Onze Koningin bij het B.B.C. Symph. Orkest 't Verklaarde uitzicht In Senaat goedkeuringen aan lopende band Verworpen nikdvve leidsche courant VBIJPAO. 87 JUNI 1» th. olof introduceerde vioolconcert v. britten De Scheveningse Kurzaal bood gister avond en feestelijke aanblik door de met bloemen versierde Kon. loge en door de grote krans van witte en rode rozen van de Mij. Zeebad voor de dirigeerstoel van Sir Adrian Boult, die met zijn B.B. C.-Symphonie Or kest een concert gaf in het kader van het muziek-festival. H.M. de Koningin, vele leden van de Hofhouding, de Engelse ambassa deur en leden van het Corps Diplo matique in de loge waren verschenen, speelde het orkest het Wilhelmus en „God save the King", welke volksliederen door de talrijke aanwe zigen spontaan werden meege zongen. Als eerste nummer bracht Boult de Piet Hein rhapsodie van dr Peter van Anrooy, een fleurige en knap geschreven fantasie, welke pittig door het or kest werd ge speeld. Vooral de koperblazers be schikken over een zeldzame techniek, al is dit orkest onderdeel bij de Ned. orkesten wat meer verfijnd. De 23-j. Ned. violist Theo Olof intro duceerde daarna het Vioolconcert van Benjamin Britten. Door velen wordt Britten Engelands coming-man ge noemd, doch oia die eerste auditie van dit omvangrijke werk, kregen we niet de in druk, dat het Engelse muziekleven van deze componist afhangt. Anders zou het met Engeland slecht gesteld zijn. Onge twijfeld heeft Britten een geniale vonk, welke wordt gedemonstreerd in enkele fraaie melodische wendingen en knappe instrumentatie-effecten, doch Britten is niet in staat, althans volgens dit concert, dit geniale opmuzikaal-verantwoorde wij ze te verwerken. Invloeden van alle zij den doen zich bij hem gelden, zelfs de romantiek van Mendelssohn, terwijl daar naast de spontane inspiratie verdrongen; is door een knap. maar wat gezocht mieg- VERBINDBAARHEID BESLUIT „POLITIEKE DELINQUENTEN" Een belangrijke principiële quaestie is onopgelost gebleken. Indertijd heeft een politieke gedetineerde vrijdatiinig geëist op grond van de vermeende onverbindbaar- heid van het koninklijk besluit van 19 November 1945 (Politieke Delinquenten). Dit besluit was nl. zonder overleg met de Staten Generaal tot stand gekomen, terwijl de Staten Generaal reeds op 1" November geïnstitueerd was. De spel. Een ondankbaar stuk, dat echter meesterlijk door Theo Olof werd vertolkt. Deze jonge violist bewees hiermede we derom tot onze grootste violisten te be horen. Ook hot orkest speelde de moei lijke partituur op unieke wijze. In Rims- ky' Korsakoff's Capriccio Espagnol bleek ons een uitstekende discipline onder de Ook H.M. de Koningin toonde gisteravond Haar belangstel ling voor het Scheveningse muziekfestival 1947 door in het Kurhaus een concert by te wonen, dat gegeven werd door het B.B.C. Symphonie-orkest. De dirigent, Sir Adrian Boult, tijdens de pauze in gesprek met onze Vorstin. orkestleden, doch ook hier was de klank wat grof, soms wat fanfare-achtig. Met Delius' stemmingsvolle, doch composito risch wat zwakke „A song before sunrise" en Elgar's Enigma Variaties, een geestig geïnstrumenteerd en sterk-melodisch ge schreven werk, werd het concert besloten. Corn. Basoski. Nieuwe positie van Suriname en Curasao Ingrijpende wijzigingen worden voorgesteld Aan de Staten van Suriname en Curagao is een wetsontwerp voorgelegd om in af wachting der grondwetsherziening beide ge biedsdelen zoveel mogelijk bij de wet tege moet te komen inzake hum verlangen naar een nieuwe positie in het Koninkrijk. Het behelst o.m.: a. rechtstreekse verkiezingen „volgens