Nog geen beslissing over medezeggenschap Weth. v.d. Kwaak liet niet met zich spotten „Rijkseenheid" doet beroep op Leidse burgerij N'KUWK LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG, 25 JUNI 194» Stadsnieuws Het begrotingsdebat in de Leidse raadszaal MOTIE-SCHüLLER GELUKKIG NOG GEWIJZIGD (Van onze Raaflsverslaggever). Wel zelden heeft de Leidse gemeente raad in zo'n recordtempo een gemeente begroting afgehandeld als vorige week, toen slechts twee dagen nodig waren voor bet debat over de begroting, 1947. Het debat bleef zakelijk en verscheide ne leden van de vroedschap hebben hun vreugde uitgesproken, dat men bij de be spreking niet is vervallen in details of stokpaardjes, die vroeger zo gaarne wer den bereden. Hierdoor was de taak van het college dan ook niet zo erg moeilijk en de ver dediging van het beleid door B. en W. was dan ook Vrijdagmiddag reeds in grote lijnen tot een goed einde gebracht, alhoewel enkele raadsleden niet zo spoe dig van hun „voetstuk" waren te bren gen. De heer Schüller (Pvd,A) gaf ten aanzien van de door hem ingediende motie over de medezeggenschap niet voet stoots toe en het kostte weth. S. Menken (KVP) overredingskracht, doch het geluk te hem dit raadslid te doen besluiten zijn motie te wijzigen in dien zin, dat het pro bleem der medezeggenschap eerst na in gewonnen advies van de Centrale Com missie van Overleg in de Raad zou wor den gebracht. De argumenten, die weth. Menken aanvoerde, waren sterk, vooral waar hij zich beriep op het advies van het Centraal Orgaan, dat dient te worden afgewacht en terecht merkte hij op, dat het de heer Schüller zelf is geweest, die heeft aangedrongen op aansluiting bij dit orgaan. Zijn aanvankelijke motie, waarin hij de Raad vroeg zich uit te spreken, dat invoering van medezeggenschap in hoge mate is gewenst, zowel voor een doeltref fende exploitatie van diensten en bedrij ven, als voor een goede samenwerking tussen leiding en personeel, verloor door het laten wegvallen van deze zinsnede veel van haar kracht. En dit was maar goed ook, want over een dergelijke ma terie een „patiënt", waaraan de Stichting van de Arbeid reeds lang doktert een tweede overtuigend argument van de wet houder kan de Leidse gemeenteraad maar niet in een vloek en een zucht be slissen. STUDENTEN MOETEN GEHOLPEN WORDEN Verleden jaar werd een beroep op u gedaan om de honderden studenten een plaats te geven, waar ze zich konden nestelen voor hun studie, een kamer, waar ze zich thuis zouden voelen. Veel teleurstelling werd ondervon den, maar zeer velen hielpen mee, zodat in de meeste gevallen een oplossinig ge- iVonden werd. Terwijl men toen met grote' moeilijkheden te vechten had, zijn de omstandigheden dit jaar nog ongun stiger. Immers zal het aantal aankomen de studenten niet kleiner zijn, terwijl zeer weinig kamers vrij komen, omdat de meeste studenten nog midden in hun studie zijn. Toch moeten wij deze nieu welingen helpen en daarom wordt u dringend verzocht alle medewerking te willen verlenen en beschikbare kamers op te geven aan het inlichtingenbureau Rapenburg 2. Als wij er niet in slagen in deze nood te voorzien, zijn zonder twijfel maatregelen van gemeentewege te 'verwachten. Kunst en Letteren LEERLINGENUITVOERING MUZIEK SCHOOL Op de einduitvoering der muziekschool, die Zaterdagavond gegeven werd, traden alleen meergevorderde leerlingen op. Over het algemeen kregen wij uitsteken de prestaties te hooren. Van de zang leerlingen noemen wij mej. Verk-ley, leer linge van mevrouw Suze Luger, die een stem met goede kwaliteiten heeft en muzikaal en technisch gaaf een aria van Lotti zong. Onder de pianisten onder scheidde zich de nog zeer jeugdige leer linge mej. Laurentius, leerlinge van cle directeur Hans Franco Mendes. De wijze waarop zij het eerste deel