„Mijnwerk geeft voldoening en tevredenheid" Wat er in de omliggende plaatsen voorviel Djiguit-Kozakken demonstreerden te Katwijk NIEUWE LEIDSCHE COURAN1 O DONDERDAG, 3 JULI 1947 „Vragen aanmijnwerkers" EN ER IS ONDER DE GROND INTENSE KAMERAADSCHAP (Van een onzer verslaggevers) Toen wij gisteren op de boulevard van onze aantrekkelijke badplaats Noordwijk waren aangeland en aan een paar mijnwer kers de vraag stelden: „Kunt U ons Hollan ders iets vertellen over Uw werk in het ondergrondse deel van Nederland?" kwam bij ons onwillekeurig het gevoel op, alsof wij de verzorgers waren van de populaire radio-rubriek „Vragen-aan voorbijgangers", welke in brede kringen overbekend is. In de regel valt het niet mee de juiste men sen voor de microfoon te krijgen. De één is argwanend, een ander voert de veront schuldiging aan, dat hij niet kan spreken, en een derde durft zelfs te beweren, dat hij het nut van zulk een „actie" niet in ziet. Hoe het ook zij, gisteren boften we dan. We kozen twee deelnemers uit, die nogal „op leeftijd" waren en waarvan we verwachtten, dat ze wel iets van wat ze op hun hart hadden, aan de openbaarheid wilden prijsgeven. „U vertelt maar en wij zullen het lezens waardige opschrijven. Lijkt U dat 't beste? „U hebt geluk, mijnheer, want, als m'n vrouw er bij was, zou het niet gebeuren, dat verzeker ik U." „Dan ben ik in dit opzicht maar blij, dat U Uw vrouwtje hebt thuis gelaten, alhoe wel ik geloof, dat U een beetje aan de pessimistische kant bent. Maar kom, vertel U maar". „Vooruit dan". En na veel praten (niet voor publiciteit vatbaar) kregen wij het volgende van onze zegsman te horen: „In Limburg kunnen we de angst van de Hollanders voor de mijnen maar niet be grijpen. Soms dringen er alarmerende be richten tot ons door, waar we hartelijk om moeten lachen. Het werk onder de grond valt werkelijk mee. Ik beoefen dit vak nu ai twintig jaren en doe het met plezier. Niet omdat ik als 't ware geboren zou zijn in de mijnen, want ik ben ook een Westerling, maar omdat het mijnwerk zo oneindig veel voldoening en tevredenheid schenkt. Je bent de gehele dag aan 't werk voor de gemeenschap, voor het volk en daarom konden wij het tjuist van de winter niet over ons hart verkrijgen om geen gehoor te geven aan de noodkreet, die door de Rege ring werd geslaakt. Jar.en achtereen heb ik gewerkt op een diepte van 900 meter. Vaak was de hitte schier ondraaglijk; met een zwembroekje aan zweetten de arbeiders nog als een paard. Wanneer men 55 jaar is, kan ben boven de grond gaan werken. Ik zit liever er onder. Dan ben je tenminste de naam „mijnwerker" waardig. Zij, die bovengronds werken, beschouw ik als nor maal fabrieksarbeider, meer niet. Deze ge dachte ligt trouwens geheel in de lijn van verschillende instanties. Natuurlijk hebben ook wij de klappen van de oorlog terdege gevoeld. Van alle kanten kwamen de Duitsers aanzetten en paaiden ons om hierdoor te bewerken, dat de pro ductie verhoogd zou worden. De mensen, die niet in de mijnen hebben gewerkt tij dens de jaren van de bezetting, kunnen zich in geen enkel opzicht voorstellen, hoe en wat er gesaboteerd is." „En hoe voelt U zich, nu U zo ver van de huiselijke haard verwijderd bent?" „Best! U moet niet vergeten: Ik ben Hol lander en ik b}ijf Hollander. Het werk in Zuid-Limburg en het schitterend natuur schoon mogen bekoorlijk zijn, toch blijf ik mij in het Westen „thuis" gevoelen. „Wat trekt U dan speciaal naar Holland?" „Allereerst mijn geboorteplaats; die jeugd herinneringen gaan er nooit meer uit. Ik zal een voorbeeld noemen. In Holland kan ik voldoende vissen. Dat gaat in Zuid-Lim burg niet meer. Is er visgelegenheid, dan moet je een vergunning hebben", op welke klacht wij onze zegsman troostten met te zeggen, dat je ook in het „Vrije" Holland een z.g. visakte nodig hebt. „Ja, en dan die zee. M'n hart gaat open, als ik kijk naar die kinderen, die daar zo heerlijk in 't water springen en duiken." De tweede spreker voor onze „N.L.C.