Leidse Synagoge weer in gebruik genomen Rumoer om het concert van Jeanne v. Drooge Herv. Classis Leiden staat voor grootse taak nxcvm tOPBCHB OOTWAPr MAANDAG, 23 JtJNI Wfl Stadsnieuws HET INTERIEUR BIJNA IN OUDE TOESTAND Wie herinnert zich nog, dat de Syna goge van de Ned. Israëlieti9che Ge meente aan het Levendaal door ongure elementen werd leeggeroofd? Zij, die daar als toeschuwer gestaan hébben, toen de schennende hand van enkele dwalende stadgenoten het schone inte rieur van deze „tempel" ontluisterde, zullen het tragische schouwspel niet licht vergeten. Dit schandelijk bedrijf ge schiedde immers in het kader van de mensonterende Jodenvernietiging. Na de bevrijding wierpen de Joden zich echter met ongekende kracht en activiteit op het herstel van de zwaar getroffen bezittingen. Een nieuwe toe komst lag ook voor hen open en zij wa ren er van doordrongen, dat deze tijd van reconstructie en restauratie geen gelegenheid bood om bij de pakken te gaan neerzitten. De Leidse Synagoge, in de achttiende eeuw gebouwd, vond men na de bevrij ding geheel geruïneerd terug; een groot gedeelte van de inventaris was naar het land van de bezetter versleept, een an der deel was voor particuliere doeleinden gebruikt. Drie maanden geleden kon men, nadat men in het bezit van de no dige toewijzingen was gekomen, met het herstel van de Synagoge beginnen. Thans is de restauratie voltooid. Het interieur is praktisch in de oor spronkelijke toestand teruggebracht, al hoewel men in de naaste toekomst nog bepaalde onderdelen moet completeren. Door een groot aantal schenkingen kon den vele moeilijkheden, waarvoor men kwam te staan, worden weggenomen. Zo schonken de gemeenteleden de verlich ting aan de wanden, terwijl de koperen kroon, de wetsrollen en de zilveren ge bruiksvoorwerpen afkomstig zijn uit de Synagoge te Alphen aan de Rijn. De ,Heilige Arke", waarin de wetsrollen zijn opgeborgen, is gaspaard gebleven. De voorganger, de heer M. Seyffers, vertelde ons, dat een van de voorhangsels -in Duitsland in de omgeving van Berlijn is teruggevonden. Dit zal zo spoedig moge lijk naar Leiden worden overgebracht. Het is zeer beschadigd. Ds H. J. van Achterberg te Holten beroepen In de vacature ds. H. C. Touw. Het Kiescollege der Ned. Herv. Ge meente te dezer stede heeft in een gis termorgen in de consistorie van de Pie terskerk gehouden vergadering een be roep uitgebracht op ds H. J. van Achterberg te Holten in de vacature ds H. C. Touw, die onlangs naar Utrecht is Vertrokken. Ds van Achterberg is in 1914 te Utrecht geboren en studeerde in deze plaats aan het Chr. Gymnasium en de Universiteit. Van 1937'38 was hij hulp prediker bij de Ned. Herv. Evangelisatie te Emmen, van 1939 tot 1944 predikant te Egteld (Betuwe) en sindsdien te Holten. Distributievaria Morgen zijn aan de beurt voor het afhalen van bonkaarten die gezinnen, waarvan het hoofd een stamkaartnummer heeft van 1600118500. Een sohoenenbon kan worden afge haald door hen, wier stamkaartnummer eindigt op een 3 en in het bezit zijn van bon 612 van het inlegvel. Voorts kinderen geboren in Juni 19321945, alsmede aan hen, die in Juni de leeftijd van 10 maan den bereiken. Morgen de letters E, F, G, H, I en J. Het kantoor is geopend van 8.3011.45 en van 1416 u. De moderne toepassing van het bekende Spreekwoord: Wanneer er één schaap •ver de dam is volgen er meer", wordt hier wel bewaarheid! (Men zie het arti kel over de Leidse markten op pag. 5). Er kunnen in de Synagoge 150 mensen; er zijn 90 vaste zitplaatsen, verder kun nen er stoeltjes worden bijgezet. Naast het gebouw zijn een schoollokaal en een vergaderzaal. Veertien kinderen ontvan gen geregeld godsdienstonderwijs. De heer Seyffers organiseert cursussen in modern