de beginselen van" algemeen kiesrecht (met mogelijkheid van benoeming van enkele leden door de gouverneur); b. vaststelling der begroting door lands- organen; c. wegneming der beperkende opsomming van huishoudelijke aangelegenheden; d. instelling ener commissie van gecommit teerden, die nauw met de gouverneur samen werken en die door de gouverneur kan wor den ontslagen, als zij de steun der Staten mist; leden kunnen als bestuursgemaohtig- den optreden; e. "g van verordening bij algemene ma bestuur als zij tweemaal door de L jrpen is, wordt onmogelijk; f. sohe.a.ng tussen dienstplichtigen en vredeskern van zee- en landmacht met be noeming van de landmachtscommandant door de Kroon; g. regeling van de buitengewone bevoegd heden van de gouverneur in oorlogstijd bij landsverordening h. eigen vertegenwoordiging in Nederland. Het standpunt der Malinostaten Op een persconferentie te Batavia heb ben de regeringen van Oost Indonesië en West Borneo de republikeinse nota van 7 Juni onaanvaardbaar genoemd en over het algemeen ingestemd met de Nederlandse nota van 27 Mei. De staten willen een vol komen gelijkwaardige positie naast de repu bliek JavaSumatra en verzekering hunner economische belangen. Oost Indonesië wil, dat het bij de onderhandelingen tussen de delegaties door een afzonderlijke delegatie zal worden vertegenwoordigd, en dat de opgebrachte deviezen in de eerste plaats aan de staten zelf zullen toekomen. In alle organen wil het vertegenwoordigd zijn in dezelfde sterkte als de republiek. West- Borneo wees er op, dat in de overgangstijd het gezag van de vertegenwoordiger der Kroon onaangetast blijft. VERDRIJVING VAN CHINEZEN DOOR REPUBLIEK. In venband met de kritieke toestand héb ben volgens het Chinese blad „Sin Po" te Batavia de republikeinse autoriteiten een begin gemaakt m-et de overbrenging van Chinezen uit verschillende plaatsen naar de steden. Dit geschiedt met achterlating van hun eigendommen, die onvoldoende bewaakt worden. Een Oostenrijks-Amerikaanse overeen, komst is te Wenen geteekend, waarbij Oostenrijk een gift van 100 milliocn dollars ontvangt. deelneming met brand in brussel (Van onze Pariementsrcdacteur) Voor de behandeling van de Noodvoor ziening Perswezen, waarover elders in dat blad, had de Eerste Kamer reeds een vrij omvangrijke agenda afgewerkt. Bij 't wets ontwerp Nadere voorzieningen bijzondere rechtspleging werden door mr PoUema (ch.) enige bezwaren van staatsrechtelijke aard geopperd, waarbij hij betoogde, dat de bij zondere rechtspleging niet meer op het noodrecht gebaseerd behoorde te zijn. Prof. Donkersloot (art).) pleitte voor beperking van de doodstraf, zonder echter verzach ting van de biyz. rechtspleging te bedoelen. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke sLominvtng aanvaard Bij de verlenging van de Machtigingswet Dic-nstpliolitvoorzieningen achtte prof. Don- bank is deze principiële vraag voorbij gegaan, daar de verlenging der detentie van de eiser door de procureur-fiscaal niet op grond van dit besluit was be- verlenging van de daerurt- volen. De eis weid echter toegewezen op lot 2'.