Maandag ook sluiting der Leidse bakkerijen? Onze Limburgse gasten zagen de „grote plas" Staaltjes rijwielacrobatiek bij het stadhuis NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG, 3 JULI 1947 Stadsnieuws IVAN VERHOGING MEELPRIJS NOG NIETS BEKEND Zoals wij reeds berichtten, hebben de Amsterdamse bakkerspatroons als protest tegen de voorgenomen ver hoging van de meelprijs met f 1.70 per 100 kg, terwijl voor de hoofdstad hier nog bijkomt een ver laging van de broodprijs met één cent, unaniem een besluit van ver strekkende aard genomen, dat thans ook in Leiden navolging blijkt te vinden. In een. gistermiddag gehouden vergade ring van de Leidse Bakkerspatroons heeft men n.l. zeer langdurig over deze kwestie van gedachten gewisseld, vooral over de motie der Amsterdamse collega's, die zul len blijven weigeren deze meelprijsverho- ging te erkennen en dientengevolge af weermiddelen beraamden. Zo dreigen zij, wanneer Vrijdag a.s. mocht blijken, dat de verhoging inderdaad een feit is geworden. Maandag daaraanvolgend hun zaken te sluiten, totdat de minister zijn 6tan.dpunt zal hebben gewijzigd. Gezien echter de voor bonafide bakkers werkelijk grote financiële moeilijkheden, die zich bij een verhoging van de meel prijs zouden gaan voordoen, besloten de Leidse Bakkerspatroons zich achter de protestactie der Amsterdammers te stel len en. zonden hem dan ook het volgende telegram: „De samenwerkende Leidse Bakkers patroons Organisatie, via radio en pers kennis genomen hebbende van het besluit der Amsterdamse bakkers, verklaren zich hierbij met dit besluit volkomen solidair en. zullen deze actie daadwerkelijk steunen." Reeds tijdens de vergadering waren er vanuit de onmiddellijke omgeving van Leiden berichten van instemming binnen gekomen, zo deelde ons een bekend Leids brood- en banketbakker mede, terwijl hij voorts wees op de grote ontstemming, welke het bericht van een eventuele meelprijsverhoging onder alle bakkers over heel Nederland had gewekt, zodat het helemaal niet onwaarschijnlijk is, wanneer deze protestactie een landelijke vorm gaat aannemen.. Bovendien, aldus onze zegsman, waarom wij die cent per broodje moeten gaan betalen en niet de consument, is ons niet geheel duidelijk, terwijl de minister heel goed weet, dat uiteindelijk de kleine bakkers, de midden stand dus, hier het meest onder te lijden krijgen. Ook onze kosten zijn ontzettend gestegen. De materialen zijn drie vier maal zo duur dan vóór de oorlog. Een oven, die vroeger f 3000 in prijs bedroeg, kost thans f9000; om over de lonen van het personeel, die eveneens zijn gestegen, waarbij nu weer de vacantietoeslag komt, maar te zwijgen. Wanneer de minis ter een onderzoek naar de winst marge van de bonafide bakkers had in gesteld en niet bij bakkers, die f 0.35 voor een gebakje rekenen, dan zou haar dui delijk zijn geworden, dat de bakkers, mede in verband met hun lange arbeids- Chr. Hist. Unie belegt grote Openlucht-samenkomst Tweede Kamerlid dr J. J. R. Schmal ml belangrijke onderwerpen behandelen. De afdeling Leiden van de Chr.-Hist. Unie zal op Woensdag 9 Juli a.s. om acht uur, in de tuin van „Oud-Hortus- zicht", Witte Singel, een openluchtbijeen komst organiseren. Als spreker zal die avond optreden het Tweede Kamerlid mr dr J. J. R. Schmal, te Voorburg. Er zal gesproken worden over de onderwerpen: „Reveil toen en nu!" en „Is Christelijke partijvorming nog nodig?" De vragen, naar aanleiding van deze onderwerpen gesteld, zullen worden behandeld. De accordeonisten van de Vereniging „Excelsior" uit Sassenheim zullen de vergadering opluisteren. Ook de leden der omliggende gemeenten zijn Uitgenodigd. EXCURSIE ARMENRAAD Onder auspiciën van het bestuur van de Armenraad te Leiden werd een excursie naar de Willem v. d. Bergh-stichting