Oud-onderofficieren naar de Sleutelstad Chr. onderwijzers over het plan Bolkestein Herv. Gem. ontving eerste hulppredikante NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG, 16 JUNI 1947 Stadsnieuws TER GELEGENHEID VAN DE 57e ALG. VERGADERING De 57ste algemene vergadering van de Kon. Ned. Bond van oud-ondeTofficieren, waarvan H.M. de Koningin bescherm- virouwe is, zal dit jaar in de Sleutelstad worden gehouden en wel op 11 en 12 Juli a.s. De burgemeester van Leiden, jihr mr F. H. van Kinschot, schrijft in zijn „woord van welkom," waarmede het samenge stelde programma begonnen wordt, dat een congres als dat van deze bond sedert 1888 in onze stad niet meer heeft plaats gevonden. In het ere-comité hebben o.m. slitting genomen de burgemeester, de commissaris van Politie, de heer R. J. Meijer, de garnizoens-commandant, de heer J. C. Spaich, prof. mr R. P. Cleve- ringa, rector-magnificus der Universiteit, dr ir P. C. LindenJbergh, voorz. der ver. „Koninginnedag," alsmede het bestuur var. verschillende organisaties. De officiële ontvangst van het hoofd bestuur en de afgevaardigden, die reeds ©p 11 Juli in Leiden zullen arriveren, vindt plaats des avonds om 8 uur in de bo venzaal van de „Harmonie." 's Zaterdags des morgens kwart voor negen zal men zich op het stationsplein verzamelen. Be halve de afdeling Leiden zullen daar ter begroeting aanwezig zijn: een vertegen woordiging van het Leids ere-comité van Ontvangst, een detachement actief die nende militairen der Kon. Landmacht, behorende tot het garnizoen Leiden, een detachement dienend personeel der Kon. Marine, behorende tot de Marine-Mijnen- Opruimingsdienst te Leiden, en een deputatie van de Leidse Studenten Ver eniging tot vrijwillige oefening in de wapenhandel „Pro Patria." Tijdens de mars naar het stadhuis zal namens de bond bij het voorlopig monument aan de Steenstraat een krans worden gelegd. Hierna zal de ontvangst ten Stadhuize en de verwelkoming door de burgemeester plaats vinden. Om tien uur vangst de algemene vergadering aan. Voor niet-ver gaderingbezoekers zullen van tien tot twaalf uur excursies worden georgani seerd, onder Leiding var. leden van de afd. Leiden, naar diverse historische punten en gebouwen, 's Middags wordt voor deze deelnemers een boottocht naar de Kaag, 's avonds voor alle aanwezigen een fees telijke bijeenkomst in de foyer van de N.Z.H.V.M. wijzigt de routes De autobuslijnen der N.Z.H.V.M. hebben •n wijziging ondergaan en wel in de routes LeidenWarmond—Voorhout en Leiden WarmondNoordwijkerhout (Sancta Ma ria). Er wordt niet meer gereden over Warmond, doch over Oegstgeest (Leidsche- buurt), Postbrug. Vandaar volgt de dienst naar Voorhout (R.-K. kerk) de Leidsche- vaart. Naar Noordwijkerhout wordt de trambaan gevolgd tot Sassenheim (Teylin- gerlaan), om vla deze laan langs de be staande route verder te gaan. In de ver trektijden van Leiden en Voorhout resp. Noordwijkerhout (Sancta Maria) komt geen wijziging. Leiden—Warmond (afzonderlijke dienst). Dienstregeling. Op werkdagen: Leiden v. 6.40, vervolgens om de 20 min. tot 9.00, daarna om de 40 min. tot 11.40, vervolgens om de 20 min. tot 18.20, daarna om de 40 min. tot 23.00. Warmond v. ,7.00, vervolgens om de 20 min. tot 9.20, daarna om de 40 min. tot 12.00, vervolgens om de 20 min. tot 18.40, daarna om de 40 min. tot 23.20. Op Zon- en feestdagen: Leiden v. 8.20, 9.00. vervolgens als op werkdagen. War mond v. 8.40, 9.20, vervolgens als op werk dagen. LeidenHoge RijndijkLeiderdorp. In Leiderdorp woTdt terstond langs de Hoofd straat naar en tan de van der Doesstraat gereden. De ritten van de autobusdienst naar en van Vliegveld Valkenburg, als Vermeld op blz. 35 tabel 17 van de reisgids d.d. 4 Mei 1947, komen te