Sjahrir schrijft weer naar de Comm.-Generaal Stalin kiest nu toch eieren voor zijn geld Wat krijgen wij Zaterdag in Assen te zien ,1 NIEUWE LEIDSCHE COURANT ONENIGHEID ONDER DE REPUBLIKEINEN Reuter seint uit Batavia, dat de repu blikeinen het onderling niet eens kunnen worden over hun houding, t.a.v. de jong ste brief der Commissie Generaal. De minister van verdediging, Sjarifoedin, was uit Djokja naar Batavia overgekomen, tezamen met enige partijleiders en dezen hebben met Sjahrir en de Indonesische delegatie overlegd, waarna besloten werd. dat Sjahrir met de zijnen naar Djokja zullen reizen en dat 'het republikeinse kabinet en het werakcomité van het par lement daarover zullen beslissen. Een der republikeinse ministers gaf desniettemin reeds aan Ass. Press uiting aan zijn me ning, namelijk, dat gemeenschappelijke gendarmerie een capitulatie zou beteke nen en dat nooit. Nederlandse troepen zouden worden geduld op het grondge bied der republiek", wier souvereiniteit de facto door Nederland was erkend". (Sjahrirs brief houdt niets positiefs in, aangezien alles afhankelijk is van de toe stemming van Soekarno en het republi keinse parlement. Ten aanzien van de ge meenschappelijke gendarmerie hebben wij van republikeinse zijde niets anders te verwachten dan zeer rekbare besprekin gen. Nieuw oponthoud dus van een zaak, die onmiddelijke beslissing eist. Door haar nota van 27 Mei had de C.-G. een snelle oplossing willen bereiken, doch de besprekingen lopen nu reeds 27 dage. Red.). Komt het landelijk woningbouw- programma in gevaar? De diverse publicaties, dat er dit jaar 28.000 woningen zullen worden gebouwd, behoeven in zoverre een correctie, aldus wordt van bevoegde zijde gemeld, dat in 1947 een bouwvolume zal worden ver wezenlijkt, gelijkstaande met de bouw van 28.000 huizen. In 1946 is een aantal woningen niet gereed gekomen en ook dit jaar zullen vele huizen niet eerder dan volgend jaar kunnen worden gele verd. Door financiële moeilijkheden is de particuliere her- en nieuwbouw niet be langrijk op gang gekomen, zodat de nieuwbouw door de Overheid geschiedt; de gemeenten maken echter de bouw plannen. Talrijke gemeenten zijn ver ach ter gebleven in hun aanvrage om goed keuring der plannen en in de verwezen lijking van het hun toegewezen bouw volume. De materiaalpositie wordt al lengs minder ongunstig, zodat het tempo van aanbestedingen en gunningen aan zienlijk moet worden verhoogd, wil het bouwprogramma niet in gevaar komen. Ook plannen die uitgaan boven het vo lume, kunnen worden aanbesteed, mits vóór 1 Juli. Van 1 Jan. t.e.m. 31 Mei is goedkeuring tot gunning verleend voor ruim 4000 wo ningen. In de eerste weken van Juni zijn de aanvragen in groten getale binnen gestroomd. De uitvoering van de bouw zal mogelijk worden bemoeilijkt door ge brek aan geschoolde bouwarbeiders. De Zomer-Zendingsconferentie van- de Sectie-Vrouwenwerk der Ver. Ned. Zen ding soorrp or a ties wordt van 2126 Juli op het kasteel „Hoekelum" te Bennek om ge houden. Op 3 JUh zullen hoogleraren, assisten ten, studisnten en oud-studenten van de R.U. te Utrecht op een Universiteitsdag bijeen komen om in een algemene vergadering 'en in faouïteitsb ij eenkomsten actuele universi taire vragen te bespreken. Gunstige verwachtingen voor aardappelenoogst 't Westlandse gewas geheel zonder ziekte. Men is dit jaar in het West-land reeds vroeg begonnen met het rooien van aard appelen, waardoor thans een vrij groot, aantal poters en grut ter veiling wordt gebracht. In het algemeen is de stand van de aardappelen, mede dank zij de regen, gunstig te noemen. Het beschot is behoor lijk en het gewas is tot nu toe geheel zon der ziekte. Zijn thans nog alle aanvoeren voor het binnenland bestemd, verwacht wordt, dat binnenkort, als ook de overige aardappelcentra zioh laten gelden, export mogelijk zal zijn. Dê veilingsprijzen zijn nogal verschillend. Noteerde men Vrijdag aan de ene veiling 26 cent per kg., elders werd 36 cent per kg besteed. In ieder geval zijn de verwachtingen voor de oogst in het Westland gunstig en is de beteeïde oppervlakte vrijwel gelijk aan die der laatste jaren. FUSIE K.L.M.