te Noordwijk gehouden. Behalve aan de leden en plv. leden van de Armenraad was ook aan andere belangstellenden de gelegen heid geboden om deze excursie mee te maken. Tal van personen op enigerlei wijze werkzaam op maatschappelijk terrein heb ben hiervan gebruik gemaakt. Onder het gezelschap van 60 personen merkten wij o.a. op de weth. v. Soc. Zaken dei heer Menken, de raadsleden mvr. Braggaarde Does en de heer H. van Weizen. Bij aankomst aan de inrichting werden de deelnemers door de dir. dr Steketee ontvangen. Onder het genot van een kopje thee gaf deze een overzicht van deze stich ting, waar zwakzinnige kinderen, idioten en imbecillen worden verzorgd. Al dadelijk kwamen de aanwezigen onder de indruk met welk een toewijding deze misdeelden worden verzorgd. Alles is er op ingericht om hun bestaan op de juiste wijze te leiden en zelfs te veraangenamen. Na de rondgang door de inrichting kwam men tot de conclusie, dat hier een werk verricht wordt van groot sociaal belang. De weth. van Soc. Zaken dankte aan het einde van deze, voor sociale werkers(sters) zo belangrijke excursie. Te Amsterdam is geslaagd voor de vierjarige cursus voor het diploma da- meskappen L. Staatsvan der Lee. tijden slechts zeer matig worden beloond. Op onze vraag of, indien de prijsver hoging van het meel ondanks het pro test der bakkers toch doorgang zou vin den, as. Maandag geen brood meer zou worden afgeleverd en hoe het publiek zich dan moest redden, vooral met het oog op de Zondag, antwoordde onze zegs man, dat de bakkers „het zat zijn" en de minister zelf de consequenties van zijn besluit maar moest dragen. Wij hebben ons gisteravond nog in ver binding gesteld met een der directeuren van de N.V. Meelfabriek „De Sleutels" v h. Koster en Co., die ons mededeelde, dat van een eventueel bij de minister voorgenomen meelprijsverhoging officieel niets bekend was. Alhoewel een dergelijk besluit meestal op dezelfde dag, dat het van kracht wordt, bij de betrokkenen wordt ontvangen, was er desondanks in meelkr'ngen van een prijsverhoging niets do or gelijkt. De minister heeft zich wel eens geuit over een broodprijsverlaging en later over een meelprijsverhoging, doen dit zegt nog niets. Wat betreft het sluiten van de zaken, merkte onze zegsman op, „dat de soep nooit zo heet gegeten wordt als zij wordt opgediend" en dat er Maandag heus wel een broodje zou zijn te krijgen. Laten we het hopen! Rode Kruis-collecte vraagt onze steun Er Is veel geld nodig voor allerlei arbeid Zaterdag a.s. wordt in onze stad de be kende jaarlijkse Rode Kruis-collecte ge houden. Veel is er reeds gedaan door het Nederlandsche Roode Kruis; denkt u maar eens aan het vele werk verbonden aan repa triëring en opsporing van Nederlanders in de vreemde; de uitzending en het in stand houden van de talrijke medische teams voor Nederlands-Indië; de noodziekenhuizen in Nederland; de bloedtransfusiedienst met de bloedbank voor het rayon Leiden; het steeds paraat hebben van de transport colonnes en het helpsterscorps, enz. enz. Al deze sociale werken kunnen slechts verricht worden door de morele en finan ciële steun van allen. Leidenaren, geeft met milde hand; steunt allen a.s. Zaterdag de Rode Kruis-collecte. Geeft allen, geeft veel. De afdeling Lèiden van het Nederland sche Roode Kruis doet vooral een beroep op U, om zich als collectant/collectrice op te geven. Meldt U zich a.s. Zaterdag in Sociëteit „Amicitia" vanaf 8 uur des mor gens. Het Rode Kruis rekent op U. Gaarne beveel ik de Rode Kruis-collecte in de warme belangstelling van een ieder aan. Laten wij allen naar vermogen ons steentje bijdragen en zodoende de collecte ook óit jaar tot een succes maken opdat het het Rode Kruis niet aan de middelen zal ontbreken, noodzakelijk voor de voort