsdeel, voor het mogelijk maken van de uitvoering van een con structief welvaartsplan, in plaats van de subsidieregeling, die voor de oorlog steeds werd toegepast. Het was duidelijk te merken, dat er een parlementaire commissie naar West-Indië was geweest. Drie sprekers behoorden tot deze com missie, nL de heren Bierema (Vrijh.), Meyerink (A.R.) en Logemann (Arb.). Het was vooral de heer Meyerink, die een zeer optimistisch geluid liet horen over de toekomst van Suriname. In een welsprekend betoog schilderde hij de schoonheid van het land en besprak hij de mogelijkheden van de bauxietin- dustrie, de hout- en goudwinning, van de gemechaniseerde rijstbouw, de in dustrialisatie en de cultuur van cacao en oliehoudende gewassen. Niet alleen hij, maar ook alle andere Ook strafgevangenen gaan aard appels rooien Om de aardappel- en suikerbietenoogst tijdig binnen te krijgen zullen er niet alleen militaire oogstcolonnes worden ge vormd, maar ook colonnes van D.U.W.- arbeiders, stadsarbeiders, los-werklieden en werklozen, politieke delinquenten, strafgevangenen en jeugd. Deze groepen zullen afzonderlijk te werk worden gesteld. De landbouwers moeten voor iedere groep hetzelfde loon betalen, al zijn er categorieën, zoals de strafgevangenen en de pol. delinquenten, die het loon niet zelf in handen krijgen. De kosten voor de militairen zullen geheel worden gedragen door het dep. van Landbouw. INTERNATIONALE MOTOR-TERREIN - RIT OP DUINRELL De K.N.M.V. organiseert op 26 Juli a.s. een grote internationale terreinrit op het landgoed „Duinrell" te Wassenaar. Het programma wordt aangevuld met Se nior- en Junior-wedstrijiden, terwijl even eens een zijspanrace wordt ingelast. NED. MARINEPERSONEEL GAAT AUSTRALIë VERLATEN Bijna al het Nederlandse marineperso neel, dat nog in Australië is overgeble ven, naar schatting 200 officieren en man schappen met hun gezinnen, zullen nog deze maand met het Britse ss. „Asturias" (22.000 ton) uit Australië vertrekken. De eerste Ned. marinebasis is daar in 1942 gevestigd. ,Op de Brabantse akkers" is de erwten- pluk reeds in volle gang. De peulvruch ten worden op *t land in zakken ge stort, gewogen op de bascule en gaan dan rechtstreeks naar fabriek of veiling. sprekers waren van oordeel, dat het Welvaartsfonds, dat voorziet in de be schikbaarstelling over een tijd van vijf jaren van f40 millioen, te klein is voor het tot stand brengen van de nodige plannen. Ook de minister stemde dit toe, maar hij wees op de slechte toestand van 's Rijks financiën. Overigens moet dit fonds gezien worden als een aanvulling van het particuliere initiatief. Vanmorgen om elf uur zou de Kamer verder gaan. LAURENS JANSZOON KOSTER „EREDOCTOR" Te Haarlem is aan het standbeeld van Laurens Janszoon Koster, de uitvinder van de boekdrukkunst, gisteren een krans met oorkonde bevestigd, welke laatste zijn posthume benoeming tot „doc tor honoris causa" aan de Utrechtse Gra fische school bevatte. Dit geschiedde door leerlingen van die school t.g.v. het achtste lustrum. KOMT HET NIEUWE A'DAMSE STADHUIS IN DE JODENBUURT? In een gisteravond gehouden informa tieve samenkomst van de A'damse ge meenteraad werden mededelingen ge daan over een eventuele wijziging van het basisplan voor de vernieuwing van de voorm. Joodse buurt i.vm. de moge lijke bouw van een nieuw stadhuis in deze omgeving. Binnenkort zal een voor dracht van B. en W. verschijnen. BEVOLKING NIJVERHEIDSSCHOLEN LOOPT TERUG. WAAROM? Het Tweede Kamerlid, de heer Hacke, vroeg minister Gielen, of het teruglopen van het leerlingenaantal bij het Nijver heidsonderwijs, niet te wijten is aan het feit, dat alleen zij worden toegelaten, die zeven jaar L.O. hebben genoten, waar door dus de vluggerds, die in zes jaren klaar waren, deze scholen mijden. Bananen.. O ja, zo zagen ze er uit, zeggen de ouderen in deze dagen. En de kleuters kijken helemaal vreemd op, doch stellen zo'n eerste kennismaking uiteraard op hoge prijs. Driftige mijnwerker wurgde 8- jarig jongetje De argeloze vraag: „Hebt U mijn hond je misschien ook gezien?" van de 8-j. Jan Hummel deed op 28 Dec. jl. de 19-j. mijn werker J. Meijer te Ravensbosch in zo'n driftbui ontsteken, dat hij het kereltje wurgde. Dit drama speelde zich af in de Glimmerbos9en nabij Groningen. Voor