Hebreeuws. De Joodse verenigin gen hebben zich na de bevrijding vrij gauw kunnen herstellen. Dan is er nog een damesorganisatie, welke ter gelegen heid van het weder in gebruik nemen der Synagoge een electrische klok ten geschenke heeft gegeven. Zaterdagmiddag werd de Synagoge in tegenwoordigheid van verschillende auto riteiten officieel heropend. Dit was voor de Joodse Gemeente een zeer belangrijk feit; na jaren van angst, bitterheid en tyrannie weer verenigd te zijn in de nieuwe tempel. Nadat een Psalm was voorgedragen, sprak de heer M. E. Hertz een kort be groetingswoord, waarna de voorganger der Gemeente, de heer Seyffers, werd geïnstalleerd. Vervolgens werd een ge bed uitgesproken voor het Koninklijk Huis. De opperrabbijn, de heer S. A. Ro- drigues Pereira, hield een toespraak, als ook de heer Seyffers. In deze indrukwekkende dienst wer den zij herdacht, die in de oorlog hun leven hebben gelaten. Eclatante slotavond van Kunst en Ontspanning Met personeel van Leidse Bedrijven Als slot-apotheose heeft K. en O. Vrij dag in de Stadsgehoorzaal een contact avond belegd, waarbij de verschillende personeelsverenigingen van Leidse bedrij ven een gezamenlijk programma dat er zijin mocht, voor het voetlicht brachten. Als lid van de commissie der gezame- lijke personeelsverenigingen mocht de heer J. v. Es dan ook met recht zijn vol doening over deze opzet uiten. K. en O. heeft op deze avond directies en arbei ders tot elkander gebracht en dat dit initiatief perspectieven heeft geopend voor de toekomst, bewees het feit, dat de zaal voor beide avonden (ook van avond vindt een opvoering plaats) was uitverkocht, en dat nog velen moesten worden teleurgesteld. Zowel de uitgevoerde muziek als de vlot ten tonele gébrachte sketches sloe gen geweldig in en het was met grote voldoening dat eerst laat in de avond gesloten werd met een enthousiast ge zongen K. en O.-lied. TRAMVERKEER LIEP GISTEREN ±N DE WAR Zondagmiddag liep het tramverkeer zo wel in de stad als buiten in de war. De verbinding der bovenleiding op de Blauwpoortsbrug was defect geraakt waardoor eveneens een beugel der tram in het ongerede geraakte. Technisch per soneel heeft dit euvel spoedig hersteld, waardoor in de loop der middag het ver keer weder normaal geschiedde. HENNIE SCHOUTEN VOLKO MEN GEREHABILITEERD Uit de „Leidsche Post", d.d. 20 Juni jl.( ne men we onderstaand ingezonden stuk over. Men zie ons naschrift. Mijnheer de Hoofdredacteur, De rubriek „Ergernissen" in Uw nummer van 13 dezer heb ik ditmaal ndet met instem ming gelezen. Het komt mij voor, dat U wèl wat eenzijdig waart ingelicht. Vooraf één opmerking: het ware beter geweest indien de persoon van H. M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana door U ndet in het geding waren gebracht. Het oor deel van leden van het Koninklijk Huis en de redenen, die voor hen aanleiding kunnen zijn tot "het zenden van een dankbetuiging of compliment, behoren ten enenmale buiten discussie te blijven. Wat nu de gewraakte recensie van Hennie Schouten betreft, meen ik dat scherp onder scheid ddent te worden gemaakt tussen de feitelijke inhoud en de vorm, waar in deze gegoten was. De feitelijke inhoud het spijt mij het te moeten zeggen is woord voor woord juist en komt volledig overeen met het oordeel van alle vakmusici en muzieklief hebbers, dde ik op het bewuste concert sprak. Trouwens: reeds de naam van de Heer Schouten, aan wiens oprechtheid en deskundigheid geen insider zal twijfelen, staat borg voor die juistheid. Mevrouw van Drooge heeft de artistieke en cuturele eisen, welke het concerteren hier te lande stelt, wel zeer onderschat. Is dus m.i. de feitelijke inhoud der recen sie niet voor discussie vatbaar, anders is het met de vorm, dde