zetting van haar prachtige werk! BURGEMEESTER VAN LEIDEN. EN LIETEN OP 'T STRAND DE VOETBAL ROLLEN (Van één onzer verslaggevers) Ongeveer 2500 mijnwerkers zijn in dit zomerseizoen voor enkele dagen de gas ten van de grote steden in het Westen van ons land. In Gouda, Amsterdam, Leiden, Zaandam, Utrecht, Hilversum, Rotterdam, Den Haag en andere plaatsen zullen de nijvere delvers van het „zwarte goud" een deel van hun vacantie door brengen. Nederland boven de rivieren, die tot voor kort nog vaak een diepe kloof bleken tussen het Nborden en het Zuiden van ons land, is dankbaar, om dat het in de afgelopen barre winter, in vele opzichten afhankelijk zijnde van de energie en de capaciteit van de mijn werkers, in zo ruime mate geholpen is door hen, die zoals ons gisteren weer duidelijk gewaar werd door bepaalde volkscategorieën wel eens zijn miskend, ongeacht hun bewonderenswaardige prestaties. Eenzelfde aantal gezinnen stelt zijn woning open om de gasten te ontvangen en hun onvergetelijke dagen te verschaf fen. Gemeentebesturen en commissies spannen zich in om de bezoekers uit het Zuiden te laten genieten, van wat er in de steden aan bezienswaardigs te bieden is. Wij zijn ervan overtuigd, dat deze geste zeer op prijs zal worden gesteld. Even vrij en op verhaal komen. Een paar dagen niet denken aan het zwarte hart der aarde, waar de mens moet zwoegen, inderdaad in het zweet zijns aanschijns. Dat waren de stoere kerels van plan, toen zij gisteren naar Noord- wijk gingen. Echt met vacantie! Het was een mooie dag, vol zon, lucht en leven. De gasten hadden een ver kwikkende nachtrust genoten en na het ontbijt moesten zij al weer van hun gastheer en gastvrouw scheiden. Nu voor een „reis" naar de zee. Welk een luisterrijk evenement. Onze lezers moe ten er wel rekening mee houden, dat er mijnwerkers waren, die nog nooit in een trein hadden gezeten, of in en tram. En de zee»? „Ik had me wel een vage voor stelling van de zee gemaakt, maar dat zij er zo prachtig uit zou zien, nee, dat had ik niet durven dromen", zo verklaarde ons een oude, niettemin krachtige baas, die tientallen jaren een paar honderd meter onder de grond is werkzaam ge weest en nog nooit een gelegenheid om naar het Noorden te gaan te baat had kunnen nemen. De tramreis schiep een ware feestvreugde. Men was blij, dat er niet gestopt werd, (het was een extra tram)doch voor het Hollandse land schap koesterde men de meeste inte resse. De Limburgse liedjes waren niet van de lucht en zo was de plaats van bestemming bereikt, voordat men eigen lijk wist, waar men was. Tijdens de wandeling over de boule vard en het strand werden de prachtige hotels bezichtigd, alsmede de standstoe- len en -tentjes, die bij honderdtallen op het strand stonden verspreid. De wan deltocht langs de zee, waarin het aantal zwemmers en baders welig groeide, hield klaarblijkelijk de belangstelling van de mijnwerkers dusdanig in haar greep, dat van een beklimming van de vuurtoren niets kwam. Ook de boot tochtjes werden van het programma ge schrapt. Om twaalf uur nuttigde één groep van ca. vijftig deelnemers de lunch. De anderen gebruikten deze tijd, om ansichtkaarten naar familieleden te zenden. Tegen half twee ging de tweede afdeling aan tafel. De eters waren, toen garage WERKHOVEN PlllKASNSTR.liitl.U088 FmtV'ÏMff B "F"0WFk de schalen leeg waren, verzadigd. Een portie ijs diende als dessert. In de middag konden de voetballief hebbers hun lusten botvieren op het hete zand. Zij toonden zich lieden, die deze sport meer dan één keer hebben be oefend. Blootsvoets werden de ballen (drie ploegen hadden zich gevormd) me ters hoog het luchtruim „ingeknald", om enkele seconden later met de „koppen" te worden opgevangen. De wandeling van Noordwijk naar Katwijk mag zeker