Burg. Oud contra de resolutie van zijn partij SCHMFTELIJK Een Franse autobandenfabriek in Den Boscb Een zesjaren-plan voor de Nederl. landbouw 't Verklaarde -uitzicht NIEUWE LETDSCHE COURANT 9 WOENSDAG, 25 JUNI 1947 WAT IS EIGENLIJK DEMOCR. SOCIALISME? Rotterdam's burgemeester, mr P. J. Oud, schrijft in het Alg. Hbld. het volgen de stukje, dat karakteristiek is voor wat m-en bij „Het Vrije Volk" onder demo cratisch socialisme verstaat: „Het Algemeen Handelsblad heeft aan stonds na de publicatie der resolutie, in zake de Indische politiek op 14 Juni aan genomen door de Partijraad van de Partij van de Arbeid, gewezen op de twee slachtigheid dier resolutie. Deze opmer king was maar al te juist. Voor zover de resolutie een beroep deed op de regering der republiek Indonesia, was zij alles zins aanvaardbaar. Het er mede verbon den beroep op de Nederlandse regering ontnam aan het beroep op de republiek echter bij voorbaat zijn betekenis. Niet alleen, dat dit beroep geen reële grond had de Nederlandse regering is in tegemoetkomendheid tegenover de repu bliek zeker niet te kort geschoten het kon bovendien tot niet anders leiden dan tot versterking der republiek in haar on juiste houding. De regering der republiek kon er toch geen andere indruk uit krij gen dan dat zij in een der regeringspar tijen tegen de regering steun zou vinden. In dagen van gezagscrisis is niets zo nodig als het geven van een duidelijk geluid. Wie onze politieke geschiedenis van de eerste decennia dezer eeuw kent, herinnert zich de jaren 1903, 1918 en 1938. De fouten, die de toenmalige S.D.A.P. in die dagen heeft gemaakt, sproten voort uit dezelfde vrees, die de resolutie van de Partij van de Arbeid heeft ingegeven. Aangezien ik het een ramp voor de democratie zou achten, in dien de Partij van de Arbeid de weg der tweeslachtigheid zou opgaan, meen ik daartegen een waarschuwend woord te moeten laten klinken. Zo ooit, dan is hier een principiïs obsta op zijn plaats. Ik ben er zeker van, dat ik niet de enige in de Partij van de Arbeid ben die zo denkt. Er zijn tal van anderen, die mijn mening delen. Waarom ik deze regelen niet schrijf in een orgaan van de richting van de Partij van de Arbeid, waar zij toch beter op hun plaats zouden zijn? De verklaring is heel eenvoudig. Zodra ik van de resolu- NOG 36 VERDACHTEN VAN DEELEN VEROORDEELD De Krijgsraad te Veldee heeft gisteren nog 36 verdachten, die op enigerlei wijze betroken waren bij het ontvreemden van goederen uit de dump te Deelen, veroor deeld tot gevangenisstraf of geldboete. De zwaarste straf was voor de wacht commandant J. v. d. Klift uit Veenendaal, dit een jaar gevangenisstraf met aftrek kreeg. GEBRUIKTE GOEDEREN EN CONSU MENTEN CREDIET Waarom mogen er toch geen tweede hands goederen op consumentencrediet- bonnen worden geleverd, daar de kwali teit van de gebruikte vooroorlogse goe deren vaak beter is dan de nieuwvervaar- digde goederen en bovendien minder kos ten, zodat de betrokkenen meer op hun bonnen kunnen krijgen, aldus vragen de handelaars in gebruikte goederen zich af en ze hebben zich daarom met een request tot min. Lieftinck gewend, om 't desbetreffende verbod op te heffen. UITSLAG RODE KRUIS LOTERIJ Ten overstaan van notaris Neuteboom te Den Haag heeft hedenmorgen om 10 uur in het „Venduhuis" de trekking plaats gehad van de Rode Kruis Loterij, waar van de opbrengst bestemd is voor de bouw van een Rode Kruis Ziekenhuis in Den Haag en'een Rehabilitatiecentrum voor oorlogsslachtoffers elders. De 1ste pr. is no 1317, 14 dagen naar Champex (Zw.); 2e pr. no 318, electrische naaima chine; 3e pr. 4278 acht dagen naar Zer- matt (Zw.); 4e pr. 8868, aaht dagen naar Locarno (Zw.); 5e pr. 6861, eveneens acht dagen naar Zermatt. Zodra de volledige lijst met prijswinnaars bekend is, zal deze op onze bureaux ter inzage liggen. De bazar, die gisteren in het Palace-hotel, eveneens