de Heer Schouten er aan gegeven heeft. Ik kan mij begrijpen dat men zich afvraagt, of het nodig was zó uitvoerig en zó scherp te zijn. Het Vrije Volk b.v. bracht een beoordeling, dlie korter, bezadig der, maar in wezen even afkeurend was. Ik zou in deze niet gaarne partij kiezen. Men kan enerzijds wijzen op de eisen van wellevendheid, op het karakter van lief dadigheidsavond en op de verdiensten, welke Mevrouw van Drooge op het gebied van hulpverlening aan ons land gedaan, al liggen deze verdiensten naturljjk geheel buiten het terrein der muziek. Daartegenover kan ge wezen worden op het feit, dat Mevrouw van Drooge met veel tam-tam (persconferentie!) zichzelf als opera- en concertzangeres had aangekondigd en nadrukkelijk de muziek critici had uitgenodigd, met andere woor den: als concertzangeres gerecenceerd wenste te worden. En ik zou mij kunnen voorstellen, dat een recensent juist door de teugelloze zelfverheerlijking van Mevrouw van Deooge zie maar weer haar brief in Uw nummer van verleden week er toe geprikkeld wordt om nu eens precies te zeggen, waar zij cultureel en artistiek staat; Mevrouw van Drooge vergeet overigens in haar aanval op de Heer Schouten twee dingen In de eerste plaats was haar veronderstel ling, dat dit programma en déze zangpres taties voor onze stad goed genoeg waren, een krenkende onderschatting van het peil van het Leidse concertleven. In de tweede plaats vergeet zij. dat zij in het door U overgenomen schrijven de Heer Schouten verre overtreft in de ondeugden, die zij hèm verwijt. Haar brief is ten minste van een grofheid, die slechts door haar zelf overschatting overtroffen wordt. Mag ik even citeren? „Dit eenvoudige lied werd in Amerika door hoogst begaafde en muzikaal onder legde personen, alleen al door de manier waarop ik het voor droeg, zeer geprezen", „Kan het zijn dat een Hennie Schouten minder voelt voor „Nederland" en minder „Neer- lands" is dan ik?' „Uit zij n recensie, die, ver geef mij, belachelijk is en geen afbreuk doet aan mijn capaci teiten, maar veel aan de zijne enz Na deze door Uw blad overgenomen uit latingen geloof ik toch, dat Mevrouw van Drooge de Heer Schouten niets meer te ver wijten heeft. Eerder andersom. Een Hoofd leraar van het Amsterdamse Conservatorium behoeft zich dit niet van een dilettante te laten welgevallen. Het is wel heel jammer, dat Mevrouw van Drooge de Nederlandse opvattingen en maat staven zo ontwend is. Zij heeft in deze aan één stuk dingen gedaan, die men in Neder land niet doet, en terecht niet doet. Had zij zich tevoren beter georiënteerd1, dan zou menige teleursteling haar bespaard zijn. De oprechte dankbaarheid voor wat zij voor ons land deed zou dan niet met andere gevoelens vermengd zijn geworden. Ik hoop dat U, Mijnheer de Hoofdredac teur, in het bovenstaande aanleiding zult kunnen vinden om deze zaak tot haar juiste proporties terug te brengen en om de schijn weg te .nemen alsof de inhoud van het in Uw blad gepubliceerde schrijven Uw in stemming had. Ten slotte moge ik nog even aanstippen, dat Mevrouw van Drooge ten onrechte af geeft op de acoustiek van de Stadsgehoor zaal. Bevoegde beoordelaars rekenen deze tot de beste zalen van Nederland (zie o.a. G. van Hulst, Geluid en Acoustiek, blz. 63) en dat men er juist gaarne zingt. Indien evenwel de zaal half gevuld en het balcon geheel ledig is, gaan de acoustische kwaliteiten van elke zaal er op achteruit. U dankend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, Mr. P. J, TEEBAAL. Naschrift Redactie Leidsche Post. Onze Ergernis van vorige week schijnt voor vele lezers werkelijk een „Ergernis" te zijn geweest. Telefoontjes en ingezonden stuken van voor- en tegenstanders mochten wij ontvangen. Kenmerkend was