DE WEEK Begroting 1947 vannacht (1.15 u.) aangenomen Weth. Menken: Voorst, medezeggenschap komt 1 Uitvoering van 't Spoorwegplan aanstaande NIEUWE LEID SC HE COURANT ZATERDAG, 21 JUNI 19M Stadsnieuws URENLANGE BEANTWOORDING VAN HET COLLEGE (Van onze Raadsverslaggever) Gistermiddag is het begrotingsdebat voortgezet. Alvorens het college van B. en W. aan het woord kwam, hebben nog vier raadsleden het woord gevoerd, doch daar mede was de eerste ronde ten einde. Alle wethouders en de burgemeester hebben het gepresteerd om in de middagzitting de sprekers te beantwoorden, zodat in de avondvergadering terstond kon worden begonnen met de replieken. Jhr mr F. H. van Kinschot heeft bij de aanvang van de avondvergadering ver klaard, dat het college niet tot dupliek zou overgaan, opdat zo mogelijk nog in deze zitting het begrotingsdebat zou kunnen worden beëindigd. Dit is gelukt ook, want ©m kwart over één vannacht werd de gehele begroting z.h.st. aangenomen. Het was de heer Wilmer, die de burgemeester en het college namens de raad dank bracht voor de vlotte wijze, waarop de begroting was behandeld, (applaus). Weth. van der Kwaak, die in zijn rede een speciaal woord van dank heeft gericht tot de ambtenaren, die hem terzijde hadden gestaan bij het samenstellen van deze begroting, had na afloop verscheidene gelukwensen in ontvangst te nemen, waarbij wij gaarne de onze voegen. Een beschouwing over het gehele begrotingsdebat, waarbij wij in het bijzonder het antwoord van het college van B. en W. nader zullen bezien, hopen wij in het begin van de volgende week in ons blad op te nemen. (Van onze Raadsverslaggever). De heer J. C.- VAN OYEN (KVP) luide als eerste de begrotingsbel en hij verklaarde, dat hij in genen dele tevre den was over de zienswijze van B. en W. t.o.v. de motie Wilmervan Oyen inzake het medezeggenschap en hij sloot zich aan bij hetgeen de heer Wilmer hierover had opgemerkt. Hij bestreed mevr. Braggaar—de Does On ds Knuttel, die een pleidooi hadden gevoerd voor tewerkstelling der gehuwde ambtenares en spr. was van oordeel, dat de vrouw „Koningin" van het gezin moest zijn. Scherp nam spr. stelling tegen de jiaaktcultuur, welke op velerlei wijze, volgens spr. tot uiting komt. Tegen het zwemmen in de Leidse grachten en sin gels in „povere" badpakken moet naar itpr.'s mening streng worden opgetreden. Dr J. GOSLINGS (P.v.d.A.) nam ook rog eens de gezondheidszorg onder de loupe, waarmede wij achter staan bij Amerika, enz. Er zal nog veel op dit ge bied moeten geschieden in ons land. Spr. bepleitte een uitgebreide nazorg, waar voor hij de stimulerende medewerking van B. en W. inriep. De G.G.D. in Leiden is volgens spr. te weinig actief in deze, terwijl hij tevens opneming van de arm lastigen in een ziekenfonds met vrije artsenkeuze vroeg. Voorts besprak dr Goslings het tekort aan plaatsruimte in de ziekenhuizen en hij achtte een coör dinerende werking van de G.G.D. nood zakelijk, bv. ten opzichte van keuringen, enz. om sociaal-ethische en mediseh-ethi- Bche motieven. Tenslotte vroeg hij de wethouder van Soc. Zaken een uitgewerkt plan van de organisatie van de G.G.D. zo spoedig mogelijk, liefst voor de volgende begro ting, aan de raad voor te leggen. De heer J. CATS (C.P.N.) drong aan op een regeling van de standplaatsen bij bet station van de taxi-ondernemingen. De heer H. ROBBERS (Prot. Chr.) die de laatste ronde weggaf, adviseerde de beer Schüller, inzake zijn voorstel van medezeggenschap, dit te wijzigen, omdat medezeggenschap in de bedrijven volgens epr. juridisch