Interesse voor werkkampen blijkt levendig Wat er in de omliggende plaatsen voorviel Ontwaking van de Chinese kerk op geheel Java NIEUWE LEinSCHE COURANT DINSDAG. 1 JULI 19*1 Het studenten-contact met Duitsland THANS NOG SLECHTS BE PERKTE MOGELIJKHEDEN Reeds enige weken geleden publiceer den wij een artikel, dat handelde over het werkkamp, dat vanwege de „Com missie Duitsland" van de International Student Service, waarvan het bureau in Leiden is gevestigd, deze zomer zal wor den georganiseerd. Inmiddels verneemt de N i e u we Leidsche Courant van bevoegde zijde, dat dit werkkamp volgeboekt is en dat de betreffende instanties niet meer in staat zijn het aantal deelnemers uit te breiden. Het feit, dat vele studenten ge hoor hebben gegeven aan de lofwaardige oproep van de I.S.S. om contacten te leg gen en te bestendigen met de Duitse stu denten, is in alle opzichten verheugend en geruststellend. Het getuigt immers van de wetenschap, dat de studenten in dit land, dat zeer zeker onbeschrijfelijke verschrikkingen de vrije teugel heeft ge laten, desondanks behoren tot die grote universitaire gemeenschap, welke eerst werkelijk gemeenschap genoemd kan worden, wanneer onderlinge appreciatie wordt aangekweekt en de overigens on telbare standpunten en gedachten worden uitgewisseld, zodat men kennis krijgt van wat er bij anderen leeft en werkt. Daarom is het eriigszins-jammer, dat er studenten zijn, wier verzoek om plaat sing in een dergelijk kamp niet kon worden ingewilligd. Toch heeft men niet stil gezeten en thans kan worden mede gedeeld, dat de volgende mogelijkheden nog bestaan: Vanaf 17 Juli a.s. wordt voor bepaalde tijd door de Friends Relief Service in de Britse sector van Berlijn een werkkamp gehouden, bestemd voor honderd studen ten, waarvan vijftig uit Duitsland. Uit Nederland kunnen zeven studenten aan het kamp deelnemen, waaronder één of twee meisjesstudenten. Bij voldoende deelname zal een ploeg Nederlandse studenten naar Göttingen gaan om mee te bouwen aan een studen tenhuis. Een tweetal studenten kan voorts, tel kens gedurende een termijn van drie weken, tussen 19 Juli en 15 September deelnemen aan een interationaal werk kamp van de Frinds Relief Service. In de volgende plaatsen zullen op de onderstaande data vacantie-cursussen ge houden worden: Kiel, 1 tot 15 Augustus: Ontwikkeling in de medische wetenschap; Bonn, 4 tot 22 Augustus: Europa's cul turele erfenis; Munster, 6 tot 21 Augustus: De proble men van onze tijd; Göttingen, 5 tot 20 September: Tegen- DS. H. A. WIERSINGA OVER DE GEREF. ZENDING Op de conferentie met de Indonesische Oslo-Jeugddelegatie hield dr H. A. Wier- singa, van Leiden, zendingspredikant in alg. dienst der Geref. Kerken, een cau serie over het zendingsleven in de Gerf. Kerken. Spr. volgde daarbij dezelfde indeling, die Ds Marantika maakte: de Ned. Indische, Japanse en Indonesische periode. Bij de uitzending van missionnaire pre dikanten werd steeds tot stelregel aan genomen mannen te kiezen van de grootste ontwikkeling, bekwamer dan zij, die de kerk in Nederland dienden. In de latere jaren werd ook arbeid ver richt onder in Nederland gevestigde In donesiërs en Chinezen. Bij de goed lo pende organisatie was steeds de vraag levendig of de gemeente werkelijk ach ter dit werk stond. In de periode vari de Japanse bezetting toen alle contact met Indonesië verbro ken was, werd door de Synode besloten verandering te brengen in de zendingsop leiding der missionnaire predikanten, artsen, verpleegsters en onderwijzers, aldus spr. Een leerstoel voor de zendings wetenschap werd ingesteld, die prof. dr J. H. Bavinck bezette. Bijzonder treffend was, dat in deze periode de zendings liefde van de gemeente toenam. Het ge stichte zendingscentrum te Baarn heeft ten doel deze zendingsliefde te stimu leren en kennis van de Zending te bevor deren. Naast