Scherp Amerikaans protest inzake Hongarije Zwaluwen wonnen met A-l van Rode Duivels Nu wijziging in de opleiding van tandartsen 't Verklaarde Er gaapt een kloof 1 uitzicht NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 12 JUNI 194» RUSLAND STELT DE WERELD VOOR „FAIT-ACCOMPLI" De nota, die Amerika tot de Russische autoriteiten in Hongarije zou richten over de communistische staatsgreep in dat land, en waarvan wij in ons blad van Zaterdag reeds kort de voornaam ste inhoud publiceerden, is vandaag aan de voorzitter van de geallieerde con trole-commissie in Hongarije, de Rus Sviridof, overhandigd. Zoals gemeld, protesteert de_ nota scherp tegen de „omverwerping van het Hongaarse be wind en vraagt zij opheldering over de rol, die Rusland er in speelde. Het wordt niet met zoveel woorden gezegd, maar het ligt in de tekst opgesloten, dat de V.S. deze kwestie eventueel voor de Ver. Naties zullen brengen. Engeland, dat met de Amerikaanse stap op de hoogte was en in Moskou inlich tingen had gevraagd over het aandeel, dat de Russen in de Hongaarse „putsch" hadden, kreeg gisteren bij monde van Molotov de tegenbeschuldiging te incas seren, dat het zich daarmede mengde in de binnenlandse aangelegenheden van Hongarije. In het Britse Hogerhuis werd mede deling gedaan van een brief, die Lord Pakenham, minister voor de bezette ge bieden, van Nagy, de Hongaarse ex- premier had ontvangen en waarin hij een onderzoek naar de gebeurtenissen in Budapest voorstelde, dat te Genève of New-York zou kunnen worden inge steld aan de hand van bewijsstukken. Volgens Nagy, hebben de communisten de uitschakeling van leidende demo craten maandenlang voorbereid. Samuel Hoare, ex-ambassadeur in Spanje, die thans als Lord Templewood in het Ho gerhuis zitting heeft, stelde voor, samen met Amerika de Hongaarse kwestie voor de Ver. Naties te brengen, indien Rusland het verzoek om inlichtingen afwijst. Het Russische veto in de Vei ligheidsraad belooft echter weinig succes. De dichter Hein de Bruin plotseling overleden Dinsdag is te Amsterdam, 48 jaar oud, plotseling overleden de bekende dichter Hein de Bruin. In 1932 debuteerde hij met zijn bundel „Het ingekimde land". Als redac teur van het tijdschrift „Opwaartsche We gen" verwierf hij in Christelijke letterkun dige kringen bekendheid. Een groot aantal novellen, verzen en romans verscheen van zijn hand, waarvan de belangrijkste zijn: „Hernieuwd herdenken", „Ebben en Ivoor", de roman „Wat blijft", een aantal novellen, waarvan „Van kracht tot kracht" in de ille gale Schildpadreeks verscheen. Bovendien kwam in 1942 clandestien zijn cyclus „De brief", uit en voltooide hij de herdichting van het Boek Job. Onlangs verscheen een drama van zijn hand, getiteld „Paulus in Efeze". Met de persoon van Hein de Bruin is een begaafd dichter heengegaan. De Hongaarse .regering" kondigde in middels een witboek aan over de „sa menzwering tegen de republiek" en haar gezant te Weenen, Lazzlo Bartok, is naar Zwitserland vertrokken, om op nieuw „in ballingschap te gaan'". Bevin zal vandaag in het Lagerhuis een verklaring over Hongarije afleggen. Nabij Tjililitan (Batavia) wordt een doorgangskamp gebouwd voor demobilise rende militairen., berekend 1 0 000 man. Overeenkomst transito verkeer NederlandZwitserland Naar de Haagse correspondent van Bei- ga verneemt, is tussen de Nederlandse, Belgische, Franse en Zwitserse spoorwe gen een overeenkomst tot stand geko men, waarin besloten is het transito- verkeer naar Zwitserland via de Neder landse havens Rotterdam en Amsterdam te leiden, waarbij deze beide havens een gelijke tonnage te verwerken zullen krijgen. Deze overeenkomst zou 15 Juni a.s. ingaan, maar in verband met de spoorwegstaking in Frankrijk, zal met enig uitstel rekening moeten worden gehouden. Van Onselen in duel met de Rode Duivels-achterhoede, tijdens de jubileum wedstrijd van de Zwaluwen in het Feyenoordstadion. De V.S.V.