de Groningse rechtbank werd gisteren 10 jaar gevangenisstraf tegen de dader geëist DOOR EIGEN AUTO DOODGEDRUKT Bij het aanslaan van zijn vrachtwagen, die in de garage van het gemeentehuis te Oosterbeek in de versnelling was blij ven staan, begon het voertuig direct te rijden, waardoor de 45-j. gemeente-chauf feur D. van Leeuwen tegen een andere auto werd doodgedrukt. EN DAAROM WERD ER ZWAAR NA-GEKNOKT Het is, zo vernemen wij, slechts uiter lijk rustig geworden om de bokswedstrijd van Maandagavond in de Dierentuin die in een zaalslag ontaardde. Nog voort durend doen zich kleine schermutselin gen en vechtpartijen tussen voor- en te genstanders van beide partijen voor. De familie Nolten staat daar buiten, zo deel de zij ons mede. Ook het gebeuren van Maandagavond volgde zij slechts op een afstand. De oorzaak van de ruzie toen waren de hoge weddenschappen, die familiele den en bewonderaars van Hannes Schnei der op diens prestaties hadden afgeslo ten. Zij liepen zelfs tot duizend gulden. Deze mensen, die van heinde en ver, tot uit België toe, waren gekomen om het resultaat van het gegok te bezien voel- i den de bankbiljetten al tussen hun vin gers, toen opeens in de twaalfde ronde Nolten Schneider knock out sloeg. Wat een consternatie. Voor de supporters van Nol ten was het geen wonder, want zij kenden de „passieve" kracht van him favoriet, die misschien op punten van Schneider zou kunnen verliezen, maar altijd nog een knock out in z'n vingers heeft" en op het juiste moment toeslaat Maar een teleurgestelde Schneider- supporter zei: „Dat was een gelukkige slag" en een Nolten-aanhanger „Nee een technische knock-out". En toen was het hek van de dam! NATIONALÈ CONCENTRATIE TE GAROET. Alle politieke partijen, strijd eenheden en organisaties van de residentie Prian- ger te Garoet hebben, onder voorzitter schap van de resident, een comité samen gesteld, om de krachten voor nationale belangen te verenigen. Het wordt „Na tionaal verdedigingscomité" genoemd. Aanleiding tot de oprichting is de ge spannen toestand. EEN KLUIZENAAR-MINISTER. Soepriadi, leider van de opstand tegen de Japanners op Oost-Java, die ter dood veroordeeld werd, doch ontsnapte en in het eerste republikeins kabinet minister van oorlog werd, verblijft te Ngandjoek (Kediri). Hij was sinds de bevrijding onvindbaar en werd eerder, als klui zenaar levend, te Lawoe (Madioen) ge vonden. SPAARBANKEN WILLEN EEN VINGER IN DE PAP HOUDEN. Het bestuur van de Spaarbankbond tekende bij de Regering protest aan tegen de instelling van een Nationale Spaar- raad en het uitgeven van Rijksspaarbrie- ven, die de bestaande spaarinstellingen zouden kunnen draineren. Het geeft als oplossing het instellen van z.g. „nationale spaarrekeningen". Daarop zou zonder dwang uiteraard een deel van het loon kunnen worden afgezonderd en over- gel^veld naar een spaarbank met een vrij grote premie in de vorm van extra rente voor de ijverige spaarders, die dan niet onder de inkomstenbelasting zou vallen. ALS DE OPENBARE SCHOOL BIJZONDERE WORDT. De ouders van kinderen, die de O.L. school te Ypelo (gem. Wierden) bezoe ken, verzochten de school te veranderen in één voor bijzonder onderwijs en richt ten een vereniging tot stichting en in standhouding van een school met de Bij bel op. Nu er een nieuw hoofd moet zijn, vermeldt de oproep daarvoor, dat de te benoemen candidaat geconfronteerd zal worden met het schoolbestuur. Mevrouw v. d. MuizenbrgWillemse. heeft thans minister Gielen gevraagd of deze inbreuk op de regel (voordracht van 3 personen door B. en W. op te maken) geoorloofd is en de minister bereid is maatregelen te treffen. FRANS GENERAAL IN AFRIKA ONTSLAGEN. Generaal Edgar de Larminat, inspec teur van de Franse koloniale troepen in Afrika, is van zijn functie ontheven en „om dringende redenen teruggeroepen". Hoewel de Franse regering er zich niet over wil uitlaten, wordt als vaststaand aangenomen, dat hij behoort tot de „zwarte maquis". die een complot tegen de Franse regering hadden gesmeed. De benoeming van Sjarifoeddin tot minis ter-president van de Republiek betekent een accentuering van het extreem-linkse element in de Republiek, zo merkt „Trouw" op. Het is Soekarno blijkbaar niet gelukt, de Masjoemi, dat is de grote orthodox-Moham