de zendingsarbeid, uit gaande van de plaatselijke gemeente, werd ingezien dat centralisatie nodig was. Daartoe werd een commissie voor Wederopbouw in het leven geroepen om allerlei arbeid voor scholen en zieken huizen gezamenlijk te doen. In de derde periode geschiedde het zelfde wat Ds Marantika van de Molukse Kerk vertelde. Er werd hier ook meer gestreefd naar aanraking met andere kerken. Het feit, dat in Indonesië door de nood* der tijden de kerken naar el kaar toegedreven werden had gevolgen in Nederland. Sindsdien zijn er geregel de samensprekingen tussen de Zending der Geref. Kerken en de Verenigde Ned. Zendingscorporaties te Oegstgeest om gemeenschappelijk hun houding te be palen. Ook zijn de Geref. Kerken nu als lid vertegenwoordigd in de Ned. Zen- woordig geestelijk aspect; Hamburg, 1 tot 30 Augustus: Het recht. Uitvoeriger inlichtingen zijn te ver krijgen op het bureau van de „Commissie Duitsland" van de I.S.S., Rapenburg 34. Leiden. Zij, die voor enige tijd naar Duitsland wensen te gaan, dienen hun standpunt ten aanzien van het probleem Duitsland uiteen te zetten en de motieven naar vo ren te brengen, op grond waarvan men meent voor plaatsing in aanmerking te komen. Ons werd nog bericht, dat het Mi nisterie van O., K. en W. zich bereid heeft verklaard om in beperkte mate deviezenvergunningen te verlenen aan hen, die een zomercursus in Duitsland willen volgen. JUBILEA BIJ DE STEDELIJKE LICHTFABRIEKEN. Ook bij de stedelijke lichtfabrieken wa ren vandaag enkele jubilea. De heeren G. J. Planje, monteur meterdienst, en N. v. d. Horst, poetser bij het Gasbedrijf, waren 25 jaar in dienst. Zij werden vanmorgen toegesproken door de directeur, ir Y. Ykema, die hun kwaliteiten memoreerde. D~ voorzitter van het jubileum-comité, de heer J. Snel, sprak eveneens waarde rende woorden. De directeur deelde nog mede, dat m.i.v. heden een nieuwe gra- tiLcatieregeling ingaat, welke hierop KATWIJK. Bonkaarten kunnen gehaald worden: Woensdag 2 Juli voorm.: D. van RijnL. Schaap; nam.: L. SchaapA. Snijders. Donderdag 3 Juli voorm.: A. Snijders A. v. d. Velden; nam.: A. v. d. Velden A. Vooys. Vrijdag 4 Juli voorm.: A. VooysJ. de Winter; nam.: J. de WinterVan Zijst. Meebrengen stamkaarten zonder inleg vellen en geldige bonkaarten met inwis- selbon 707. Kantoren open van 911.45 en 1.304 uur. GEBOREN: Dina, d. van J. de Jong en G. Ouwehand; Nanning, z. van N. Anes en M. H. van der Meer; Hendrika, d. van H. van Dijk en N. van der Plas; Gerrit, z. van H. de Liefde en A. C. van der Ende; Alida, d. van A. Hazenoot en A. Vlieland; Alida, d. van W. A. van Beelen en B. Meuldijk; Gijsje, z. van P. van Rossum en G. van Egmond; Jacoba A., d. van A. Vooijs en W. Ros; Maria, d. van C. A. Zuijderduijn en J. van der Plas; Maatje L., d. van G. D. Bomas en C. Meijer. dings Raad. De volgende Synode, die te Eindhoven vergadert zal een Zendings- Synode zijn. Ds Wiersinga eindigde zijn betoog met de woorden: „Wij Geref. zen dingsarbeiders willen niet vóór U, ker ken in Indonesië, gaan staan, maar ach ter U, wij hopen U te mogen helpen, zo dat U de laatste verantwoordelijkheid draagt." De ontwaking der Chinese kerk Ds Tjan Tong Ho, afgevaardigde van de Chinese Kerk te Batavia, sprak ver volgens over de zelfstandigwording der Chinese kerken op Java. Na een korte inleiding over de activi teit der kerken binnen het gebied der Republiek lichtte spr. toe welke de plaats is, die de Chinese kerk inneemt. Er zijn drie classes van deze kerk, in West-Java, Midden Java, ten Noorden en ten Zuiden. Deze staan onder één Synode en hebben één belijdenis. Daarnaast staat nog de classis Oost-Java. Vóór de oor log waren al deze kerken min of meer zelfstandig. Thans is het verlangen groot om één zelfstandige Chinese Kerk te stichten. In de laatste jaren is het aantal Chinese Christenen snel gegroeid ten gevolge