Volkszang klonk over het ruime Stadhuisplein Zaken van knoeiers gaan onherroepelijk dicht NIEUWE LEIDSCHE COUEANT Stadsnieuws VRIJDAG, 27 JUNI 1M» K. en O.'s tweede zangavond trok te weinig publiek „Kun je nog zingen, zing dan mee". Dat is de leus van K. en O. in dit sei zoen. Maar dat er zo weinig stadgenoten uit Leidens centrum kunnen zingen, neen dat geloven wij toch niet. Het waren-er eigenlijk maar een hand jevol, die gisteravond op het Stadhuis plein aanwezig waren om onder de kun dige leiding van de heer Herman Stenz volksliederen in te studeren. Ja, er wa ren er nog wel meer, zeker 200 ouderen en jongeren, doch die bleven „langs het lijntje" staan, d.w.z. ze hingen over de ballustrade van het Stadhuis, of bevon den zich achter het muurtje, dat het plein van de Korenburgsteeg scheidt. De heer Stenz heeft hen allen vriende lijk uitgenodigd om zich bij de zangers en zangeressen te voegen, doch ze hiel den zich afzijdig. IJn dat was nu juist de bedoeling niet. Maar niettegenstaande deze „lauwen" is er door de zanglustige schare flink gezongen. Herman Stenz toonde zich als steeds een vlot en uitmuntend zanglei der en zijn gade, mevr. Tilly Stenz- Leening, zorgde voor een even goede piano-begeleiding. Vrolijk en frank klon ken de verschillende Vaderlandse- en volksliederen, ernstige en luimige, over het Stadhuisplein en tot ver in de om trek was het te horen, dat er toch in Leiden wel zangers (essen) zijn, die deze zangavonden van K. en- O. waarderen. Weth. A. J. Jongeleen, die juist bij de aanvang het Stadhuisplein passeerde, had er danig schik in, dat zijn stedelin gen zo kunnen zingen, terwijl tijdens de uitvoering ook het raadslid H. van Wei zen van zijn belangstelling blijk gaf. Kort na de bevrijding was het Stad huisplein overvol om „zangles-engros" bij Herman Stenz, in casu K. en O. te Christen-vrouwen maken studie van het communisme Interessante lezing voor de afd. Leiden van de N.C.VJ*. Na het huishoudelijk gedeelte trad gis teravond in de „Harmonie" voor de Leidse afdeling van de Ned. Chr. Vrouwenbond mevr. F. de Rooy op met een lezing over het Communisme, een lezing zo goed op gebouwd en getuigend van zo gedegen studie, dat men van de studiekring van deze afdeling het beste mag verwachten. Na een historisch overzicht te hebben gegeven van de groei van het Russische Communisme, behandelde spr. de positie van de vrouw in het moderne Rusland en daaruit volgend de toestand van 't huidige gezinsleven. Inderdaad, het Communisme hééft een grote ommekeer gebracht in het leven van de grote, dommé massa. Daarvan getuigen ook de collectiveringen op het gebied van landbouw en onderneming. De tragiek, die van dit ales omstreeks 1930 het gevolg is geweest, kennen velen van ons nog uit de schaarse berichten, die daarvan indertijd doordruppelden. Maar ondanks de onbarmhartige doorvoering van dit prin cipe, kan men spreken van een mislukking, en gezin en kerk hebben zich in de laatste oorlog een zodanige macht getoond, on danks 25 jaren tegen-propaganda, dat Stalin heeft moeten zwichten en thans soepeler optreedt tegen deze beide „groot machten". Mevrouw de Rooy eindigde met het Communisme te brandmerken als een anti- God-macht en riep de Christenen op tot bezinning op de grootse taak, die Christus ons op de schouders heeft gelegd. Moeten wij bang zijn voor het Communisme, waar Hij de wereld steeds overwonnen heeft? De lezing lokte een levendige gedachten- wisseling uit, die ongetwijfeld tot gevolg zal hebben, dat velen zich meer zullen gaan verdiepen in de actuele vraagstukken van deze tijd. ACTEE LEGER DES HEILS. In de samenkomst van het Leger des Heils, welke hedenavond, 7.30 uur, in de tent op de Kaasmarkt wordt gehouden, spreekt ds C. J. Hoekendijk. De toegang is voor iedereen vrij. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Elisabeth, dr van A Ta verne en E de l'Ecluse; Petrus, zn van J H Glasbergen en M Sieval; Johannes, zn van I Kapaan en W E van Haarlem; Jannetje M., dr van H Kuyvenhoven en M Verbaan; Franciscus J L, zn van A A J van der Bol en M Spronk; Gerrit C L, zn van G Rietveld en, D Zemel; Jan, zn vari M Bakker en E A Boers; Caroline E en Joanna M, drs van H J M de Graaf en A P A Leenen; Antonia C M, dr van W B Vader -en M C Ruitermian; Arie C, zn van A C Remmelzwaal en W Haas noot. OVERLEDEN: K Keereweer—Braxho- ven, 53 j. GEHUWD: J Vijfhuizen en C W van Vliet; J van Maurik en M M Holverda; J Bavelaar en I Seijn; J van den Berg en C Gijizenij; A van den Dop en D E Kruijs; H B den Dubbelden en J A Nijs- sen; L van Eijnsbergen en J M Spruit; J van Iterson en S Paddist; P Kalkhoven en M C van Egmond; M Martinali en J M Dubbelaar; A J Oudshoorn en J Ouwersloot; P G Salmans en J van As; M van Steenbergen en A Smits; E Teijn en J J A Molenaar; J Rijsbergen en M Singeling; H A Wetting en C H van Wel; R P van Schoonderwoerd den Bezemer en E Honsbeek: Y S Hou en A van Sta- Oen. nemen en waarom moet deze belangstel ling nu minder worden? Komt, Leide- naren, steunt het streven van „Kunst en Ontspanning" om de goede volkszang in de Sleutelstad te bevorderen. Op de volgende zangavond rekent K. en O. (en wij ook) op meer belangstelling. Afge sproken? GEREF. WIJKVERPLEGING. Nogmaals wordt de aandacht gevestigd op het Consultatiebureau voor Zuigelin gen, dat op a.s. Donderdag 3 Juli geopend wordt in het Wijkgebouw, Stille Rijn 13. Om misverstand te voorkomen, leggen wij nog eens de nadruk er op, dat geen behandeling voor geconstateerde afwij kingen plaats vindt, doch slechts advies en voorlichting wordt verstrekt. Zie ook de in dit nummer voorkomende adverten tie. Jonge moeders, doet er uw voordeel mee!! DE VERGADERING VAN DE CLASSIS LEIDEN DER NED. HERV. KERK. In aansluiting op het gisteren geplaatste verslag van de vergadering van de classis Leiden der Nederlandse Hervormde Kerk kunnen wij nog melden, dat ds W. G. Krijkamp van Sassenheim, die de wijzi ging van art. 14, sub. 4 van het Regle ment op de kerkeraden, betreffende de in zegening van een huwelijk, als een vorig huwelijk van één der partijen niet door de dood is ontbonden, heeft ingeleid, dit heeft verdedigd op gronden aan de H. Schrift ontleend. Hij was van mening, dat aan deze gegevens te weinig aandacht wordt geschonken; de naastenliefde schijnt hier volgens spr. het laatste woord te hebben. Vele leden hebben aan de discussie over dit onderwerp deelgenomen en bij de stem ming verkreeg het ongewijzigde voorstel 25 stemmen. Indien dispensatie van het verbod mogelijk is, konden 28 leden zich ermede verenigen. Het voorstel van de Leidse kerkeraad om het gehele vraagstuk van verloving, huwelijk en echtscheiding opnieuw in stu die te nemen, werd aangenomen met 38 37 stemmen. Spoor- en Trammannen gaan een visje verschalken Hengelaarswedstrijd waar „muziek in zit". Hedenavond, van 19 tot 20.45 uur, vindt er in, de Haarlemmervaart tussen Pest- brug en Poelmeer een viswedstrijd plaats tussen de Amusementsvereniging der Ned. Spoorwegen en die van de NZHVM, onder deskundige leiding van de Henge- laarsbond voor Leiden e.o. Het muziekcorps van de NZHVM ver leent haar welwillende medewerking en na aankomst van de tram te pl.m. 21.30 uur, wordt er van halte Posthof af met muziek voorop gemarcheerd naar café „De Valk", waar de prijsuitreiking plaats zal vinden. Handhaving RijkseenheicF* Het pl. comité v. Handhaving Rijkseen heid heeft gisteravond in de Vergulde Turk een vergadering belegd, waarin de pl.v. voorzitter, de heer J. Smelt, in zijn openingswoord wees op de actie voor hel volkspetitionement, dat aan de Regering