medaanse partij, te bewegen tot toetreding aan een kabinet op zo breed mogelijke basis. Het is bekend, dat deze Masjoemi al sinds langen tijd uitermate beducht is voor de gang van zaken in de Republiek. De Masjoemi vreest en vreest terecht dat de Republiek hoe langer hoe meer in communistisch vaarwater verzeilt. En tegen het communisme is de Masjoemi, ge lijk overal ter wereld het orthodox-Mo- hammedanisme, fel gekant. De Masjoemi heeft het beleefd, hoe on- der het bewind-Sjahrir de communisten zonder officieel aan het Kabinet deel te ne men hoe langer hoe meer belangrijke posten in de Republiek gingen bezetten. De infiltratie van de communisten in de Republiek is enorm. De socialistische partij, waarvan Sjahrir en Sjarifoeddin lid zijn, staat geheel onder communistische druk. De partij van Soekarno en Gani is geen communistische partij, maar een midden groep. Soekarno en Gani echter zijn op portunisten zonder weerga. Van Gani, een Zuid-Sumatraanse arts, wordt verteld, dat hij gedurende zijn ministerschap millioe- nen heeft verdiend, die veilig op een bank in Singapore staan. Hij was dus niet voor niets minister van welvaart! Wat Sjarifoeddin betreft, velen zien hem als een crypto-communist. In ieder geval staat hij zeer links en is hij extreem- anti- Nederlands. Dat is de laatste tijd in bijzon dere mate gebleken. Hij staat linkser dan Sjahrir en meer afwijzend dan deze jegens de Nederlanders. Tegelijkertijd is hij Christen. Vele Indo nesische Christenen isoleren echter hun Christen-zijn van hun maatschappelijke en politieke opvattingen zodat men van Sjari- foeddins Christen-zijn voor het politieke leven niets te verwachten heeft. Dit Kabinet is links en anti-Nederlands. Dat zijn de eigenschappen van premier en Kabinet. Hieruit vloeien twee zaken voort. In de eerste plaats dat de inwendige spanning in de Republiek nog is toegenomen. Dit Ka binet heeft de wezenlijke sympathie van de Masjoemi niet. De gevaren, die zij een jaar lang reeds ducht, zyn toegenomen. En dat zal waarschijnlijk, indien de Republiek met Nederland tot een definitieve breuk zou komen, ook politieke consequenties hebben. In de tweede plaats, met dit Kabinet der Republiek is nog veel minder land te oe- zeilen dan met het vorige. Meer dan ooit dringen thans tijd en omstandigheden de Ne derlanders er toe korte metten te maken. Ongetwijfeld zullen er van de Republiek weer mooie woorden komen, niet gevolgd door daden. Laat daarom Nederland tot goede daden komen. Molotof: kwaad weg gelopen! Het beeld, dat wij dezer dagen van de conferentie te Parijs gaven, dat daar namelijk de wereldmachinerie in reparatie was en de drie technische experts bezig waren aan de schroefjes te draaien, vinden w(j terug in de „Daily Mail," een Engels, conservatief blad. Waarom is de conferentie te Parijs mislukt? vraagt dit orgaan zich af. Het antwoord is juist en origineel: Molotof had uit Moskou een enorme schroefsleutel meegebracht en heeft die boos en roekeloos in de wereld machine geworpen. Een ander Engels blad, de onafhankelijke „Daily Express" consta teert. dat de mannen van het Kremlin in diepste wezen bang zijn voor de macht van de dollar. Psychologisch is di zeer juist, want hoewel Rusland het op den duur zon der een dollar-lening niet kan stellen, lijdt het anderzijds aan de obsessie, dat het door de macht van de dollar ten gronde zal gaan. Vandaar dan weer de Russische gespleten heid, „dollar-angst" en „dollar-lust" met als oplossing een geforceerde belijdenis van ge loof in de herstelkracht van het eigen volk. Toen Tass de verkoeling bracht met de ver klaring, dat de Amerikaanse credieten slechts bedoeld zijn als lokaas voor de kleine staten en de Parijse lyriek slechts diende om het Brits-Franse voorstel als een zege voor Europa voor te stellen, wist men eigenlijk al genoeg. Noch in de conferentie van Moskou, noch in die van Parijs hebben wij ooit enig ver* trouwen gehad, omdat de Amerikaans-Rus sische tegenstelling reeds te diep is voortge woekerd, de ,,wil tot de macht" aan beide kanten van zo imperialistische allure is. dat iedere concessie feitelijk een begin van zwichten, van afstand doen. met zich mee brengt. Onze belangen zijn inderdaad vei liger gewaarborgd bij Amerika, welke too- gendheid