—K.N.I.L.M. EEN FEIT GEWORDEN Naar Aneta in Batavia vernam, is de fusie tussen de K.L.M. en de K.N.LL.M. een feit geworden. De Plesman zal van daag te Batavia een communiqué uit geven. Details zijn nog niet bekend, doch te verwachten is, dat de K.L.M. de gehele supervisie zal hebben. Voorlopig behoudt de directeur van de K.N.I.L.M., W. C. J. Versteegh, de leiding van de zaken in Indië. Een zwarte week voor onze mannen in Indië Vier soldaten gedood en 12 gewond. De woordvoerder van het Nederlandse leger te Batavia heeft medegedeeld, dat in de vorige week vier Nederlandse sol daten zijn gedood en 12 gewond in bot singen met extremisten op Java, Suma tra en Celebes. Te Medan werd voortdurend gescho ten. Te Padang heeft ónze commandant de Indonesiërs een ultimatum gesteld en hen verantwoordelijk gesteld voor alle incidenten tenzij hun troepen on middellijk uit de demarcatiezone wor den teruggetrokken. Bij Padang en Se- maring bouwen de republikeinen stel lingen. Op Bali werden verscheidene Balinezen vermoord. Ten Zuiden van Tangerang woedde een langdurig vuur gevecht. Bij Soerabaja werden onze troepen 12 maal beschoten. NAAR EEN ZIEKENFONDS PER WERKGEBIED Op de dezer dagen te Utrecht gehou den jaarvergadering van de landelijke raad van de Federatie „Verenigde Maat schappijZiekenfonsen" werden de grondgedachten voor de komende zie kenfondswetgeving met algemene stem men aangenomen, waarbij er o.m. van werd uitgegaan, dat het ziekenfonds we zen als enige taak heeft de geneeskun dige verzorging van een zo groot mo gelijke egroep der bevolking te verze keren volgens de leidende gedachte „sociale verzorging naar sociale be hoefte". T.a.v. de administratieve rege ling zal worden gestreefd naar een zie kenfonds per werkgebied, welke fondsen districtsgewijze worden samengebun deld in districtsorganen, terwijl de alge- meene leiding en het toezicht in handen worden gelegd van een centraal orgaan. BEVIN, BIDAULT EN MOLO- TOF GAAN PRATEN Zals wij hadden verwacht, heeft Sow- jet-Rusland het voorstel van de Franse en Britse regeringen aanvaard. Dit komt dus neer op deelneming aan een confe rentie van de drie ministers van Buiten landse Zaken, dus Bevin, Bidault en Mo- lotof. De Russische regering heeft in ant woord op de Franse en Britse nota's, die te Moskou door de zaakgelastigden wer den overhandigd, het volgende te kennen gegeven: Zij erkent, dat Europa dringend economisch herstel behoeft. Deze taak wordt vergemakkelijkt door de steun van Amerika, wier productievermogen tijdens de oorlog zelfs is toegenomen. De toestem ming tot deelneming aan de conferentie is voorwaardelijk, want Rusland be schikt nog niet over nadere inlichtingen betreffende het plan Marshall. In verband hiermede vermelden wij nog, dat Truman reed se drie commissies heeft benoemd om de invloed te bestuderen, die de hulpver lening op de Amerik. economie zal uit oefenen. De totaal-kosten van het plan zullen volgens de „Observer" 25 milliard dollar bedragen en 10 jaar ingespannen arbeid. De conferentie vindt vermoedelijk plaats te Parijs, ofschoon ook Praag ge noemd