Kloeke woorden in het Hongaarse parlement Dertienduizend Ger. meisjes vieren bondsdag Chr. verzekeringsagenten tegen de misstanden interklaas in honden 't Verklaarde uitziekt NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG, IJ JUNI 1 WERD OOK DEZE OPPOSANT GEARRESTEERD? In het Hongaarse parlement had gis teren een stormachtige vergadering plaats. Tijdens een debat wellicht het laatste, waarin de waarheid werd ge zegd verklaarde de tot de Hongaarse Vrijheidspartij behorende oppositie-lei der, Sulyok, dat ofschoon er geen re volutie zou zijen de huidige kalmte in het land toe te schrijven is aan vrees en angst. Hongarije is geworden tot een politiestaat, vol van spionnen, zeide hij. Er bestaat geen persvrijheid of vrijheid van meningsuiting en wanneer mijn partij bijeenkomsten houdt, verschijnen ongeregelde volksbenden, voorzien van drank en wapenen en maken de verga dering onmogelijk. Volgens Sulyok zijn vele partijleden gearresteerd en geïnter neerd en werd Nagy, de ex-premier, die door een meesterlijke manoeuvre van lings in de val liep, niet van zijn vrij heid beroofd, om daarmede te voorko men, dat hij een martelaar en een sym bool voor de boeren zou worden. Het blad van de Hongaarse Vrijheidspartij meldde gisteren, dat tegen Sulyok, die tijdens den oorlog het verzet tegen de nazi's leidde, een arrestatiebevel is uit gevaardigd. In Bulgarije werden 23 leden der Bulgaarse oppositie uit het parlement gezet, onder voorwendsel, dat in de woning van Petkoff, die vorige week bij het verlaten van het parlement werd gearresteerd, de ontslagaanvragen van deze 23 leden waren aangetroffen. Eert sportieve burgemeester De 600 man personeel van de ge meentelijke huishouding in Ede kreeg gisteren vrijaf van burgemeester J. J. G. Boot om een gezellig dagje door te brengen op de terreinen van het na tuurbad „De Zanding" te Otterlo. Niet alleen burgemeester en wethou ders. maar ook raadsleden, ambte naren, politie, gemeentewerklieden, brandweermannen etc. gingen als ge lijken met elkaar om en betwistten elkaar op het voetbalveld, bij het touwtrekken, een 800 m. veldloop of in het koele nat in sportieve kamp de eer en de prijzen, 's Middags werden excursies gemaakt, waarna 's avonds de echtgenote van de burgemeester, mevr. Boot-Colijn, de prijzen uitreikte. De burgemeester, die lichtelijk was geblesseerd bij een voetbadwedstrijd, dankte allen voor de aan de dag getre den harmonie en collegialiteit. Zal Keiler de kastanjes nog uit het vuur slepen? Gisteren te Leiden werd het weer remise. Na de 11de partij om het wereldkampioen - sohiap dammen, gisteravond te Leiden ge speeld en ook weer geëindigd in remise, rijst de vraag, of we nog op een Nederl. overwin ning mogen hopen. En als we daarop een ruiterlijk antwoord moeten geven, dan luidt dat: Neen! Keiler speelt als een geslagen man, die zich verzoend heeft met zijn lot en slechts zijn beste beentje voorzet om de ne derlaag zo eervol mogelijk te maken. Dat is des te meer te betreuren, omdat er werkelijk weinig reden voor is. De Fransman Ghestem staat één partij vóór en heeft aan alle aan vallen van Keiler het hoofd weten te bieden, goed, maar dat is toch geen reden om nu maar bij de pakken te gaan neerzitten. Type rend is bv. dat Keiler, toen men hem vroeg wat hij nu in de nog resterende partijen dacht te doen, antwoordde: „Sterk spelen". Nuchter, koel en beredeneerd. En zo moeten we dan maar hopen, dat Keilers „sterk