Herv. Kerkeraad besprak urgente problemen Nogmaals: Rijnsb. paardenmarkt werd succes Vermakelijkheidsbelasting in Katwijks raad Strenger toezicht op de strandverordeningen NUiII WE LEID SCIIE COURANT c VRIJDAG, 20 JUNI 1947 Vit de Omstreken [TIJDENS BIJZ. VERGADE RING TE LISSE Verleden week is de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente bijeen geweest te Lisse om dringende kerkelijke aange legenheden fee bespreken. Door verschil lende omstandigheden kunnen wij het verslag eerst heden plaatsen; de onder werpen, welke op deze bijzondere ver gadering aan de orde zijn gesteld, zijn echter te belangrijk, om het verslag van de toespraken van twee predikanten te heiden onze lezers te onthouden. Ds D. Kuilman behandelde het voor- Stel van de Generale Synode om te ver bieden^ dat het huwelijk van personen, van wie een vorig huwelijk niet door de dood ontbonden is, kerkelijk bevestigd wordt. Er waren Kerkeraden in ons land, die reeds enige jaren geleden had den gevraagd, hoe te handelen in derge lijke omstandigheden. Enkele rapporten zijn door Synodale commissies daarover uitgebracht en geven, de volgende hoofd gedachte weer: Het kerkelijk huwelijk met zijn trouwbelofte voor het ganse leven moet gezien worden in het licht van Gods trouwverbond met zijn volk. Daarom is de kerkelijke inzegening van bedoelde huwelijken op grond van dit huwelijksbegrip met zijn onontbindbaar heidsverklaring niet te verantwoorden. De deur der verzoening moet open blij ven en de genade Gods moet sterker worden geacht dan de hardigheid des harten. Ook dispensatie acht de Synode niet geoorloofd. De Kerk zegt dus „neen" tegen een dergelijke aanvrage tot een tweede huwelijk in de Kerk en wil zo een „teken" oprichten voor de wereld, dat 't de Kerk ernst is met haar bood schap van de ontbindbaarheid van het huwelijk. Ds Kuilman kan dit echter niet aan vaarden.: een zodanige Kerkorde-bepaling fis te wettisch, waarbij het Evangelie zoek raakt en als teken is 't niet duide lijk. Zijn voorstel, dat door de Kerkeraad ook is aangenomen, is om het voorstel van de Generale Synode in deze vorm niet te aanvaarden, maar de Synode te verzoeken het gehele vraagstuk (ook wat de verloving, de eerste huwelijks inzegening en de scheiding betreft) opnieuw in studie te nemen en te zijner tijd aan de Kerk voorstellen te doen. In die tussentijd wordt de Synode te vens verzocht bjj de Kerkeraden het besef te versterken, dat bij elke huwe lijksinzegening afgevraagd moet wor den, of deze in de Kerk behoort plaats te vinden. Ds J. Swijuenburg sprak over de vraag: „Heeft Gemeente-opbouw afgedaan?" De tri bel van het onderwerp onderstelt reeds, dat de belangstelling in de Kerk hiervoor minder is geworden. Gemeente-opbouw Wil de Kerk herinneren aan haar onker kelijk leven, verdeeldheid, enz. Is de werkgroep „Kerk en Gemeente-opbouw" in de practijk op de hoogte gebleven van dit ideaal? De arbeid van dit kerkelijk orgaan diene een normale functie van de Kerk te zijn, aldus spr., die voorts na ging onder welke situatie dit werk eigen lijk is begonnen. Het was nodig de Ge meente met het beeld van de Nieuwe- Testament-Gemeenben en met de bood schap van de Bijbel te confronteren. Het gaat er niet om de richtingen op te hef fen, wel de partijstrijd, in welk verband spr. wees op het z.g. Kerkelijk gesprek, dat ten doel heeft de eenheid in Christus te vinden. Bij dit alles mag niet vergeten worden, dat er naast de richtingsvraag ook nog de vraag naar de Waarheid is, die niet altijd door een gesprek kan wor den opgelost. Deze vraag kan pas in een Kerk met een. kerkelijk verantwoorde orde tot een beslissing worden gebracht. Gemeente-opbouw mag niet verder gaan dan „voorposbenwerk": de bestaande Kerk in al haar