-er bezorgde met zijn vinnige uitvallen aan de Belgen handenvol werk en wist drie van de vier doelpunten voor z'n rekening te nemen. VAN ONSELEN SCOORT DRIE DOELPUNTEN De Zwaluwen 'hebben gisteren hun jubi leumwedstrijd in het Feyenoordstadion te Rotterdam tegen de Rode Duivels in een fraaie 41 overwinning omgezet. De Bel gen toonden een gelatenheid, die deed terug denken aan de uitspraak van Dedeyn na de wedstrijd in De-urne, dat van de Hol landers blijkbaar niet meer gewonnen mocht worden. De Zwaluwenploeg daaren tegen speelde een prima partij voetbal. Schijven-aar, die als stopper spil fungeerde, beheerste het gehele middenveld en iedere Belgische aanval liep dood op hem of door te lang combineren. De kanthalfs Engel en Theunissen gaven de voorhoede een stevige ruggegraat. maar het Nederl. binnen trio, met in de eerste plaats de middenvoor van On selen van VSV, die drie doelpunten voor z'n rekening nam, en verder Nass en Bies- broeck, vormde het beste deel van de ploeg. ZESJARIGE STUDIE MAAKT TEKORT NOG GROTER Men schrijft ons uit tandartskringen: „Behoudens een mededeling van de ministers Gielen en Drees, dat zij geen bezwaar hebben tegen wijziging van het Academisch statuut, in die zin, dat tandartsen een eigen examen krijgen en uitgebreider bevoegdheden, is de vraag of zij in de toekomst zes of vier jaar zullen moeten studeren nog niet beant woord. Dat de opleiding van deze onmisbare groep daarmee ernstig gedupeerd wordt, behoeft geen betoog. Gedurende de oor log stond de aflevering practisch stiL Na de bevrijding meldden zich 176 en thousiaste jongelieden, doch de opstel ling van het „zes jarenplan" was oor zaak, dat eerst p 10 Februari j.l. de col leges konden beginnen. Toen waren er nog 151 doorzetters over. De mededeling dat zij zes jaren college zouden moeten lopen was voor hen een zó grote teleur stelling, dat hun aantal nog weer slonk tot 110, van wie velen zich thans het hoofd breken over de vraag hoé zij de kosten van die zes jaren zullen kun nen dekken. Van elke drie studenten is er één tegen het zesjarenplan. Maar afgezien van hun houding, kêin ons land zich de weelde veroorloven juist nu er zoveel tandartsen direct no dig zijn, een zó ingrijpende wijziging te brengen in een instituut dat tot nu toe zo bevredigend werkte, dat de Ne derlandse tandheelkunde alleen door de Amerikaanse overtroffen wordt". Een gedachte, die wij graag ter over weging aan de betrokkenen doorgeven. Ook het achtertrio De Jong, Vos en De Mix nok was in goede vorm. Van de Rode DuüveLsploag vermochten slechts de linkervleugelspelers Chaves en Leclercq nu en dan werkelijke verwarring in de achterhoede te zaaien, doch het was toch de rechtsbuiten Lambert, die na uit stekend individueel werk de eer wist te redden en de stand op 41 bracht. Het bo venstaande wil ook weer niet zeggen, dat de Belgen in 't geheel niets in te brengen hadden, want vooral het eerste deel van de strijd werd een aantrekkelijk aanvalsspel vertoond, kleine, zuivere tikjes tot in het doelgebied, echter steeds eindigend in een zwak schot of helemaal zonder schieten. De doelman Meert trof geen blaam voor de vier doelpunten en de backs Mat thy s en Aemouds hadden hun handen vol aan onze snelle voorhoede, met De Ridder en Groe- neveld als voldoende buitenspelers, die evenwel bij het uitstekende binnentrio ach terbleven Zeer fraai spel in tiende partij, doch weer remise De 10de partij van de match om het we reldkampioenschap tussen Keiler en Ghestem werd gisteren te Beilen in de Stichting Beileroord" gespeeld. Keiler, met zwart, begreep, dat er in deze partij toch iets moest gaan gebeuren en probeerde het daarom eens met de Roozenburg-opstelling. Thans echter bleek de Fransman niet geneigd zich in avonturen te begeven. Reeds bij de 5e zet loste hlij de spanningen op en begon de eerste hergroepering. Keiier