Partij v. d. Arbeid wil verder Cbamberlainen Romme: Republiek schromelijk in gebreke Geen arbitrage inzake Indië t Verklaarde ^uitzicht NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG, 1« JUNI 194» MAAR HOUDT STIJF VAST AAN LINGGADJATI Ook de P.v.d.A. is ernstig teleurgesteld over het republikeinse antwoord van 8 Juni, maar zij wil het nog eens met nieuwe besprekingen proberen, aldus bleek Zaterdag te Amsterdam op d'? ge houden vergadering van de Partijraad van de P. v. d. A. In een met algemene stemmen aangeno men resolutie wordt gezegd, dat de repu blikeinse voorstellen tot een staatsrech telijke constructie niet te rijmen zijn met de overeenkomst van Linggadjati en dat de Ned. Regering" daaraan niet zonder grondwetswijziging kan meewerken. Voor het eerst na 7 jaar is het weer mogelijk met de Mij Zeeland naar Har wich te reizen. Het is een dagdienst, die niet vanuit Vlissingen, doch vanuit Hoek van Holland onderhouden wordt en wel met het s.s. „Meckelenburg". Den Haag won E.H.B.O.-wed- strijden te Utrecht Prinses Juliana gaf van haar belangstelling blijk. De afd. Utrecht van de Ned. Vereen. „E.H.B.O." bestond Zaterdag 40 jaar en daarom werd daar ter plaatse de alg. jaarvergadering van het hoofdbestuur ge houden o.l.v. dr E. Otterdoorn. Aanwezig waren afgevaardigden van het Rode Kruis Groene Kruis en van de hoofdinspectie Volksgezondheid. Besloten werd dat de jaarvergadering en de nationale wedstrijd het volgend jaar in Den Haag gehouden Kullen worden. Tot veler verrassing arriveerde om half drie Prinses Juliana, die de daarna ge houden wedstrijen gedeeltelijk bijwoon de. In deze wedkamp eindigde als eerste de provincie Zuid-Holland, aangezien de afd. Den Haag, maandenlang getraind door de heer K. Verschoor, verpleger le kl. bij de G.G.D.. voor de overwinning zorgde. DE NEDERLANDSE LENING IN DE V.S. Het banksyndicaat o.l.v. Kuhn Loeb, dat de Nederlandse lening van 20 mil- lioen dollar aan de markt heeft ge bracht, is ontbonden, daar alle obliga ties geplaatst waren. Naar Aneta ver neemt, is er volgens sommige ramingen voor 1 millioen dollar meer gevraagd dan aangeboden werd. Als gevolg daar van verwacht men, dat de koers enige tijd vast zal blijven. De officiële note ring ter beurze moet nog wachten op de vervulling der formaliteiten. Zowel de ondertekenaars als officiële Neder landse financiële kringen achten het resultaat der lening zeer bevredigend. Aldus ANP-Aneta uit New-York. De Paascollecte der Ned. Herv. Kerk (voor de Zending) heeft tot heden opge bracht f 406.980. Overtuigd, dat de overeenkomst van Linggadjati thans de enige grondslag voor een aanvaardbaar beleid is en dat een oplossing niet langer meer kan worden uitgesteld, daar anders een onhoudbare toestand zou ontstaan, doet de Partijraad een hartstochtelijk beroep op beide rege ringen om een catastrophe te voorkomen en vraagt in het bijzonder van de Ned. Regering: a) Hernieuwd contact, teneinde te po gen omtrent de meest dringende punten alsnog op korte termijn tot een resultaat te geraken; b) Onderwerping van de daarvoor vat bare punten van het geschil aan een uit spraak overeenkomstig het accoord van Linggadjati; c) Duidelijke maatregelen, geschikt om de ernstig verstoorde vertrouwen-sfeer te herstellen en met name: I, in verband met de aankomst van de 2de divisie in Indonesië, onmiddellijke aflossing van troepen- en zo spoedig mo gelijk verdere vermindering van de troe penmacht; n, algeheel herstel van de toestand in Buitenzorg, zoals