Voortaan elk jaar een Roode Kruis-landdag Zaken op grote schaal met onze Zuiderburen 't Verklaarde Houtrust belooft iets groots te brengen Bankroetierspolitiek dient terstond gestaakt NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG, tt JUNI 1947 SLOTDAG VAN HERDENKING 80-JARIG BESTAAN (Van een onzer verslaggevers) In aansluiting aan hetgeen wij reeds Zaterdag over de Rode Kruislanddag hebben gemeld, kunnen wij thans nog het volgende mededelen: Op de Goudsberg bij Lunteren zijn Vrijdag en Zaterdag ruim 4000 perso nen bijeen geweest om het 80-jarig be staan van het Rode Kruis te herdenken. Waar eens Mussert c.s. hun brallende hagepreken hielden, waren nu duizen den mannen en vrouwen tezamen, om in stil ontzag de grondleggers van het Bode Kruis, Jean Henry Dunant en Flo rence Nightingale, te gedenken en uit hun voorbeeld kracht te putten, om het werk van barmhartigheid te kunnen Voortzetten, ook nu na de oorlog. Rond de Goudsberg waren drie kam pementen opgeslagen: het Dunantkamp voor de mannen, het Florence Nigthin- gale kamp en het Hessenhuis voor de vrouwen; bij elkaar ca 150 tenten, met in iedere tent plaats voor 30 personen. Door gidsen en vlaggen de weg gewe zen waren de bezoekers, die uit alle provincies van het land waren opgeko men. reeds vroegtijdig in het kamp. Vrijdagavond werd in de open lucht een deel van de film „De Witte Engel" vertoond ,die het leven weergeeft van Florence Nigthingale en terwijl het ter rein door schijnwerpers' werd verlicht volgde op de film een spel, dat de voort durende strijd uitbeeldde tussen de machten van het goede en van het kwade, hier voorgesteld door de mannen en vrouwen van het Rode Kruis en de Dood en zijn trawanten. De rol van Florence Nigthingale werd gespeeld door Mieke Flink-Verstraete; de vertellers waren Diny Spronck en Pim Dikkers en Jan van de Linde stelde de Dood voor en behalve deze leden van het Residentie-toneel namen meer dan 600 personen aan het spel deel, alles o.l.v. R. Flink. Ondanks de regen werd ook dit spel door onze Prinses en de duizenden met grote belangstelling gadegeslagen. Het was reeds over twaal ven toen de tenten werden opgezocht. Zaterdagmorgen half zeven: trompet geschal en een morgengroet door de overal opgestelde luidsprekers brachten direöt weer leven in het kamp. Na het ontbijt en de morgenwijdingen door pro testanten en katholieken, legden de „helpsters" een proeve van hun be kwaamheid af. De regen werd echter weer spelbreker en verschillende num mers die nog op het programma stonden moesten worden afgelast. De heer v. Ket- RIJKSEENHEID DOET NIEUW BEROEP OP ONS VOLK Het Nationaal comité tot handhaving der Rijkseenlheid heeft 'n resolutie gepu bliceerd, waarin wordt geconstateerd dat de Indische politiek bankroet is. Kost bare maanden zijn verdaan en tenslotte is van Nederlandse zijde een ..ultimatum" gekomen, dat geen ultimatum is, maar dat een verder afglijden betekent. Het antwoord der wederpartij gevolgd door haar schijnbeweging van zwenken, dreigt het verwordingsproces te rekken. Het dreigt Nederlands beleid verder op het hellend vlak te drijven. Intussen is de ellende op Java en Ma- doera ten top gestegen. In een half jaar Zijn twee millioen mensen daar van hon ger gestorven. Velen zuchten nog steeds in concentratiekampen, de communisti sche tendenizen in de leiding der repu bliek zijn in sterke mate toegenomen. Deze toestand mo e t beëindigd worden. Op d i t ogenblik. Zij, die deze toestand hebben veroorzaakt, behoren te verdwij nen. De overeenkomst van Linggadjati is niet bindend meer daar de wederpartij in gebreke was. Het inroepen van buiten- Op t Concours d'Elégance, dat Zaterdag te Noordwijk werd gehouden, was een collectie van de fraaiste automobielen te bewonderen. Een aardig over'cht van de gestroomlijnde schoonheid. wich Verschuur, dir.