spelen" vol doende zal blijken te zijn om alsnog de we reldtitel naar Nederland te halen. B. Springer. NSB-BURGEMEESTER VAN WEERT ONTSNAPT. De voormalige NSB-burgemeester van Weert, Rozener-Manz, die in het bewa- ringskamp Sluis 16 zijn verblijfplaats had, is gistermorgen tijdens werkzaamheden op de Altweerterheide ontsnapt. Opspo- ringspogingen 'hebben tot nu toe geen re sultaat opgeleverd. ABNORMALE KOEIEN STERFTE IN DE NOORD-OOSTPOLDER De laatste dagen doen zich onder de koeien in de Noord-Oostpolder onver wachte sterfgevallen voor. Een veehou der verloor in enkele dagen 8 stuks melkvee. Volgens deskundigen moet de oorzaak gezocht worden in de klaver die op verschillende stukken land groeit. Alle werknemers mogen een extraatje hebben Doch niet meer dan twee procent van het jaarloon. Aan alle werknemers in Nederland mag een uitkering van ten hoogste twee pro cent van het jaarinkomen worden uitge keerd, zonder dat daarvoor een afzonder lijke toestemming van het College van Rijksbemiddelaars gevraagd behoeft le worden. Dit bedrag mag in eens of bij ge- deeltenuitgekeer dworden, bij gelegen heden zoals Pasen, Kerstmis, vacantie of aan het einde van het boekjaar. Deze uitkeringen mogen niet doorbe rekend worden in de prijzen, terwijl overeenstemming moet zijn bereikt tus- esn werkgevers- en werknemersorgani saties. Prinses Juliana naar Rode Kruis- landdagen te Lunteren In verband met de landdagen t.g.v. het 80-j. bestaan van het Rode Kruis op 20 en 21 Juni op de Goudsberg te Lunteren zullen extra treinen uit alle delen van het land deelnemers en belangstellenden ook niet-leden worden toegelaten naar Lunteren voeren. Vrijdagmiddag zullen vliegtuigen en afd. militairen een schijngevecht leveren en de Rode Kruis- militairen zullen zoo natuurgetrouw mo gelijk hun werk doen. Het staat thans vast dat Prinses Juliana, vele ministers en buitenlandse attaché's aanwezig zullen zijn. MOOIE TOOGDAG MET GRANDIOOS SLOT (Van een onzer verslaggevers) Dertienduizend meosjes en vele belangstel lenden waren gisteren in het Utrechtse Sta dion samengestroomd om de 26ste bondsdag van de Bond van Meisjesver. op Gereform. Grondslag te besluiten. Deze massale samen komst was de kroon op al de vergaderingen, die op deze bondsdag zijn gehouden en de bond heeft nog nooit zo'n dag beleefd, aldus de heer Ad. Kuiper in zijn slotwoord. Voor de gewone bondsdag waren, behalve de reusachtige Beatrixhal, ook in gebruik Tivola, de Pbilipszaal, de Wester-, Ooster. en Tuindorpkerk. De „hoofdvergadering" was in de Beatrixhal, waar de bondspresidente, mej. F. Jansen van Beek, inzonderheid de over leden oud-presidente, mevrouw Tj. Abels- Torenbeek herdacht. Het ledental is ver meerderd met 2999. Mej. J. H. Kuiper werd als Bondsmoeder begroet, 't Verwekte enige hilariteit, dat de presdiente miss Timmer, presidente van de Geref. M.V. in Amerika, in het Engels toesprak en deze daarna in keurig Nederlands antwoordde. Ook werd een kort woord gesproken door een afge vaardigde van de Duitse Geref. M.V., die steun vroeg voor het „kleine zusje", dat on der zo moeilijke omstandigheden leeft. Mevr. G. Kraan-v. d. Bung van Vlaardingen hield vervolgens een referaat over „Nieuwe Bloei" en wekte de meisjes op mede te werken aan de opbouw van het Chr. Gezinsleven. Prof. dr G. M. den Hartogh, van Kampen, sprak over „De kracht van het geloof". Mej. Frank Bure te Amsterdam zette uit een, hoe vrouwen en meisjes werk kunnen VERDWIJNEN