Goede uitvoering van Gade's „Kruisvaarders" Wat er in de omliggende plaatsen voorviel TOFWB Lfrosm OOCWANT Kunst en Letteren i DOOR „HART EN STEM" TE LEIDERDORP Men kan veilig veronderstellen, dat het werk van de Deense componist Niels W. Gade (18171890), zelfs voor een muziek- lievend publiek, grotendeels terra incogni ta is en het is daarom te loven, dat het Ned. Herv. Kerkkoor „Hart en Stem" te Leiderdorp o.l.v. Truus Massaarvan Driel gisteravond op een in samenwerking met de Chr. Gem. Zangvereniging „Prinses Juliana", georganiseerd kerkconcert Gade's „Kreuzfahrer" durfde uitvoeren. In de 2de helft der 19e eeuw kwam een nieuw element de taal der muziek verrij ken. In verschillende landen streefden de toondichters er n.l. naar de eigen landaard in de muziek uit te spreken. En waar een Chopin en Glinka waren voorgegaan volg den een Smetana en Dvorak, een Grieg en Sibelius. Onder deze ook de minder beken de Niels W. Gade. Nieuwe melodieën, rhythmen en harmonieën deden hun in trede en waar de persoon van de componist op de achtergrond trad, ging men de voor keur geven aan een overigens sterk roman tisch gekleurde weergave van de objectieve realiteit- Gade is in de rij der groten op dit gebied zeker niet onder de eersten, maar onder zijn werken zijn zeer zuivere speci men waarin hij de grote vorm nastreeft en zich daarbij met succes door zijn illustere tijdgenoten laat leiden. De uitvoering door het Leiderdorpse koor had vele goede kwaliteiten. De leiding van de dirigente werd, vooral door het vrouwe lijk deel, met enthousiasme aanvaard, zo dat het geheel een gedisciplineerde indruk maakte en de bedoelingen van Truus Mas saarvan Driel behoorlijk tot uitdrukking kwamen. Het gebrek aan mannelijke bezet ting had echter een uitgesproken oneven- CONCERT IN DE PIETERSKERK. Ter inleiding van het concert, dat Leo Mens en Jaap Stotijn in de Pieterskerk gaven, gaf Leo Mens een korte toelich ting. De Pastorale van Badh, waarmede het concert geopend zou worden, is een werk, dat uit vier delen bestaat. Een Pastorale is een verklanking van het bui tenleven, dde in dit geval koant uit de ziel van een door God begenadigd mens. Typerend voor het laatste deel is, dat het thema na 24 maten in de omkering op treedt. Mens liet het thema mét de om kering apart horen. In het praeludium in e van Bach is een groot bouwmeester aan het woord. Overigens spreekt dit praelu dium voor zichzelf. De fuga van Schumann is een van de 6 fuga s, die deze meester schreef op de naam B-A-C-H. Ook dit thema van deze fuga liet Mens apart horen. Mens gaf van de Pastorale een fijn en teer geregistreer de vertolking; het veelstemmen-timbre in het laatste deel deed het uitstekend. Het praeludium in e van Bach stelt ndet alleen hoge eisen aan de organist, maar ook aan de luisteraar. Wellicht had het aanbeveling verdiend, om ook van dit werk de thema s apart te laten horen. Overigens was de vertolking van Mens er geheel op gericht de constructie van dit werk op de juiste wijze te belichten. Ook de fuga van Schumann, mezzo forte ingezet en geleidelijk tot een mach tig forte opgewerkt, kreeg een mooie vertolking. De mees ter-hoboïst Jaap Stotijn speel de op onnavolgbare wijze een sonate van Telemann, een Pièce van Franck, een Allegretto pastorale van Saint-Sa ens en een der landelijke miniaturen van Van den Sigtenhorst Meyer. Er was gelukkig voor dit concert vrij veel