Berechting van Duitse oorlogsmisdadigers Zal Amsterdam in 1952 Olymp. centrum zijn? 't Verklaarde uitzicht Steeds weer moet Belijdenis op tafel komen nieuwe leidsche courant VRIJDAG. 20 JUNI 1M7 UNIVERSITAIRE OPLEIDING VAN TANDARTSEN (Van onze Parlementsredacteur) Eigenaardig is het, hoe soms twee par tijen precies hetzelfde doel kunnen hebben en toch menen te moeten harrewarren over bepaalde formuleringen, om dat doel te be reiken. Men kent het befaamde arrest van de Bijzondere Raad van Cassatie van 17 Fe bruari 1947, waarbij is beslist, dat Duitsers, die bepaalde oorlogsmisdrijven hebben be gaan, niet op grond van de bestaande Ne derlandse strafwetgeving kunnen worden veroordeeld. Het spreekt vanzelf, dat zowel de Minister van Justitie, mr Van Maarse- veen als de Tweede Kamer, en van deze laatste in het bijzonder de Vaste Commis sie voor Privaat- en Strafrecht, als het ware met elkaar wedijverden, om deze, het rechts gevoel allerminst bevredigende, lacune te vullen. Was men het over het doel volkomen eens, ten aanzien van de delicts-omschrijving was dit allerminst het geval. De Minister kwam met een omschrijving, die bepaaldelijk aan sloot bij de Nederlandse gewone en bijzon dere strafwetgeving. De Vaste Commissie voor Privaat- en Strafrecht kwam echter met een amendement, waarin in de wet werd gebracht een omschrijving, waarbij aangehaakt werd aan het Handvest, beho rende bij de Overeenkomst van Londen, van 8 Augustus 1945. Dit komt dus neer op een incorporeren in de Nederlandse wetgeving van regelen van het Internationaal recht. Minister Van Maarseveen had tegen deze delictsomschrijving grote juridische bezwa ren, die echter de Vaste Commissie voor Privaat- en Strafrecht niet konden overtui gen. De voorzitter der Commissie, mr Don ker (Arb.) gaf een zeer gedocumenteerde Uiteenzetting van de motieven, die tot indie ning van het amendement hadden geleid, daarbij ondersteund door de andere leden der Commissie. In het debat bleek, dat wel mr Donker c.s. het woord voerden, doch dat achter de Commissie eigenlijk de schaduw stond van Bijzondere Raad van Cassatie zelf. Minister Van Maarseveen bestreed de spre kers op vaak spitsvondige wijze, zich daar bij ook wel eens op zijwegen begevende. Zo was het ons niet duidelijk, waarom de bewindsman nogal breedvoerig inging op de strafmaten, die bij zijn voorstel en bij het amendement gelijk uitvielen. Hét ging im mers in het geheel niet om de strafmaat, doch uitsluitend om de begripsomschrijving. 's Ministers advocaterij mocht hem niet baten. Het amendement werd zonder stem ming aanvaard, evenals het wetsontwerp zelf. Vervolgens werd minister Gielen aan de tand gevoeld over het wetsontwerp, dat de opleiding van de tandartsen op wetenschap pelijke basis in universitair verband regelt. Hierbij werd het woord gevoerd door mej. Tendeloo (Arb.) en de heren Terpstra (A.-R.), Hacke (Vrijh.), Mol (K.VP.), en Hoogcarspel (Comm.). Van verschillende Zijden werd aangedrongen op het vestigen van een afzonderlijke faculteit voor de tandheelkunde. Minister Gielen had hier tegen nogal bezwaren, vooral omdat hij geen kans zag, de nodige materialen en instru menten aan te doen schaffen, doch voorna melijk het betoog van de arts dr Mol (K.VP.) maakte zoveel indruk op de be windsman, dat hij de zaak stellig nog eens Zal bezien. Het brengen van de tandartsenopleiding op universitair plan, brengt met zich mee, dat de studieduur gebracht wordt van vier op zes jaar. Een overgangsbepaling voorzag er in, dat zij, die reeds vóór Jan. 1947 wa ren ingeschreven, tot 1 Sept. 1948 nog op de oude voet aan het theoretisch tandheelkun dig examen kunnen deelnemen. Uit de Ka mer kwam de aandrang, de datum 1 Jan. 1947, te veranderen in 1 Juli 1947. De Mi nister bracht op het uiterste nippertje deze verandering aan en voorkwam daarmee een amendement, dat de heer Terpstra (A.