Soldatenleven aan boord van de „Kota Baroe" Een vliegtuig moet landen in de mist t Verklaarde (^£^1 uitzicht Geref. Synode over armenzorg en Overheid NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG, «I JUNI !Si7 GROTE BELANGSTELLING VOOR DE CANTINE i. *k Wou dat U er bij was, lezers. Dat U allen, stuk voor stuk, het leven van onze jongens aan boord van een troepenschip kon meemaken. Het is er in één woord: prachtig! U ziet, hoe de jongelui, allen on geveer tussen de 18 en 21 jaar, in volle har monie met elkaar optrekken; hoe zij lief en leed met elkaar delen, maar bovenal: U leert wat kameraadschap is. Ter inleiding op de volgende artikelen zal ik U, in grote «V Met het troepensohip „Kota Baroe" is onlangs onze Indië-redacteur naar het Rijk aan de Evenaar vertrokken om met eigen ogen te aanschouwen hoe de toestanden zich daar ontwik kelen. Uit Port Said ontvingen wij zijn eerste brief over het leven aan boord van onze jongens der Tweede Divisie, welk artikel wij hierbij afdrukken. lijnen, vertellen, hoe de militair aan boord van de „Kota Baroe" zoal Zijn dag door brengt. 's Morgens heel vroeg de scheepsklok heeft dan net zes geslagen gaan automa tisch de lichten aan, terwijl de jongens, die met ongeveer tweehonderd man in grote ruimen slapen, door de laatste nachtwacht gewekt worden. „Opstaan, mannen", galmt-ie, en een ogenblik daarna kruipen tientallen lichamen uit de kooien om dan een run te onderne men op de waslokalen. Heerlijke douches zijn er met warm en koud stromend water, zeewater weliswaar, maar de zoutwater- zeep heft alle bezwaren in een wip op. Dampend komen de soldaten uit de badka mers te voorschijn en natuurlijk zit de stemming er dan direct in. Er wordt ge zongen, neen, gebruld is het. Intussen maken de jongens zich toilet: jasje, keurig de haren gekamd en dan maar wachten op het sein „bikkesement", het geen voor een burger zoveel betekent, dat de café-taria zijn poorten heeft opengesteld. Om half zeven is de aalmoezenier reeds op het achterdek aanwezig voor het opdra gen van de Vroegmis terwijl de dominé, op het sloependek, in de Dagopening voorgaat. Via de scheepsradio worden dan om acht uur de eerste groepen naar de eetzaal op geroepen en keurig geordend gaat compag nie- voor compagnie naar binnen. In een tin nen schaal, die in vijf vakken verdeeld is, krijgen zij van de uitdeelploeg (ook mili tairen, natuurlijk) het ontbijt- Brood, spier wit brood, zoveel als ze willen. Verder boter, worst (jam en kaas, met koffie plus.... héél veel suiker. Na ongeveer één uur hebben alle onder delen een beurt gehad. De vaste corvee- ploeg komt dan op de proppen, om met lange slangen waar het warme water over vloedig uit stroomt, de tafels en de vloeren schoon te spoelen. Grote bezems doen het resterende werk. Voor de jongens is er rust tot tien uur. Sommigen kruipen nog even in hun „tam- patje", terwijl anderen naar het voordek gaan om daar met schrijven, lezen en muziek maken de tijd te vullen. Om 10 uur volgt de dagelijkse scheeps- imspectie, welke verricht wordt door de troepen-commandant de bataljons-comman dant en een der scheepsofficieren. Zijn de ruimen zindelijk; zijn de bedden netjes op gemaakt? In dat geval zijn er geen be zwaren maar o wee, als er iets „mis" is, dan zwaait er wat. Het is elf uur, wanneer de soldaten een zucht slaken: de inspectie is zonder „hin dernissen" verlopen. Een uurtje krijgen ze dan de tüd voor ontspanning, terwijl bepaalde groepen van de specialisten-aan-boord theorie ont vangen. „Indische vorming" en „medische