belangstelling. Hennie Schouten. Stadsnieuws Afd. Leiden van „Het Zonnehuis" organiseert bazar Op Woensdag 25 Juni a.s. in „Prediker". De afdeling Leiden van de Chr. ver eniging tot verpleging van zieken, „Het Zonnehuis" te Beekbergen, orgailiseert op Woensdag 25 Juni a.s. in het gebouw Prediker" van twee tot tien uur n.m. een bazar. Het comité van aanbeveling bestaat uit mevr. S. C. v. d. Berg, Haagweg 3; de dames J. Brouwer, Brederodestraat 5, en W. de Vos, Rijnkade 16, en de heer D. Prins Pieter de la Courtstraat 99. ZOMER-ZENDINGSCONFERENTIE. De Sectie voor het Vrouwenwerk, uit gaande van de Verenigde Nederlandse Zendingscorporaties, organiseert van 21 26 Juli op het Kasteel „Hoekelum" te Bennekom een zomerconferentie, die on der leiding zal staan van mevrouw H. Schuurman'Nijhoff. Deze conferentie is toegankelijk voor a.s. zendingsarbeidsters en belangstellenden (vrouwelijke theolo gen, -zendelingen, vrouwen en verloofden van zendelingen, -artsen en taalgeleerden, onderwijzeressen en verpleegsters). Al hoewel de conferentie een enigszins be sloten karakter draagt, wil zij ook de mo gelijkheid bieden nader met de Zending kennis te maken. De deelname verplicht tot niets. De kosten bedragen f 25 per persoon. Programma's zijn op aanvrage verkrijgbaar bij de „Sectie voor Vrou wenzendingswerk", Zenddngsbur. Oegst- geest. wichtige stemverdeling tengevolge, die door mevrouw Massaar blijkbaar niet kon wor den weggewerkt. Bovendien was de dictie niet duidelijk en overzongen de koren vaak de soli! Welk laatste euvel echter in de loop van de uitvoering verminderde. In de keuze der solisten is men geluk kig geweest. Constant v. d. Elshout, die in het begin niet goed gedisponeerd scheen, partij. Henri Welbooren's krachtige bas- bariton was volkomen tegen zijn taak op gewassen en Jo Eringaard paarde aan een zuivere, ofschoon in de hogere registers wat harde stem een zeer goed doorleefde voor dracht, die het vrij talrijke publiek uiter mate vermocht te boeien, zong desalniettemin een prachtige tenor- De begeleiding, die in handen was van HAZERSWOUDE Woensdagavond kwam de Gemeen teraad in vergadering bijeen. De voor zitter vraagt de raad zijn goedkeuring te geven aan het verlengen der kasgeldle ning. Tevens is er een schrijven binnen gekomen van de Bank van Ned. Ge meenten, dat Hazerswoude een lening aan kan gaan om de tekorten der be grotingen te dekken. De voorzitter wijst er op, dat nog nooit is voorgekomen, dat zulk een lening voor dit doel wordt aan geboden. Door enkele raadsleden wordt aangedrongen op de inenting tegen diph- terie. Kleine wijzigingen in de begroting 1947 worden behandeld o.a. Grasverpach ting langs de Stationsweg voor f 15.80 per jaar voor de tijd van 3 jaar en de ver pachting van het Poeltje aan de Haz. IJsclub voor f 10 per jaar voor de tijd van 3 jaar. De zorglijke toestand van de Gemeente-financiën maakt het noodza kelijk, een vermakelijkheidsbelasting in te voeren aldus de Ged. Staten. Naar aan- Jeiding hiervan geeft de voorzitter een breedvoerige toelichting op deze be lasting. De heren de Boer, Kouwenhoven, Slootweg en Heijmans opperen hier te gen grote bezwaren, met het gevolg dat B. en W. dit voorstel voorlopig intrek ken. De voorzitter wijst er nog op, dat doordat de landbouwers en tuinders nu ook onder de Ondememingsbelasting vallen, de gemeente hiervan ook wel enig voordeel zal hebben en hoopt, dat Ged. Staten het standpunt inzake de vermake lijkheidsbelasting zullen billijken. Daar na komt het oude punt weer aan de orde: overname var. de Bentweg. De voorzitter geeft in korte trekken weer, wat de be doeling hiervan is. Na enige discussie wordt aangenomen, dat de bewoners jaarlijks een bedrag verschuldigd zijn. T.a.v. het verzoek van de R.