-R.) op het punt stond in te dienen. Het wetsontwerp zelf werd daarna z.h.st. aangenomen. Aan het begin der vergadering was, even- 1 eens z.h.st., aangenomen, het wetsontwerp, dat het gaan in hoger beroep over vonnissen van krijgsraden te velde regelt, nadat mi nister v. Maarseveen een beperkend amen dement-Donker (Arb.) had overgenomen. Hetzelfde lot onderging de conclusie van de Commissie voor de Rijksuitgaven over de verslagen van de buitengewone Algemene Rekenkamer te Londen, waarna de Kamer in besloten vergadering ging ter bespreking I van de raming van uitgaven vcor de Ka mer in 1948. Kleine Veluwse boeren kweken geneeskrachtige kruiden Over de gehele Noord-Veluwe zijm thans de kleine boeren druk bezig met het kweken van geneeskrachtige kruiden als nevenibedrijf. Deze zomer is 40 ha be plant en gehoopt wordt, dat de droog installatie, waarmede f 100.000 is ge moeid, nog dit jaar wordt geplaatst. Het Rijk heeft reeds financieel steun toege zegd en van de provincie Gelderland wordt een subsidie van f 2000 verwacht. De kwekers hebben zich verenigd in een coöperatie, die zich ten doel stelt de krui den te drogen en te verhandelen, zowel in het binnen- als in het buitenland. Terwijl de Russise beer „Uncle Sam" steeds maar in de benen bijt, mocht me vrouw Gromyko, echtgenote van de be kende Rus, te New York voor de radio spreken overinternationale vriendschap Op het ogenblik worden te Berlijn 133 inbraken per dag gepleegd en daarom dringt de Rerlijrose pers aan op een instelling als I die der G-maranen van Hoover. (Super detectives). I De Hongaarse gezant te Praag, Ferenc Risti-Forgacs, is hedrrvelij'k naar Zwitserland vertrokken, instede van naar Boedapest terug te keren. BURGEM. D'AILLY GAF GIS TEREN TOELICHTING In de gisteren gehouden bijeenkomst van het Internat. Olympisch Comité in Stock holm, herinnerde burgemeester d'Ailly er aan, dat Nederland langzamerhand zijn oude positie weer gaat innemen en in 1952 aan zovele bevriende naties gastvrij heid wil verlenen. Door de technische sport-outillage, de centrale liging, de vele mogelijkheden voor de huisvesting van athleten en bezoekers, en de grote talen kennis van zijn burgers, was Amsterdam een welhaast unieke stad voor het orga niseren der Spelen, hetgeen ook in 1928 bleek. Jhr Heemskerck van Beest schetste Am sterdams mogelijkheden als verkeers-, sport- en cultuurcentrum. O.m. bestaan plannen tot het stichten van een zwem- staion met 20.000 plaatsen, tot de bouw van een sportpaleis in Zuid en van een Olympisch dorp voor 7000 personen in Oost. Aan het slot van zijn rede zeide mr d'Ailly, dat de stad Amsterdam, indien op haar de keus mocht vallen, geen mid del onbeproefd zou laten om de Spelen volledig te doen slagen. Mocht echter een andere stad uitverkoren worden, dan zou den de Amsterdammers als goede sports- lui aan die stad zoveel mogelijk bijstand verlenen, want zij vergeten niet, dat het einddoel van de Spelen was de toenade ring tussen de volken te bevorderen. Ook Helsinki, Los Angeles, Detroit en Minnea polis lichtten hun verzoeken toe. Geen éénheidstaart van Amerikaans en Russisch meel. In verband met het 40-jarig bestaan van de Ned. Onder zeedienst bracht Prins Bernhard een bezoek aan de Waalhaven te Rotterdam, waar verschillende duik boten gemeerd liggen in de door de Duitsers gebouwde bunker. In 't kerkelijk gesprek, aldus dr A. F. N. Lekkerkerker (Van een onzer verslaggevers) Dankbaar moeten wij zijn, diat eindelijk na 150 jaar de Belijdenis in h.et brede kerkelijk gesprek in 't geding is, 20 zeide