vervallen. Met ingang van 1 Juli 1947 wordt de autobusdienst Voorschoten (dorp)Wasse naarWassenaarscheslag geopend. Er zal uitsluitend bij gunstig weer worden ge reden. Officiële publicatie HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. Burgemeester en Wethouders van Lei den vestigen er de aandacht van belang hebbenden op, dat van 1 Juli t/m 8 Augustus 1947, op werkdagen, behalve des Zaterdags en 5 Augustus, in het per ceel Pieterskerkgraoht no. 11 zitting voor de herijk van maten en gewichten zal worden gehouden. Belanghebbenden zal schriftelijk mededeling worden gedaan van het tijdstip, waarop zij maten en ge- gewichten ten herijk kunnen aanbieden. Zij, die zodanige mededeling niet moch ten ontvangen, kunnen hun maten, gé wichten en meetwerktuigen ten herijk aanbieden op 7 en 8 Augustus van 912 Cru 1316 uur. Voor bijzonderheden worden belang hebbenden verwezen naar de kennis geving, welke van heden af is aangeplakt ten stadhuize, aan het gebouw van de Dienst van Sociale Zaken (Garenmarkt, hoek Levendael) en aan het Waaggebouw. Burgemeester en Wethouders van Leiden, F. H. v. KINSCHOT, Burgemeester. J. BOOL, Secretaris. Leiden, 13 Juni 1947. Stadsgehoorzaal gehouden. Door de afdeling Leiden zal desgevraagd bemiddeling worden verleend tot het be komen van nachtverblijf en wel voor het hoofdbestuur en de afgevaardigden. Een goed deel van de leden, dat maar enigs zins over voldoende woonruimte beschikt, heeft zich spontaan beschikbaar gesteld om belangeloos een echtpaar of bondslid van elders gedurende de nacht van Zater dag op Zondag onderdak en ontbijt te verlenen. DE „WAARHEID" OVER BRAZELIë De communistische „Waarheid" ont leent aan de „Wiener Volksstimme" het bericht, als zou het verbod van de com munistische partij in Brazilië, welke 600.000 leden telt, zijn opgeheven. De Nieuwe Leidsche Crt is in staat, dit tendentieuze bericht te weerleggen, als zijnde van iedere grond ontbloot. DINSDAG EN VRIJDAG GEEN VLEES OF WILDKNAK De Stcrt. bevat de beschikking van minister Mansholt, dat Dinsdag en Vrij dag voor restaurants en broodjeswinkels vleesloze dagen zullen zijn, ook wat de aflevering van wild en gevogelte betreft. Straatcollecte voor de oorlogs slachtoffers Op Woensdag 18 Juni a^. Het fonds Oud-Militairen en nagelaten betrekkingen organiseert op Woensdag 18 Juni a.s. een collecte ter ondersteu ning van de in de oorlogstijd verminkte militairen en de betrekkingen der ge sneuvelden. Wij wekken de Leidse burgerij op om met milde hand te geven. Wie het goede doel als collectant wil steunen, gelieve zich die dag van 's morgens acht uur af te vervoegen in de bovenzaal van socië teit „Amicitia". Leidse Indologen Ver. organiseert contactmiddag Tocht Baar Noordw^yk of bijeenkomst In het „Prytaneum" De contact-commissie van de Indologen Vereniging te Leiden stelt zich voor op Woensdag 18 Juni a.s. een contact-mid dag te organiseren voor Nederlandse en Indonesische (Chinese) Indologen. Het ligt in de bedoeling om tevens andere Indonesische (Chinese) studenten, dus ook de niet-Indologen, aan deze contcat- middag te laten deelnemen. Bij mooi weer zal een tocht naar Noordwijk worden gemaakt, doch bij minder gunstige weersomstandigheden zal men een gezellige middag in het „Pry taneum" beleggen. HET VOOR EN TEGEN WERD BREEDVOERIG BESPROKEN De afd. Leiden van de Unie van Chr. onderwijzers belegde Zaterdagmiddag een vergadering in de Muziekschool aan het Rapenburg. Nadat het huishoudelijk gedeelte in vlot tempo was afgewerkt, hield de heer T. C. Bos, hoofdbestuurslid een referaat over „Het plan Bolkestein", waarvan hij de belangrijkste punten uit voerig behandelde. Wij zullen in dit ove rigens zeer «beknopt verslag, enkele ge dachten, zowel van de