voor bovenstaande doeleinden is gehouden, heeft f23.000 opgebracht. tie had kennis gen-omen, heb ik een korte beschouwing van bovenstaande strekking doen toekomen aan „Het Vrije Volk". De hoofdredacteur deed mij ech ter mededelen, dat hij mijn stukje niet kon plaatsen, omdat hij het niet oppor tuun achtte. Daardoor heb ik mij ge noodzaakt gezien elders gastvrijheid te zoeken. Ik ben de redactie van „Het Al gemeen Handelsblad" erkentelijk, dat zij mij die gastvrijheid heeft willen ver lenen". Molotof gaat morgen naar Paijs Molotof zal Donderdag met een uit gebreide staf naar Parijs vertrekken voor de bijwoning der besprekingen in zake het plan-Marshall. De secretaris generaal van de V.N., Trygve Lie, zal niet zelf de besprekingen bijwonen, doch zich doen vertegenwoordigen door prof. Gunnar Myrdal, secretaris van de Euro pese „economische misie". Ook de Pool se regering heeft thans haar instemming met het plan-Marshall betuigd, en jhr. Loudon, H.M.'s ambassadeur te Was hington, heeft minister Marshall zijn grote voldoening te kennen gegeven over het feit, dat Rusland medewerkt. Sjahrir: „Toean geen Commissie-man meer? Toean nu Post-man?" MICHELIN GAAT ER 5000 P. M. PRODUCEREN In tegenwoordigheid van vele genodig den uit industriële en de hoogste ambte lijke kringen, o.a. min. Huysmans en de Franse ambassadeur Jean Rivière, is gis termiddag in Den Bosch de dochteronder neming van de grote Franse Michelin Autobandenfabriek geopend. Uit Cler mont Ferrand, waar de moederfabriek is gevestigd, waren overgekomen de heren Jean Ed. Michelin en de directeur, de heer Pisseux. Naar de pres.-commissaris der Ned. industrie, jhr mr Smits van Oyen, mededeelde, werd de N.V. in 1937 opgericht met een kapitaal van f 1 mil lioen. In 1939 waren de gebouwen klaar gekomen over een oppervlakte van 13.000 m2. Tijdens de oorlog zijn de gebouwen gevorderd en is het materiaal wegge voerd. Vrijwel alle motoren zijn later in Hannover teruggevonden. Na terugbren- MOET ƒ16 MILLIOEN AAN DEVIEZEN SPAREN Tijdens de jaarvergadering van de Zeeuwse Landbouwmij. heeft minister S. L. Mansholt gisteren te Middelburg een zesjarenplan tot ontwikkeling van den Nederlandse landbouw aangekondigd. Dit plan, dat ten doel heeft door de opvoe ring van de rendabiliteit der bedrijven en het afleveren van producten van goede kwaliteit het den Ned. landbouw mogelijk te maken, te kunnen concurreren, zal nog dit jaar bij de begroting aan de Staten- Generaal worden voorgelegd. Het plan voorziet in de uitbreiding van het landbouwonderwijs, verbetering der voorlichting, uitvoering van cultuur-tech nische werken ter verlaging van de pro ductiekosten, en een vérgaande mechani satie. 130.000 ha. zullen onder ruilverka veling komen. 30.000 ha. krijgen een be tere ontwatering. 25.000 ha. zullen wor den herontgonnen, hetgeen een zuivere iandwinst betekent van 40.000 ha. en een deviezenbesparing van f 38.000.000 per jaar. De mechanisatie voorziet in 15.000 tractoren en 5000 aardappelpootmachines, 2000 aardappelrooimachines e.d. Alleen de tractoren betekenen ten opzichte van de paardentractie een deviezenwinst van f 16.000.000 per jaar. De agrarisohe politiek der regering is gericht op waarborging van een redelijk bestaan in den landbouw voor boeren en landarbeiders, aldus de minister. PROV. BESTUURSRADEN TOCH STRAFBAAR De Bijzondere Raad van Cassatie heeft, in tegenstelling met de conclusie van de p.f., mr Feber, uitgesproken, dat het aan vaarden van de functie van bestuurs raad ener provincie wel strafbaar is. Het beroep van Willem Nicolaas Feldhoen Kraal uit Wormerveer, die door het A'damse B.G. tot 4 j. R.W.I. was veroor deeld, omdat hij bestuursraad in Noord- Holland is geweest, werd dan ook heden verworpen. ging van het materiaal en herstel der gebouwen wordt verwacht, dat de fabriek deze zomer 5000 autobanden per maand zal fabriceren, welk