die was voor de aanslag van de P.R.P., tenminste met verwii ring uit Buitenzorg van de voor het ge beurde mede-verantwoordelijke Neder landse autoriteiten; III, beëindiging van de campagne, als thans door de regeringsvoorlichtings dienst te Batavia wordt gevoerd, die ont aard is in een psychologische oorlogs voorbereiding. IV, benoeming van progressieve figuren op leidende posten in Indonesië. Communistische eis aan de Regering CJP.N. schaart zich achter de republikenise nota Het Partijbestuur van de Communisti sche Partij Nederland eist in een op 15 Juni aangenomen resolutie inzake Indië van de Ned. Regering, a. Onmiddellijke heropening der on derhandelingen onder uitsluiting van elk geweld of dreiging met geweld; b. Onmiddellijke overgang tot aan zienlijke vermindering van Nederlandse troepen als inleiding van de terugkeer van leger en vloot naar het Vaderland, en de zuivering van de leiding der ci viele en legerdiensten, alsmede bezetting van de posten door personen, die de in het accoord van Linggadjati overeenge komen vreedzame regeling van het con flict waarborgen. Poging tot moord op verpleegster te Santpoort Zaterdagmiddag heeft de 27-jarige D. uit Amsterdam een moordaanslag ge pleegd op de verpleegster T. in de om geving van het provinciaal ziekenhuis te Santpoort, waar mej. T. werkzaam is. Het tweetal ontmoette elkaar, waarna een woordenwisseling is gevolgd. De Amsterdammer trok een revolver en loste een schot, dat echter geen doel trof. Nog tweemaal schoot hij, maar beide keren ketste het wapen. Ten slotte sloeg hij de verpleegster met de revolver op het hoofd, waardoor zij ernstig gewond raakte en naar een zie kenhuis te Haarlem moest worden over gebracht. De dader is aangehouden. Naar zijn motieven wordt een onderzoek ingesteld. IN EEN COMMENTAAR OP RESOLUTIE DER P.v.d.A. In een commentaar op de elders opge nomen resolutie der Partij van de Ar beid verklaarde prof. Romme, de voorz. der R.K.-fractie aan het ANP, dat hij het niet juist vindt, „om zoals de reso lutie het noemt, zich met concrete vra gen eenzijdig tot de Nederlandse rege ring te wenden. Dit kan alleen de schijn wekken al is dit ongetwijfeld niet bedoeld als zou de Nederlandse regering in gebreke zijn met de loyale uitvoering van Ling gadjati, terwijl de gehele resolutie van de Partijraad terecht de geest ademt, dat niet de Nederlandse Regering, maar de republiek ter zake in gebreke is en schromelijk in gebreke is". Prof. Romme was van mening, dat de gedachte, om arbitrage in te roepen over minder dringende punten, die daarvoor vatbaar zijn, onjuist is: over voorstellen, die apert in strijd zijn met Linggadjati en die ons daarenboven in botsing zouden brengen met de Grond wet, kan arbitrage niet aan de orde komen en dat naar het bereiken van een vertrouwenssfeer zeker steeds moet worden gestreefd, maar dat zijns inziens de onpartijdigheid in partijdigheid zou ontaardeh, wanneer men de gedachte zou wekken, als zou deze vertrouwens sfeer vooral van Nederlandse zijde ge schaad zijn. OP 1 OCTOBER ELECTRIFICATDE PIJNACKERLIJN GEREED. Zaterdagmiddag, bij de inspectierit op de herstelde spoorlijn Den HaagPijn- ackerRotterdam, is medegedeeld, dat de lijn 1 October geheel geëeleotrificeerd zal zijn. Er moeten daar betonnen palen komen en het plaatsen daarvan geeft enige ver traging. Zaterdag werd in de Ridderzaal te Den Haag de conferentie der Nederlands BelgischLuxemburgse Interparlementaire Unie geopend. De drie delegatie- 'dders: v.I.n.r..: de heren Reute (Luxemburg), Serrarens (Nederland) en graaf Carton de Wiart (België). De spanning om Indië duurt voort. Het Ned. kabinet zou heden bijeenkomen, maar liet advies van de Comimdssie-Generaal t.a.v. de politiek, welke thans zou moeten worden gevolgd, is nog niet binnen. I>e P.v.d.A., hoe wel zij toch haar bijzondere connectie heeft in de C.