het hoogtepunt van de dag genoemd wor den. Men aanschouwde met bewondering, ook met afschuw, de „overblijfselen van de Duitse cultuur", welke hier tijdelijk was gevestigd en gepaard ging met de meest waanzinnge vernietiging. De terug reis werd om half zes aanvaard en hier mede kwam het slot van een niet te ver geten bezoek aan een onzer schone Hol landse badplaatsen. Hedenmorgen hebben de mijnwerkers een rondvaart gemaakt op de Kager- plassen, terwijl vanmiddag in het „Gul den Vlies" door de Kath. Jonge Zaken Middenstanders een lunch werd aange boden, waarbij het woord is gevoerd door burg. jhr F. H. v. Kinschot en de heer J. Palmen. Het lag in de bedoeling aan onze burgemeester een koperen mijn lamp aan te bieden. TWEETAL IN DE VACATURE DS H. A. WIERSINGA De Kerkeraad van de Geref. Kerk heeft in zijn gisteravond gehouden vergadering besloten voor de vacature van ds H. A. Wiersinga aan de gemeente voor te stellen het tweetal ds G. F. Hajer te Ede en ds W. Schouten te Zuilen. Ik teil er maar mee zeggen Speelt m'n tante Alida op haar mond harmonica", zo begint het door een be kend radiozanger een aantal jaren ge leden „gepleegde" liedjedat zich in een grote populariteit mocht verheugen en ook nu nog wel eens wordt gehoord. Het lied, dat door slagersjongens (vals) werd gefloten, op het repertoire van bijna alle draaiorgels voorkwam en als gevraagde plaat door ,,Men vraagt en wij draaien menigmaal werd uitgezondenbezingt de muzikale kwaliteiten van een geliefd fa milielid, dat een groote mate van vaar digheid had verkregen bij het bespelen van een mondharmonica, zo zelfs, dat zij bij een feestje altijd het middelpunt was. Dat men kort voor de oorlog een der gelijk lied kon componeren, tekst geven en zo betrekkelijk snel op aller lippen leggenvond niet in de laatste plaats zijn oorzaak in het feit, dat vetten in ons land dit instrument bespeelden en het moet gezegd, goed bespeelden. Zoals het met alle dingen gaat, was de mondharmonica eerst een prijzige lief hebberij, maar toen dit eenmaal veran derd was, bleek zij het bezit van iedere Hollandse jongen, die zijn C met veel bravour uit zijn broekzak haalde, waar in, naast dit instrument, ook enige roes- titge spijkers, een stuk rafeltouw en scherf roodgekleurd glas een plaatsje hadden. Het duurde daarna niet lang, of er werden door enthousiasten orkestjes op gericht, zodat ons land thans 1250 van zulke orkestjes en gezelschappen telt. Wanneer We rekenen, dat er na 1940 practisch geen mondorgels te verkrijgen waren en dus vele verenigingen met moeilijkheden hadden te kampen en op non-actief gingen, valt het aantal 1250 nog meer op. Ook de Sleutelstad telt een mondharmonicagezelschap, dat met de eerstdaags te importeren instrumenten wel weg zal weten. Het worden voor de leden dan weer uren van kunst en genot. Misschien zou het wel aanbeveling ver dienen, wanneer de regering een extra kwantum van deze instrumenten bestel de om dan bij voorkomende gebeurtenis sen, op nationaal en internationaal ge bied (in de Tweede Kamer, te Parijs en Djocja) de heren met een grote mond een dergelijk instrument aan te bieden ter verbetering van de mondharmonie en ter bestendiging van de wereldvrede. Dat wil ik maar zeggen. JANTJE VAN LEYDEN, CONCERT IN DE PIETERSKERK De organist Hardmeyer uit Zürich, die morgen in de Pieterskerk concerteert, be hoort tot de jongere Zwitserse organisten- generatie. Hij is ongeveer 35 jaar oud en leerling van Marcel Dupré te Parijs. Hij gaf reeds in 19381939 concerten te Am sterdam, Utrecht en Haarlem, en in laatst genoemd jaar ook te Cambridge er. Lon den, in het najaar zal hij in Italië concer teren. Op zij-n tournee door ons land be speelt hij orgels te Gouda (concert vond reeds plaats), Leiden, Haarlem (St. Bavo) en