en de Staten-Generaal zal worden aan geboden. Vervolgens kreeg de heer D. Hendriks het woord, die het een en ander mede deelde omtrent de opzet van de actie in Leiden. Een groot aantal raambiljetten bleek reeds verspreid, terwijl volgende week, nadat huis aan huis een circulaire is bezorgd, welke precies aangeeft waar om het nu eigenlijk gaat, een aanvang wordt gemaakt met het verzamelen van handtekeningen. De mensen, die hiervoor aan de deuren komen kloppen, hebben een legitimatie bewijs bij zich, bovendien zijn ze in het bezit van een kwitantieboekje, zodat men ook een geldelijke bijdrage aan het co mité kan doen toekomen. Spr. legde er de nadruk op, dat het slechts de bedoeling was de handtekenin gen te verkrijgen van hen, die reeds overtuigd van de noodzakelijkheid van dit petitionement zijn. Vervolgens werden de aanwezigen, die zich voor daadwerkelijk medewerken aan deze actie hadden opgegeven, bij de verschillende wijken ingedeeld. Tuchtrechter stelde weer waar schuwend voorheeld Het was gisteren weer „raak" voor de tuchtrechter en er moesten opnieuw ver schillende personen uit Leiden en om geving wegens overtreding der prijs voor schriften terecht staan. J. F. W. uit Warmond, vroeger eigenaar van een herenmodemagazijn te Leiden, had voor ongeveer f 1303 klompen „zwart" verkocht. Verdachte erkende wel eens meer klompen, voor de klompenfabrikant G. D. J. O. E. te Warmond, verkocht te hebben, de mensen zaten om klompen te springen en betaalden graag 75 cent per paar extra, als men geen bon had. Mr Thunnisen, de raadsman, erkende de overtreding van zijn cliënt, maar hij had het niet uit weelde gedaan. In de oorlog had hij een herenmodemagazijn te Leiden, maar na de bevrijding was hij als N.S.B.-er gevangen genomen, waren zijn zaak en huis in. beslag genomen, en was er een oorlogsslachtoffer een Jood in zijn zaak geplaatst. Na voorlopige invrijheidstelling, was hij reiziger in klompen geworden. Daar hij door ar moede gedreven, deze overtreding gedaan heeft, vroeg hij de uiterste clementie. De rechter veroordeelde hem tot f 100 boete. G. H. H. houder van een koffieteut te Leiden, had 1000 Engelse sigaretten a YlVz per stuk gekocht en deze weer voor 25 cent per stuk verkocht. Daar hij al een boete van f 75 voor koffie en f 600 voor het verkopen van koek heeft gehad, kreeg hij nu f 200 boete, met verbeurdverklaring der sigaretten. P. S., Leiden, had sportkoeken* inplaats voor 8, voor 9 en 11 cent per stuk ver kocht. Mr Vos vroeg, daar het geen ern stige overtreding is, clementie, daar verd. zelf 6 cent had moeten betalen. U heeft te duur ingekocht, aldus de rechter, en doe dit niet meer, U krijgt f 50 boete. P. R. en P. B., begrafenisondernemers uit Noordwijk-B. hadden voor een ge wone begrafenis f 174.60 gerekend. Zij gaven toe, dat de prijs a f 2027 te hoog was geweest, maar zij wisten niet, wat de prijs moest zijn, daar de lijkkist nog uit de oorlog was en zij nog vastrecht moes ten betalen. De rechter begreep niet. wat dit vaste recht was, maar daar zij het te veel be taalde hadden teruggegeven, kregen zij ieder f25 boete, met een ernstige waar schuwing. Gebr. J. M. J. v. d. E. en F. J. A. v. d. E uit Lisse, eigenaars van, café-restaurant „De Nagtegaal" hadden vanaf Jan tot April '47 voor een glas jenever van 35 gram, inplaats 45, 65 cent gerekend. Mr de Jonge, de raadsman, gaf de over treding toe, maar maakte bezwaar tegen het proces-verbaal, dat onder het drinken van een borrel was opgemaakt. Het café had maar één toewijzing van 48 liter per maand, en heeft 22 personen in dienst, die ook te hoge prijzen kunnen rekenen. Aangezien het te veel ontvangen geld, volgens een bekend Leids dagblad1, toch in de pot van min. Lieftinck gestort moet worden* vroeg hij clementie voor zijn