- microfoon" treedt uiteraard veel meer in contact met het Westen van ons land, om dat hier twee kinderen van hem wonen en hij bij gelegenheid ook op bezoek bij hen komt. Opmerkelijk echter, dat deze zegs man eveneens als geboren Hollander de leemten van Zuid-Limburg vooral in de vacantietijd danig voelt. Hij kon dit aldus verklaren: „Al woon je nu vijftig jaar in het Zuiden en je bent benoorden de rivieren geboren, dan behoud je ontegenzeglijk je Hollandse eigenschappen. Zo zal het ook „omgekeerd" het geval zijn. Een Limburger is en blijft Limburger en krijgt geen onaangenaam ge voel, wanneer hij, nadat hij de Noordzee b.v. gezien heeft, weer naar huis moet. De bossen zijn hem lief en een streek zonder bos kan hij zich practisch niet indenken. Ik ben ook ondergronds werker en ik kan U gerust zeggen, dat ik m'n werk doe met blijdschap. De geest van kameraadschap is vooral onder de grond zo intens, dat zelfs In een mijnwerkersschool wordt naast de theorie veel aandacht besteed aan de practijk. Hier ziet men een aantal leer lingen aan 't werk in een volledig ge reconstrueerde mijngang. Dit is een van de mannen, in zijn da gelijks beroep, enkele honderden meters onder de grond. Met zijn boor breekt hij de stukken steenkool uit de mijnwand. een buitenstaander er door getroffen wordt. We delen, ondanks alle verschil in levens overtuiging, lief en leed en kunnen op deze wijze 't beste medewerken om in de behoef ten van ons land en volk te voorzien." Aan het slot van zijn verhaal maakte onze Limburgse vriend gewag van de steun, die de mijnarbeiders mochten ondervinden van de studenten uit de verschillende Uni versiteitssteden. Gemeente Warmond koopt bui tenplaats „Groot-Leerust" Hierdoor wordt vernieling van natuurschoon voorkomen, In verband met de aankoop van de buitenplaats „Groot Leerust" door de gemeente Warmond, verneemt de Nieu we Leidsche Courant van de bur gemeester, jhr mr L. M. E. von Fisetme, dat het gemeentebestuur het onverant woord achtte, om een billijk aanbod tot aankoop van deze buitenplaats te laten voorbijgaan. Het heeft zich mede laten leiden door de volgende overwegingen: Door deze aankoop komt een zeer fraai stuk natuur schoon aan de „Warmonder Leede" on der de hoede van de gemeente. Tevens wordt hierdoor voorkomen, dat dit per ceel, dat door zijn ligging (enerzijds aan de Leede, anderzijds aan de Dorpsstraat) een bijzondere waarde vertegenwoordigt, eigendom wordt van personen, die met voorbijzien en wellicht tot schadevan het publiek belang, uitsluitend of in hoofdzaak hiermede winstbejag beogen. De tegenwoordige eigenaresse, aldus de burgemeester, blijft voorlopig na de eigendomsoverdracht huurster van het goed. Het besluit van de gemeenteraad zal dan ook zeer zeker worden toegejuicht, daar hierdoor een van de mooiste natuur- hoekjes van Warmond bewaard zal blij ven. Hier is de stelregel in praktijk ge bracht, dat regeren is.... vooruitzien. AMERIKA GAAT SNIJBLOEMEN CONTROLEREN Te Washington is medegedeeld, dat met ingang van 1 Aug. a.s. een aantal beperkingen zal worden ingevoerd op de in/voer van snijbloemen, ter voorkoming van het binnenkomen van ziekteverwek kende insecten en plantenziekten. De snijbloemen zullen voortaan worden on derzocht om te zien of ze zijn aangetast en of een behandeling der ziekte moge lijk is. Is dit niet het geval, dan wordt de importeur in de gelegenheid gesteld de bloemen naar een buiten de V. S. lig gende bestemming te verzenden. Van Amerik. regeringszijde verwachtte men echter niet, dat de Nederlandse ex port hierdoor getroffen wordt, daar de maatregel voornamelijk genomen is t.a.v. tropische insecten en ziekten. ALPHEN AAN DE RIJN Gisternacht werd ingebroken in de koffietent staande aan de Herenweg. Door het indrukken van een ruit wisten de die ven binnen te komen en zich te goed te doen aan daar aanwezige goederen doch geld werd niet meegenomen. De Maandag gehouden „Anj er"-ver koop ten bate van het „Prins Bernhard- fonds" heeft f 521.16 opgebracht; Aarlander- veen voegde daarbij f 51.34. Bij de gisteren gehouden eind examens zijn de volgende leerlingen van het Chr. Lyceum geslaagd voor het HBS diploma B.: Wouter Batelaan, Adriana Sijtje Blonk, Boskoop, Th. G. Boot, Leendert Bos, Bodegraven, H. C. van Capelle, A. E. F. van Capelle, C. W. la Clercq, Boskoop, J. v. Driel, Arie Cor nells de Goederen, Woerden, Joh. Heemskerk, Bodegraven, Jac. M. den Hertog, Wupke van Loo, Ter Aar, C. Maarsen, M. H. van Muiswinkel, P. M. Nieuwenhuyzen, Utrecht, P. de Raat, Gretha Johanna Roest, Nieuwveen, E. M. Samson, I. C. van der Willik, Bos koop, Wilhelmina Maria Zoutinge. Zes leerlingen werden afgewezen. Waar geen plaatsnaam vermeld is, wordt Alpen a. d. Rijn bedoeld. Woensdag 9 Juli hoopt de heer Joh. C. Vink de dag te herdenken dat hij 25 jaar als vertegenwoordiger in dienst is bij de graanmaalderij „De Han- delsraad". De heer W. Pauw vierde Dinsdag zijn 40-jarig jubileum bij Oosthoek en Zn N.V. 's Morgens had de eerste huldiging plaats ten huize van de directeur, de heer A. Oosthoek, alwaar ook burge meester Schokking aanwezig was, die de aan de orde van Oranje Nassau verbon den ere-medaille in zilver namens H.M. de Koningin overhandigde, na een zeer hartelijke toespraak. De directeur bood namens de N.V. een radiotoestel en een oorkonde met me daille aan. Daarna had op de fabriek een samenkomst plaats met het gehele per soneel, waarbij de jubilaris werd toege sproken door de onderdirecteur, bedrijfs leider, bureauchef en diverse leden van het personeel. Het verdere gedeelte van de dag werd in huiselijke kring doorgebracht, waar bij ook vele collega's uit andere bedrij ven de jubilaris kwamen gelukwensen. In de Geref. Kerk Hooftstraat is gisteravond door de ring „Woubrugge en omstreken" van J.V.'s op G.G. een Jeugd- appèl gehouden, waarvoor veel belang- steling bestond. Als eerste spreker trad op ds. J. Wolven van Koudekerk a. d. Rijn met het onderwerp „Jeugdtwijfel" Als voorbeelden van de twijfel stond spr. stil bij Psalm 73, de geschiedenis van Job, de Emmaüsganger, maar hij liet ook zien, hoe de twijfel zich openbaart in het jeugdleven. Is het God, die zich openbaart in deze wereld? De oplossing van deze vragen ligt bij het kruis van Golgotha. Na de pauze sprak ds W. v. d. Bos van Oudwetering over: „Geen praat, maar daad". Als hoofdvoorwaarde voor het J.V. en M.V.-werk noemde spr. het „kennen en belijden" en „bouwen en bewaren". Beide referenten vonden een zeer aandachtig gehoor. De secretaris van de afdeling Zuid-Holland, de heer C. G. Karssen uit Bodegraven sprak een slot woord. HAZERSWOUDE Terwijl de heer P. K. bezig was, staande in het hoekgat van de hooiberg, zakte het hooi onder zijn voeten weg, met het gevolg dat K. uit het ongeveer 5 meter hoge hoekgat gleed en beneden tussen de hooiberg en de naast de hooi berg staande menwagen terecht kwam. Hierdoor liep hij eenige lichte verwon dingen aan beide benen op. In verband met de verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard maakte de muziekvereniging „Harmonie" een mars door het dorp. Na voor het Raadhuis het Wilhelmus te hebben gespeeld, werd de rondgang begonnen. De jeugd was, zo als altijd weer present en begeleidde de muziek door het zingen van vaderlandse liederen. HILLEGOM. Maandag werd de monteur G. uit Lisse plotseling onwel tijdens zijn werk im de garage Kwaadgras. De dokter, die onmid dellijk werd ontboden, kon slechts de dood constateren. De grote Internationale Gladiolus- tentoonstelling zal worden gehouden 123 Augustus in het Krelagehuis aan de Leidschevaart te Haarlem. Veel be langstellenden uit het binnenland en bui tenland hebben reeds ingeschreven. Het secretariaat is gevestigd Gaelstraat 51 te Haarlem. Geldprijeen alsmede een 16-tal Gouden medailles, diploma's enz. zijn be* schikbaar gesteld voor de beste inzendiis- gen. KATWIJK AAN ZEE. De natriumverlichting op de kade en aan het Prins Hendrikkanaal van vóór de oorlog is na enkele jaren van afwezigheid weer opnieuw aangebracht. Op de boulevard bij de Oude Kerk en aan de N.