van het moei lijke concert van Schumann voordroeg, wekte de beste verwachtingen voor de toekomst. P. van Zoen, eveneens leerling van de directeur, gaf een zeer verdien stelijke vertolking van een scherzo van Chopin. G. A. van Kapel, leerling van de heer Richard Boer, gaf blijk van een zeer verdienstelijk ontwikkelde techniek, muzikaliteit 'en stijlbegrip met de voor dracht van Prélude, Choral et Fugue van César Franck. Mej. Pieltjes, celloleerlingen van de heer Preuyt, heeft een charmante toon; de voordracht moet nog wat vrijer wor den. A. Hansen, vioolleerling van de heer Blok, speelde met stijlbegrip en goede rhythmiek enkele delen uit een sonate Van Handel. De fluitist C. J. Key, leerling van de heer Kiehl, gaf een heel goede vertol king van een Adante van Mozart. Noemen wij nog mej. Dauvillier en de heer Van Meurs, die met de moeilijke 6onate in A van Brahms bewezen, wat zij in hun mars hebben. De avond werd besloten met een ouverture voor orkest van Fux o.l.v. de heer Geirnaert. Mejuf frouw Van Rossum verzorgde de gehele avond de begeleidingen. Ook thans is weer gebleken, dat het onderwijs op onze Leidse muziekschool op hoog peil staat. Hennie Schouten. Van belang in deze discussie was ook, dat de heer Wilmer, fractievoorzitter van de KVP, die al eerder een motie met be trekking tot dit vraagstuk had ingediend, bij de replieken verklaarde, dat hij me dezeggenschap ook zag als een instantie voor advies en overleg. Dit is dus nog iets anders dan volstrekte medezeggen schap, waarover communisten en socia listen het zo druk hebben. Voorts zijn er dan nog principiële ar gumenten tegen medezeggenschap in te brengen, waarop mr dr Knol (Prot. Chr.) de nadruk heeft gelegd, evenals op de juridische zijde ervan, welke ook mr Woudstra, voorzitter der Prot. Chr. frac tie en zijn fractiegenoot, de heer Robbers, hebben aangevoerd. In deze richting ging ook de opmerking van de wethouder, dat medezeggenschap juridisch gefundeerd moet zijn. Wij achten het gelukkig, dat de Raad zich niet terstond over de gehele motie- Sohüller heeft uitgesproken en in elk geval wacht de Leidse gemeenteraad straks, wanneer het prae-advies van B. en W. over de motie-Wilmer-van Oyen in behandeling komt, een belangrijk debat en een beslissing van betekenis. Weth. van der Kwaak was in de ver dediging van zijn eerste begroting zeer goed op dreef. Hij las zijn rede rustig voor, met hier en daar verheffing van stem. Hij toonde helder aan, dat de cijfers EN WETH. JONGELEEN HAD GOED NIEUWS Scherp was het requisitoir van weth. van der Kwaak over het verwijt en de beschuldiging van resp. de heer Alb. van Dijk (KVP) en Piena (PvdA), inzake de vergelijking met het optreden van Hitier in de Kroll-opera en de gemeende valse inlichtingen bij een benoeming. Klare wijn, op geen tweeërlei smaak berekend. De heer Piena werd door de heer van der Kwaak overtuigd en was bereid alles in te trekken, doch de heer van Dijk wilde wel niet onvriendelijk zijn tegenover de wethouder of het college, doch handhaaf de zijn sarcastische opmerking. Terecht sprak de burgemeester hierover dan ook zijn ontstemming uit. Eerlijk gezegd, hadden wij van de heer van Dijk iets anders verwacht. Zijn op merking raakte niet alleen kant noch wal, doch was tevens bezijden de waarheid en hij had toch werkelijk wel een andere vergelijking kunnen maken, indien hij dit nu bepaald wenste te doen. Lichtpunten zijn er aan de horizon, con stateerde de heer Van der Kwaak, die deze echter alleen wilde bezien in het lcht van het Evangelie, zijn dagelijks richtsnoer, waardoor ook arbeid met op gewektheid kan worden verricht, naar de Prot. Chr. vertegenwoordiger in het col lege zeide en hiermede zullen velen in stemmen. Het was wel een andér geluid dan weth. van Schaik liet horen, wiens