* nK* en niet in grond van de overweging, dat de P.F. geen bevoegdheid bezat om detentie- besluiten van het militair gezag te ver lengen. Hij mag detentie bevelen en zijn eigen bevelen verlengen, dtodh niet die van het M.G. Eisers vrijlating is gelast, doch hij krijgt geen schadevergoeding. O-m adviezen te geven Inzake de haven werken vertrekt de directeur van Publieke Werken te A'dam 3 Juli voor 3 weken naar Curasao, plicht tot 2*2 jaar htet volksbelang. Na beantwoording door minister Schagen van Leeuwen, dtie minister Fiévez (thans in Engeland) verving, werd liet wetsontwerp aangenomen, met aanteke ning. dat de communisten tegen waren. Van de andere, minder belangrijke wets ontwerpen noemen wij de goedkeuring van het Verdrag inzake de maaswijdte van vis netten; een negental wetsontwerpen tot na turalisatie van 107 buitenlanders; de vast stelling van nadere regelen inzake bezet tingsmaatregelen op het gebied van het la ger onderwijs. Bij de behandeling van het zona. u ming aangenomen wetsontwerp tot goedkeu ring van het Cultureel Verdrag met België heeft minister Gdelen in de Eerste Kanver namens de Regering zijn deelneming uitge sproken met het droevig gebeuren van de brand in het ministerie van Onderwijs Brussel. Hij sprak de liloop uit, d)at de ge volgen van deze ramp spoedig afgewend zou den kunnen worden. ARGENTIJNSE SCHENKING IN NEDERLAND AANGEKOMEN. Van de 46.000 kg goederen, welke, zoals wij reeds meldden, Argentinië naar nood lijdend Europa zendt, zijn 18.S82 kg kle ding en 2000 kg levensmiddelen in Neder land gearriveerd. Het uitvoerend comité zal hiervan 6500 dekens en 8 balen kleding aan Prinses Juliana schenken, en 23 kisten levensmiddelen en 11 kisten kleding en schoeisel aan de zusteers van het Heilig Hart te Steyl (L.). TEGEN SCHENDING VAN HET OVERHEIDSGEHEIM Sinds enige tijd is een door de minister /an Justitie ingestelde commissie werk zaam voor het ontwerpen van nadere strafrechtelijke voorzieningen tegen schending van Oyerheidageheimen. De commissie 'staat onder voorzitter schap van prof. mr J. E. Jonkers uit Leiden. De politiek van Sjahrir is verworpen en hij zelf is uitgeworpen. Dat is de korte samenvatting van hetgeen gedurende de laatste vier en twintig uur binnen het domein der Indonesische republiek is ge beurd. Zolang de Nederlandse Regering concessies deed, viel er met de republiek te onderhandelen. Niet zodra echter doet Sjahrir iets wat, althans in het oog zijner mederepublikeinen, op een concessie lijkt, of zijn zienswijze wordt verworpen en hij mag heengaan. Uit hetgeen thans is geschied, blijkt nog eens zonneklaar, dat Sjahrir in de afgelopen maanden voorpostgevechten heeft geleverd, in die zin namelijk, dat hij, de gematigde, slechts zeer ten dele de ge voelens zijner radicale volgelingen weer gaf. Hij was de smalle band, die de repu bliek met haar revolutionnaire inslag verbond aan hen, die ook van Neder landse zijde in de republiek genoegzaam vertrouwen stelden. Nu het echter op beslissingen aankomt, nu het erom gaat de aard van de repu bliek te onderkennen, wordt Sjahrir, de gematigde, losgelaten, losgelaten ook door zijn eigen partij. De breuk met de politiek van Linggadjati, welke de Ne derlandse Regering, na de ondertekening van het accoord, loyaal wilde uitvoeren, is thans wel volkomen. Dit is ook wel de teneur van het schrij ven, dat Koos Vorrink, de voorzitter der Partij van de Arbeid, aan de socialisti sche partijen in Indië heeft gezonden. In dit schrijven betuigt Vorrink alle moge lijke sympathie met de nationale bewe ging in Indië, maar verklaart hij overi gens met grote openhartigheid, dat bij weigering van de republiek om Ling gadjati uit te voeren, de partij van de Arbeid en verschillende andere politieke groeperingen in de lucht komen te han gen. Van minder belang is de gebruikelijke zinsnede, welke Vorrink hierop laat vol gen, namelijk dat nu .,de koloniale reac tie" een kans krijgt, de kans zelfs, waar op zij van de aanvang heeft gewacht. Dit laatste is een langzamerhand wel wat vetouderde propagandastunt, die de mislukking van de tot nu toe