-K. Midden- standisvereniging „De Hanze", afd. Bos koop, om subsidie voor de handelsavond school woordt toegestaan, dat f10,per leerling wordt betaald. De voorstellen tot wijziging der begrotingen over 1946 en 1947 worden aangenomen. In het raadsverslag van 20 Jan. j.l. is een storende fout ontstaan, nl. de kosten van een moderne straatverlichting wer den geraamd op pl.m. f 45.000 en niet zoals geschreven was f 25.000 KATWIJK. Bij het gehouden examen voor het „Eenheidsdiploma" van de afd. Katwijk der Ned. Ver. E HB.O. zijn geslaagd de dames A. Seinstra, J. J. v. Houten-v. d. Kamp, J. F. Lammens, J. A. Eisen, J. Venekamp-Ossel, M. M. de Mooy, B. J. N. Bos, A. H. v. d. Voort, C. M. v. d. Plas, J. Fransen, A. v. Rijn, L. E. v. Rossum en de heren L. Hueting, A. v. d. Oever, B. van Dijck, J. Venekamp, J. Minnee, H. M. Flinterman. Afgewezen één candidaat. Examinatoren waren de heren dr Baart de la Faille te Wassenaar en dr Cleve- ringa te Katwijk a. Zee. KATWIJK AAN ZEE. Bij de te 's-Gravenhage gehouden examens zijn geslaagd voor het diploma voor stuurman op stoomzeevissersvaartui- gen Willem Vooys Gzn en voor het di ploma voor schipper op stoomzeevissers- vaartuigen Leendert v. d. Plas, beiden leerlingen van de Visserij school alhier. >e Koningin schonk f 100.- aan hazar „Kinderhuis Voordorp" Het comité ter voorbereiding van de bazar uitgaande van het „Kinderhuis Voordorp" mocht zich in dé afgelopen week zeer verheugen, toen het de mede deling ontving van de particuliere secre taresse van H. M. de Koningin, dat het Hare Majesteit heeft behaagd een bedrag van 100 voor de bazar teir beschikking te stellen. Tilly StenzLeening, was in de vooraf gaande solo-nummers, gezongen door Henri Welbooren, wel wat nadrukkelijk en boven dien niet steeds zuiver. In „Die Kreuzfah rer" herstelde zij zich en toonde zich voor het Leiderdorpse kerkkoor een goede be geleidster. Lou Verhulst bespeelde het orgel en ds J. P. Honnef, ere-voorzitter van het koor, opende en sloot de avond met gebed. C. Th. R. De lessen van deze school zijn thans tot het einde der haringvisserij beëindigd. Aan de stuurlieden- en schippersexamens namen dit voorjaar 26 personen deel, wat een record is, en deze slaagden alle. De 5-jarige C. v. B., wonende aan de Kortenaerkade, komende uit de kleuter school, stak plotseling de rijweg over. Juist op dit ogenblik naderden twee auto's. De ene wagen week net op tijd uit, de andere auto kon een aanrijding niet meer voorkomen, zodat het kind over reden "werd. Het kreeg verwondingen aan het gelaat en werd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. LISSE. In de Ned Herv. Kleuterschool werd een vergadering gehouden om te komen tot oprichting van een pi. Comité voor de Actie Rijkseenheid o.l.v. de heer A. Tib- boel. Nadat over verschillende punten nog van gedachten was gewisseld, verklaar den alle aanwezigen zich bereid tot daad werkelijke steun inzake de actie voor Rijkseenheid en zullen door de aanwezi gen de gezinnen van Lisse bezocht wor den voor het plaatsen van hun handteke ning op de lijsten voor