Utrecht (Jacobikerk.) Het laatste con cert op 9 Juli a.s. zal door de N.C.R.v, worden uitgezonden. Mevr. dr Elvira Lüthi, die als soliste in dit concert zal optreden, is in Zwitser land een gevierde zangeres, die zich ge specialiseerd heeft op „Geistliche Musik", waardoor zij een zeer bijzondere naam verworven heeft. De „zwarte jongens" staan ook op de fiets hun mannetje 't Was zo tegen half negen gisteravond, toen een van die Limburgse „zwarte jon gens" op het Stadhuisplein lijntjes ging trekken. En hij deed het keurig. Enkele ogen blikken later verschenen de acrobaten binnen de „piste". Keurig in de kleren. Een wit shirt, zwarte broek, witte sokjes en witte schoenen. Overwegend blonde knapen, met aan hun hand een race- karretje, met een enigszins afwijkend zadel. We wisten, dat die mijnwerkers heel wat in hun mars hebben. De burgemees ter heeft het bij de begroeting nog even tjes gezegd. Maar die heeft ook vast niet geweten, dat er zulke acrobaten onder waren. Waren die kerels soms op de fiets geboren? Als het niet waar is, dan had het er toch veel van. Deze jongelui doen op 1 wiel meer, dan een ander met moeite op twee wie len doet. Ze maken verdraaid zelfs hoog standjes op hun karretjes. En als ze nog yen verder zijn, dan slapen ze op hun karretjes even lekker als een ander in zijn bed. En of het nog niet mooi genoeg was, kwam er nog een spannende voetbal wedstrijd op de fiets ook. Met scheids rechter en grensrechter. En een penalty. Wat een sensatie en welk een spanning onder de duizendkoppige menigte. De Oranje-jongens wonnen. Natuur lijk. Dat zijn we zo gewend. Toch hiel den de knapen in het wit koppig vol. 't Werd nog even 53. Maar toen direct weer 63 voor de Oranje-dragers, die ten slotte met 84 wonnen. Bravo! Het beste elftal, pardon, drietal, had gewon nen. En wij willen deze kerels gaarne hulde brengen voor hun prestaties. Jongens van de rijwiel-artistenver. „De Heidebloem" te Heerlerheide, t.w. mijn heer de voorz. M. Wijnen, verder L. Wij nen, J. Op 't Eind, Fr. Dorbant, G. Dor- bant, M. Dorbant, T. Alewijn, G. Theu- nissen en B. Silvan, namens het publiek hartelijk dank. Alleen hoop ik, dat er geen ongeluk ken van komen, 'k Zag al een mijnheer staan, wiens voorwiel ook reeds van de grond was. Afijn, de politie zal er wel óp toezien, dat het op drukke punten 'niet mis gaat. EINDEXAMENS CHR. HBS Voor het eindexamen Chr. HBS, afd. A zijn geslaagd: D v Bentveld, W N Betram, A Blansjaar, G K Boon, A v d Bosch, F J Dolstra, H Hamel, D Kraay, C A Lands man, H J Lek, P Peerenboom, M A Sentel, C H Steenwinkel, Z Verhard, J J Volbeda, afgewezen geen. Distributievaria Morgen zijn voor het afhalen van levesnmiddelenkaarten aan de beurt die gezinnen, waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft van 3700138500. Het kantoor is geopend van 8.3011.45 en van 14 tot 16 uur. Gisteravond is tijdens afwezigheid van de bewoner ingebroken in een perceel in de Genestetstraat, bewoond door de wed. A., waarbij alle distributiebescheiden en een bedrag aan geld werd ontvreemd. Op 15 Juli a.s. zal het 40 jaar ge leden zijn, dat de heer I. Devilee zijn intrede deed als leerling-zetter bij A. w. Sijthoff's Uitg. Mij. N.V., waarna hij na een aantal jaren werd overgeplaatst naair de monotype-afdeling eerst als tikker daarna als gieter. De jubilaris zal op deze datum door de directie en het per soneel der N.V. worden gehuldigd. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Ilise, d v G M v Houten en G Vergoed, Petrus F, z v H P de Wekker en P M P Snoeijs, Robert, z v A Buurman en G de Mooij, Tacobus P P z v C L Jan- son en C T Laken. OVERLEDEN: K L van Essen, 44 jr., H C van den Berg, husvr v W J Hansen, 47 jr., C de Jong, zn 2 j.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4