verzorging" zijn hiervan de belangrijkste onderwerpen. Twaalf uur: lunch. Weer die tinnen scho tel, maar nu komen er dampende aardap pelen, vlees (wat smaakt die biefstuk heer lijk!) en groenten op. Pudding en koffie els dessert. Natuurlijk verschijnen na af- Reeds aan boord worden brieven naar huis geschreven loop de slangen weer om met gutsend gesis alle overtollige etensresten binnen minimum van tijd in de daarvoor bestemde bakken te deponeren. Ziezo het is ongeveer half twee; nu nog een half uurtje en dan is het „verplichte stilte". Twee uur lang om ongestoord een uiltje te knappen; ze hebben het ook zo zwaar aan boord, die potige Jannen van de Tweede Divisie Na het opstaan is het woord weer aan de douches, waar ja, de kerels gaan naar de tropen! druk gebruik van wordt ge maakt. De kranen staan feitelijk de hele dag niet stil; begrijpelijk, wie wil er nu niet altijd op zijn voordeligst uitzien? Het is weer d'e radio, die de jongens om vijf uur naar de café-taria toepasselijke naam voor de soldaten-eetzaal lokt. Wit brood met belegging vermeldt, evenals des i morgens, ook nu weer het menu. Na afloop hiervan is de soldaat, behou dens enkele lessen, voor het verdere deel van de avond vrij. Om half acht volgt de Avondsluiting voor de Protestanten en het Avondgebed voor de Katholieken. Onnodig te zeggen, dat er heel wat militairen zijn, die zich op de aangewezen dekken verza melen om daar, in de open lucht, God te danken voor al het goede, dat Hij in de afgelopen dag weer aan hun geschonken heeft. Nog eenmaal, en dat is meestal om acht uur, krijgen zij iets „extra's": chocolade melk of limonade; öf dat smaakt! Op alle mogelijke wijzen worden de jongens vervolgens bezig gehouden: toneel, muziek, zang, dek- en zaalspelen noem i maar op. De zeelucht doet intussen haar werk. De slaap komt opzetten. Om tien uur ligt ieder „uitgeput" op zijn bed. Weer een dag voorbij. Eén dag dichter bij het doel! Wel te rusten, vrienden in Nederland Wim Tausent PEILSTATION WIJST DE PILOOT DE WEG (Van een onzer verslaggevers) Mist en storm, regen en onweer en daarin een vliegtuig, zoekend naar zijn basis. Voorin een piloot, die aan de andere zijde van zijn venster een bar, onher bergzaam, heelal weet en zoveel honderd meter beneden zich een aarde met ge vaarlijke obstakels: bergen, heuvels, fa brieksschoorstenen, huizen, kerktorens. Achter hem de passagiers, die zich van de zorgep in de cockpit niet bewust zijn en op een vlekkeloze landing rekenen. Het is aan de afdeling Luchtverkeers- regeling van de Rijksluchtvaartdienst te danken, dat ik u vertellen kan, hoe het dan tussen vliegveld en machine toegaat. Deze dienst vormt de omvangrijke orga nisatie die nodig is, om de grote gevaren: wind, weer, bergen, luchtverkeer en ter reinomstandigheden, voor de piloot uit de weg te ruimen. De verkeerstoren, radiozenders, peil- stations, landingsbakens, telegrafisten en telex-machines, zijn de hulpmiddelen van de dienst. Zij zouden machteloos zijn zon der de meteorologie. Bij hen is onze pi loot, voor hij het hoger opzocht, in retraite gegaan. Daar komt ook de vlieger voor Europa en de inter-continentale lijnen. Haarfijn hoort hij het beloop van wolken, lucht en winden, die zijn koers zullen kruisen. Dan richt hij z'n vliegplan in, dat op de verkeerstoren in het schema van het luchtverkeer van het Nederland se verkeersgebied wordt verwerkt, om botsingen te voorkomen. En pas daarna kruipen we in de machine, die niet weg rennen kan, voor er door de telefoon uit de verkeerstoren een mondelinge toe