Douane-regeling met Onderonsjes België goedgekeurd 't Verklaarde Smeenk verdedigt de Ouderdomsvoorziening NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG, I JULI 1MI MIN. LIEFTINCK VOND Z'N EIGEN REDE TE LANG (Van onze Parlementsredacteur). Zonder hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer zich gisteren accoord verklaard met de op 5 September 1944 te Londen tussen de Regeringen van Neder land, België en Luxemburg gesloten douane-overeenkomst. Tien Kamerleden en drie ministers namen aan de discussies deel. Deze drie ministers, nl. de heren prof. Lieftinck, Baron van Boetzelaer en dr.Huysmans, hadden het niet bijzonder moeilijk bij hun Verdediging. Want allerwege werd met het principe van deze overeenkomst die de eerste stap is op de weg naar een nauwere economische samenwerking tus sen de drie lage landen bij de zee, accoord gegaan. Overigens is een tarief overeenkomst een zoodanig technische kwestie, dat het moeilijk is, voor niet volledig-deskundigen een volledig oor deel te vellen. Een feit, dat met zoveel woorden werd geconstateerd door dr. de Kort (K.V.P.). Begrijpelijk is het dan ook, dat over het algemeen meer ge sproken werd over de achtergrond en de toekomst der samenwerking dan over de tarieven zelf. Het uiteindelijke resultaat van deze samenwerking zal tenslotte de econo mische unie moeten zijn. Over het tempo, waarmee men hiertoe moet geraken, liepen de meningen nog wel uiteen. Zo betoogden bijv. de heden Smeenk (A.R.), De Kort (K.V.P.) en Korthals (Vrijz.), dat dit tempo niet al te snel moet zijn, omdat er, in verband met economische structuurverschillen, geaardheidsverschil- len en zelfs tegengestelde belangen, een behoorlijke overgangsperiode behoort te zijn. Daarentegen wilden verschillende sprekers van de Partij van de Arbeid en ook mr. Schmal (C.H.) zo spoedig moge lijk op deze zeer nauwe samenwerking aansturen. Minister Huysmans wilde echter, naar uit zijn beantwoording bleek, de gulden middenweg bewandelen: niet te snel, maar ook niet te langzaam. De heren Haken en Schoonenberg (Comm.) waren alleen niet erg enthou siast. Zij zagen in de overeenkomst een begin van blokvorming in Anglo-Ameri- kaans voordeel. Toch vergaten zij bij de stemming aantekening te vragen, dat zij er op tegen waren. Minister Lieftinck, die het leeuwen aandeel der beantwoording op zich nam, bracht hulde aan de voorbereiders der overeenkomst. Hij vond deze overeen komst een mijlpaal in de Nederlandse tarievensituatie, in de verhoudingen tus sen de drie landen en in de geschiedenis van Europa. Hij ging de fiscale gevolgen na de schatkist ontvangt door de dik wijls verhoogde tarieven een belangrijke bate en achtte de economische voor delen opwegen tegen het nadeel van de prijsverhogingen, die voor sommige arti kelen niet zullen uitblijven. De volgende stap, die op de samen- werkingsweg zal worden gezet, zal zijn de unificatie van het stelsel van toezicht en heffing en wel eerst ten aanzien van de formulieren, de entrepots enz. en pas daarna van de eigenlijke douanewetge ving. Ook de omzetbelasting en de accijn zen komen aan de orde. Hiervoor is reeds een regeling ontworpen, die echter nog in breder verband moet worden bekeken. Tenslotte is de tijd gekomen, het gehele fiscale probleem, met name de te coördi neren belastingstelsels te bestuderen, evenals de aanpassing van de monetaire politeik, speciaal op het gebied van rente en deviezen. Na deze algemene beschouwingen HERPLAATSING MINDER VALIDE ARBEIDSKRACHTEN In de M. v. A. op het wetsontwerp Plaatsing minder valide art>eidskrachten wordt meegedeeld, dat van Juni 1945 tot Mei 1947 door de arbeidsbureaux ge plaatst