dr A. F. N. Lekkerkerker, Ned. Herv. pred. te Loosdui- ïien, gistermiddag in zijn referaat over ,,De Reformatie in de crisis", op de jaarlijkse algemene vergadering van de Confessionele vereniging, welke te Utrecht werd ge houden. De voorzitter, ds C. M. Luteyn van Gronin gen, merkte op, dat de tegenwoordige toe stand der Kerk het bestaan der Conf. ver. juist alsnog noodzakelijk maakt, omdat het in alles gaat om de fundamenten der Kerk. De secretaris, ds H. G. Groenewoud van Wageningen opperde bezwaren tegen het feit, dat de arbeid de kerkelijke medewer- kers(stèrs) bij beschikking wordt vastge legd zonder dat de Kerk hierover wordt ee- hoord. Hij achtte het onjuist, dat de Kerke- raad van Voorburg bij motie aan de cias- sicale vergadering een uitspraak wil ont lokken over de juistheid van het al of niet voortbestaan der Conf. Ver., Geref. Bond, Ver. van Vrijz. Herv., enz. Dr Lekkerkerker vroeg ziich af of wel de reformatorische lijn wordt gevolgd, wanneer men toegeeft aan de zin naar retraite. De pogingen tot vernieuwing der liturgie en de richtlijnen der Synode over kerk bouw onderwierp hij aan ernstige critiek, over welke spr. opmerkte, dat hierin Woord en Sacrament op één lijn worden geplaatst. Spr uitte de vrees, dat het Reformatorisch karakter van de eredienst verloren zou gaan. Ten opziahte van de verhouding tot het Rooms-katholicisme betoogde spr tenslotte, dat de beslissing daar moet vallen, waar met Rome wordt gesproken rondom de open Bijbel. Het jaarverslag van de secretaris, ds Groe newoud maakte gewag van het gebrek aan ..confessionele" predikanten Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen dr L. D. Teriaak Poot en dr G. P. van Itterzon, beiden te 's-Gravenhage, ds G. Gerbrandy te Utrecht, terwijl werd ge kozen de heer D. van der Kwaak, 2e voorz. van de afd. Leiden. GEREF. SYNODE HIELD BESLOTEN VERGADERING. De Generale Synode der Geref. Kerken heeft Woensdagavond en gisterochtend in comité-generaal vergaderd. Nadat enkele aanvullingen op doelstelling en uitnodiging van de oecumenische synode waren geregeld werd de kerk van Smilde, die steun vroeg bij de herbouw van haar afgebrande ge bouw, verwezen naar de gewone weg: een beroep op de classis Assen en de Particu liere Synode van Drent*. Dr Euwe in Nederland terug Vanmorgen om 10 uur arriveerde per KLM op Schiphol onze schaakkampioen dr Max Euwe en zijn echtgenote, na een tournée door Noord- en Zuid-Amerika. Reshevsky wil, aldus Euwe, een match tegen mij spelen en ook de Russen tegen elkaar te laten uitkomen, om dan reldtitel te laten spelen. De beslissing tenslotte de twee winnaars om de we- hierover zal op het congres van het FIDE in Den Haag in Juli a.s. vallen. Najdorff achtte dr Euwe de wereldkam pioen der toekomst. NED. BLOEMBOLLEN SMOKKELAAR IN ENGELAND VEROORDEELD De Nederlander S. T. Witteman en twee Engelse ondernemingen zijin in Londen veroordeeld tot een boete van elk 250 pnd. sterling, wegens het binnensmokkelen van 320.000 anemonen-bollen en 40.000 zuring- bollen, terwijl W. en een der firma's daar naast elk een boete kregen van 150 pond sterling, wegens het binnensmokkelen van 636.000 anemonenbollen. Bijbel tekort van Duitsland ter sprake in „Birkhoven" Conferentie Federatie van Bijbelgenoot schappen geopend De conferentie van de Federatie van Bijbelgenootschappen, die van 18 tot 23 Juni in Birkhoven bij Amersfoort door vertegenwoordigers uit 18 landen wordt gehouden, is Woensdagavond geopend. Tot voorzitter van de conferentie werd gekozen bisschop dr E. Berggrav en tot vice-voorz. Sir Gilbert Hogg (Schotland). Gistermorgen werd de Bijbelvoorziening van Duitsland besproken. Het zal geen verwondering wekken, dat het gebrek aan