stemming gekomen is. De spanning voor de leerling-vlieger, die het veld in de blinde moet terugvin den, begint, als de honderden in de mo toren gecomprimeerde paarden, ons over Amsterdam en Waterland, de Zuiderzee kust langs sleuren. Naast hem zit een bekwaam instructeur, die voldoende uit zicht heeft, maar het matglazen venster verhindert de leerling de visser te zien op het ophaalbruggetje bij Broek in Wa terland en de beurtschipper voor Mar ken en het Hoornse Hop, waarin eens Jan Haarink de vlag van Bossu neerhaal de. Hij ziet alleen hoogte en snelheids meters, het kompas, verspringende wij zers en manometers, de duizelende wir war van het DC-3 dashboard. Hij is zeer gespannen, doch uiterst beheerst. In zijn oren roept de stem van de tele grafist in het peilstation voor Schiphol, dat precies voor de mistlandingsbaan van het veld staat: „Hallo TCC, hallo Charlie- Charlie (C.C u zit op 2 2 7, afstand 13 km. Die cijfers zijn de graden van het Krijgen Olymp. athleten vergoe ding wegens loonderving? Het Internationaal Olympisch Comité heeft gisteren in Stockholm het rapport in zake het amateurisme aanvaard en een ama teur omschreven als „iemand voor wie sport niets anders dan ontspanning is, zonder dat hij er direct of indirect materiële winst mee behaalt". Vergoeding wegens loonder ving is geen winst, doch vermijding van ver lies, zodat waarschijnlijk de meeste deelne mers dit zullen krijgen. Het I.O.C. verzoekt nog woorden als „Olympische" en „Olym piade" tot werkelijk Olympische wedstrijden te beperken. Voor de Spelen 1948 hebben zich nog aangemeld: Australië, Cuba, Dene marken, Egypte, Hongarije, Finland, Frank rijk, Mexico, Nieuw Zeeland, Noorwegen, Palestina, Polen, Spanje, Zwitserland en Turkije. Zoals bekend aanvaardden Bulga rije, Canada, Ierland, Gr. Brittannië, Grie kenland. IJsland, Italië, Liechtenstein, Luxemburg, Nederland, Portugal en Zweden de uitnodiging reeds eerder. POSTVERKEER MET DUITSLAND EN JAPAN WEER UITGEBREID Naar Duitsland mogen voortaan, zij het met enige beperkingen, ook prentbrief kaarten en zakenbrieven worden ge zonden, terwijl naar Japan, behalve gewone briefkaarten ook niet-aan- getekende brieven tot en mt 2 kg mo gen worden gestuurd. Nadere inlichtin gen op de postkantoren. kompas. De baan ligt op 2 2 8. Vliegt de piloot daarop, dan hoort de peiler zijn Morsetekens opeens niet meer. Even vliegen we i-n de juiste richting, dan wijkt de machine, blijkens de telefonische me dedelingen, weer af, naar rechts, naar links, zakt tenslotte flink door en gaat laag over het baken heen, zij het niet precies in d>e dalingslijn. Als het werke lijk nacht en nevel geweest was, zou de piloot aanzegging gekregen hebben, nog een rondje te maken en het opnieuw te proberen. Maar toch erg knap voor zo'n knaap achter een stuk matglas en met al die wiebelende instrumenten voor zich en die duizeling van cijfers in z'n oren.... 't Gebeurt, dat er een gedrang voor het mistbaken ontstaat, omdat zoveel machi nes tegelijk willen landen. Dan worden ze étagegewijs „opgeborgen" voor het wachtbaken Buiksloot, drie honderd me ter boven elkaar. En ze komen stuk voor stuk binnen. Er zal een tijd komen, dat de automati sche piloot dit „blindlanden" vlekkeloos uitvoert. In Amerika is men al zo ver, maar het apparaat vertoont er nog afwij kingen. Voorlopig doet men het in Ne derland nog zo en ieder is er verrukt over. Hier worden per dag 88 landingen uit gevoerd, 95 lesvluchten binnengeloodst, men wisselt iedere maand berichten met 16 000 vliegtuigen in het Nederlandse