DE VRIJE ZIEKENFONDSBODEN? Op Binkhoven te Amersfoort is gisteren op de jaarvergadering van de Ned. Chr. Bond van Verzekeringsagenten en Ziekenfonds boden gewag gemaakt van de verbetering van de positie der aangesloten leden. Voor de ziekenfondsboden wordt binnenkort een C.A.O. afgesloten. Over de zgn. vrije zieken fondsboden was de voorzitter, de heer W. Bakker van Utrecht, minder verheugd. Het Staatstoezicht wil hen doen verdwijnen. De c arbeid stelde 89 millioen gulden ter be schikking voor de alg. ziekenfondsen, doch niets mag worden uitgekeerd aan vrije agen ten. De heren J. K. Rietdijk, Rotterdam, en R. Eland, Zevenbergen, ontvingen 't gouden insigne voor het 25-jarig jubileum als lid van het C.N.V. Thans zijn 300 leden aange sloten. In een motie aan minister Drees werd aangedrongen op wegnemen van het onrecht t.a.v. vrije agenten. Tot leden van het hoofd bestuur werden gekozen de heren L. G. Bors_ boom, Vlaardingen, H. Bijker, Dedemsvaart, R. Eland, Zevenbergen, J. H. Groeneveld, Groningen, P. C. van der Poort, Rotterdam, H. L. Wanders. Erica en W .T Zaagsma. Amsterdam. Een voorstel tot bestrijding van de beun hazerij in het verzekeringswezen werd aan genomen. De heer M. Ruppert. die het CNV vertegenwoordigde, betoogde voorts, dat de bedrijfstakgewijze organisatie ook in het verzekeringsbedrijf dient te worden toege past. Daartoe behoort te worden opgericht een Chr. Bond van Werknemers in de Han- GRONDVESTEN DER AARDE BEWE GEN ZICH IN INDIE De seismograaf van de Fordham-uni versiteit in de Ver. Staten, heeft gisteren twee zware aardschokken geregistreerd, waarvan het centrum wellicht in Ned.- Indië ligt. De schokken waren tussen 10 uur 21 en 11 uur 24 Ned. tijd. PRINSES ELIZABETH EREBURGERES VAN LONDEN Prinses Elizabeth van Engeland is gis teren op de viering van de 51ste ver jaardag van haar vader ereburgeres van Londen geworden, ter gelegenheid waarvan zij een van de belangrijkste redevoeringen van haar leven heeft ge houden. del, het Bank- en Verzekeringswezen en Vrije Beroepen. Fusie met de Kantoor- en Handelsbedienden/vereniging is hiervoor de aangewezen oplossing, met dien verstande, dat een vakgroep „Verzekering" zal moeten worden opgericht. ARABIE HEEFT DE REPOEBLIK NIET ERKEND In de memorie van antwoord aan de Twede Kamer nopens het wetsontwerp tot vernieuwing van het vriendschapsver drag met Yemen, heeft de Regering ver klaard, dat weliswaar de Arabische liga na 18 Nov. eenaanbeveling tot de aange sloten staten heeft gericht, om Indonesië als een onafhankelijke souvereine repu bliek te erkenenp, doe hdat tot dusverre geen dezer staten gevolg heeft gegeven aan deze aanbeveling. verrichten in dienst der kerk. Prof. dr K. Dijk sprak voor de Jongelingsbond. Tele grammen werden verzonden o.a. aan H. M. de Koningin, H.K.H. Prinses Juliana, de heer J. Schouten in Indië, mevr. de wed. Colijn (ere-lid) en verschillende jeugdorganisaties in het buitenland. Vermelden wij nog de uitvoering van het declamatorium „Kom Heilige Geest" en het spel „Erfdeel en taak", in het Stadion opgevoerd. TWEEDE KAMERLEDEN KRIJGEN MEER SCHADELOOSSTELLING Minister Beel heeft een wetsontwerp ingediend, waarbij de schadeloosstelling voor leden van de Tweede Kamer wordt gebracht van f 5000 op f 6000. Het bedrag van het pensioen zal bepaald worden op f 187.50 voor elk jaar, gedurende hetwelk aftredende leden lid der Kamer waren, met een maximum van f 3500. Reeds toe gekende pensioenen kunnen met ten hoogste f 500 worden verhoogd. Voorge steld wordt de herziening terugwerkende kracht te verlenen tot 1 Jan. 1947. Z.