onmogelijk en onuitvoer baar is Hierna kwatmen de leden van het col lege van B. en W. aan 't woord. Weth. van Schaik spreekt. De wethouder van Onderwijs, de heer J. C. VAN SCHAIK (P.v.d.A.) was de eerste wethouder, die de sprekers beant woordde en hij was dankbaar voor de bezinning, waarvan de raad in het debat blijk had gegeven. Spr. was optimistisch, omdat bij ervan overtuigd is, dat wij uit de moeilijkheden kunnen komen. Bij- Zeldzaam jubileum bij het Chr. onderwijs in onze stad Jtfej. J. W. de Langen 40 jaren werkzaam aan de Opleidingsschool, Pasteurstraat. Het was 1 Juni j.l. voor mej. J. H. de Langen, onderwijzeres aan de Chr. Op leidingsschool, Pasteurstraat 2, een ge denkwaardige dag. Zij was toen veertig jaren verbonden aan de school, waar haar levenswerk ligt. Nog steeds verricht zij haar taak met jeugdige ijver en met een trouw, die de jaren weerstond, ge waardeerd door Schoolbestuur, collega's en ouders. Dagelijks haar taak aanvaar dend als een geschenk van God, met liefde voor het werk, en liefde voor de kinderen en gelukkig dan ook de kleinen, die onder haar moederlijke zorgen hun Schoolleven beginnen. Het jubileum van mej. De Langen zal in het gymnastieklokaal der school wor den herdacht op Dinsdag 24 Juni a.s., van 23 uur met de schoolkinderen en na 3 uur met Schoolbestuur, pereoneel, ouders, vriendenkring en contactcommis sie en oud-leerlingen. J. P. HEI JE-STICHTING. De termijn van inzending van de rebus oplossing t.b.v. de J. P. Heije-Stichting te Oosterbeek, is verlengd t/m. 28 Juni a.s. Distributievaria Maandag zijn aan de beurt voor het afhalen van bonkaarten die gezinnen waarvan het hoofd stamkaartnummer beeft van 1350116000. Een schoenenbon kan worden afgehaald door hen, wier stamkaartnummer eindigt op een 3 en in het bezit zijn van bon 612 van het inlegvel. Voorts kinderen, ge boren in Juni 1932—1945, alsmede aan hen die in Juni de leeftijd van 10 maan den bereiken. Maandag de letters A, B, C en D. Het kantoor aan de Steenschuur is geopend van 8.30—11.45 uur en van 14—16 uur. zonder grote verandering is nodig om school en leven meer tot elkaar te bren gen. Degenen in de school, die naar oude me thoden werken, kunnen zich niet direct om schakelen. De moderne psy chologie is bij velen niet be kend, doch jon gere en oudere leerkrachten doen het uiter ste best om de verhouding tus sen onderwijzer en kind zo te wijzigen, als de ze tijd vraagt. Wetlh. J. C. VAN SCHAIK Wanneer de wethouder zich met het werk onder jeugd en de sport bemoeit, doet spr. dit, opdat hetgeen de organisa ties beogen, ook zal worden nagekomen. Er kan gezamenlijk ook veel worden ge daan, vandaar de Stichting „Sportcon- tact". De verwijdering tusschen de Jeugd organisaties in het N.J.G. te Leiden is, naar de wethouder zeide, gelukkig voor bij. Het rapport over het Jeugdwerk, dat aan de wethouder is uitgebracht, was op pervlakkig. Toch kon later -een advies aan B. en W. worden verstrekt om te komen tot vorming van een Jeugdadvies- commissie. De wethouder zag zijn arbeid met de jeugd als stimulerend en tot bevordering van het particulier initiatief. De keuring op t.b.c. bij de onderwijzers achtte spr. ook meer wenselijk dan tot nu toe ge schiedt. Een oplossing van dit vraagstuk had de weth. echter nog niet voor ogen. Uitgebreide plannen t.a.v. van het voorber. lager onderwijs kon spr. helaas nog niet overleggen. De gedachte van een openluchtsdhool had de instemming van de weth., evenal die van een M.T.S. en een land- en tuinbouwschool, waarover het college zich zal beraden. Naar