volhardde in zijn opzet, maar tevergeefs. Ghestem zocht het weer in tempowerk, hield zijn basis- driehoek zolang mogelijk intact en loste alle overtollige stukken op. Bij de 22e zet ging Ghestem eindelijk eens over een definitief speelplan denken en gebruikte toen onge veer een half uur. Hij vond dan ook een zéér fraaie offercombinatie, die hem tijdelijk uit de moeilijkheden hielp. Een even mooie tweede offercombinatie was echter nodig om winst van onze landgenoot te verhin deren. Ook thans werd het weer remise. B. Springer. Het beheer der „Repoeblik" neemt chaoti sche vormen aan. De berichten uit Indië ge wagen in ontstellende mate van een gebrek aan bestuurskracht bij de Republikeinse machthebbers. Dr Gani erkende dit overi gens zelf, toen hij sprak over het gebrek aan goede troefspelers. De chaotische toestanden op monetair ge bied spreken boekdelen. Door een volledige afwezigheid van deskundige leiding is de Republikeinse gulden gebleken te zijn een munt van zeer twijfelachtig karakter. De daling van de roepiah tot minder dan 39 N.-I. centen heeft aanleiding gegeven tot wan hoopskreten in de Republikeinse bladen. Het leven wordt voor het volk steeds moeilijker tengevolge van de enorme prijsstijging door de waardedaling van de munt. Er is totaal geen contróle op de uitgifte van bankpapier. Er zijn massa's valse bank biljetten in omloop, er is een inflatie, die het land uitput en het vertrouwen onder het volk is zoek. Dit zijn de resultaten van 't Republikeinse bewind, dat het land verhindert profijt te trekken van de natuurlijke hulpbronnen en het kommer en ellende brengt. De nota der Commissie-Generaal om aan het eindeloos rekken en chicaneren van de onderhandelingen paal en perk te stellen, heeft geleid tot een antwoord der tegen partij, dat ons niet heeft verwonderd, gezien de mentaliteit der republikeinse machtheb bers, maar dat wel een bevestiging vormt van de opvatting, dat eenvoudig met deze mensen niet te praten valt. In dit verband mogen wij wijzen op enkele punten inzake de voorgestelde economische regelingen, waarop de Republikeinse dele gatie volkomen onaanvaardbare tegen-sug gesties heeft ingediend. Er wordt wel be weerd, dat de economische voorspellen der Nederlandse delegatie aanvaard worden, be houdens enkele detailpunten. Maar bij nadere kennisneming blijkt, dat hier van detailpunten geen sprake is. Een en ander komt neer op een verwerping van de zeer soepele Nederlandse voorstellen. Inzake het deviezen-fonds, op te richten voor geheel Indië, verklaart de Republikein se delegatie daarmede accoord te gaan. Maar zij verbindt er de voorwaarde aan, dat het bestuur van dit fonds zal moeten bestaan uit 4 vertegenwoordigers der Republiek, één van Indonesia Timoer, één van Borneo, twee van de Ned. Regering, de president der Javase Bank en de president van de Bank Negara Indonesië. Alle besluiten dienen bij meerderheid van stemmen te worden geno men en bij staking van stemmen beslist de interim-regering. Aan het bestuur van het deviezenfonds wordt de vaststelling der regelingen voor de export en import voor heel Indië opgedragen. Een en ander komt hierop neer. dat van de tien bestuurszetels de republiek er alvast vijf in de wacht wil slepen. Het wordt dan een klein kunstje, om een sterke machtspositie in dit buiten gewoon belangrijk lichaam in te nemen. Later, als het gaat over de rechtspersoon, die de ondernemingsproducten, in Republi kein^ grondgebied gewonnen, zal doen ver kopen, springt weer dezelfde eis in het oog, n.l. een sterke vertegenwoordiging van het Republikeinse element in de bestuursraad. De Republiek wil een dominerende posi tie op economisch gebied innemen, om al- Oostenrijk, een „spoedgeval" voor Amerikaans protest. dus later, de zaken naar haar hand te kun nen zetten. Inzake betaling van de opbrengst der on- dememingsproducten moet volgens de Ant- woord-nota