humanis tische beschouwing over de opvoeding zeker geen onverdeelde instemming van de raad heeft gehad. Wij verstaan dan ook, dat de heer Wilmer zich bevreesd toonde voor al te veel bemoeiing van de wethouder met de jeugd en haar organi saties. Vrije jeugd vorming blijft prin- pieel de enige juiste weg om het parti culier initiatief in deze ruim baan te geven. Zeker, wij waarderen hetgeen de wethouder van onderwijs wil doen in het belang der jeugd, doch hij zal moeten óp- passen, dat de grens niet wordt over schreden en het gevaar daartoe is toch altijd aanwezig, wanneer hij te veel in de richting van stimulerend „toezien" gaat werken, alhoewel wij zijn goede be doelingen beslist niet in twijfel trekken. Naar onze mening blijft nauwkeurig vol gen van zijn beleid in deze gewenst. De eendracht, die hij o.p dit terrein zo -gaarne wenst, is nog geen eenheid. Bepaalde plannen had weth. van Schaik niet en het bleef bij toezeggingen inzake onderwijsplannen.; zo b.v. ten opzichte van de stichting van een M.T.S., waarop met andere raadslieden de heer Hen driks (Prot. Chr.) aandrong. De meeste plannen bleek weth. Jonge- leen in zijn portefeuille te hebben. Het verkeersvraagstuk had speciaal zijn aan dacht en wat wij hierover van hem ver namen, stemde ons hoopvol, al zijn plan nen riet terstond werkelijkheid, zeker niet in deze tijd. Wij hopen van harte, dat deze wethouder het voor elkaar zal kunnen krijgen om de verschillende pro- Distrihutievaria Morgen zijn aan de beurt voor het af halen van bonkaarten die gezinnen, waarvan het hoofd een stamkaartnum mer heeft van 2100123500. Een sohoenenbon kan worden afge haald door hen, wier stamkaartnummer eindigt op een 3 en in het bezit zijn van bon 612 van het inlegvel. Voorts kinde ren geboren in Juni 19321945, alsmede aan hen, die in Juni de leeftijd van 10 maanden bereiken. Morgen de letters N, O, P. Q, R en S t/m Sn. Het kantoor aan de Steenschuur is geopend van 8.3011.45 en van 1416 uur. FAILLISSEMENTEN Opgeheven: 19 Juni: H. A. v. d. Horst te Lisse, Akkervoordelaan 1, we gens gebrek aan actief. Leidse Pluimvee Vereniging De Leidse Pluimvee-Ver. heeft in „Li berty" haar 35ste jaarvergadering gehou den. De voorz., de heer J. A. Otten, opende deze vergadering, waarna het jaarverslag werd gelezen. Het financieel overzicht gaf een batig saldo aan van f 83.64. Tevens werd medegedeeld, dat voor dit jaar vele plannen te boek staan. Hierna volgde een bespreking voor een excursie, vermoedelijk naar de Gemeente kwekerijen te Den Haag of elders. Tot afgevaardigden naar de prov. ver gadering werden gekozen de heren J. A. Otten en W. Oppelaar. Besloten werd vervolgens om zich aan te sluiten bij de Ned. Hoendersbond. Eveneens werd besloten in contact te treden met de Konijnenver. Leiden en Omstreken, om een vereniging op te richten op het gebied van pluimvee en konijnen. Vermoedelijk zal de heer Hollemans op 9 of 10 Juli een causerie houden, waarbij een en ander aanschouwelijk zal worden voorgesteld. van deze begroting een objectief beeld geven van de werkelijke toestand en wat beslist noodzakelijk is, naar de mening van het college, om de achterstand, welke er in de afgelopen jaren is gekomen, in te halen. Neen, mooie „paradepaarden" en ook nog wel minder sierlijke, zullen wij op stal moeten laten, betoogde de wethou der en de Raad weet wel, dat hij daarin gelijk heeft, al zal wellicht nog eens in de toekomst geprobeerd worden deze dieren in de Leidse gemeentelijke arena te laten draven. blemen tot een oplossing te brengen, al zijn wij eerder geneigd om te zeggen: „wij moeten het eerst nog zien," want hoelang is er nu al niet gepraat over het Leidse spoorwegplan. Maar wat niet is, kan komen en aan activiteit ontbreekt het de heer Jongeleen niet. Geen noodoplos sing, zeide de