-Hollander^ betaalden ruim 3 t. te veel voor hun „piepers" Haagse handelaren maakten samen 44.000 gld extra winst In Zuid-Holland en Zeeland zijn ae laatste tijd 314 processen-verbaal opge maakt, waarvan 83 tegen landbouwers en telers, in verband met overtreding van de aardappelprijs. In Zuid-Holland alleen al betaalde het publiek in drie maanden tijds ruim 270.000 gulden te veel. De aan houding van twee grossiers uit Westmaas, die intussen elk drie weken gevangenis straf kregen, leidde tot een onderzoek bij 20 telers op Goeree en Overflakkee, waaruit bleek, dat op 4000 mud klei- aardappelen de prijs bij de groothandel reeds 11.000 gulden boven het toelaatbare was gestegen. Op het eiland Voorne wer den op een veiling prijzen van 16.70 per mud gemaakt, terwijl de veilingprijs 9 is. De Haagse aardappelhandelaren geno ten, volgens de gebleken overtredingen, 44.000 gulden extra winst en de Rotter damse 30 000 gulden. UNIVERSITEIT KRIJGT BIBLIOTHEEK VAN NSB-BURGEMEESTER. Het Zaanse Tribunaal heeft de uit 10.00 delen bestaande bibliotheek van de door de illegaliteit uit de weggeruimde wnd. burgemeester van Purmerend en Edam, H. A. v. Haak, aan de Universi teit van Amsterdam toegewezen. Verder werd uit zijn nalatenschap f 50.000 ver beurd verklaard. Het rapport, dat die Commissie voor de Rijksuitgaven over de verslagen van de Bui tengewone Algemene Rekenkamer te Londen heeft uitgebracht, schijnt slechts één conclu sie toe te laten: er is door de verschillende Nederlandse diensten tijdens de bezetting te Londen met geld omgesprongen op een wijze, welke even verwonderlijk als beschamend is Men is op een ergerlijke manier zijn boekje te buiten gegaan. En het is goed, dat het Nederlandse, volk dit rdet geweten heeft in de jaren, waarin het zelf grote ontberingen leed. de buikriem steeds strakker moest wor den aangehaald en veler hoop uitsluitend ge vestigd was op hetgeen in Londen werd ver richt. Bij het financieel beleid te Londen is men bedenkelijk zijn boekje te buiten ge gaan. Dit rapport doet de wenselijkheid te ster ker gevoelen, om een afgerond beeld te krij gen van de Londense jaren. Wij beschikken thans over het memorandum van prof. Ger- brandy, over het boek van dr Van den Tem pel; ook bij het proces-De Geer is een en an der losgekomen. Voorts zijn er belangrijke artikelen ver schenen, b.v. van dr Van Blankenstein in „De Stem van Nederland", maar het is alles tot n>u toe fragmentarisch gebleven Ook dit rapport tilt thans een slip op, een slip die geen opgewekt tafereel verborg. Te waarderen valt de wijze, waarop de commissie in haar rapport de door haar zo scherp gelaakte verschijnselen psychologisch tracht te verklaren, voor zover dat mogelijk is. Het was een klein wereldje, daaT in Lon den. Er was niet de gebruikelijke hiërarchie in die zin, waarin wij haar kennen. De af stand tussen de ministers en hun ganse amb tenarencorps was gering. Te moeilijker was het, de wenselijke en ook zo nodige objecti viteit te betrachten. Dat men hierin al te vaak niet is geslaagd, blijkt uit het uiterst beden kelijke feit, dat enkele hoge marine-officie ren, volkomen ongemotiveerd, zomaar per soonlijke toelagen kregen, buiten hun reeds aanzienlijk inkomen om. Maar met de psychologische verklaring zijn we er niet af. Wat we wiel kunnen zeggen, is, dat