-G., heeft aan dat advies blijkbaar geen behoefte. Zij heeft althans Zaterdag reeds een resolutie aangenomen, waarin zij de wenselijkheid uitspreekt van een politiek, gekenmerkt door hernieuwd contact met de republiek enf door vermindering van de troe pen. In een interview heeft prof. Romme, de voorzitter der R.K. Kamerfractie, reeds com mentaar geleverd op deze resolutie en daarin volkomen terecht gelaakt, dat zij zich wel bijzonder eenzijdig met verschillende opmer kingen richt tot de Ned. Regering, alsof niet Juist de Ned. Regering zioh stipt had gei lou den aan de plechtig gesloten overeenkomst. Prof. Romme doet uitkomen, dat niet die Ned. Regering, maar de republiek inzake de pakoming van de overeenkomst „schromelijk in gebreke" is en meent deze opvatting trou wens ook uit andere passages van de reso lutie dier P.v.d.A. te mogen opmaken. Ons is het niet duidelijk, waarom de P.v.d.A. zo schielijk met de linkerhand moet terugne men, wp4 ze de rechterhand (aan critiek) geeft. Intussen heeft dan de P.v.d.A. al is het advies van de C.-G. nog wiet binnen haar standpunt al bepaald. Zij wil hernieuwd con tact. Des te belangrijker is de vraag, of na alle teleurstellende ervaringen die K. V. P. zich in deze weer zal laten meetrekken. Wat dit laatste betreft, moest prof. Romme zich uiteraard op die vlakte houden, een be zigheid overigens, die hem wel ligt. Toch zeide hij, zich levendig te kunnen begrijpen, „dat op dit dode punt, waarin het antwoord van de republiek Indonesië de zaak van de wederopbouw van het Rijk in het al gemeen en van Indonesië in het bijzonder heeft gebracht, men ook een hartstochtelijke poging overweegt, om de vreedzame gang der ontwikkeling liefst geen ogenblik te doen onderbreken Waaruit echter die „vreedzame gang der ontwikkeling" bestaat, is ons niet duidelijk. Het lijkt ons een typisch staal van zelfsug gestie, vooral op „dit dode punt". Minder onbevredigend was bet bescheid van prof. Romme ten aanzien van de moge lijkheid van arbitrage. Men heeft de stellige indruk, dat hij hier afwijzend tegenover staat. Trouwens, reeds in de Kamerdebatten rees tegen deze arbitrage een zijner voornaamste bedenkingen. Maar een hoofdartikel in het hoofdorgaan van de Partij van de Arbeid. „Het Vrije Volk", klampt zich gretig vast aan het overigens nog vage bericht, d'at de En gelsen zouden proberen te bemiddelen, en schrijft dan letterlijk: „Dit is een mogelijk heid. Misschien is het de laatste mogelijk heid, maar bemiddeling is thans nog het enige middel". Ook de republikeinse minister van Econ. Zaken laat zijn gedachten blijkbaar gaan in de richting van internationale arbitrage, en hij acht dit in overeenstemming met de over eenkomst van Linggadjati. Hij vergeet nochtans dat de Nederlanders de mogelijk heid van arbitrage uitdrukkelijk hebben ge bonden aan de voorwaarde, dat eerst een behoorlijk reglement ter regeling van de ar bitrage tot stand zou zijn gekomen. En zover is men nimmer gekomen. Ook al omdat de republikeinen de overeenkomst niet wilden uitvoeren. Het gaat dan ook niet aan, dat men van die kant nog eens de mogelijkheid van arbitrage oppert. Den Haag zelf bewaart op dit punt het stilzwijgen. Dit is begrijpe lijk, zolang men over het advies van de Com missie-Generaal niet beschikt. Ook de Regering heeft met deze C.