Bijbels er zeer groot is. Op vele cate chisaties beschikt men slechts over één Bijbel voor 60 a 70 personen. Zo men weet, heeft het Amerik. genootschap 180.000 bijbels en 600.000 Nieuwe Testa menten geleverd en Engeland 23.000 bij bels en 150.000 N. T. Anderhalf millioen bijbels worden thans in Stuttgart onder Amerikaans toezicht vervaardigd. Er zijn nog meer plannen, maar de papier schaarste is ernstig. Ook Zweden en De nemarken leverden hun bijdrage in de bijbelvoorziening van Duitsland. In het laatste land bracht men 100.000 kronen bijeen. In de loop van de volgende dagen komt de voorzienin-g van vele andere lan den ter sprake. DE PRIJS DER ROGGE In zijn antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Engelbertink noemt minister Mansholt het onjuist, dat de boeren dit jaar 85 pet van de graan oogst moeten inleveren. De inleverings plicht is wel hoger dan in het voor gaande jaar. Daar voor ieder te leveren ei en varken een voldoende hoeveelheid voeder wordt toegewezen acht de mi nister geen reden aanwezig de leve- ringsprijzen te verhogen. Vermoedelijk heeft de rode Bordeaux-wijn, waarop Bidault zijn politieke collega Bevin, te Parijs, heeft getracteerd, hem goed ge daan. althans te oordelen naar een commu niqué inzake de bijeenkomst, dat gisteren werd uitgegeven ..Vermoedelijk" schrij ven wij, omdat dit communiqué ons overigens in raadselen liet en geen enkel voorstel uit de inspirerende diplomatieke sigarenrook, uit die mysterieuse nevelen, concrete vormen aannam Misschien, dat wij uit Bevins verslag van zijn bevindingen, dat hij in het Lagerhuis zal uitbrengen, iets wijzer worden Het enige, maar voor de hand liggende, nieuwe feit is dan, dat na een glas Franse Bordeaux, de Russische wodka zal worden aangesproken .Spreek met Stalin., en het komt in orde" heeft Bevin tegen zijn vriend Bidault gezegd Zo ver zijn we nu. dat Bevin en Bidault aan Molotof een uitnodiging sturen om hetzij in Parijs. Lon den of waar ook, gezellig met z'n drieën over het plan van Marshall een boom op te zetten en zulks reeds de volgende week. Do it now! Wast er moet haast mee gemaakt. Molotof zal de invitatie wel accepteren, want daar is „zonder meer" nog geen enkel risico aan verbonden. Maar, dat hij in het Ameri kaanse plan gretig zou bijten, ligt niet voor de hand. De Europese taart is, wat het bin nenwerk betreft, met zaagsel gevuld en met Amerikaans meel zou er heel wat anders van te maken zijn, een voor beide partijen sma kelijk gerecht. De „zaagsel-taart" is voor d-e ene helft West-Europees en voor de andere helft Oost-Europees. Als nu, gesteld, dat Stalin aan Molotof opdracht zou geven er mede accoord te gaan. het Amerikaanse meel er maar in te verwerken (Europa over te bakken!) Stalin angstig wordt, dat hij een deel van zijn helft moet afstaan, ziet hij zeker van het plan af. Maar heeft Stalin de staten, die hij acht tot het Oostelijk blok te behoren, vast genoeg in zijn greep? Ver tegenwoordigers van Zuid-Slavië en T6jecho- Slowakije hebben immers „officiële Franse kringen" gepolst, wat voor meel, misschien wel een amandeltje erbij, Marshall voor de over te bakken Europese taart ter beschik king heeft. Als bijv. Zuid-Slavië, Tsjeöho- Slowaije, Hongarije, Bulgarije, Roemenië of Pqlen er wel trek in zouden krijgen, houdt Rusland het politieke en economische zaag sel over. Het is daarom een geniale zet van Clayton, de Amerikaanse plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken, Stalin in het oor te fluisteren: „man, het gaat niet om politiek, maar om economie, het plan van Marshall is geen verkapte Truman-leer. Je ontvangt niets, maar je kunt bijdragen, vooral omdat je satelliet-stalen zoveel graan rKvdug hebben en de