werden 11.952 mannen en 827 vrouwen. Er waren 35.696 inschrijvingen. Van de 3328 ingeschreven militaire oor logsinvaliden zijn in particuliere dienst geplaatst 1173 en in overheidsdienst 1258. Het ligt in de bedoeling in het cen trum des lands één of meer centra in te richten. De wijze, waarop de Regering de Indische kwestie ook staatsrechtelijk aanpakt, Wij ft onbevredigend. De heer Soherimcihorn heeft destijds ge zegd, dat de Partij van. de Arbeid de oplos sing zou brengen in de Indische aangelegen heden. En nog onlangs konden wij de open hartige bekentenis van de heer Vorrink ver melden, dat bij mislukken van de Indische politiek heel de Partij van de Arbeid i-n de lucht kiwaau te hangen. Wezen zulke udtLatimgen al bedenkelijk In de richting van een enghartige partij-politiek, ten overvloede is de foutieve gedragslijn van de regering en van haar sympathisanten nog eens bevestigd door de besprekingen, welke de Regering de laatste dagen heeft gevoerd met de leiders der regeringspartij-en. Opmerkelijk was nu, dat, boen de Tweede Kamer gisteren bijeenkwam, de Regering het niet juist achtte in dit sta-daum het parle ment over de gang van zaken met betrek king ot Indië voor e lichten. Dit zou, zeide hij, niet zijn in 'slands belang. Wij kunnen ons de laatste mogelijkheid zeer wel indenken. Het onbevredigende in dit opzicht schuilt dan ook niet hierin, dat kwam de minister tot enkele vragen-op- onderdelen, gesteld door de heren Smeenk en Korthals. Hij vroeg blijk baar onder de indruk van de geringe be langstelling in de Kamer of dit deel van zijn rede niet in de Handelingen kon worden opgenomen, zonder dat hij het uitsprak. De voorzitter maakte hier be zwaar tegen, tenzij de Minister deze be antwoording in een aparte nota wilde vastleggen. Dit was echter niet 's minis ters bedoeling: hij gaf er zuchtend dan maar de voorkeur aan, nog een „stief kwartiertje" te spreien, i Het resultaat van de lange redevoerin gen was, dat er maar geen replieken wer den gehouden, waarna het wetsvoorstel onder de hamer doorging. In dezelfde vergadering werd nog een drietal, minder belangrijke, wetsontwer pen zonder stemming aanvaard. MEN SPREKE NIET TE GAÜW VAN STAATSSOCIALISME Het a.r. Tweede Kamerlid de heer C. Smeenk sprak gisteren te Gouda op een conferentie van de diakenen der Geref. Kerkern van Z.-Holland over de Nootwet Ouderdomsvoorziening, die in October in werking treedt. De heer Smeenk had geen principiële bezwaren. Het werk der diaconieën zal beperkt worden, doch er blijft nog veel arbeid over. Tijdens de discussie bestreed men de heer Smeenk; men zag in de regeling een Overheids- armenzorg en de idee van staatssocia lisme. Men moet met de werkelijkheid rekening houden, aldus de heer Smeenk, en niet blijven staan voor het feit, dat c.a. 80 pet der uitkeringen uit de bur gerlijke kassen kom enen de kerken nog geen 20 pet uitkeren, daar men niet in staat is, dit laatste percentage aanmer kelijk te verhogen. Er zijn omstandig- Bedrijfsunie in het bouwbedrijf nog niet tevreden De besprekingen zullen worden voort gezet De Bedrijfsunie in het Bouwbedrijf kwam gisteren te Utrecht bijeen ter be spreking van de brief van de werkgevers organisaties, die wij gisteren in een groot deel oreser edities konden publiceren. Men constateerde, dat door de werkge vers een wat meer tegemoetkomende houding is aangenomen, doch dat het antwoord geen voldoende bevrediging heeft geschonken en nog niet tot oplos sing van de moeilijkheden heeft kunnen leiden. In verband met het grote lands- en bedrijfsbelang achtte men alsnog een poging gewenst om tot oplossing te gera ken. Waarschijnlijk reeds van morgen af zal