der Republikeinse delegatie nog nader worden vastgesteld, in welke valuta de uitkering aan de rechthebbenden zal geschieden. En daarenboven zullen van de opbrengst der producten worden afgehou denalle kosten, die de Republiek heeft gemaakt bij het beheer en de verkoop dier producten. En dan te weten, hoe er geroofd en clan destien geëxporteerd is en hoe vernielzucht der Republikeinse horden de schade aan de ondernemingen zeer belangrijk heeft ver groot. Verder spreekt de Republikeinse delegatie nog over ondernemingen en particuliere bedrijven, welke genationaliseerd zullen worden. Er zal een gemeenschappelijke in ventaris worden opgemaakt. Terwijl om trent de wijze, waarop de schadeloosstelling zal betaald worden, niets vast staat. Alsof in een rechtstaat een dergelijke handelwijze getolereerd kan worden. De Staatsbedrijven zullen volgens de Re publikeinse delegatie, blijvend moeten wor den beheerd door de Republikeinse diensten. Ook dit is in volmaakte tegenstelling met wat de no-ta der Commissie-Generaal eist. Als klap op de vuurpijl verklaart de ant- woord-nota der Republikeinen, dat de blok kade der Republikeinse havens onverwijld moeten worden opgeheven Zelfs voordat de economische regeling tot stand gekomen is. Wij zien niet in. hoe ter wereld het moge lijk is nog langer te onderhandelen met een tegenpartij, die er klaarblijkelijk op uit is, het tot stand komen van een regeling, De moeite, die het „bloed-en-bodem"-gil- de, naticr.aal-socialisten, fascisten, zich ge geven hebben, heel de wereld tegen zich in het harnars jagen, is rijkelijk beloond geworden. De door deze lieden, met veel ge schreeuw, opgediende begrippen vertoon den slechts hun „meerwaarde" op de punt der bajonetten en de geestelijke reactie dier begrippen, slechts een gruwelijk zwart be zinksel opleverend, zal nog geslachten lang worden gevoeld. De massa-moord, dood en verderf, vernietiging en terreur is niet. wat de bedachtzame Christen, de naar humani teit tevens strevende mens, voor zijn „ver heffing" behoeft. Maar ook tegenover de po litieke vijand dient men het „fair play" te betrachten en met objectiviteit, de door hem verkondigde theorieën aan een beschouwing te onderwerpen. Wij gunnen hem dan de eer met te erkennen, dat hij gelijk had, te wijzen op het gevaar van het Russische com munisme, dat als een storm over Europa raastMaar het „bloed-en-bodem"-gilde, nationaal-socialisten en fascisten, predikten hun leer niet, om Europa tegen het imperia listisch communisme te beveiligen, maar omdat zij in Rusland de grote, machtige con current zagen voor de vestiging hunner eigen „terreur-filialen". De débacle van het .Hitler-Mussolini" concern heeft de econo mische ontwrichting van heel Europa met zich meegesleept, de politieke inflatie bevor derd en zo zijn juist de leiders van dit con cern, de wegbereiders geweest voor de krachtiger, Sowjet-Russische penetratie. De overwinning der Gealheerden heeft de we reld echter nog geen geestelijke, noch poll- tiek-economische bevrijding gebracht, want vanuit Oosit-Europa wordt de mensheid door nieuwe overweldiging bedreigd. Het gebeurde in Hongarije maant tot grote voorzichtigheid en Amerika kan toch blijkbaar niet direct voorzorgsmaatregelen uitvoeren, om een voortzetting van het Russische procédé te voorkomen. Een door de Veiligheidsraad uit te lokken veroordeling kan een moreel en politiek effect hebben, maar het Russische veto-recht, dat immers door Gromyko op vir tuose wijze werd gehanteerd, zou iedere actie problematiek maken. Een economische „drooglegging" van Hongarije treft de Hon gaarse bevolking, die daardoor nog sterker met handen en voeten aan de communisten gebonden zou worden. De opschorting van het crediet ad 7 millioen dollar door de Ex port-Import-Bank, alsmede van de 15 mil lioen, door Marshall als sanctie bedoeld, zullen vermoedelijk de enige symbolen