-gen. van het Ned. Rode Kruis sprak aan het lot de ver wachting uit, dat voortaan ieder paar 'n dergelijke bijeenkomst zou kunnen wor den gehouden. OP 'T GEBIED VAN LAND EN TUINBOUW De land- en tuinbouwtentoonstelling, welke de Hollandse Maatschappij van landbouw, zoo men weet, van 212 Sep tember op „Houtrust" organiseert, wordt niet alleen in Den Haag gehouden om dat de maatschappij haar zetel heeft in de Residentie, maar vooral omdat de maatschappij zich ten doel heeft ge steld, op deze tentoonstelling de land bouw in de meest ruime zin naar de stad te brengen. De beide Hollanden zullen laten zien, waartoe zij op het ge bied van de land- en tuinbouw in staat zijn. Behalve de exposities, waarbij ge heel nieuwe wegen op tentoonstellings- gebied worden ingeslagen, zullen er de volgende speciale dagen zijn: 2 en 3 Sep tember: rundveedagen met keurcollec- ties uit Noord- en Zuid-Holland; 3 Sep tember schapen, varkens en geiten; landse druk op de republiek dient veroor deeld te worden. „Rijkseenheid" roept het Nederlandse volk dan ook op, zich in deze uren van de grootste nood achter z'n organisatie te scharen (A. Bikkerweg No. 5, Den Haag) Kabinet Ramadier wankelt onder zware slag Het belastingontwerp van Schumann lijdt een échec De Franse minister van Financiën, Schumann, heeft een ernstige tegenslag ondervonden bij zijn plannen om de Franse begroting door belasting- en ta riefverhogingen sluitend te maken, daar de financiële commissie der Kamer met 16 tegen 13 stemmen en vijf onthoudin gen zijn voorstellen verworpen heeft. Zij, die zich van stemming onthielden, waren lid van de M.R.P. (republikeinse volkspartij) en van de radicale partij, die vertegenwoordigd zijn in de regering. Van die laatste partij stemde geen enkel lid vóór. Tegenstemmers waren commu nisten, uiterst rechts en onafhankelijk conservatieven, welke laatsten deel uit maken van het kabinet. Heden opent de Kamer het debat en Dinsdag valt de be slissing. Als Ramadier geen motie van vertrouwen krijgt, zal hij vermoedelijk aftreden. Van het stakingsfront in Frankrijk wordt gemeld, dat het dagbladipersoneel te Marseille in staking is gegaan en 17 loonsverhoging eist. WEDERZIJDSE LEVERANTIES VOOR ƒ1 MILLIARD Met België en Luxemburg, de grootste afnemers van onze producten, is een nieuw handelsaccoord gesloten, waarbij het handelsverkeer tussen deze landen nog aanzienlijk wordt verruimd. Het op 21 Juni geparafeerde verdrag, dat een geldigheidsduur van twee jaren heeft, voorziet in een wederzijdse ruil van goe deren en diensten ten bedrage van 18 mil liard Belgische francs (ruim f 1 milliard) en treedt met terugwerkende kracht van 1 Juni.af in werking. Nederland ontvangt van België en Luxemburg o.a.: staal, cement, bouw materialen, vensterglas, textielstoffen en manufacturen, electro-teohnische produc ten, fotografische materialen, papier en papierproducten, keramische en glaspro- HUWELIJK IN LEGER DES HEILS- KRINGEN. De intern, leider van het Leger des Heils, generaal Albert Orsborn, zal vol gens Reuter voor de derde keer in het huwelijk treden en wel met de oudste dochter van generaal Higgins van het Heilsleger, Phillis Taylor. 4 September: paardendag met het beste dat Holland aan warm- en koud-bloed heeft; 5 September: landelijke ruiter- dag (honderden landelijke ruiters zul len hun kunnen tonen); 6 September: concours hippique. Van 8 t.m. 12 September zal er een speciale expositie zijn van de ontwik keling van de rundvee- en schapenhou derij, alsmede van alles wat samenhangt met de granen, suikerbieten en aard appelen. CHR. BELASTINGAMBTENAREN TE UTRECHT BIJEEN Op de dezer dagen te Utrecht gehouden vergadering van de Ned. Chr. Bond v. Overheidspersoneel, merkte de voorzitter in zijn openingswoord op, dat de afgelo pen periode bij het dienstvak der belas tingen zich kenmerkte als een van dei ning en onrust. De bevorderingsmogelijk heden hebben bittere ontgocheling ge bracht. „Appellerend aan de consciëntie van Overheid en volk gaan we in Gods kracht voort ter verwezenlijking der so ciale gerechtigheid". Hierna vonden de verkiezingen plaats voor leden van de groepsraad. Gekozen werden F. v. Albeda, J. Lodewegen, G. Dikken. D. Wiersma, J. Luttema, J. Rozenboom, P. Spek, J. Smul- dijk, L. M. v. Noppen, A. H. Brinkman, J. Meerman, J. J. Ornee. W. de Kam en H. Bonnema. De secretaris