Russische oogst er prachtig voor staat." Stalins prestige wordt gered en mét Russisch èn Amerikaans meel wordt er toch één Europese taart gebakken. Te mooi. om waar te zijn! De Britse ambas sadeur te Moskou, siir Maurice Petterson, die met een „toe, doe 't nu maar" Molotof warm trachtte te maken voor het plan van Mar shall, heeft echter een koude douche ont vangen. „Bemoeien jullie je alsjeblieft niet met Hongarije" heeft de Rus geantwoord. En. wat zich momenteel in Hongarije af speelt is ook al niet bemoedigend voor een onderhoud tussen Molotof, Bevin en Bidault Men beschuldigt in Boedapest nog steeds de uitgeweken Hongaarse ex-premier Nagy en de partij der kleine boeren, gepoogd te heb ben een ondergronds leger te vormen, en wapenvoor radon te hebben opgeslagen, ter wijl men de hoofdgetuige bewusteloos slaat en hem dan een bekentenis afperst. Engelse en Amerikaanse protesten betreffende deze, door Rusland beïnvloede terreur in Hon garije. vergezellen de uitnodiging aati de sowjets, wat geestdriftiger te worden voor het plan van Marshall. Stalin beschuldigt het Westen, dat onder regie van Amerika een .westelijk btok" wordt geformeerd., terwijl hij zelf zijn „oostelijk blok" steeds vaster aan elkaar spij-kert. In Bulgarije „terreur", want daar zijn immers de leiders van de agrarische oppositie-partij gearresteerd en hun pers gemuilkorfd. De Russen hebben in Bulgarije een goed lopend communistisch, filiaal, onder leiding van Dimitrow. Belgrado schijnt sinds de laatste tijd een centrum te zijn van politieke, economische en militaire missies, met het doel te komen tot de vor ming van een Balkan-federatie, het Oost- Europese blok. dat voor Rusland van groot strategisch belang is. De banden tussen Roe menië en Yoego-SLavië moeten nauwer aan gehaald en er wordt gestreefd naar een militair alliantie-verdrag, waarbij ook Bul garije en Tsjecho-Slowakije zich zouden kunnen aansluiten. Hoewel Tsjecho-SlowaJcije met het Westen nog stevige relaties onder houdt en Benesj een krachtige, democrati sche figuur is. die zich zeker maar niet in een hoekje zal laten drukken, zou Rusland ook hier een voorpost van willen maken, een noodzakelijke schakel in de strategische sowjet-gordel In het gesplitste parlement wordt meer dan de helft der zetels ingeno men door de Slowaakse democratische partij, welke een doorn in het oog is van de com munistische premier van Tsjecho-Slowakije. Het procédé is bekend: men beschuldigt de democraten van „reactie" en de communis ten beginnen hun zuiveringsactie, zoals wij dat in Hongarije gezien hebben. Wij releve ren deze feiten, om aan te tonen, hoe moei lijk de situatie voor Stalin zou worden, als de staten van het „Oostelijk blok" toch enigszins onder de bekoring zouden ge raken van het plan van Marshall. Het pers bureau Tass qualificeerde de onderhande lingen van Bevin en Bidault als „een poging om achter de rug van Rusland en andere Europese landen om, te handelen. En het doel ervan blijft verre van een waarborg voor een vruchtbare en vreedzame samenwerking tussen de grote en kleine mogendheden van Europa". Dit is de bekende taal. die hei Russische retireren, ook al gaat Molotof naar Parijs, reeds voorbereidt. De Europese een heid staart van Amerikaans en Russisch meel is er voorlopig nog niet. Het zal wel blijven bij een Westelijk product met één chef-kok. Morgenmiddag om half drie wordt in een der zalen van de Valkenboskertk, Loos- duinsekade te Den Haag. de zomervergade ring gehouden van de Gereform. Jeugd leidersorganisatie Zuid-Holland-Noord. De heer I. Snoek van Rijswijk spreekt over ..De practische toepassing van onze werkmethode op onze clubs".

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3