zijn van het scherpe Amerikaanse protest. Er zit een zekere climax in de toepassing van het Russische procédé: in Moskou bevindt zich het schakelbord ter aansluiting van de communistische „cellen" eerst Polen, Joego slavië. de Balkan-landen, Hongarije, terwijl men nu. hoewel de berichten elkaar nog tegenspreken, dezelfde methode voor Oosten rijk in gereedheid heeft. Met enige reserve zal men de politieke verwikkelingen in Oos tenrijk dienen gade te slaan, omdat de situatie daar in ieder geval voor de Russen minder gunstig is. Hongarije was alleen door Russische troepen bezet, maar in Oostenrijk bevinden zich toch immers ook Amerikaanse, Engelse en Franse „beveiligers", die de Sow- j et-Russen en Oostenrijkse communisten toch maar niet vrij spel zullen geven. Wat men tot heden uit de nog verwarde berich ten heeft kunnen vaststellen Is. dat men de kanselier, dr Leopold Figl in de schoenen schuift, geheime onderhandelingen gevoerd te hebben met de Oostenrijkse communisten, wier leider Ernest Fischer is. Indertijd stel den wij de ironische vraag of het Oosten rijkse vredesverdrag te Moskou nog aan de orde zou komen, omdat de tijd er met on vruchtbaar gepraat verstreek en de Russen blijkbaar èn de oplossing van het Duitse èn die van het Oostenrijkse probleem „om re denen daarbuiten" poogden uit te stellen In Moskou heeft men zich van Oostenrijk niet veel aangetrokken en ook op de, omstreeks half Mei gehouden, bijeenkomst van de des kundigen der vier grote mogendheden te Weenen, waar Sir George Reudel. de ban kier Joseph Dodge, generaal Cherrière en de econoom Nowikow (Rus) onderhandelden, werd men het niet eens over het begrip „Duits eigendom", de petroleumwinning bij Zisterfeld en de Donauscheepvaart. Ameri ka, Engeland en Frankrijk stonden hier te genover Rusland, dat bij inwilliging van de gestelde eisen, een enorme economische voorsprong zou krijgen en Oostenrijk prac tisch van zich afhankelijk maken. Sindsdien had de reeds genoemde leider der commu nisten, Ernest Fischer opzettelijk laten „uit lekken", dat de Russen met deze Oostenrijk se regering zeker geen vredesverdrag zou den sluiten en waar het sluiten van een afzonderlijk vredesverdrag met Oostenrijk geheel onmogelijk is, zou het psychologisch verklaarbaar zijn. als de kanselier dr Tigl, zich met de communisten had verstaan. Mis schien, dat een regfering, rijker aan commu nisten, de Russen zou bewegen, toeschiete lijker te worden op de a.s. Londense confe rentie, omdat er dan ook in Oostenrijk een krachtiger communistisch filiaal gevormd zou zijn Hoewel men enerzijds verneemt, dat de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken, dr Karl Gruber, naar aanleiding van het gebeurde, zijn ontslag zou hebben aan geboden. wordt dit anderzijds weer ontkend, althans staat nog niet vast. dat de ontslag aanvrage zal worden ingewilligd, maar een kabinetscrisis is zeker niet uitgesloten. De kanselier, dr Figl, schijnt ook niet voorne mens te zijn. de verantwoordelijkheid voor het lot van Oostenrijk van zich af te schud den, want in een radiorede heeft hij zijn aftreden niet bevestigd Iets heel anders is, dat het oommunistisch orgaan de „Volks- stimme" het aftreden van Gruber en het ge hele kabinet had geëist en er dus. geïnspi reerd door Moskou, wel enorme druk op Oostenrijk wordt uitgeoefend. Wij zullen spoedig genoeg weten of Figl, die overigens meer „Westers" georiënteerd was. uiteinde lijk toch voor deze druk bezweken is. maar wij herhalen: Oostenrijk is nog geen Hon garije en de situatie brengt daar mede. dat Amerika hier gemakkelijker direct kan in grijpen als het „spoedgeval" er is! welke in het belang der Indische bevolking is. doelbewust te saboteren Er gaapt een kloof tussen de nota van de Commissie-Generaal en dit Republikeinse antwoord, welke ons onoverbrugbaar lijkt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3