het, dat vele inzenders het er over eens waren dat de Heer Hennie Schouten wat betreft de „vorm" van zijn critiek ook andere woorden had kunnen gebruiken. Of er inderdaad een persconferentie is geweest waarop Mevrouw van Drooge met veel .tam-tam" over zich zelf gesproken heeft, kunnen wij niet beoor delen, aangezien wij zelf hierbij niet aan wezig waren. Niet vergeten mag worden dat zij als Amerikaans Staatsburgeres en als „gast" optrad voor een Nederlands liefdadig doel. Gasten becritiseert men niet op een wijze zoals is geschied. Dat was onze erger nis. Hiermede is de discussie gesloten. Naschrift Redactie N.L.C. Onze lezers zullen wel hebben begrepen, dat wij terstond na het verschijnen van de Ik teil er maar mee zeggen... Thans is de tijd weer aangebroken, dat een groot aantal jongelui de kroon gaat zetten op het werk van jaren. Een pe riode, die met angst, zenuwachtigheid en hoop nauw is verbonden: examentijd. Voor hendie nu het soms op sleur lijkende schoolgaan op het punt staan af te sluiten, valt het niet mee, gezien het veelvuldig voorkomend verzuimdat ze in de loop der jaren hebben gemaakt. Eerst door de maatregelen van de bezet- ter (schoolvordering, hongerperioide), dan door de strenge winters, waarin de scho- len moesten sluiten wegens gebrek aan brandstof. Allemaal factoren, die rem mend hebben gewerkt op de normale gang van het studeren. En daarom is het voor de eindexamen* candidaten, van wie een groot deel het schriftelijk reeds achter de rug heeft, zwoegen geweest. Tot diep in de nacht en reeds van 's morgens vroeg, werdeft boeken doorworsteld en uittreksels ge maakt. scheikunde en handelsrekenen gevost, algebra, gonio- en meetkunde- opgaven uitgewerkt, zo zelfs, dat ze vlalc voor het examen het gevoel kregen, niet meer te weten, wat de kortste verbinding tussen twee punten is en Pythagoras on der de Griekse wijsgeren rekenden. Toch zijn ze mèt of zonder valeriaan en asper rine met de tanden op elkaar het schrif telijk begonnen en nu dit gedaan is in wisselvallige stemming maar weer aan het vossen geslagen om klaar te komen voor het mondeling. Examen doen betekent dit en dat, van alles wat te weten voor het leven, hetwelk soms van een kei op school een mislukkeling en van ééndie op het nippertje kon meekomen, een mens met een prachtcarrière maakt. Dit alles neemt echter niet weg, dat het van stuk voor stuk de examencandi- daten een bijzondere prestatie is geweest, tot zover gekomen te zijn. Jongelui, denk aan de spreuk, die in dertijd ook zo mooi in mijn agenda heeft geprijkt: „Men rekene de uitslag niet, doch telle het doel alleen!" Dat wil ik maar zeggen. JANTJE VAN LEYDEN. „Leidsche Post" van vorige week tegenover de redactie van dit blad onze ergernis heb ben kenbaar gemaakt over „Ergernissen", waarin een aanval werd gelanceerd op onze muziek-recensent Hennae Schouten, naar aanleiding van diens recensie van het con cert, gegeven door mevr. Jeanne van Drooge. Onze reactie hierop zouden wij zeker eer der hebben kenbaar gemaakt, ware het niet, dat het ons bekend was, dat aan de redactie van de L.P. verzocht was bovenvermeld in gezonden stuk op te nemen en met toestem ming van de schrijver en medeweten van de redactie van genoemd blad, meenden wij goed te doen het in zijn geheel op te nemen. Wij behoeven aan het schrijven eigenlijk weinig toe te voegen en wij zijn mr P. J. Teebaal zeer erkentelijk voor de wijze waar op hij de heer Hennie Schouten heeft ge rehabiliteerd, terwijl wij hieraan kunnen toevoegen, dat wij vooral na het gewraakte artikel in de L.P. steeds meer tekenen van instemming ontvingen met die recensie van de heer Schouten. De redactie van de L.P. heeft niet de schijn op zich geladen „Ergernissen" voor haar re