ver keersgebied. met 1400 verder weg en 35.000 maandelijkse berichten met lucht vaartterreinen. Er zijn 14 radiopeilstations, 280 man personeel en er staan onze ma chines 25 radiozenders op Schiphol ten dienste. En nog spreekt men over niets anders dan uitbreiding, uitbreiding! Ja, we zijn het eerste luchtvaartland of we zijn het niet!" PERSOONLIJK SCHRIJVEN TOT MILITAIREN IN INDIE (Van een onzer verslaggevers) De Generale Synode der Geref. Kerken zal tot alle Geref. militairen in Indtië een per soonlijk söhrijiven nichten. Er werden depu- taten benoemd voor de proefbundel ter ver betering van het psalmgezang, welke bundel dit jaar in druk komt, en voor de financiële toestand der gescheurde kerken; ds G. Lug- tigheid te Zwolle werd generaal-deputaat voor de Evangelisatie, ds Th. Roys te Lisse en ir P. Steneker te Souburg voor de Zen ding, ds J. Maaskant te Brussel voor de ziekenhuizen. Voorts werden benoemd: tot curator der Theol. Hogeschool ds E. I. F. Na wijn te Kampen; tot afgevaardigden naar de Oecumenische Synode dr Hoek, dr Pol man, ds S. G. de Graaf en ouderling W. Warnaar (voor Nederland); ouderling C. Zwaan (voor België); mr Koster (voor Aan een verslag van het „Zweedse inter nationale persbureau," dat zich van de Engelse taal bedient, ontlenen wij, dat dezer dagen Zweden zijn nationale feestdag gevierd heeft te Stockholm. Te dier gelegenheid hield de presidente der federatie van de „Zweedse verenigingen van huisvrouwen" een redevoering, waarin zij er op wees, hoe het steeds door de eeuwen heen, de taak van de huisvrouw geweest was, het schrale brood tussen de mannen en het onvol doende wintervoer onder de dieren te ver delen. Als wij dieper doordringen in da oorzaken aldus Eleonore Lilliehöök die tot de wereldoorlog hebben geleid en de tijd zal aanbreken, dat oorlogen worden afge schaft, dan rust op de wereld de taak, die thans de vrouwen in hun gezinnen hebben. Het brood moet tussen de naties verdeeld en het individu beschermd worden. Gedu rende de oorlog en de eerste twee jaren, daarna, was het brood in Zweden niet zo schraal, de levensmiddelenpositie zelfs gun stig te noemen en uiterlijk bleef een stad als Stockholm een welvarend, zelfs weel derig aanz'en behouden. Het is wel opmer kelijk, dat thans óók Zweden na de mil- lioenen-nota van Wigforss tot versoberen en drastisch bezuinigen moet overgaan, zoals ook Engeland eerst laat de naweeën van. de oorlog begon te ondervinden. De economie en de handelspolitiek houdt daar vanzelf sprekend nauw verband mede. Toen om streeks half Mei, ministers van Zweden, Noorwegen en Denemarken in Stockholm vergaderden, werden daar o.a. kwesties vaa internationale handelsorganisatie behandeld, waaraan ook het politieke luchtje niet vreemd was. Zweden heeft indertijd aan Rusland een crediet van 1 milliard kronen verleend, ter bevordering van de weder zijdse export en import en de vraag is, of dit land daar veel plezier van zal beleven. De Zweedse economie staat onder hoge druk en zelfs in dit rijke land wordt door de rege ring rekening gehouden met een bescheiden inflatie, want 's lands deviezen-saldi ver minderde met \'z milliard kronen in een jaar. Rusland, dat dus met Zweden han delsrelaties onderhoudt, zou gaarne zien. dat óók Noorwegen en Denemarken losser kwa men te staan van Engeland en vooral Amerika. De drie Noordelijke landen ambi ëren nog steeds een solidaire, Scandinavische eenheid, hoewel men in Oslo moeilijkheden voorziet door de Sowjet-eisen betreffende een luchtbasis op Spitsbergen en Finland zowel als