heer Bolkestein als van de «spreker trachten weer te geven. Wanneer moeten de kinderen naar de lagere school? Bolkestein zegt: wanneer zij zeven jaar zijn geworden. Spr. was echter een andere mening toegedaan en verdedigde het standpunt, dat het voor het kind geen schadelijke gevolgen met zich mee zal brengen, wanneer het reeds op zes-jarige leeftijd de school bezoekt. Het is echter wel nodig, dat in de eerste klas onderwijs wordt gegeven in de sfeer van de kleuterschool. Op 't ogenblik laat dit nog wel iets te wensen over. In dit verband wees spr. er op, dat in bet rapport Bolkestein ook naar voren wordt gebracht, dat de lagere school geen opleidingsschool meer zal zijn in de be tekenis, welke wij aan dit woord hech ten. Het verschil dat de ene onderwijzer en de ene school meer presteert dan de andere, wordt althans in naam dus opgeheven. Iedere school is, aldus B., in staat leerlingen met voldoende kennis af te leveren. Vervolgens werd door de heer Bos de kwestie van het U.L.O. belicht. In tal van kringen is men niet meer tegen het vier jarige U.L.O., doch er zijn mensen, die beslist zeggen, dat er ten aanzien hier van wettelijke bepalingen moeten ko men. Is het wel nodig, dat de wet er bij komt? Zij, die het 4-jarig U.L.O. niet aan durven, doen dit louter uit concurrentie- vrees. In het rapport van B. wordt de vijf jarige H.B.S. vervangen door de vier-ja- rige A(lgemene) M(iddelbare) S(chool). Wanneer er straks komen èn een 4-j. A.M.S. èn het 4-j. U.L.O., dan is een he vige strijd tussen deze scholen onvermij delijk. Dit tracht B. dan te ondervangen door te zeggen, dat het U.L.O. meer gaat werken op de kennis, de A.M.S. meer op het inzicht, hetgeen inhoudt, dat het bij brengen van inzicht op de U.L.O.-school eigenlijk niet nodig zou zijn geweest. Beide scholen, A.M.S. en U.L.O. zullen, aldus spr., nooit een bloeiend bestaan krijgen. Daarvoor lijken ze te veel op el kaar. De A(lgemene) N(ederlandse) O(nderwijzers) V(ereniging) doet haar uiterste best de A.M.S. uit het plan uit te schakelen. Ten aanzien van de onderwijzersoplei ding was de heer Bos het met Bolkestein eens, dat de onderwijzers meer in het leven moeten staan, wanneer ze de moei lijke taak op zich nemen, kinderen tot dat leven op te voeden. In de laatste tien jaren is wel in deze richting gewerkt. De Kweekschool moet zijn een vak school, waar men zich als 't ware voelt in de geest van de school, waar men later zelf het onderwijs zal brengen. Wij kun nen moeilijk er voor ijveren, dat de aan staande en toekomstige onderwijzers, voordat zij in de school komen, nog een Paar jaar een universitaire opleiding hebben genoten. Wij mogen dit niet te ver doordrijven. Het zou bij het invoe- BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Judith, dr van C. Schimmel en M. van den Broek. Cornelis N. A., zn van N. A. Barning en C. W. Noest. Jo hannes J., zn van J. Korenhof en M. Ba- velaar. Cornelia C., dr van W. van Leeu wen en J. Bek; Arnoldus A., zn van C. Teljeur en L. W. van der Weyden. Fre- derik R. J., zn van J. Knetsch en K. van der Wiel. Martina J., dr van J. A. Zwa- gemaker en M. C. Bergman. Andrea, dr van A Beij en E. de Meij. OVERLEDEN: C. C. H. Gadri—van Wijngaarden. 