Gereserveerde vreugde over Amerikaanse stap t Verklaarde J uitzicht Mr E. Johnston, Amerika's grootste filmman En nu daden! NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG. 1 JULI 194T EEN WANDELING DOOR DE NEDERLANDSE PERS De Amerikaanse druk op de republiek wordt in de pers over het algemeen met ge reserveerde vreugde begroet. In de huidige politieke situatie is hef van groot belang, te vernemen, hoe de voorzitter van de Tweede Kamerfractie der K.V.P. over de situatie denkt. In de Volkskrant komt prof. Romme tot de conclusie, dat het klemmende beroep van de Ned. Regering op de repu bliek helaas niet heeft mogen baten. Dan vervolgt hij,En dat we vandaag niet nog verder van elkaar afstaan, is dan nog te dan ken aan de démarche der Verenigde Staten van Amerika bij de republiek, waarin haar met aandrang wordt gevraagd, zonder uit stel aan de onmiddellijke vorming van een Federale Raad, zoals door de Nederlandse regering is voorgesteld, mede te werken." Verder wijst prof. Romme op het Ameri kaanse aanbod, financiële hulp te verlenen, als de interimregering is gevormd en de medewerking van "beide partijen volgens con structieve lijnen is verkregen en op het Amerikaanse optimisme, dat die medewer king wel in orde zal komen, als de Federale Raad maar eenmaal is gevormd. En dan schrijft prof. Romme, en naar onze mening zeer terecht, enigszins sceptisch: „Waarop dit vertrouwen gegrond is, blijkt •Uit de (Amerikaanse) nota niet. Het verloop van zaken, zoals hiervan naar buiten is ge bleken, geeft tot dit vertrouwen zeker geen aanleiding. Dat de republiek op Linggadjati- basis is teruggekeerd, kan vandaag evenmin worden gezegd als vandaag voor een week kon worden gezegd." De gereserveerdheid van het links-socialis tische Het Parool is van een gans andere aard. Het blad schrijft: „Dankbaar mogen wij inderdaad zijn. Beschaamd ook. Het is geen onderscheiding voor Nederland en Indonesië, dat zij niet zonder herhaalde bui tenlandse tussenkomst elkander kunnen vin den. Als nu maar voor de rest van het werk beide partijen er het hare toe bijdragen, op eigen krachten tot overeenstemming te ko men." In het kader van de door Het Parool steeds gevolgde gedragslijn is deze uiting verklaarbaar. Het is in feite een aanklacht tegen de Nederlandse Regering, die naar de mening van het blad nog veel te „reactionair" handelt. In dezelfde lijn ligt de verontwaar diging van Het Parool over de voorgenomen militaire actie, die aldus wordt geuit: ,,Dat de Regering tot acties zou zijn overgegaan, zónder het parlement gelegenheid tot een dis cussie-vooraf te laten, volgt uit het nieuws (n.l. de zgn. onderschepte legerorde? van generaal Spoor) en is verbazingwekkend." Wij meenden, dat minister Jonkman in de Tweede Kamer dus in overleg met het parlement destijds duidelijk genoeg heeft gezegd, te weten, wat hun te doen stond, als de tegenpartij zich niet aan het accoord van Linggadjati zou houden! Heel was juister dan de feitelijke veroor deling van de Nederlandse koers, zoals Het Parool die formuleerde, achten wij het stand punt van het Alg. Handelsblad, wan neer de hoofdredacteur schrijft: ,,Uit de Amerikaanse nota blijkt, dat Amerika scherp inziet, waar de verantwoordelijkheid ligt voor de sabotage van Linggadjati. Washing- tons waarschuwende woorden zijn voor de republiek bestemd. En het is te hopen, dat men dit in Djokja terdege zal begrijpen, ook voor de zakelijke toekomstmogelijkheden. Economische steun zal reeds dadelijk nodig zijn. Amerika zal die willen verlenen aan een Indonesische federatie in