„Hollands glanzende koeien" zijn niet zo vet Wat er in de omliggende plaatsen voorviel NliXVVK LEIDSCHE COURANT DONDERDAG, 26 JUNI 1967 Een kijkje in een Rotterdamse melkfabriek Niet weinige buitenlanders zien ook nu nog ons land door een romantische bril. Voor hen is Holland synoniem aan roomverse melk. goudgele boter en vol vette kaas en de nuchtere feiten zijn vaak niet in staat deze romantiek te doorbreken. Wij echter, weten beter. ,,Onze glanzende koeien in de malse weiden" zijn heus niet zo vet meer als een bekende versregel uit betere dagen deed geloven. Zuivelproducten zijn schaars en de Nederlandse huisvrouwen vooral die in de grote steden, moeten passen en meten om met het melkrant- soen rond te komen. En tocher is vooruitgang te be speuren, al is het terugbrengen van onze veestapel op vooroorlogs peil een lang zaam werkend proces, dat jaren vergt. -De melkproducten, welke behoren tot de eerste levensbehoeften van de mens zijn alleen hierdoor reeds kostbaar en de melkfabrieken, die de belangrijke scha kel vormen tussen producent en consu ment rekenen het zich tot een eer de melk zo snel maar ook zo hygiënisch mogelijk te bewerken en te vervoeren. Wanneer de dauw nog over de landen ligt, begint op de weinige boerenhofste den rondom Rotterdam de nieuwe dag. Dan reeds spoeden de melkmeisjes zich naar het vee en terwijl de zon haar eer ste stralen over de velden zendt, laten zij de melk in de emmers stromen. He laas, de melkproductie van het gebied rondom de Maasstad is veel te klein om allen in de stad van dit volwaardige voe dingsmiddel te voorzien. Ongeveer 40% van het Rotterdamse melkverbruik moet uit Groningen en Friesland komen. Was in vroeger jaren een boerderij zonder eigen karninstallaties, hoe primi tief vaak ook, ondenkbaar, thans is dit geheel anders. Geen enkele boer levert zelf de melk aan de consument omdat de aanwezigheid van bacteriën in rauwe melk vaak schadelijk is voor de gezond heid. De melk gaat rechtstreeks naar de fabriek, waar dus ook reeds zeer vroeg veel werk aan de winkel is. Eenmaal hier aangekomen begint pas het eigen lijke werk. De melk wordt gewogen, want het gewicht geldt als maatstaf voor de betaling, het vetgehalte wordt nage gaan, waarna de standarisatie plaats heeft. Het is namelijk zo, dat de melk op het ogenblik slechts 2.46% vet mag bevatten. Rauwe koemelk bevat in de regel een veel hoger percentage vet, doch hierop weet men in de fabriek wel raad. Door het toevoegen van grote hoeveel heden taptemelk wordt het vetgehalte tot elk gewenst percentage gedrukt. Een on aangename, doch noodzakelijke maat regel. Met behulp van een buizennet worden hierna duizenden liters melk naar de pasteurinstallaties gepompt, want in Rot terdam wordt het meest naar gepasteu riseerde flessenmeïk gevraagd. Deze is immers duurzamer en kan ongekookt worden gebruikt. Voor het vullen van de flessen zorgt een ingenieuze machine, welke in staat is per uur 4000 liter melk te „flessen". Het capsuleren der flessen geschiedt al even vernuftig, waarna de melk voor af levering gereed is. Laboratorium Maar in een melkfabriek is meer te doen! Daar is het laboratorium, dat in het belang der volksgezondheid nauwge zette onderzoekingen verricht. Melk is namelijk een zeer goede voedingsbodem voor bacteriën. Over hun aantal staat de leek verbaasd: 30.000 per cm3 is niet veel en in onzorgvuldig behandelde melk bevinden zich 80 a 90.000 schadelijke bac teriën per cm3, wat overeenkomt met even zoveel niillioenen per liter! HAAGSE RECHTBANK. Wegens diefstal heeft zich voor de Haagse rechtbank te verantwoorden gehad J. D. M. L. uit Oegstgeest. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk, met proef tijd van drie jaar. HAAGSE POLITIERECHTER. Wegens medeplichtigheid aan een clan destiene slachterij heeft zich voor de po litierechter te verantwoorden gehad H. v. L. te Sassenheim; een varken was clan destien geslacht. De Officier vorderde twee maanden gevangenisstraf, dat na het plei dooi van de raadsman ook het vonnis werd. Het rundvet dat M. K. te Leiden voor handen had, was afkomstig van^ een clan destiene slachting, en in elk 'geval had verdachte er geen bonnen voor gegeven. De Officier eiste daarvoor ƒ50 boete of 25 dagen hechtenis, en voorwaardelijk twee maanden gevangenisstraf. De rechter ver oordeelde conform die eis. De schrijnwerker C. S. te Leiden kocht glasplaten die van diefstal afkomstig wa ren, hetgeen hem bekend was. Wegens heling vorderde de Officier tegen hem ƒ40 boete of 20 dagen hechtenis, benevens voorwaardelijk een maand gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. De rechter legde twintig dagen gevangenisstraf voorwaarde lijk op met proeftijd van drie jaar. Eerst had de huisvrouw H. M. R. te Zoeterwoude ontkend bij de buurvrouw kledingstukken van de drooglijn te hebben gestolen, maar later had zij dan toch be kend. Wegens diefstal luidde de eis nu ƒ30 boete of 10 dagen hechtenis, en voorwaar delijk twee maanden gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. De rechter veroordeelde tot ƒ20 boete of 10 dagen hechtenis, en voorwaardelijk twee weken gev^tral Het is dus duidelijk, dat in de melk fabriek hygiëne eerste eis is. Dan alleen kan de melk, welke door haar eiwitten, zouten en melksuiker zulk een uitnemend volksvoedsel is volkomen tot haar recht komen. Enmoge binnen niet al te lange tijd de melk weer volop te krijgen zijn, opdat Holland weer overvloeie van melk en honing! ALPHEN AAN DE RIJN. Op initiatef en onder voorzitterschap van burgemeester Schokking kwam het plaatselijk comité „Prins Bernhardfonds" bijeen om de z.g. Anjerdag te bespreken. Hoewel door verschillende omstandig heden een en ander wat laat ter hand ge nomen is, wildie men toch trachten de Anjerdag op de daartoe bestemde dag, Maandag 30 Juni, te houden. Zij, die voor dit sympathieke doel willen collecteren, kunnen zich tot en met morgen ten Raad- huize aanmelden. Telers van aardappelen moeten ter bestrijding van de Coloradokever hun ge was vóór 5 Juli opnieuw bespuiten. HAZERSWOUDE. Dinsdagavond vergaderde de Mid denstanders om te komen tot een vacan- tieregeling. Na opening door de heer D. Hassefras besprak deze de mogelijkheid een uniforme regeling te krijgen voor de Middenstanders wat de vacantie be treft. Men is verplicht zijn personeel vacantie te geven, terwijl men er zelf ook wel eens uit wil. Na een breedvoe rige bespreking komt de volgende rege ling tot stand. De manufacturiers en rij wielherstellers zijn het eens over aen vacantieregeling, terwijl de ambachts lieden een verplichte vacantie hebben. De andere takken van bedrijven kwa men niet tot en goede vacantieregeling, zodat deze vergadering maar ten dele is geslaagd. GEBOREN: Eelke K., z. van K. Bijker en W. Bron; Maria A., d. van B. P. Boers en M. Clarijs; Willem, z. van A. Verhorik en M. Niewets; Theodorus J., z. van A. B. v. d. Poel en A. M. v. d. Ven; Engel'bertus C. G., z. van J. W. Straver en C. M. van Wieringen; Teuntje, d. v. A v. Reeuwijk en G. van Veen. ONDERTROUWD: W. B. Smits, 25 j. en M. E. Th. Kaptein, 26 j. J. den Haan, 30 j. en A. Staal, 22 j. H. de Groot, 23 j. en W. de Bruin, 22 j. L. A. Lourier, 29 j. en J. G. J. Kerkvliet, 25 j. GETROUWD: C. Th. Wortman en M. M. van Egmond. OVERLEDEN: J. Harkes, acht m. J. Blanken, 67 j. KATWIJK. GEBOREN: Jacoba, d. van C. Vooijs en M. Hoek; Johan G., z. van N. van Rijn en B. van Eist; Anna W., d. van J. de Reus en N. Kulk; Sophia C., d. van J. Guijt en M. Remmelzwaal; Jacoba, d. van J. van den Oever en J. van Velzen; Anna M., d. van H. J. van der Plas en M. van Dijk; Jan M., d. van J. Gravekamp en L. Snijder; Arie, z. van