geledingen te herinneren, aan de Kerk van Christus. Dit werk is nog niet ten einde gebracht; in zoverre heeft Gemeente-opbouw dus ook nog niet af gedaan.. Na deze referaten volgden breedvoerige discussies. KATWIJK AAN ZEE. In „Casa Cara" werd een leden-verga dering gehouden van V.V.V. ohder voor zitterschap van de heer B. G. Lammens, die een kort openingswoord sprak. Deze zette het doel van de vergadering uiteen. Bij de verkiezing werd de heer Tieleman als secretaris gekozen. De voorzitter kon mededelen, dat er in de maanden Juli en Augustus veel badgasten zullen ko men. Het belooft een goed seizoen te wor den. Het is opvallend, dat weinig mensen schijnen te weten, dat er in Katwijk zo ontzettend veel is afgebroken. Allerlei plannen zullen echter uitgewerkt worden om het de vacantiegangers naar de zin te maken. Aanbesteding van 30 woonhuizen te Noordwijkerhout Zullen ruim drie en een halve ton kosten. Te Noordwijkerhout is aanbesteed het complex van 30 woningen van de Wo- ningbouwver. „Anthohius van Padua". De hoogste inschrijfster was de firma F. L. Blom te Heemstede voor f 445 000 en laag ste de Fa. De Lange en Preuring te Oegst- geest voor f352570. De gunning is aange houden. ALPHEN AAN DEN RIJN De Bruggestraat-misère nadert het einde. Na een week van grote moeilijk heden, waarbij het lichte verkeer per pont of dekschuit overgebracht werd, zal vermoedelijk hedenavond de brug, die weer provisorisch hersteld is, in gébruik genomen worden. Gister herdacht de heer P. Rijns- burger, dat hij 25 jaar in dienst was als vertegenwoordiger bij de veevoederfa briek N.V. „De Leerhoeve". In het kan toor had temidden van het personeel een huldiging plaats. Eerste spreker v^as de directeur, de heer W. Plomp, die woorden van waar dering sprak en een enveloppe met in houd aanbood. Namens het personeel sprak de boek houder, de heer W. Noordenbos, die ge waagde van de prettige samenwerking en als blijk van erkentelijkheid hiervoor een radiokast overhandigde. Ook van andere zijde ontving de heer Rijnsburger nog veel goede wensen. „CHR. FEESTDAG VAN EEN BIJZONDER CACHET" (Van één onzer verslaggevers). De paardenmarkt in Rijnsburg is een waar succes geworden. In ons blad van gisteren hebben wij reeds enige indruk ken weergegeven. De mensen waren alle uitbundig, de vlaggen wapperden, de aanvoerders lieten hun prachtige paar den lustig steigeren en de leuk „ver sierde" kinderen met vlaggetjes, sjerpen en ballonnen ontbraken natuurlijk ook niet op 't appèl, terwijl de palingtentjes en de gezellige dorpskroegjes zich res pectievelijk mochten verheugen in het veelvuldig bezoek van de huismoeders en de „bierliefhebbers". Alles getuigde van vrolijkheid en leven. Wie dit „paarden- feest" dan ook heeft meegemaakt, is zeker tot de conculsie gekomen, dat de Rijns burgers zeer gehecht zij-n aan deze jaar lijkse markt, welke als een onsterfelijke traditie in het dorpsbestaan voortleeft. Op het eerste gezicht konden wij niet anders zeggen dan dat de organisatie nu niet bepaald overeenkomstig de eisen was. Kleine kinderen krioelden door de tientallen paarden en het gebeurde zelfs, dat een meisje van twaalf jaar onder een steigerend ros terecht kwam. Gelukkig had dit incident geen ernstige gevolgen. Bij nadere informatie bleek echter, dat de uitvoering van de politiële veror deningen ook gisteren conform de tradi tie was. De paarden worden getoond te midden van het publiek en niemand denkt er aan de mensen ergens de toe gang te weigeren. Vermeldenswaardig is ook de uitlating, welke verschillende Rijnsburgers bezig den op onze vraag, hoe de paardenmarkt over het algemeen in het dorp staat aan geschreven: „de dorpers beschouwen deze dag eigenlijk als een Christelijke feestdag met een