IJsland, na de oorlog een andere poli tieke en economische structuur tot Scandi navië vertonen. Ook hier wordt het streven naar een strikte neutraliteit door de tegen stelling AmerikaRusland zeer bemoeilijkt. Zweden moet nu óók bezuinigen en Eleonore Lilliehöök, die over de verdeling van het „schaarse brood" sprak, behoeft niet tot ver verleden terug te gaan: het brood is er ge rantsoeneerd. Maar ook andere eerste levens behoeften zijn aan matiging onderhevig, net als bij ons zijn boter, vet, zeep, koffie op de bon, terwijl de luxe-artikelen, die op de buitenlandse tourist, die langs de Stock- holmse étalages slenterde, zo'n weelderige indruk maakten, nog slechts in veel beperk ter mate mogen worden ingevoerd. Amerika was kort geleden nogal gebelgd over de export van Zweedse technische producten naar Rusland, welke export overigens slechts tien procent van de totaal-uitvoer bedroeg. Maar dat neemt niet weg, dat via het aan Sowj et-Rusland (en Polen) verleende crediet een behoorlijk deel der productie en vooral ook staal en locomotieven naar Amerika's grote politieke tegenspeler verdwijnt. Zweden importeert heel veel uit Amerika, vooral ook luxe-artikelen en zal zich, gezien de nood zakelijke bezuiniging in die aankopen moe ten beperken. Ook met de Sowjet-zone van Duitsland worden handelsrelaties aangevan gen. Er is een verdrag tot stand gekomen, dat tot einde April 1948 van kracht zal zijn. Het betreft hier de invoer uit de Sowjet- zone van garens, katoen, wollen goederen, potas, zout, chemische en medische produc ten, cement en electrische apparaten, waar tegenover staat, dat Zweden o.a. visch, looi- producten, ijzer en staal, cellulose en machi- neriën wil leveren. Met de Britse en Ame rikaanse zones (thans gecombineerd) waren, reeds handelsrelaties aangeknoopt sinds Octo ber van verleden jaar. Het zal in de toe komst, zowel voor Noorwegen als voor Zweden uiterst moeilijk zijn, tussen de moei lijkheden, die de tegenstelling Amerika Rusland veroorzaakt, door te zeilen en niet in de politieke invloedssferen betrokken te worden, die economische afhankelijkheid met zich brengt. Uit het feit, dat op de reeds genoemde conferentie te Stockholm, behalve de ministers van economische zaken, ook die van buitenlandse zaken der respectieve lan den aanwezig waren, blijkt duidelijk, dat de les van de oorlog hen veel heeft geleerd. Als lid van de Ver. Naties zijn deze landen politiek niet meer geïsoleerd, maar evenmin strategisch en het doel hunner politiek is weer een onafhankelijke eenheid te bereiken. IInddë); ds L. Mensink te Nordhorn (voor Bentheiim en O.-Friesland)tot deputaat in de Centrale Raad voor Gezinszorg mr A. J. L. van Beeck Oalkoen. Aan de kerken in Bentheim en O.-Friesland worden 6 predi kanten toegestaan; er zullen voorschotten worden verleend. De betrefende deputaten werd verzocht, zo spoedig mogelijk rapport uit te brengen inzake de kerkelijke positie van de diaconale armenverzorging, in ver band met de vrees, dat door Overheidsbe moeiing de diaconale verzorging zou worden aangetast. Voortaan zaal aan studenten alleen preekconsent worden verleend na het afleg gen van he>t daarvoor besaande examen. Do bijdrage voor de geestelijke verzorging van land- en zeemacht werd gesteld op 9 ct per ziel per jaar. De classis Rotterdam werd ge machtigd .besprekingen te openen over een opneming van de classis Buenos Aires In do Chr. Ref. Church van de Ver. Staten. Na afdoening van nog enkele zaken v«d de vergadering gesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5