de petitie, welke aan de Regering zal worden aangeboden. Het werd echter wenselijk geacht, dat er ook een dagelijks bestuur gekozen werd, in welk bestuur zitting hebben genomen de heren J. C. van Woerden, voorzitter, J. Korpel, secretaris, A. Marseille, pen ningmeester, voorts de heren J. de Jager, J. J. Bos en G. F. B. Maas. RIJNSATERWOUDE. De gemeenteraad kwam onder voorzit terschap van burgemeester Bakhuizen in openbare vergadering bijeen. De voorzit ter deelt mede, dat van de gemeente Al phen aan den Rijn as ingekomen een concept wijziging van de instructie van het personeel van den Keuringsdienst voor vee en vlees. De Raad vindt de ver goeding voor de auto wel wat hoog, maar besluit met de wijziging accoord te gaan. Schrijven van Ged. Staten d.d. 31 Maart 1947, waarin deze mededelen geen be zwaar te hebben tegen de oprichting van een gemeenschappelijke technische dienst door de gemeenten Leimuiden en Rijn- saterwoude. De gemeenten Nieuwveen en Leimui den hebben reeds medegedeeld, dat zij tot samenwerking in principe bereid zijn. De drie gemeenten kunnen voor het Hoofd van de Techn. Dienst een behoor lijke wedde en een volle dagtaak garan deren. B. en W. stellen voor om in prin cipe tot samenwerking te besluiten en de Raad besluit hiertoe met de stem van den heer Jansen tegen. De Inspecteur van het Lager Onderwijs deelt mede, dat het leegstaande schoollokaal niet geschikt is voor het geven van onderwijs in licha melijke oefening. De Raad is het hier mede geheel eens en besluit aan het Nuts- bestuur de vergoeding per jaar te willen verlagen. Op voorstel van B. en W. besluit de Raad een medaille beschikbaar te stellen voor de op 27 Aug. 1947 te houden Fok- vee en Kaasdag. Aangegaan wordt met de Coöp. Boeren leenbank te Oudewetering een kasgeld lening van f50.000. VRIJDAG, M JUNI 194f Ik teil er maar mee zeggen Alle vlaggen uitVandaag is het Na tionale Feestsigarendag. Nu zien we na vele jaren weer tevreden glimlachende mannenmonden met grote dikke sigaren, waarvan uit krijtwitte aspunten de rook in steeds wijder wordende spiralen omhoog stijgt. Ook komen weer de royale geba ren van: „Hier kerel, steek eens een beste sigaar van mij op.', zonder dat met een half oogje naar de sigarenkoken wordt gekeken. Voor de jeugdsigaren- bandjesverzamelaar bij uitnemendheid, breekt eveneens een goudopdruktijd aan. Volgeplakte schriften en ruiluurtjes zijn dan aan de orde van de dag. En de huisvrouw, hoe denkt die er over? Welbier moet de zaak evcS van twee kanten worden bekeken. Zo eenvou dig is het werkelijk nietl Aan de ene zijde vindt ze het een prachtmaatregeU Altijd tegen het einde van de tweede week een enigszins zuur gezicht om je heen te hebben, waarop reeds van verre staat te lezen: „Wordt het nooit Vrijdag, m'n sigaartjes zijn al vijf dagen op", ie heus geen pretje. Maar, de medaille heeft ook een keer zijde. „De gordijnen slaan van die dikke rook direct aan en wassen kan ik ze niet meer, daarvoor zijn ze te dun gewor den". „Gaven ze nu maar eens de textiel vrij van distributie." Met de zwarthandel in sigaretten zal het zo zoetjes aan wel afgelopen zijn, nu de „allround"-sigarenroker zijn sigaret- tenbonnetjes overhoudt. Een geluk voor zoons en dochters die niet met hun rantsoen kunnen uitkomen. Mocht het zijn, dat de H.H. Sigaren- liefhebbers hun sigarettenbonnen niet kwijt kunnen, dan houdt ondergetekende zich beleefd