aantal in 1948 ver dubbeld zal worden. In die tussentijd zal de fabricatie van rijwielbanden ten getale van 33.000 stuks per maand ter hand worden genomen. Na zijn gelukwensen te hebben aangeboden aan de directur van Michelin, verklaarde min. Huysmans de fabriek voor geopend. Door deze eigen productie van autobanden wordt een be sparing aan deviezen bereikt van 50 a 60 pet, daar de vooroorlogse import 250 a 275.000 stuks buiten- en binnenbanden bedroeg. GEVLEUGELDE VOGELVRIJ- VERKLAARDEN. Voor het doden van onbeschermde vogels mag tot 31 Dec. '48 gebruik ge maakt worden van en bepaald soort ge weer, echter slechts na toestemming van de hoofden van plaatselijke politie. De schollevaar, bonte kraai, ekster, Vlaamse gaai en roek, zijn onbescherm de vogels van 1 Juli '4731 Dec. '48; de blauwe reiger, sperwer, mantel-, zilver en kokmeeuw, alsmede de houtduif, van 1 Aug. '47 t/m 31 Dec. '48. terwijl de spreeuw vogelvrij is verklaard tot 31 Oct. '48, behalve van 31 Oct. '47 t/m 14 Juni '48. TILBURGSE SLAGERS GAAN BUITEN HUN BOEKJE. De Tilburgse slagers hebben besloten de prijzen van hun producten te verho gen. Daar hiervoor geen goedkeuring van het directoraat-generaal voor de prijzen was verkregen, is het bestuur der slagers- vereniging Tilburg en Omstreken en bloc afgetreden. KAMERLEDEN PÏ^TEN VOOR NOOD- SCHOLEN Om in het tekort van 800 scholen te voorzien hébben diverse Tweede Kamer leden blijkens het V.V. omtrent de wijzi ging van de leerphchtwet op de bouw van noodschoten aangedrongen, daar an ders h.i. over 3 jaar het achtste leerjaar niet kan worden ingevoerd. 350 millioen mensen belang bij „het Plan' Aan het feit. dat Bevin. Bidault en Molo tof te Parijs bijeen komen, mag men voor lopig niet meer betekenis heahten dan dat een uiterst subtiel, tactisch polsen gaat plaats vinden. Gezien de recente ontboeze mingen van Bevin in hiet Lagerhuis, die niet verraden, dat hij Stalin aan zijn kloppend hart wil' drukken, is er geen reden voor overmatig optimisme, maar ontmoedigend is de -toestemming van Stalin tot deelname na tuurlijk niet. Te Moskou, waar heel tie wereld het oog gericht had. zou men con fereren over politiek en economie, en het maskerspel eindigde met een zeer drama tisch slot. Men kreeg er meer de indruk met een hanengevecht te doen te hebbenl De politieke haarkloverijen kregen er vol komen de overhand. Te Parijs gaat men. met elkaar praten over economie alleen, de mogelijk van een herstel-plan voor Europa in zijn geheel, zoals Amerika zulks wenst en uitgesloten is het natuurlijk niet, dat de politieke machtsfactor schijnbaar minder naar voren treedt. In wezen echter betekent het p&an van Marshall een rem voor het communisme, omdat deze ideologie het beste floreert, waar de situatie negatief is, waar dus honger en ontevredenheid heersen. Ik vermoed derhalve, dat Stalin minder zal voelen voor een „eenhteidsplan", maar méér voor onderzoek en sanering der afzonder lijke gebieden. Een hersteld en krachtig Europa levert geen voedingsbodem meer voor de communistische, anti-democratische idee. De Prawda. het Russische orgaan, schrijft wel, dat Rusland vreedzaam en za kelijk wil samenwerken met landen, die een andere economische structuur bezitten, maar zwijgt daarbij over het verschil in politiek. De grote verrassing komt eerst, als Sow jet-Rusland uiteindelijk de voorwaar den, die Amerika voor de economische hulp zal stoeLLen, wil aanvaarden en zo ver zijn wij nog lang niet. Molotof zal, in opdracht van zijn chef, óók te Parijs niet overijld te werk gaan. het bekende procédé van rek- keu willen toepassen en dat nu wil Bevin juist voorkomen. Bevin heeft haast en geen behoefte aan obstructie. Molotof moet leren inzien, dat hij ndet te Parijs komt, alleen met het doel. ziah door Bidault de laarzen te laten oppoetsen en de sporen dient hij maar liever thuis te laten. Een economisch