wording, wanneer Nederland met zijn gevestigde economische en rechtsorde daarvoor garant staat, althans tijdens de overgangsperiode, gedurende welke Nederland het oppergezag blijft dragen". Verder schrijft het blad, even als Prof Romme enigszins sceptisch: „Voor de Amerikaanse bedoelingen uit Washing- tons nota zal Nederland zeker grote erken telijkheid koesteren, mits zij niet tot nieu we misverstanden of erger bij de republiek leiden. Dat zal door Den Haag duidelijk moe ten worden gemaakt, in Washington èn Djokja". De Maasbode, het R.K. blad, dat al- tij 1 zeer gereserveerd tegenover Soekarno heeft gestaan, ziet in de Amerikaanse nota een diplomatiek stuk met grote duidelijk heid. Mgr. Witlox schrijft: „Duidelijk reeds spreekt het feit, dat zij gericht is alleen aan de republiek: het Statesdepartment weet waar waar de moeilijkheid zit en ook w a t die moeilijkheid is". Inderdaad: wat men de Ned. Regering ook wil verwijten, gebrek aan lankmoedigheid zeker niet. En hoe vriendelijk men ook over de republiek wenst te denken, men kan haar niet roemen om haar loyale en royale uit voering van een met vele handtekeningen be krachtigde overeenkomst. Wel kan men haar beschuldigen, van contractbreuk - en Ame rika heeft dit met zoveel woorden gedaan! HOSPITAALKERKSCHIP HIELP IN ZES WEKEN 267 PATIËNTEN Het hospitaalkerkschip „De Hoop" is gis teren voor reparatie de A'damse haven binnen gelopen. Gedurende 6 weken, dat het schip in het drijvende vissersdorp op de Noordzee vertoefde is een record aantal n.l. 267 patiënten geholpen. Achttien moesten in het hospitaal worden opgenomen. Henri, prins van Orleans, graaf van Pa rijs, vertoeft momenteel in een Amster dams hotel. Hij beschouwt zichzelf nog steeds als de pretendent van de Franse troon. De nazaat uit het roemrijke ge slacht der Bourbons schept hier een luchtje op het balcon van z'n suite. „PRODUCTION, PRODUCTION PRODUCTION!" (Van een onzer verslaggevers.) Eric Johnston was gisteren in de Resi dentie. Een lange Amerikaan met een schëtp gezicht, wiens leeftijd moeilijk te schat ten is. Hij heet de eerste man van de Amerikaanse film export- en -industrie te zijn, bovendien was hij van 1942 tot 1946 president van de Amerikaanse Ka mer van Koophandel en dus leider van 1 millioen zakenmensen, terwijl hij mo menteel lid is van een groot aantal Staats organen, die de economische ontwikke ling, de buitenlandse handelsbetrekkin gen en andere omvangrijke belangen be hartigen. Voeg daar nog bij, dat hij se rieus genoemd is als candidaat vorr het presidentschap der Ver. Staten een gedachte, die hijzelf verwerpt, omdat hij een zakenman en geen politicus is en u begrijpt, dat we behoorlijk onder de indruk waren gisterenmiddag in Royal, waar hij zich tot de pers richtte. Mr Johnston had eigenlijk maar één ding te zeggen, nl. dat Europa produce ren moet, produceren en nog eens produ ceren. Met documentaire films willen zijn maatschappijen .dat stimuleren, maar men moet zelf hard aanpakken, in het bij zonder in de mijnstreken, die het hart van het economisch herstel van de we reld zijn. De heer Johnston, die op een reis in 1944 meer dan iemand anders van Rus- „Wy gaan naar Zandvoort, we gaan naar zeeEen oud liedje, dat'in de warme zomertijd een nieuwe klank krijgt, hetgeen deze foto van de uitblazende Amsterdammers wel demonstreert land en de Russische industrie zag, had verder geen goed woord voor de Ame rikaanse communisten, die hij „agenten van een vreemde mogendheid noemde". Wallace schetste hij als een fantast, die door niemand serieus genomen