wordt. William Clayton, de Amerik. onder staatssecretaris, is te Londen aangekomen, waar hij met verschillende autoriteiten besprekingen zal voeren over het plan van Marshall, om daarna de intern, han- delsconferentie te Genève bij te wonen. DE STEMMING OVER DE OLYMPISCHE SPELEN Zoals we reeds Zaterdag hebben gemeld, zullen de Olympische Spelen in 1962 in de Finse hoofdstad Helsinki worden gehouden. Het resultaat van de eindstemming was: Helsinki 15, Los Angelos 5, Minneapolis 5, Amsterdam 3, Detroit, Chicago en Philadel phia 0. Voor de Winterspelen viel de keus direct op Oslo. r~ De Sfeer in 't gezin? Nieuwe Leidsche" er in FELLE STRIJD TUSSEN ITA LIANEN EN ENGELSEN De 28ste Juni, de dag waarop voor het eerst na de oorlog de motorcracks uit diverse landen elkaar we eer zullen bekampen op het pl.m. 17 km lange TT-circuit te Assen, nadert snel. Het heeft echter nog heel wat voeten in de aarde gehad, voordat de in- schrijivingslijst kon worden gepubliceerd. Waren er eerst moeilijkheden tussen de organisatoren en een deel der renners, die een spaak in het wiel dreigden te steken, toen deze opgelost waren deed zich weer een nieuw probleem voor. De Italianen had den ml. bezwaren om naar Assen te komen, daar zij zelf races voor hun kampioens competitie te verrijden hadden, doch ter elfder ure hebben zij besloten tóch te ko men. Zodat wij Zaterdag het schouwspel te zien krijgen, dat acht desr beste Italianen de handschoen zullen opnemen tegen een zeer sterke Engelse ploeg. En hierdoor wordt de Asser-TT een der belangrijkste races van Europa. Immers de Italianen reden niet mee in de Engelse TT, terwijl de Engelse rijders niet uitkwamen in de „Grote Prijs van Europa", dde vorige week te Bern werd Verreden. De Engelsen komen met de fabrieksploeg Van Norton, bestaande uit Daniel, Bell en Bills. Verder de Vélooette-rijders Goodman en Whitsworth en last bont not least Jock WERELDBOND VAN BIJBELGENOOT SCHAPPEN. Tijdens de besprekingen van de „United Bible Society" in „Birkhoven" bij Amers foort, passeerden bijna alle landen van de wereld de revue. In Tsjecho-Slowakije, Frankrijk en Zwitserland zijn Bijbelgenoot schappen in oprichting. In Finland en Oos tenrijk heerst door de oorlog een enorm tekort. In Skandinavië staat men er gunsti ger voor. Zweden zal deelnemen aan de ver spreiding in andere landen. In België en Br.- Indië is verspreiding zeer moeilijk, resp. doordat nog geen 1 pet van de bevolking Prot. is en door de enorme toename van het aantal alphabeten. Tenslotte werd de toe stand in nog tien landen besproken, o.m. in Ned.-Indië. West op de nieuwe AJS-racer. De Italianen stellen hiertegenoverde fabrieksploeg van Guzzi, en verder rijders op Gilera en Be- nelli, totaal acht man sterk. En dan niet te vergeten de Belgische en Nederlandse rij ders, w.o. Henk Stem an uit Voorburg en Joop van Doren uit Rotterdam op de beide Nederlandse fabrieks-Nortons. Zo belooft Assen een internationaal festijn te worden. Er wordt dan ook op een zeer grote belangstelling gerekend. Waren er het vorige jaar bij de nationale TT-races 80.000 bezoekers, thans rekent men op een aantal van 100.000 toeschouwers. In verband hier mede leggen de Spoorwegen extra lijnen in, terwijl ook de K.L.M. voor extra vliegdien- stan zorgt. SOMBERE VOORUITZICHTEN VOOR HET ONDERWIJS „Onderwijs in nood" was het onderwerp, dat Zaterdag te Utrecht op het congres van de Alg. Ned. Onderwijzersfederatie is be sproken. De heer J. P. W. v. d. Sluijs sprak over het ontstaan en de gevolgen van de onderwijsnood en meende, dat het tekort aan gebouwen en aan leerkrachten over en kele jaren werkelijk