cliënt. De rechter vond het feit zeer ernstig eoi wees de raadsman er op, dat de zaken van caféhouders, die met de prijzen knoeien* onherroepelijk dicht gaan. Hij veroordeelde ieder tot een boete van f 100, met sluiting van het café voor één maand. C. A. M., expediteur te Leiden, had enige jaren voor opslag van inboedels te hoge prijzen gerekend (f 146.41) enz. Ver dachte gaf dit toe, maar de mensen wa ren blij, dat zij waren geholpen. De rech ter zeide, dat hij na één jaar de prijs met 10 pet. had moeten verminderen, doet men dit niet, dan is het ook een misdrijf. Verd. werd f 200 boete opgelegd; voor het te veel berekenen voor verhuizingen werd hij vrijgesproken, als niet bewezen. Leidse Lutheranen namen afscheid van ds W. F. Jense Vooraf hield hij een causerie over de geestelijke verzorging der militairen Gisteravond hield het Luthers Genoot schap een bijeenkomst, waar ds W. F. Jense. wegens vertrek naar Indië als re serve-veldprediker, afscheid nam van de Leidse Lutheranen. Na de gebruikelijke opening door ds J. H. Smit-Duyzentkunst gaf ds Jense een uiteenzetting over de geestelijke arbeid onder de militairen in de kazernes in Holland, doch spreker belichtte in het bijzonder zijn taak als veldprediker on der de jongens in Indaë. In zijn betoog wist spr het grote getal aanwezigen van het begin tot het eind te boeien, waarvoor ds Smit-Duyzentkunst dank bracht aan ds Jense- Vervolgens werden door de heer v. d. Werf en mej. R. v. d. Werf resp. namens de Lutherse Gemeente en de V.V.L.J. woorden van afscheid gesproken tot de vertrekkende veldprediker. Na het zingen van Gezang 1211 en 2 besloot ds Jense deze afscheidsavond met dankzegging. Ik wil er maar mee zeggen.., Hoger lonenlager prijzenis een leus, die je tegenwoordig veel kunt lezen. Al lereerst in een dagblad, dat altijd de waarheid schrijft en dan nog op hoeken van straten, aanplakplaatsen en andere reclame-opstakels. Zo te zien is er aan die slagzin niets slechts, ook ik voel veel voor een hoger loon en een lager prijs. Vooral voor het eerste, want als het loon hoger wordt zijn de prijzen gemakkelijker te betalen Doch er steken voetangels en klemmen in hei geweldige financiële vraagstuk, dat meestal wordt aangeduid door het woord „deviezen". Door de deviezen" zijn de lonen thans laagzo laag soms, dat menig huismoeder ontzettend veel moeite heeft, de eindjes aan elkaar te knopen. Nu zou er op zichzelf niets op tegen zijn, wanneer de Regeering zou zeggen: van die en die datum af moet iedereen f25 per week meer verdienen. Die f25 betaalt de Regering natuurlijk niet zelf nee, zij moet komen uit de portemonnaie van de werkgever. En de werkgever mag ook 25 gulden meer verdienen, dus hij stelt zijn rekeningen f25 hoger. Mis schien wel f50, want zijn arbeider moet ook f 25 meer hébben. Wij die f 50 be taalt lijkt me nogal eenvoudig toe. Op deze manier blijf je in een cirkel rond draaien: hoger lonen, hoger prijzenhoger lonen, hoger prijzen Een voorbeeld van deze naar de afgrond voerende poli tiek speelt zich thans in Frankrijk af. Toch geloof ik niet, dat de president van de Ned. Bank binnenkort zal gaan sputteren over zijn gering salaris, f80.000 per jaar is geen gek inkomen. Voor zo'n bedrag moet menigeen tientallen jaren ploeteren. Ik zelf natuurlijk niet,, ik sta je direct borg voor 80.000 per jaar, woor den wel te verstaan. Ondanks dit, geldt „hoger lonen, lager prijzen" natuurlijk ook voor de president f80.000 per jaar), en zijn directeuren (f52.000 per jaar)* Zij zullen er allicht ook mee instemmen, waarom ook niet Dat wil ik maar zeggen. JANTJE VAN LEY DEN, De heer C. Veerman is 25 jaa^ schilderspatroon Een bekend figuur, die aan kerk en organisatieleven zijn krachten wijdt Op Dinsdag 1 Juli a.s. is het 25 jaar ge leden, dat de heer