van de vakgroep, de heer E. Buiter, behandelde vervolgens de in gediende voorstellen. Automatische be vordering, bij wijze van overgang, voor de oudere adjunct-commiezen en assisten ten op een bepaalde leeftijd bleek de al gemene wens te zijn. Vooral de bevorde ring van de deurwaarders werd onbevre digend geacht. Bij de bevordering van de adjunct-commiezen valt de klemtoon te veel op de aanslagregeling. In de mid dagvergadering werd hierover gediscus sieerd en tevens geprotesteerd tegen de protectie, welke heeft plaats gehad. Er kend werd dat tal van verbeteringen heb ben plaats gehad, maar evenzeer dat de belangen teveel gelegd zijn in handen van de superieuren. De vergadering is met bezielend slotwoord van de Bondsvoorzit ter, de heer P. Kapinga, besloten. NED. CONTACT MET DUITSE SOCIALISTEN De heren v. d. Goes van Naters, Wil- leims en Thomassen, van de P. v. d. A., ho pen Vrijdag a.s. naar Neurenbeng te ver trekken voor het opnemen van contact met de Duitse socialisten. Het Studentensanatorium (met 15 bed den) te Laren is thans volledig bezet. Er bestaan plannen om een nieuw gebouw te plaatsen met 120 bedden. ducten, rubber- en leerartikelen, alsmede producten van de Belgische Kongo. Onze export zal voornamelijk bestaan uit zaden en pootaarclappelen, vee, kaas, cokes, kleurstoffen en vernissen, textiel producten, machines, electro-technische apparaten en producten van de Overzeese Gebiedsdelen. ANTWERPEN VREEST CONCUR RENTIE VAN ONZE HAVENS. De Vereniging der Expediteurs van Antwerpen heeft telegrafisch bij minis ter Van Acker geprotesteerd tegen het toepassen van het rechtstreekse tarief tussen de Ned. zeehavens en Bazel, daar deze maatregel door de lagere behande- lingskosten in de Ned. zeehavens een dodelijke concurrentie voor Antwerpen met zich zal brengen wat de transito handel op Zwitserland betreft f Crossman steunt Bevin, - 1 die Rusland veroor- UlLZlOxlJ deelt. Vy De politiek gedijt op de akker der econo mie. In een land, waar die akker een rijke, een vruchtbare is, zal niet zo gemókkelijk een revolutie ontstaan en zeifis links ge richte sympathiën zijn er spaarzame halmen. Daar, waar, in overigens welvarende landen „revoluties" ontstonden, die dan toch weer spoedig werden gekanaliseerd, berustte zulks o.a. inderdaad op te onevenredige verdeling der winst uit kapitaal en arbeid verkregen* op privileges, bevoorrechting van bepaalde maatschappelijke klassen en standen maar dit all°s is vrijwel verleden, historie; grond wetten, volksvertegenwoordiging, „demo- c-ntie" zijn er een waarborg en een houvast voor, dat de reöhten der burgers verzekerd zijn. Revoluties in door de oorlog finantieel en. economisch gehandicapte landen, zijn daarom zinloos als middel, de burger gemiddeld meer welvaart te brengen, afgescheiden van een veroordeling in geestelijke zin. Zakelijk be schouwd, kan een gevestigde, gerenommeerde dictatuur als de Russische, die uit een revo lutie ontstaan is, de burger gemiddeld geen welvaart brengen, als Rusland tegelijkertijd een grote kapitaalbehoefte heeft en om die reden zelfs van Amerika afhankelijk is. Er zijn voorbeelden aan te halen, dat een dictatuur ontstond, daar, waar men nog slechts van een vermolmde democratie, een schijn-democratie spreken kon Maar steeds blijkt de dictatuur een ladder te zijn op drassige bodem en hoe hoger men wenst te decreteren, des te stelliger zakt men toch weg. Daarom moet men Bevin in het Lager huis wel gelijk geven, toen hij er op wees, dat de dictatoren, die de wereld van haar vrijheid trachtten te beroven, uiteindelijk steeds het onderspit hebben gedolven. En men moet zich afvragen, wat voor zin het heeft, die landen, welke in Oost-Europa, finantieel en economisch in een précaire situatie verkeren, politiek en strategisch als voorposten te zien van Rusland, dat wel de democratie" blokkeert, maar geen renteloos economisch voorschot kan verstrekken en van de gemiddelde burger geen „kleine spaar ders" maakt. De buitenlandse politiek van Bevin heeft, sinds in de brievenbussen der Europese regeringen de circulaire van het plan-Marshall