bijzonder cachet. U begrijpt wel, dat dit een uitdrukking is, die vanzelf sprekend niet zo serieus moet worden opgevat. Kadetjes, ham en bier zijn de levensmiddelen, die die dag worden ge bruikt. Over aardappels met groente wordt practisch niet gesproken." Een andere zegsman vond, dat de dag van de FN OVER DE WONINGBOUW VIEL OOK EEN WOORDJE In de vergadering van de gemeenteraad van Katwijk werd allereerst medegedeeld, dat de heer G. v. Rijn had bedankt als lid- evenzo zijn opvolger, de heer Lagemaat. De heer D. v. Elk te Wasenaar werd benoemd tot onderwijzer aan de OL. School. Ver volgens kwam de hondenbelasting aan de orde; deze werd voor luxe honden ver hoogd van 7.50 bot 10 en van bedrijfs- honden van ƒ2.50 tot ƒ3.50. De vermakelijkheidsbelasting werd een punt van discussie, aangezien de heer J. v. Rijn van mening was, dat deze belasting het meest zou drukken op culturele vereni gingen. De heer Scheerens brak een lans voor het Nova-theater, hetgeen bij mr van der Plas reactie opwekte t.a.v. de animo bij de kerken om de bioscoop te steunen. De belasting werd vastgesteld op 20 van de bruto-opbrengst, waarbij de strand- exploitatie vrij bleef, terwijl op toegangs bewijzen tot 10 ct. eveneens geen belasting komt. Vervolgens werd besloten om m verband met het tekort op de gewone dienst af te wijken van de bepaling dien aangaande en de bedragen ƒ12.960 8680 en ƒ1030 niet te reserveren. Het voorstel tot het kopen van bouw grond aan de Molenweg en Molentuinweg te Katwijk a/d Rijn tegen resp. 3.75 en ƒ3,95 per m2 werd aangenomen. Met de aankoop van de gronden van de heer C. Woldringh werd aan de algemene discussie vrij baan gegeven. Dez<. gronden aan het Witte Hek te Katwijk a/Zee waren n.l. vroeger door de gemeente verkocht voor ƒ57.384,25. De koper had nog ni-et kunnen bouwen en thans wilde de gemeente dit terrein exploiteren. De raad vond de ge vraagde som te hoog en voelde meer voor onteigening, doch dit stuitte ook op moei lijkheden. Tenslotte namen B. en W. het voorstel terug tot de volgende vergadering. Het voorstel tot verlening van ƒ250 per jaar aan „De Verpleging" werd aangenomen. Na een pleidooi van verschillende spre kers werd vervolgens besloten tot het uit spreken van de noodzakelijkheid van het stichten van een dagambachtschool te Kat wijk, aangezien voor een groot aantal leer lingen in Leiden geen plaats is. Aangeno men werd voorts het voorstel tot aanschaf fing van een brandwekkerinstallatie. De kosten hiervoor bedragen ongeveer ƒ9000, terwijl de installatie een jaar op proef kan worden gebruikt. De bedragen ƒ83.828 59 voor grond en ƒ614.019 voor de bouw van 61 huizen aan het Witte Hek gingen zonder meer er door. De raad kon zich minder goed verenigen met het voorstel tot de bouw van 28 en 42 woningen op het Wantveld, aangezien hij steeds voor een voldongen feit werd ge plaatst. De voorzitter merkte hierbij op, dat voor 90 het Rijk de lasten draagt en dit heeft dus wel het een en ander te zeggen. Na enkele hamerpunten kwam de ver ordening op het dansen ter tafel. Deze werd na een uitvoerige bespreking en dis cussie tussen de heer Scheerens en mr van der Plas aangenomen. De uitkering van 2 zgn. vacantiegeld aan gemeentepersoneel was nog even onderwerp van gedachte wisseling en dit voorstel ging voor prae- advies terug naar B. en W. „grote" markt nog boven zijn verjaardag uitging. „Ik ben geboren Rijnsburger; daarom is het voor mij het mooiste feest, mits de organisatie niets te wensen over laat." Een voorbij gangster, die wij feite lijk tegen haar zin tot onze zegsvrouw maakten, wist te vertellen, dat Rijnsburg zonder de beroemde paardenmarkt veel van zijn aantrekkelijkheid zou verliezen. Wij kunnen ons volkomen verplaatsen in de gedachtensfeer