A. Kraijenoord en K. Messemaker; Cornelis, z. van A. van Duijn en G. van der Wiel; Willem, z. van J. Zuijderduijn en G. de Jong; Aagje W., d. van IJ. v. d. Plas en A. W. Verdoes; Clasina, d. van M. v. d- Bent en I. van Duijn; Agatha, d. van M. J. v. Duijvenbode en P. Haasnoot. GETROUWD: J. van Beelen en B. Zuijderduijn. OVERLEDEN: J. Haasnoot, 52 j. KOUDEKERK. Onder het motto „Biedt onze jongens ver van huis een gezellig tehuis," werd door het pl. comité van ,de Chr. Mil. Ver. „Pro Rege" een lijstcollecte gehouden, die •het mooie bedrag van f 260.17% heeft op gebracht. „Pro Rege" heeft o.a. ten doel het stichten en instand houden van Chr. Militaire Tehuizen, zowel hier als in Ned. Indië. Ir. de vacature-Langeveict is gexo- zen tot diaken der Geref. Kerk de heer N. Verbree. ANS VAN DIJK EN JOHANNA DE REGT VOOR R.v.C. De beruchte Joden-verraadsters Ans v. Dijk en Johanna de Regt stonden gisteren terecht voor de Raad van Cassatie. De advocaat-fiscaal stelde t.a.v. Ans van Dijk, die, naar ze zei, wel levenslang, maar niet de doodstraf verdiende, een psychiatrisch onderzoek voor. In de zaak tegen Johanna de Regt concludeerde hij op juridische gronden tot vernietiging en verwijzing naar het Bijz. Hof te Leeu warden. Uitspraak 14 Juli. LEIDERDORP. De gemeenteraad komt Maandag avond, 7.45 uur, in vergadering bijeen. Aan de orde komt o.m. een voorstel tot woningbouw. LISSE. De gemeenteraad komt Maandag avond in vergadering bijeen. Op het concours te Schipluiden be haalde „Canite Tuba" in de Ere-afdeling concertwedstrijd 354 punten en in de Marswedstrijd 107 punten, plus een wis selbeker voor het hoogst aantal punten gedurende het concours. De heer P. van Nieuwenhuyzen,. agent van politie in deze gemeente, gaat per 1 Juli den dienst te Lisse verlaten wegens benoeming te Wassenaar bij het corps bereden-peloton van de Rijkspolitie. De heer Van Nieuwenhuyzen is reeds sinds 1933 in onze gemeente werkzaam en bekend bij groot en klein (de laatsten niet te vergeten!). Hij is een markante figuur en laat zich niet in alle bochten wringen. Dat is ook wel gebleken in de bezettingsjaren! Van 1943 tot na de bevrij ding was hij buiten den actieven dienst gesteld, maar niet zodra was de bevrij ding daar, of Van Nieuwenhuyzen stond op de stoep van het gemeentehuis om zijn diensten aan te bieden en werd dan ook onmiddellijk door burgemeester Van Rijckevorsel in zijn ambt hersteld. OEGSTGEEST. GEBOREN: Johanna M., d. van A. T. Kraan en H. A. Westerbrink; Mafia, d. van J. M. Bijleveld en A. M. Bouwman; Ilze, d. van A. Stikkelorum en C. Th. van Reem. OVERLEDEN: J. C. Wesselingh-Verkley, 79 jaar SASSENHEIM. De gemeenteraadsvergadering zal ge houden worden op Vrijdag 27 Juni a.s., 8 uur n.m. De Prot. Ziekenhuisverpleging heeft o.l.v. de heer H. J. Barentshorst Jr een vergadering gehouden. Na opening had er een bestuursverkiezing plaats, wegens be danken van de heer P. Kruik. Gekozen werd de heer G. Moolenaar Fzn. Vervol gens sprak de heer K. W. v. Breda een propagandawoord tot steun van de Prot. Ziekenhuisverpleging. Met cijfers toonde hij aan het grote tekort aan bedden in de lande. De heren Dijkstra en Vogelaar meenden, dat het zwaartepunt in het tekort van verpleegsters ligt. Laatstge noemde merkte op, dat de salarissen in de Chr. inrichtingen veel té laag zijn. Een verhoging zou zeker een stimulans zijn om verbetering te krijgen. Gistermiddag heeft de teraardebe stelling van de heer A. Fry link plaats ge had. Voor deze plechtigheid hadden hon derden zich om de geopende groeve ge schaard. We merkten op vele vooraan- staende personen in het bloembollen vak en bestuursleden van verschillende orga nisaties en verend gingen, waarvan de overledene bestuurslid is geweest. In de stoet waren vele vrienden en bekenden van de familie Frylink. Aan de groeve werd