wethouder en hiermede zijn wij het volkomen eens. Dit, zo zeide deze wethouder terecht, zal definitieve oplossing op korte termijn in de weg staan. Radicaal de zaak aanpakken, is hier de meest gewenste weg om tot een goed einde te komen. Burgemeester Van Kinschot kon kort zijn in zijn beantwoording. Reorganisatie van de Brandweer staat op het pro gramma, doch inkrimping van het politie personeel achtte hij ongewenst. De gemeentelijke autonomie zal in hem een warm pleiter vinden. Aan de leiband lopen is niet voor hem en wie zal dit niet beamen? Annexatie noemde hij een „lelijk woord" en de burgemeester sprak liever van „grenswijziging," een zachtere benaming voor dezelfde kwaal, o.i., en het klinkt wat milder tegenover de „buren," dat is waar. Tenslotte kon hij mevr. Braggaar-De Does tevreden stellen door bewijzen van „toegang vrij" te zullen doen uitreiken aan de raadsleden voor bedrijven en afgezette terreinen. Wij krij gen dus „collega's" al zullen de Leidse vroede vaderen wel niet zo hard lopen om overal „haantje de voorste" te zijn, welke „ren-baan" nu eenmaal voor ons is weggelegd. Meldt U voor de handtekeningen actie en tekent de petitie! Men schrijft ons: Allen, die zich op het grondgebied van het Rijk bevinden, hebben g e 1 ij k e aanspraak op bescherming van persoon en goederen. Deze bepaling in art. 4 van de Grond wet geldt alleen voor het Rijk in Europa; voor Ned.-indië vindt men een, overeen komstige bepaling in art. 162 van de In dische staatsregeling, echter ontbreekt hier het woord „g e 1 ij k e". Van een „progressieve" staatkunde zou men een streven kunnen verwachten om het laatste volkomen in overeenstemming te brengen met het eerste; het resultaat van 2 jaar zgn. progressieve politiek is daaraan juist tegenovergesteld. Nu het resultaat van het gevoerde wanbeleid langzamerhand algemeen be kend wordt, nu de P.v.d.A. haast niet meer weet in welke bochten zij zich moet wringen om onder de mokerslagen der realiteit uit te komen, nu de slachtoffers niet sJ -chts geteld worden bij duizenden onder de Europeanen en hun vrienden, die in de gruwelkampen het leven lieten, maar bovenal onder de Inlandse bevol king van Java en Madoera, waar reeds 2 millioen mensen, mannen, vrouwen en kitfderen, van ellende en gebrek omkwa men (allen Ned. onderdanen met een in WH verankerd recht op bescherming an persoon en goederen) en de bevol king bijv. öp Madoera gedecimeerd dreigt worden, indien geen snelle koerswijzi ging in het regeringsbeleid optreedt, heeft het „Nationaal Comité Rijkseenheid" het initiatief genomen om onder de bevolking van Nederland de hoofden en de harten te tellen. In de komende dagen zal aan alle Ne derlanders gevraagd worden hun hand tekening te plaatsen onder een verzoek aan de Staten-Generaal om een einde te maken aan dit voor het Koninkrijk zo rampzalig beleid. Ook in Leiden zal, als overal ia den Ik wil er maar mee zeggen Een van de jweinigenazigrotendit na het maandenlange proces van Neuren berg er het leven heeft afgebracht, is dr Hjalmar Schacht. Na door het grote tri- bunaal te zijn vrijgesproken, eisten de Duitsers (die hem nooit hadden ver trouwd hem op hun beurt zelf op en veroordeelden hem. Nauwelijks had echter deze financiële tovenaar uit het vroegere derde rijk zich „uit het open bare leven terugetrokkenof hij liet de Amerikanen en Britten wetendat hij een plan had gemaakt, dat het herstel kon garanderen van en de terugkeer naar een gezond-economisch Duitsland. Hij wilde (wat een uitgerekend man netje!) deze plannen alleen aan de hoog ste Amerikaanse en Britse autoriteiten ter hand stellen. Dit laatste gebeurde tot zijn onuitsprekelijke verbazing niet hoe is 't mogelijk)f doch „herr" Schacht werd door een financiële commissie (al weer een commissieheel Engeland en