van al deze mensen. Rijnsburg zonder dit luisterrijke evene ment is ook niet denkbaar. Wij vermelden nog, dat de volgende heren.een prijs van f 10 wonnen: A. Zand bergen, P. Lu'belt, P. Noort, B. Neute boom, G. H. Assem, M. Tol, G. J. Ouds hoorn en A. Cuperus. Jongen te Alphen a/d Rijn van pont gevallen en verdronken Droevig ongeval, dat hedenmorgen plaats vond. Hedenmorgen half twaalf is de 11-ja- rige C. B., uit de Bloemlaan te Alphen a/d Rijn. jammerlijk verdronken. De knaap zat op de rand van de pont, welke beide Rijnoevers verbindt en viel op een gegeven ogenblik er af. Alle red dingspogingen om het slachtoffer nog tijdig uit het water te halen, faalden. Naar ons nader wordt gemeld, is het lijk enige tijd later opgehaald. JUBILEUM SCHEEPSWERF „DE HOOP" GEBR. TIJSSEN. Gisteren herdacht de fa Gebr. Tijssen ae dag, waarop 25 jaar geleden de scheepswerf „De Hoop" werd opgericht. Om half zes 's morgens was het personeel voor de werf verzameld, waar de vlag plechtig in top ging, en de heer G. Tijs sen een toespraak hield. Vervolgens maakte het gezelsohap een autotocht naar Arnhem en omgeving en deze feestdag, tijdens welke de directeur namens het personeel een geschenk werd aangeboden, werd besloten met een ge zellig en goed diner te Hilversum. NOORDWIJK Zaterdag a.s. organiseert de K.N.A.C, een z.g. sterrit naar Noordwijk, gevolgd door een Concours d'Elegance. De deel nemers moeten vóór 12.30 uur op het parkeerterrein van Hotel Huis ter Duin aankomen. Verschillende prijzen zijn ter beschikking gesteld. Na afloop van het concours dat te 14.30 begint, zal een défilé door Noordwijk worden gehouden. NOORDWIJKERHOUT M.i.v. heden is er een postverzen ding bijgekomen, nl. om 17.30 u. Dez« heeft aansluiting op de nachtpost. SASSENHEIM Hedenavond om 8 uur zal in het hotel „Het Bruine Paard" vergadering worden gehouden van de afd. Sassenheim van Bloembollencultuur. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dr Kwint. De Ver. Glasfabrieken hebben momen teel een bijna vooroorlogse productie, doch kunnen aan de grote aanvraag niet voldoen, daar de voorraden bij de verbruikers totaal uitgeput zijn. Over 1946 werd 4 pet dividend uitgekeerd. POLITIECORPS VAN NOORD WIJK UITGEBREID Dezer dagen kwam de gemeenteraad van Noordwijk bijeen. De burgemeester deelde mede, dat een schrijven was in gekomen afkomstig uit verschillende kringen der gemeente, met een verzoek om aandacht te schenken aan de gevaren, die de cultuur bedreigen, met name tij dens het badseizoen. De burgemeester wees erop, dat hij bij zijn installatie hier op reeds een onderzoek had toegezegd. Spr. is van plan t.z.t. een commissie in te stellen, teneinde deze zaak in studie te nemen. Intussen zal de politie aan- de be- staande bepalingen streng de hand hou-1 den. In verband hiermede kon spr. me dedelen, dat zeer binnenkort het politie corps zal worden uitgebreid. Enkele punten gingen zonder discussie onder de hamer door, t.w. verhuur van woningen, ingebruikgevin>g van stukken grond etc. Bij punt 6 stelden B. en W. voor de parkeerterreinen in deze ge meente bij openbare inschrijving te ver pachten. In het volgend punt vroegen B. en W. de raad een crediet van flOOO. teneinde het Rijksinstituut voor Drinkwatervoor ziening een onderzoek te laten instellen naar de capaciteit van de toevoerleidin gen, in verband met het feit, dat deze leidingen in het hoogseizoen niet vol doende kunnen functionneren. De heer Monye was van mening, dat ten spoe digste een directeur voor alle drie gem. bedrijven moet worden benoemd. Een vergoeding naar art. 13 der L.O.