81 jr. A. W. A. van Zeist, 8 jaar. ren van een dergelijke bepaling wel eens kunnen gebeuren, dat waardevolle krach ten, die uitstekend hun taak zouden ver vullen, niet de wetenschappelijke aanleg hadden, om tot het eindpunt te komen. Bovendien zal de Kweekschool er min der door worden bezocht. Sprekende over de z.g. experimenteerklas, zeide de heer Bos, dat deze, als er een moet komen, in het U.L.O. dient te liggen, terwijl dan aan het eind van de eerste klas kan wor den nagegaan, voor welke schoolhet kind in aanmerking kan komen. Na de pauze traden de onderwijzers met elkaar in discussie over de bespro ken stof. CACTUS- EN VETPLANTEN- VERENIGING. In gebouw „Prediker" had een dezer dagen een vergadering plaats van de afd. Leiden en Omstreken van de cactus- en vetplantenverenigimg „Succulenta". De voorzitter opende met een hartelijk woord van welkom. Aan de orde was een bespreking over de afvaardiging naar de algemene vergadering te Haarlem. De heren De Groot en Spaargaren stelden zich beschikbaar. Aan de verloting werd actief deelgenomen; de keuze van de planten was zeer groot. Bij de rondvraag werd besloten om in Juli a.s. een excursie te organiseren naar de kwekerij van de heer Kroon te Voorschoten. Vermelden wij nog, dat secretaris is de heer J. J. v. d. Reyden, Dr de Bruynestraat 5, Leiderdorp. Distributievaria Morgen zijn aan de beurt voor het afha len van bonkaarten die gezinnen, waar van het hoofd een stamikaartnummer heeft tussen 25015000. Het kantoor is geopend van 8.3011.45 en van 1416 uur. Ik wil er maar mee zeggen Eén lange juichkreet was hetdie op klonk uit de tienduizendkoppige menigte verzameld op Timesquare, Trafalgar- square, Broadway en Second Avenue, de knooppunten van de wereldsteden Lon den en New York, toen op die over winningsdag nu bijna twee jaar geleden, Eén juichkreet: het was vrede! Japan, de laatste vijand, stuurde zijn stomverwonderde onderhandelaars, die maar niet konden begrijpen hoe die machtige vloot, onderaanvoering van het vlaggeschip der Amerikaanse Marine bij nacht en zwaar weer de baay van Tokio had kunnen binnenvallen met de hoed in de hand om wapenstil stand te vragen. Hiroshima woog zwaar op de maag en de toepassing van het radarwonder hadden ze zoeven me't eigen ogen kunnen waarnemen. Ze waren ge slagen en verslagenMacArthur, de man van de kikker spr ongtactiek, gaf order, de Jappen sisten en bogen. Vredevrede, over de wereld. Nee, men was te verstandig om nu met leu zen te komen van nooit meer oorlog of iets dergelijks, daar had men na 1918 ge noeg leergeld mee betaald. Nee, er moest een organisatie komen, die beter zou zijn dan de Volkenbond „in zijn beste dagen" ooit was geweest, een veiligheidsraad met een staande po litiemacht. Alles ontstaan door de vrede, opgebouwd uit de vrede en ten dienste van de vrede. De atoomboom, de schrik der volkeren, moest onder controle van een commissie, die zou bestuderen op welke wijze de monsterlijke schepping van menselijk ver nuft in betere banen kon worden geleid. De leden van deze commissie zijn alle wijzeverstandige, kundige, goedwillende mannen, dus praten zij nog steeds over het atoomgevaar. Ondertussen hebben de Engelse- en Amerikaanse geleerden twee jaar na de vrede-juichkreet, reeds veel gevaarlijker en dodelijker wapenen uitgevonden. In Engeland vervaardigen 200 technici een zgn. radio-actieve wolk en een bacterio logische bom. In Amerika, dat altijd iets vlugger is dan de anderen, liggen deze mensont erende wapens reeds klaar voor gebruik. Onderzoekers van beide landen werken aan een atoombom, waarbij die van Hiroshima slechts „kinderspel" was. Misschien hebben dezelfde technici ook wel op die vreugdevolle dag tussen de menigte staan juichen en dansen, omdat het nu vrede zou zijneen vrede zonder oorlogen en geruchten van oorlogen! Arme, verdwaasde wereld. Dat wil ik maar zeggen. JANTJE VAN LEYDEN. HAAGSE RECHTBANK Wegens inbraak in een villa te Lisse, waarbij diverse goederen werden gestolen^ heeft zich voor de rechtbank te verant woorden gehad de vertegenwoordiger F. S. tegen wie twee jaar gevangenisstraf werd geëist- De rechtbank heeft hem ver oordeeld tot een jaar en zes maanden ge vangenisstraf. De slager J. F. A. H. uit Sassenheim werd ervan verdacht