gevoerde regeringspolitiek moet camoufleren. Maar van meer belang is Vorrink's er kenning van de wel bij uitstek zwevende positie, waarin de Partij van de Arbeid door de houding van haar Indonesische geestverwanten is komen te verkeren. De voorzitter verklaart immers, dat zijn partij op dit ogenblik in de lucht hangt, voorwaar een weinig benijdenswaardige positie. Dat zijn partij sinds lange tijd moeilijk geacht wordt met beide benen in de werkelijkheid te staan, was bekend. Bij de verwerping door de republiek (waarop het vertrouwen was gesteld) volgt de bekentenis: Wij staan ook niet, wij hangen. Ter beoordeling van de situatie binnen Nederland en Indië moge de brief van Vorrink van belang zijn, van aanmerke lijk meer betekenis achten wij juist op dit ogenblik de verklaring, welke juist gisteren het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft afgelegd- Gelukkig bleek de aanvankelijke Ameri kaanse berichtgeving, dde ons gisteren deed schrijven over .Ben pijp, die niet smaakt", zeer onvolledig, de strekking van de verklaring, die werd uitgegeven, nog voordat de republikeinen de Neder landse voorstellen hadrlen verworpen en Sjahrir aan de kant was gezet, is. dat men daar voor het Nederlandse standpunt grote waardering heeft. De Amerik. protest stakingen te?en de arbeidswet V Het baantje van president der Ver. Staten geen sinecure. Truman mag dan, voor wat de buitenlandse politiek betreft, een grote persoonlijke prestige-winst behaald hebben, inzake de problemen der Ameri kaanse huishouding, dus de binnenlandse politiek, heeft hij het, vooral met het oog op de presidentsverkiezingen, die in 19*8 gehouden zullen worden, zeer moeilijk. Het blijft voor hem hetzelfde of hij nu van de hond of van de kat gebeten wordt en het kiezerspubliek bestaat nu eenmaal uit hon den en katten, dde iedere gelegenheid zullen aangrijpen, om „democratisch" of „republi keins" te blaffen of te miauwen. Sinds de herfst van het vorige jaar, heeft men in Amerika te maken met een democratische Regering en een republikeins Congres. Kwam het tot op heden, inzake het buitenlands beleid, tussen beide partijen niet tot ge weldige botsingen, hoewel die niet denk beeldig zijn, wanneer straks het ,,plan- Marsliall", als een concreet voorstel aan het Congres moet worden voorgelegd, ten aan zien van de huirtioudelijke, binnenlandse problemen ligt bet anders. Tot twee maal toe, heeft het Congres Truman aan de tand gevoeld en de ontstane gaatjes zijn ditmaal met geen dollar-goud te plomberen. De buitenlandse politiek komt essentieel neer op het verstrekken van steun aan Europa, ter handhaving der democratie en breideling van de Sowjet-imvloed, maar zulks kost de Amerikaanse belastingbetaler milliarden dollars. Hoe kan Truman aan dïe noodzakelijke milliarden karnen, als tezelf dertijd hem een voorstel bereikte, de belas tingen te verminderen. Zoals wij hebben bericht, heeft de president over dit ontwerp zijn veto uitgesproken en het Arnerik. par lement slaagde er niet in, het af te stem men. Ongetwijfeld, zal dit Truman bij de nieuwe presidentsverkiezing in rekening worden gebracht. De tweede moeilijkheid was deze: Truman moest de nieuwe arbeidswet ondertekenen. De republikeinen bedoelden daarmee de macht van de vakbonden te beknotten. Het ontwerp regelde de betrekkingen tussen vak bonden en werkgevers. Er komt oen nieuw lichaam, dat als het ware, een instrument is in handen der regering en stakingen tracht tegen te gaan. 