aanbevolen. Dat wil ik maar zeggen. JANTJE VAN LEYDEN. Winkeliers opgepast! Een Leidse winkelier werd opgelicht voor 7000 textielpunten in coupures. Bij hem meldde zich een man, die zich uit gaf voor vertegenwoordiger van de fa. Davidson, Keizersgracht te A'dam en gaf voor costuums en pantalons te leve ren. De textielpunten moesten echter vooruit worden ingeleverd. Bij onder zoek is gebleken, dat de fa. Davidson niet bestaat. De onbekend geleven op lichter maakte zich in verschillende plaatsen van ons land aan dergelijke praktijken schuldig. Zijen signalement luidt: oud pl.m. 33 jaar, lang 1.75 m; donker Joods uiter lijk; als heer gekleed, vermoedelijk ie hij genaamd Alexander Mozes. NAT. RECLASSERINGSDAG. De secretaris van het pl. comité meldt ons, dat de opbrengst van de op 7 Juni gehouden collecte f 2683,58 bedraagt. Door onvoldoende collectanten kon de gehele stad niet worden bewerkt. Aan allen die aan de collectedag medewerking hebben verleend namens het pl. comité hartelijk dank. Met de „oudjes" over de meren De regenten van ^het Tehuis voor Ouden van Dagen van de Ned. Herv. Diaconie (Ge- ref. Minnehuis) zijn voornemens om op Dinsdag 17 Juni a.s. een boottocht voor de Oudjes te organiseren. Met de boot „Succes" zal nl. een rondvaart over de meren wo»- den gehouden. De afvaart vindt plaats om twee uur. vanaf het Cath. Jacobsdochterhol aan de Nieuwe Rijn. Om half acht hoopt men terug te zijn. De verzekerde kunstlederfabriek „Verl- rex" te Nieuw Milligen bi) Apeldoorn is vanmorgen bijna geheel door brand verwoest. De schade bedraagt een ton. Dezer dagen arriveerden uit Batavia oj> Schiphol de Maharani en de Mahara<tJa Kumar van Coodh Behar. SASSENHEIM. GEBOREN: Maria W., dr v. M. Korte- kaas en A. P. van Niekerk; Maria J., dr van J. W. Hoogeniboom en M. W. Meijer; Johannes J., z, van W. R. Snijders en J. L. de Reus; Johannes, z. van A. Helmus en G. Dwarswaard; Aloysius Q. J., z. van J. W. d. Goeij en A. W. M. Pouw. OVERLEDEN: P. Roelandse, 74 jr. ONDERTROUWD: N. Duijndam, 24 jr en A. H. Granneman, 20 jr. G. A. J. Alke made, 24 jr en M. C. J. Hueber, 22 jr. GETROUWD: W. B. v. d,. Krogt, 27 jr en A. A. M. Kn-iest, 24 jr. G. Vonk, 27 jr en F. A. M. Stuurman, 21 jT. J. v. Steijn, 27 jr en E. M. van der Geest. 25 jr VALKENBURG. GEBOREN: Jan, z van J. W. van Zeist en A. H. Hoogervorst; Anneke, d van. A. H. de Wit en P. de Vries; Paulus, z van Th. v. d. Meij en A. Noort; Gerrit A., z van S. A. Scheffer en G. Zandber gen. ONDERTROUWD: A. Gravekamp en M. C. Salman. GETROUWD: C. Ouwersloot en J. Kort. VOORHOUT. Met ingang van 15 J-uni zal het per sonenvervoer per N.Z.H. niet meer over Sassenheim-Warmond naar Leiden plaats vinden, doch over Oegstgeest en Leidse- vaart. Donderdag 19 Juni a.s. hoopt de heer C. A. Kraakman de dag te herdenken, dat hij 25 jaar onafgebroken het kosterschap heeft waargenomen aan de St Bartholo- meuskerk. Na afwezigheid van drie jaren is door de P.T.T. weer een brievenbus ge plaatst aan de Klokkenmakersbrug. In de foyer van de Stadsgehoorzaal werd gisteravond de 11e partij om het wereldkampioenschap dammen gespeeld tussen de titelhouder Ghestem (links) en Keiler, de uitdager (rechts) op de voorgrond, welke na 54 zetten in remise eindigde. Burgemeester jhr. mr. F. H. v. Kinschot sprak Ghestem in het Frans toe en ook wethouder v. Schaik was bij de opening aanwezig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4