aanleiding van de opmerkingen over de baldadigheid der jeugd merkte weth. van Schaik op, dat op de scholen wellicht een andere methode van opvoe ding dient te worden gevolgd. Plannen daarvoor wilde spr. gaarne bevorderen. De Ver. Schoolkindervoeding heeft weer subsidie aangevraagd en zal in Sept. haar werkzaamheden hervatten. Tenslotte kwam het de weth. onge wenst voor, subsidie te verlenen aan de Bijz. HBS'en, aangezien deze niet is ge vraagd, doch bij aanvrage zal deze zeker worden ingewilligd. Spr. is overtuigd, dat geestelijk-cultureel herstel van Nederland mogelijk is, wanneer wij er in slagen de jeugd van verschillende overtuiging na der tot elkaar te brengen. Weth. Menke aan het woord. Weth. S. MENKE (KVP) zeide, dat het college van mening is, dat op 't ge bied van de G.G.D. nog veel gedaan moet worden, doch een nieuw gebouw kan he laas niet worden ingericht, gelet op de heersende woningnood. Er bestaat een plan om in te voeren een periodieke keuring van het gehele gemeentepersoneel. Het tekort aan ver- pleegruimte is voor onze stad een ramp en het komt voor, dat Leidse patiënten in Den Haag en Sassenheim, dank zij de tussenkomst van de G.G.D., worden op genomen. DOCH ALLEEN NA GRONDIGE STUDIE ERVAN Wat de verwezenlijking van de plan nen tot reorganisatie van de G.G.D. be treft, merkte spr. op, dat dit niet alleen een vraagstuk van ruimte en materiaal, doch vooral ook van het ontbreken van de benodigde medici. Een uitgebreid plan tot samenwerking wil spr. overwe- r-'T-r-:" gen, doch de samenwerking met A.V O. en Gew. Arbeids bureau noemde de wethouder uitstekend. Hierna kwam de wethouder tot de perso neelskwesties speciaal 't me dezeggenschap en hierover zei de weth. Men ken, dat hij voor de goede rechtspositie Weth. S. MENKEN van de arbei ders uitging van hetgeen hierover in de encyclieken staat vermeld. Er kan nood zaak zijn om in te grijpen, doch naast het sociale aspect zijn na de tweede wereld oorlog ook andere factoren opgekomen. Medezeggenschap zal naar spr meende, moeten gaan in de richting van mede verantwoordelijkheid en hij beriep zich in dit verband ook op Thomas v. Aquino, zoals dr Knol had gedaan. Dit vraagstuk worde niet aan de kapstok van 't Centraal Orgaan opgehangen. Als er één raadslid is geweest, aldus weth. Merken, dat aan gedrongen heeft op aansluiting by het Centraal Orgaan, dan is het de heer Schüller geweest. Over het vraagstuk dienen B. en W- nauwkeurig te beraden, wil men dit op de juiste wijze in practijk brengen. De Stichting v. d. Arbeid doktert reeds lang aan deze. patiënt" Het mede zeggenschap moet juridisch gefundeerd kunnen worden. Hoe rijmt men nu de snelle invoering van medezeggenschap en de critiek op het Centraal Orgaan. Wij hebben geen papieren weg te moffe len en hebben ook geen kapstok nodig, zo zeide de wethouder. Wij zullen trach ten de theorie tot practijk te brengen en spoedig z.ullen dan ook voorstellen in deze richting worden gedaan en zal een gefundeerd prae-advies op de motie-Wil- mer-Van Oijen ter tafel komen. Het is B. en W. bekend, dat het onder het gemeentepersoneel kookt en gist. Spr deed de toezegging, dat in deze zomer zal worden doorgewerkt aan die herklassifi- catie der gemeente en de salarisherzie ning. De weth. deed tenslotte een drin- JUBILEUM BIJ DE GEBR. v. HOEKENS HOUTHANDEL. A.s. Maandag 23 Juni hoopt de heer H. Ouwerkerk, Waardgracht 23, de dag te herdenken, dat hij veertig jaar geleden bij de Gebr. v. Hoekens Houthandel in dienst trad. Maandagmorgen om negen uur zal een huldiging plaats vinden. GEMEENTERAAD. De gemeenteraad zal Vrijdag 11 Juli a.s. weer bijeenkomen. gend beroep op alle ambtenaren en werk lieden, alsmede op de gemeenteraad, om vertrouwen te hebben in de leiding van B. en W. inzake deze materie. De Weth. van Fabricage, de heer A. J. J on g e 1 e e n, begon zijn antwoord met uitbreidings plannen en t.a.v. 