beangstigend zal wor den. De heer A. Tjoelker te Surhuisterveen wees op de grote nood ten plattelande en keerde zioh tegen de klassificatie in de sa lariëring, waardoor de vele vacatures in de dorpen ontstaan. De heer W. W. Wildschut uit Arnhem sprak over de bestrijding van de onderwij snood: een goede portie bij de verdeling van bouwmaterialen, afschaffing van klassificatie, betere vooropleiding (5 jaar HBS of gymnasium), meer beurzen, enz. De voorzitter, de heer A. C. Zevenbergen, zeide tenslotte, dat indien de minister of zijn ver tegenwoordiger aanwezig waren, hij gezegd zou hébben: „U meent het goed, maar U bent afhankelijk van de minister van Finan ciën. Toon echter meer doorzettingsvermo gen en durf." DE GEBROEDERS KNOOPEHSCHAAR T3T3TJT Van 1 t.ejm. 3 Juli wordt in ,,'t Brand punt" te Doorn een zomerconferenüe gehou den. van de Zakbijbel-Bond. 55. Jodocus, die eerlijk als goud was, had namelijk gedacht: „Pieter heeft de duiten; die zal dus wel betalen!" Daar Pieter echter juist in de telefooncel was, dacht de kelner niet anders, of Jodocus wou zonder betalen weglopen. Hij schreeuwde dus de hele buurt bij elkaar, en weldra zag de verbouwereerde Jodocus, die er niets van begreep, een hele dreigende menigte op zich afkomen, en daar waren ook nog twee politieagenten bij óók! 56.i Och, och, Jodocus had zijn hele leven nog «niet zo gelopen als nu! Hij sloeg de hoek om, maar nog steeds zat die vreselijke men senmenigte hem op de hielen. Hal daar zag hij een schutting! Misschien lag er een tuin achter, of een stuk bouwgrondHij nam dus een flinke sprong en liet zich, z*n tong tegen z'n vervolgers uitstekend, er over vallen. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Leiden (vac.-H. C. Touw) H. J. v. Achterberg te Holten; te Maarsen (2e pred.pl.) W. Bousema te Z.-Beijerland. Aangenomen: naar Bloemendaal (3e pred. pl. voor Aerdenhout) J. E. Drost te Kapelle; Naar N. en O. Niedorp J. Appel te Wognum; de ben. tot hulppred. te Middelburg C. J. J. Janse, cand. te Zeist; naar Oranjestad (Aruba) J. J. v. d. Wall te Kerk-Avezaath. Aangenomen: naar Piedra-Plat (Aru ba) T. Hogerwaard, Zendingspredikant te Leiden. Bedankt: voor Spanbroek en Opmeer A« F. Schólte te Wirdum. Geref. Kerken. Beroepen: te Engwierum C. Boon te Duurswoude. Aangenomen: naar Visvliet cand. W. Wier- senga te Apeldoorn. Bedankt: voor Waarder Joh. Booy te Hein- kenszand; voor Alteveer, Bergambacht, Eist (Gld.), Giessen-Rrjswijk, Grouw-ürnsun», Lekkerkerk, Medemblik, Roermond-Lutterad© (arbeid onder die schippers), Scha rend ijke, Sibculo-Küoosterhaar, St. Jacobiparoehie en* Vledder W. Wiersenga, cand. te Apeldoorn. Chr. Geref. Kerk. Tweetal: te Baarn N. de Jong te Middel-» harnas en J. G. v. Minnen te Delft. Beroepen te Nw Vennep A. Zwiep t€ Uamriden. Doopsgez. Broederschap. Tweetal: te Worm erveer S. Gosses t© Amersfoort en P. J. Smddts te Hengelo. Aangenomen: naar Eindhoven J. W. Sip® kema te Drachten. ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN, 21 Juni. Gesl. voor het doet. ex. geneesk.: A J M van Glabbeek te Breda, G H B Horrevorts te Moergestel, Th J A v d Ploeg te Heerlen. Gesl. voor het artsex. Ie ged.) J W IJdens te Oegstgeest, K W Hoog slag te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de rechtsge leerdheid op proefschrift, getiteld ...Rechts- geschichte der Landschaft Saanen", de heer J R D Zwahlen, geboren te Doesburg, wo nende te 's-Gravenhage. AMSTERDAM, 18 Jund. (Gem. Unov Be vorderd tot arts mej. L. Broekhuysen. Slo- en; B. Gompers, Paramaribo en J. H. Egberts, Dalfsen; geslaagd artsex. Ie ged. B. V. Bek- ker, F. Appelman, L. M. Woltring