een bespreking plaats hebben met de Stichting van de Arbeid. Aan de werk gevers werd verzocht een bespreking in het begin van de volgende week te be leggen. de Kamer juist gisteren niet op de hoogte werd gebracht, maar in de twee omstandig heden, dat het regeringsbeleid zich niet slechts gisteren, maar ook in het algemeen buiten het parlement, buiten de volks vertegenwoordiging om voltrekt, en vervol gens dat de Regering blijktoaa-r wèl aanlei ding vindt om contact te zoeken met enkele partijen. Het nationaal karakter van de Indische kwestie wordt op deze manier volkomen miskend. Destijds heeft de hleer Beel het helaas wenselijk geacht, in deze tijd van de ernstigste problemen, die heel de natie be roerden, een Kabinet te formeren met uit sluiting van enkele sterk nationaal gezande groeperingen. Tegelijk echter sprak hij zijn voldoening er over uit, dat hij er in geslaagd was een wat hij noemde parlementair Kabinet tr vormen. Dit scheen althans de verwachting te wettigen, dat het Kabinet, hoezeer op versmalde basis samengesteld, regelmatig voeling zou hiouden met het gehele parle ment. Het heeft zo niet mogen zijn. De basis van het Kabinet is smal gebleven en het contact met de volksvertegenwoordiging is bij uitstek geaccentueerd door het contact met de leiders der regeringspartijen. Met <üe leiders werd gesproken en die leiders kregen gelegenheid, de betrokken STOP MET DE KATTEN! Het vriendelijke geschenk van een Amerikaanse dame, die de stad Vlissin- gen wilde helpen in haar herstel door het aanbieden van enkele poesen, heeft vele landgenoten er toe gebracht haar voorbeeld te volgen, In verschillende plaatsen van ons land organiseert men thans katteninzamelingen voor de ge teisterde stad op Walcheren. Zelfs op een der departementen hopen de poesen voor Vlissingen zich op. Dit alles vervult, ondanks de waar dering, die men er koestert voor de blij ken van medeleven, de Vlissingse bevol king wel met enige bezorgdheid. De burgemeester verklaardedat er van een tekort aan deze nuttige huisdieren geen sprake is. Integendeel: Vlissingen ver heugt zich in een respectabel aantal ver tegenwoordigers van het poesengeslacht, reden waarom de plaatselijke overheid een beroep toil doen op de Nederlandse bevolking om haar gulheid te dezen op zichte te staken. heden, dat de Overheid moet helpen en dan kan men zich wel met deze tijdelijke wet verenigen. De vergadering nam voorts een motie aan i.v.m. een voorstel van Den Haag Oost, waarin wordt uitgesproken, dat de positie van de diaconie in de meerdere vergaderingen nadere voorziening be hoeft. Men betreurde het tijdens de rondvraag, dat de Overheid voor distri butie van goederen veelal de diaconieën aanwijst, terwijl men het juister achtte, indien daarvoor de middenstand aange wezen wordt. Ds. W. v. Dijk van Gouda sprak het slotwoord van deze vergade ring, die onder leiding stond van de heer Van Heyningen uit Den Haag. PENSIOEN VOOR DEELNEMERS AAN HET VERZET. In de Memorie van Antwoord bij het wetsontwerp tot invoering van pensioen voor slachtoffers van het verzet en hun. nagelaten betrekkingen heeft de Regering zich bereid verklaard, de minimum- pensioengrondslag op f 1500.te brengen. De rechtsgrond voor het pensioen is ge legen in het bewust aangenomen heb ben van een verzetsouding, waarmee men zich feitelijk in dienst van d)e overheid heeft gesteld. Voor toevallig omgekome nen, die dus niet zijn gefusilleerd om hun verzetshouding, gelds deze rechts grond niet. De nagelaten betrekkingen van deze slachtoffers zullen dus moeten worden geholpen op grond van de alge mene regeling voor de oorlogsslachtoffers. DORDTSE BAKKER SLOEG VADER VAN