't plan „Noord" zeide hij, dat nog geen over eenstemming is bereikt met de N. S. Het is de be doeling om in overleg met Provincie en Rijk de kruising in de nieuwe geprojecteerde weg ten Zuiden van Leiden 400 m. te doen ver plaatsen bene- Weth. A. J. J ON G-ELEEN den de Haagse Schouw, hetgeen vele besprekingen en derhandelingen heeft gekost, doch het verzoek van Leiden zal, naai de weth. zeide, zeker worden ingewilligd. Over de grondpolitiek deelde spr mede, dat op korte termijn een rapport zal wor den ingediend over deze zaak, zodat deze dan uitgebreid kan worden besproken. Er is een jaarlijks tekort van 300 wo ningen en om het peil van 1940 te berei ken zouden wij in 10 jaar 7000 woningen moeten bouwen, hetgeen tot de onmoge lijkheden behoort. Door de nieuwere toe passing van tuin- en plantsoenaanleg kunnen thans 45 woningen pei ha worden gebouwd en vroeger was dit aantal 80. in de Sleutelstad Er wordt tegenwoordig van ons „ker- kevolk" toch maar veel gevergd. Dag bladen en kerkelijke organen staan vol met verslagen van min of meer belang rijke vergaderingen, b.v. Synodes en ver enigingen, die in het leven der kerken van belangrijke betekenis zijn. Ja, wij moeten veel „slikken". Hoeveel mensen zullen dit alles lezen? W hopen velen, want dit teken van medeleven is voor de kerken van emi nent belang. Ieder meelevend lidmaat der kerk zal zich voor de vraagstukken, die in de kerken op onderscheiden gebied tot uitdrukking komen, interesseren. Het gaat zijn kerk en daarin hemzelf aan. Wij zijn immers levende lidmaten van Chris tus' kerk. En toch gaat het niet om ieders eigen „heilig huisje", want echt kerkelijk me deleven zal ook uitgaan tot andere ker ken dan waarvan men zelf lidmaat is. Daarom zouden wij het juist achten, wanneer velen kennis hebben genomen van hetgeen b.v. in de bijzondere ver gadering van de Leidse Herv. kerkeraad is besproken. Men hoort thans zo vaak zeggen: „de kerk-is in beweging", doch dat in-beweging-zijn der kerk (en) mag zeker niet uitsluitend gelden van de kerkelijke vergaderingen, neen, het wil zeggen, dat alle lidmaten in beweging zijn. De kerk, dat is immers de verga dering der gelovigen, dus niet alleen ambtsdragers. Indien dit meer werd over dacht, zou ook het kerkelijk besef wor den versterkt. De Leidse Herv. gemeente beleefde deze week enkele gebeurtenissen, die de aandacht trokken. De eerste hulppredi kant werd tot haar werk ingeleid, en het Vrijwilligerscorps vierde feest bij haar 26-jarig bestaan, terwijl in da Marekerk de Prov. Bondsdag werd ge houden van de Chr. Jonge Vrouwen Fe deratie. Daar waren de jonge vrouwen der kerk in beweging! De Chr. Vakbeweging in Leiden is ook nog steeds op mars. De Chr. fa- brieks- en transportarbeiders lieten dit zien in hun viering van het zesde lustrum van de pl. afd. van hun bond. Zo gaan de Christen-arbeiders voor waarts achter het vaandel met het op schrift „Voor de Koning!" Wij leven vrij, wij roken vrij! alleen sijaren, maar de leveranciers van dit product zijn helemaal niet blij, want dat vrijheidstijdperk van „mijnheer" sigaar, zo zeggen zij, is toch niet van lange duur, want door het inluiden van dat vrijheidstijdperk zouden juist chaoti sche toestanden zijn