Amerika bestaat tegenwoordg blijkbaar uit com missies) heel beleefd verzocht hun het een en ander hierover in hun oren te fluisteren. Aldus geschiedde. Nu is slechts het wachten op het ogenblik waarop de man, die door zijn financiële malversa ties de opbouw van de roemruchte Duitse Wehrmacht op zijn rekening kon plaatsen, weer plaats neemt achter zijn bureau, om zijn nazivriendjes, die thans voor een groot deel nog steeds de touwtjes in handen hebbentoeer aan een aantal „bruin-hemden" te helpen. Het wordt nu de hoogste tijd om Carel Piek te vragen hoe hij zich het hersteI van Winterhulp had voorgesteld. Dat wil ik maar zeggen. JANTJE VAN LEYDEN. Het Prins Bernhardfonds vraagt collectanten A.s. Zaterdag zal hier ter stede, zoals gemeld, de anjerdag worden gehouden* t.b.v. het Prins Bernhardfonds. Het actie* comité, dat bij zijn voorbereidende werk zaamheden reeds veel medewerking mocht ondervinden, zal, wil deze dag een behoorlijk resultaat opleveren, de be schikking moeten hebben over een heel leger van collectanten. Zij, dae zich hier voor beschikbaar willen stellen, worden opgewekt zich aan te melden bij het kan toor van de Leidse Duinwatermij, Sta tionsweg 12, tel. 21245 en bij de fa. Ber nard, Breestraat 55, tel. 20479, en op de dag zelf in de bovenzaal van Amicitia aan de Steenstraat. Waar het hier een zeer sympathiek doel betreft: de instandhouding van onze Ne derlandse cultuur, verwacht het actie comité dat velen, ook zij die een halve dag beschikbaar hebben, aan deze oproep gehoor zullen geven. I Sfeer in 't gezin? ^De „Nieuive Leidsche" er in! Gistermiddag had dn de Grofsmederij aan de Zijlsingel een ongeval plaats. De 26-j. R. v. R. te Noordwijk aan Zee werd bij het verrichten van werkzaamheden aan het achterhoofd getroffen door een ijzeren staaf. Met een vermoedelijken schedelbasisfractuur werd het slachtoffer dloor de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. lande, deze 2e volkstelling worden ge houden. Het Nationaal Comité hoopt in het ge hele land ten minste 2.000.000. stemmen bijeen te krijgen van meerderjarige Ne derlanders. Dit betekent, dat in Leiden, waar bijna 1 procent van het Nederlandse volk woont, de handtekeningen van on geveer 20.000 meerderjarige inwoners moeten worden ingezameld. Hiertoe zullen vrijwilligers uit alle kringen aan iedere woning vragen, of de meerderjarige bewoners al dan niet wen sen te tekenen. Morgenavond worden allen, die zich reeds opgaven als medewerker en allen die zulks alsnog willen doen, te 8 uur verwacht in de bovenzaal van „De Turk" aan de Breestraat, waar de werkzaam heden besproken en onderling verdeeld worden. Hebt ge u reeds aangemeld? Komt, als ge wilt medewerken, naar deze bijeen komst of stuurt bij verhindering een be richtje naar het secretariaat Hooigracht no. 52. Bedenkt, dat vele handen licht werk maken en dat de verantwoordelijk heid voor deze zaak op allen even zwaar drukt. In Leiden moet aan ongeveer 18.000 woningen worden gebeld. Voor 180 mede werkers is dit ieder 100 stuks, voor 300 medewerkers echter maar zestig. Wekt voorts een ieder op te tekenen, doch ieder slechts eenmaal. Dit wordt na de inza meling gecontroleerd, doordat van de verzamelde namen een kaartsysteem wordt aangelegd. Zij, die bovendien een bijdrage willen geven om dé grote financiële kosten van deze actie te dekken, kunnen dit doen aan de vertegenwoordiger die de hand tekeningen verzamelt, waartoe deze een kwitantiéboek bij zich draagt. Alle ver tegenwoordigers zijn verder voorzien van een legitimatiebewijs. Hier vrage men naar, alvorens te tekenen en te betalen. Maar, hoe dan ook, men steune als éen man deze actie, opdat in de, t/hans ten hemel schreiende, toestand spoedig ver betering moge komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4