C. Veerman, Garen- markt 8, als patroon werd opgenomen in de Firma Lezwijn en Veerman, thans Schildersbedrijf C. Veerman. De jubilaris, die zich op velerlei organi satorisch gebied heeft onderscheiden, is hoofdbestuurslid van de Chr. Schilders patroonsbond in Nederland en voorzitter van de afd. Leiden eri omstreken, alsmede van het Gewest Zuid-Holland van deze bond. In de Sleutelstad is de heer Veerman vooral in Geref. kring een bekende per soonlijkheid. Zo dient hij de Geref. Kerk als diaken en in deze functie heeft hij, vooral in de laatste oorlogswinter, bergen werk verzet voor het Verzorgingscomité, dat zich belastte met het verkrijgen van voedsel en de uitzending van kinderen. Tevens is hij voorzitter van de Oud-leden vereniging van de V.J.V. „Prediker". Zowel 's morgens als 's middags zal er Dinsdag gelegenheid zijn om de heer Veer man met zijn jubileum te complimenteren en het zal hem daarbij zeker niet aan be- langste'ling ontbreken. Eeuwfeest N.V. Brandstoffenh. E. G. Wijntjes Zoals wij reeds meldden bestaat de N.V. Brandstoffenhandel E. G. Wijntjes vandaag 100 jaar. Hedenmorgen vond in intieme kring een korte huldigingsplechtigheid plaats, waarbij de boekhouder, J. Scihoonlin- gen, zich in een korte toespraak tot de directeur-eigenaar, de heer E. G. Wijn tjes heeft gericht en hem namens het gehele personeel een bronzen plaquette met discus beeltenis heeft aangeboden, welke is aangebracht in het kantoor gebouw aan de Plantage. Spr. schetste in 't kort de geschiede nis van het bedrijf en sprak zijn dank en waardering uit voor de goede sa menwerking tussen patroon en perso neel. Aan de echtgenoten van de heren Wijntjes Sr en Jr werden bloemen over handigd. De heer Wijntjes sprak woor den van dank en heeft tevens de heer H. Hanno, die vandaag 30 jaar bij de N.V. werkzaam is, in de hiulde betrok ken en bood een gouden horloge aan. CHR. H.B.S. LEIDEN. Geslaagd voor het eindexamen B-afd^ K. Boom. J. Bovenberg, H. de Butter, L. Knetsch, J. K. H. Lindhout. W. Nugteren, A. Nypels, G. W. Polet, G. Smelik. H. Batelaan, C. M. Beyen, D. Driebergen, J v. Ginkel, A. Hillebrand, W. F. Korn- dörffer, B. Landman, B. Moolenaar, M. Mulders, J. Muller, M. Nolles, L. H. J. Ochtman, C. Ravensbergen, J. v. d. Rey- den, P. Rienstra, B. Stöver, F. v. Veen# P. H. v. d. Veen, G. Verschoor, T Wendt, G A. Zeelen, E. Hagens. Afgewezen 1. GEM. H.B.S. TE LEIDEN. Voor het eindexamen afd. B., zijn ge slaagd: Th ten Brummelaar, Leiden; J H Bijleveld, Leiden; H K Clay, Voorburg; A G Dissveeld, Leiden; H Guldemond', Leiden; J H van der Hart, Ledden; D van der Hooft, Leiden; Greti Kips, Leiden; Her.ny Kok, Leiden; A. Brouwer, Leiden; B J de Bruin, Leiderdorp; J van Dam, Leiden; B Erades, Leiden; J P R vanl Ingen, Oegstgeest; J. P. Klaassens, Lei den; P W Koumans, Leiden; O P Matray, Leiden; B W Mulder, Leiden; H G Krom hout, Voorburg; B Leenstra, Leiden; G Leget, Leiden; J Ph Riedel, Leiden; R de Roo, Wassenaar; Em. van Tuyn. Leiden; H H Vodegel, Leiderdorp; J Wagensveld; Leiden; J Wesselo, Lisse. Afgewezen vijf candid aten. EXAMEN KAPPERSDIPLOMA. Gisteren werden in Haarlem door de „Vereniging ter bevordering van de vak opleiding in het Kappersbedrijf", uit gaande van de samenwerkende vrije or ganisaties, de examens voor het gezellen- diploma afgenomen. De navolgende leerlingen der Leidse Vakschool kon het diploma worden uitge reikt: P. Jansen, J. v. d. Linden en A. Smittenaar. allen te Leiden, J. Idenburg, Alphen a. d. Rijn en P. Glasbergen. Oude Wetering. Distributievaria Morgen zijn aan de beurt voor het af halen van bonkaarten die gezinnen, waarvan het hoofd een stamkaarfcnum- mer heeft van 26001—27000. Het kantoor aan de Steenschuur is geopend van 8.30 —10.30 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4