echter redenen genoeg heeft, de Russische penetratie in Europa met grote bezorgdheid gade te slaan, terwijl ook vanuit ideëel, geestelijk standpunt beschouwd, het communistisch ideaal een breideling van vrij heid en morele sloping tengevolge heeft. De twee ideologieën kunnen niet evenwijding lopen, zij kruisen elkaar ergens en op dit snijpunt ontstaat een explosie, zoals wij dit op bescheiden schaal ervaren hebben in die landen, welke thans als satelliet-staten van Rusland bestempeld kunnen worden. Parijs heeft dit geleerd: dat de Rus voor alles baas wenst te blijven in eigen huis en wat moet er worden van de .satelliet-staten", in Oost- Europa. wier economisch perspectief in neve len gehuld blijft. Parijs heeft ook klaarheid gebracht, dat namelijk onder de auspiciën van Frankrijk en Engeland, althans West- Europa zal trachten. Marshall een offerte te doen op welke wijze de toegezegde Ameri kaanse hulp een effectieve uitwerking kan hebben. Het resultaat is, dat onvermijdelijk een Westers- en een Oosters blok in Europa wordt gevormd, waarvan de schuld in dit geval op rekening van Rusland komt Rekent Rusland er op, dat de nu blijvende armoede der ^Oostelijke staten een vruchtbare voe dingsbodem blijft voor de communistische idee?" Hier schuilt een psychologische fout, want als in een land als Frankrijk b.v. de communistische epidemie tot de anderdaagse politieke koorts leidt, en het land zelf geen geneesmiddelen bezit, moet toch de vitamine voor het herstel uit Amerika komen. In amielijke landen wekt het communisme weer tegenovergestelde reacties op, die men als „neo-fascistisch" kan qualificeren. Wat zal het lot zijn van een „gevierendeeld" Duitsland in een gespleten Europa? Wat zal het lot zijn van Oostenrijk? Volgens de Duit se nieuwsdienst in de Britse zone. zou er in Oostenrijk grote bezorgdheid heersen over een naderende verdeling van Europa in vee kampen, juist omdat dit land op de gevaarlijke „grenszone" ligt. Zal er op de conferentie te Londen iets lesloten worden inzake het Oostenrijkse vredesverdrag? Molotof voorzag te Parijs dreigende geva ren voor landen als Polen en Tsjecho- Slowakjje, als het voorstel van Bevin en Bidault zou worden aanvaard, zodat er kans bestaat, door Russische pressie, dat deze staten aan het „plan Marshall" geen steun verlenen, nu Rusland afgevallen is. Wij wezen er reeds op. dat het Spanje van Franco uitgeschakeld is. De Scandinavische landen onlangs vestigden wij nog in een artikel de aandacht op de Zweeds-Russische relaties komen al in een zeer moeilijk parket. De Franse en Italiaanse regeringen zijn zeker belust op de Amerikaanse dollar-steun, maar zullen de sterke communistische partijen niet alles in het werk stellen, om de Amerikaanse, anti-Russische invloed te weren? Nederland— BelgiëLuxemburg vormen in het plan een kern, maar wordt door de Russische boos heid, het aantal landen, dat voor economi sche en indirect politieke samenwerking in aanmerking komt, nu niet veel geringer? De Russische splijtzwam forceert tot een meer openlijk par tij-kiezen, waardoor er een gevaarlijk precedent geschapen wordt De dollar wint het van de roebel, maar zeker ook van het kwartje! En dit inzicht verleidt weer tot de noodzakelijkheid, dat de be trokken staten, die aan het Amerikaanse plan van Marshall hun medewerking verle nen. zich nauwer aaneensluiten, wil men op den duur althans „relatief" afhankelijk blij ven. De gevaren loeren van alle kanten. Molotof liep kwaad wegmaar deze Rus sische hysterie was van te voren berekend. Pa-ijs werd een mislukking. Londen zal een mislukking worden, de tegenstelling .Ame rikaRusland" is nog scherper toegespitst. Men durft er zich nauwelijks in te verdiepen, waartoe dit alles leiden kan.... BELGISCHE KAMER AANVAARDT DOUANE-OVEREENKOMST Nadat Woensdag de Nederlandse Twee de Kamer zonder hoofdelijke stemming baar goedkeuring had gehecht aan de douane-overeenkomst tussen Nederland. België en Luxemburg (de communisten vergaten tegen te stemmen), aanvaardde gisteren de Belgische Kamer deze over eenkomst, doch niet met algemene stem men. Vijf Waalse socialisten stemden tegen, de 21 communisten onthielden zich van stemming en 135 leden stemden róór.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3