wordt. In Nederland trof hem het optimisme van de mensen, niettegenstaande de moei lijkheden. Engeland wafttjessimistisch. Frankrijk zorgelijk, Belgiëeen paradijs. Geen wonder, dat hij in de Belgisch-Ne derlands-Luxemburgse samenwerking de grote stap vooruit zag voor het herstel van Europa, waarbij Marshall's plan een groot hulpmiddel kan zijn. Imperialisme is de Ver. Staten daarbij ten enenmale vreemd, want „wij staken in deze jaren 15 billioeon gulden in het buitenland. Dat is een behoorlijk bedrag aan geld. Allemaal voor voedsel, kleding en uitrusting Een sympathieke» openhartige man. Begrip in de West voor Ned. voorstellen Ministers Reel en Jonkman dit jaar naar Curasao. In verband met de Ned. voorstellen tot wijziging in de Curagaose staatsregeling, welke hedenavond in de Staten aldaar wor den besproken heeft dr Friedericy, hoofd van de missie van het dep. van Overzeese Gebiedsdelen besloten, zijn reis naar Suri name tot morgen uit te stellen, teneinde be vindingen over de besprekingen met de Wetgevende Vergadering aan de Ned. Rege ring te kunnen mededelen. De ministers Beel en Jonkman zullen, indien de situatie in Ned.-Oost-lndië het toelaat, later in net jaar een bezoek aan Curasao brengen. Dr Friedericy verklaarde, dat de leden van de missie gedurende de conferentie de stellige indruk hebben gekregen, dat het merendeel van de Statenleden de vooruitstrevende geest van de voorgestelde wijzigingen be greep en waardeerde. BENOEMINGEN EN ONTSLAGEN Benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau, H. W. Everaars te Utrecht, insp. Ie kl. bij de Ned. Spoorwegen. De Ere-medaille. van de Orde van Oranje in zilver is verleend aan C. Fijan te Nieuwer- kerk aan de IJssel, opzichter bij de Comm. van Beheer over de weg van de Hoflaan te R'dam naar Gouda. Op hun verzoek is eeiyol ontslag verleend aan mr J. F. C. v. Deinse te Middelburg als adj.-secr. van de Bedrijfszuiveringsraad voor Wegvervoer en Tramwegen en aan mevr. M. C. Stoltz-v. d. Kieboom te Breda is lid van deze raad. „PETRUSBLATT" VERBODEN IN BERLIJN. De Russen hebben in hun Berlijnse zone het „Petrusblatt" verboden, waar door het enige R.K. kerkblad verdwe nen is. Te oordelen naar berichten uit Indië en Nederland, blijkt, dat de Amerikaanse no ta aan de republiek enige ontspanning heeft gebracht, vooral in de kringen van hen, die hun kracht meer in woorden dan in daden hebben gezocht. En ten aanzien van de Indische kwestie zijn er helaas ook nu nog veel van deze „praters"! Duidelijk is, dat, zo bezien, de Ameri kaanse nota stellig met de beste bedoe lingen uitgebracht niet uitsluitend winst betekent. Zij roepThet risico op, dat wij straks weer midden in de besprekin gen zitten, hetgeen zeggen wil dat de klok van de geschiedenis opnieuw verscheidene uren wordt teruggezet. En als wij dat in aanmerking nemen, is het nog waarlijk zo vreemd niet, dat Soekarno voor de Ameri kaanse nota dankbaar was, al sproot deze dankbaarheid voort uit een misverstand! De executie van zijn revolutionnair be wind scheen aanstaande, maar nu is de deur van de besprekingen weer open gezet. Tot een gevoel van onvoldaanheid over de Amerikaanse nota is te sterker aan leiding, omdat deze nota ons tenslotte niet terugbrengt tot het juiste uitgangs punt. Dr Van Mook had het in een gis teren gehouden persconferentie bij het rechte eind, toen hij opmerkte, de interim regering niet te kunnen aanvaarden, zonder dat de republiek ermee instemt, dat deze interim regering beschikt over de apparatuur welke zij nodig heeft. En dr Van Mook greep in dat verband