van de arbeid van opwekkings predikers uit China. Opvallend is dat 75 pet der Christenen vrouwen zijn. Over de offerbereidheid en het moedige Christusgetuigenis deed Ds Tjan indruk wekkende mededelingen. De pogingen van de Japanners om de kerken tot hun politieke doeleinden te gebruiken wer den doorzien, al was, naar de spr. op merkte het verzet over het algemeen niet krachtig genoeg. Op het ogenblik is er in de kerken grote behoefte aan goed opgeleide predikanten. In Midden- Java is de Chinese Kerk ten aanzien daarvan in een gunstige positie, daar verschillende predikanten abituriënten zijn van de TheoL School der Geref. Kerken te Djocja. De Hogere Theol. School te Batavia leverde nog slechts 3 predikanten af, die na de oorlog voor een bovenmenselijke taak staan om het kerkelijk leven weer op gang te bren gen. Goede voorlichting op allerlei ge bied is hoognodig. Er is een groote tekort aan geestelijke leiders en leidsters voor de arbeid onder de jeugd en de^tuden- ten. Zolang wij zelf nog niet over die krachten beschikken, zo zeide spr. be hoeven wij de hulp der zusterkerken in Nederland. „U allen kunt ons helpen, wij Jubileum bij de stadshulp- werf Hedenmorgen vond op de Stadshulp- werf de huldiging plaats van de heer J. v. d. Mark, die vandaag 25 jaar aan de afd. bestrating van gemeentewerken ver bonden is. De heer H. de Jong, organisator van de feestelijkheden, had zorg gedragen voor een stemmige versiering van het gebouw, waarin circa dertig straatmakers hadden plaats genomen. De heer M. H. Noteboom heette de aan wezigen welkom, waarna ir D. Boogerd. dir. van Gemeentewerken, het woord voerde. Spr. zeide, dat het vak van straat- maker niet gemakkelijk is, men staat bloot aan weer en wind en niet minder aan de critiek van het veeleisend publiek. Het werk van de straatmakers verdient de volle waardering. Namens de dienst van gemeentewerken, complimenteerde de directeur de jubilaris en overhandigde hem een enveloppe met inhoud De wethouder van fabricage, de heer A. J. Jongeleen wees op de juiste manier, waarop de heer v. d. Mark zijn werk had verricht. Spr. beschouwde het straatma- kersberoep als iets, waarmede de gehele bevolking gediend is. Voorts spraken de heren J. van Riet en M. H. Noteboom waarderende woorden. Namens het Jubileumcomité werd de jubilaris een geschenk aangeboden, waar voor deze zich zeer erkentelijk toonde. neerkomt, dat zij, die 25 jaar in dienst zijn 2 weken loon ontvangen; 40 jaar 4 weken; 50 jaar, 8 weken. Bovendien zullen de losse dienstjaren voortaan meetellen. Tot slot voerden nog het woord de heren C. J. Nieboer en ir J. C. de Wilde. ONDERTROUWD: J. van Duijn en M. van der Plas; G. de Bes"en W. Jonker; C. J. Huigsloot en J. C. M. v. d. Akker. GEHUWD: N Hoek en M. G. Kievit; P Oliemans en L. Noorlander; D. Nop pen en M. Jonker; W. de Mooij en W. van Duijn; A. van den Eijkel en A. Hasenoot; J. Sip en C. van Beelen. OVERLEDEN: J. van der Plas, 44 j. L. Groen, 40 j. KATWIJK AAN ZEE. In de kapel van de Ned. Herv. Gem. werd de sluitingsavond gehouden van de cantinewagenactie voor de Niwin. Ondanks de warmte waren zeer vele ge nodigden aanwezig. De avond stond on der leiding van de voorzitter van het plaatselijk Niwin-comité, de heer D. Goedhart. „Wie had dat kunnen denken, dat reeds nu deze sluitingsavond kon worden ge houden", aldus de voorzitter. „Het ver moeden was geweest tot Augustus, Sep tember te moeten doorwerken". Spr. be groette in 't bijzonder de loco-burgemees ter, weth. H. P. Bloot, de wethouders, de kerkelijke autoriteiten en de heer Brou wer uit Den Haag, hoofdbestuurslid der Niwin. Spr. verzocht de aanwezigen en kele ogenblikken staande stilte te be trachten ter herdenking van de onlangs gesneuvelde Nico Kulk. De voorzitter heeft een overzicht ge geven van de werkzaamheden, die in de afgelopen maanden waren