-G. haar connecties, maar is niet zo haastig als de P. v. d. A. met het vormen van haar oordeel. Wij hopen voorshands, dat het Rsgerings standpunt ten aanzien van arbitrage en be middeling afwijzend zal zijn. Onze Regering heeft gedaan, hetgeen in alle redelijkheid mocht worden verwacht. Ja, aanzienlijk meer dan dat. Zij had reeds bij het tot stand komen van Linggadjati haar gerechtvaar digde reserves ten aanzien van arbitrage. En voorts de ervaring, welke zij tot nu toe met buitenlandse bemiddeling inzake Indië heeft opgedaan, zijn wij willen ons zacht uit drukken niet bemoedigend geweest Het herstel van Europa „Help U zelf" dat is het advies, waar mede de Times, het plan van Marshall voor een „reconstruction of Europe" onder lijnt. Het is de grote tragedie, sinds de oorlog geweest, aldus dit toonaangevende blad, dat de landen van Europa in gebreke zijn gebleven, om hun economisdhle hulp bronnen en ondernemingsgeest te coördi- en gemeenschappelijk de taak van het herstel ter hand te nemen. De offerte van Marshall, oie overigens geheel „vrijblijvend" wordt „a golden chance" genoemd en inderdaad het is voor Europa, als de lan den in staat zijn een einde te maken aan hun neiging tot partioulaxisme en sectaris- me, naar een economische, internationale basis streven en dus gezamenlijk de handen aan de ploeg slaan, een kans uit duizenden. Het blad slaat al direct de spijker op de kop, door enerzijds vast te stellen, dat het plan Marshiall de enige manier is, om de Euro pese landen in staat te stellen op de Ame rikaanse markt te blijven kopen, en ander zijds, gesteld, dat het Congres te gelegener tijd met een „miiliarden-nota" accoord zai gaan, Amerika op die wijze de communis tische infiltratie kan tegen gaan. Men dient vredelievende ondernemingslust van Marshall met belangstelling en als een symp toom van „frische und fröhltóhe" economie te begroeten, maar een voorzichtige reserve, voor wat de kans van slagen betreft, blijft geboden, als men denkt aan de pogingen van een Keynes na 1919, en de phobie- toestand, waarin Stalin nog steeds ten aan zien van het prikkelende begrip „Amerika" verkeert. Men kan er zeker van zijn, dat de Amerikaanse regering achter het plan van Marshall staat, dat aan Europa voor lopig geen enkele voorwaarde dicteert, maar als de economischJe specialisten van Europa het straks eens worden over het voor te schrijven recept, kan dit slechts in Amerika worden klaargemaakt. En aangezien het mil- liarden dollars zal kosten, ligt het voor de hand, dat het Congres er een gebruiksaan wijzing bij geeft, die niet iedere socialisti sche regering, laat staan een communistische mogendheid, ligt. Sow jet-Rusland heeft tot nog toe op de Europese, economische kern vorming niet gereageerd, geen chemische affiniteit vertoond, alhoewel het de gelegen heid geboden wordt, zich bij het plan aan te sluiten. Blijft Rusland afzijdig, doordat het volhardend in een negatieve houding, er toch slechts een gecamoufleerde West- Europese „blokvorming" in ziet, dan zal zulks op de van Rusland afhankelijke buur staten en die landen, welke via hun com munistische attitude" bij de centrale te Moskou zijn aangesloten, een noodlottige in vloed hlebben. De sterkste troef voor het slagen van het plan Marshall is, dat ook Sowjet-Ruslarvd een lening dringend nodig heeft. Blijft