BEDIENDE DOOD. Bij een twist heeft de 34-jarige bakker W. v. E., wonende Sluisweg te Dordrecht, de vader van zijn bediende zo'n nood lottige vuistslag tegen het hoofd gegeven, dat het slachtoffer, de 48-jarige W. H., bewusteloos op straat viel en kort na overbrenging in het ziekenhuis overleed. De onenigheid liep over het loon van de bediende. De bakker is gearresteerd. minister van Overzeese Gebiedsdelen, aaan de tand te voelen. Ja, zelfs schijnt deze mi nister wel een volkomen uitholling van het parlement door het bestuur van zijn politieke partij dezer dagen bij herhaling danig de les te zijn gelezen. Thans heft de Regering dan deze toezeg ging gedaan, dat althans de voorzitters van alle fracties in de Tweede Kamer, tezamen vormende het zgn. seniorenconvent, de in lichtingen zullen krijgen. Dit zou vandaag gebeuren. Het is althans iets. Maar er bestaat toch weer vrees, dat dit seniorenconvent bijeen komt, nadat de Regering mede in het con tact met de beide haar bevreinde partijen haar standpunt heeft bepaald. Het senioren convent zai dan alleen mogen horen, wat Regering en bevriende partijleiders zijn overeengekomen. Wij kunnen het niet anders zien, dan dat dit alles is een uitholling, zowel van het parlement als van de democratie. Wij kun nen het niet anders zien, dan dat het na tionale Indische probleem op deze wijze wordt tot een partijzaak. Het wordt de zaak van twee partijen, en, van welke straks één naar het woord van haar voorzitter in de lucht hangt. Dit is het, wat niet ernstig genoeg kan worden betreurd en afgekeurd. Ramadier op zijn s©-^ "L j. 1 cialistische rossinant.., 1 ll^il I. Gezeten op zijn socialistische rossinant, tracht Ramadier telkens weer door de wil dernis der politieke en economische proble men. been te draven, maar hij komt noodt ver. Hij heeft het paard indertijd cadeau ge kregen van zijn collega Rhim die er tijdens de races met Attlee dn Engeland zelfs een internationaal succes mee boekte, een „al- LLantae-verdnag'Het knokerige dier kan een behoorlijke snelheid ontwikkelen, er zit wel vuur in, maar wat wü men bij zoveel hind ar- ntssen! Bovendien trekken de communisten RamaJdfier's rossinant voortdurend bij de staart en houden bet beestje vast. Het eenvoudig op stal zetten heeft geen zin, hoe vermoeid het socialistische dder ook geraakt, want men moet door de wildernis heen, terwijl èn com munisten, èn een De Gaulle èn fascistische organisaties op die loer staan. Misschien is er ook te weinig haver, want het geringe brood rantsoen werkt ook al zo slecht. Een plezie rige manier van. regeren voor Ramadier. als er voor het parlementsgebouw een aantal pantserauto's en honderden politieagenten nodig zijn, ter handhaving van het vrije woord. Hoe lang praat men nu al niet in Frankrijk over de economische politiek en a.s. Vrijdag moet er weer eens gestemd wor den over een motie van vertrouwen. De rui ter Ramadier zal heus wel op zijn rossinant blijven zitten; geen partij wipt hem uit het zadel. Het wordt overigens tijd, dat er eens in Frankrijk voor een Langdurige periode een „staking" van de geregeld stakende staats burgers uitbreekt, want op dóe wijze maakit men het elkaar wel bijzonder moeilijk. De mijnwerkersstaking heeft een productiever lies van een half millioen kolen opgele verd en als men dit grapje nóg eens een keer uithaalt, zit de Fransman straks in de kou. De spoorwegstakingdie bij „Renault", en die van die meer „deftige" bankemployé'g was ook niet mis. Als de metaalarbeiders en de bouwvakarbeiders ruu ook om beurten vierentwintig uur lang, als protest tegen de duurte, op de bankjes van de ,,Jardin" gaan zitten, schiet men wel op. Ramadier