-Boulevard zijn twee drink bakken aangelegd. Reeds meerdere ma len werd over het ontbreken van deze bakken geklaagd, doch geen badgast be hoeft nu meer dorst te lijden. KOUDEKERK Voor een tiental hamerpunten kwam de Gemeenteraad onder leiding van bur gemeester Verheul bijeen. Medegedeeld werd, dat in de plaats van de heer de Jong, gemeente-opzichter, die elders is benoemd, in samenwerking met de gemeente Woubrugge is benoemd de heer S. Akkerman, architect te Res teren. Besloten werd na goedkeuring van het Prijeenbureau een perceel bouwgrond, groot 3060 m2 te verkopen aan de Woningbouwver. „Goed Wonen" voor de prijs van f 6426. Het vermenigvuldigingscijfer voor de schoolgeldheffing werd vastgesteld op 2. Een kasgeldlening ter bestrijding van de bestratingskosten zal worden aangegaan. Daarna werd de begroting van het dienstjaar 1947 opnieuw vastgesteld. Dea§ is thans, door het afvoeren van verschil» lende posten, o.a. de subsidie aan kleuterschool, sluitend gemaakt. De begrotingen van het B. A. en dft| van het dienstjaar 1946 werden eveneens gewijzigd. In de commissie tot nazien der jaar rekeningen werden benoemd de heren H. Heemskerk, W. van Vegten en H. Wille. Nadat de rondvraag op verzoek van de heer Van Vegten in ere is hersteld, vroeg de heer Geerlof, of het mogelijk zal zijn, dat de nieuwe straatverlichting dit jaar functionneert. Indien de materialen er zijn, zo werd geantwoord, zal dit zeker het geval zijn. De heer Wille sprak over de onhoudbare toestand van de brug bij Zuidwijk. De burgemeester zeide, dat dienaangaande reeds met de eigenaar is onderhandeld. Ds. J. Wolven, Geref. predikant, die is aangezocht om als legerpredikant naar Indië te gaan, heeft de beslissing dien aangaande in de handen van de kerke- raad gelegd. NOORDWIJK IJsliefhebbers te Noordwijk moesten hun ijsje steeds te duur betalen, of kregen voor hun geld te geringe porties. De Leidse Prijscontrole liet niet lang op zich wachten. Zij heeft belangstelling voor wat er met dit warme weer in de badplaatsen gebeurt en verbaliseerde acht ijsverkopers en een banketbakker. Eén hunner kocht ongeveer 1000 1. melk in de zwarte handel tegen 25 cent per liter. Een veehouder uit Rijnsburg, die als melkleverancier op- tead, werd eveneens bekeurd. Na-uitreiking van Toeslagkaarten voor bijzondere arbeid vindt plaats op Zaterdagmorgen 5 en 12 Juli van 911 uur. Bij de Raad van Arbeid te Leiden is de heer J. M. Hoekstra, Chef de Bu reau, met ingang van 1 Juli j.l. benoemd tot Referendaris. ZELDZAME STAALTJES VAN DRESSUURKUNST Wat we voor enkele dagen schreven over de Djiguten-Kozakken was werke lijk niet te veel gezegd; we hebben ze gisteravond op het Katwijk-terrein aan het werk gezien. De beste ruiters ter wereld schreven we en we hebben hun stoutmoedige demonstratie daar mogen aanschouwen. Het zijn niet alleen de paardenliefhebbers, die met bewondering hun halsbrekende toeren hebben aan schouwd. He>t waren vermetele stukjes, die de herinnering opwekt aan oude tijden, toen de kozakken hun geweldige oorlogen voerdén in de wijde uitge strektheid van Zuid-Rusland. We zijn er zeker van, dat de honder den en honderden, die op het veld aan wezig waren, nooit deze fraaie demon stratie zullen vergeten. We willen niet alle uitgevoerde staaltjes opnoemen, doch een enkM mogen we echter niet over slaan, e.w. de grote pyramide. Vijf rui ters op de paardenruggen, twee ruiters op hun schouders en daar bovenop weer een ruiter. Zo ging het in galop het veld over. We hebben ook nog geluisterd naar een paar prachtig gezongen Slavonische liederen en gekeken naar 'n messendans. We hoorden in hun liederen het heim wee naar het verre vaderland. Zeer zeker zullen velen hedenavond naar Noordwijk trekken, om hen daar nog eens te zien optreden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5