Rusland echter negatief, dan behoeft zulks geen beletsel te zijn voor de West-Europese landen zich duidelijker te positijveren. Er is een brug geslagen, en Marshall staat er midden op! De staatsman, die het momenteel al zeer moeilijk heeft, is Bevin. Het ligt op zijn Engelse weg, het initiatief te nemen om Europa te coördine ren en aan Marshall een antwoord te zen den, want Engeland blijft op Amerika, po litiek, economisch en financieel (door een straks aan te vragen nieuwe dollarlening) aangewezen en daardoor afhankelijk. Maar aan de andere kant, i6 het zeker niet de bedoeling, indien Rusland aan het Europese gezelsohapsspel niet wenst deel te nemen, dat Engeland in de politieke put geraakt, doordat het plan Marshall de iso latie tussen Oost en West zou bevorderen. Wat Bevin zegt, is heel Engeland nog niet. De verklaring van Marshall apprecieert hij als „een der geweldigste redevoeringen uit de wereldgeschiedenis" en hij heeft zijn grote voldoening te kennen gegeven, dat óók Riusland in de hulpactie kan worden be trokken, het Amerikaanse plan geen „ideo logisch karakter" heeft, hetgeen wel tactisch, maar daarom nog niet objectief geredeneerd is. Immers nog slechts een week geleden, hoorden wij van een Amerikaanse regering, die er niets voor voelde landen te steunen, die het herstel van andere staten tegen werken of politieke munt uit hun economi sche moeilijkheden trachten te slaan. Wij denken hierbij aan de Russische lasso om Polen, Tsjecho-Slowakije, Hongarije, de beïnvloeding van de Balkan, Italië, Frank rijk, om maar enkele voorbeelden te noe men. Het is geenszins onmogelijk, dat de offerte van Marshall, als Rusland afwijzend beschikt, evolutionaire structuur-wijzigin gen in de politiek van diverse landen ver oorzaakt, maar óók kan Rusland nog meer overrompelend te werk gaan. Het is niet aannemelijk, dat het Amerikaanse Congres voor een periode van 4 jaar, het sommetje van 5 milliard jaarlijks ter beschikking zou stellen, als de Russische ideologie wigvor mig zou blijven werken. „Zaken zijn zaken" en de Amerikaanse philantropie graaft zeker niet haar eigen graf, waar ze schoon gelijk in heeft. Zoals reeds werd gemeld, hebben het staatsdepartement en de Britse ambas sade te New-York reeds van gedachten ge wisseld over het nu verder te volgen werk program. De onderstaatssecretaris William Clayton, die naar de internationale handels conferentie te Genève terugkeert, zal na afloop daarvan, Londen, Parijs, Brussel en andere Europese hoofdsteden bezoeken en eens rondneuzen en snuffelen, wat men in Europa wil en of er kans is op „eendracht maakt macht"Bevin heeft zich reeds met enkele landen verstaan, maar Zaterdag had de Nederlandse regering geen verzoek van die zijde ontvangen. Ons land, België en Luxemburg voerden eveneens besprekingen om eventueel het initiatief te nemen, een samengaan der Europese landen voor het economisch herstel te bevorderen. Door de Tol-unie zijn wij weliswaar be scheiden „pioniers" voor een Verenigd Euro pa, maar ligt het initiatief niet veiliger bij Bevin? Wij hebben werk genoeg met Ling gadjati. Doen wij verstandig voorop te gaan in het politieke noodweer tussen Amerika en Rusland met een paraplu, waar zo veel economische motgaatjes ln zitten? Ook al verdient het plan Marshall een warm applaus! Belgen, die tijdens de eerste wereldf- oorlog in ons land waren geïnterneerd, sul len op 20 en 21 Juni Amersfoort en Harder wijk bezoeken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3