heeft het hard te verduren. Precies als Bevin heeft hij in zijn partij last van .rebellen". Hij mag al blij zijn, dat men hem heeft toegestaan, zonder de commiundsftsn te regeren en de „rebellen" zuilen het hem opnieuw moeilijk maken. De M.R.P., de republikeinse volkspartij, voelt niets voor een „mariage de raison" tus sen socialist en en commu nisten ook al dingt deze Laatste partij nóg zo dringend naar Ma rianne's rose hand. Het dramatisch verloop der conferentie te Parijs, waar de Rus. Molotofplotseling rechtop ging staan, toen Bevin en Bidault hun politiek .Jhaasje-over" wilden spelen, heeft ook al geen gunstige invloed op het gezag van Ramadier. Een internationaal suc cesje, met een dollar-regen ln het vooruit zicht, zou de aandacht van het zwaar belaste huishoudboekje hebben afgeleid! Dan is er de geschiedenis van het roman tisch complot tegen de republiek, welke de onrust nog heeft verhoogd. „Daar heb je het nu" denkt de brave Fransman, die gesticu lerend z'n krant jes leest en o, zo gaarne zou sparen de democratie is in gevaar! Com munisme of fascisme, maarJa pa trie est en danger", telkens opnieuw. Rechtse ver zetslieden, monarchisten, vroegere collabora teurs met het etiket ,,de zwarte Maquis" wil len Parijs veroveren en een dictatuur uit roepen! Dit niet met zij-den handschoentjes aan, maar met behulp van heuse tanks en gevechtswagens, jachtvliegtuigen en bom menwerpers. Het hoofdkwartier d-er bewe ging bevond zich in een. Landhuis in Bretagrue. De geheime organisatie, waarbij ook de na men van aan generaal, een admiraal en de zoon van de secretaris-generaal van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken genoemd werden, had reeds e?i^ lijst met candidates voor een nieuwe „rebellen-regering" opge steld. De partij van de Gaulle werd er nog door gecompromitteerdHet legertje zou zelfs uit 25.000 man 'bestaan. Men weet thans nog niet, of fantastische, politieke fanatici dit sabelgekletter hebben doen horen, lieden dus, die Ramadier en poets wilden bakken, niet een Duitse ..Putsch", óf dat er werkelijk gevaar voor een staatsgreep is geweest. Mis schien heeft Ramadier dit fascistische stok paardje nodig, om straks zijn socialistische rossimiaint eens flunk be laten steigeren. De toestand in Frankrijk blijft geladen en critaek, maar Ramadier krijgt zijn votum van vertrouwen en een wijziging in het mi nisterie ligt voor de hand. De Gaulle neemt intussen een snuifjel f Woningbouw in cijfers In de Af. v. A. bij het wetsontwerp doelmatige verdeling woonruimte geeft de Regering het volgende overzicht van de toename van woongelegenheid sedert de bevrijdng tot 1 Januari 1947: Nieuwbouw woningen 2M1 Nieuwbouw noodwoningen en noodboerderijen12296 Definitief herstel zwaarbeschadig- de boerderijen 1203 Voorlopig herstel zuxiarbeschadig- de woningen woningen 12.585 Voorlopig herstel zwaarbeschadig- de boerderijen 2.695 Totaal 41280 In 1947 kan in ieder geval gerekend worden op de voltooiing uan de op 1 Jan. onderhanden zijnde woningen, totaal 11.812. ln de periode van 1 Jan. 1947 tot 1 Juni 1947 is opdracht gegeven tot de bouu> uan 4327 woningen. Omstreeks 1 Juni bedroeg de toeneming uan dit aan tal ongeveer 700 woningen per week. VS INDISCHE PENSIOENEN Het Tweede Kamerlid Logemann heeft aan min. Jonkman inlichtingen gevraagd inzake het stadium, waarin zich het vraagstuk der uitbetaling van de in de jaren 19421945 in Ned.-Indië onuitfoe- taald gebleven Indische pensioenen be vindt. Gisteravond gaven Limburgse mijnwerkers demonstraties van hun rjjwiel- acrobatiek; de stalen „rossen" verheffen zich op de „achterpoten".

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3