te rug op alle punten van de Nederlandse nota van 27 Mei. Inderdaad, de Amerikaanse nota mag dan even verlichting hebben gebracht en uiting hebben gegeven aan de sympa thie voor de werkelijk wel zeer coulante houding der Nederlanders, de oplossing heeft zij in de formulering, waarin zij is gesteld, nochtans niet gegeven. Intussen is dr Van Mook zelf weer de man, die aantoonde., hoeveel risico's in het voortzetten van de beprekingen ge legen zijn. In het interview greep hij na melijk de gelegenheid aan, om aan te to nen, dat de toekomstige staatsvorm van de Nederlands-Indonesische unie hem zelf allerminst helder en juist voor de geest staat. Hij zeide letterlijk, dat de Nederlandse Regering „geen ander doel nastreeft dan de opbouw van de Ver enigde Staten van Indonesië als een sou- vereine staat". Maar terecht maakt prof. Romme in „De Volkskrant" van heden de opmerking, dat deze zinsnede toch wel ongelukkig is. Op zijn minst had hieraan toegevoegd moeten worden: „In het nieuwe staatsverband der Nederland- Indonesisahe Unie". Inderdaad, de eis van de duurzaamheid van het staatsverband kan nooit scherp genoeg worden gesteld. Wij willen slechts hopen, dat de Ame rikaanse nota ons niet opnieuw in het doodlopende slop van oneindige onder handelingen heeft gevoerd. En voor de Regering moge deze geen voordwendsel zijn om nog niet tot daden over te gaan. Het banket te Parijs. Te Parijs, waar de drie ministers van bui tenlandse zaken bijeenkwamen, als horloge makers van het betere genre, die moeten trachten het Europese uurwerk, waar iets aan hapert, weer op gang te krijgen, heeft men, gewapend met een sterke loupe eindelijk ont dekt, wat er voor herstel nodi-g is: er moet een nieuwe veer in! Na een dag van zwoe gen, in het zweet huns aansohijns, hadden de drie horlogemakers wel een versterkend maal nodig. Het was daarom een geniale ge dachte van Bidault om aan Molotof en Bevin een banket aan te bieden, en tal van andere technische experts uit de politieke en diplo matieke wereld zaten daarbij aan. De tafel was luisterrijk versierd met vredesbloemen en een uitgebreide, selecte politieke hors d'oeuvres vormde de hoofdschotel. Er waren de echte Franse sardientjes, Russische kaviaar en verfijnde Engelse sprot en „pickles." Bidault excuseerde zich, dat er zo weinig croquant Frans brood bij was, van wege de crisis-omstandigheden, waarin zijn land nog steeds verkeert, maar Molotof, een beleefd gast, maakte een afwerend gebaar. De „hors d'oeuvres", geannonceerd als .sober", was zo overvloedig, dat Molotof zelfs voorstelde een hoofdgerecht, dat hier op zou zijn gevolgd, een Duitse biefstuk, maar over te slaan. De kostelijke politieke gereohten werden besproeid met goed belegen, don kerrode, socialistische Bordeaux, terwijl Molotof, heel attent, uit zijn diplomaten koffertje een fles Russische wodka te voor schijn haalde. De Spaanse Franco-wijn bleef volkomen onaangeroerd. Er werd menige heildronk op het slagen der conferentie en het welzijn van Europa uitgebracht. Bidault, die zijn klassieken goed kent, in het bij zonder Epicurus, wendde zich tot de Rus, Molotof: Vreemdeling, hier is het goed te wezen, hier is het genot het hoogste goed. De gastvrije heer van dit verblijf staat klaar om u met Frans gerstebrood op te wachten en hij vraagt u, of gij naar wens bediend zijt?" De Rus nam een teugje van de rode Bordeaux en antwoordde: „De vriendschap omjubelt de bewoonde wereld, maar helaas, uit het bijzondere van landstreek en vele andere oorzaken volgt, dat niet voor allen hetzelfde rechtvaardig