kening te nemen, doch zij is zelve hiervoor geheel verantwoordelijk, al schuilt zij dan ook weg achter anonymiteit. En zij heeft te vens met het bedoelde artikel de perken van journalistiek fatsoen verre overschreden door passages te publiceren uit een persoonlijk schrijven van mevr. Jeanne van Drooge aan onze dedactie, waaraan de zangeres echter eveneens schuldig is door het in handen spe len van deze brief aan die redactie van cfe L. P. Het zal onze lezers duidelijk zijn, dat wij het volkomen eens zijn met mr Teebaal, wan neer hij schrijft, dat mevr. Van Drooge het in haar brief nog veel erger heeft gemaakt dan de heer Schouten door uitdrukkingen te bezigen, welke meer dan „ergernissen" op wekken. Wij zullen dan ook haar schrijven maar niet in zijn geheel publiceren, teneindie verdere onaangenaamheden voor haar te voorkomen. Nu is de discussie over dit onderwerp eerst pas gesloten, redactie L.P Belangrijke vergadering in de Marekerk op 25 dezer A.s. Woensdag komen in het gehele land de 44 classes der Ned. Herv. Kerk bijeen. De classis Leiden, omvattende 39 gemeenten, houdt deze samenkomst in de Marekerk en het zijn wel zeer belangrijke gen, gezien de lange tijdsduur tussen de November- en de Meivergadering. Een candidaat in de theologie zal ge durende een jaar de lessen moeten vol gen van de docent in de Kerkmuziek. Voorts komt aan de orde een wijziging van een artikel van het reglement op de Kerkeraden. Dit in verband hiermede, IVlCU CACl A CU Uvl Z. LJ LX wei i.CCi UCXau,-,! JJIVC j 1 i onderwerpen, waarvoor de predikanten en de afgevaardigde ouderlingen bij el kaar worden geroepen. Allereerst is daar de afvaardiging naar de Geherale Synode. In de nu volgende zittingsperiode zal de classis geen ouderling, maar een predi kant moeten afvaardigen. Een zestal na men komen er op de groslijst voor. Dit is één van de 24 benoemingen, die zullen plaats vinden. Door de vele verande ringen in de predikantenwereld vallen er ook telkens plaatsen open in de verschil lende bestuursvormen. Er moet b.v. voor zien worden in een vacature in het pro vinciaal Kerkbestuur en in drie vacatures in het classicaal bestuur. De vergadering zal zich ook moeten uitspreken over de reglementswijzigingen, vorig huwelijk niet door de dood werd ontbonden, niet kerkelijk worden beves tigd. Dit belangwekkende onderwérp zal in de morgenvergadering worden inge leid door ds W G. Krijkamp van Sassen- heim. Verder een motie van ae Classicale Commissie voor Kerkelijk Overleg, waar in zij er op aandringt, dat de class ver gadering aan de Generale Synode ver zoekt zich uit te spreken over vredes onderhandelingen met Duitsland en de daarbij voorgenomen grenscorrecties. De inleiding op deze motie zal in de middag vergadering worden gehouden door ds S. F. van Veenen van Leimuiden Tot slot een bespreking van de motie welke door de Synode in eerste lezing I Hoekert, welke enige maanden geleden al zijn aanvaard. Allereerst komt aan de werd voorgelegd aan de class, vergade- orde een reglement ten zien van de r*nS v^n Den Haag. Hierbij werd voor- kerkelijke medewerkers. gesteld. dat aan alle Kerkelijke organisa- Tot dusver was er voor de candidaten *ies een verzoek zou worden gericht zich- in de theologie drie maal per jaar ge- °P te heffen. Het herstel van de pre- legenheid om hun proponentsexamen te diking en het verstaan van de Bijbelse doen» n.l. tijdens de vergaderingen van de Boodschap zal beter kunnen worden he- Prov. Kerkbesturen in Mei September vorderd langs de weg van broederlijke en October. Voorgesteld wordt hieraan samensprekingen. Ds mr G. A. Alma van nog een Februari-vergadering toe te voe- Lisse zal hierover het woord voeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4