het rapport ons een aaneenschakeling doet zien van menselijke zwakheden, van een nimmer goed te praten haal-mentalitedt. ën dat het blijkbaar een bevestiging inhoudt van het spreekwoord, dat helaas uitsluitend de sterke bemen de weelde kunnen dragen En daaraan had men in het Nederlandse milieu te Londen behoefte, zoals wij hier be hoefte hadden aan vrijheid en aan brood Het is dus geen opwekkend beeld, dat de oommissie ons moet laten zien, er ligt ver moedelijk nog heel wat achter de sohermen. Zo zijn heel wat uitgaven onder de post „geheim" te vinden. Er schijnt alle aanlei ding te zijn voor het vermoeden, dat ndet alle uitgaven, welke „geheim" werden ge maakt, inderdaad onder deze post behoor- j Economische vitamine tabletten of I revolutie-pillen? v Na de stakingsvloed in Frankrijk is weer voor een poos de eb ingetreden, maar men kan er zeker van zijn, dat dit rustige getij niet zal blijven. Met periodieke regelmaat wisselen vloed en eb elkaar in Frankrijk af en hoe kan het ook anders, waar er nog geen tekenen zijn, dat de economische toe stand in Frankrijk in gunstige zin een wij ziging ondergaat, de productie verhoogd wordt en de export toeneemt. Het einde van de spoorwegstaking in Frankrijk, die ver ontrustende vormen begon aan te nemen en de regering noopte tot htet nemen van de meest drastische maatregelen, betekent in de eerste plaats geen succes voor de poli tiek van het kabinet Ramadier. Immers, men heeft voor het bereiken van een overeen komst tussen het eisen stellende vakverbond van spoorwegarbeiders en de directie der spoorwegen, aan beide kanten concessies moeten doen. Maar de nieuwe loonschaal betekent voor de regering, dat voor de tweede helft van het jaar een extra post van maar eventjes 10 milliard francs blijft grijnzen, welke som, hoe dan ook, vermoe delijk door het verhogen der tarieven moet worden verhaald. Op die wijze, als er niets méér in het regeringslaadje komt, moet fei telijk Wet ene deel der bevolking de per staking behaalde „winst" van het andere deel, opbrengen en als alle genationaliseerde bedrijven dit systeem toepassen, is het niet bijster duidelijk, h-oe men ooit uit de im passe geraakt. Er schuilt dan ook een zekere ironie in de woorden van Ramadier, „dat de staking tot ieders tevredenheid ten einde is gebracht" en analyserende, moet men wel concluderen, dat Ramadier verheugd is, dat het ditmaal bij dit experiment, annex be dreiging met tegenactie van de zijde der regering, gebleven is, omdat men de com munistische hond liever maar weer in het hok ziet, ook al blijft hlij, blaffende, aan de ketting rukken! Wij weten nog niet, hoe veel de schade bedraagt, die door de sta king aan het nationale „algemeen belang" werd toegebracht, maar die som zal niet gering zijn. In verscheidene staalfabrieken moesten de ovens door gebrek aan cokes worden gedoofd, andere fabrieken stopten, omdat er geen transport was en de arbei ders gedwongen werden thuis te blijven. Voedsel schepen konden geen gébruik meer maken van Franse havens en werden naar Antwerpen gedirigeerd. Kortom, de econo mische ontwrichting door sledhts één week spoorwegstaking, is eenvoudig verbijsterend. Welke koers zal het kabinet Ramadier nu verder volgen, waar zij de krachftige stel ling niet kan blijven bezetten? Gebonden aan een „loon- en prijspeil", komt deze re gering voortdurend in botsing met de eisen stellende arbeiders, waarbij het merkwaar dige is, dat men