-wet werd toegestaan. Daar de O.L. school thans het vereiste aantal leerlin gen telt, wordt het getal leerkrachten met één uitgebreid en op 4 gebracht. Benoemd werd als onderwijzeres mej. C. Baas. De agenda vermeldde verder een drie tal vragenreeksen, gesteld door de heer H. de Boer, welke vragen door B. en W. schriftelijk beantwoord waren. De eerste bevattte een verzoek tot het weder instel len van een Scheidsgerecht, zoals bedoeld in Hfst. 12 van het Ambtenarenreglement. Dit verzoek werd ingewilligd en tot lid werden gekozen de heren mr C. Punt en mr J. A. Hannivoort (pl.v. leden de heren C. U. J. M. de Ruyter en J. P. G. de Haas). De volgende vragen betroffen de po sitie van een tweetal ambtenaren in dienst der gemeente, de heren Schelvis, voor heen nachtwaker aan de Gasfabriek en Lammers, chef-machinist der waterlei ding. Van beiden was de heer De Boer van mening, dat zij een onvoldoende be loning ontvingen, terwijl B. en W. in hun antwoord van een tegenovergestelde me ning blijk gaven. De heren W. van Sprang en Th. J. C. Verduyn werden beëedigd als pl.v. gem.- secretaris. Hierna ging de raad over in besloten zitting. Na heropening werd aan de orde gesteld een voorstel van B. en W. om aan de Boerenburgerweg gronden aan te kopen voor de bouw van woningen ne de aanleg resp. verbetering van enkele straten. Een bedTag van f91.983, is met deze aankoop gemoeid. In de toekomst zullen op dit terrein 56 woningen verrij zen, terwijl een tweetal nieuwe straten zullen worden aangelegd. Het voorstel werd z.h.st. aangenomen. Eveneens was dit het geval met een voorstel tot ver betering van het voetpad aan de O. Zee weg bij de Alg. Begraafplaats wat f7000 zou kosten. De heer v. d. Wilk diende hierna een voorstel in om het gemeentepersoneel een- toelage van 2 pet. te geven als va- cantietoelage. De heer De Boer zag in dit voorstel een verkapte, salarisverhoging, doch weth, van Leeuwen stond er sympathiek tegen over, maar wildé het voorstel aanhouden en het onderzoeken in de Comm. van Personeelsaangelegenheden. De rond vraag gaf weer bont allerlei te horen. Eeuwfeest N.V. Brandstoffen- handel v/h E. G. Wijntjes Een gedenkwaardig jubileum. Een bekende firma te dezer stede zal op 27 Juni a.s. haar 100-jarig jubileum herdenken, n.l. de N.V. Brandstoffenhan- del v/h E. G. Wijntjes, waarvan de hui dige directeur-eigenaar de heer E. G. Wijntjes rog steeds de stuwende kracht is. Als oprichtingsdatum kan gelden 27 Juni 1847, toen de heer Jacob Wijntjes, die de grondslagen legde voor de latere groei, uit Heerenveen zich vestigde in het per ceel Herengracht 122 met aangrenzend pakhuis. Deze verzorgde aanvankelijk per schip uit Friesland de aanvoer van turf en hout, waarmee later ook diens zoon Ebe Jacob Wijntjes zich belastte. In de loop der tijden werden eveneens kachelkolen, ookes en anthraci-et geleverd. De huidige directeur-eigenaar, de heer Ebe Gerardus Wijntjes deed zijn intrede in de firma in 1911 en diens zoon in 1931, In het jaar 1925 is de heer E. G. Wijntjes ingeschreven als groothandelaar en werd hem tevens het Agentschap van de be kende Oranje Nassaumijnen voor een groot gedeelte van Zuid-Hollar.d opge dragen. In datzelfde jaar werd de zaak overge plaatst naar het perceel Haven 14. In 1946 volgde de splitsing van kantoor, expeditieafdeling en opslagplaatsen. Hei eerste werd in het perceel Plantage 8 ge vestigd, de laatster vonden op het sta tionsemplacement aan de Herensingel een gunstiger ligging. De heer E. G. Wijntjes en diens zoon hopen ter gelegenheid van dit gedenk waardig jubileum Vrijdagmiddag 27 Juni sls. van 35 uur te recipiëren in het kantoorgebouw Plantage 8. Onze hartelijke gelukwensen worden deze firma, welke zich in onze stad en in verre omgeving in een zeer grote be kendheid en betrouwbare reputatie mag verheugen hierbij gaarne aangeboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 6