verricht. Tege lijkertijd werd een Kerstpakketten-actie aangekondigd. Nadat een telegram was verzonden naar ZXH. Prins Bernhard, voorzitter van het hoofdbestuur der Ni win i.v.m. zijn verjaardag, had de over dracht plaats van de benodigde f 10.000 aan de heer Brouwer, die hierop met enkele woorden dankte. Hierna spraken nog ds P. Pras, die als vertegenwoordiger der Ned. Herv. Gem. het contact met de jongens in Indië on derhoudt. Voorts de heer A. de Groot, die hetzelfde voor de Geref. Kerk doet. Ook de loco-burgemeester voerde het woord, evenals de voorzitter van de Oranjever eniging, de heer J. Volbeda. Ten slotte sprak namens de ouders, echtgenoten en verloofden de heer J. Vink woorden van dank tot het comité en bood elk comité lid een boek over Indië aan, vergezeld met bloemen of sigaretten. Ook de heer Boot, die naast het comité zo veel arbeid had verricht, werd eenzelfde geschenk aangeboden. Ter afwisseling werd geluisterd naar Janny Verloop, die met haar zang, en naar mevr. v. BeelenKrijgsman, die met haar declamatie waardering oogstte. Het verdere van de avond was geheel een vrolijke toon. De Luchtstrijdkrachten van het vliegveld zorgden voor enkele grappige schetsjes, voor accordeonmuziek en declamatie. Reeds laat sloot de heer Goedhart, de samenkomst. willen ons niet losmaken van U". „Nu wij zelf kunnen lopen moet de band met U nauwer gemaakt worden". Ds Kwa van de Chinese Kerk in Oost-Java voeg de aan de toespraak van Ds Tjan aller lei bijzonderheden over zijn arbeid toe, waaruit bleek, dat ook daar overal de opbouw van het kerkelijk leven met alle kracht dient aangevat te worden. Beide voordrachten kenmerkten zich door openhartigheid, eerlijkheid en een warme overtuiging, die niet nalieten grote indruk op de conferentie te maken. Het slotwoord werd gesproken door prof. dr Kraemer. Hij dankte de Indone sische delegatie voor haar aandeel in de vruchtbare besprekingen en wenste haar een goede reis naar de Oslo-conferentie, waarvan hij hoopte dat zij nieuwe inspi raties zou mogen ontvangen voor de opbouw van de arbeid in eigen land. LISSE Maandagavond had de Gemeenteraad een zeer korte agenda te behandelen, welke dan ook in een kort tijdsbestek is afgewerkt. De burgemeester mr W. J. Lambooy deelde voor de behandeling van de agenda mede, dat juist heden de aanbesteding had plaats gehad voor de bouw van 38 nieuwe huizen voor de woningbouwvereniging „Volksbe lang". De laagste inschrijver had een be drag voor deze 38 woningen van f 569.000, terwijl de hoogste dit bedrag overschreed met f 116.500. Daarna werden wijzigingen van diverse begrotingsposten over de afgelopen dienst jaren vastgesteld. De 2% vacantie-toeslag welke aan het Rijks- en burgerpersoneel zal worden uit gekeerd, zal ook aan het gemeen teperso- neel worden uitbetaald. De voorzitter bepleitte de aankoop van een nieuwe Chevrolet-truc voor de dienst van Openbare Werken. De raad ging hier mede accoord. De heer Kortekaas vroeg naar de benoe ming van ?en gemeente-secretaris, waarop d^. Voorzitter antwoordde, dat deze te ver wachten was in de e.v. zitting. De heer de Koning stelde de vraag, of het mogelijk is op zeer korte termijn, in elk geval in 1948, te komen tot opening van een zwembassin. Indien de materialen- schaarste van dien aard is, dat nog niet geheel kan worden gewerkt in de geest, zoals wij dat zouden willen, hoopt hij toch, dat voorlopig wordt overgegaan tot een provisorische oplossing. De voorzitter ant woordde, dat reeds alles in het werk wordt gesteld om tot een goede oplossing te ko men. De heer De Vries bracht de nood der kleine kwekers naar voren en vroeg, of op korte termijn in de nood kan worden voorzien, doordat van de zijde van het ge meentebestuur bij de betrokken instanties op spoedige uitvoering van een hulp-plan wordt aangedrongen. De heer Van Leeuwen voerde hier (als