on*staan. Enfin, wij roken nog en zullen maar afwachten, of wij het volgende week ook nog doen. Onze populaire burgemeester jubi leerde. Wij bieden alleen maar stame lend onze gelukwensen aan, want Jantje van Leyden heeft ons het gras voor de voeten weggemaaid door op het Leidse veld te grasduinen. Niet meer doen, hoor Jantje, want anders vragen wij aan de redactie, of jij in tegenstelling met de sigaar op de bon gaat. Sigaren van de bon! Daar moeten wij van profiteren, zo dachten de leden van de Leidse vroedschap en in de avond vergaderingen, waarin dit college bij een was, dampten zij er lustig op los. Het verhoogde blijkbaar niet alleen de gezelligheid, maar ook de lust tot ver gaderen, want naar wij hoorden, zijn de dames en heren tot vannacht over eenen bij elkaar geweest. Of de voor raad sigaren daarop berekend was, we ten wij niet en anders zullen de heren heus wel leentje-buur hebben gespeeld. ROBERT. !&t/oor GARAGE WERKHOVEN yV*tel. 22488* WETH. JONGELEEN HEEFT NOG MEER IN PETTO De heer A. Buurman heeft van B. en W. opdracht gekregen tot het ontwerpen van een algeheel plan voor woningbouw, doch ook andere architecten zullen aan bod komen, evenals meer woningbouwvereni gingen, voor toewijzing van woningen. B. en W. zullen diligent zijn t.a.v. dit pro bleem. Zonder bussenlijn. Het verkeersvraagstuk hangt nauw samen met het spoorwegplan en plannen tot nood-verbeteringen moet spr. ontraden, om dat wij het uiteindelijke doel in het oog moeten houden. Het doel is zeer nabij, al dus de wethouder, en 't is niet onmogelijk dat een plan zeer binnenkort aan de raad zal worden voorgelegd en hij achtte het van groot gewicht, dat deze zaak door de pers onder de aandacht van alle betrokke nen zou blijven. Ook voor het locale ver keer ligt een oplossing in 't verschiet. Een ernstig punt in de bespreking met de N. Z.H. maakt uit de vraag, of het tramver keer in autobusverkeer zal worden ge wijzigd, terwijl de omlegging van de inter- locale trambaan buiten de stad de aan dacht van B. en W. zal hebben. Een groot sportveld voor een stad als Leiden is noodzakelijk. Met deze gedachte was de wethouder het volkomen eens, ter wijl hij besloot met beantwoording van vragen van raadsleden over verscheidene detailpunten van onderwerpen, welke on der het ambtsgebied van deze wethouder vallen, waarbij hij inzake de grondverkoop aan de Geref. Schoolvereniging voor een schoolgebouw aan de v. d. Brandelerkade dr Knol antwoordde, dat waar in 1940 bouw niet mogelijk was, er ook geen reden was om de grond over te dragen. Indien een hernieuwd verzoek zou worden ingediend, zullen B. en W. hier niet afwijzend tegen over staan, alhoewel de wethouder een voorbehoud maakte t.a.v. de grond aan de dr van de Brandelerkade De verdediging van weth. v. u. Kwaak. Weth. van der Kwaak begon met op te merken, dat men na het verschijnen van deze begroting weet, waar men aan toe is inzake de gemeentefinanciën, terwijl het volgens hem vaststond, d.de rekeningen t/m 1944 sluiten of een klein tekort zullen hebben. De achterstand m noodzakelijke voorzieningen is niet in een enkel jaar in te halen. Het college heeft zich op het standpunt geplaatst, dat deze begroting ob jectief zou moeten weergeven, wat er moet gebeuren om de achterstand zo vlug mo gelijk in te halen en dat de inkomsten ver antwoord moeten worden besteed, en hier in hoopt het college het vertrouwen van de raad te hebben De wenselijke dingen zullen evenwel nog enige tijd in porte feuille moeten blijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 6