is. En de vriendschap heeft het begin van het voordeel genomen." Bevin keek ernstig en nam een slokje van z'n Engels stout. Ook hij debiteerde een der wijsheden van Epicurus: „Molotof, de be geerten zijn onverzadiglijk, zij richten ge hele geslachten ten gronde en brengen de ganse staat aan het wankelen. Uit begeerten worden, haat, tweedracht, oproer oorlog ge boren; het leven wordt er door verbitterd." Molotof en Bevin bleven echter de ganse avond in goed humeur, alleen Bidault werd wat stil en staarde dan somber voor zich uit, denkende aan het Roergebied. Met plechtig, maar langzaam gebaar, staken „de drie" een vredesbloem in hun knoopsgat. Er was echter een klein incident. Molotof, die de Duitse biefstuk had afgewezen, zei. dat hij toch nog hcnger had. Bidault, persoonlijk, hield hem de schotel voor. „Neem nog een mootje Amerikaanse zalm" adviseerde hij. Molotof deed zeer verbaasd. „Amerikaanse zalm, die heb ik de hele avond nog niet gezien, is 't ie er wel; daar zal ik Marshall onmiddellijk over opbellen." Men kwam tegen het einde van het banket tot zaken doen, onder het genot van een kopje Turkse mokka. Molotof stelde voor, heel Europa, zo'n „hors d'oeuvres" aan te bieden, maar niet op één. schaal, liever op verschillende, kleine, aparte bordjes, voor elk land één, naar voor keur en behoefte, vooropgesteld, dat Amerika werkelijk de grote portie zalm zou sturen. Met het oog op de rechten der souvereine volken, was het ook beter, dat Rusland en de satelliet-staten niet met die der Westerse democratiën aan één tafel zouden zitten. „Wij eten wel eens met onze vingers en jullie steeds met vorken" zei Molotof nadenkend. De stemming bleef overigens tijdens het banket zeer opgewekt, waartoe de Franse Bordeaux, het Engelse stout en de Russische wodka veel bijdroegen, tot het ijs kwam van het Russische nieuwsbureau ,,Tass" en de te sterke afkoeling de heren met buikpijn uit een deed gaan. Daily Express: De Parijse conferen tie is in een impasse geraakt wegens men ings- verschil tussen BevinBidault en Molotof. Daily Graphic: De Sowjet-Unie schijnt slechts haar medewerking te willen verlenen om Europa tot de bedelstaf te bren gen. Manchester Guardian: Indien de Russen er bij blijven, dat Oost-Europa niet economisch met West-Europa en Amerika kan samenwerkeh, zal de conferentie te Parijs mislukken C. H. Unie steunt petitie Comité Rijkseenheid Innerlijke toestand van de Unie is gezond Het hoofdbestuur van de Chr. Hist. Unie - kwam 28 Juni j.L te Utrecht in vergadering bijeen. Langdurig werd stilgestaan bij de ernstige politieke toestand waarin ons land verkeert. Zowel de Indische kwestie als het vraagstuk van 's lands financiën werden breedvoerig besproken. Besloten werd de petitie van het Comité Rijks eenheid te steunen. Tot lid van het dagelijks bestuur werd herkozen prof. dr G. C. van Niftrik te Am sterdam. Gekozen werd de heer H. Kik kert te Emmen. Verschillende personen zullen worden aangezocht als lid der culturele commissie. Te zijner tijd zal de samenstelling gepubli ceerd worden. Geconstateerd werd dat de innerlijke toestand van de Unie gezond is. Organisatie en financiën hebben gelukkig meer belang stelling dan voor de oorlog ooit het geval geweest is. Van 1 Juli af zal een regelmatige bus dienst BreskensSchoondijkeOostburg SluisKnocke worden onderhouden. In overleg met de burgemeester van Cadzand zal van deze datum af tevens een busdienst naar deze plaats worden gelegd ten behoeve van de vele strandbezoekers en badgasten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3