en P. G. Wuite. AMSTERDAM, 23 Juni. (Gem. Univ.) Gesl. cand. rechten: P B M Hendrix, W Alexander, mej. H Elsensohn, J H van Soomeren en B Daniels. ROTTERDAM, lfl Juni. Geslaagd: cand. econ. wetensch.: mej. M. D. Goedhart, W. A. van Berg, B. A. H. van Riel, allen R'daan, H. C. Beekman, Eindhoven, M. L. v. Helden-, Rotterdam, K. Boluyt, Breda en J. Brandt, Rotterdam. UTRECHT, 19 Jund. Geslaagd: cand. rechten: P. J. Hondius, Bilthoven; C. J. van Beusekom, Bussum; S. Stutvoet, Biltho-ven;: doet. wis- en natuurk. (plantk.)mej. A. M. de Jong, Kerkrade; (scheilk.): F. Lagerwey, F. G. D. Meyer, J. G, A. de Graaf, allen t© Utrecht; cand. geneesk.: H. P. Akkerman, J. W. H. v. d. Berg, J. van Bergeyk, M. A. J. Boelen, G. J. Bremer, mej. M. A. de Crocq, G. Demoed, J. de Graaf, J. v. d. Heide, W, Holtslag, J. van Horssen, B. J. Karn, K. ten Kate, J. Laarman, W. v. Roessel, C. Rümke, F. Schlesinger, mej. A. E. Snelleman.' H. A. A. Speet, D. G. Struyk, P. L. G. Tegelaar, laar, C. J. Vesseur, W. W. Voors, H N. C. Kroon., J. Visser, W. Wijnheymer, A. A. M. Zwager; cand. veeartsenrjk.: G. Dieckerhof, K. Clay, T. v. d. Poel, J. G. M. den Bigge- laar, mej. F. J. Mulder; doet. rechten: mej. J. D. de Jong, G. Janssen, J. G. Duchemin, F. A. van de Donk, J. Burbach. mej. B, Brons, L.' H. M. van Spanje. UTRECHT, 21 Juni. Geslaagd: Cand. rech ten: de dames A Mulder, Utrecht, W A Bruyn, Hilversum, E Witteveen, Maastricht; cand. psychologie: mej. G A A van 't Hulle- naar, Utrecht; cand. Godgeleerdheid: mevr. C Voute-de Neef, Utrecht, dr W J de Haan, Zutphen; doet. geneeskunde le deel: mej. E G Boerman, M Cozijnsen, mej A L Kalsbeek, H H Kloos, W H v d Meerendonk, M J Mel- chers, Th J A J de Mol, mej H J M Oomen, P Roo-kus, C A J Ruys, mej. M A H Ruys, G W G Smeekes, A Speelman, JEM Star mans, M M C Trooster, L Vissehers, P v Vloten; doet. rechten: W N Serné, Utrecht, J F M v Wegen, Zwolle; docht, geneeskunde 2e ged. H B Meerdink, H J Hundscheid, J C Gathier, H W Mauser, J M Weber, W v Aal deren, L H M Uiterwaal, H G H Stroucken, mej G Sohremers, H Reyerse; semi-artsex. W F de Jonge, A J Ch Oomen, J J R Smeets; artsex. H P M v d Boogaart, P Henry, L J Micheels, mej. M A Mijsberg, A J Reijnders, mevr. J H R Trimbos-v. Kesteren, B Wis sing; apothekersex. 2e ged. mej L Claus, mej. MAG Smeets, A W Th Binnendijk. L V H Hardy, E Samuels Brusse; theor. tandheelk. ex. le ged. L Caris, A G Dijkerman, J C Grevers, Fhoa Yan Lee; theor. tandheelk. ex. 2e ged: P Beek, P C Th A Bredero, mej. A Hartman, mej. T Huyser van Reenen, J A J Leemans, mej. P A Reekers, J W Regtering, J F Witte, G J B Sakkers, J Soesman, S J Staal, A M Roest. N Vp-Va-'v M J Schuppens. TILBURG, 18 Juni. (jeaia aga. cand .ex. eoon. wetensch.: mej. W. Dielen, Breda, Ja Cotrndps, Heerlen, V. Hoffmacns, Waalwijk, H. v. d. Bosch, Eijgelshoven, H. Wijnheymer, Helmond, J. Bakkeren, Breda, L. Oomens, Breda, W. van de Poll, Vught en H. Holt- acker, Baarlo; prop. econ. wetenschappen; J. Cuisinier, Breda, A. Hageraats, Arnhem, H. Uibanus, A'dam, A. Wachters. Culemborg en T. Zwetsloot, Arnhem. TILBURG, 19 Jund. Geslaagd: cand. wetensch.: A. Nijssen, Sittard, E. v. Mighem, Tilburg, L. Reestman, Enschede, L Steens, Eindhoven. TILBURG, 20 Juni. Geslaagd cand. econ. wetensch. C. Nooteboom, Tilburg; B. Brand, Oldenzaal, N. Gabriel, Oirsbeek, J. v. Pol- vliet, Venlo en L. Lindere, Nuenen GRONINGEN, 3 Juni. Geslaagd: apoth.- ex. le ged. mej. L. H. F. Nauta, Drachtei* C. B. Huizinga, Groningen, M. J. Vogeleaft- zang, Winschoten, J. N. J. Th. Smits, Maas tricht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2