herstel-<plan impliceert, dat óók Duitsland er nauw bij betrokken is. Niemand kan ont kennen, dat vanwege de Brits-Amerikaanse fusie in het bezette gebied van Duitsland, speciaal Londen en Washington en een ac tieve, politieke machit vormen, zoals Moskou 'm de oostelijke zone, en men vergete niet, dat juist het Ruhr gebied het haTt van Europa is. De Europese her-organisatie, zo als door Marshall beoogd, houdt tevens in, dat het communisme gemuilkorfd wordt en is Stalin daartoe bereid? Wat de „Observer", het invloedrijke Engelse blad opmerkt, opent een belangrijk perspectief. Het aanbod van Amerika bdedt een kans om de nationale economiën van het continent samen te smel ten Door zulk een organisatie zegt dit blad worden zij onderling zo afhankelijk, dat hun souvereiniteit in de organisatie op gaat. Het doed is een „munt- en tolunie", waarbinnen een vrije uitwisseling van goe deren, ddensten en arbeidskrachten kan plaats vinden. En inderdaad, als niet spoe dig radicale wijzigingen intreden, kunnen in Europa geen 350 millioen mensen een dragelijk bestaan blijven vinden. Zonder het plan Marshall, zou de levensstandaard nog verder verlaagd moeten worden. De keuze zou worden: verhongeren of emigreren! Als Stalin óók tot dit besef ls doorgedrongen, hetgeen er op neerkomt, dat Rrusland zelf het gevaar zou lopen, dat in dit land een con tra-revolutie kan uitbreken als de le vensvoorwaarden slechter wonden, ja. dan is er al iets gewonnen. Maar veel is het nog niet, want de politiek ls niet te elimi neren bij de behandeling van dit econo misch plan van Marshall. Wil Amerika alléén een Verenigd Europa" helpen of desnoods ook „nationale economieën", zoals Molotof heeft voorgesteld? De politiek komt al weer boven drijven, waar Molotof prefereert, dat bij de Amerikaanse steunverlening rekening moet worden gehouden met de „nationale souvereiniteit" ende verwoeste gebieden het eerst aan de beurt zijn. Blijft Molotof te Parijs dit standpunt In nemen. dan zal er direct een conflict ont staan. waar het Amerikaanse Congres, dat het te bekokstoven milliarden-plan moet goedkeuren, niets meer zal voelen voor hulp verlening aan afzonderlijke landen: óf één Eufropa met Rusland inbegrepen óf een wes telijke blokvorming Het is ook best mogelijk, dat Rusland zal wijzen op de „economische commissie voor Europa", de schepping der Ver. Naties, waar alle Europese leden van de Ver. Naties, maar ook Amerika en Rusland in zijn vertegen woordigd en weik lichaam voor de uitwer king van het plan-Marshall zou kunnen worden ingeschakeld. Voorshands zou daar niet zo veel bezwaar tegen zijn, omdat men dan reeds de beschikking over een apparaat heeft, maar Bevin wil liever snel handelen en met nieuwe, frisse commissies, terwijl achter de Russisahe voorkeur voor de be staande ..economische commissie" politieke motieven versoholen kunnen zitten. In de lichamen der Ver. Naties toonde Rusland zich steeds een matador, een negatieve hou ding toe te passen en besluiten op de lange baan te schuiven. Amerika uit zich minder enthousiast dan Europa en Walter Lippman waarschuwt zelfs in de ..New York Herald" 'voor een „overmatige inmenging in de Euro pese aangelegenheden". De Ver. Staten kun nen het continent alleen helpen, als Europa als eenheid, zelf de meeste moeite doet er boven op te komen HOGE EISEN EN ZWARE STRAFFEN VOOR LANDVERRADERS. Voor het Maastrichtse B.G. is teg «je 35-j. ohauffeur J. W. Welbergen uit He.r, een beruchte landwachter, weer 15 jaar ge- eist; voorts tegen de S.D.-handlager de 34-j. griffier-ambtenaar W Mol uit Maas tricht 10 ]aar; en tegen de 38-j. opperwacht meester der staatspolitie H. Woudstra uit Nieuwenhagen wegen jacht op onderduikers etc. 20 jaar. De landbouwkundig ingenieur H. Hilarides uit Valkenburg, een Waffea S.S -er, werd tot 8 jaar veroordeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3