voorzitter van de Bond van kleine kwekers) het woord over en wees op de zeer gebrekkige en in sommige opzichten onsociale regeling. Een voorstel van de heer Romijn om een kleine-kwekers- crediet in het leven te roepen vond geen bijval daar men daar in deze omstandig heden geen gebruik van zal kunnen maken. De heer Steenwinkel informeerde naar het type van de nieuwe woningen en de aanwezigheid van een douche-cel in deze nieuwe woningen van „Volksbelang". Er werd geantwoord dat de woningen nog iets royaler zullen zijn dan in „De Engel". Voorts vroeg hij, hoewel voorstander van een zwembassin, of een badhuis niet nog meer in een dringende behoefte in deze ge- gemeente zal voorzien. In de Oud-Holl. zaal van „De Witte Zwaan" vergaderde de afd. Lisse van Bloembollencultuur onder voorzitterschap van de heer J. W. A. Lefeöer. Bij deelde mede dat de prijs voor het bollenpellen door het college van rijksbemiddelaars is vastge steld op f 0.75 per mand en voor gladiolen f 0.80 per mand. De beschrijvingsbrief werd hierna afgehandeld en verschillende voor stellen in stemming gebracht. Het bestuurs voorstel om het kopen van teeltbewijzen te beperken tot 300 R.R. per jaar werd aan genomen. Het voorstel om voor de buiten landse handel bij grote kwantums een ver laagde marktprijs vast te stellen werd ver worpen met meerderheid van stemmen. Het behoud van een zekere prijsstabiliteit in het binnenland is slechts verzekerd door het voortbestaan van een surplusfonds, om dat dit de overname van een eventueel over. schot zeker stelt. Dit punt werd eveneens verworpen. De afdeling is wel voor de han del in tonnengoed en wil het leveren aan het surplus van tweede soort artikelen niet uitbetalen. Gisteravond is de zoon van Wed. Goudkade, de 16-jarige Arie Goudkade, by een stoeipartij plotseling onwel geworden*, en in elkaar gezakt, waarna hij dood werd opgenomen. Dit maakte zeer diepe indruk op zijn vrienden en allen die hem hebben gekend. Onze plaatsgenoten Abr. Moolenaar en H. den Butter zijn geslaagd voor hel eind-examen Chr. HBS afd. B. Tot leden van de Commissie van Be heer der Geref. Kerk werden benoemd de heren J. van der Laan en W. de Wit. De afd. Lisserdijk van Bloembollen cultuur kwam in vergadering bijeen o.l.v. de heer M. Mesman. De belangrijkste be schrijvingsbrief werd behandeld. De voor zitter deelde mede, dat de voorstellen ter vereenvoudiging van de diverse maatre gelen in het bloemibollenvak door het be stuur niet bijzonder enthouiast zijn ont vangen. Naar aanleiding van een binnen gekomen verzoek van de Stichting „Bloemlust" werd besloten een beker be schikbaar te stellen voor de eerste in zending narcissen op de Kersttentoonstel ling. Het voorstel, om te komen tot op heffing van alle belemmerende bepalin gen werd in den brede besproken. De heer Van Leeuwen diende het voorstel in, om de koop van teeltbewijzen toe te staan tot maximum 300 R.R., welk voor stel werd aangenomen. Het voorstel der commissie inzake de buitenlandse prijzen werd aangenomen. Het derde voorstel be treffende de binnenlandse prijzen werd aan een brede discussie onderworpen. De heer Joh. v. d. Lely gaf een felle critiek op de houding van het hoofdbestuur, dat in dit voorstel naar zijn mening de be langen der kwekers niet dient. De heer Mesman gaf hierop een nadere uiteenzet ting van de opvatting van het hoofdbe stuur. Dit voorstel werd aangenomen met deze restrictie, dat de overnameprijs van het surplus zodanig gesteld wordt, dat deze niet onder de kostprijs ligt. Gaat de alg. verg. met deze restrictie niet ac coord, dan stemt de afdeling tegen dit voorstel. Verschillende vakbelangen wer den nog onder de loupe genomen en be sproken, waarna de heer Mesman deaft geanimeerde vergadering sloot. De contact-conferentie tussen Ind.- en Ned. Kerken

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5