op verzoek van de familie alleen gesproken door de wijkpredikant, ds Hoekstra. Na woorden van troost tot me vrouw Frylink en haar kinderen te heb ben gesproken, meende spr in de geest van.de overledene te handelen, door hem niet te roemen om het vele dat hij tijdens zijn leven heeft gepresteerd Door vele banden was hij aan het aardse leven ge bonden, maar heeft dit alles los kunnen laten door zich over te geven aan Hem, Die vergeving van zonden door Jezus 1847 27 JUNI 1947 Morgen honderd Jaar geleden Voer er In de Heerengracht 'n Turfschip. dat door JACOB WIJNTJE^ Hier naar Leiden was gebracht, 't Werd gevolgd door véle and'rerw 't Ééne vóór, het and're na, *t Bleek ten slotte een verrassing, Nèt als 't turfschip van Breda. Want zie: uit dat ééne turfschip Is er een bedrijf gegroeid. Dat naar wijd en zijd bekend Is: Een brandstofbedrijf, dat bloeit. De naam WIJNTJES klinkt er nu at Tot in 't vierde na-geslacht; in en buiten Leiden kent men Het adres: Plantage 8. Honderd jaren warmte-spreiding I Stééds voor ieder op de bres. •t Kleinste kind weet er het nu mm# En draait twee. zes, zes, zes. zes. Edelste der edelsteenen Is de zwarte diamant; Vol vertrouwen verder voorwaarts In een vredig Vaderland! CLINGE DOOR EN BOS Christus heeft geschonken. Of we rijk zijn of arm. wij alle moeten als een arm zondaar tot Jezus gaan. Een der zoons, N. Frylink, bedankte voor het medeleven in deze droeve dagen. Daarna las (Js Hoekstra de Apostolische Geloofsbelijde nis en was deze droeve- plechtigheid ten einde. VALKENBURG De collecte voor het Prot. Chr. Thuisfront „Pro Rege" heeft alhier op gebracht de mooie som van ƒ104.70. WOUBRUGGE. De gemeenteraad is dezer dagen in buitengewone vergadering bijeen ge weest. Het enige agendapunt was „Wo ningbouw" Hoogmade, een onderwerp, waaraan reeds veel voorbereidend werk was verricht, maar waarover nu een de finitieve beslissing genomen diende te worden. Nadat de voorz. had verklaard, dat door de nieuwe afgekomen voor schriften een beslissing voor 1 Juli nood zakelijk was geworden, werd een conr cept-besluit voorgelegd, waarbij het voor schot en de bijdrage in het exploitatie tekort werden aangevraagd. De kosten van straataanleg in verband met de te bouwen woningen werden nog eens nader uiteengezet. Wethouder Angenent bracht het probleem der bouwgrond ter sprake. Tijdens de oorlog is deze grond gekocht van de Stichting ,.De Heerlijkheid Hoog made." Na de bevrijding wenste de stichting echter een nader overleg over de koopprijs. Door moeilijkheden in- de „Stichting" zelf, is men nog steeds niet tot een vergelijk gekomen. De heer Hop man acht het beter, dat deze kwestie eerst geregeld wordt om later stagnatie in de bouw te voorkomen. Ook de heren Den Hertog en Schraverus hebben om die reden wel enig bezwaar om nu reeds tot aanbesteding der woningen over te gaan. De voorz. is van mening, dat, daar het eigendomsrecht der gemeente niet door de Stichting wordt betwist het niet nodig is de bouw uit te stellen. Nadat op een desbetreffende vraagi van de heer Hop man door de voorz. was verzekerd, dat ook de oorlogsgedupeerden opnieuw zul len kunnen bouwen op wederopbouw- voorwaarden werd z.h.s. aldus besloten. GEBOREN: Hendrikus N. J., z. van H. H. Baak en C. M. Bax. GETROUWD: H. Muts en A. v. Iperen. KATWIJK A. D. RIJN Marktberichten 25 Juni. Eerstelingen 1625, drielingen 1322, kriel 10—10; waspeen 1735; sla 0.504.70; sjalotten 1122; tuinbonen 1313.10, alles per 100 kg; boskroten 3.606; bospeen 517; radijs 6.306.40; peterselie 0.500.60 j selderij 11.10; bosuien 3.809J0 slltf per 100 bos. Een aantal tippelaars van de Oranje-Garde, die in hun vlotte uniformen even eens aan de avond-vierdaagse deelnemen, bij het oversteken van de Douzastraat op weg naar de start

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5