in Frankrijk niet met een z.g. „kapitalistische" regering te doen heeft, maar de leiding in wezen toch socialistisch ls. Anderszijds ijveren middenstanders en ook de boeren voor vrije concurrentie, vechten deze tegen de geleide economie en de z.g. administratieve rompslomp, zodat van alle kanten het kabinet Ramadier de kaas van het politieke brood genomen wordt. De com munisten, die de hand in het spel hadden bij deze massale staking, bereiken hun doel, namelijk het gezag van hJet kabinet Rama dier te ondermijnen, het stuurloze van het regeringsbootje aan te tonen, opdat zij met de publieke opinie aohter zich, straks weer zegevierend in het kabinet kunnen terug keren. De door Moskou gesteunde, commu nistische partij in Frankrijk, neemt een sterke machtspositie in en haar invloed op de vakverenigingen, o.a. in de C.G.T. (Con- féderation Générale du Travail) is enorm. Wij erkennen, zoals wij reeds eerder schre ven, dat de sociale onrust, de stakingswoede, niet uitsluitend aan de agitatie, de directe actie der communisten alleen te wijten is, maar op virtuose wijze weten zij de eco nomische moeilijkheden uit te spelen. De wanverhouding tussen lonen en prijzen ver oorzaakt een politieke spanning, een sociale onrust, die noch Blum, noch Ramadier heb ben kunnen narcotiseren, maar zijn de com munisten in staat, als zij straks weer deel uilmaken van de regering, een economisch „élan vital" te verwerkelijken, zonder met hun eigen, eisen stellende partijgenoten in conflict te komen? Het zijn geen economi sche vitamine-tabletten, maar dagelijkse revolutie-pillen, die de Franse communisten het onrustige volk voorschrijven. Gelukkig heeft de C.F.T.C., de Confede ratie van Christelijke Arbeiders aan deze remedie weinig behoefte, al erkent zij, dat de ontevredenheid der arbeidende klasse gemotiveerd is, al beschuldigt zij de rege ring van zwakheid tegenover de producen ten en de tussenhandel, en dringt rij aan op krachtiger houding tegenover de boeren, die vaak onwillig zijn om hun producten te leveren. Maar wie staat zijn producten gaarne #af tegen geld, in dit geval de francs, die een sterke tendenz vertoont tot inflatie en dus straks veel minder waard is. De vloed is, zoals gezegd, weer even gevolgd door eb. maar als Frankrijk het toumooi blijft van belangen tegen belangen, terwijl de algemene economische situatie niet ver betert, loopt dit alles toch uit op een dic tatuur, hetzij van links, hetzij van rechts. En.... een de Gaulle wacht af! den. Typerend was tenminste het advies van een hoge ambtenaar aan zijn minis ter. om een bepaalde post maar ..geheim te maken", ter voorkoming van vervelende op merkingen van de rekenkamer. Men kan na het lezen van dit alles de slotzin uit het rapport slechts beamen, dat het Nederlandse regeringsapparaat te Lon den de unieke gelegenheid, om door een sobere levenswijze haar solidariteit met de onderdrukte landgenoten in het vaderland te tonen, helaas heeft laten voorbijgaan. Wat zich ook bevestigd heeft in dit rap port, is de grote betekenis van het demo cratisch staatsbestel, waardoor dit alles niet in de doofpot is geraakt wij weten thans Immers ook hoe in Hitler-Duitschland (waar de Rekenkamer met haar publiciteit niet in ere was) met geld is gewerkt maar aan de openbaarheid kon worden prijsgegeven. Sinterklaas heeft in Londen behoorlijk ge reden; maar Zwarte Piet kon niet uitbljfven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3