'Zo zulïen de vakbonden geen contracten meer m-ogen aangaan, als die vakbond een bestuurder tot communist heeft of, een, die met hot communisme sympathiseert, dus onder Russische invloed staat. De nieuwe T aft lartiey - "wet, die ondank» Truman's veto weid aangenomen., houdt fcn, dat een patroon alleen met de georganiseerde arbei ders een contract kan aangaan, Bonden, die zich volgens de rechter a®n contractbreuk schuldig maken, stellen zich bloot aan een vervolging. Resumerende, kan men zeggen, dat door de nieuwe wet, bepaaüide stakingen verboden kunnen worden. Door deze offi cieel geheten „Labor management relatione Act" worden een groot deel van de voor rechten der arbeiders, die zij verwierven omier de „New Deal", van wijlen president Roosevelt, geannuleerd. Truman's jongste actie tijdens de grote stakingen in Amerika, het optreden tegen Lewis, houdt in, dat bij er zeker van overtuigd is, dat er een ge heel nieuwe arbeidswetgeving moet kernen, wil niet, via Lewis, Amerika straks verrast worden door een tweede mijnwerkersstiakingk als pp 1 Judi een nieuw arbeidscontract ge tekend moet worden. Het zg. „filibusteren,", de parlementaire obstructie in de Ameri kaanse senaat, heeft Truman ditmaal weinig geholpen, want in beide huizen van het congres werd de vereiste meerderheid van twee derden behaald, waardoor Truman's veto geer effect kon sorteren en de wet gehandhaafd werd. Doordat Truman zijn stem verhief tegen de z.g. ..slaven-arbeids- wet", zoals die door de tegenstanders werd geqixaiificeeixi, loopt hij het risico, dat men hem de schuld der thans als „reactie" reedis losgebroken stakingen in de schoenen zal schuiven, hetgeen hem bij de presidents verkiezingen stemmen zal koeten. Had hij echter de wet zonder meer aanvaard, dus niet zijn veto er over uitgesproken, dan had hij de grote vakbonden tegen zich gekregen, hetgeen een kolfje naar de hand der repu blikeinen zou z(Jn geweest. Er gaan immitfi- dels reeds stemmen op. dat de twee grote Amerikaanse vakbonden, de American Fe deration of Labor en de Congress of In dustrial Organisations maar op een fusie moeten aansturen. De machtige leider John Lewis, behoort tot eerstgenoemde bond, duo de A.FL. Zoals wij reeds hebben gemeld, zijn als gevolg van de z.g. .slaven-arbeidswet" reeds grote groepen in staking gegaan en ligt in honderden mijnen het werk stil. De staal fabrieken van de „Carnegie Illinois Steel Corporation" hébben de poorten moeten sluiten als gevolg van de staking der mijn werkers, die reeds meer 200.000 arbei ders omvat. Bovervf ten mijneige naars en het vakvern .et eens worden over een nieuw contract, want anders blij ven de mijnen voorlopig toch gesloten. Het Amerik. departement van Justitie overweegt een söakingsverbod uit te vaar digen tegen John Lewis en zijn vakverbond, aangezien de mijnen tot 1 Juli nog onder regeringgbaheer staan. Ook ta de staalfabrie ken werd gedeeltelijk reeds het werk als protest neergelegd. De nieuwe arbeidswet geeft derhalve aaniirtrting tot geweldige so ciale beroeringen, die de Amerikaanse am bitie voor het herstel van Europa sterk zouden kunnen doen verminderen en de aandadht afleiden Parijs, waar met heit „plan Ma/ahall" vandaag een aanvang ge maakt wordt. IVjtwnn Truman en het Amerik. Congres, waarvan T*tt de republikeinse lei der te, blijkt oen klove te bestaan, die voor het herstelplan een ..handicap" kan worden, Wij gaan. nu weer spaunentle dagen te gemoet. Van uitzonderlijke waarde ia daarom, di«tkt ons, in het bijzonder thans, dat Amerika in deze verklaring van eesi zijner belangrijkst)? departementen tot deze uitspraak Is gekomen, weLire voor de Nederlandse Regering van grote moet zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3