dat hij wilde inbre ken in de woning van zijn buurman. Het was een wel wat geheimzinnig geval, want H. vertelde in een café te hebben, opgevangen, dat iemand van plan was bij zijn buurman in te breken, hetgeen hij juist wilde voorkomen. De Officier vor derde een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief, doch verdachte hield zijn onschuld vol. De rechtbank heeft het ten laste gelegde niet bewezen geacht, en verdachte vrijgesproken. Inleiding van da Van Everdingen in de Marekerk Gistermorgen ontving de Leidse Her vormde Gemeente in de Marekerk haar eerste vrouwelijke hulppredikant. Ds Kuilman leidde domina Van Ever- dingen in en koos tot zijn tekst Hande lingen 7: 57, 58a en 60 (uit de geschie denis van Stephanus). In zijn prediking wees ds Kuilman er op, dat, als het Woord van God niet gebracht wordt door mannen en vrouwen, die werkelijk ver staan, wat zij zeggen, onze kerkgang wei nig zin en betekenis heet. Stephanus, de eerste christenmartelaar, was een man, die de realiteit van het Evangelie zo waardevol achtte, dat geen duivelse macht hem kon grijpen. Het is een ver blijdend teken, dat er ook in de wereld van thans, met alle verwarring en ellen de, ouderen en jongeren zijn, die in het diepste van hun hart moeten zeggen: Buiten Christus kan m'n ziel niet leven. Gelukkig zijn er nog mensen, die met een der martelaren uit de afgelopen be zettingstijd zingen: Het leven is: de kruisbanier tot in Gods handen dragen. Na de predikatie vond de inleiding van mej. Van Everdingen plaats, die, aldus ds Kuilman, als hulppredikante door de Kerkeraad was aangesteld met het oog op het vertrek van ds M. W. J. Geursen naar Indië, die daardoor zijn werk heeft moeten toevertrouwen aan de predikanten W. H. Kelder jr en P. W. Spruyt. Omdat veel tijd aan de arbeid van deze dominees in de wijken werd onttrokken, heeft de Kerkeraad gemeend, da Van Everdingen te moeten aanwijzen om het werk van beide predikanten te verlichten. Reeds heeft zij in de gemeen ten Groningen en Zaandam zodanig werk verricht. de zin van: het volle werk van de pre dikant waarnemen. Doch er zijn, aldus spr., ook bepalingen, waardoor ook de vrouw getuige van Jezus Christus kan zijn. Ds Kuilman hoopte, dat de Leidse gemeente, die over het algemeen niet gauw met nieuwigheden is ingenomen, deze hulppredikante, de eerste in de geschiedenis van de Hervormde gemeen te, met hartelijkheid tegemoet zal tre den en de meisjes en jongens op de cate chisatie en in het jeugdwerk aan haar leiding- wil toevertrouwen. Spr. besloot zijn toespraak met de woorden: Ik hoop, dat God U en Uw werk zo zal zegenen, dat U iets van die rijkdom zult voelen, welke God aan de gemeente heeft gegeven. Deze dienst werd besloten met het zingen van Gezang 112: Eén naam is onze hope, één grond heeft Christus' Kerk LEIDERDORP Het ligt in het voornemen van het bestuur der Ned. Herv. School om bin nen afzienbare tijd met de kinderen een schoolreisje te maken. De laagste klas sen naar een kersenboomgaard met speel tuin, de grotere kinderen naar Rotter dam, alwaar een rondvaart door de ha vens zal worden gehouden en de Maas tunnel zal worden bezichtigd. Om het benodigde bedrag bijeen te krijgen, zul len binnenkort endge dames een lijst pre senteren aan ouders van de kinderen en vrienden van de school. Wij herinneren nog aan de verga dering van de „Jonge Kerk", welke hedenavond om kwart voor acht zal plaats vinden. Er zullen inleidingen wor- In de reglementen van de Kerk wordt den gehouden over: de Leertucht, terwijl inderdaad bezwaar gemaakt tegen de tevens belangrijke voorstellen voor Sep- arbeid van de vrouw in de gemeente, in I tember en October worden besproken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4