gestopt is, een niet geringe wonder-genezing ondergaan. Engeland im mers, heeft nu eenmaal een soort van moe der-complex met Amerika, maar tegelijker tijd is er een zwakkere binding met een vurig minnaar, die Rusland heet. Uit deze phychi- sche toestand ontstond een eigenaardige ver scheurdheid, die zelfs een afsplitsing ten gevolge had, de z.g. „dissidenten" of Labour-rebellenHet werd steeds moei lijker voor de Britse regering,, tegelij kertijd de stevige relaties met Amerika te handhaven en toch met de Rus sen op goede voet te „balanceren"! Twee factoren zijn nu van belang: Ten eerste, heeft de Britse manager van buitenlandse zaken zich krachtiger uitgesproken voor een pro-Amerikaanse politiek, de erkenning dus van de historische vergroeiing, zoals wij het reeds vroeger noemden. Ten tweede, hebben de meer links geriohte, met Rusland sym pathiserende Labour-lieden, rebellen of ook wel „dissidenten" genaamd, zich „plotseling" bekeerd. Herinneren wij er nog even aan, dat tijdens het congres der Labour-partij te Margate gebleken is, dat de „keep left"- politiek geen instemming vond. Labour hield toen reeds volkomen rechts! Het bleef aan de Labour-lieden verboden, lid te worden van het „Brits-Russische Genootschap" en geen der linkse rebellen werd iri het nieuwe partijbestuur gekozen. Te Margate, stond de leider der Labour-rebellen, Crossman, onpar lementair, in zijn Engels hemd! Let wel, na Bevins rede in het Lagerhuis, als een uit spreken van hetgeen zich in zijn onderbe wustzijn aan het voltrekken was, heeft de zelfde Crossman van Margate, zich gewon nen gegeven. Hij heeft in een radio-rede ver klaard. dat de door Bevin gevolgde politiek de enig mogelijke is, want het vertrouwen der Russen is voor Engeland onbereikbaar. De politiek der linkse Labour-rebellen heeft geen zin meer, omdatkrachten, waar over men geen controle heeft, op het ogen blik de wereld verdelen; en Bevin, zowel als ik, zijn vastbesloten om dit te verhinde ren." De gevolgen dezer politieke ontboeze mingen zijn nu, dat Rusland weet. dat de Britse regering, met een eensgezinde Labour- partij achter het plan-Marshall staat en deze opgehelderde atmosfeer, kan consequenties met zich voeren. Bevin heeft haast met het economisch herstel van Europa (inclusief Engeland) en wenst de Moskouse tactiek van gekibbel en „gemier" over détails, procedure- kwesties en dergelijke verwarrende en ver wijderende begrippen, liever over te slaan. Doen de Russen mee met het plan-Marsha 11, accepteert Molotof de invitatie en saboteert hij de voorwaarden niet, zoveel te beter. Duiken de Russen met hun hoofd in de Rus sische pels. verstoppen zij zich, terwijl het te Washington en Londen niet eens zo koud meer is een politiek zonnetje wil wel gaan schijnen ja. dan moeten Stalin, Molo tof, Gromyko en Co. dat zelf weten. Hun vrijwillig isolement kan West-Europa niet weerhouden, alléén te ganzeborden om de dollar-pot. Engeland is er openlijk voor uitgekomen, méér achter Amerika te staan en de Russisohe methoden, zoals die in Hon garije werden toegepast, te désavoueren. Schijnbaar eenvoudiger, in wezen nóg inge wikkelder wordt de situatie. Immers, wat is de toekomst voor een hernieuwd Brits- Russisch handelsverdrag? Hoe moet de Franse premier, Bidault, na de Beviniaanse „Auf- erklarung" de Russisch gezinde communisten weer zoet krijgen? En men wacht nog steeds op het antwoord van Stalin AFGEZANT VAN P. V. D. A. IN INDIë AANGEKOMEN Het Tweede Kamerlid Frans Goedhart (nog republikeinser dan de republiek Red.) is met een speciale opdracht van het hoofdbestuur der Partij van de Arbeid in Indië aangekomen. Hij zal aan de so cialistische Indonesische partijen (Partai Sosialis, Partai Boeroeh en de socialisti sche jeugdbeweging) namens de P. d. A. een brief van Koos Vorrink overhan digen. Voor de eerste maal in de geschiedenis van het Engelse leger werd in 't kamp Aldershot een speciale kok-opleiding geopend. De cursus duurt drie jaar, in welke periode de jongens het vak tot in de finesses kunnen leren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3